IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - неверникот ќе постане ли верник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

неверникот ќе постане ли верник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 18>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: неверникот ќе постане ли верник?
    Испратена: 11.Јануари.2009 во 16:36

Ме интересираат вашите мислења за тоа дали еден атеист во текот на животот може да постане убеден верник?

Прилично нова сум на овој подфорум па ако се повторува оваа тема избришете ја.......
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 16:48
Site lugje se ragjaat kako ateisti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 16:57

Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 18:11
Здраво polzavce и добредојде!
 
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......?
 
 
Само одлучи се вистински да Го најдеш Господ и појди накај Него и само што ќе го направиш првиот чекор - Тој ќе биде тој што ќе се стрча накај тебе и топло татковски ќе те земе во својата прегратка!! големо%20гушкање
 
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

 
Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......
 
Ихииииииии,  Можееееее!!!! И тоа како! големо%20гушкање
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 18:16
Toa se slucuva vo svetot vo sekoja sekunda......nevernik stanuva vernik.....i obratno se razbira!!!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:03
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ме интересираат вашите мислења за тоа дали еден атеист во текот на животот може да постане убеден верник?


Во книгата Братја Карамазови на Достоевски, еден атеист ја кажува оваа случка:

Еден монах бил поканет на гости кај некој атеистички филозоф. За да го испровоцира, атеистот вака го поздравил монахот: „Бог не постои...“
А монахот одговорил: „... рече безумниот во срцето свое.“

После ова, атеистот се подзамислил и се покајал.

Со оваа прикаска сакам да потенцирам, дека Господ му се открива секому, на најразлични начини. Наше е да го прифатиме повикот со срце.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:05
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......


Ne se obiduvaj da staneh bilo sto. Se dodeka se obiduvash toa znachi deka se napregash. Se dodeka se napregash toa znachi deka pravish neshto vo sto ne veruvash i sto ti pretstavuva maka.

Ako ne veruvash vo neshto togash ne si gubi vreme da se napregash za da go postignesh.

Verata ne e prisilna rabota i ne smee da bide takva.

Do nea ne se doagja so nasilie od bilo kakov vid.

Taa se osoznava i se dozhivuva. Togash stanuva priroden i normalen del od tebe.

Se dodeka dlaboko vo sebe ne veruvash vo nea, toa znachi deka se ushte tragash po nea.

Traganjeto nema rok na traenje, pa zatoa ne se opteretuvaj so nego.

Vazhno e deka se interesirash da ja najdesh, pa taa kje si dojde vo svoj akord.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


Со ова крајно не се согласувам овој пат...
Што е верата? Личната врска меѓу душата на човекот и Создателот.
Луѓето се раѓаат со чиста врска со создателот, но (нешто што го зборувавме во друга една тема), без да го осознаваат тоа. Понатаму таа чиста врска се валка од разно разни влијанија и општествени услови.
Полжавче, праша - дали може атеистот да стане верник? Да, еден таков ти пишува во моментов...
Само што треба сама да ја откриеш таа врска за која зборувам на почетокот. Треба да ги отстраниш сите туѓи влијанија, да го исчистиш сето знаење кое го имаш натрупано за верата, за институциите, за останатите верници и неверници... и кога ќе остане само чист дух во тебе, тогаш самата ќе видиш кој пат е вистински за тој дух.
Јас мојот пат го препознав во Православието. Некој го препознава на друго место. Јас не би можел да бидам ништо друго, освен православен, затоа што ако станам друго ќе лажам (пред се себе си). Така и оној кој избрал друг пат - го прави тоа затоа што само тоа е неговиот личен вистински пат (без разлика дали јас, ти или милиони други луѓе мислиме различно)...
Не се труди да исполниш нечии очекувања во врска со верата - остави ја верата да ги исполни твоите очекувања. Бог не љуби, бескрајно, безусловно. Луѓето се тие кои мразат и колнат. Остави се на Бога, Тој ќе те поведе каде што треба.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


Душата на човекот, по природа е „христијанка“, бидејќи е Христова и сите се раѓаат со Боголика душа, по образ и подобие на Создателот.

Ако душата во новороденчето е чиста, како испадна да е „атеист“ - нечиста, кога „уште“ не почнала да „црпи“ од нечистиот извор - од изворот на нечистојата - од Сатаната.

Изменето од Miki_P - 11.Јануари.2009 во 23:36
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.


