IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНСТВО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаХРИСТИЈАНСТВО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:04
како и да е, сите цркви се Христијански големо%20гушкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 00:55
Што е целта на темава?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 00:58
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што е целта на темава?


Да се презентира Христијанството и не говото учење. Оваа тема е дел од оние теми за презентации на светските религии и нивното учење, па секој член што го интересира да научи повеќе за истите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 01:22
Јасно.

Како што рече некој не почетокот на темата Христијанството потекнува од Јудеизмот, а конечно на ден Педесетица (Пентакос) луѓето предадени со своите срца на Христа го доживуваат Божјиот Дух Свети, Педесетица е денот на рагањето на Црквата Господова Христова.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 16:39
Bravo Darko mnogu ubavo kazano, a ti koja vera si inaku???
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 15:31
Prasnaje do site Hristijani,me interesita cisto onaka,hrisjanite veruvale na krstot zatoa sto Isus pocinal na krsot,e sega vaka ne mi e logicno naprimer Isus da pocinese vo ezero ili vo kola site hristijani ke veruvaa na ezeroto ili na kolataзбунетост 
 
So nitu edna religija nesum tolku upaten ama cisto onaka me interesira,bas krstot treba negatinvo da se sfati kaj hristijanite zatoa sto tuka Isus pocinal..


Изменето од Polaris - 15.Август.2009 во 15:32
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 15:51
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Prasnaje do site Hristijani,me interesita cisto onaka,hrisjanite veruvale na krstot zatoa sto Isus pocinal na krsot,e sega vaka ne mi e logicno naprimer Isus da pocinese vo ezero ili vo kola site hristijani ke veruvaa na ezeroto ili na kolataзбунетост 
 

So nitu edna religija nesum tolku upaten ama cisto onaka me interesira,bas krstot treba negatinvo da se sfati kaj hristijanite zatoa sto tuka Isus pocinal..Jas ja imam istrazuvano ovaa tema i ke se obidam da ti odgovoram.

Ranite Hristijani vo prvite 300 godini po smrtta na ISUS ne koristele Krst nitu Raspetie kako simbol na svoeto obozavanje. Ponekogas kako simbol se pojavuvala ribata, zatoa sto ISUS, spored Evangelijata, gi narekol svoite apostoli "ribari na lugje", no i toj simbol ne se koristel vo obozavanjeto na BOG.

Vo cetvrtiot vek, rimskiot car Konstantin se preobratil vo Hristijanstvoto i ja rasiril upotrebata na krstot kako negov simbol.

Od togas pa navamu, Krstot e simbol na Hristijanstvoto.


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 10:18
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Prasnaje do site Hristijani,me interesita cisto onaka,hrisjanite veruvale na krstot zatoa sto Isus pocinal na krsot,e sega vaka ne mi e logicno naprimer Isus da pocinese vo ezero ili vo kola site hristijani ke veruvaa na ezeroto ili na kolataзбунетост 
 
So nitu edna religija nesum tolku upaten ama cisto onaka me interesira,bas krstot treba negatinvo da se sfati kaj hristijanite zatoa sto tuka Isus pocinal..


Hristijanite ne veruvaat vo krstot tuku toa e samo simbol na verata, bidejkji na krstot bil raspnat Isus Hristos, no od pred nekolku veka proizlegle nekoj obichai na primer krstot da se baknuva...Ili pak koga nekoj Svetci odele da isceluvaat lugje nosele krst kako simbol na svojata vera i so nego isteruvale demoni, znachi Hristijanite ne veruvaat vo krstot tuku vo Gospod Isus Hristos koj zaginal na krstot, a potoa voskresnal od mrtvite i se izdignal od desnata strana na Bog Otecot.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 11:39
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Јас ми сакал да се  промени насловот на темата КАРОЛИЦИЗАМ - во РИМОКАТОЛИЦИЗАМ за правилно да ги дефинираме работите, а од таму и правилно да ги разберемебидејќи и Православната црква е католичка...СВЕТА КАТОЛИЧКА (СОБОРНА) ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,сенадевам ме разбравте што ми е поентата


Што зборуваш бе дечко, информирај се подобро малку пред да дадеш таков смешен коментар-православната црква била римокатоличка.
Римокатоличката си е римокатоличка, православната православна, протестантската башка, баптистичка, лутеристичка. Тие имаат само едно заедничко-сите се христијански цркви а за тоа ти што зборуваш се деноминации на христијанството а не е едно исто.


