IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - неверникот ќе постане ли верник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

неверникот ќе постане ли верник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:22
ma imaj cista sovest pred sebesi
za Boga malo vazno
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:35
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma imaj cista sovest pred sebesiza Boga malo vaznoголемо%20гушкање


za Anakin :)


za KINGDAVID, go procitav tvojot post, no sega sum umorna , ke odgovoram utre :)
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:40

Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:42
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


а шо ако нема а шо ако не се освестиш, ашо ако.........
уживај во тоа шо го имаш
а за тоа шо после малку важноголема%20насмевкаголемо%20гушкање


Изменето од anakin - 12.Јануари.2009 во 23:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:44
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


Dobra poenta , polzavce.

Eden filozof(zaboraviv koj bese) rekol ako veruvas vo Bog,i da ne postoi nema nisto da izgubis, no ako ne veruvas vo Bog a toj postoi, togas si vo gadna kasa....
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma imaj cista sovest pred sebesiza Boga malo vaznoголемо%20гушкање


Toa e ubavoto Anakine, imam cista sovest i pred sebesi i pred lugeto a i pred Boga.

Spijam kako jagne
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 10:50
Originally posted by skywaker skywaker напиша:

a da ve prasam koj e gospod? isus i alh sigurno ne se,zosto isus vikal daj ni boze leb i vino.eve vi prasanje koj e gospod?

Според теистите (барем тие кои навистина се тоа, а не само декларативно да се изјаснуваат), бог е отецот, створителот на се видливо но, (пази сега) и на се невидливо! А господ е Исус Христос. Некои овие термини ги поистоветуваат. За нив сеедно е дали ќе речеш бог или господ!
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Vsusnost ne postoi ateist. Onie koi ne veruvaat vo Boga veruvaat vo evolcija, vo slucajnost, vo sebe... Ne postoi nevernik.

Многу, многу погрешен заклучок.
Јас во 2-3 теми наведов, односно објаснив. Секој човек може да верува во некои материјални работи (во машини, во пари), но исто така може да верува и во нематеријални (идеални) работи како што се пријателството, љубовта, моралот, бог ...! Токму ова последново, верување во бог, се вика теизам. Според тоа, луѓето кои веруваат во бог се теисти, а луѓето кои не веруваат во него се атеисти. Е, таков сум и јас.
За да не дојде до забуна, не поистоветувај атеист со антитеист, како што некои се обидуваат да наметнат. Тоа е сосема друго значење. Тоа е човек кој е против некое верување во бог.
А, тоа за што ти мислиш дека е атеист, (човек кој не верува во ништо), тоа всушност е нихилист!
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Бутел а ако ти се случи ваква работа не дај Боже:
Ти се разболува смртно некој кој неизмерно го сакаш, најблизок. И правиш се што е во твоја моќ: медицина, алтернативна медицина, надрилекари, гатачи....се пробуваш и залудно лек нема...........
И некој ти спомне да кажеш молитва да му се помолиш на Бог. И ти од немајкаде, од што се друго си пробал решаваш да го направиш тоа. И за краток период го гледаш невозможното...........твојата најмила личност оздравува како ништо да не било........
Ќе поверуваш или не????????

Мој личен пример.
Мојата ќерка на 2,5 годишна возраст почна да завлекува во зборувањето. Кога го приметив тоа, се згрозив. Ова уште повеќе од фактот дека и моите двајца шуревци тепкаат кога зборуваат. Си помислив, ова мора да е наследно. Ја носев на лекар во „завод за ментално здравје“. Таму ја прегледаа педијатри, психолози, логопеди ... и’ направија снимања ... и заклучија дека се е во ред со детето. Дури психологот рече дека детето има надпросечна интелигинција и затоа доаѓало до неможност од искажување бидејќи мозокот „побрзо“ функционирал отколку што можел да каже. Потоа (од месец Март) ја носев на логопед во Велес. Во меѓувреме, постарите ме советуваа да ја носам на баење, во некој манастир, во црква ... и каде ли уште не. На последниот час кај логопедот (во Јуни), тој, намерно, толку многу ја изнервира ќерка ми, што оваа почна да плаче ... но воопшто не завлече ниту една буква. Логопедот притоа ми рече: штом сега не завлече, знај дека никогаш повеќе нема тоа да го стори. И би така. Еве, сега ќерка ми има 16-17 години и оди запри ја да зборуваљубовбакнеж.
Е сега, она важното за темава. Што ако јас ги послушав постарите кои ми велеа да ја носам на разни „вражалки“?  Тогаш тоа нејзино „управање“ со говорот веднаш ќе се припишеше на нив.
Така е во речиси сите случаи. Човек прво оди на лекар, зема медикаменти но, додека да делува терапијата, истовремено оди на бајачи, гатачи ... и ефектот од тоа ви е добро познат. Земав лекарства не ми помогнаа. Ама кога отидов кај тој и тој бајач, веднаш ми помина!изненадување голема%20насмевка
Originally posted by spiros spiros напиша:

...Бебињата 100% веруваат на Творечкото единство и љубов - чии прекрасен плод се самите - од кое излегуваат со болка и плач ,...

Спиросе, гледам, ти освен што знаеш дека бог постои, знаеш дека и новородените бебиња веруваат во него, така? Навистина те бива - нема што!намигнувањеголема%20насмевка
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............
Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?

Полжавче душо!големо%20гушкање бакнеж Те молам одговори ми, дали го прочита мојот пост од пред две страни? ( на страна 3)
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 11:28
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


ako otkako umram se razbudam nekade , pa ete i pred toj Gospod, jas nema nisto da izgubam zatoa sto ne veruvav dodeka ne vidov ama vie ako ne se razbudite, a go pominavte zivoptot krstejki se vo Gospod i veruvajki deka sigurno ve ceka nekoj vecen i poubav zivot?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 11:55
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


ako otkako umram se razbudam nekade , pa ete i pred toj Gospod, jas nema nisto da izgubam zatoa sto ne veruvav dodeka ne vidov ama vie ako ne se razbudite, a go pominavte zivoptot krstejki se vo Gospod i veruvajki deka sigurno ve ceka nekoj vecen i poubav zivot?


така е бутле, ќе отриеш ново
а тие само старо, хехехехехехех
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 13:09


Ех Анакине, Анакине.......Ќе откриеш ново,а?.........

Ама која е цената на тоа новото што ќе треба да ја платиш?
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 13:26

Да Златник, го прочитав твојот пост на страна 3 и морам да признаам дека логички е исправен, СЕПАК.............

Еден ден ќе го осетиш Бог кога сам ќе ти се понуди за помош кога ниедна друга човечка рака нема да може да ти помогне........убедена сум во тоа.........

А до тогаш сите зборови на верниците ќе ги мериш и премеруваш, ќе бараш логичност, ќе бараш причинско-последични објаснувања........

Се додека не го ОСЕТИШ Бог....се дотогаш разумски ќе го бараш.............

Сега не можеш да ме разбереш, сега се смееш на моите зборови колку се излитени и ти се чинат прости.......колку ме сметаш за личност со ограничени интелектуални капацитети, НО.........

Веројатно сеуште не е дојдено времето..........кога ќе ти дојде......ќе знаеш за што ти зборувам.......само тогаш ќе знаеш кога Бог ЌЕ ГО ОСЕТИШ.........сега уште ти е рано..........

А до тогаш...секое добро.......
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 14:29
vremeto e DENES,BOG vika DENES,ne utre ne znaeme da li utre kje bideme zivi.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 14:30
Во една книга за тоа како да се припремиме за исповед еден бугарски епископ многу интересно ја опишува смртта и што потоа.(ќе парафразирам)
Еве да речеме дека нема Бог,ангели, светители,нема рај,пекол и такви ствари.Но свесни сме дека имаме свесност,и сега умираме..душата се одвојува од телото и сега што...
ја на пример многу сакав многу работи да правам,например: јадење ,пиење и секакви други работи,било природни било неприродни.
и сега имам свесност, но тело немам и кога страстите ќе видат дека не можат да се задоволат ,бидејќи нема тело кое ќе ги реализира желбите, ќе и се нафралат на душата!
и ќе бараат задоволување а душата нема да може тоа тоа да го исполни..и така до недоглед,нели е ова пекол?!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 14:40
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Ех Анакине, Анакине.......Ќе откриеш ново,а?.........

Ама која е цената на тоа новото што ќе треба да ја платиш?


Polzavce, nema sto nie da plakame.... koga nekoj te kani , po bonton toj plaka na krajot.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.