IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Каков образовен систем сакате?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков образовен систем сакате?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
blue666 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4465
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 20:49
Smetas deka ako tuka se predlozat konkretni merki - nekoj od vladeackata garnitura nas ke ne soslusa za toa?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 20:51
Mnogu odgovori kje gi najdesh tuka...
Topic%20AdminШколство какво сакам да имам
 ista problematika razlicni naslovi... голема%20насмевка

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 20:56
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Како што можам да видам никој освен јас не даде одговор на прашањето:Каков образовен систем сакате и што да се направи за да се надминат потешкотиите во постојниот ........

Целата дебата се заснова на позитивна или негативна критика на она што полжавче го констатираше за некои аспекти од образовниот систем во РМ.........

Наместо да се анализираат до -влакно во јајцето- гледиштата на еден форумџија.........јас предлагам и вие да дадете одговор на поставеното прашање: Каков сакате да биде образовниот систем и најважно од се да дадете предлог мерки што треба да се превземат за да се оствари вашата замисла..........

Лесно е да се критикуваат туѓите решенија...........потешко е да предложиме свои........епа навалете со идеи........


абе не се постигнува ништо со тоа што ќе напишиме каков одбрзовен систем сакаме.Системот си е добар,па погледнете кои се кадри излегле од овај образовен систем.
Не е проблемот до системот,проблемот е до нас,корисниците на тој систем.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 02:10
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Јас се имам како и многумина овде образувано во нашиот едукативен систем и до скоро еве и во странскиот едукативен систем.
Драги луѓе од моето досегашно искуство со едукација и тренинг, пракса можам само да кажам дека западњачките системи се многу поедноставни и доста внимание посветуваат на насочено знаење, конкретни предавања и главната цел е остручување и оспособување на луѓето за конкретна професија а не лов на дипломи, докторати магистратури. Тоа последователно си доаѓа како резултат на особено заинтересираните, мотивирани и способни поединци. Овде да се стекнеш за право на постдипломски треба да покажеш дека имаш прво работно искуство на тоа поле во согласност со претходните квалификации.
Мислам дека луѓето на западот се малку повеќе практични од нас. Сега јасно увидувам дека многу се учи кај нас, многу години се поминуваат со гушење со теорија која е обемна а многу слабо нуди можност истата да се практицира. Што фајде тогаш од тоа?
Од средно директно на факултет се оди и ништо помеѓу нема.
И цела армија на луѓе излегуваат дипломирани после 4/5 години кои незнаат што со себе. И тука почнува борбата-секој со своја среќа, па едните ќе завршат ко таксисти а другите „посреќните„ со врски во нешто државно а други со информации од прва рака од „пријателче„ во тесно затворен круг на одредени приватни фирми.
Ништо помеѓу нема, или пак има незнам. Доста е хаотично, многу е тешко да се стигне до вистинска информација и се се игра задкулисно.
И сите сакаат нешто подобро а никој не сака да прави отстапки и да ги менува веќе проверените штетни методи.
Останатите членови сите излегоа со свои образложувања и сите се во право на некој начин а со постовите на КојСумЈас се слагам 100%.


