Испечати | Затвори го прозорот

неверникот ќе постане ли верник?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17428
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 18:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: неверникот ќе постане ли верник?
Постирано од: polzavce
Наслов: неверникот ќе постане ли верник?
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 16:36

Ме интересираат вашите мислења за тоа дали еден атеист во текот на животот може да постане убеден верник?

Прилично нова сум на овој подфорум па ако се повторува оваа тема избришете ја.......



Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 16:48
Site lugje se ragjaat kako ateisti.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 16:57

Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 18:11
Здраво polzavce и добредојде!
 
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......?
 
 
Само одлучи се вистински да Го најдеш Господ и појди накај Него и само што ќе го направиш првиот чекор - Тој ќе биде тој што ќе се стрча накај тебе и топло татковски ќе те земе во својата прегратка!! големо%20гушкање
 
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

 
Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......
 
Ихииииииии,  Можееееее!!!! И тоа како! големо%20гушкање


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 18:16
Toa se slucuva vo svetot vo sekoja sekunda......nevernik stanuva vernik.....i obratno se razbira!!!


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:03
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ме интересираат вашите мислења за тоа дали еден атеист во текот на животот може да постане убеден верник?


Во книгата Братја Карамазови на Достоевски, еден атеист ја кажува оваа случка:

Еден монах бил поканет на гости кај некој атеистички филозоф. За да го испровоцира, атеистот вака го поздравил монахот: „Бог не постои...“
А монахот одговорил: „... рече безумниот во срцето свое.“

После ова, атеистот се подзамислил и се покајал.

Со оваа прикаска сакам да потенцирам, дека Господ му се открива секому, на најразлични начини. Наше е да го прифатиме повикот со срце.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:05
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......


Ne se obiduvaj da staneh bilo sto. Se dodeka se obiduvash toa znachi deka se napregash. Se dodeka se napregash toa znachi deka pravish neshto vo sto ne veruvash i sto ti pretstavuva maka.

Ako ne veruvash vo neshto togash ne si gubi vreme da se napregash za da go postignesh.

Verata ne e prisilna rabota i ne smee da bide takva.

Do nea ne se doagja so nasilie od bilo kakov vid.

Taa se osoznava i se dozhivuva. Togash stanuva priroden i normalen del od tebe.

Se dodeka dlaboko vo sebe ne veruvash vo nea, toa znachi deka se ushte tragash po nea.

Traganjeto nema rok na traenje, pa zatoa ne se opteretuvaj so nego.

Vazhno e deka se interesirash da ja najdesh, pa taa kje si dojde vo svoj akord.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


Со ова крајно не се согласувам овој пат...
Што е верата? Личната врска меѓу душата на човекот и Создателот.
Луѓето се раѓаат со чиста врска со создателот, но (нешто што го зборувавме во друга една тема), без да го осознаваат тоа. Понатаму таа чиста врска се валка од разно разни влијанија и општествени услови.
Полжавче, праша - дали може атеистот да стане верник? Да, еден таков ти пишува во моментов...
Само што треба сама да ја откриеш таа врска за која зборувам на почетокот. Треба да ги отстраниш сите туѓи влијанија, да го исчистиш сето знаење кое го имаш натрупано за верата, за институциите, за останатите верници и неверници... и кога ќе остане само чист дух во тебе, тогаш самата ќе видиш кој пат е вистински за тој дух.
Јас мојот пат го препознав во Православието. Некој го препознава на друго место. Јас не би можел да бидам ништо друго, освен православен, затоа што ако станам друго ќе лажам (пред се себе си). Така и оној кој избрал друг пат - го прави тоа затоа што само тоа е неговиот личен вистински пат (без разлика дали јас, ти или милиони други луѓе мислиме различно)...
Не се труди да исполниш нечии очекувања во врска со верата - остави ја верата да ги исполни твоите очекувања. Бог не љуби, бескрајно, безусловно. Луѓето се тие кои мразат и колнат. Остави се на Бога, Тој ќе те поведе каде што треба.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


Душата на човекот, по природа е „христијанка“, бидејќи е Христова и сите се раѓаат со Боголика душа, по образ и подобие на Создателот.

Ако душата во новороденчето е чиста, како испадна да е „атеист“ - нечиста, кога „уште“ не почнала да „црпи“ од нечистиот извор - од изворот на нечистојата - од Сатаната.

-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


Со ова крајно не се согласувам овој пат...
Што е верата? Личната врска меѓу душата на човекот и Создателот.
Луѓето се раѓаат со чиста врска со создателот, но (нешто што го зборувавме во друга една тема), без да го осознаваат тоа. Понатаму таа чиста врска се валка од разно разни влијанија и општествени услови.
Полжавче, праша - дали може атеистот да стане верник? Да, еден таков ти пишува во моментов...
Само што треба сама да ја откриеш таа врска за која зборувам на почетокот. Треба да ги отстраниш сите туѓи влијанија, да го исчистиш сето знаење кое го имаш натрупано за верата, за институциите, за останатите верници и неверници... и кога ќе остане само чист дух во тебе, тогаш самата ќе видиш кој пат е вистински за тој дух.
Јас мојот пат го препознав во Православието. Некој го препознава на друго место. Јас не би можел да бидам ништо друго, освен православен, затоа што ако станам друго ќе лажам (пред се себе си). Така и оној кој избрал друг пат - го прави тоа затоа што само тоа е неговиот личен вистински пат (без разлика дали јас, ти или милиони други луѓе мислиме различно)...
Не се труди да исполниш нечии очекувања во врска со верата - остави ја верата да ги исполни твоите очекувања. Бог не љуби, бескрајно, безусловно. Луѓето се тие кои мразат и колнат. Остави се на Бога, Тој ќе те поведе каде што треба.


Амин.


-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:35
Ни мене не ми е верно ова на Месинџер...ако е така тоа значи ли дека и Синот Божји се родил атеист???? нема логика некако ова.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.

Или пак позитивно (+) формулирано:
Сите луѓе се раѓаат како верници чисти!
А Исус рече: „Оставете ги децата и не им пречете да дојдат при Мене, зашто на таквите им припаѓа небесното царство.”
   


   

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...
Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......
Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?
Тоа ми е зборот.......

Не верувај им на шаптањата на егото бидејќи тие се како црни облаци кои минуваат а твојата вистинска природа е небото!
Твојата вистинска природа е довербата!
Секое срце што чука, плуќа што диши, нозе што идат ... ја имаат таа природа за своја основа!
Тоа е Радосната Вест, од една страна вечна а од друга секогаш нова!

Те сакам полажавче!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 19:54
Koga rekov deka site se ragjaat kako ateisti mislev deka site se ragjaat kako nepripadnici na nikoja organizirana religija.

Povtorno imame nedorazbiranje okolu sfakjanjeto na zborovite vera, religija, teologija i organizirana religija i t.n.

Sekoj se ragja kako bozhje chedo, kako Bozhja kreacija. Tolku.

Potoa sredinata go pravi hristijan, musliman, budista, terorista...
Zatoa hristijanite tvrdat deka sekoe chedo se ragja kako hristijanin, a muslimanite, na primer, kako musliman. Toa e samo nivna versko/teoloshka interpretacija koja mu se dava na deteto vo respekt na sredinata vo koja se ragja i vo koja zhivee.

Koga go dadov prvichniot odgovor mislev na toa. Koga se ragja, deteto ne pripagja na nikoja vera. Toa e samo chisto bozhje sushtestvo koe ima svoja vrska so svojot Kreator. Vrskata ne e vera oti vera kaj novorodencheto ne postoi, ne e nitu pretpostavka, a nitu pak mozhe da se bazira na nekakvi usvoeni tradicii, dogmi, teologii ili filozofii.

Zatoa velam deka site lugje se ragjaat kako ateisti. A toa sto zborot ateizam ima sosem druga negativna konotacija kaj religiite i teologiite e sosem druga rabota...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 20:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


... Zatoa velam deka site lugje se ragjaat kako ateisti. A toa sto zborot ateizam ima sosem druga negativna konotacija kaj religiite i teologiite e sosem druga rabota...

...Sekoj se ragja kako bozhje chedo!?!?!?




Чудо едно - еднаш вака, еднаш така.

Зарем зборот „атеист“ не претставува безбожност!? Па продолжуваш да редиш и да грешиш - вери ,религии, христијанство, муслиманство, и не знам што.

-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 20:35
Со мојов ум неможам да објаснам ама и покрај фаталните грешки што ги прави месинџер игноријајќија изворната религија (religare значи поврзаност) на ДУХОТ што живее во детските срца, јас сум исполнет само со љубов кон него!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 20:41
Добро, Месинџер - вака објаснето има сосема друга конотација (иако употребата на зборот атеизам е доста спорна во случајов).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 22:38

верувам, се одалечувам од верата.........пак се враќам и верувам, па пак се одалечувам...........пак едното, па пак другото..........овие фази сите ми се повторуваат циклично.......


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:05
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


... Zatoa velam deka site lugje se ragjaat kako ateisti. A toa sto zborot ateizam ima sosem druga negativna konotacija kaj religiite i teologiite e sosem druga rabota...

...Sekoj se ragja kako bozhje chedo!?!?!?




Чудо едно - еднаш вака, еднаш така.

Зарем зборот „атеист“ не претставува безбожност!? Па продолжуваш да редиш и да грешиш - вери ,религии, христијанство, муслиманство, и не знам што.


Povtorno, zavisi kako go interpretirash ili kako go razbirash zborot ateisam.

Jas go razbiram kako termin za neveruvanje vo Boga onaka kako sto toa go prezentiraat religiite/teologiite.

Nikoj ne tvrdi deka ateistite ne veruvaat vo nishto. Nekoi veruvaat vo nekakva kosmichka sila, nekoi vo evolucija, nekoi vo vonzemjena civilizacija... ete, budistite ne veruvaat vo Boga kako sto veruvaat site drugi religii.

Ako so terminot ateist ti gi stavash vo eden kosh site onie sto ne veruvaat kako tebe, togahs toa e tvoj izbor.

