IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - За начинот на исхрана
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За начинот на исхрана

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: За начинот на исхрана
    Испратена: 10.Јануари.2009 во 23:37


Ме интересира дали сте го смениле начинот на исхрана и тоа влијаело позитивно на вашето здравје ( со примери)?

Јас сменив неколку работи и еве ги ефектите:

- секогаш јадам обилен појадок ( немам напади за благо во попладневните часови)

- јадам житарици ( го решив проблемот со запек)

- Секое утро пијам свежо цеден сок од зеленчук и овошје, најчесто цвекло, морков и лимон ( ја решив анемијата)

- јадам 5-6 пати во денот ( не се прејадувам и не паѓам на искушенијата кои се викаат грицки)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 10:33
...jas od sekogash jadam se shto mi se jade i koga mi se jade...
...sekogash se najaduvam ubavo...
...nikogash ne sum bila debela...тага

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 15:31
Па го сменив пред неколку години. Уште во средно. Станав вегетаријанец и многу позитивно се одрази на мене. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 16:02
Jas go smeniv pred 3-4 meseci.Sovrseno se custvuvav. Jadev samo ovosje, zelencuk, pahuljici, makaroni (testenina), i oriz. Isfrliv leb, slatko, gazirani pijaloci, alkohol, crveno meso...se drugo sto ne vleguva vo zdrava hrana.
Oslabev, krvnata slika mi e sovrsena, i zdravstvenite tegobi mi isceznaa... Za praznicive jadev sve i svasta. Od utre se vrakam na staro...:). Ako sakate podetalna lista za ishrana po denovi, bez problem ke vi ja iskucam.
   
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 16:59


Мимикриа јас ја сакам деталната листа........

Те молам........
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 23:21
морав заради здравјето, пред три - четири години да сменам исхрана... абе на почетокот - приумрев... не знам дали заради тоа што бев уште детенце... ама кога сите на одморот си јадеа кифли... јас јадев јаболка, суви смокви,... семки и сончоглед... за ручек, било што,... освен нешто пржено... со салата обавезно, и за вечера супи, салати... итн

искрено, ми беше повеќе мачење... сто пати подобро ми е да пазам што јадам и како јадам... отколку да јадам, на пример, три кила јаболка за еден ден...
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 08:40
Za site sto gi interesira :
Dorucek :
ovesni pahuljici so jogurt i moze da se jadat sekogas koga se oseka glad.

Rucek :
1 den : makaroni so sirenje i jogurt
2 den : oriz so sirenje i jogurt
3, 4, 5 den : vareno pilesko so salata (jas go pravev peceno bez kapka zejtin)
6, 7, 8 den : vareno telesko so salata (isto peceno bez kapka zejtin)
9,10,11 : riba so salata (skusa, tuna ili oslik)
12, 13 den : ovosje i zelencuk (za rucek obicno pravev supa od site mozni zelencuci- pasirani, a potoa salata)
14, 15 den : zelencuk (spanak, leka, kompir)
16 den : kompir na sekakov nacin osven przen
17 den : makaroni so sirenje
18, 19 den : oriz so sirenje
20 den : riba so kompir (skusa)

Vecera : Navecer da se zavrsi so jadenje do 20 h i preku eden den za vecera da se jade supa od morkov, kompir, ovesni pahuljici mesto fite , magdonos i luk.
(jas ne veceram, dokolku osekav glad jadev ovosje i eventualno grickav semki)

NESMEE DA SE JADE : przena hrana, blago, zacini (jas stavav zacini-nemozam bez niv), suvomesnato, alkohol. Se preporacuva samo belo vino vo ograniceni kolicini vo isklucitelni priliki.
Da ne se konsumiraat gusti sokovi i gazirani pijalaci koi sodrzat seker, vo zamena moze da se konsumiraat pijalaci so zamena za seker. (najubavo e da se napravi sok vo sokovnik - TOP)

Rezimot na ishrana se sporveduva vo period od 21 den, po svoja procenka moze da se prodolzi i narednite 6 meseci. Po periodot od 3 meseci potrobno e da se napravi kontrolna labaratorija i pregled, kako i pred pocewtokot na rezimot za ishrana.

Probajte . Moze ke vi bide ok. MENE MI BESE SUPER!!!!

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 08:43
kolku simna?
ja so ova samo ke se zdebelam. znaejki kako reagira mojot organizam na mesanje jagleni hidrati i proteini.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 08:45
Ne se pridrzuvav strogo. Prviot mesec 5 kg, posle produziv da jadam i blago i pizzi i od se po malku...vkupno 8 kg za 2,5 meseci
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 08:53
Хм...еднаш држев една брза диета која покажа резултат од 7-10 дена 5 кила симнав. Не ги вратив брзо ко што викаат брзо се враќаат.
А кога ја држев медицинската симнав 6 кила за месец и изгубив скроз апетит. Што дури мислам повеке ми штетеше оваа.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 14:41

Kakva e taa medicinska dieta Blu?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 14:45
so proteini
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 09:03
Nikogas ne vnimavam na ishranata
otsekogas sum,jadela se sto sakam
e sega,imam visok na 5-6 kg...
ama ne se opteretuvam so toa,voopsto
ubavko se osekjam sega vaka..
Pred dve godini oslabnav 8-9 kg za 2-3 meseca
i mislam deka se slizna se od mene
TOA NE BEV ,jas..
zatoa..za mene ne postoi nacin na ishrana,poseben..
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 21:20
Sum primetila deka mojot organizam reagira koga ke prestanam da mesam jaglehidrati,proteini,skrob..od koga pocnav taka da se hranam si ja dovedov linijata stvarno vo normala a i se cuvstvuvam poubavo nekako
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,343 секунди.