IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Германски накратко (к у р с)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Германски накратко (к у р с)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 16:00
За оние кои сакаат и мултимедијални к*рсеви, Дојче Веле ги нуди бесплатно:
  • http://www.missioneurope.eu/
  • http://www.dw-world.de/dw/0,,10224,00.html
  • http://www.dw-world.de/dw/0,,10722,00.html (најдобар според мене)
  • итн.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 17:44
Originally posted by Перун Перун напиша:

За оние кои сакаат и мултимедијални к*рсеви, Дојче Веле ги нуди бесплатно:
  • http://www.missioneurope.eu/
  • http://www.dw-world.de/dw/0,,10224,00.html
  • http://www.dw-world.de/dw/0,,10722,00.html (најдобар според мене)
  • итн.

Odlicna informacija Perun!!! Dankeschön!
http://www.missioneurope.eu/

Najdobar k u r s   spored Perun administratorot

Изменето од Majkl - 02.Февруари.2009 во 17:49
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 19:55
Majkl, разгледај ги и ти, па препорачај к*рс од понудените на DW.

Јас лаички проценував.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 21:03
Originally posted by Перун Перун напиша:

Majkl, разгледај ги и ти, па препорачај к*рс од понудените на DW.Јас лаички проценував.
Pa ni ja ne sum nekoj profesionalec... Vo temava mnogu pomagaat nekolku ucebnici, 3 recnika, 1 podsetnik za gramatika, kako i povremenite konstruktivni kritiki na nekolku clenovi od forumot.

Linkovite stignav samo na brzina da gi razgledam, na prv pogled deluvaat odlicno - osven toa stom se od Deutsche Welle(=Germanski bran) mora da se dobri, a da ne zborime za preciznosta. Germanci gi sostavuvale!

Uste da delea stipendii(+platena avio karta)onaka na tacna, za odenje vo Germanija na 1 godina na nekoj od GOETHE institutite, epten ce bese super!!!


Tuka mozete da procitate 10 Prichini za da naucite germanski jazik (na angleski)!

A ova e linkot kon moznostite za ucenje germanski na svetski poznatiot Gete(GOETHE) institutot - za zal cenite tamu se dvizat od 2000evra za tinejdzeri preku 3200 evra bez i 4500 so smestuvanje...

Изменето од Majkl - 02.Февруари.2009 во 21:05
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 21:20

Леле, луѓе кој малер сум... Пред неколку дена имав време и седнав на форум. Видов што сте напишале, поправив тоа што требаше, а потоа напишав долг текст за некои граматички правила, опширно. Арно, ама ако не ми се деси Марфи мене, нема на кого друг. Ми закочи компјутерот и не сакаше да мрдне, па морав да рестартирам, а напишаното не можев никако да го спасам тага.
После тоа ми беше многу мака пак да пишувам, а и немав многу слободно време. А и сега немам многу време, па само накратко ќе дадам некои осврти во ворска со погоре пишаното.

Прво што пишував беше за родот кај именките, нешто што Мајкл веќе го има споманто. За странските ученици тоа е еден од најголемите проблеми, бидејќи родот во германскиот не се совпаѓа со родот во македонскиот. Најдобро е родот да се учи заедно со именката веднаш и да се повторува постојано со неа. Постојат повеќе наставки за препознавање, меѓутоа и тие не се секогаш сигурен показател.

Друго, спомнати се боите и присвојните заменки. Тука ќе ги додадам и придавките, бидејќи сите овие групи на зборови во германскиот јазик подлегнуваат на граматичка деклинација. Тоа значи - во кој падеж се наоѓаат, ќе имаат соодветна наставка. И придавската деклинација е една од потешките „лекции“, па таа се остава за повисоките нивоа, односно кога учениците имаат доволно познавања од германскиот јазик, особено за падежите.

И последно, за што сакав да кажам е за гл
аголот möchten. Овој глагол припаѓа во групата модални глаголи, бидејќи смислата во реченица ја добиваат со друг глагол. Но овој донекаде се осамостоил, па може да стои и без друг глагол во одредени случаи. [другите модални глаголи се: dürfen (смее), können (може), müssen (мора), sollen (треба), wollen (сака - сличен е со möchten)]. Овие глаголи во реченица го заземаат второто место и се менуваат по лице и број, а главниот глагол оди на крајот од реченицата во инфинитив.

Уф, толку! Следниот пат повеќе детали, ако во меѓувреме некој не надополни.

И само една корекција што случано ми остана при сеќавање:
предлогот mit секогаш бара датив, што значи со мене на германски ќе биде mit mir (a не mit mich, бидејќи mich е во акузативнамигнување).


Изменето од doriangray - 08.Февруари.2009 во 21:21
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 04:04
Благодарам за исправката(корегирано е) и danke за постот doriangray! Во врска со малерот : Нека ни биде на сите лекција за друг пат: подолгите постови пишувајте ги во Word или Wordpad и на секои неколку реченици притиснете на тастатурата ctrl+S за да се сними(зачува) напишаното. Потоа затемнете го текстот и притиснете ctrl+c, отидете во прозорчето за пишување постови во форумот и кликнете ctrl+v. Ќе си заштедите и време и нерви

Doriangray го спомна können(=да се може, да се умее, знае), еве како изгледа конјугиран во сегашно време.



können

ich kann
du kannst
er; sie; es kann

wir können
ihr könnt
sie können

т.е. јас можам, ти можеш, тој; таа; тоа може и во множина: ние можеме, вие можете, тие можат


z.B.
Ich kann Deutsch und Französisch
= Јас знам германски и француски.(досл. јас можам германски и француски)
du kannst am flöte musizieren
= ти можеш на флејта да музицираш
er, sie, es kann fahren mit mir
= тој, таа, тоа можат да патуваат со мене

Wir könnnen am Montag im Kino gehen
= Ние можеме во понеделник да одиме на кино.
ihr könnt gut schwimmen
= Вие можете добро да пливате
sie könen islandisch im Reykjavik sehr gut zu lernen
= Тие можат во Рејкјавик мошне добро да научат исландски.

За да кажете дека нешто не знаете во смисла не умеете, употребете го зборот nein на пр. Kannst du am Klavier spielen? - Nein, ich kann nicht.Умееш ли да свириш клавир? - Не јас не умеам(не можам).
Доколку сакате да кажете дека нешто не знаете во смисла на информација, употребете негација nicht на пр. Wo ist Dietrich? = Каде е Дитрих? Ich weiß das nicht! = Тоа јас не го знам!


Наскоро, во наредната лекција-постирање ќе се запонзаеме во кратки црти со правењето минато и идно време.



Изменето од Majkl - 09.Февруари.2009 во 04:21
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 01:35
Halo wieder! Здраво повторно! После неколку неделна пауза продолжуваме... Минато време во германскиот јазик се нарекува со латинскиот збор:

PERFEKT
МИНАТО ВРЕМЕ



Ако сакате некој глагол да го префрлите во минато време, најчесто ќе биде доволно пред него да го додадете зборчето ge-.
Ајде да го погледнеме глаголот kommen = доаѓа како излгледа на германски јазик во минато време конјугиран(променет по родови и број).



ich bin gekommen
du bist gekommen
er, sie, es ist gekommen

wir sind gekommen
ihr seid gekommen
sie sind gekommen


еднина: јас дојдов, ти дојде, тој/таа/тоа дојде
множина: ние дојдовме, вие дојдовте, тие дојдоа

Но ако сакате да кажете дека сте биле или дека некој беше некаде тогаш употребете го зборот war

ich war in der Schule
du warst in Vaduz
er, sie, es war in Bitola

wir waren am die Bahnhof
ihr wart in Frankfurt
sie waren in Wien

бев во училиште; ти беше во Вадуц(главен град на Лихтенштајн)
; тој/таа/тоа бил/била/било во Битола; ние бевме на железничката, вие бевте во Франкфурт, тие беа во Виена.

Иако во поголемиот дел на Европската Унија е воедно дел од шенген-зоната(нема пасошка и царинска контрола) можеби ќе влегувате авионски од земја која не е потписничка на Шенгенскиот договор(=Schengener Abkommen), па граничната полиција ќе ве праша: Warst du schon in Deutschland? = Дали веќе си бил во Германија? доколку не, одговорете со Nein, ich bin zum ersten Mal hier. = Не, јас сум првпат тука.


Изменето од Majkl - 07.Март.2009 во 01:43
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 02:26
Правиме музичка пауза со песната Совршениот бран т.е. на германски Die perfekte Welle од групата JULI (кликни тука за музика) од албумот „Es ist Juli"(2004)

Die perfekte Welle



Mit jeder Welle kam ein Traum,
Träume gehen vorüber,
dein Brett ist verstaubt,
deine Zweifel schäumen über,
hast dein Leben lang gewartet,
hast gehofft, daß es sie gibt,
hast den Glauben fast verloren,
hast dich nicht vom Fleck bewegt.

Jetzt kommt sie langsam auf dich zu,
das Wasser schlägt dir ins Gesicht,
siehst dein Leben wie ein Film,
du kannst nicht glauben, daß sie bricht.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag,
laß dich einfach von ihr tragen,
denk am besten gar nicht nach.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag,
es gibt mehr als du weißt,
es gibt mehr als du sagst.

Deine Hände sind schon taub,
hast Salz in deinen Augen,
zwischen Tränen und Staub,
fällt es schwer noch dran zu glauben,
hast dein Leben lang gewartet,
hast die Wellen nie gezählt,
hast das alles nicht gewollt,
hast viel zu schnell gelebt.

Jetzt kommt sie langsam auf dich zu,
das Wasser schlägt dir ins Gesicht,
siehst dein Leben wie ein Film,
du kannst nicht glauben, daß sie bricht.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag,
lass dich einfach von ihr tragen,
denk am besten gar nicht nach.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag,
es gibt mehr als du weißt,
es gibt mehr als du sagst.

Stellst dich in Sturm und Schreist,
ich bin hier ich bin frei,
alles was ich will ist Zeit,
ich bin hier ich bin frei,
Stellst dich in Sturm und Schreist,
ich bin hier ich bin frei,
ich bin hier ich bin frei.

Das ist die perfekte Welle

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag,
laß dich einfach von ihr tragen,
denk am besten gar nicht nach.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag,
es gibt mehr als du weißt,
es gibt mehr als du sagst.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag dafür.

Das ist die perfekte Welle,
das ist der perfekte Tag..




Изменето од Majkl - 08.Март.2009 во 02:28
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 02:34
mojot germanski ostana misterija do den denesen ne go razbrav
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 06:02
Да погледнеме уште три корисни глагола во минато време(кое се вика уште и: перфект)

kaufen = (да се) купи
sehen = (да се) види
besuchen = (да се) посети

За да ги ставиме овие глаголи во минато време(купив, видов, посетив) ќе го употребиме и тнр. помошен глагол haben по кој го ставаме зборчето ge+глаголот(на пр. kaufen). При конјугирањето(промената по род и број) се менува само помошниот haben глагол.

На пр.

ich habe gekauft
ich habe gesehen(du hast, er sie es hat gesehen и тн...)
ich habe besucht


Како изгледа тоа во реченица, ќе видиме низ следните примери:

Heute habe ich etwas für Helmut gekauft.
= Денес (јас) купив нешто за Хелмут.
Ich habe sein Zimmer noch nicht gesehen.
= Јас неговата соба сеуште ја немам видено.
Hast du gestern Jutke besucht?
= Дали вчера ја посети Јутке?

Уште многу нешто може да се каже за минатото време во германскиот јазик но со оглед на тоа дека темата гласи Германски накратко - к у р с, ние одиме понатака со глаголот werden = станува(да се стане нешто, некој) кој, како што набргу ќе видиме, е важен за градење на идно време(т.е. futur).


werden

ich werde
du wirst
er, sie, es wird

wir werden
ihr werdet
sie werden


z.B. = на пр.
Ich werde ruhig und entspant mit diesem Musik.
Јас станувам мирен(спокоен) и опуштен со оваа музика.

Du wirst gesund!
Ти стануваш здрав!

Er, sie, es wird freudig
Тој, таа, тоа станува радосен, радосна, радосно.

wir werden wachsam.
Ние стануваме будни(во смисла на претпазливост, внимателност)

ihr werdet bewußt über andere möglichkeiten
Вие станувате свесни за други можности.

sie werden stille.
Тие стануваат тивки.



Изменето од Majkl - 16.Март.2009 во 06:15
Кон врв
agent_007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај agent_007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 01:51
Zdravo na site!
Imam eden problem ucev Germanski no sum go zaboravil toa sto go ucev...Dali moze nekoj od vas na forumov da mi pomogne germanskiot da go sovladam....zatoa sto mi treba da se zapisam vo Gimnazija?Ili pak da mi dade strana kade sto mozam da najdam kniga za Germanskiot jazik da go sovladam.
Odnapred blagodaram Kiko
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2012 во 21:03
За сите оние што не се почетници, напреден курс по германски онлајн
почетен курс овде .


Изменето од Schatzii7 - 29.Јануари.2012 во 21:06
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2012 во 23:44
Би замолил некој поупатен да ми даде примери за употреба на падежите акузатив и номинатив во Германскиот јазик во сите лица, би бил однапред благодарен.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2013 во 20:25
..гледам оддамна сте го завршиле курсов по германски (на времето,не сум го забележил..збунетост)и тоа ..не сум знаел било лесно и малку имало за учењесреќа..само 7 странисреќа...така да...ако има некојАцрвенеење која го совладала германскиот да ме подучува вака по малку секој дентрепкање..би бил ..однапред благодаренбакнеж.Инаку,тежок сум за учење вонземјанина и тешко фаќамглупчо, многу сакамљубов... пз.големо гушкање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.