Mojata poenta beshe mnogu ednostavna - nitu edno bebe ne se ragja kako vernik. Toa STANUVA vernik. I mislam deka tuka nema mesto za nikakva diskusija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:15
Originally posted by spiros spiros напиша:

Со мојов ум неможам да објаснам ама и покрај фаталните грешки што ги прави месинџер игноријајќија изворната религија (religare значи поврзаност) на ДУХОТ што живее во детските срца, јас сум исполнет само со љубов кон него!


Sto e teshko da se objasni deka bebeto ne se ragja kako vernik na nitu edna religija i deka toa so veme POSTANUVA vernik? A mozhe da ne postane nikogash i da si ostane ateist. Bidejki ne se POSTANUVA ateist, tuku se OSTANUVA ateist.

Sto ima tuka komplicirano ili nejasno?

A ako bebeto ne e vernik, togash sto e?

Ako ne e vernik znachi deka ne veruva vo nekoja religija. Toa vprochem ne znae sto e veruvanje. Kako voopshto bi mozhelo da veruva vo bilo sto koga e bebe? A ako ne veruva vo nishto togash e nevernik. Toa e nevernik se dodeka ne go vovedat vo verata vernicite od verata vo koja se rodilo ili dodeka samoto ne se zainteresira za nekoja vera. No poentata e deka TOA STANUVA VERNIK OTPOSLE. Bebeto NE SE RAGJA KAKO VERNIK.

Zatoa go upotrebuv terminot ateist. Mozheme da sporime okolu upotrebeniot termin i vmesto nesakaniot zbor "ateist" da upotrebime zbor "nevernik", no seto toa e samo semantika i vo sushtina ne menuva apsolutno nishto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:19
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


верувам, се одалечувам од верата.........пак се враќам и верувам, па пак се одалечувам...........пак едното, па пак другото..........овие фази сите ми се повторуваат циклично.......


За ова одалечување и вракање што ти се случува ке ти илустрирам еден пример од Библијата (парафразирано)

Апостолот Петар бил еден од најревносните Христови ученици кој викал дека никогаш нема да се откаже од Исус.Пред да се случи распетието (кое Исус веке го најавил) Петар рекол: " Да одиме и да умреме за Тебе Господи"
Кога дошле да Го уапсат војниците Исус, Петар со нож тргнал да го одбрани Учителот.

Потоа во градот некои го препознаваат Петар дека е Христов ученик, мегутоа тој на трипати се откажува од Исус.Веројатно од страв, ама паднал во верата.

Е сега кога можело на Петар да му се случи вакво нешто(одалечување од Бог)кој три години бил со Господ заедно, и видел безброј чуда што ги направил Исус, што останува за нас другите.

Не е добро човек свесно да се одалечува од Бог па по потреба да се врака назад во Божјите прегратки и да бара помош.

Само гаволот не е така рамнодушен кога гледа дека некој сака да се припои до Божјото стадо.Секогаш гаволот со неговите стапици ке пробува да те убеди дека не си ти за верник или дека Господ не постои.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:20
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


верувам, се одалечувам од верата.........пак се враќам и верувам, па пак се одалечувам...........пак едното, па пак другото..........овие фази сите ми се повторуваат циклично.......



Toa e normalno, Ne se sekiraj i ne posvetuvaj premnogu vnimanie na ciklichnosta, oddalechuvanjeto i t.n. Site minuvaat preku taa faza...

Toa ne e nishto strashno, tuku e sosem normalno...

Duri ima lugje koi na krajot kje prifatat nekoja vera, pa potoa se otkazhuvaat od nea i prifakjaat nekoja druga.

Toa e vechen i neprekinat pat... Toa e del od religioznosta.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Sto e teshko da se objasni deka bebeto ne se ragja kako vernik na nitu edna religija i deka toa so veme POSTANUVA vernik?
...


Бебето е поголем верник од нас сите заедно и поблиску до Царството Небесно од широката народна маса (Тука не ги врачунувам одново родените)!

Кога бебето не би потполно верувало, дали би можело да спие во таков блажен сон?

Само што верата и врската на бебето кон Творецот не е иста како светsките (егоистичkите) религии, тоа незначи дека бебето е атеист и не припаѓа на религијата на срцето!

поздрав




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:59
OK spiros...

Spored tvojot komentar vsushnost zakluchuvam deka se slozhuvash so mojot citat deka bebeto ne se ragja kako vernik na nitu edna religija i deka toa so veme POSTANUVA vernik

Inaku ako vekje sakash da tvrdish neshto onakvo kako sto se obiduvash da tvrdish vo natamoshniot tekst, togash podobro rechi deka deteto "znae" vmesto deka bebeto "veruva".

Veruvanje e mnogu kompleksa forma koja se postiga so akumulirano znaenje/neznaenje, tradicija i iskustvo koi sto bebeto gi nema. Zatoa bebeto ne mozhe da veruva vo nishto.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 23:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


zasto e taka????????
no povekjeto ostanuvat
za sto se zboruva, sila na ubeduvanjeto???????

spoznaieto e vazno koe e toa

jas sum se rodil kako duduk po matematika fizika i mehanika

da koristev knigi, ucev matematika, zakonitosti, presdmetki dokazi primeri
integrali za presmetaka na povrsini iospod krivite

potoa dojde fizikata, isto knigi, primeri, dokazi, presmetki, eksperimenti

potoa dojde СТАТИКА
izvodi na patoi brzina, od statika stana kinematika
so vtor izvod se rodi zabrzuvanje i dinamika
zakoni, primeri i eksperimenti

se toa me napravi mehanicar


so se koristi od ateista da se stane vernik??????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 00:26
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ме интересираат вашите мислења за тоа дали еден атеист во текот на животот може да постане убеден верник?

Прилично нова сум на овој подфорум па ако се повторува оваа тема избришете ја.......


Jas sum eden od onie koi se ismevaa deka Bog postoi i se smeev na Biblijata( iako nikogas ne ja bev cital),bev ateist, a sega sum ubeden vernik veke 10 i kusur godini...

Slava mu na Boga! Ova go napisav polzavce za da te ohrabram .

Jas pocnav najprvo da ja proucuvam Biblijata so Jehovin Svedok, i bidejki bev nacitan covek sakav mojot drugar da go vratam od"zabludata" vo koja zapadnal.

Sakav da mu dokazam deka veruva vo gluposti i ne mi bese jasno kako moze eden inteligenten,sposoben i stabilen covek kako nego da veruva vo gluposti....

Za 1 mesec proucuvanje so nego i baranje "dupki" vo negovite ucenja, jas edna vecer nasamo vo mojata soba, kleknav na kolena i vo molitva gi priznav site grevovi i namerni i nenamerni pred Boga, i sfativ deka ni bil peren mozokot na site nas so Darvinovata teorija vo skoloto i deka nie lugjeto ne sme majmuni...

Bidejki jas sum cesen covek i ako nekoj mi dokaze deka e vo pravo , si priznavam, mu priznav na drugarot deka e vo pravo i od togas zavrtiv nov list vo zivotot.

Ne stanav Jehovin Svedok, no mu blagodaram na mojot drugar sto bese uporen da gi izdrzi site moi zafrkavanja i peckanja , i sto Bog preku nego mi go promeni mojot zivot na podobro. Sega ja znam smislata na zivotot i mnogu sum sreken.

Zatoa sum osetliv po prasanjeto za Jehovinite Svedoci i krivo mi e koga za niv zboruvaat lazni i klevetnicki raboti.

Ako ne bea tie, jas ke vodev bezbozen zivot kako sto vodev i porano i nemase da trgnam po Hristos.

Bog da gi blagoslovi site luge so dobra volja!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 00:49

Благодарам на охрабрувањето.......неизмерно благодарам.......


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 00:52
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Благодарам на охрабрувањето.......неизмерно благодарам.......




Постирано од: skywaker
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 10:22
eve jas sum ateista i nikogas nema da stanam vernik a zosto.Zatoa sto religijata e propast odsekogas se vodele verski vojni kako na Pr. JNA gi napadna hrvatite(katolici) i bosancite(muslimani) a nikogas ne ja dopre Makedonija(hristijani) mislam ima vakvi vojni mnogu ali vi dadov samo pr. drugo ti vodis vojna vo ime na boga
znaci davas zivot za gospod, treto musliman,katolik,hristijan ne se razlikuvaat ama apsolutno po nisto i edniot od koza i koski i drugiot isto, vatikan kolku sto znae tajni za gospod kako sto bese filmot "kodot na da vinci" koj uporno rabotea da se zabrani da ne izbie nesto, drugo vladikata mene mi soli pamet da veruvam...gluposti nekoj vozi FICO nego go vozat vo MERCEDES,nekoj zivee vo gulabarnik,vladikata si kupuva HOTELI idi popot doma kaj tebe ti vika ALELUJA i ti mu davas pari za toa.Imam i uste mnogu argumenti da ne veruvam ali dovolno se ovie


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 10:57
Ne gi pocituvam svestenite lica bidejki treba po pravilo da ziveat vo skromnost i asketizam stom go odbrale toj pat. Sto znaci veruvam na toj nacin sto gi izbegnuvam religioznite profitiracki organizacii. Ne sakam da mi drobat demagogii koi ne gi pocituvaat samite. Go slusam gospod samo ako ima sto da mi kaze, ne mi se obratil na nacin koj bi mozel da go prepoznaam. Ako toa se narekuva ateist, togas taka neka bide.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 10:59
ne e toa ateist голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 11:12
So samoto toa sto ne mi se obratil, znaci deka ima povazni od mene na koi im e potrebna pomos i uteha. Mi dal sila, zdravje i nesto um da raspolagam so niv, ne mi gi dal da bidam sluga na antihristite koi vladeat zaradi troskite so koi si go ovozmozuvam opstanokot. Toa e mojot grev. 