ШТО СЕ ВЕЛИ ПО ДАСКАЛСКИ ЈА ПОГОДИ ТЕМАТА.Гледам неколку дена и мислам повторно си се навраќаме на нашето,критики и само врлање камен на друг.
Горенаведениот напис опфати малку од она што мислев да го загатнам за дискусија,КАКОВ ОБРАЗОВЕН СИСТЕМ САКАМЕ,имено како што имам слушнато од стручни лица досега сме биле во наводно руско - француски начин на учење каде се малтретира ученикот - детето со теорија,а сега треба да го прифатиме англо-американскиот каде се оди на остручување во насока на практичари,или поточно сеењето на ветар во магла треба да заврши и да се преиспитаат комплет наставните програми кои ги учат нашите деца,а потоа да зборуваме и за обука на наставничкиот кадар по терк на западниот свет.
Инаку само за пример револтот е сеуште голем затоа што не се расчистува со старото и да се почне со навистина ново,туку на децата им се дава и едно и друго,а еве првите ЖРТВИ се веќе децата од старо-ново трето каде безпотреба учат куп теоретски работи,а пред крајот на полугодието имаа куп на тестови,за тоа зборувам дали некој е свесен и треба да не чуе ,и да разбере дека треба да се менува нешто во вистинска смисла.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 14:17
Полжавче, во крајна линија самата критика (за која ти критикувашнамигнувањеплазење), ни’ кажува каков образовен систем сакаме.
Да, точно е тоа што го вели ГленКлуз, кај нас повеќе се учи теорија, отколку пракса, за разлика од запад. Исто така, кај нас се учи од се по малку, за разлика од запад, каде се учи малку и насочено. Е сега, што е подобро - којзнае?! Дали од се по нешто да знаеме, да се снаоѓаме во поголемиот број ситуации и да имаме поголема општа култура, или да не знаеме многу работи, а само една работа да ја знаеме - и тоа до совршенство, но да не знаеме каде е Америка или (за американците) да незнаат каде е Калифорнија?
Еве, повторно преку (споредбени) примери да кажам што (според мене) треба да се менува, какви учители треба да има ... :
1. По однос на дисциплината:
- Во средно, македонски ни’ предаваше С.Л. На нејзин час (ај да не речам) секој правеше што сакаше. Некој ако е во ходник, веднаш ќе знае каде таа има час.
- Физика ни’ предаваше ЉЦ. Уште пред да ја сврти кривината кон ходникот со училници, сите деца, без оглед дали имаат час од него или не, беа во училниците.
Зошто? Човеков ниту колеше, ниту бесеше. уште на почетокот си заземал еден свој став, еден свој принцип и по него си се држел. И затоа сите го (страво!?)почитуваа. А другиве?
2. По однос на учењето
- по македонски, пред нејзе учебникот „Литература“ и ни’ „предава“ (чита)! Тој што си сакаше да си чита (лектири), си читаше и без професорката од него да бара. Ретко кога разработувавме некое дело, а и кога го правевме тоа, беше про-форма. Тогаш С.Л. гледаше да не’ фати како нешто не сме прочитале.
- по физика, ЉЦ предаваше со разбирање. Гледаше да го извлече од тебе тоа што го знаеш. Мој личен пример. Тој знаеше дека јас се интересирам за астрономија и кога учевме за светлината тој ме скорна и ме праша кој прв ја измерил брзината на светлината. Јас станав и, како прв пат да слушам што е тоа светлина. Тој ме погледна, се насмевна и ме праша: „ добро, ти носиш панталони, како не ти паѓаат“? Сите деца почнаа да се смеат (мислејќи дека професорот ме заебава). Но, тоа беше доволно, се разбира за тој што знае, да се сети „што сака писателот со тоа да каже“. Веднаш му одговорив: „Ремер“. Децава наеднаш престанаа да се смеат и почнаа да се чудат! Што стана работава? Да не должам. Професорот со таа асоцијација (за панталоните), ме наведе на каиш, на ремен. Е сега, ако го знаеш Ремер, ќе се сетиш на него ако некој ти спомне ремен.
Ете, такви професори ни’ требаат/
Понатаму, разлика меѓу професорите на факс:
- На Земјоделски, професорот по Лозарство Ѓ.П, ни’ „предаваше“ (читаше) од Ампелографијата на Драган Настев, а ние препишувавме од збор до збор.
- Имав прилика да присуствувам на предавање на постдипломци по новинарство во Белград. И тоа по предметот Политичка економија. Предмет кој ми беше толку апстрактен кога го учев во Скопје. Абе, професорот толку убаво ја изнесе материјата што мислам дека за тој час ја научив целата политичка економија. Каква разлика во квалитет на предавачи!? Неспоредливо. Кога за ова му кажав на мојот другар, тој ми рече: Е па затоа има Кембриџ, Оксфорд ...
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 15:06