Католикос = Соборна. Православните исповедаат: во една, света, СОБОРНА и апостолска црква.
Напишаното е точно. Терминот КАТОЛИЧКА (т.е. СОБОРНА) го исповеда секој православен во Символот на верата
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 11:48
Месинџер: „Rascepot (skizmata) na Edinstvenata Hristijanska Crkva se sluchi vo 1054 godina koga Papata Leo IX go ekskomunicira patrijarhot Michael Cerularius od Konstantinopol (vodachot na Istochnata Crkva). Vo odgovor na ova, patrijarhot go anatemizira Papata. Od togash Hristijanskata Crkva se podeli na Rimokatolichka (Zapadna) i Pravoslavna (Istochna). Podelbata se dolzhi na doktrinalni, teoloshki, lingvistichki, politichki i geografski prichini.“

Шизмата односно поделбата на Црквата на Православна и Римокатоличка не се случил во 1054 година!!!
1. Папата е мртов кога неговите пратеници од лично незадоволство (не им било дозволено тие да управуваат со соборот во Констанинопол) го прогласуваат ПАТРИЈАРХОТ на Констанинопол за одлачен од Црквата.
2. Патријархот „го возвраќа ударот“ со одлачување нод Црквата на ПРАТЕНИЦИТЕ на папата , а не и на самиот папа.
3. Оддалечувањето на Црквите се случувало многу полека и во подолг временски период.
4. Пр. Дури и во XVI век половина од Јужна Италија има „православни“ манастири. Побарај повеќе инфо за: Итало-Албанезите
5 Датумот 1054 е ПОСОЧЕН од страна на ИСТОРИЧАРИТЕ, а не од Црквата. На првите им требало временски да се дефинира почетокот на одвојувањето, како одлична можност за вакво нешто бил настанот од 1054 г.
6. Разликите меѓу христијаните на Исток и Запад постоеле уште многу порано. Пр.: уште во 2 век го имаме папата Виктор, Ви текнува!
7. итн. итн. итн


Изменето од Bronhi - 02.Септември.2009 во 11:48
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 12:04
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Prasnaje do site Hristijani,me interesita cisto onaka,hrisjanite veruvale na krstot zatoa sto Isus pocinal na krsot,e sega vaka ne mi e logicno naprimer Isus da pocinese vo ezero ili vo kola site hristijani ke veruvaa na ezeroto ili na kolataзбунетост 
 

So nitu edna religija nesum tolku upaten ama cisto onaka me interesira,bas krstot treba negatinvo da se sfati kaj hristijanite zatoa sto tuka Isus pocinal..Jas ja imam istrazuvano ovaa tema i ke se obidam da ti odgovoram.

Ranite Hristijani vo prvite 300 godini po smrtta na ISUS ne koristele Krst nitu Raspetie kako simbol na svoeto obozavanje. Ponekogas kako simbol se pojavuvala ribata, zatoa sto ISUS, spored Evangelijata, gi narekol svoite apostoli "ribari na lugje", no i toj simbol ne se koristel vo obozavanjeto na BOG.

Vo cetvrtiot vek, rimskiot car Konstantin se preobratil vo Hristijanstvoto i ja rasiril upotrebata na krstot kako negov simbol.