Постирано од: skywaker
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 11:58
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

So samoto toa sto ne mi se obratil, znaci deka ima povazni od mene na koi im e potrebna pomos i uteha. Mi dal sila, zdravje i nesto um da raspolagam so niv, ne mi gi dal da bidam sluga na antihristite koi vladeat zaradi troskite so koi si go ovozmozuvam opstanokot. Toa e mojot grev. 


ti dale sila tie koi te stvorile a ne gospod


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 12:53
pa da, moze i taka da se kaze


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 13:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...
Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......
Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник? ...

     Прво прашај се себе си,
- зошто сакаш да веруваш во некоја теологија?
     Ако се одлучиш да веруваш во некоја теологија (бог), бидејќи нив ги има многу, постави си прашање
- во кој бог (теологија) сакаш да веруваш?
     Остави што некои велат бог е еден за сите. Сите тоа го велат, ама во предвид (на ум) го имаат само нивниот бог.
     Откога ќе се решиш за соодветен бог, постави си прашање
- зошто си се одлучила за тој бог (теологија)?
     а не за некој друг.
     Е сега. Од ова последново нели можеш да речеш, чекај, како може да се одлучам за некое теолошко учење (бог), а истото не сум го запознала!? Значи, за да се одлучиш за нешто, тоа нешто претходно треба да го запознаеш и да го прифатиш. Или во спротивно да го отфрлиш. Значи уште еднаш, малку поинаку поставено, истото прашање
- како ќе се определиш за „вистинската“ вера (бог)?
     Дали само затоа што имаш некои твои пријатели или други блиски, во соодветна теолошка заедница? Дали само заради тоа што нашето пошироко опкружување (МК) е определено за/кон една поголема теолошка заедница (православието), па сакаш да бидеш и ти дел од масата? Дали кон соодветната теолошка заедница ќе се определиш по некои изјави или проповеди на некои нивни свештеници?
Доколку немаш соодветни одговори на горниве прашања, тогаш слушај се самата, што ти вели твојот ум. Што ти лично чувствуваш најдлабоко во душата. А не да слушаш некој друг. Вклучувајќи ме и мене.
Зошто да се плашиш од твоите нај длабоки чувства?
Погледни ги сите овие кои веруваат во некој бог! Тие длабоко во себе веруваат во нивниот бог. Зошто и ти не го правиш истото? Зошто да се плашиш од тоа што чувствуваш нај длабоко во сопствената душа? 
Слабост, плашење, страв ...
Би те замолил, се разбира доколку сакаш, одвои едно 10-15 минути и прочитај го текстот во мојот пост под наслов „Еуфорија на догмата“  http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 Таму имам пишувано нешто за овие работи.
Само како вовед (пред да отидеш на наведенава страна) сакам самата да видиш какво е размислувањето на тие кои веруваат во бог.
Од една страна верниците декларативно изјавуваат дека се за мир, љубов, толеранција, меѓусебно разбирање ... значи се најдобро. Но, од друга страна, гледај што вели монахот во цитатот на Макариос:
Originally posted by makarios makarios напиша:

... Еден монах бил поканет на гости кај некој атеистички филозоф. За да го испровоцира, атеистот вака го поздравил монахот: „Бог не постои...“
А монахот одговорил: „... рече безумниот во срцето свое.“

После ова, атеистот се подзамислил и се покајал.
И така среќно си живееле!среќа (додадено од Златник)

Значи тој кој не верува во бог, за нив нема памет. Тој е без ум! Толеранција „шта да ти причам“!изненадување И ти ќе прифатиш овакво нешто?
Да, има случаи кога атеисти прифаќаат некоја теолошка догма. Но тоа само по себе не значи дека тоа е исправно, правилно.
Јас сум атеист и (малку збунувачки), на сите велам: Ако сакате да не верувате во бог, прочитајте ја библијата. Но, не како романче. Не да прифаќате се „здраво за готово“. „Бог вели така и точка“. Малку размислете, анализирајте. Секогаш поставувај прашање зошто, како, каде ...? Колку за пример. Да не се задоволуваш со тоа: „бог ги создаде небото и земјата“. Секогаш запрашај се како, каде ...?

Секој човек се раѓа како атеист. Секое дете е tabula rasa. Чиста табла. На неа може да се „пишува“ се и сешто. Зависно од средината во која опстојува! Самата потреба за објаснување на некои непознати работи во опкружувањето на „детето“ и неможноста од моментално наоѓање одговор на тие непознати работи, го наведува на постоење на некаков творец и за тоа се предат разни приказни, разни религии. А знаете ли колку религии во историјата на човештвото настанале, се развивале неколку илјади години и одумреле?
На која вероисповед се децата кога се раѓаат? Дали на Ра од Египет, Мардук од Асирија, Јупитер од Рим, Зевс (& Соmpanyнамигнување) од Грција, ... Каде се тие богови денес? А луѓето гинеле во името на тие богови, се давале жртви во нивно има, им подигале храмови во нивна чест, целокупен општествен живот им бил уреден во согласност со „вољата“ на тие богови.
Можете ли да се замислите себе си да сте родени и да живеете во тоа време! Да верувате во тие богови. Да сте дел од тој општествен систем. Сигурен сум дека ако некој тогаш ви рекол дека тие богови не постојат, дека луѓето ги измислие... нема сила што ќе ве натера да поверувате во тоа, да поверувате дека оние богови во кои вие и сите други веруваат, едноставно не постојат. Денес има нешто од нив? Освен се разбира пишани и градежни артефакти кои „сведочат“ за нив!
Истото е и со овие денешниве деца кои веруваат во религии кои се актуелни денес. Потребно е уште подолг период и тие целосно да исчезнат. Генерациите после нас ќе се прашуваат како е можно луѓето од 21-от век да верувале во такво нешто, како што ние сега се чудиме за асирците, египјаните, римјаните грците...!

Е сега можеш да отидеш на линкот што го наведов погоре!големо%20гушкање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 14:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......


Ne se obiduvaj da staneh bilo sto. Se dodeka se obiduvash toa znachi deka se napregash. Se dodeka se napregash toa znachi deka pravish neshto vo sto ne veruvash i sto ti pretstavuva maka.

Ako ne veruvash vo neshto togash ne si gubi vreme da se napregash za da go postignesh.

Verata ne e prisilna rabota i ne smee da bide takva.

Do nea ne se doagja so nasilie od bilo kakov vid.

Taa se osoznava i se dozhivuva. Togash stanuva priroden i normalen del od tebe.

Se dodeka dlaboko vo sebe ne veruvash vo nea, toa znachi deka se ushte tragash po nea.

Traganjeto nema rok na traenje, pa zatoa ne se opteretuvaj so nego.

Vazhno e deka se interesirash da ja najdesh, pa taa kje si dojde vo svoj akord.


Теоријата не ти е токму на место, брате.

Господ рекол на апостолите: „ Царството Божјо насила се зема и само подвижниците ке го наследат“.

А не тие токму и теоријата дека секој се раѓа атеист. Тоа апсолутно не е точно, туку спротивнто е. Ако сме створено по образ и подобие Божјо како може тогаш да немаме нижто со својот архитип? Бог во нас, во нашите души го ставил Својот печат и според тоа ние сме боголили, печат негов и носители на датот на Светиот дух а особено кога и ќе бидеме крстени и подоцна активно сме вклучени во светотаинскиот живот на Црквата, која е Царството Божјо овде на земјата. Ова сега го зачнува и прашањето на Марко за љубовте, но за тоа во друго време.

Децате си чисти души и тие го познаваат Бога, својот Творец и Седржител со своите чисти срца. Нели блажени се чистите по срце , зашто тие ќе го видат Бога.

Но подоцна, како старееме и ги попримаме страстите од овој свет почнува и нашето срце да се валка а умот затемнува па ние почнуваме како краткови да не го препознаваме или гледаме Бога. зависно за секој од свите гревови. Се секаваш во настанор со блудницата кои први ги оставија камељњата порготвени за грешницата?

Постарите.

а зошто?

Затоа што Христос кога се наведнал и пишувал по земјата им ги пичувал на секого личните гревови и како постарите имаа повеќе гревови така и тиа први, разобличени од својата совест ги оставија камењата.Затоа и твојата теорија не е точна.

Господ рекол „ бидете како деца“ и „ако не се смирите како едно од вие најмалите неможете да влезете во царството Небесно“. Што значи наталошените страсти, нечистотии, гревови ние треба лека полека да ги чистиме. И колку подолго тие стоеле закоравени на ѕидовите од нашето срце толку повеќе напор и треба да вложиме, нели?
И без да го исчистием срцето а со тоа и умот да го осветлиме неможеме да го видиме Бога. Ако умот го споредиме со стакло,огледало ( нели св.ап. Павле вели дека сега во овој век гледаме како преку огледало) тогаш значи логично дека треба да го исчистиме за да прогледаме преку него и тоа колку почисто-толку појасно. Ако ние носиме темни наочари, тоа не значи дека сонцето не грее. Тоа грее. Така и со Бога. Ако ние сме ги г извалкале умот и срцето и неможеме јасно да видиме, тоа не значи дека Бог не постои. Бог посто и цо нас и без нас. Тој нема причина за своето постоење , Он е апсолутно слободен, но начето постоење е условено од Бога. Он е причината што нир сега сме.

Затоа да се потрудиме со напор да ги искорениме страстите од нашето срце за да можеме да го возљубиме сос ето свое срце, со сиот свој ум и со сета своја душа и сила.       


-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: skywaker
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 15:21
a da ve prasam koj e gospod? isus i alh sigurno ne se,zosto isus vikal daj ni boze leb i vino.eve vi prasanje koj e gospod?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 16:42
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

[QUOTE=Messenger] Теоријата не ти е токму на место, брате.

Господ рекол на апостолите: „ Царството Божјо насила се зема и само подвижниците ке го наследат“.

