IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Факултет во секој град
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Факултет во секој град

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Факултет во секој град
    Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:18

Не знам дали ја има темава од порано........

Би сакала овде да споделиме размислувања дали ја поддржувате оваа идеја на владата на РМ........
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:31
Еве го моето мислење:

Јас сум против оваа идеја, од следниве причини:

- Факултетите ќе им бидат блиску на студентите ( нема да мора да патуваат во друг град), но ќе треба да патуваат професорите од причина што нема доволно професори во секој град за предметите кои се предвидени.......

- тоа патување значи дека професорот нема да му биде достапен на студентот во секое време, ќе неможе да отиде студентот на консултации кога ќе му бидат потребни, за ситници ќе мора да се чека другата недела да дојде професорот на час и така ќе се одолговлекуваат работите и ќе се губи драгоцено време за студентите, а и тоа ќе влијае на квалитетот на знаењата........

- студентите треба да имаат достапни библиотеки и други места каде ќе најдат стручна литература. Во Скопје на пример ја имаме Универзитетската библиотека, МАНУ, Државен завод за статистика итн...места каде може да се дојде до податоците што ги бараме. Е сега, студентот од Кочани на пример кој студира на факултет во својот роден град ќе треба ли да патува до Скопје за да ја најде книгата која му е потребна. Освен тоа во некои библиотеки не смее да се изнесува книгата надвор од библиотеката, туку само внатре се чита. Како тој студент ќе прочита книга од 500 страни за еден ден? Или ќе треба да се снаоѓа кај ќе седи цела недела во Скопје додека да ја прочита. А не е само една книга.......Ме сфаќате?

- Од овие причини ќе се добиваат површни и неквалитетни, краткотрајни знаења. Потоа дипломираните ќе имаат проблем со вработувањето бидејќи немаат доволно познавања од областа. Значи ќе се зголеми невработеноста, а со тоа сиромаштијата, социјалните проблеми и се по ред како тоа иде........

Тоа беше моето мислење...........
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:46
тишина полжавче да не си проговорила уште една вакво нешто,не си свесна само кој благодет е ова сега со факултетите во повеќе градови.

Мене најголемата услуга ќе ми се направи од есен со новите факултети,кога не можев да го завршам порано од финансиски причини сега ми се дава шанса.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 21:30
за мене како родител,благодет би бил факултет во секој град
во оваа економска ситуација двајца студенти во исто време...страв ми е да помисламтага
е сега колку ќе биде квалитетно тоа школување,времето ќе покаже
со оглед на моменталните состојби во школството,може да се претпостави,нели?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 00:52
најмал проблем, според мене се информациите.... доволно е една подобро опремена библиотека... со компјутери и интернет... и се што ќе посакаш можеш да си најдеш...

професорите ќе патуваат, тоа да... ама кога ќе видиш... пола Македонија патува за да оди на работа... должност на работодавецот е да даде работа... а на работникот... да стигне на таа работа...

и многу студенти баш заради финансискиот дел не се запишуваат на факултет... не е фер... да може да се студира само во два - три поголеми градови...

и во Велес има факултет за туризам мислам... па колку само студенти се запишаа

п.с ај да дебатираме...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 09:10
Sakale nie ili..priznale nie ili ne...akcijata na vladata za disperzija na fakultetite e edna mnogu pozitiven poteg. Okolu kvalitetot na profesorite ...pa toa se istite profesori od drzavniot univerzitet. dali vo skopje ili nadvor od Skopje profesorot e toj... taka da moznosta stoi pred site. Site znaeme deka "so parite za patuvanje, plakjanje kirija za stan i zivotni troshoci"...mnogu mladi tie pari kje gi dadat za participacija i knigi i kje zavrshat fakultet vo svojot grad ili vo gradot najblisku do nivnoto mesto na ziveenje... zatoa -studirajte...Obrazovanieto eden den kje bide mokj...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 13:37


Ох бе луѓе сега гледам дека ништо не сте ме сфатиле........

Ајде прво одговорете ми која е целта на студирањето, на учењето, на стекнувањето знаења?

Тука лежат сите одговори........
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ssssssssssssss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 14:09
Ja podrzuvam mislam deka so ova vo golema mera ke se zgolemi brojot na studenti a so toa i visoko obrazovniot kadar
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 17:57
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Ja podrzuvam mislam deka so ova vo golema mera ke se zgolemi brojot na studenti a so toa i visoko obrazovniot kadar

И секако ќе се зголеми квалитетот на образованието...
што би рекле...
квалитет до гуша...

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 21:02
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Еве го моето мислење:

Јас сум против оваа идеја, од следниве причини:

- Факултетите ќе им бидат блиску на студентите ( нема да мора да патуваат во друг град), но ќе треба да патуваат професорите од причина што нема доволно професори во секој град за предметите кои се предвидени.......

