Испечати | Затвори го прозорот

ПРЕДЛОГ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17327
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 02:10
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПРЕДЛОГ
Постирано од: Messenger
Наслов: ПРЕДЛОГ
Датум на внесување: 05.Јануари.2009 во 18:00
Sledejki gi podolgo vreme komentarite i diskusiite na chlenovite na ovoj podforum gledam deka najgolemiot broj na nedorazbiranja,a so toa i nepotrebni konfiktni situacii, se sluchuvaat poradi nepotpolnoto poznavanje na osnovnite temeli vrz koi se potpiraat religiite.

Zatoa sakav da vi predlozham da napravime temi so stiky, koi ke stojat na pochetokot na ovoj podforum, vo koi ke bidat naredeni osnovnite veruvanja na koi se baziraat verite.

Toa bi trebalo da bide pretstaveno ednostavno, ednoznachno i jasno, sekoe veruvanje vo edna rechenica. Dobar primer za toa e onoa sto go napravi Majkl tuka: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=13 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=13 i tuka http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=14 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=14

Jas bi sakal vie da go napravite toa za vash*te religii, a jas vi stojam na raspolaganje za nivnoto sreduvanje i raschistuvanje.

Vakvoto pretstavuvanje na religiite ke ni bide od golema pomosh pri zapoznavanje na novite chlenovi so niv, a istovremeno ke bide i odlichna referenca vo nash*te diskusii.

Gi ochekuvam vash*te izjasnuvanja i idei po ovoj predlog.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Коментари:
Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 00:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sledejki gi podolgo vreme komentarite i diskusiite na chlenovite na ovoj podforum gledam deka najgolemiot broj na nedorazbiranja,a so toa i nepotrebni konfiktni situacii, se sluchuvaat poradi nepotpolnoto poznavanje na osnovnite temeli vrz koi se potpiraat religiite.

Zatoa sakav da vi predlozham da napravime temi so stiky, koi ke stojat na pochetokot na ovoj podforum, vo koi ke bidat naredeni osnovnite veruvanja na koi se baziraat verite.

Toa bi trebalo da bide pretstaveno ednostavno, ednoznachno i jasno, sekoe veruvanje vo edna rechenica. Dobar primer za toa e onoa sto go napravi Majkl tuka: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=13 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=13 i tuka http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=14 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=14

Jas bi sakal vie da go napravite toa za vash*te religii, a jas vi stojam na raspolaganje za nivnoto sreduvanje i raschistuvanje.

Vakvoto pretstavuvanje na religiite ke ni bide od golema pomosh pri zapoznavanje na novite chlenovi so niv, a istovremeno ke bide i odlichna referenca vo nash*te diskusii.

Gi ochekuvam vash*te izjasnuvanja i idei po ovoj predlog.



     Меси, ако мислиш да постираме она во што веруваме, историја, богослужби, пракса јас од мое име прифакам.

п.с нели ти е малку чудно каде се оние храбри момци што очите си вадеа на секоја тема?!?


-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:24
Тоа не може да се искаже во една, две, три реченици, како што вели Меси, инаку, се согласувам. Поработете малку на тоа како би изгледало. Поздрав.



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:30
Јас прифаќам под услов да ми се дозволи мојата вера да ја именувам како "Христијанство".
Во спротивно, ќе имаме полемики од типот "Македонија - Грција" среќа


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:32
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Јас прифаќам под услов да ми се дозволи мојата вера да ја именувам како "Христијанство".
Во спротивно, ќе имаме полемики од типот "Македонија - Грција" среќа


glej bratce sega tebe ti treba razbiranje
a ti nedavas tvoe
svetot e mal

no
jas imam razbiranje za sekogo, nareci ja svojata vera kako sakas



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:34
Blagodaram Опитен sto se javi i se ponudi za ovaa blagorodna rabota.

Bi te zamolil, kako chovek koj e dlaboko navlezen vo hristijanskata religija, da sostavish eden takst, slichno kako onoj posocheniot, i objavi go pod naslov PRAVOSLAVNO HRISTIJANSTVO. Jas ke mu stavam sticky i ke go namestam napred kako referenca na ovoj podforum. Temata ke bide otvorena so toa sto ke mozhesh ti, kako i drugite chlenovi, da dopolnuvaat so vreme onoa sto kje smetate deka e vazhno da se objavi tamu. Dopolnenijata kje gi prepishuvam (ili ti ke gi prepishuvash) vo prvichniot tekst, taka sto se ke bide smesteno na edno mesto vo pregledna forma.

Se nadevam deka i drugite chlenovi, pottiknati od tvojot primer, kako i na onoj od Majkl, ke dobijat inspiracija i zhelba da napishaat soodvetni tekstovi za nivnite religii. Ochekuvam da se javat katolici, baptisti, protestanti, jehovisti, muslimani, budisti (dokolku gi ima) i t.n.