А не тие токму и теоријата дека секој се раѓа атеист. Тоа апсолутно не е точно, туку спротивнто е. Ако сме створено по образ и подобие Божјо како може тогаш да немаме нижто со својот архитип? Бог во нас, во нашите души го ставил Својот печат и според тоа ние сме боголили, печат негов и носители на датот на Светиот дух а особено кога и ќе бидеме крстени и подоцна активно сме вклучени во светотаинскиот живот на Црквата, која е Царството Божјо овде на земјата. Ова сега го зачнува и прашањето на Марко за љубовте, но за тоа во друго време.

Децате си чисти души и тие го познаваат Бога, својот Творец и Седржител со своите чисти срца. Нели блажени се чистите по срце , зашто тие ќе го видат Бога.



Brate Опитен ova ne e prvo nehto vo koe ne sme se slozhile.
I toa e vo red.

Neka bide po tvoe - Bozhjoto carstvo se zema so sila, bebinjata se vernici bidejki se Bozhi cheda, tie bezdrugo se hristijanski vernici oti Bozhjata vera e hristijanska, a osobeno koga kje gi krstime.

Isus neka e sekogash so tebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 18:16
nevernikot  e  vernik  koj  nema  videno  dokaz  za  mojkta  na  verata
 
 pa  koga  ke  go  dozivee  toa  i  toj  ke  stane  vernik


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 20:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK spiros...

Spored tvojot komentar vsushnost zakluchuvam deka se slozhuvash so mojot citat deka bebeto ne se ragja kako vernik na nitu edna religija i deka toa so veme POSTANUVA vernik

Inaku ako vekje sakash da tvrdish neshto onakvo kako sto se obiduvash da tvrdish vo natamoshniot tekst, togash podobro rechi deka deteto "znae" vmesto deka bebeto "veruva".

Veruvanje e mnogu kompleksa forma koja se postiga so akumulirano znaenje/neznaenje, tradicija i iskustvo koi sto bebeto gi nema. Zatoa bebeto ne mozhe da veruva vo nishto.



Многу си ми понекогаш интересен
Демек бебето знае 100% дека ќе биде со него сё во ред, кога дури со солзи се моли - да му се помогне од болката на разделбата, да биде пак згрижено во топлото единство, да биде спасено од невообичаениот бол во стомакот, од наглата промена на температурата, од силните нови и невообичаени звуци, од губењето на тлото под нозете ... ?


Значи кога одсрце со плач ја исфрла таа молитва за помош, тоа 100% знае
а истовремено 0% се *надева и *верува дека големата *љубов однадвор ќе интервенира и ќе го спаси од тоа (занего) ново зло?

Зарем не сте ја слушнале таа прекрасна прва молитва со солзи на која вештите бабици и мајки како ангели небесни ја исполнуваат Волјата БОЖЈА т.е. молбата на новороденчето?



Ах како ве сакам јас вас - атеистички и теистички “комлицирани“ догматичари - тоа е чудо едно.     





       

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 20:28
Vsusnost ne postoi ateist. Onie koi ne veruvaat vo Boga veruvaat vo evolcija, vo slucajnost, vo sebe... Ne postoi nevernik.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 20:29
eden ateist ke stane vernik koga so svoi oci ke go vidi Gospod, a toa e nikogas .

Messinger upotrebi pogresen izraz, ne se ragjaat site kako ateisti, tuku kako prazni knigi, a ponatamu sredinata gi pravi pravoslavni, katolici, muslimani ... ili ateisti.

KINGDAVID veli bil ateist , ja ismeval biblijata iako ne ja imal citano. jas ke si dovolam da kazam deka ne bil ateist, tuku bil neopredelen, zatoa sto ateistot ja procital biblijata, gi znae prikaskite i likovite od biblijata no ne veruva vo niv.

sekako deka imam dobri pricini zosto sum ateist i ke stanam vernik samo ako se sluci ona sto go napisav vo prvata recenica od ovoj post, a site vernici znaat i svesni se deka toa nema da se sluci nikogas.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 20:39

Бутел а ако ти се случи ваква работа не дај Боже:

Ти се разболува смртно некој кој неизмерно го сакаш, најблизок. И правиш се што е во твоја моќ: медицина, алтернативна медицина, надрилекари, гатачи....се пробуваш и залудно лек нема...........

И некој ти спомне да кажеш молитва да му се помолиш на Бог. И ти од немајкаде, од што се друго си пробал решаваш да го направиш тоа. И за краток период го гледаш невозможното...........твојата најмила личност оздравува како ништо да не било........

Ќе поверуваш или не????????


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 20:50
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK spiros...

Spored tvojot komentar vsushnost zakluchuvam deka se slozhuvash so mojot citat deka bebeto ne se ragja kako vernik na nitu edna religija i deka toa so veme POSTANUVA vernik

Inaku ako vekje sakash da tvrdish neshto onakvo kako sto se obiduvash da tvrdish vo natamoshniot tekst, togash podobro rechi deka deteto "znae" vmesto deka bebeto "veruva".

Veruvanje e mnogu kompleksa forma koja se postiga so akumulirano znaenje/neznaenje, tradicija i iskustvo koi sto bebeto gi nema. Zatoa bebeto ne mozhe da veruva vo nishto.



Многу си ми понекогаш интересен
Демек бебето знае 100% дека ќе биде со него сё во ред, кога дури со солзи се моли - да му се помогне од болката на разделбата, да биде пак згрижено во топлото единство, да биде спасено од невообичаениот бол во стомакот, од наглата промена на температурата, од силните нови и невообичаени звуци, од губењето на тлото под нозете ... ?


Значи кога одсрце со плач ја исфрла таа молитва за помош, тоа 100% знае
а истовремено 0% се *надева и *верува дека големата *љубов однадвор ќе интервенира и ќе го спаси од тоа (занего) ново зло?

Зарем не сте ја слушнале таа прекрасна прва молитва со солзи на која вештите бабици и мајки како ангели небесни ја исполнуваат Волјата БОЖЈА т.е. молбата на новороденчето?



Ах како ве сакам јас вас - атеистички и теистички “комлицирани“ догматичари - тоа е чудо едно.     





       


Spirose, mislev deka kje razberesh oti samo odam po tvojot terk i vo nemozhnost od razumno diskutiranje ti rekov deka podobro e da go koristish terminot "znae" (gledash kako go staviv pod navodnici?) otkolkju veruva.

Ama gledam deka konverzacijava ne odi nikade bidejki ti tvrdish deka bebeto со солзи се моли - да му се помогне од болката на разделбата, да биде пак згрижено во топлото единство, да биде спасено од невообичаениот бол во стомакот...

Ako i ti tvrdish deka bebinjata se ragjaat kako vernici i so molitvi, togash navistina nemam sto ponatamu da kazham.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 21:02
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


Messinger upotrebi pogresen izraz, ne se ragjaat site kako ateisti, tuku kako prazni knigi, a ponatamu sredinata gi pravi pravoslavni, katolici, muslimani ... ili ateisti.


Go upotrebiv zborot koj oznachuva - nevernik.

Bebinjata ne se ragjaat kako vernici. Tie se tabula razi i zatoa vo nivniot um ne postoi nishto vo sto bi veruvaat. Tie se najchistite nevernici.

Ako ateist znachi religijski nevernik, a bebeto e tokmu toa, togash za mene toa e ateist.

Znam deka ne zvuchi politichki pogodno, no toa e faktot.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 21:10
bebeto e tokmu toa, togash za mene toa e ateist.


газење%20од%20смеење si se zanel malku
aj razmisli i koregiraj se

ateist e drugo, toa e mnogu svesna individua mesi

koregiraj se , potrudi se , ajde


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 21:53
океј
лично ќе ви кажам тогаш јас

верник не се стануе со некоја повишена свест
него несвест за реалити

шом несакаш да ја исправиш твојата  изјава меси, оукеј ( зиро килед)


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 21:58
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

eden ateist ke stane vernik koga so svoi oci ke go vidi Gospod, a toa e nikogas .

Messinger upotrebi pogresen izraz, ne se ragjaat site kako ateisti, tuku kako prazni knigi, ...

Буте, се радувам што те читам повторно

Тоа што го имаат новородените во средината на своето срценце е многу многу повеќе од билокаква “празна книга“!

Тие (најчесто родителите) што се сметаат себеси и се наречуваат како “воспитувачи“ на децата - или пишувачи на празната книга - всушност тие се васпитуваните од *Воспитувачот т.е. *Животот , баш преку тие дечиња !

Прекрасна е Тајната на Живиот БОГ! ХАЛЕЛУЈАХ!









   
      

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

eden ateist ke stane vernik koga so svoi oci ke go vidi Gospod, a toa e nikogas .

Messinger upotrebi pogresen izraz, ne se ragjaat site kako ateisti, tuku kako prazni knigi, a ponatamu sredinata gi pravi pravoslavni, katolici, muslimani ... ili ateisti.

KINGDAVID veli bil ateist , ja ismeval biblijata iako ne ja imal citano. jas ke si dovolam da kazam deka ne bil ateist, tuku bil neopredelen, zatoa sto ateistot ja procital biblijata, gi znae prikaskite i likovite od biblijata no ne veruva vo niv.

sekako deka imam dobri pricini zosto sum ateist i ke stanam vernik samo ako se sluci ona sto go napisav vo prvata recenica od ovoj post, a site vernici znaat i svesni se deka toa nema da se sluci nikogas.


Jas bev ATEIST koj veruva deka ne postoi Bog, ne bev neopredelen.Veruvav deka sme nastanale od majmuni i ja znaev Darvinovata teorija na pamet i ja pocituvav.

So prijatelot vernik musliman (sto sega mnogu go pocituvam i razmenuvame mislenja za Boga) go zafrkavav zaradi sunetot, go prasuvav dali toa se pravi so gilotina i t.n., pravejki od nego potsmev pred drugarite iako toj ne se lutese.Ne gi pocituvav religiite bidejki bea i se uste se izvor na vojni i netrpelivost pomegju lugeto, se dodeka ne sfativ deka religijata kako institucija nema vrska so licnata vera vo Bog.


