IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Француски Јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Француски Јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 19:14
црвенеење....големо%20гушкање....
Кон врв
tante1990 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tante1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 01:13
ednas otidov na k*rs po francuski jazik,i ne se povrativ uste edna,oti nisto ne zapametiv,site pridavki so gi ucevme toj cas mi zvucea isto,a pa za pisuvanje da ne pravam muabet...katastrofa
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 08:48
Originally posted by tante1990 tante1990 напиша:

ednas otidov na k*rs po francuski jazik,i ne se povrativ uste edna,oti nisto ne zapametiv,site pridavki so gi ucevme toj cas mi zvucea isto,a pa za pisuvanje da ne pravam muabet...katastrofa

Многу зависи каков е предавачот, дали знае на интересен и упростен начин да го пренесе знаењето. Да се знае одлично еден странски јазик, или дури ако на професорот му е мајчин, тоа воопшто не мора да значи дека тој или таа ќе умеат одлично и да го предаваат.

Можеби би било добро да се обидеш со настава на друго место - секако тоа зависи и од пари и од добра воља.

Јас одев пред неколку години на к у р с по албански јазик, предавачот иако со мајчин јазик албански, беше катастрофа, додуша часовите беа многу ефтини. Еден од часовите се состоеше од тоа што учевме 40 збора од речникот на буквата П. Со тие зборови меѓутоа во пракса не можевме да почнеме ништо. Но и од најлошите предавачи може понешто да се научи ако се сака.

Има ли некој искуство со к у р с е в и т е по француски јазик во ФКЦ(Француски Културен Центар) ? Ако да, какво? Какви беа предавачите?
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 09:12
Super se predavacite vo FKC- dodusa nemam informacii za sega, no kako sto znam od porano samo kvaliteten kadar predava i raboti tamu.
Jas isto zemav casovi i mnoogu nauciv, no sepak vistinski nauciv koga otidov da ziveam vo Francija:) 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 13:43
francuskata gramatika e skoro ista kako nasata taka da ne e tesko da se nauci , za razlika od angliskata kade glagolot ne se menuva spored liceto, taka da mene angliskiot odsekogas mi bil malku poveke nesvatliv, i so site tie idioni, dodeka vo francuskiot nema takvi raboti

tres simple pour comprendre
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:48
Les annees ont passe comme des jours....

Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 19:33
За предавачите во ФКЦ можам да го кажам најдоброто. Можам особено да ја препорачам професорката Софија Петровска, за почетници. Исто така има и французи кои предаваат, воедно добиваш и бесплатно членство за библиотеката и медиатеката од ФКЦ.
ФКЦ ви е прав избор, таму јас го научив јазикот!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 20:34
Merci beaucoup One lovE!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 17:23
tu est la fille sauvage
avec toute la fraicheur
de ton age
tu ne vis que d'air pur
et d'amour
tout au long des jours
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 00:43
Многу ми е мило што открив дека на форумов има тема за француски јазик,сега знам каде може керќа ми да се обрати за помош ако некогаш има некој проблем во домашните задачи по француски...
Дали знаете дека во нашата држава има 4 класа во 4 гимназии на кои ментор им е француската амбасада?Дел од наставата во тие паралелки се одвива на француски јазик и два часа во неделата им се лекторски часови со лектори од Франција!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 09:12
znaeme, ucenicite i profesorite vo tekot na letniot period odat vo Francija, a potoa tie doagjaat ovde ...
Кон врв
tamara_jbt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara_jbt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 22:36
ve molam za pomos...utre imam isprasuvanje za tekstov, treba da znam da go preraskazam...pa ako moze nekoj da mi pomogne...

Dans les annees 90, en France ou au Portugal, en Allemagne ou aux Pays-Bas, les salaries ont change de metier plus que dans le passe. Porquoi? La vie professionelle a change a cause du chomage: beaucoup d'enterprises ferment parce qu'il n'y a pas assez de travail.
Pascal, 30 ans, a ete basketteur profesionnel. Il a travaille dans un grand magasin comme responsable du rayon sports. En 1994, il a envoye des CV et il est alle a des rendez-vous. Pendant son chomage, il a toujours circule dans Paris a velo: un VTT est plus economique qu'une voiture!
Toutes les responses a ses demandes d'emploi ont ete negatives, mais il a eu une idee: il a cree la premiere agence de coursiers cyclistes professionnels. Ils sont aussi rapides que leurs concurrents motorises. Ils ne sont pas en retard a cause des embouteillages! Et ils sont beaucoup moins chers!

pisete tuka ili na e-mailov: princess_jbt@live.com
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 23:12
напрај copy paste на google translate плазење

барем ја така правам
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
DiamondGirl95 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DiamondGirl95 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 00:12
treba da uradim sastav od 10 recenica na temu kako sam provela raspust ja naravno nemam pojma a google translate nije tacan :D
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.