IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДЛОГ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДЛОГ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 06:31
Со оглед на тоа што и таканаречените Библиски Христијани сепак се собираат во одредена конгрегација, сепак може да се насловат на одреден начин. Во крајна сметка - тоа може да биде називот на црквата во која се собираат и извршуваат верски обреди - само во рамки на насловот на темата, а потоа во самата тема нека објаснат дека нивната "фракција" (или деноминација) нема префикс и како точно се нарекуваат членовите меѓу себе.
Ова мислам дека е наједноставно и е најпрактично од чисто комуникациски аспект, затоа што како што веќе кажа Православен - тој може да напише дека е Библиски Христијанин, па потоа да се јави некој кој оди во друга (неденоминациска) црква и да каже "не, ние сме вистинските Библиски Христијани, а не вие" и така до недоглед...
Затоа, уште еднаш да повторам - нека во насловот на темата да се содржи и некаква одредница, која ќе биде деноминација, а за оние кои се "неденоминациски", името на црквата во која ги извршуваат своите обреди, со понатамошно објаснување во самата тема.
Не гледам причина зошто некој би ја криел таа информација или би се чувствувал незгодно (или усрамено) да ја изложи тука.
Тоа е мојот предлог, се надевам Месинџер ќе се согласи.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 07:07
Nemam nishto protiv toj predlog. Se dodeka se definira nekakva denominacija ili prefiks koj e specifichen i konkreten, a ne e generalen, smetam deka kje odgovara za naslov na tema.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 12:31
Popoleka moderatori !

Pred se koi se tie Bibliski Hristijani, jas ovdeka na forumov prv pat slushnav za niv.

Messenger, ako za sekoja verska denominacija se napravi sticky, pa cela strana mala kje bide da gi sobere ?
Mozhebi najdobro reshenie e sl:
Na edeno sticky dalekoistochnite religii, Budizam i Hindu.
Na drugo , trite monotesitichki religii.
Na treto, podelenoto Hristijanstvo, e tuka, pokraj pravoslavieto i rimokatolicizmot, kje vlezat postovi za protestanskite denominacii, kako i za ovie koi ne se denominirani - bibliskive hristijani, prahristijani, i t.n.

Edna sugestija: Zashto se reagira koga kje se nareche nekoja denominacija SEKTA, koga seta svetska referentna literatura taka gi narekuva. "Denominacija" e praven izraz, a nikako deskriptiven i indikativen poim. Znchi, poentata ne e nekogo da go navredime, tuku da bideme kompatibilni so svetskata praktika. Mislam deka sum jasen ?

Na chetvrto sticky treba da bidat izdrzhani postovi so komentari ( hronoloshki) za izvoriite na religiite, potoa za moralot vo stariot, moralot vo noviot zavet, za hristijanstvoto i obichniot chovek vo smisol na hristijanskata perspektiva i ljubov, hristijanskite filosovski pogledi, pa za protestantska etika - spored mnogumina bazichnata osnova ili prichina za pojavata na kapitalizmot, za vrednosnite sistemi kako produkt na hr. religiozen zhivot, za Crkvata - istorijat i nejzinata interakcijata so drzhavata niz istorijata, ponatamu, eden poseben osvrt za xx vek, narechen i period na nespokoj i za predizvicite na XXI vek i t.n.....vakvite postovi, ubavo srocheni, davaat boja i smisla na konceptite izlozheni vo prethodnite tri grupi.

Gledam ti se najavuvaat dobrovolci, pa zaposli gi malku ? A ima eden chlen koj mozhe dosta da pomogne ( normalno dokolku saka da se vkljuchi), ama e baniran...?

Isto taka, smetam deka vo ova chetvrto sticky, mozhat da vleguvaat i postovi koi davaat svetlina od posebni aspekti, kako na primer Filosofii na Istorijata i sl.
Znachi, poentata e forumov da bide i soodvetno edukativen i da selektira kvalitetni postovi koi na podolg vrem.rok zasluzhuvaat da bidat poistaknato izlozheni. A ne top temi da se: svekjite ili koledarskite ognovi i sl. kako da se sushtinata na hristijanstvoto ili dali so nachinot na postot ili so ikonite, spored protestantive i bibliskive hristijani nie pravoslavnive teshko kje vlezeme vo Carstvoto Bozhje,.... ostajse,... i kako ednite taka i drugite, si teraat do bessvest ( inaet ) diskusii so IQ na nivo na sobna temperatura ?

Ok, ova beshe samo predlog - da pomognam kolku - tolku, ako nishto drugo barem vo koncepiranjeto, a nemam sl. vreme da zemam poaktivno uchestvo vo ovoj, spored mene, ambiciozen proekt koj, ako se napravi kako shto treba, pretendira ovoj podforum da bide najdobroto mesto za seriozna diskusija vodena na mkd jazik.

PS. Znachi, na stikijata, samo se dodavaat postovi so objektivni ( opshto prifateni) info., dodeka diskusiite se vodat kako i dosega.

PPS. Dopishi na tvojot post za budizmot generalni info koi spored mene nedostasuvaat: Koga i kade se rodil Buda, koga budizmot zel poshirok zamav i kakva e deneshnata sostojba, t.e vo koi zemji e najzastapen i kolkav e aproksimativniot broj na budistite vo svetot.



Изменето од Marko sk - 07.Јануари.2009 во 15:37
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 15:37
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Popoleka moderatori !

Pred se koi se tie Bibliski Hristijani,
 
Библиски христијани се оние христијани кои се водат по Библијата и само по Библијата.
Имаш традиционални христијани/цркви како што се католичката и православната кои се водат по Библијата и традицијата (преданија, житија, собори..), а од друга страна имаш библиски христијани/цркви кои се водат по Библијата и само по Библијата.
Вакви цркви има многу меѓу оние кои се нарекуваат евангелски, протестантски, баптистички, конгрешански, пентекосни, неденомирани, цркви Божји, цркви Христови и сл. Библиските христијани/цркви не можеме да ги ставиме под капата на ниедна од овие затоа што сите тие се "широк поим" и има секакви цркви кои што се нарекуваат под овие имиња. Има евангелски цркви кои се нарекуваат евангелски, а притоа не се држат само до Библијата, а има и такви кои се држат само до Библијата. Па така ако кажеме дека евангелските цркви се библиски, нема да бидеме прецизни и доследни затоа што има и небиблиски евангелски цркви. Истото важи и за другите. Истиот случај го има и во православните цркви, само што таму тавките цркви се поретки, па затоа може да се зборува за една општа "православна вероисповед". Додека тоа не е случај и кај другите цркви (освен католичката).
Затоа сметам дека е најдоследно да се напише една општа вероисповед на "библиските христијани" со која се сложуваат сите христијани од овој тип. Во воведот на таа тема би се навело и кои христијани спаѓаат во оваа групација, а кои не спаѓаат.
Некои на пример ги сметаа адвентистите за протестанти, а со тоа ги ставаат во кошот "sola scriptura", иако е познато дека тие не се држат само до Библијата, туку и до пишувањата на пророчицата Елена Вајт.
Затоа сметав дека е корисно да има и таква тема, но доколку истата не е допуштена од модераторите, ондак нема везе.
 
 
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Edna sugestija: Zashto se reagira koga kje se nareche nekoja denominacija SEKTA, koga seta svetska referentna literatura taka gi narekuva. "Denominacija" e praven izraz, a nikako deskriptiven i indikativen poim. Znchi, poentata ne e nekogo da go navredime, tuku da bideme kompatibilni so svetskata praktika. Mislam deka sum jasen?
 
Секта претставува издвоена или затворена група луѓе која цврсто ги следи своите начела. Самиот збор (латински SECTA) значи правец , следење, одделување ...
Секое отстапување од прокламираните догми на една монотеистичка религија претставува секта. Во почетоците поимот се користел во античките филозофски кругови, со што би се опишала една помала филозофска група. Во таа смислаи раното христијанство може да се разбере како секта во(oд) јудеизмот, католицизмот како секта од христијанството, исто така и православието може да се разбере како секта од католицизмот, итн. И што добиваме? Сите се секти.
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 15:49
Pravoslaven, ok e, mislam deka vo mojot post ne ve devalvirav, tuku predlozhiv zaedno so golemite religii na podelenoto hristijasntvo da postirate svoi teklstovi.
Isto i za poimot sekta, go znam izvornoto znachenje, no sepak da bideme kompatibilni so svetskata literatura, i neznam zashto ste taka chuvstvitelni na toj zbor....zemi primer so zborot "cool"... Inaku, ako tvojata sekta( uslovno kazhano sega broi 100.000 chlenovi) i posle nekoe vreme ako i se dodaat tri nuli odma preagja vo religija...isto e i so drugite oblasti, ako kopirash nekolku tekstovi toa e plagijat, ako kopirash 1000, toagash toa se narekuva research...kapish ?
OK, dogovori se so moderatorive, jas samo dadov moe viduvanje!

Изменето од Marko sk - 07.Јануари.2009 во 15:54
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 15:58
Марко, јас не сум воопшто чувствителен со поимот секта, се надевам не си ни ти и твојата секта.
Ова е најновата дефиниција за секта што ја слушнав од тебе, во зависност од тоа колку нули имаа членството на одредена верска заедница, од тоа зависи дали е секта или не е. среќа
А дали знаеш дека збирот на сите христијански деноминации што се нарекуваат како протестанти се околу два пати побројни од оние што се нарекуваат "православни"?
Тоа значи дека, според твојот критериум за секта, ако протестантите се секта, тогаш православните се секта на квадрат голема%20насмевка
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 16:29
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Марко, јас не сум воопшто чувствителен со поимот секта, се надевам не си ни ти и твојата секта.
Ова е најновата дефиниција за секта што ја слушнав од тебе, во зависност од тоа колку нули имаа членството на одредена верска заедница, од тоа зависи дали е секта или не е. среќа

А дали знаеш дека збирот на сите христијански деноминации што се нарекуваат како протестанти се околу два пати побројни од оние што се нарекуваат "православни"?

Тоа значи дека, според твојот критериум за секта, ако протестантите се секта, тогаш православните се секта на квадрат голема%20насмевка


Ne be, na mojata sekta, ha, ha...ako si gi chital moite postovi, sigurno si zabelezhal deka toa voopshto ne me tangira na nachin na koj ovdeka povekjemina reagiraat.

A za treminot sekti, da, bidi siguren deka sektite se iskljuchivo tretirani spored brojot na chlenstvoto, a toa shto vo prethodniot post napisha, za raznite denominacii, noname nominacii i sl...jas mislev deka samo ekonomistite mozhat da napravat haos koj nikoj normalen ne mozhe ni da go zamisli a kamoli da se sprovede ( segashnava kriza)....ama so ova crkvive i so vash*te veruvanja, shampioni ste....ok.

Inaku kade napishav deka protestantite se sekta, chitaj povtorno, a za sektite mislev na onie pomaline....kako jehovini svedoci, adventisti, pentakostalci, koj ve znae kolku ve ima, eve bibliski hristijani, sledbenici na ovoj onoj, se nekoi verski lideri koi ne datiraat pred povekje od trista godini.
Inaku, shto se odnesuva do protestantite, a isto i za pravoslavnite ili rimokatolicite, mene pred se me interesira nivnoto vlijanie kon sozdavanjeto na vrednosnite sitemi. Sepak chovekot od najrani vreminja komuniciral ( vo najshiroka smisla na samiot zbor) i se realiziral iskljuchivo preku vrednosnite sistemi kako neophodni kriteriumi koj go vospostavuval na site polinja od negovoto bitisuvanje. Taka da, onaa religija koja sozdava poispravni i ponapredni vrednosni sistemi taa e podobra, ( pa prochita li za protestantite vo mojot prethoden post) ...ne za badijala se veli deka hrsitijanstvoto e pravata vera, lugjeto so hrsitijanska verosiposvest mu dale na svetot se', bukavalno se'. Edinstven znachaen pridones nadvor od hr. bazen e hartijata od Kina, i tolku, se drugo poteknuva od sredoz. bazen. E sega tuka se krshat kopajta, koja relig. od podelenoto hristijanstvo e poverodostojnata, i kolku e zaslugata na hrsiatijanstvoto a kolku na nasledeniot sredozemnomorski bazen - bazen od starogrchata filozofija i matematika, kako i bazen na rimskoto pravo, i kolkava e nivnata zasluga, a kolkava na hristijanstvoto za sozdavanje na ovie preduslovi za takviot progres...

Изменето од Marko sk - 07.Јануари.2009 во 16:58
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 17:02
Охо колку се изнапишало за само два дена и од тоа ништо корисно и поучително.

Ве молам да ми простете што така се нафлам, и да не мислите дека се сметам за најпаметенпа да делам памет некому но мислам дека предлогот на Меси е многу јасен, но како што секогаш знаеме на сите тема, така и по пракса и сега ја искомлициравме работата.

Како јас ја разбирам идејата на Месингер.

Секој, кој на која тема припаѓа нека си ја постира својата вероисповест, историја, мисионерство, традиција, богослужби ...
Место да се распарваме и контрираме ние ке се поучуваме еден со друг, а со тоа ќе бидеме поиформирани во поблиски еден со друг. Кристално јасно.

Иако вистина немам многу слободно време редовно да учествувам на форумот и се да скледам, ќе се обидам уште денес да го постирам оснивното ВЕРУЈУ на Православната Црква.

Христос се роди и донесе мир мегу нас
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 17:05
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Inaku ne rekov deka protestantite se sekta, mislev na onie pomaline....kako jehovini svedoci, adventisti, metodisti,...
 
Брееееј колку сте се расцепкале, ни бројот не ви се знае колку ве има.
Методистичка црква спаѓа во 5те ткн. "уставни" верски заедници заедно со МПЦ, КЦ, ИВЗ и Еврејската верска заедница.
А што се однесува до Јеховините сведоци, вистинските Јеховини сведоци се далеку побројни од вистинските православни верници. Во Македонија на прсти се бројат православците кои ја имаат прочитано Библијата или барем Новиот Завет, а верувај троцифрен е и бројот на оние кои ја знаат молитвата "Оче наш". А да не збориме за нешто подлабоко од верата.
Додека пак под дрво и камен да бараш, не верувам дека ќе најдеш Јеховин сведок кој не ја прочитал Библијата, кој не ја владее добро, кој не ги знае начелата на своето верување, дури и на сон да разбудиш Јеховин сведок тој ќе ти каже во што и како верува.
Така што смешно е да се тврди дека во Македонија и дијаспората има 2 милиони православни, а истото важи и за другите земји каде што живеат претежно православни верници.
Затоа сметам дека има многу повеќе Јеховини сведоци (над 6.6 милиони) отколку вистински православни верници (кои што ги познаваат и веруваат православните догми)
Епа сега ти, знаејќи го ова, по својот критериум за секта, види си кои се помалубројни намигнување
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 17:19
Dobro be Pravoslaven, gledam nekako ne mi ja razbirash poentata kako shto treba, a taka jasno napishav...ok, ajde nie sme sekta, jehovini svedoci se religija, a bibliskite hristijani go odat praviot vertikalen pat na spasenieto direct drive to The City of God. OK.
Asya da e tuka ima ubavo da objasni koj e shto e, mislam po osnov na ovie "the name" & "noname" denominacii, a popoznati vo svetskata literatura kako sekti. OK.

Opiten, ne zabushavaj, ajde .... koga kje imash vreme, na prethodnata strana postirav eden link, od Globus magazinot, pa chekam komentar od tebe, noramalno i od bilo koj drug koj smeta deka mozhe da kazhe neshto po osnov na prashanjata koi tamu se zagatnati, osobeno za konfrotacijata na Hristijanskiot i Evrejskiot koncept ?

Изменето од Marko sk - 07.Јануари.2009 во 17:29
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 17:27
Bidejki ima mnogu hristijanski crkvi od razni denominacii, togash predlagam da se otvori edna tema za niv vo koja ke bidat pretstaveni pod posebni zaglavija. I taka tie imaat povekje zaednichki elementi otkolku razlichni, dokolku se smestat zaedno pod edna tema nivnoto pretstavuvanje ke bide poednostavno i pokoncizno, bez potreba da se povtoruvaat istite dogmi i veruvanja za sekoja od niv. Taka ke bidat obvjaveni samo nivnite razliki.

Takvata tema mozhe da bide naslovena, na primer, HRISTIJANSTVO OD RAZNI DENOMINACII.


Изменето од Messenger - 07.Јануари.2009 во 17:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 17:31
Ок, ама таму да се стават и православието и католицизмот без потреба да се повторуваат нивните многубројни заеднички елементи, туку само да се потенцираат нивните разлики среќа
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 17:40
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Messenger, ako za sekoja verska denominacija se napravi sticky, pa cela strana mala kje bide da gi sobere ?

Ova i jas se prasuvam... dali mozebi moze da se idolzi pocetnata strana na podforumot Veroispoved?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 18:03
Poslednive zabeleshki se izdrhzani i vredi da se razmisli malu za niv.

Dokolku se stremime na pogolema kompaktnost, sto sekako deka e pozhelno, togash mozheme da imame edna tema naslovena HRISTIJANSTVO i tamu pod soodvetni podnaslovi da gi pretstavime site hristijanski denominacii.

Vo toj sluchaj kje imame samo nekolku temi so glavnite religii, kako na primer HRISTIJANSTVO, ISLAM, JUDAIZAM, BUDIZAM, HINDU... neshto kako sto napraviv jas so Budizmot. Sega, vo ramkite na posochenata tema, na primer, mozhe da se prodolzhi po potreba na prezentiranjeto na raznite budistichki pravci (denominacii). Pod naslovot ISLAM ke bidat staveni osnovnite veruvanja i dogmi, a potoa pod posebni podnaslovi mozhat da se pretstavat Sufite, Shiitite i t.n.

Mislam deka razbirate sto sakam da kazham.

Eve, da mu dozvolime na Опитен da go sostavi osnovniot tekst za Hristijanstvoto so posebno poglavie za Pravoslavnoto hristijanstvo, pa potoa vo ramkite na taa tema, a pod posebni podnaslovi, ke gi prezentirame Katolicizmot, Protestantizmot i t.n. Sekoja vera koja se bazira na Hristijanskoto veruvanje ili Isusovoto propovedanje ke bidat smesteni tamu.

Mislam deka na ovoj nachin ke se dobie najdobar pregled i site ke bidat ramnopravno pretstaveni.

Bi ve zamolil seriozno da razmisliote za ovoj predlog i da mu dadete prednost pred eventualnite lichni interesi za svoite veruvanja i religii.    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.