Nemav strav od Boga, (iako kako i poveke ateisti denes sepak bev vospitan i cesen covek, roden vo komunisticka familija) i za mene bea smesni tie sto veruvaa vo Boga , pa duri i cudni, se dodeka ne vidov vistinski vernici , a ne "Suevernici", koi gi razbija moite predrasudi.

Se zafrkavav so eden profesor po istorija koj bese pobozen, i pred celiot klas mene me digna i me prasa dali veruvam vo Bog. Jas odgovoriv deka ne sum go videl dosega, i celiot klas se smeeja pet minuti, a jas se mislev za mnogu ostroumen

No kako sto izloziv pogore, gledam deka si go procitala mojot post , sakajki da mu dokazam na drugarot da ne padne vo zabluda stanav vernik, i sega sum drug covek, se cuvstvuvam od togas kako nanovo da se rodiv.

Sega,za toa deka baras da go vidis Boga , ke ti odgovoram vo drugiot post bidejki i mene toa mi bese izgovor


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:03
No kako sto izloziv pogore, gledam deka si go procitala mojot post , sakajki da mu dokazam na drugarot da ne padne vo zabluda stanav vernik, i sega sum drug covek, se cuvstvuvam od togas kako nanovo da se rodiv.

ла пароли , ла пароли
но ок
секој има право на графити


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Tie se tabula razi i zatoa vo nivniot um ne postoi nishto vo sto bi veruvaat. Tie se najchistite nevernici.

...


Пак пројицираш

Бебињата 100% веруваат на Творечкото единство и љубов - чии прекрасен плод се самите - од кое излегуваат со болка и плач , исто како првите луѓе при разделбата од рајот!

За среќа Творецот им оставил на бебињата една рајска утеха која им ја дарува срцето на мајката и останатите. Тоа е Љубовта!
      

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:09
Originally posted by skywaker skywaker напиша:

eve jas sum ateista i nikogas nema da stanam vernik a zosto.Zatoa sto religijata e propast odsekogas se vodele verski vojni kako na Pr. JNA gi napadna hrvatite(katolici) i bosancite(muslimani) a nikogas ne ja dopre Makedonija(hristijani) mislam ima vakvi vojni mnogu ali vi dadov samo pr. drugo ti vodis vojna vo ime na boga
znaci davas zivot za gospod, treto musliman,katolik,hristijan ne se razlikuvaat ama apsolutno po nisto i edniot od koza i koski i drugiot isto, vatikan kolku sto znae tajni za gospod kako sto bese filmot "kodot na da vinci" koj uporno rabotea da se zabrani da ne izbie nesto, drugo vladikata mene mi soli pamet da veruvam...gluposti nekoj vozi FICO nego go vozat vo MERCEDES,nekoj zivee vo gulabarnik,vladikata si kupuva HOTELI idi popot doma kaj tebe ti vika ALELUJA i ti mu davas pari za toa.Imam i uste mnogu argumenti da ne veruvam ali dovolno se ovie


Skywaker, ЈНА и убиствата во поранешна Југославија немаат врска со религијата, туку со политиката. А инаку ЈНА беше еден од последните бастиони на комунизмот, а не на религијата.
А инаку Ватикан навистина се бунеше за Кодот на Да Винчи. Мој предлог е да го гледаш документарниот филм на National Geographic за Кодот на Да Винчи, подготвен од научници. Таму тие се обидуваат да го дешифрираат Кодот. Гледај го и види дали има вистина во книгата.
И не се поведувај според тоа што некои свештеници, Епископи и други го прават. Секој си одговара за себе, па и тие.

Поздрав

-------------


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:13
Ateistot stanuva hristianin iskren KOGA KJE MU SE RAZBOLE deteto i znae parite,doktorite i neverieto ne mozat da go izlecat togas svkjas deka BOG e ziv poz.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...
Ako i ti tvrdish deka bebinjata se ragjaat kako vernici i so molitvi, togash navistina nemam sto ponatamu da kazham.


Атеисти се битијата што заборавиле дека нивното постоење е потполно зависно од СЕДРЖАТЕЛОТ чијашто есенција е Чиста Животопријатна ЉУБОВ!

Со растењето на (од сеопфатното единство одделената) индивидуа - тоа значи бебето - и развивање на неговото како индивидуално така колективно его (најчесто под влијание на родителскиот светоглед, нацијата, социјалата, конфесијата итн), истата индивидуа заборава на постојаните срцеви молитви кон Тајанствениот СЕДРЖАТЕЛ!

Месинџер пријателе,- извини што те прашувам вака - но кога си плачел одсрце, последен пат?

А се сеќаваш ли можеби на првиот пат и зошто го стори тоа?

Би се радувал на одговорот, кој немораш да ми го дадеш!

поздрав




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:44
Originally posted by butel2

eden ateist ke stane vernik koga so svoi oci ke go vidi Gospod, a toa e nikogas .

Ova bese i moe mislenje, no mora da ti kazam od denesna gledna tocka deka mnogu glupo sum razmisluval....

1)Takvoto glediste e denes sosema voobicaeno, ziveeme vo vreme koga poveke se naglasuvaat materijalnite nesta.

No da bideme realni, dali postojat raboti sto ne mozeme da gi vidime no veruvame deka postojat?

Da receme vozduhot sto go disime, ne mozeme da go vidime, taka li e? No cuvstvuvame koga disime kako ni gi ispolnuva gradniot kos, iako ne go gledame neli?

Isto taka, ne mozeme da ja vidime magnetnata sila , zvucnite branovi, silata na gravitacijata itn.

Ne mozeme da gi vidime ni mirisite no sepak gi cuvstvuvame preku naseto setilo za miris.

2) Ima edna stara istocna izreka:" Ne se obiduvaj da go vidis Bog, tuku deluvaj na takov nacin Bog da te vidi.Bog ke se grizi za tebe. Ne moras da se obiduvas da go vidis"

Toa bi trebalo da bide nas stav. Poveketo luge sto ne veruvaat vo BOG razmisluvaat vaka: Sakam da go vidam Bog.

O Boze,te molam dojdi pred mene i zastani pred mene za da te vidam. Bidi moj sluga, pa napravi mi dobro nesto, pa ke veruvam vo tebe............

Bog ne e nicij sluga i Toj e Gospodar na Vselenata i na se sto postoi okolu nas.

Site znaeme deka kolku e tesko da vidime nekoj poznat pretsedatel, premier, kral,glumec ili pejac pred nas.

Obicen covek ne moze ni da razgovara so takva znacajna licnost, a kamo li nekoja takva poznata i znacajna licnost da dojde i zastane pred nego, pa i da mu gi ispolnuva zelbite.

No lugjeto sepak baraat Sevisniot Bog i Gospodar na Vselenata da dojde pred niv, da postapuvaat so nego kako so sluga!

Eden den site ke go vidime Boga, no togas site ke treba da podneseme smetka sto sme pravele so nasiot zivot i kako sme postapuvale i dali sme go cenele zivotot koj Toj ni go dal.

Pozdrav i se najubavo, se nadevam deka nema pogresno da ja sfatis mojata replika.

P.S. I Mojsej sakal da gi vidi Bog, no Toj mu odgovori:

" No liceto Moe ne ke go vidis,zasto ne moze covek da go vidi liceto moe i da ostane ziv" (2 Mojseeva 33:20)

Znaci ni Mojsej, odbraniot od Boga nemal sansi da go vidi Bog,no sepak imase cvrsta vera i go izbavi Izrael od ropstvoto od Egipet so pomos na Bozjata sila.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 22:58
Originally posted by anakin anakin напиша:

No kako sto izloziv pogore, gledam deka si go procitala mojot post ,
sakajki da mu dokazam na drugarot da ne padne vo zabluda stanav vernik,
i sega sum drug covek, se cuvstvuvam od togas kako nanovo da se rodiv.ла пароли , ла паролино оксекој има право на графити



OK brate Anakin, jas go pocituvam tvoeto mislenje, znaes toa mnogu pati sum ti go rekol.

No jas sum sega navistina podrug covek od toa sto bev, a toa mi go potvrduvaat i najbliskite sto ziveat so mene, zatoa sto tie mene najdobro me poznavaat.

Iako jas sebesi se smetam za gresnik, i se molam na Boga da mi gi prosti site grevovi , nenamerni i namerni i ne obrnuvam mnogu vnimanie koga lugeto za mene zboruvaat deka sum bil dobar covek, cesen itn. , iako e toa fakt deka sega sum pocesen i podobar i poradosen covek od pred da poveruvam, zatoa sto jas toa najdobro si go znam

So Bozja pomos pocnav da postignuvam uspesi za koi samo pred toa mozev da sonuvam....

Sepak, svesen sum deka ovoj zivot e minliv i nie sme samo privremeni sopstvenici na nestata koi gi poseduvame, goli doagame na ovaa Zemja i goli si odime...

Najvazno e da bideme so cista sovest pred Bog i najdobro da go iskoristime nasiot zivot dodeka sme zivi vo sklad so voljata na Bog.

Pozdrav Anakine i sekoe dobro!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:22
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Бутел а ако ти се случи ваква работа не дај Боже:

Ти се разболува смртно некој кој неизмерно го сакаш, најблизок. И правиш се што е во твоја моќ: медицина, алтернативна медицина, надрилекари, гатачи....се пробуваш и залудно лек нема...........

И некој ти спомне да кажеш молитва да му се помолиш на Бог. И ти од немајкаде, од што се друго си пробал решаваш да го направиш тоа. И за краток период го гледаш невозможното...........твојата најмила личност оздравува како ништо да не било........

Ќе поверуваш или не????????


imam dovolno godini , pa vo zivotot mi se slucuvale i bolesti na bliski licnosti i umiranje na bliski clenovi od semejstvoto i red drugi, da gi narecam neubavi situacii, no i bolestite se sostaven del od zivotot, a smrtta e neminovna, koga togas na site ke im se sluci.

jas sosema gi razbiram onie koi kako davenici vo takvi sostojbi ke napravat se, pa i palat sveki i kazuvaat molitvi, no toa ne e moj nacin na borba


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:22
ma imaj cista sovest pred sebesi
za Boga malo vazno
големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:35
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma imaj cista sovest pred sebesiza Boga malo vaznoголемо%20гушкање


za Anakin :)


za KINGDAVID, go procitav tvojot post, no sega sum umorna , ke odgovoram utre :)


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:40

Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:42
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


а шо ако нема а шо ако не се освестиш, ашо ако.........
уживај во тоа шо го имаш
а за тоа шо после малку важноголема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:44
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


Dobra poenta , polzavce.