- тоа патување значи дека професорот нема да му биде достапен на студентот во секое време, ќе неможе да отиде студентот на консултации кога ќе му бидат потребни, за ситници ќе мора да се чека другата недела да дојде професорот на час и така ќе се одолговлекуваат работите и ќе се губи драгоцено време за студентите, а и тоа ќе влијае на квалитетот на знаењата........

- студентите треба да имаат достапни библиотеки и други места каде ќе најдат стручна литература. Во Скопје на пример ја имаме Универзитетската библиотека, МАНУ, Државен завод за статистика итн...места каде може да се дојде до податоците што ги бараме. Е сега, студентот од Кочани на пример кој студира на факултет во својот роден град ќе треба ли да патува до Скопје за да ја најде книгата која му е потребна. Освен тоа во некои библиотеки не смее да се изнесува книгата надвор од библиотеката, туку само внатре се чита. Како тој студент ќе прочита книга од 500 страни за еден ден? Или ќе треба да се снаоѓа кај ќе седи цела недела во Скопје додека да ја прочита. А не е само една книга.......Ме сфаќате?

- Од овие причини ќе се добиваат површни и неквалитетни, краткотрајни знаења. Потоа дипломираните ќе имаат проблем со вработувањето бидејќи немаат доволно познавања од областа. Значи ќе се зголеми невработеноста, а со тоа сиромаштијата, социјалните проблеми и се по ред како тоа иде........

Тоа беше моето мислење...........


види вака сега мое полжавче,тоа што професорите ќе патувале не е ништо ново,еден куп професори на факултетите надвор од Скопје патуваат и држат предавања на други факултети и никој од нив не се пожалил.Кога бев на факултет во Битола имав колку што се сеќавам двајца професори кои патуваа од друг град и еден професор кого не го видов никогаш освем на испит,а тоа не ми беше проблем да ги положам тие испити со солидна оценка,а додека на консултации сум бил само еднаш заради изработка на Програми по Техничка Механика и тоа кај асистентката по истиот предмет,професорот не се замараше со нас ама ич,а беше од Битола,што значи твоето тврдење за демек не ќе можело да се оди на консултации,одма ти паѓа во вода.
Тоа пак за библиотеките и стручната литература е твој најголем бисер во постот,во денешно време на комуникации и интернет ти тврдиш нешто неверојатно,за тоа не сакам да трошам зборови.
Тоа пак последното ЗА ТОА ДЕКА ОДМА СТУДЕНТИТЕ КОИ ЌЕ СТУДИРААТ НА ДИСПЕРЗИРАНИ СТУДИИ ГИ НАРЕКУВАШ КАКО АКАДЕМСКИ ГРАЃАНИ КОИ ДОБИЛЕ ПОВРШНИ,НЕКВАЛИТЕТНИ И КРАТКОТРАЈНИ ЗНАЕЊА Е ТВОЈА ЛИЧНА НАВРЕДА ПРВО КОН ПРОФЕСОРИТЕ КОИ ЌЕ ИМ ПРЕДАВААТ(а тие се истите од Скопје кои ти предавале и тебе,ако имаш завршено факс,или пак ученици на предходните),А И КОН ИДНИТЕ СТУДЕНТИ НА КОИ ИМ СЕ ДАЛА ЖАНСА ЗА ПОДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ....
А знаењето мило никој не може да ти го тури во главата,па ни професор од Сорбона или Харвард да ти предава,ако не си самосвесен.
Вработувањето остави им го на дипломираните,секој со своја среќа и ксмет,и јас прв пат од тебе во животов слушам дека образованието на една нација носи невработеност,сиромаштија и социјални проблеми.

Е сега, дали ти Полжавче знаеш која благодет е да студираш во својот роден град,да не плаќаш за сместување,патување и ред други рабити,и кое олеснување на родителите би било тоа децата да им студираат на два чекора од дома.
Ако си од Скопје пресели се во Берово и прати ги твоите дечиња да студираат во Скопје,па тогаш ќе те видам која матна ќе те пере на први во месецот


Целиот твој пост е толку тенденциозно и дефетистички напишан.Просто се чудам како постои персона која,еве тука соли памет на некој кој видел барем малку надеж за подобро одразование а следствено подобро утре,како резултат на истото,без ни најмалку срам и перде.

Засрами се алооооооооооооооо!!!!!!!!!!!!!!
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 23:56


Фала ти за ова сирота.........

Зошто не ми одговори на прашањето која е целата на студирањето?....Сама ќе си одговорам.........да се стекнат квалитетни знаења.Повторувам...КВАЛИТЕТНИ........НЕ БИЛО КАКВИ.........

Мене ме осудуваш зашто реков дека професорите ќе патуваат и нема да им бидат достапни на студентите за консултации и уште се дрзнуваш да ми се смееш за тоа и да ме навредуваш......Туку помисли ли ти дека не е важно само да се заврши факултет туку и да се знае.Пресудно е тоа. Повторувам ДА СЕ ПОСЕДУВААТ ЗНАЕЊА.........Ти пак уште и се гордееш со тоа што не си одел на консултации и не ве замарал професорот воопшто зашто не сте го виделе цела година освен на испит, а си положил со солидна оценка..........Оценката никогаш не била апсолутен показател на знаењето, туку релативен.........Е сега колку ти знаеш од областа која си ја полагал на тој начин не сакам да дискутирам...јасно ми е.........И пази сега пак ке ти повторам.........Се гордееш со тоа што си поминал на полесниот начин....Не е важно злато мое да се помине само.......туку да се научи...........Затоа мене ми пречат доста ставови на оваа влада........целта им е да направат сите да се запишат на факултет........со тоа се зголемува квантитетот во студирањето, но тоа е на сметка на квалитетот.......ДОКАЖАНО.........

Јас имам колешки што завршија социологија со мене. Прашај ги што е социологија, каква наука, што изучува и нема да знаат да ти одговорат повеќе од 2 реченици.........Не генерализирам за сите дека е така ( да не ме разберете пак погрешно), но сакале вие да признаете или не во повеќето случаи е слично........

Имало интернет, не ни требале библиотеки......Да се опремела една библиотека и готово......демек тоа туку така иде.........ох...брееееееее........се познава дека не си влегол во библиотека..........си бил ли во Универзитетска, си видел ли како се работи, што книги има.........како не бе.........

Од образование се осиромашувало........Кај го реков јас тоа жити се........Кога читаш што пишува не читај на памет, туку така како што е напишано. А беше напишано дека неквалитетот на знаењата ќе ги испроблематизира вработувањата, а невработеноста посредно ќе повлијае на социјално-економската состојба на луѓето........

Кога велиш дека ни професор од Харвард не може да ти тури знаења, ако сам не си свесен...не си свесен колку грешиш.......какви професори јас сретнав, колку ме мотивираа, колку ме поттикнуваа, колку имаа влијание врз моето образование и сеуште имаат...........но дека и сам треба да си свесен се согласувам.......има и тоа удел во право си........Твојот професор кој го посочи не спаѓа во горенаведената група професори и на таквите неодговорни, незаинтересирани мислев кога спомнав во претходниот пост дека треба да се внимава кој се се прима на професорско место да им пренесува знаења на студентите и учениците........гледаш како се оди последователно....читај сега внимателно.....НЕЗАИНТЕРЕСИРАНИ НЕОДГОВОРНИ НЕКВАЛИТЕТНИ ПРОФЕСОРИ произведуваат НЕЗАИНТЕРЕСИРАНИ НЕОДГОВОРНИ НЕКВАЛИТЕТНИ СТУДЕНТИ..........

by the way........ Не сум од Скопје туку од мал град во внатрешноста и знам што значи да се плаќаат сметки и трошоци за живот........се ми е јасно..........

Кога разгледувате една појава пробајте да допрете до нејзината суштина..........не гледајте само еднострано..ке си си бил дома, ќе си заштедел на смештај, патни трошоци и сл............се е тоа во ред........но не е пресудно........џабе завршен факултет во твојот град кога немаш знаења какви што би требало.....џабе, џабе........

Преселувањето привремено за време на студирањето има и позитивни аспекти што сте се фатиле само за парите.....А искуството во поголем град, а снаоѓањето за се сам и стекнувањето животно искуство без мама и тато..........сакам да кажам осамостојувањето и созревањето кои ќе го следат целиот процес........


Не ве обвинувам за ваквите сфаќања...таков ни е вредносниот систем во општествово.........битна е дипломата, не е битно дали знаеш или не.......вредност е да се поседува ( диплома ли, материјални средства ли......), а не да се знае, умее.........


Сите таканаречени аргументи ви паднаа во вода...........
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 01:35


како бе полжавче кој е целта на знаењето
како ти ќе знаеше да се потпишеш ако не си учела
а тоа дека многу професори ќе патувале голема работа
знаеш ли која дневница ја имаат тие,и пешки ќе одат ќе им се лета
а колку повеќе ќе се учи,ќе има доволен кадар на професори од градовите и ќе им се скрати патувањето

Изменето од Andjelina - 12.Октомври.2009 во 22:50
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 01:39

Јасна е целта де.........само од тука требаше да тргне муабетот........целта е стекнување знаења........но не било какви туку издржани, квалитетни, долготрајни........

Патувањето на професорите не е проблем за нив туку проблем ќе се јави поради недостапноста на професорите........не се од тој град и после предавањето ќе си заминат дома........ќе нема да може студентот да се консултира нешто со професорот доколку има потреба.........
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 01:43
имаат меилови за консултација....ако веќе толку професорот е активен да па возврати
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.