Ti pozheluvam lesno pero (tastatura) i vdahnovenost, a za administrativnata pomosh sekogash ti stojam na raspolaganje.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:48
Sega gledam deka se javivte povekjemina, sto navistina mi prichinuva osobeno zadovolstvo.

Bi povtoril, za da nema nedorazbiranja i da ne go napravime ovoj proekt uchebnik po veronauka, nemojte sega da pishuvate za istorija i bogosluzhbi.

Sega koncentrirajte se na osnovnito kredo i na dogmite na vashata religija. Koga kje pishuvate mislete deka mu se obrakjate na dete od osnovno uchilishte koe nikogash nemalo prilika da se sretne so religijata i koe mozhe da razbere samo ednostavni i nedvosmisleni rechenici. Zamislete deka samo gi objavuvate principite na vashata religija. Ve molam pogledenete kako toa go napravi Majkl i rakovodete se po toj terk. Ne velam deka mora da izgleda tokmu taka, no formata da bide slichna.

Koga ke go zavrshime ovoj del od proektot, ke se dogovorime za vtoriot del vo koj ke mozheme da napravime blok za istorijata na religijata, potoa ke se dogovorime za blok okolu bogosluzhbata, pa obichaite i t.n.

Znachi kratkorochniot plan e: principite na vashata religija so nejzinite veruvanja i dogmi.

Dolgorochen plan e: istorijata na Crkvata, objasnuvanje na bogosluzhbata i obichaite i tradiciite.

Ako imate nekoe prashanje okolu ova, povelete prashajte.

Vaka objavenite temi nema da se koristat za diskusii, tuku samo za nivno nadopolnuvanje. Nash*te diskusii ke si gi vodime kako i do sega so objavuvanje na temi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:50

Predlogot ti e dobar, messi, davam polna poddrska za nego


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:52
Mozat da se vklucat i drugi religii, ne mora samo od hristijanskite denominacii.


Dajte da se zapoznaeme megju sebe i da znaeme koj vo sto veruva i da se pocituvame. Sekoe dobro, pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 01:56
Bidjeki Majkl beshe prviot sto na vakov pregleden nachin go pretstavi Универзален Живот - Прахристијани, bi go zamolil da si go pregleda svojot tekst, da go revidira dokolku smeta deka treba neshto da izmeni vo nego i da go objavi pod naslov UNIVERZALEN ZHIVOT (PRAHRISTIJANI) za da se razlikuva od istoimenata tema koja e vekje otvorena na ovoj podforum.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 03:47
a samo za pravoslvna li vo vazi

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 04:44
Pentakostalec,

Ajde prochitaj go mojot vtor komentar po red.

Patem, dozvoleno i apsolutno preporachlivo e da se konsultirate so svoite sovernici, duhovnici, pastori i popovi vo sostavuvanjeto na vash*te tekstovi.

Celta ni e da se napravime najdobra referentna kompilacija na makedonskoto jazichno podrachje. Znachi uspehot zavisi samo od vas.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 09:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bidjeki Majkl beshe prviot sto na vakov pregleden nachin go pretstavi Универзален Живот - Прахристијани, bi go zamolil da si go pregleda svojot tekst, da go revidira dokolku smeta deka treba neshto da izmeni vo nego i da go objavi pod naslov UNIVERZALEN ZHIVOT (PRAHRISTIJANI) za da se razlikuva od istoimenata tema koja e vekje otvorena na ovoj podforum.

Textot ce go stavam pod tema: Veruvanjeto na prahristijanite(UNIVERZALEN ZIVOT)- no dajte mi 2-3 dena vreme.

Inaku textot vo sto prahristijanite veruvaat a vo sto ne veruvaat, ne go izmisliv jas, jas samo go prenesov.
Tamu e rezimirano izlozena veroispovedta na prahristijanite koja bozjata prorocica Gabrielle od Würzburg go dade kako odgovor pri dve prasanja od eden sogovornik.

Bidejci za prahristijanite niz mediumite vo Germanija cestopati bea sireni razlicni i protivrecni informacii za nivnoto versko ubeduvanje bez pritoa nekoj niv samite da gi prasa za objasnuvanje i da im dozvoli samite da se proiznesat za svoite stavovi. Zatoa kako ispravka i objasnuvanje bese izdaden textot "Verskoto i zhivotnoto ubeduvanje na prahristijanite". Istiot e preveden na povece jazici i treba da bide javno dostapen.
Toj text e voedno rezime na ucenjeto na duhovnata zaednica http://www.universelles-leben.org - Univerzalen Zivot i pozelno e negovo objavuvanje za da nema zabuna.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 15:30
OK, zemi si vreme kolku sto ti treba, pa javi mi koga kje planirash da go objavish. Sistemov ne dozvoluva dolgi naslovi, pa vnimanie na toa kako ke go sostavish.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 16:32
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Јас прифаќам под услов да ми се дозволи мојата вера да ја именувам како "Христијанство".
Во спротивно, ќе имаме полемики од типот "Македонија - Грција" среќа
 