Сакам образовен систем во кој исклучително надарените поединци нема да се третираат како -АЈ НЕ СЕ ПРАВИ НАЈПАМЕТЕН ОД СИТЕ- ........туку дополнително ќе се мотивираат и поттикнуваат........
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 18:03
Епа јас си поминав основно и средно и ме брига
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 18:33
Сакам образование без политика т.е. без поставување на политички членови на местото на наставници од денес за утре без да се консултираат неговите/нејзините препораки, без политички местенки на наставници и директори и нивно често менување, образование насочено кон индивидуалните карактеристики на секое дете,образование без предрасуди, образование со соодветни наставни средства и материјали.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 02:25
Ете - Златник - гледаш ти го објаснуваш еден систем во кој и јас се образував, но ете за жал како што беше тој систем така и сега ние се снаоѓаме за работа,никој не ме прашува колку сум учел и колку вреди мојата диплома,се гледа политички,се гледа со пријателство и се гледа со мито,немој да се лажете дека се оди со партиска книшка, СЕ ОДИ СО ПЛАЌАЊЕ НА РАБОТНОТО МЕСТО.
Инаку се прашуваш што било подобро ова нашето, каде од се знаеме по нешто и на крај излегува ништо ,затоа што само апашите и арамиите се снајдуваат,или она на запад каде се остручуваш во одрдена насока и за тоа си најдобар.
Сега некој ќе рече зошто нашите кадри на запад успеваат кога ќе појдат таму,е таму прво ќе му речат што диплома имаш ти,оставија настрана сега да видиме пракса,а потоа ако те бидува ќе имаш и работа ,иули ќе одиш чекор по чекор.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 00:27

Сакам образовен систем во кој ќе важи правилото: УЧЕНИКОТ ТРЕБА ДА ГО НАДМИНЕ СВОЈОТ ПРОФЕСОР........па професори потрудете се околу тоа. Се зависи од вашата добра волја......
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 00:50
Не сакам како и Пинк Флојд
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 09:09
polesen...poefikasen...pointeresen....pozabaven....poobjektiven...posodrzaen....pointeraktiven...po i po
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 10:15
Deneska na rabota im kazuvam za diskusiite na ovaa tema i 'zelbite" na forumdziite kakov obrazoven sistem sakaat.Edna koleshka mi rece vaka:
-Jas sakam obrazoven sistem vo koj na prvo mesto rabotata kje bide vrednuvana navreme odnsono platata sekoj mesec da mi bide isplatena na vreme za da ne moram opteretena od doma za
-isklucenata struja;
iskluceniot telefon;
-neplatenite smetki za gradinka;
-neplatenite navreme smetki za krediti
da vlezam vo ucilnica i poluotsutna i so mislite doma kako kje napravam rucek i na shto da napravam. Bi sakala obrazoven sistem vo koj direktotkata koja do vcera so mene stoeshe vo hodnikot i zboruvashe za kasnenjeto na platata da ne me opomenuva da odam na cas oti mi ide da i se zavrtam i pred site da i kazam da ne mi se pravi rabotnik oti ja znam kakov nerabotnik beshe.
I bi sakala obrazoven sistem vo koj roditelite kje naucat da si prezematdel od krivicata za situacijata so neucenjeto na decata zatoa shto kako roditeliimaat obvrska da gi kontroliraat decata kade im odat, kolku ucat, kolku nosat domashni.
Jas ne prokomentirav, ama iskreno znam deka za 90% od rabotite e vo pravo kolku vie da se bunite i da prodavate demagogija deka platata ne e vazna.

Кон врв
blue666 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4465
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 10:42
koj kaza deka platata ne e vazna?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.