Eden filozof(zaboraviv koj bese) rekol ako veruvas vo Bog,i da ne postoi nema nisto da izgubis, no ako ne veruvas vo Bog a toj postoi, togas si vo gadna kasa....


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 23:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma imaj cista sovest pred sebesiza Boga malo vaznoголемо%20гушкање


Toa e ubavoto Anakine, imam cista sovest i pred sebesi i pred lugeto a i pred Boga.

Spijam kako jagne


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 10:50
Originally posted by skywaker skywaker напиша:

a da ve prasam koj e gospod? isus i alh sigurno ne se,zosto isus vikal daj ni boze leb i vino.eve vi prasanje koj e gospod?

Според теистите (барем тие кои навистина се тоа, а не само декларативно да се изјаснуваат), бог е отецот, створителот на се видливо но, (пази сега) и на се невидливо! А господ е Исус Христос. Некои овие термини ги поистоветуваат. За нив сеедно е дали ќе речеш бог или господ!
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Vsusnost ne postoi ateist. Onie koi ne veruvaat vo Boga veruvaat vo evolcija, vo slucajnost, vo sebe... Ne postoi nevernik.

Многу, многу погрешен заклучок.
Јас во 2-3 теми наведов, односно објаснив. Секој човек може да верува во некои материјални работи (во машини, во пари), но исто така може да верува и во нематеријални (идеални) работи како што се пријателството, љубовта, моралот, бог ...! Токму ова последново, верување во бог, се вика теизам. Според тоа, луѓето кои веруваат во бог се теисти, а луѓето кои не веруваат во него се атеисти. Е, таков сум и јас.
За да не дојде до забуна, не поистоветувај атеист со антитеист, како што некои се обидуваат да наметнат. Тоа е сосема друго значење. Тоа е човек кој е против некое верување во бог.
А, тоа за што ти мислиш дека е атеист, (човек кој не верува во ништо), тоа всушност е нихилист!
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Бутел а ако ти се случи ваква работа не дај Боже:
Ти се разболува смртно некој кој неизмерно го сакаш, најблизок. И правиш се што е во твоја моќ: медицина, алтернативна медицина, надрилекари, гатачи....се пробуваш и залудно лек нема...........
И некој ти спомне да кажеш молитва да му се помолиш на Бог. И ти од немајкаде, од што се друго си пробал решаваш да го направиш тоа. И за краток период го гледаш невозможното...........твојата најмила личност оздравува како ништо да не било........
Ќе поверуваш или не????????

Мој личен пример.
Мојата ќерка на 2,5 годишна возраст почна да завлекува во зборувањето. Кога го приметив тоа, се згрозив. Ова уште повеќе од фактот дека и моите двајца шуревци тепкаат кога зборуваат. Си помислив, ова мора да е наследно. Ја носев на лекар во „завод за ментално здравје“. Таму ја прегледаа педијатри, психолози, логопеди ... и’ направија снимања ... и заклучија дека се е во ред со детето. Дури психологот рече дека детето има надпросечна интелигинција и затоа доаѓало до неможност од искажување бидејќи мозокот „побрзо“ функционирал отколку што можел да каже. Потоа (од месец Март) ја носев на логопед во Велес. Во меѓувреме, постарите ме советуваа да ја носам на баење, во некој манастир, во црква ... и каде ли уште не. На последниот час кај логопедот (во Јуни), тој, намерно, толку многу ја изнервира ќерка ми, што оваа почна да плаче ... но воопшто не завлече ниту една буква. Логопедот притоа ми рече: штом сега не завлече, знај дека никогаш повеќе нема тоа да го стори. И би така. Еве, сега ќерка ми има 16-17 години и оди запри ја да зборуваљубовбакнеж.
Е сега, она важното за темава. Што ако јас ги послушав постарите кои ми велеа да ја носам на разни „вражалки“?  Тогаш тоа нејзино „управање“ со говорот веднаш ќе се припишеше на нив.
Така е во речиси сите случаи. Човек прво оди на лекар, зема медикаменти но, додека да делува терапијата, истовремено оди на бајачи, гатачи ... и ефектот од тоа ви е добро познат. Земав лекарства не ми помогнаа. Ама кога отидов кај тој и тој бајач, веднаш ми помина!изненадување голема%20насмевка
Originally posted by spiros spiros напиша:

...Бебињата 100% веруваат на Творечкото единство и љубов - чии прекрасен плод се самите - од кое излегуваат со болка и плач ,...

Спиросе, гледам, ти освен што знаеш дека бог постои, знаеш дека и новородените бебиња веруваат во него, така? Навистина те бива - нема што!намигнувањеголема%20насмевка
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............
Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?

Полжавче душо!големо%20гушкање бакнеж Те молам одговори ми, дали го прочита мојот пост од пред две страни? ( на страна 3)


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 11:28
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


ako otkako umram se razbudam nekade , pa ete i pred toj Gospod, jas nema nisto da izgubam zatoa sto ne veruvav dodeka ne vidov ama vie ako ne se razbudite, a go pominavte zivoptot krstejki se vo Gospod i veruvajki deka sigurno ve ceka nekoj vecen i poubav zivot?


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 11:55
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Добро зарем никогаш не сте си помислиле вака: Ако нема живот после смртта, ако нема Бог, ако нема ништо од таа приказна ОК..............

Но што ако има? Што ако се освестиме отпосле кога ќе биде касно? Што ако сето ова што сега ни го кажуваат теолозите испадне дека било вистина, дека Бог постоел, дека ни го следел секој чекор и дека дошло ред да ни се суди........А?


ako otkako umram se razbudam nekade , pa ete i pred toj Gospod, jas nema nisto da izgubam zatoa sto ne veruvav dodeka ne vidov ama vie ako ne se razbudite, a go pominavte zivoptot krstejki se vo Gospod i veruvajki deka sigurno ve ceka nekoj vecen i poubav zivot?


така е бутле, ќе отриеш ново
а тие само старо, хехехехехехех


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 13:09


Ех Анакине, Анакине.......Ќе откриеш ново,а?.........

Ама која е цената на тоа новото што ќе треба да ја платиш?


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 13:26

Да Златник, го прочитав твојот пост на страна 3 и морам да признаам дека логички е исправен, СЕПАК.............

Еден ден ќе го осетиш Бог кога сам ќе ти се понуди за помош кога ниедна друга човечка рака нема да може да ти помогне........убедена сум во тоа.........

А до тогаш сите зборови на верниците ќе ги мериш и премеруваш, ќе бараш логичност, ќе бараш причинско-последични објаснувања........

Се додека не го ОСЕТИШ Бог....се дотогаш разумски ќе го бараш.............

Сега не можеш да ме разбереш, сега се смееш на моите зборови колку се излитени и ти се чинат прости.......колку ме сметаш за личност со ограничени интелектуални капацитети, НО.........

Веројатно сеуште не е дојдено времето..........кога ќе ти дојде......ќе знаеш за што ти зборувам.......само тогаш ќе знаеш кога Бог ЌЕ ГО ОСЕТИШ.........сега уште ти е рано..........

А до тогаш...секое добро.......


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 14:29
vremeto e DENES,BOG vika DENES,ne utre ne znaeme da li utre kje bideme zivi.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 14:30
Во една книга за тоа како да се припремиме за исповед еден бугарски епископ многу интересно ја опишува смртта и што потоа.(ќе парафразирам)
Еве да речеме дека нема Бог,ангели, светители,нема рај,пекол и такви ствари.Но свесни сме дека имаме свесност,и сега умираме..душата се одвојува од телото и сега што...
ја на пример многу сакав многу работи да правам,например: јадење ,пиење и секакви други работи,било природни било неприродни.
и сега имам свесност, но тело немам и кога страстите ќе видат дека не можат да се задоволат ,бидејќи нема тело кое ќе ги реализира желбите, ќе и се нафралат на душата!
и ќе бараат задоволување а душата нема да може тоа тоа да го исполни..и така до недоглед,нели е ова пекол?!

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 14:40
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Ех Анакине, Анакине.......Ќе откриеш ново,а?.........

Ама која е цената на тоа новото што ќе треба да ја платиш?


Polzavce, nema sto nie da plakame.... koga nekoj te kani , po bonton toj plaka na krajot.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 15:37

Не сум сигурна дека таму станува збор за бонтон........



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:16
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Секој човек може да верува
во некои материјални работи (во машини, во пари), но исто така може да
верува и во нематеријални (идеални) работи како што се пријателството,
љубовта, моралот, бог ...! Токму ова последново, верување во бог, се
вика теизам. Според тоа, луѓето кои веруваат во бог се теисти, а луѓето кои не веруваат во него се атеисти.

За да не дојде до забуна, не поистоветувај атеист со антитеист, како што некои се обидуваат да наметнат. Тоа е сосема друго значење. Тоа е човек кој е против некое верување во бог.

А, тоа за што ти мислиш дека е атеист, (човек кој не верува во ништо), тоа всушност е нихилист!



Odlichno objasneto!

Zatoa koga se koristi terminot ateist site teisti mislat na antiteist sto e 100% pogreshno!


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:28


Теист е човек што верува во Бога и целосно се предава во Неговите раце.

Атеист е човек што не верува во Бога (безбожник - тој Го нема Бога за свој сопатник и чувар).

Антитеист е човек кој Му пркоси на Бога (непријател Му е на Бога - се бори против Бога - богоборец).