Moderatore, mi se dozvoluva ili ne mi se dozvoluva?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 18:48
Pravoslaven,

Ubeden sum deka site go prifakjaat zborot Hristijanstvo kako eden opsht i zaednichki termin na mnoshtvoto hristijanski varijacii vo veruvanjeto koe se reflektira kako hristijanski religijski denominacii. Upotrebata na toj termin kako naslov na tema bi znachelo edno opshto prezentiranje na Hristijanstvoto kako religija bez konkretno i podetalno obrnuvanje kon bilo koja denominacija.

Od druga strana, toa so pravo ke bide razbrano kako patronizacija od drugite vernici, a tokmu toa ne nie potrebno vo ovoj sluchaj.

Idejata vo objavuvanjeto na ovie temi ne e da pokazheme i dokazheme koe e VISTINSKOTO HRISTIJANSTVO, a koe e krivoto, tuku korektno da gi pretstavime hristijanskite denominacii, kako i site ostanati religii vo svetot.

Zatoa sakame da objavime temi Pravoslavno Hrisatijanstvo, Katolichko Hristijanstvo, Jehovizam, Baptizam i t.n. Ova e prilika i mozhnost jasno da se pretstavat site ovie denominacii na makedonskata javnost bez da bidat etiketirani i kritizirani.

Se nadevam deka mozhesh da ja sogledash vrednosta na ovaka postaveniot proekt i deka ke zemesh soodvetno uchestvo vo dadenite ramki.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 20:13
Znaejki deka nema megju nash*te chlenovi budist si dozvoliv da napisham tema za Budizmot http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1 .

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 20:40
Messenger, а што е со оние верски групации кои не си додале префикси и суфикси зад зборот христијани? Сите тие деноминации кои ги наброја се наречени (самите себе или од другите) многу подоцна од создавањето на христијанството. Што е со оние илјадници христијани кои веруваат онака како што верувале христијаните од првиот век, без никакви додатоци, обичаи, традиции, дополнителни "свети книги" и новокомпонирани "пророци", "свети отци", "супер духовници", "светители" итн. туку само во она што претставува Божји Збор - Светото Писмо, Библијата.
Ти си од Америка и се надевам си чул за неденоминирани цркви, "Non-denominational Churches" (мислам дека така се викаат).
 
Значи ти, како основач на овој "проект" треба да најдеш начин и за овие христијани кои верувај, светски гледано, се побројни од ткн. "православните" христијани.
А и кога веќе даваш забелешка за терминот "христијани" и велиш дека таквиот наслов ќе биде разбран како патронизација од другите верници, тогаш истото тоа може да се каже и за терминот "православни христијани". Тој термин сугерира дека само тие правилно ја слават верата, а сите останати неправилно ја слават верата.
Или повторно имаме два аршини за православните и неправославните на овој форум? Повторно православните имаат ексклузивни права на овој форум?
 
Од друга страна и самите бевме сведоци дека на форумов имаше најмалку две групи на ткн. "православни христијани" со различни верувања за одредени работи. (пр. makarios и Asya)
Asya, ако го занемариме нејзиниот остар темперамнт, има солидни познавања од православието. Тогаш, зошто ти да му даваш ексклузивно право на Опитен да ја пишува темата за православието, а не на Asya?
 
Гледаш, овој проект не е ни малку наивен и за да се направи објективно треба малку повеќе работа, а не само субјективизам, давање ексклузивни права на некои, потиснување нечии други итн.
Инаку најлесно е да се направи ова набрзина и "колку да го има". Дај му на било кој член тука и ќе ти направи такви теми за сите вери (ама од нивен субјективен аспект)
Знам дека сакаш да ги упростиш работите, да ги направиш црно-бели, ама верувај, овој проблем со именувањето не е е само на форумов, туку и на државно и на светско ниво.
 
 
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 21:11
Mislev deka ke se rabereme na ednostaven nachin, ama kako i sekogash neshtata se kompliciraat...

Kako prvo, Опитен samiot prv se javi so podrshka na ovoj zaednichki proekt i samiot se ponudi da napishi eden takov tekst. Zatoa mu rekov toj da ja inicira temata za Pravoslavnoto Hristijanstvo i ako vnimatelno ja prochita mojata replika do nego, ke videshe deka mu rekov oti taa tema ke bide nadoplnuvana, spored potrebite, od site ostanati pravoslavni chlenovi. Znachi nema nekakva eksluzivnost vo pishuvanjeto. Toj ke go skrshi mrazot i dokolku ima potreba so vreme tekstot ke bide dopolnuvan i zbogatuvan so argumentiran koncenzus na site istoverni chlenovi. Toa ne znachi deka ako, na primer, jas ne se slozhuvam so nekoi pravoslavni dogmi deka ke go smenam tekstot zatoa sto sto mislam oti taka ovaa religija bi bila "podobra" ili "poispravna" spored moite kriterijumi.