Со ова крајно не се согласувам овој пат...
Што е верата? Личната врска меѓу душата на човекот и Создателот.
Луѓето се раѓаат со чиста врска со создателот, но (нешто што го зборувавме во друга една тема), без да го осознаваат тоа. Понатаму таа чиста врска се валка од разно разни влијанија и општествени услови.
Полжавче, праша - дали може атеистот да стане верник? Да, еден таков ти пишува во моментов...
Само што треба сама да ја откриеш таа врска за која зборувам на почетокот. Треба да ги отстраниш сите туѓи влијанија, да го исчистиш сето знаење кое го имаш натрупано за верата, за институциите, за останатите верници и неверници... и кога ќе остане само чист дух во тебе, тогаш самата ќе видиш кој пат е вистински за тој дух.
Јас мојот пат го препознав во Православието. Некој го препознава на друго место. Јас не би можел да бидам ништо друго, освен православен, затоа што ако станам друго ќе лажам (пред се себе си). Така и оној кој избрал друг пат - го прави тоа затоа што само тоа е неговиот личен вистински пат (без разлика дали јас, ти или милиони други луѓе мислиме различно)...
Не се труди да исполниш нечии очекувања во врска со верата - остави ја верата да ги исполни твоите очекувања. Бог не љуби, бескрајно, безусловно. Луѓето се тие кои мразат и колнат. Остави се на Бога, Тој ќе те поведе каде што треба.


Амин.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:35
Ни мене не ми е верно ова на Месинџер...ако е така тоа значи ли дека и Синот Божји се родил атеист???? нема логика некако ова.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Site lugje se ragjaat kako ateisti.

Или пак позитивно (+) формулирано:
Сите луѓе се раѓаат како верници чисти!
А Исус рече: „Оставете ги децата и не им пречете да дојдат при Мене, зашто на таквите им припаѓа небесното царство.”
   


   

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...
Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......
Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?
Тоа ми е зборот.......

Не верувај им на шаптањата на егото бидејќи тие се како црни облаци кои минуваат а твојата вистинска природа е небото!
Твојата вистинска природа е довербата!
Секое срце што чука, плуќа што диши, нозе што идат ... ја имаат таа природа за своја основа!
Тоа е Радосната Вест, од една страна вечна а од друга секогаш нова!

Те сакам полажавче!


Изменето од zidarski - 11.Јануари.2009 во 19:43
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 19:54
Koga rekov deka site se ragjaat kako ateisti mislev deka site se ragjaat kako nepripadnici na nikoja organizirana religija.

Povtorno imame nedorazbiranje okolu sfakjanjeto na zborovite vera, religija, teologija i organizirana religija i t.n.

Sekoj se ragja kako bozhje chedo, kako Bozhja kreacija. Tolku.

Potoa sredinata go pravi hristijan, musliman, budista, terorista...
Zatoa hristijanite tvrdat deka sekoe chedo se ragja kako hristijanin, a muslimanite, na primer, kako musliman. Toa e samo nivna versko/teoloshka interpretacija koja mu se dava na deteto vo respekt na sredinata vo koja se ragja i vo koja zhivee.

Koga go dadov prvichniot odgovor mislev na toa. Koga se ragja, deteto ne pripagja na nikoja vera. Toa e samo chisto bozhje sushtestvo koe ima svoja vrska so svojot Kreator. Vrskata ne e vera oti vera kaj novorodencheto ne postoi, ne e nitu pretpostavka, a nitu pak mozhe da se bazira na nekakvi usvoeni tradicii, dogmi, teologii ili filozofii.

Zatoa velam deka site lugje se ragjaat kako ateisti. A toa sto zborot ateizam ima sosem druga negativna konotacija kaj religiite i teologiite e sosem druga rabota...

Изменето од Messenger - 11.Јануари.2009 во 20:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 20:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


... Zatoa velam deka site lugje se ragjaat kako ateisti. A toa sto zborot ateizam ima sosem druga negativna konotacija kaj religiite i teologiite e sosem druga rabota...

...Sekoj se ragja kako bozhje chedo!?!?!?




Чудо едно - еднаш вака, еднаш така.

Зарем зборот „атеист“ не претставува безбожност!? Па продолжуваш да редиш и да грешиш - вери ,религии, христијанство, муслиманство, и не знам што.

Изменето од Miki_P - 11.Јануари.2009 во 20:22
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.