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:35
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Бутел а ако ти се случи ваква работа не дај Боже:

Ти се разболува смртно некој кој неизмерно го сакаш, најблизок. И правиш се што е во твоја моќ: медицина, алтернативна медицина, надрилекари, гатачи....се пробуваш и залудно лек нема...........

И некој ти спомне да кажеш молитва да му се помолиш на Бог. И ти од немајкаде, од што се друго си пробал решаваш да го направиш тоа. И за краток период го гледаш невозможното...........твојата најмила личност оздравува како ништо да не било........

Ќе поверуваш или не????????


Toa ne e eden samoevidenten i nesomnen dokaz deka postoi Bog.

Znam lugje koi bile ateisti i koi imale isti sluchai, pa ne velat deka toa sto se sluchilo e dokaz deka ima ili nema Bog.

Znam vistinski vernici koi se molele sekojdnevno, ne go dozhieveale onoa sto go naveduvash ti, pa ne rekle deka toa e dokaz deka ne postoi Bog.

Bozhjeto (vo bilo koja forma na pretstavuvanje) osoznavanje e mnogu pokompleksna rabota... nesporedlivo pokompleksna od primerot sto go naveduvash, primer koj sekogash se posochuva od strana na teistite kako najemotiven 100% "dokaz". Se znae deka lugjeto koga se vo strav (a stravot od smrtta e najgolem), prifakjaat se onoa sto kje gi smiri i kje im dade uteha. No toa ne e vera koja poteknuva od sopstvenata religioznost, traganje po sushtinata na svoeto postoenje, tuku e posledica od pustiot strav za goliot zhivot i eventualnite posledici koi bi mozhele da sledat posle nego.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:41
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

...душата се одвојува од телото и сега што...

Грешката (се разбира според мене) е што вие верниците погрешно го поставувате  постулатот дека има тело и има душа како засебни целини. И по нив после се полемизира (каде одат, што прават)! Нешто слично на схоластичкото учење, поточно схоластичкото дебатирање - колку ангели можат да застанат на врвот од една игла. Као, ангелите по дефиниција се разбира дека постојат, ама сега прашање е колку од нив можат да застанат! Така и овде, по дефиниција „се подразбира“ дека постои душа и натаму се дискутира што со неа!
Значи, според мене, душа, како нешто засебно, како нешто „опипливо“ или еден вид „материјално“, одделно од човековото тело не постои. „Душата“ е само резултат од себеспознавањето на свеста кај човекот, која пак е производ на материјалното, односно мозокот на човекот.
Полжавче, јас го кажав моето. Ти како сакаш сфати го. Само, пак ќе речам, ти верувај си во што сакаш, но притоа - анализирај. Запрашај се малку еве, за благословите. Анализирај ги нив: блажени се бедните по дух, блажени се кротките, тие кои тагуваат, тие кои страдаат, тие кои очекуваат награда таму горе, на небото ...
Јас би додал, блажени се тие кои го прифаќаат сево ова, бидејќи си наоѓаат оправдување, помирување и утеха за се што им се случува овде долу, на земјава. Народот треба да се држи покорен, да верува во бог, да прифаќа се што бог (читај: човек) им нуди како замена (награда) за нивната покорност!





-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:43
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Теист е човек што верува во Бога и целосно се предава во Неговите раце.

Атеист е човек што не верува во Бога (безбожник - тој Го нема Бога за свој сопатник и чувар).

Антитеист е човек кој Му пркоси на Бога (непријател Му е на Бога - се бори против Бога - богоборец).



Ateist e chovek koj ne veruva vo postoenje na Boga.

Od kade sega go izvedi tvrdenjeto deka ateistite ne se chuvani od Boga? Pa od kogo se vodeni i chuvani ako ne od svojot tvorec??? Samo zatoa sto tie ne veruvaat vo Negovoto postoenje, spored raznite teoloshkite interpretacii i dogmi, Toj krenal race od svoite cheda?

Znam, taka uchat nekoi teologii... a i najgolemiot broj vernici mislat tokmu taka... inaku spored nivnata logika - zoshto bi stanale vernici?

Znam deka povtorno nema da se slozhime, no toa e toa ...


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: skywaker
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 16:50
abe ako ne znajte sami da se cuvate ni gospod ni dzaolot ne ve cuva


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 17:39
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Теист е човек што верува во Бога и целосно се предава во Неговите раце.

Атеист е човек што не верува во Бога (безбожник - тој Го нема Бога за свој сопатник и чувар).

Антитеист е човек кој Му пркоси на Бога (непријател Му е на Бога - се бори против Бога - богоборец).



Се извинувам што сам се цитирам, но еве да се обидам да ја „ублажам“ работава:

Кога реков: Атеист е човек што не верува во Бога (безбожник - тој Го нема Бога за свој сопатник и чувар) мислев само на тоа дека тој не е по „Негова“ волја. Ако, пак, живее спротивно на волјата Божја, сигурно дека не е и во милоста Божја. Инаку, се разбира, Бог и него го чека да се „сепне“ и да му се случи нешто „нормално“.

-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 18:31


Дали неверникот ќе постане верник?

Еден патник раскажува: „Мои сопатници беа еден професор, кој беше неверник, и еден водач - Арап. Арапот често се молеше на Бога. Тоа го дразнеше професорот. Еднаш тој го праша Арапот:

- Дали ти си Го видел Бога?

- Не! - бил одговорот.

- Си го слушнал ли Неговиот глас, си зборувал ли со Него?

- Не, никогаш!

- Како тогаш можеш да бидеш толку глупав, та да веруваш во постоењето на Бога штом никогаш не си Го видел и не си Го слушнал?

Арапот ништо не одговорил. Следното утро професорот излегол од својот шатор, и откако разгледал наоколу, рекол:

Ноќва кај мојот шатор доаѓала камила.

- А ти ја виде ли? - прашал Арапот.

- Не! - одговорил професорот.

- Можеби го слушна нејзиниот глас?

- Не, не го слушнав!

- Како можеш да зборуваш дека таа била овде?

- Зар не ги гледаш трагите од камилските стапки врз песокот? Или си мислиш дека тие траги изникнале сами од себе? - рекол возбудено професорот.

- Не, јас тоа не го мислам; но јас, исто така, ги гледам трагите на божествената сила и слава на тој свет - рекол Арапот, покажувајќи со рака на Сонцето што изгревало, или си мислиш дека Сонцето изникнало само од себе?

Сега професорот молчел“




-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 19:27



Дали неверникот ќе постане верник?

На бродот што пловел од Источна Индија за Англија, меѓу патниците, биле еден мисионер и еден офицер. Двајцата, при патувањето, често спореле меѓу себе затоа што офицерот ја исмејувал верата на мисионерот.

Еден ден офицерот го зел својот двоглед и долго го набљудувал небото.

„Што барате“ - го прашал мисионерот.

„Јас го барам вашиот Бог за Кого ми раскажувате толку измислици, но не можам да го откријам!“

А мисионерот му одговорил:

Се разбира дека не Го наоѓате, бидејќи во Светото Писмо пишува: „Блажени се чистите по срце, оти тие ќе го видат Бога“ (Мт. 5, 8).

Офицерот си го сокрил двогледот и престанал да зборува против Бога.




-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 22:54

Mnogu interesni slucki, brate Miki P, mozebi e dobro i da gi stavis vo temata Poucni slucki, zatoa sto se navistina poucni.

Sekoja cest!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 22:57

Sto se odnesuva do temata dali nevernikot ke postane vernik, eve jas sum eden takov primer i ziv dokaz

Pogolem dokaz za ova tvrdenje treba li? Sam si priznav


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 23:14
jas bev golem nevernik koj stalno hulese protiv boga kako bog da e kriv za se ona sto ne go dobivav vo zivotot,i ne samo toa sto bev ateist nego stanav i antiteist ,pa se do onoj moment dodeka bozjata milost ne se izlea na mene, pa da svatam deka bog e ziv i deka se grizi za ljujgeto .
slava na boga sega i vo vecni vekovi amin!!!

-------------
----------osana--------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 23:25
Бев сиров атеист до својата 19 год и една ноќ промени се за мене. Не можев да поверувам зошто јас ја почуствував божјата милост и слушнав зборови од божјата мудрост, кога не верувам...И не се посомневав во постоењето на нешто прекрасно и возвишено отогаш, бидејќи знаев дека е вистинско.
Вистинската вера доаѓа од срцето, никој не може да ви ја всади или наметне. Верник не се станува ако само го изведете црковниот ритуал крштевање а притоа не верувате во истото.
Бог не ни суди за нашите постапки, за нашите гревови...туку не учи како да ја спознаеме животната мудрост. Има разлика во тоа да сакаш да се убедиш себеси и да пристапиш со слободна воља зошто „нешто ве тера одвнатре„.
Не знам зошто неверниците/атеистите го доживуваат бога како некоја фигура(претежно човечка форма) апстрактна на која сите и се правдаме, бараме помош и сл; никој не мора да се правда зошто одбрал да го сака бога или оние кои го следеа неговиот пример, тоа едноставно не се објаснува и не постои свештено лице или објект кои можат да сведочат за неговото постоење бидејќи тој е во сите нас и дека ние го бараме него.
Филозофијата е длабока и сложена и веројатно секој тргнува од својот став онолку колку му дозволува знаењето, искуството и отвореноста на умот


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 00:10


Толку многу се збунувам...........најискрено..........



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 00:30
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Толку многу се збунувам...........најискрено..........



Zosto se zbunuvas? Eve lugeto sami se javuvaat kako od nevernici stanale vernici.

Alal da ti e sto ja postavi ovaa tema


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 00:32

Мило ми е што ви се допаѓа темата.....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 02:07
He, he, he...

A koga velev jas deka site se ragjaat kako ateisti, pa potoa stanuvaat teisti, skoknavte kako da hulam neshto.

Ama sega poleka, poleka... site si priznavate deka bilo taka.

