IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - СТИХОВИ КОИ ВЕ ДОПРЕЛЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТИХОВИ КОИ ВЕ ДОПРЕЛЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6364656667>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2015 во 00:57

Зошто сте такви

Одете си вие проклети демони на лагата
Зошто постојано ме следите
Зошто постојано ја мачите мојата душа

Тука сте само кога ви тре**м
А не сте тука кога ми требате
Земате кога ви давам 
А не давате кога барам
Доаѓате и заминувате
Лажите и сведочите лажно зад туѓ грб
Му пробивате нож в гради на онај кој ве брани
Му пеете песни со празни зборови
Му кажувате јасно „Те сакам“
Но, всушност мислите „Ох, колку те мразам“

Зошто сте такви?

Човек ви бара вода, а вие му давате леб
Го оставате да жеднее неговото суво грло
Човек ви бара зрно прашинка, а вие му давате цела земја
Таа цела земја не е вредна, ни колку дел од прашинката

Зошто сте такви?

Човек ви дава да се огреете од неговото огниште
А вие го гасите штом ќе ви стане жешко
Човек ви го отвора својот свет храм
А вие удирате со камен и плукате по него

Зошто сте такви?

Умеете ли да сфатите што сум јас?

Моето срце е ковчеџе со златно катанче
Се отвора за вас
А вие безполезно го трошите богатството
Во него има љубов, колку добрината на Бог
Во него има топлина, колку светлината на Бог
Во него има чистина, како молитвите на Бог

Зар не сфаќате вие блудници, страдалници
Верувачи во празни идеали, неверници
Вие лицемери, искористувачи и љубомори

Моето срце е свето
Мојата душа е чиста

Вие ја газите со вашите нечисти стапала
Не ви е гајле што ќе оставите трага
Само слепо трагате по она што ви треба

Но, еден ден ќе се каете
Сте го оставиле она што е до вас
За да го стигнете она што е пред вас
А кога ќе сакате да се вратите, веќе ќе биде касно 
Сте го разминале...


Катеринче....Изменето од zamislena - 06.Јуни.2015 во 00:58
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2015 во 21:29
не) разумност

Посакав илјада пати да те прегрнам,
посакав и илјада пати да те бакнам,
но...
невозможно е...
Пред нас се испречи ѕид,
ѕид од тишина,
тишина измешана со страв.
А страста висеше таму некаде...
и се криеше зад ѕидот.
Страшливка...страшливка е страста..
И тогаш...
Тивкиот чувар во мене ми дошепна:
-,,ти ја чувам душата- но не можам срцето,,
-,,ти ја чувам свеста-но не можам потсвеста,,
-,,ти го чувам разумот-ама не и мислата.....
Му реков:,,,не ми требаш повеќе,,
,,Јас самата на себе сум си чувар,,
,,Јас сум човек,јас сум жена,,
,,И се додека имам кристално срце,
ќе има некој кој ќе ми го скрши,,!
... се завртев и си заминав.....
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1339
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2015 во 22:50
Verujem da snovi, nisu uvek snovi,
da ponekad znaju i java postati,
a kad u to ne bi verovali,
u šta drugo mi bi mogli verovati?
I za to daljina nekada se gubi,
...ne izgleda tako kao što se čini,
zar i mesec zvezdu daleku ne ljubi,
negde iznad reke, baš po mesečini?
I ne gube nadu, skoro svake noći
raduju se jedno drugom kao deca,
i meni se čini kad zatvorim oči
igramo se i mi zvezde i meseca.....

Sergej Jesenjin
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2015 во 14:32
"Има една сила која жива сила не еба..."
Има една сила.
А нит знае да чита
Нит знае да пишува
Има една сила која ти ја знаеш, а јас не ја познавам.
Има една сила
во кафез од коски заробена.
Има една сила.
Во градиве.
Под кожава.
https://www.youtube.com/watch?v=7cSAKlu0OlU
Има една сила.
Една сила која вели:
или ти или никоја!
А не те гледам.
А не ти пишам.
Не те слушам.
Не те барам.
Има една сила.
А нит небо видела
Нит земја допрела
Има една сила која ти не ја знаеш, ама јас ја познавам.
Има една сила
во кафез од коски заробена.
Има една сила.
Во градите.
Под кожата твоја.
Има една сила.
Една сила која вели:
или ти или никој друг нема да има!
А не ме гледаш.
Не пишуваш.
Не ме слушаш.
Не ме бараш.
Има една сила.
Има една сила ко електрична жица скината напола.
Нит на земја паѓа - скока, не допира
Нит на небо оди - препелка, не полетува.
Нит на едната половина може да и се приближи некој.
Нит на другата некоја.
Има некоја сила девојче...
Има една сила како цртата во И буквата две сами црти надоле да спои што е поставена од Свети Кирила.
Има некоја сила како искрите измеѓу жицата електрична скината
Има некоја сила како И невидлива
како талпата измеѓу цртите две сами.
Како : Ти И Јас.
Има една сила како љубов поголема од смртта.
Чинам и таа
Чинам и смртта спроти таа сила е само добра тетка,
Чинам и смртта спроти таа сила е само добра тетка која ќе не покрие, која од сите други ќе не сокрива.
Да спиеме под земја јас и ти заедно еден покрај друг, кога веќе не можевме над неа.
Има една сила.
Една сила која ни живот ни смрт, нит жива сила не еба!
Има една сила
Има една сила
во кафез од коски заробена.
Има една сила.
Во градиве.
Под кожава.
Има една сила.
Со големи темни наочари.
Со голем црн шешир.
Со тенка цигара.
Како вдовицата во Фајт Клаб.
И мува не ја лази - жива сила не еба.
Не се плаши ни од Бога ни од Сатана.
И само ќе изусти: Или таа или никоја!
Само ќе изусти: Или тој или никој нема да има!
Кај тебе во градите.
Кај мене во градите.
Кога пробуваш да ме заборавиш.
Кога пробувам да те заборавам.
Има една сила кај секој од нас.
Никој не ја прашал како се вика... велат - Судбина.
D.Lesoski
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1339
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2015 во 15:02
Ako me zaboraviš

Hoću da znam
jednu stvar.

znaš kako je to
ako gledam
kristalni mjesec, crvenu granu
spore jeseni u mom prozoru,
ako dotaknem
uz vatru neopipljiv pepeo
ili izborano deblo drveta,
sve me odvodi tebi
kao da je sve što postoji,
mirisi, svjetlost, metali
poput barčica što plove
ka otocima tvojim koja me čekaju.

E, pa dobro,
ako malo-pomalo prestaneš da me voliš
i ja ću prestati tebe da volim
malo-pomalo.

Ako me odjednom zaboraviš
ne traži me
jer bi te ja već zaboravio.

ako smatraš dugim i ludim
vjetar zastava
što prolazi kroz moj život
i odlučiš
da me ostaviš na obali
srca u kome imam korjenja
zapamti
da ću toga dana,
toga časa
dići ruke
iščupati svoje korjenje
u potrazi za drugim tlom.

ali
ako svaki dan,
svaki sat,
pristaneš da mi budeš sudbina
s neumoljivom slašću,
ako se svakoga dana popne
jedan cvijet do tvojih usana tražeći me
o ljubavi moja, o moja
u meni se sva ta vatra ponavlja,
u meni ništa nije ugašeno ni zaboravljeno,
moja ljubav se hrani tvojom ljubavlju, ljubljena,
i sve dok živiš biće u tvojim rukama
ne napuštajući moje.

Pablo Neruda
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2015 во 23:38
Da znaješ, mome, mori, da znaješ,
kakva je žalba za mladost,
na porta bi me čekala,
od konja bi me skinula
u sobu bi me unela,
u usta bi me ljubila — 
of, aman, zaman, mlado devojče,
izgore mi srce za tebe!...


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2015 во 23:55
Чуство на загуба, 
без ништо изгубено.
Нешто како да било таму,
А сега го нема, недостига..
Можеби има нешто одамна залутано
од нашите срца, од нашите души.
Како никогаш да не било дел од нас,
Но сепак ни фали.
Но, што би било тоа?
Несебичноста на срцето,
Топлината на душата,
звукот на искрените пријателски насмевки,
вкусот на љубовта,
миризбата на безгрижност и среќа,
погледите без предрасуди,
неодобрувања, осудувања...
Чуството на човечност.
Изгледа сите почнавме да ги губиме
сетилните органи......!!!
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1339
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2015 во 15:21
Može li se izgubiti neko u nekakvom vremenu i nekakvom prostoru, ako u sebi nosi sva vremena i prostore?…
Smeta mi krov da sanjam. Smeta mi nebo da verujem…
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1339
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 12:24
Dušu mi pokloni

Dušu mi pokloni.
Meni je malo taj trenutak zaborava,
to nestrpljivo krvi htenje.
Dušu mi, dušu pokloni,
od iskona u meni spava
čežnja plamena za večnim,
za ljubavi trajanjem
i uznesenjem

Ja sam žena i ne čeznem samo
za vrelim ljubavničkim bdenjem
posle kojeg duša pada;
htela bih u zagrljaju da doživim
svetle snove
i pijanstvo onog mutnog sklada
što ljubav se zove

Dušu mi pokloni.
Pričaj mi svoje snove u tami,
pričaj mi detinjstva sećanja.
Želi i ti da budeš uza me
do poslednjeg dana.
Dušu mi pokloni i zadnju joj
česticu svaku
i najlakši dašak svaki
njenog bezdana

O daj mi svojih suza,
noćnih nejasnih muka,
pričaj šta srce ti najčešće sanja.
Drhti od iznenadnog zvuka
moga koraka i glasa.
Želi i ti u mom zagrljaju
da i posle smrti časa
ostanu ti na mene sećanja..

Desanka Maksimović
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1339
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2016 во 19:38
Na sebi nosim ono sto imam.
U sebi nosim ono sto volim.
              Momo Kapor
                               
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6603
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2016 во 21:22
Вы встретились случайно, в Интернете.  Душевный завязался разговор...  Ты грустные глаза её заметил...  Вы встретились судьбе наперекор ... К тебе она душой закрытой потянулась...  И чувства пробудились ото сна...  И с головой в любовь так сильно окунулась...  Почувствовав, что снова ожила...  Вы поняли друг друга с полуслова...  И ваши души вдруг сплелись в одну...  Все началось с простого разговора...  Кричит она тебе: "В эмоциях тону!" Ты стал родным... Таким необходимым...  Ключи к душе её ты подобрал...  И полюбила... Душу полюбила...  И захотела жить...и чтоб её забрал...  Ты для неё единственный на свете...  Души её коснулся ты нечаянно...  Вы встретились случайно...в Интернете...  А может, встретились вы все же не случайно?
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2017 во 10:31
.....zatoa shto me razgali,i mi pokaza ljubov ti shto e,
i vistinska sreka ti shto e
zatoa shto e
zatoa shto me potseti kolku e ubavo vljuben da si..............
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
refreshing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај refreshing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2017 во 14:04
Звере,стихотворение очень понравилось.Дерзай!

Изменето од refreshing - 06.Јули.2017 во 14:05
Кон врв
refreshing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај refreshing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2017 во 08:25
Пустото Вие со срдечното Ти таа изустувајќи го замени
И сите среќни мечти во душата вљубена ги побуди
Пред неа замислено стојам,
да ги тргнам очиве од неа немам сила
И и велам: Колку сте милa!
И си мислам: Колку те сакам!


Александар Сергеевич Пушкин


Изменето од refreshing - 08.Јули.2017 во 13:22
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6364656667>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.