Od togas pa navamu, Krstot e simbol na Hristijanstvoto.
Римјаните го користеле крстот како орудие за казнување на најголемите престапници. Токму затоа Христос е и расонат на крст. Што се однесува до тоа кога почнал да се користи како СИМБОЛ НА ПОБЕДАТА одговорот е уште во периодот веднаш по Христовата смрт.
Како нелегална вероисповед христијаните на почетокот биле гонети најпрво од Јудејците и останатите римски државјани, а потоа истото почнува да го прави и официјалната римска власт. Секое јавно исповедање дека си христијанин скоро по автоматизам значело: мртов човек.

Поради ова на почетокот не се користат едноставни и јасни симболи, туку сумболи со алегориска - опреносна смисла.

Еве еден краток текст за ова:
< ="Content-" content="text/; charset=utf-8">< name="ProgId" content="Word.">< name="Generator" content="Microsoft Word 12">< name="Originator" content="Microsoft Word 12"><>

Така, за да се претстави Христос, христијаните уште на почетокот ја користеле сликата на риба[1] или само ΙΧΘΥΣ[2], потоа феникс, јагне[3], винова лоза[4], Орфеј (Орфеј слегол во адот и го покорил со своето пеење)[5]; Добриот Пастир – Христос[6] и истиот се сретнува не само по ѕидовите во катакомбите, туку и на саркофазите и на садовите кои што се сретнуваат во катакомбите. Добриот Пастир е една од најчесто сликаните слики во катакомбите. Иако како слика е близок до паганската култура, во христијанските катакомби има христијанска христолошка симболика, алудирајќи на параболата за Добриот Пастир[7] од Новиот завет; Младо момче со овца или коза на плеќите. Момчето е Христос, овцата – благодарствена жртва, а козата – жртва за грев; Добриот Пастир во седечка позиција, а околу него пасат овци.

Како симболичка претстава на Христовото Распнување се користела композицијата на јагне легнато до котва, а ја сретнуваме во криптата на света Луцина (s.Lucina) во катакомбата на свети Калисто (s.Callistus). Во оваа катакомба се сретнува уште една симболична композиција кој го претставува Распетието – делфин обвиен околу трозабец.

Поврзано со претставувањето на Христовото распнување е и сликањето на едно дрвоГолготскиот Крст, две дрва – едното е Голготскиот Крст, а второто Раѓањето Христово, круг – симбол на космосот кој се сретнува уште во античката традиција, осумаголник впишан во круг – симбол на Воскресението и Осмиот ден, претстава на новиот христијански концепт за космосот.

Во согласност со христијанското учење за Спасението и улогата на крстот[8] при реализирањето на истото, крстот бил неодминлив дел од животот на христијаните. Поради ова крстот уште од I век се сретнува на епитафите од христијанските гробови во катакомбите, но и тој на почетокот бил претставуван преку симболи. Еден од најраните симболи на крстот ја има формата на буквата Т[9], потоа на буквата Y[10], а на епитафите се сретнува и како crux gammata [11]. Од втората половина на II век веќе се употребуваат и crux imissa  или crux quadrata +[12] и crux capitata или crux ordinaria [13].

Христијанскиот уметник за да ја презентира идејата за рајот и Светиот Дух ја искористил претставата на гулабот, а исто така и на паунот, кој покрај симболизирањето на рајот, ја симболизирал и душата на праведникот. За истрајноста и цврстината во вератакотва.

Како симболи на победата над незнабошците, Сатаната и адот се користеле слики на: палмови гранки, ловоров венец, голуби со маслинови гранки во клуновите – победа и мир, симболи познати и употребувани низ сиот незнабожечки свет.

Катакомбната христијанска уметност се обидела да ја претстави и Христовата Црква сликајќи ја како кораб, што, пак, соодветствува на христијанската алегорија дека Црквата Христова е кораб кој плови низ бурно море носејќи ги христијаните кон мирното пристаниште кое е Христос. Поврзано со претходното е и сликањето на птици на коработ – душите кои пребиваат во Црквата, риба веднаш под коработ – Христос кој ја води и ја носи Црквата на своите плеќи.

Орант (Молител) – молитвата на небесната Црква, подоцна од овој симбол се развива храмовата програма за Богородица како молителка за сето човештво[14].

 

Голем дел од овие симболи се позајмени од незнабожечките култови, но во христијанските катакомби се менува значењето на нивната симболика и пораката која сега ја испраќаат е со христијанска содржина. Гледани од денешен аспект кога се зборува за овие христијански симболи кои ги сретнуваме во катакомбите не може да се зборува за икони и иконографија. Овие иконографски претстави сепак водат потекло од паганските симболи и укажуваат на тоа дека ним им недостасува некој дел, а со тоа е ограничена и нивната задача. Христијанската икона по суштина претставува нешто цело и сведочи за нечие присуство, а не отсуство како што е случајот со античките симболи. Добриот Пастир, Орфеј, јагнето никогаш нема да можат да Го претстават Христа во целост, туку ќе бидат само алузија на Него, за разлика од иконите на кои е претставен ликот на Христос.

Но, и покрај ваквата ограниченост на овие симболи тие сепак успеале да ја извршат задачата поради која и се насликани, а тоа е да го запознаат оној што ги набљудува со реалноста на Црквата.

 

Покрај овие едноставни симболи со текот на времето и растењето на Црквата, кај христијаните се јавува храброст во катакомбите да почнат да сликаат и сложени композиции. Некои од овие композиции сè уште христијанските идеи ги претставуваат преку симболика, а некои од нив се јасни и едноставни и со историска содржина, односно реално ја пренесуваат пораката на сликарот. Според тематиката на овие композиции забележуваме присуство на теми земени и од Стариот и од Новиот завет.

Така, низ катакомбите ги сретнуваме следните композиции: Мојсеј како го двои морето, Огненото вознесение на свети Илија, Св. пророк Јона, Поклонувањето на мудреците, Одењето по вода на апостол Петар (една од најчестите катакомбни иконографии), Воскресението на Лазар, Агапи (Трпези на љубовта, ова е и алузија на светата тајна Евхаристија, што воедно е и показател дека во катакомбите се вршеле богослуженија) итн.

Треба да посочиме дека во римската катакомба на света Присцила (s.Priscilla)[15] на via Salaria се наоѓа најстарата слика на Пресвета Богородица. Богородица е насликана во седечка положба со Богомладенецот во скут, а крај неа е насликан еден пророк кој покажува на една ѕвезда. Датирањето на староста е направено според местоположбата на оваа фреска во катакомбата, а тоа е на почетокот од самата катакомба и се смета дека потекнува од III век.[1] Во катакомбите на свети Калист (s.Callisto) и света Домитила (s.Domitilla).

[2] Риба на грчки: ΙΧΘΥΣ. Овој збор претставува акроним ΙΧΘΥΣ= Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρ: Исус Христос Божји Син Спасител. Најстариот натпис ΙΧΘΥΣ што се сретнува во катакомбите е оној во света Присцила (s.Priscilla) и е дел од податоците за починатиот.

[3] „На другиот ден Го виде Јован Исус како доаѓа кај него и рече: ’Еве Го Јагнето Божјо, Кое ги зеде гревовите на светот врз Себе!“ (Јован 1,29); „А на другиот ден, пак, стоеше Јован и двајца од неговите ученици. И штом Го виде Исус како оди, рече: ’Еве Го Јагнето Божјо!‘“ (Јован 1,35-36); „Со скапоцената крв на непорочното и чисто Јагне – Христос“ (1.Петр. 1,19).

[4] „Јас сум вистинската лоза, Мојот Отец е лозарот. Секоја прачка во Мене, што не дава плод, Тој ќе ја исече; и секоја, што дава плод, ќе ја очисти, за да принесе повеќе плод. Вие сте веќе чисти преку словото, што сум ви го проповедал. Бидете во Мене, и Јас ќе бидам во вас. Како што прачката не може да роди плод сама од себе, ако не е на лозата, така и вие, ако не бидете во Мене. Јас сум лозата, а вие прачките; и кој е во Мене, и Јас во него, тој ќе даде многу плод; зашто без Мене не можете да направите ништо“. (Јован 15,1-5).

[5] Во катакомбите на Домитила, Присцила и Калист.

[6] „Јас сум добриот Пастир. Добриот пастир си ја полага својата душа за овците“ (Јован 10,11); „Јас сум добриот Пастир; и ги знам Моите, и Моите Ме знаат Мене. Како Мене што Ме познава Отецот, така и Јас Го познавам Отецот; и душата Своја ја полагам за овците Свои“ (Јован 10,14-15).

[7] Јован гл.10.

[8] За развојот на сликањето на крстот во христијанската иконографија види: Елизабета Димитрова, Најраните христијански симболи, книга 3, Скопје 1995, 13-48.

[9] Симболот Т е преземен од јудејската уметност каде имал статус на света буква. Се сретнува во катакомбата на Свети Петар и Марселин (ss.Pietro e Marcellino) на Via Labicana и во катакомбата на Света Домитила (s. Domitilla) на Via Ardeatina во Рим.

[10] Преземен е од египетската уметност каде бил симбол на богот Сетх, кој бил идентификуван со Христос. Види: Елизабета Димитрова, Најраните, 20.

[11] Се нарекува crux gammata, бидејќи е направен со спојување на четири гами (Г – третата буква од грчката азбука) во нивното подножје. Најчесто се сретнува на христијански натписи, но го има и насликано на туниката на Добриот пастир во катакомбата на света Домитила (s.Domitilla) на Via Ardeatina. Денес е познат и под името свастика.

[12] Познат и под името грчки крст. Се сретнува во повеќе катакомби: свети Калисто (s.Callistus), света Домитила (s.Domitilla) и света Присцила (s.Priscilla).

[13] Уште се нарекува и латински крст.

[14] За подетално толкување на овие симболи види: С.Г. Савина, Иконография…, 25-64.

[15] Оваа катакомба е позната и под името Кралица на катакомбите поради големиот број на маченици кои што се погребани во неа. Истата е користена од II до V век и нејзината должина изнесува 13 км подземни галерии и ходници.


Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 15:51
Bronhi, blagodaram na pridonesot vo doobjasnuvanjeto na izvesni delovi vo tekstot za Hristijanstvoto. Ovaa tema beshe zamislena kako koncizen materijal vo koj kje se prikazhat osnovnite vrednosti na verata, svesno otkazhuvajki se od detalno navleguvanje vo nea. Vo sprotivno kje bevme soocheni so pishuvanje na uchebnik vmesto potsetnik.

Vo sekoj sluchaj, tvojot pridones e znachaen i frla povekje svetlina onamu kade sto nie reshivme, od pogore spomnatite prichini, da ja prezentirame istorijata na skusen nachin.

Tokmu zatoa, nie ne ja zakluchivme temava i dozvolivme chlenovite da imaat shansa da se javat so konstruktivni dopolnuvanja, kako sto napravi i ti sega.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 13:05
Месинџер доколку сметаш дека мојот текст е предолг слободно постави го како нова тема. Пр. Христијанска симболика во катакомбите

Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Logos Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 21:36
една забелешка. Постојат историски податоци каде Константин воопшто не се пробратил во христијанството туку бил многу добар политичар каде двете во тоа време раширени религии или верувања(христијанството и култот кон богот Митра каде и самиот бил верник)успеал да ги искористи во своја корист. Но постои легенда каде на истиот пред битка на сон му се сонил на штитовите на своите војници да стави слика во облик на крст но и ова е релативно зашто некои викаат дека всушност му се сонило сонце.А најголем „виновник“за одредени реликвии во христијанството е всушност неговата жена Елена.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.