Ako, ne se luitam.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 03:06
Месинџер - доста спорна е твојата теза дека луѓето се раѓаат како атеисти.
Според објаснувањето кое подоцна го даде, тезата е всушност дека луѓето се раѓаат - нерелигиозни, но не и атеисти. Доста голема разлика меѓу неприпаѓање на деноминација и религија (или - недогматичност ако сакаш наречи го), и непознавање на Создателот.
Детето го познава Создателот. Веројатно подобро од било кој друг. Како што расте, душата станува замаглена од натрупувањата во умот.
Повторното враќање кон Бога е можно само при момент на "чистење" од натрупаните непотребности. Тоа обично се случува само по себе си и не може да биде наметнато.
Човек може да стане квази-верник на сила (да оди в црква, да прави се како по книга, но душата да му е сеуште празна), но не може да верува во нешто на сила.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 04:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Месинџер - доста спорна е твојата теза дека луѓето се раѓаат како атеисти.
Според објаснувањето кое подоцна го даде, тезата е всушност дека луѓето се раѓаат - нерелигиозни, но не и атеисти. Доста голема разлика меѓу неприпаѓање на деноминација и религија (или - недогматичност ако сакаш наречи го), и непознавање на Создателот.
Детето го познава Создателот. Веројатно подобро од било кој друг. Како што расте, душата станува замаглена од натрупувањата во умот.
Повторното враќање кон Бога е можно само при момент на "чистење" од натрупаните непотребности. Тоа обично се случува само по себе си и не може да биде наметнато.
Човек може да стане квази-верник на сила (да оди в црква, да прави се како по книга, но душата да му е сеуште празна), но не може да верува во нешто на сила.
 
 
Првата реченица дека луѓето се раѓаат како атеисти не е точна бидејќи тука се наметнува логичното прашање - кога се појавува атеизмот?
 
Атеизмот во свеста на човештвото е модерна појава - пројава на себељувие и егоцентричност. За тоа сведочи историјата... Ако не се лажам, Атеизмот како синоним е пороизвод на XVIII - XVIX век.
 
Во историјата не постои атеизам...
 
За тоа сведочи древноста (хегенополска космогонија, теогонија и антропогонија ... и др рд рд рд  д....)
 
Значи и од таму во светот не постои НЕВЕРНИК. Значи секој верува во нешто, дури и да верува дека “верува дека не постои ништо, и верува во ништо“
 
Звучи интересно - ама е реалноголема%20насмевка


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 11:18
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

... Во историјата не постои атеизам...

И, велиш немало атеисти, а?среќа Добро!

Ме интересира, дали воопшто се читаат претходните пораки? Барем оние кои се од пред 2-3 дена! Ако се прави тоа, не би требало да се поставуваат истите прашања како ова:
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

... Значи и од таму во светот не постои НЕВЕРНИК. Значи секој верува во нешто, дури и да верува дека “верува дека не постои ништо, и верува во ништо“ 
Звучи интересно - ама е реалноголема%20насмевка

Затоа што ќе се добие истиот одговор.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Vsusnost ne postoi ateist. Onie koi ne veruvaat vo Boga veruvaat vo evolcija, vo slucajnost, vo sebe... Ne postoi nevernik.

Многу, многу погрешен заклучок.
Јас во 2-3 теми наведов, односно објаснив. Секој човек може да верува во некои материјални работи (во машини, во пари), но исто така може да верува и во нематеријални (идеални) работи како што се пријателството, љубовта, моралот, бог ...! Токму ова последново, верување во бог, се вика теизам. Според тоа, луѓето кои веруваат во бог се теисти, а луѓето кои не веруваат во него се атеисти. Е, таков сум и јас.
За да не дојде до забуна, не поистоветувај атеист со антитеист, како што некои се обидуваат да наметнат. Тоа е сосема друго значење. Тоа е човек кој е против некое верување во бог.
А, тоа за што ти мислиш дека е атеист, (човек кој не верува во ништо), тоа всушност е нихилист!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 14:43


Никако не се сложувам со тоа дека атеизмот се појавува во 18 век, а пред тоа сите биле верници...........апсолутно неточно.........

Со појавата на хуманизнот и ренесансата, се појавува рационално осмислување на светот. Човекот бара разумски, а не догматски одговори на прашањата што си ги поставува. Во вакви услови човекот е послободен да каже дека не верува во БОГ, или да се изразам подобро полека почнува да исчезнува стравот од санкции ако се признае вистинското неверување..........

Атеисти сигурна сум дека имало секогаш.......прашање е дали смееле или не смееле јавно да се декларираат како такви......


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 14:51
аплауз не%20вреден

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 17:14
Vekje rekov deka navistina nemam komentar za teoloshkoto tvrdenje deka decata se rajgaat kako vernici. Ragjanjeto na decata kako Bozhji cheda i kreacii e edna rabota, a tvrdenjeto deka poradi toa tie mora da go znaat Boga i deka poradi toa se vernici, iako vo toj moment ne pripagjaat na nikoja religija ili denominacija, e neshto sosem drugo...

Bilo kako, sekoj neka si veruva kako sto si saka.

Sto bi rekol sin mi - Who is the master who makes the grass green?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 19:09
hm, jas pak ke kazam deka nikoj ne se rodil kako ateist, ete Zidarski toa podobro go kaza, lugjeto se ragjaat nereligiozni, sto znaci nitu veruvaat nitu pak ne veruvaat vo Bog.

Ateist stanuvas togas koga ke bides zapoznaen so svetata kniga, religioznoto ucenje a ne veruvas vo nego. ne moze da se deklarira kako ateist onoj koj ne ja procital biblijata. Ateistot ne se podsmeva , nitu go huli Bog ( kako da go huli koga ne veruva deka postoi?)



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 19:24
Апсолутно се согласувам со Бутел.
Месинџер - тоа ми беше поентата. Детето е Божја Креација. Сврзано е со Бога и го спознава Бога не на мисловно ниво, туку со своето битие. Но не е верник! Во никој случај! Се согласуваме по ова прашање - само различно го дефинираме (како и секогаш) .

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 20:11
Ах БОЖЕ, дари ни да имаме пак толку силна вера и благодарност како што ја имавме кога задојувавме или пак заодувавме (се учевме да одиме)!


АМИН!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 23:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Ах БОЖЕ, дари ни да имаме пак толку силна вера и благодарност како што ја имавме кога задојувавме или пак заодувавме (се учевме да одиме)!


АМИН!


spiros, koja beshe taa толку силна вера koga se zadojuvashe?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 23:32
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Месинџер - доста спорна е твојата теза дека луѓето се раѓаат како атеисти. Според објаснувањето кое подоцна го даде, тезата е всушност дека луѓето се раѓаат - нерелигиозни, но не и атеисти. Доста голема разлика меѓу неприпаѓање на деноминација и религија (или - недогматичност ако сакаш наречи го), и непознавање на Создателот. Детето го познава Создателот. Веројатно подобро од било кој друг. Како што расте, душата станува замаглена од натрупувањата во умот. Повторното враќање кон Бога е можно само при момент на "чистење" од натрупаните непотребности. Тоа обично се случува само по себе си и не може да биде наметнато. Човек може да стане квази-верник на сила (да оди в црква, да прави се како по книга, но душата да му е сеуште празна), но не може да верува во нешто на сила.

 

 

Првата реченица дека луѓето се раѓаат како атеисти не е точна бидејќи тука се наметнува логичното прашање - кога се појавува атеизмот?

 

Атеизмот во свеста на човештвото е модерна појава - пројава на себељувие и егоцентричност. За тоа сведочи историјата... Ако не се лажам, Атеизмот како синоним е пороизвод на XVIII - XVIX век.

 

Во историјата не постои атеизам...

 

За тоа сведочи древноста (хегенополска космогонија, теогонија и антропогонија ... и др рд рд рд  д....)

 

Значи и од таму во светот не постои НЕВЕРНИК. Значи секој верува во нешто, дури и да верува дека “верува дека не постои ништо, и верува во ништо“

 

Звучи интересно - ама е реалноголема%20насмевка



Tocno e toa sto go veli Tetratka,ateizmot se javuva nekade kako pojava nekade vo 18 vek a vo 19 i 20 vek kulminira.

Inaku Antropolozite istrazuvale i rekle deka dosega ne otkrile nekoe pleme koe ne veruva vo nekoj bog.

Duri, naucnicite velat deka nie sme programirani vo mozokot da veruvame vo Bog, samo zavisi vo kakva sredina ziveeme i kako se razvivame ponatamu kako lugje zavisi nasiot ponatamosen stav .

Na nekoi luge ne im odgovara da veruvaat vo Bog, zasto smetaat deka mnogu ke gi ogranicuva toa: Ne pravi ova, ne pravi ona itn.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 02:32
KINGDAVID, sega so ova tvoe komentiranje tvrdish deka SITE lugje veruvale vo Boga se do 18/19 vek, koga odednash neshto tainstveno se sluchilo i lugjeto koi veruvale vo Boga pochnale da ne veruvaat.

Navistina ne znam od kade iskopavte podatoci deka SITE, ama tokmu SITE lugje bile vernici.

Znachi vo celata covekova istorija nikogash nemalo nevernici, nitu eden!

Pazete sega, nemojte da pochnete da se vrtite levo-desno i da nudite surogat reshenie kako onoa: Значи секој верува во нешто, дури и да верува дека “верува дека не постои ништо, и верува во ништо“. Ovde tochno se znae zoshto zboruvame - za veruvanje vo Boga, a ne vo pari, nauka, zvezdi, zheni, prorochici, kafe, zrna od grav, vo sebe, vo neshto, vo nishto, vo seshto i t.n.

Znachi zboruvame za veruvanje i neveruvanje vo Boga.

E sega, chovek ne treba da bide Einstein za da mu e jasno deka vo tekot na chovekovata istorija sekogash imalo lugje koi ne veruvale vo Boga.

E za takvite lugje, od 18 vek pa navamu, pochnal nashiroko da se koristi terminott ateisti. Pochetokot na koristenje na ovoj termin ne go determinira i pochetokot na neveruvanjeto vo Boga. Samo do togash ne se zborelo taka.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk