IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - неверникот ќе постане ли верник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

неверникот ќе постане ли верник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 18>
Автор
Порака
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 22:51
Атеист?!?
Мислам дека тоа е лице кое не верува во сегашното изопачено Христијанство и развратните свештеници.
Атеистот има свој концепт за возвишеното битие наречено бог кој не е под влиание на некоја религија туку негово лично разбиранје.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 22:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ama, koja beshe taa tolku silna vera (ostavi ja sega doverbata na strana)?


Новороденчето силно верува на Оној што е и затоа напредува. Кога не би верувало не би имало мир и не би напредувало, не би можело да спие, да јаде, да живее, ...!



Многу верници веруваат помалку од што се праат
А многу неверници повеќе од што самите знаат!


Изменето од spiros - 16.Јануари.2009 во 23:06
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 23:02
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Атеист?!?
Мислам дека тоа е лице кое не верува во сегашното изопачено Христијанство и развратните свештеници.
Атеистот има свој концепт за возвишеното битие наречено бог кој не е под влиание на некоја религија туку негово лично разбиранје.


Не мешајте непотребно поими - Атеист е човек кој не верува во самиот концепт на Возвишено Битие. Тоа не значи дека е против религиите, или против правото на другите да веруваат и размислуваат поинаку. Антитеизмот и Атеизмот се различни работи.

Кога сме веќе тука - Атеист и Мики - олабавете малку со личните препукувања!
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 02:26
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

А што беше темата? Неверник дали може да стане верник? мислеше на Атеист? Секако дека не може. Златник убаво се си кажа нема што повеќе да се каже на темата.


Bratce, jas od nevernik stanav vernik, povtoriv tripati veke bas na ovaa tema.

Eve ti ziv svedok, od ateist kako tebe stanav vernik .

Mislam deka slicno nesto kazaa i zidarski i melhisedek za ovaa tema, deka i tie bile prethodno ateisti.....

Znaes sto, dovolno e trojca luge vo svetot da kazat deka od nevernik(ateist) moze da se stane vernik pa da padne taa teza vo voda, taka li e?

... Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)

Jas mislam naprotiv(spored moeto iskustvo) , kako se cuvstvuvav pred da poveruvam i sega , togas bev slep a sega gledam.

I ne se luti, zasto ti prv gi navredi vernicite so tvojot potpis , a brat Miki gi razmrda malku bukvite

Sekoe dobro do tebe, pozdrav!
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 09:42
Прва работа која треба да обрнете внимание дека мојот потпис не е тема на дискусија, некому му се допаѓа или не, тоа е негов проблем, тоа е мое мислење и не можам да го сменам.
секоја чест ако ти од неверник си станал верник, но сигурно не си бил атеист
ако некој не е упатен во верата или немал прилика да ја да прочита нешто, да се се запознае со верата не е и не може да биде атеист. А и старосната граница некој на 17 год да каже дека е атеист се залажува себе си, тој само не ја познава верата. Од таму мојот став, оние кои виделе што е верата и малку размислиле пред да кажат не веруваат, тие се атеисти, другите не се.
Еве повели демантирај ме ако не е така. Во времето кога си тврдел дека си атеист, кажи ми дали некогаш си влегол во црква (не мора да е православна), дали си разговарал со свештени лица, дали ја имаше прочитано библијата, дали си се навел на размислување зошто не го прифаќаш постоењето на бог??


За твоето мислење дека ако тројца кажат дека од неверници станале верници, воопшто не е доказ, сигурно и ке се најде некој исклучок, Но тоа не значи дека тоа е и така.


Изменето од Ateist - 17.Јануари.2009 во 09:51
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 10:27
jas od prviot moj post napisav , a sega Ateist toa mnogu podobro go objasni, za da bides ateist treba da si ja procital biblijata i zapoznaen si so religijata no ne veruvas vo nejze poradi tocno odredeni pricini.

Kingdavid rece deka bil ateist, no ne ja imal citano biblijata , ne znael mnogu raboti, duri odkoga se zapoznal preku razgovor so svojot prijatel , stanal vernik ... znaci ne stanuva zbor za ateist
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 10:41
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Прва работа која треба да обрнете внимание дека мојот потпис не е тема на дискусија, некому му се допаѓа или не, тоа е негов проблем, тоа е мое мислење и не можам да го сменам.
секоја чест ако ти од неверник си станал верник, но сигурно не си бил атеист
ако некој не е упатен во верата или немал прилика да ја да прочита нешто, да се се запознае со верата не е и не може да биде атеист. А и старосната граница некој на 17 год да каже дека е атеист се залажува себе си, тој само не ја познава верата. Од таму мојот став, оние кои виделе што е верата и малку размислиле пред да кажат не веруваат, тие се атеисти, другите не се.
Еве повели демантирај ме ако не е така. Во времето кога си тврдел дека си атеист, кажи ми дали некогаш си влегол во црква (не мора да е православна), дали си разговарал со свештени лица, дали ја имаше прочитано библијата, дали си се навел на размислување зошто не го прифаќаш постоењето на бог??


За твоето мислење дека ако тројца кажат дека од неверници станале верници, воопшто не е доказ, сигурно и ке се најде некој исклучок, Но тоа не значи дека тоа е и така.



zasto da mu e cest????

toa nemozam da go razberam
sekoja cest se kazuva ako se naparvi nekoe pozitivno delo

jas sega nema da aludiram, dali e pozitivno ili negativno oti toa si e licno mislenje na sekoj

no ti od kade se najde , da pismeno tuka impliciras deka e POZITIVNO DELO - oti nema navodnici na zborot cest, zatoa moeto tvrdenje e na mesto

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 11:18

Човекот што можеби највеќе сум го сакал (а и го сакам) е атеист!
Тој беше и остана титоист. Јас го ценам и дајбоже до судниот ден да го сакам. Од сите негови браќа беше тој што најповеќе беше љубезен, праведен, ...!
Но кога ќе се споменеше (и спомене) БОГ, тогаш се сповампируваше и знаеше само да потенцира на шумарице (крагујевац) или на логорите во германија и слично.

Поради љубовта кон него еднаш живиот БОГ ми даде светлина да можам да ги видам неговите молитви во моментите пред да заспие. Го гледав како спие и од изворот БОЖЈИ пие. Го посматрав се додека се разбуди. Кога се разбуди првото што го виде беа моите внимателни очи вперени во неговите.
Насмевка ги облеа нашите лица а јас прозборев: - Те фатив!
Он истотака со насмевка која ќе ја паметам засекогаш призна: - Ме фати!

Многу верници веруваат но помалку од што се праат
Многу неверници затоа повеќе, од што самите знаат!    



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 11:39
Originally posted by anakin anakin напиша:




zasto da mu e cest????

toa nemozam da go razberam
sekoja cest se kazuva ako se naparvi nekoe pozitivno delo

jas sega nema da aludiram, dali e pozitivno ili negativno oti toa si e licno mislenje na sekoj

no ti od kade se najde , da pismeno tuka impliciras deka e POZITIVNO DELO - oti nema navodnici na zborot cest, zatoa moeto tvrdenje e na mesto



Не сакам да коментирам зошто, инаку касапница направија од моиве постови модераториве газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење
Не реков дека е позитивно требаше „секоја чест“ голема%20насмевка



Изменето од Ateist - 17.Јануари.2009 во 11:39
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 12:06
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:




zasto da mu e cest????

toa nemozam da go razberam
sekoja cest se kazuva ako se naparvi nekoe pozitivno delo

jas sega nema da aludiram, dali e pozitivno ili negativno oti toa si e licno mislenje na sekoj

no ti od kade se najde , da pismeno tuka impliciras deka e POZITIVNO DELO - oti nema navodnici na zborot cest, zatoa moeto tvrdenje e na mesto



Не сакам да коментирам зошто, инаку касапница направија од моиве постови модераториве газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење
Не реков дека е позитивно требаше „секоја чест“ голема%20насмевка



ма коментирај
не са секирај, меси е разбран чоек
не ме брише толку многу
само кога сум поличички оф топик а не веронаутички
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 16:16
Originally posted by Ateist Ateist напиша:



Прва работа која треба да обрнете внимание дека мојот потпис не е тема на дискусија, некому му се допаѓа или не, тоа е негов проблем, тоа е мое мислење и не можам да го сменам.



Po definicija toe e dogma.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 17:44
Nevernikot moze da stane vernik, a i ne mora. Negov sloboden izbor si e toa. Nekoi nevernici ostanuvaat nevernici duri i posle smrtta. Imeno, smrtta nuzno ne nosi novo nisto, osven promena na nekoi moznosti za dushata koja se naodja bez vozilo(fizickoto telo).

Toa sto nekoj ne saka da go vidi i/ili prifati vo tekot na odenjeto po Zemjata, cestopati ne go prifaca nitu posle smrtta vo otadestranite podracja. Ponekogas, duri ne ni zabelezuva vednas deka e pocinat/-a.

Изменето од Majkl - 17.Јануари.2009 во 17:45
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 17:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:



Прва работа која треба да обрнете внимание дека мојот потпис не е тема на дискусија, некому му се допаѓа или не, тоа е негов проблем, тоа е мое мислење и не можам да го сменам.



Po definicija toe e dogma.



Мислам дека е доста за мојот потпис, и дека дури и за полицајците важат законите нели?

Со други зборови и за модераторите важи "Back on topic"
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 18:02
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Nevernikot moze da stane vernik, a i ne mora. Negov sloboden izbor si e toa. Nekoi nevernici ostanuvaat nevernici duri i posle smrtta. Imeno, smrtta nuzno ne nosi novo nisto, osven promena na nekoi moznosti za dushata koja se naodja bez vozilo(fizickoto telo).

Toa sto nekoj ne saka da go vidi i/ili prifati vo tekot na odenjeto po Zemjata, cestopati ne go prifaca nitu posle smrtta vo otadestranite podracja. Ponekogas, duri ne ni zabelezuva vednas deka e pocinat/-a.



vi se cudam na izjavite
jas vo princip koga neso neznam pisuvam MISLAM pred toa
me voodusevuvate so vaseto znaenje, nekogas ste pogolemi od papata
BRAVOS


Изменето од anakin - 17.Јануари.2009 во 18:04
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.