Kako vtoro, imeto Pravoslavno (Ortodoksno) Hristijanstvo ima mnoguvekovna tradicija i pod nego tochno se podrazbira eden konkreten pogled na Hristijanstvoto. Nema sega da diskutirame okolu toa dali navistina pretstavuva prava vera ili ne... za vernicite na pravoslavieto taa e najispravnata, a za site drugi mozhebi e najpogreshnata i toa nema nikakva vrska so imeto sto go nosi taa religija.

Za da ne gi komplicirame nepotrebno rabotite iminjata na religiite ke gi zadrzhime onaka kako sto se megjunarodno priznaeni. Ne e nashe da gi menuvame samo zatoa sto lichno ne se slozhuvame so niv.

Patem, mnogu dobro te razbiram bidejki se naogjam vo istiot kosh so tebe - kako da se narecham jas koga ne pripagja vo nitu edna denominacija? Ako se narecham samo Hristijanin togash ke se sudram so tebe bidejki i ti polagash pravo na toj termin, iako mozhebi ne delime isti sfakjanja okolu verata.

Mislam deka sega razbirash zoshto tema naslovena samo so "Hristijanstvo" ne bi pominala...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 23:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znaejki deka nema megju nash*te chlenovi budist si dozvoliv da napisham tema za Budizmot http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1 .


od kaj duvale istochni vetrovi....

OK, prilogot e povekje od soliden, sublimirano, jasno, pregledno...bravo !


Za pishuvachite na tekstot koj kje ima pretenzii da bide sticky -post za Hristijanstvoto, eve mala pomosh, tekstov ( vidi link ) zafakja sushtinski prashanja koi zasluzhuvaat kometar i od nashive forumski eksperti ....
http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=E31A1B89A67B184181506C888FF88807 - http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=E31A1B89A67B184181506C888FF88807




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 23:41
Blagodaram Marko sk.

Se obidov da ostanam vo ramkite na sopstvenite preporaki. Iako za sekoja religija mozhat da se pishuvaat tomovi knigi, celta so ovoj proekt ni e da gi prezentirame pred javnosta i chlenovite na ovoj forum vo najkoncizna mozhna forma. Potoa mnogu polesno e da se otvorat i razvijat novi temi so prashanja i diskusii. Rabotata e da sozdademe edna kusa i sodrzhatelna referenca, neshto sto do sega nemalo vo Makedonija, a od sekogash imalo potreba od toa.

Pa zatoa, povelete i iskoristete ja ovaa edinstvena prilika.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 23:42
иако не ве следам тука често, ви ја видов случајно темата... па бидејќи месинџер веќе направил за будизам... се понудувам да направам за некоја религија која што нема свои претставници тука... се разбира, не сум јас познавач на се и сешто... , ама сметам дека на интернетов има доволно податоци за се... би можела да се снајдам...

п.с а и така немам што да правам периодов...   

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 23:49
BisernA, blagodaram sto se javi i sto iznese interes za ovoj nash proekt. Intencijata beshe nash*te chlenovi, kako poznavachi na nivnite religii da zemat aktivno i kreativno uchestvo vo sozdavanjeto na edna izdrzhana referenca za svetskite religii i nivnite denominacii. Intimnoto poznavanje na religiite vo ovoj sluchaj igra mnogu vazhna uloga.

Svesni sme deka ima mnogu religii od koi nemame prestavnici megju nash*te chlenovi, pa od toj aspekt tvojata nesebichna ponuda mozheme da ja prifatime kako pomosh pri sozdavanjeto na ovoj nash proekt.

Dali mozhesh da mi se javish so lichna poraka i da mi kazhish neshto povekje za tebe i tvoite interesiranja od aspekt na ovoj proekt?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 00:11
Месенџер, прво да ти честитам за добрата идеја. Не само што на многу членови ќе им бидат појасни учењата и верувањата на некои религии, туку таквите учења ќе бидат подоцна и извор на разни дебати, со што несомнено ќе се придонесе за подигнување на квалитетот на подфорумот ( а истотака може и некој шестооделенец што учи за религиите да се послужи и со информации за некој проект ).
Бидејќи и јас сум Православен Христијанин ќе се приклучам кон текстот за Православното Христијанство, а бидејќи Опитен е тој кој ќе ја предводи работата, од него ќе чекам понатамошни инструкции. Колку можам, ќе пробам да помогнам.

Поздрав

-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 00:39
Messenger, изгледа ти не ме разбра добро. И самиот виде дека две православни фракции имаат различни убедувања за одредени ставови на различни православни цркви.
Ако на темата "православни христијани" Опитен за сексот напише дека е грев ако брачните другари го практикуваат без умисла да прават деца, тогаш Asya и многу други православни христијани од другата фракција ќе се побунат и ќе речат дека тоа не е ставот на православието, туку став на фракцијата т.е. црквата на која припаѓа владиката Наум.
Истиот проблем ќе се јави и доколку се пишува ставот кон исихазмот, и за многу други работи.
Секако дека ти можеш да ги средиш "бунтовниците" со помош на твојата модераторска функција, но дали инквизицијата ќе биде најдобриот метод? И дали така ќе добиеме квалитетен катехизис на различните вероисповести, или пак само нешто формално што ќе виси на форумов, нешто со кое ќе се фалат форумџиите тука, а на што ќе се смеат поупатените во ова поле.
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:18
Pravoslaven, ajde da ja zapochneme rabotava na pozitivna osnova. Da ne pretpostavuvame negativni mozhnosi i ishodi od proektov, tuku da veruvame vo negovata pozitivnost. Mislam deka sekoj od nas, dokolku se soochi so serioznosta na ZAEDNICHKIOV proekt, ke bide doblesen i ke se pridrzhuva do opshtoprifatenite i opshtopriznaenite dogmi i tolkuvanja na religiite.

Tolku ni treba za pochetokov.

Nema za sega da navelguvame vo detali i nijansi na sekoe interpretiranje. Site ste ednoglasni, na primer, za Svetoto Trojstvo, Isusovata zhrtva, dvanaesette apostoli, kolku dela ima vo Noviot Zavet, chii dela se vo negovata sodrzhina, kako i site glavni dogmi.

Toa e potrebno za pochetokov.

Zamislete gi ovie tekstovi kako osnoven voved vo religiite. Tuka barem se slozhuvate i ne bi trebalo da ima raspravii za temelite na Hristijanstvoto. Katolicite ke gi dodadat svoite varijacii na temata, Protestantite svoite, Baptistite onoa vo sto tie smetaat deka se razlikuvaat od Pravoslavnite, Jehovistite ke gi prezentiraat svoite stavovi i t.n.

Ne bi trebalo da ima raspravii i nedorazbiranja na ovie osnovni temeli na hristijanstvoto i razlikite megju denominaciite. Sekako deka site gi znaeme i samo mozheme da se slozhime okolu niv. Za sega tolku ke e dovolno.

Za mozhnite nedorazbiranja ke se otvaraat posebni temi i tamu ke diskutirame i ke stochnuvame sto e vo unison so sekoja religija ili denominacija i so koncenzus ili so povekjeglasie ke gi nadopolnuvame temite koi ke bidat postirani kako refernci.

Za natamoshnite nadogradbi na tie temi kje se dogovarame so vreme. Toa kje bidat dodatoci pod drugi podnaslovi koi bi bile interesni za onie chitateli koi kje sakaat da dobijat podetalni informacii. Na primer, jas navedov deka postojat nekolku Budistichki uchenja i ne navleguvav vo detali okolu nivnite razliki bidejki vo osnova site gi podrzhuvaat onie stavovi koi gi napishav na pochetokot. Sega, dokolku se projavi inetres od nekoj chlen ili gostin za povekje detali okolu toa, ke mozheme da se dvizhime podlaboko vo taa nasoka i taka avtomatski ke gi zbogatuvame temite vo odnos so projaveniot interes.

Mislam deka se razbirame okolu ovaa strategija. Toa kje ni ovozmozhi da odime poednostavno, pojasno i posigurno vo razvojot na ovoj proekt.

Odnapred vi blagodaram na razbiranjeto i ponudenata sorabotka. Vaka aktivno go koristime nasheto zaednichko bogato znaenje i iskustvo za benefit na site onie koi kje imaat potreba od ovie informacii, a ne se vo mozhnost da gi dobijat koncizno, na edno mesto i na makedonski jazik.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:34
Ок messenger, ајде терај како што си наумил, да видиме што ќе испадне.
 
Дали ми дозволуваш да ги изложам моите верувања во тема со наслов "Библиски Христијани"?
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 03:57
Pravoslaven, ovoj proekt se odnesuva na postoechki veri so opshtoprifateni iminja.

Do sega ne sum slushnal za denominacija "Biblijski Hristijani" i ne znam dali voopshto postoi takva organizirana religija.

Ako sakash da napishish tema za nekoja postoechka religija, poveli predlozhi go toa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 06:31
Со оглед на тоа што и таканаречените Библиски Христијани сепак се собираат во одредена конгрегација, сепак може да се насловат на одреден начин. Во крајна сметка - тоа може да биде називот на црквата во која се собираат и извршуваат верски обреди - само во рамки на насловот на темата, а потоа во самата тема нека објаснат дека нивната "фракција" (или деноминација) нема префикс и како точно се нарекуваат членовите меѓу себе.
Ова мислам дека е наједноставно и е најпрактично од чисто комуникациски аспект, затоа што како што веќе кажа Православен - тој може да напише дека е Библиски Христијанин, па потоа да се јави некој кој оди во друга (неденоминациска) црква и да каже "не, ние сме вистинските Библиски Христијани, а не вие" и така до недоглед...
Затоа, уште еднаш да повторам - нека во насловот на темата да се содржи и некаква одредница, која ќе биде деноминација, а за оние кои се "неденоминациски", името на црквата во која ги извршуваат своите обреди, со понатамошно објаснување во самата тема.
Не гледам причина зошто некој би ја криел таа информација или би се чувствувал незгодно (или усрамено) да ја изложи тука.
Тоа е мојот предлог, се надевам Месинџер ќе се согласи.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 07:07
Nemam nishto protiv toj predlog. Se dodeka se definira nekakva denominacija ili prefiks koj e specifichen i konkreten, a ne e generalen, smetam deka kje odgovara za naslov na tema.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 12:31
Popoleka moderatori !

Pred se koi se tie Bibliski Hristijani, jas ovdeka na forumov prv pat slushnav za niv.

Messenger, ako za sekoja verska denominacija se napravi sticky, pa cela strana mala kje bide da gi sobere ?
Mozhebi najdobro reshenie e sl:
Na edeno sticky dalekoistochnite religii, Budizam i Hindu.
Na drugo , trite monotesitichki religii.
Na treto, podelenoto Hristijanstvo, e tuka, pokraj pravoslavieto i rimokatolicizmot, kje vlezat postovi za protestanskite denominacii, kako i za ovie koi ne se denominirani - bibliskive hristijani, prahristijani, i t.n.

Edna sugestija: Zashto se reagira koga kje se nareche nekoja denominacija SEKTA, koga seta svetska referentna literatura taka gi narekuva. "Denominacija" e praven izraz, a nikako deskriptiven i indikativen poim. Znchi, poentata ne e nekogo da go navredime, tuku da bideme kompatibilni so svetskata praktika. Mislam deka sum jasen ?

Na chetvrto sticky treba da bidat izdrzhani postovi so komentari ( hronoloshki) za izvoriite na religiite, potoa za moralot vo stariot, moralot vo noviot zavet, za hristijanstvoto i obichniot chovek vo smisol na hristijanskata perspektiva i ljubov, hristijanskite filosovski pogledi, pa za protestantska etika - spored mnogumina bazichnata osnova ili prichina za pojavata na kapitalizmot, za vrednosnite sistemi kako produkt na hr. religiozen zhivot, za Crkvata - istorijat i nejzinata interakcijata so drzhavata niz istorijata, ponatamu, eden poseben osvrt za xx vek, narechen i period na nespokoj i za predizvicite na XXI vek i t.n.....vakvite postovi, ubavo srocheni, davaat boja i smisla na konceptite izlozheni vo prethodnite tri grupi.

Gledam ti se najavuvaat dobrovolci, pa zaposli gi malku ? A ima eden chlen koj mozhe dosta da pomogne ( normalno dokolku saka da se vkljuchi), ama e baniran...?

Isto taka, smetam deka vo ova chetvrto sticky, mozhat da vleguvaat i postovi koi davaat svetlina od posebni aspekti, kako na primer Filosofii na Istorijata i sl.
Znachi, poentata e forumov da bide i soodvetno edukativen i da selektira kvalitetni postovi koi na podolg vrem.rok zasluzhuvaat da bidat poistaknato izlozheni. A ne top temi da se: svekjite ili koledarskite ognovi i sl. kako da se sushtinata na hristijanstvoto ili dali so nachinot na postot ili so ikonite, spored protestantive i bibliskive hristijani nie pravoslavnive teshko kje vlezeme vo Carstvoto Bozhje,.... ostajse,... i kako ednite taka i drugite, si teraat do bessvest ( inaet ) diskusii so IQ na nivo na sobna temperatura ?

Ok, ova beshe samo predlog - da pomognam kolku - tolku, ako nishto drugo barem vo koncepiranjeto, a nemam sl. vreme da zemam poaktivno uchestvo vo ovoj, spored mene, ambiciozen proekt koj, ako se napravi kako shto treba, pretendira ovoj podforum da bide najdobroto mesto za seriozna diskusija vodena na mkd jazik.

PS. Znachi, na stikijata, samo se dodavaat postovi so objektivni ( opshto prifateni) info., dodeka diskusiite se vodat kako i dosega.

PPS. Dopishi na tvojot post za budizmot generalni info koi spored mene nedostasuvaat: Koga i kade se rodil Buda, koga budizmot zel poshirok zamav i kakva e deneshnata sostojba, t.e vo koi zemji e najzastapen i kolkav e aproksimativniot broj na budistite vo svetot.



Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 15:37
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Popoleka moderatori !

Pred se koi se tie Bibliski Hristijani,
 
Библиски христијани се оние христијани кои се водат по Библијата и само по Библијата.
Имаш традиционални христијани/цркви како што се католичката и православната кои се водат по Библијата и традицијата (преданија, житија, собори..), а од друга страна имаш библиски христијани/цркви кои се водат по Библијата и само по Библијата.
Вакви цркви има многу меѓу оние кои се нарекуваат евангелски, протестантски, баптистички, конгрешански, пентекосни, неденомирани, цркви Божји, цркви Христови и сл. Библиските христијани/цркви не можеме да ги ставиме под капата на ниедна од овие затоа што сите тие се "широк поим" и има секакви цркви кои што се нарекуваат под овие имиња. Има евангелски цркви кои се нарекуваат евангелски, а притоа не се држат само до Библијата, а има и такви кои се држат само до Библијата. Па така ако кажеме дека евангелските цркви се библиски, нема да бидеме прецизни и доследни затоа што има и небиблиски евангелски цркви. Истото важи и за другите. Истиот случај го има и во православните цркви, само што таму тавките цркви се поретки, па затоа може да се зборува за една општа "православна вероисповед". Додека тоа не е случај и кај другите цркви (освен католичката).
Затоа сметам дека е најдоследно да се напише една општа вероисповед на "библиските христијани" со која се сложуваат сите христијани од овој тип. Во воведот на таа тема би се навело и кои христијани спаѓаат во оваа групација, а кои не спаѓаат.
Некои на пример ги сметаа адвентистите за протестанти, а со тоа ги ставаат во кошот "sola scriptura", иако е познато дека тие не се држат само до Библијата, туку и до пишувањата на пророчицата Елена Вајт.
Затоа сметав дека е корисно да има и таква тема, но доколку истата не е допуштена од модераторите, ондак нема везе.
 
 
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Edna sugestija: Zashto se reagira koga kje se nareche nekoja denominacija SEKTA, koga seta svetska referentna literatura taka gi narekuva. "Denominacija" e praven izraz, a nikako deskriptiven i indikativen poim. Znchi, poentata ne e nekogo da go navredime, tuku da bideme kompatibilni so svetskata praktika. Mislam deka sum jasen?
 
Секта претставува издвоена или затворена група луѓе која цврсто ги следи своите начела. Самиот збор (латински SECTA) значи правец , следење, одделување ...
Секое отстапување од прокламираните догми на една монотеистичка религија претставува секта. Во почетоците поимот се користел во античките филозофски кругови, со што би се опишала една помала филозофска група. Во таа смислаи раното христијанство може да се разбере како секта во(oд) јудеизмот, католицизмот како секта од христијанството, исто така и православието може да се разбере како секта од католицизмот, итн. И што добиваме? Сите се секти.
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 15:49
Pravoslaven, ok e, mislam deka vo mojot post ne ve devalvirav, tuku predlozhiv zaedno so golemite religii na podelenoto hristijasntvo da postirate svoi teklstovi.
Isto i za poimot sekta, go znam izvornoto znachenje, no sepak da bideme kompatibilni so svetskata literatura, i neznam zashto ste taka chuvstvitelni na toj zbor....zemi primer so zborot "cool"... Inaku, ako tvojata sekta( uslovno kazhano sega broi 100.000 chlenovi) i posle nekoe vreme ako i se dodaat tri nuli odma preagja vo religija...isto e i so drugite oblasti, ako kopirash nekolku tekstovi toa e plagijat, ako kopirash 1000, toagash toa se narekuva research...kapish ?
OK, dogovori se so moderatorive, jas samo dadov moe viduvanje!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 15:58
Марко, јас не сум воопшто чувствителен со поимот секта, се надевам не си ни ти и твојата секта.
Ова е најновата дефиниција за секта што ја слушнав од тебе, во зависност од тоа колку нули имаа членството на одредена верска заедница, од тоа зависи дали е секта или не е. среќа
А дали знаеш дека збирот на сите христијански деноминации што се нарекуваат како протестанти се околу два пати побројни од оние што се нарекуваат "православни"?
Тоа значи дека, според твојот критериум за секта, ако протестантите се секта, тогаш православните се секта на квадрат голема%20насмевка


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 16:29
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Марко, јас не сум воопшто чувствителен со поимот секта, се надевам не си ни ти и твојата секта.
Ова е најновата дефиниција за секта што ја слушнав од тебе, во зависност од тоа колку нули имаа членството на одредена верска заедница, од тоа зависи дали е секта или не е. среќа

А дали знаеш дека збирот на сите христијански деноминации што се нарекуваат како протестанти се околу два пати побројни од оние што се нарекуваат "православни"?

Тоа значи дека, според твојот критериум за секта, ако протестантите се секта, тогаш православните се секта на квадрат голема%20насмевка


Ne be, na mojata sekta, ha, ha...ako si gi chital moite postovi, sigurno si zabelezhal deka toa voopshto ne me tangira na nachin na koj ovdeka povekjemina reagiraat.

A za treminot sekti, da, bidi siguren deka sektite se iskljuchivo tretirani spored brojot na chlenstvoto, a toa shto vo prethodniot post napisha, za raznite denominacii, noname nominacii i sl...jas mislev deka samo ekonomistite mozhat da napravat haos koj nikoj normalen ne mozhe ni da go zamisli a kamoli da se sprovede ( segashnava kriza)....ama so ova crkvive i so vash*te veruvanja, shampioni ste....ok.

Inaku kade napishav deka protestantite se sekta, chitaj povtorno, a za sektite mislev na onie pomaline....kako jehovini svedoci, adventisti, pentakostalci, koj ve znae kolku ve ima, eve bibliski hristijani, sledbenici na ovoj onoj, se nekoi verski lideri koi ne datiraat pred povekje od trista godini.
Inaku, shto se odnesuva do protestantite, a isto i za pravoslavnite ili rimokatolicite, mene pred se me interesira nivnoto vlijanie kon sozdavanjeto na vrednosnite sitemi. Sepak chovekot od najrani vreminja komuniciral ( vo najshiroka smisla na samiot zbor) i se realiziral iskljuchivo preku vrednosnite sistemi kako neophodni kriteriumi koj go vospostavuval na site polinja od negovoto bitisuvanje. Taka da, onaa religija koja sozdava poispravni i ponapredni vrednosni sistemi taa e podobra, ( pa prochita li za protestantite vo mojot prethoden post) ...ne za badijala se veli deka hrsitijanstvoto e pravata vera, lugjeto so hrsitijanska verosiposvest mu dale na svetot se', bukavalno se'. Edinstven znachaen pridones nadvor od hr. bazen e hartijata od Kina, i tolku, se drugo poteknuva od sredoz. bazen. E sega tuka se krshat kopajta, koja relig. od podelenoto hristijanstvo e poverodostojnata, i kolku e zaslugata na hrsiatijanstvoto a kolku na nasledeniot sredozemnomorski bazen - bazen od starogrchata filozofija i matematika, kako i bazen na rimskoto pravo, i kolkava e nivnata zasluga, a kolkava na hristijanstvoto za sozdavanje na ovie preduslovi za takviot progres...


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 17:02
Охо колку се изнапишало за само два дена и од тоа ништо корисно и поучително.

Ве молам да ми простете што така се нафлам, и да не мислите дека се сметам за најпаметенпа да делам памет некому но мислам дека предлогот на Меси е многу јасен, но како што секогаш знаеме на сите тема, така и по пракса и сега ја искомлициравме работата.

Како јас ја разбирам идејата на Месингер.

Секој, кој на која тема припаѓа нека си ја постира својата вероисповест, историја, мисионерство, традиција, богослужби ...
Место да се распарваме и контрираме ние ке се поучуваме еден со друг, а со тоа ќе бидеме поиформирани во поблиски еден со друг. Кристално јасно.

Иако вистина немам многу слободно време редовно да учествувам на форумот и се да скледам, ќе се обидам уште денес да го постирам оснивното ВЕРУЈУ на Православната Црква.

Христос се роди и донесе мир мегу нас

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 17:05
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Inaku ne rekov deka protestantite se sekta, mislev na onie pomaline....kako jehovini svedoci, adventisti, metodisti,...
 
Брееееј колку сте се расцепкале, ни бројот не ви се знае колку ве има.
Методистичка црква спаѓа во 5те ткн. "уставни" верски заедници заедно со МПЦ, КЦ, ИВЗ и Еврејската верска заедница.
А што се однесува до Јеховините сведоци, вистинските Јеховини сведоци се далеку побројни од вистинските православни верници. Во Македонија на прсти се бројат православците кои ја имаат прочитано Библијата или барем Новиот Завет, а верувај троцифрен е и бројот на оние кои ја знаат молитвата "Оче наш". А да не збориме за нешто подлабоко од верата.
Додека пак под дрво и камен да бараш, не верувам дека ќе најдеш Јеховин сведок кој не ја прочитал Библијата, кој не ја владее добро, кој не ги знае начелата на своето верување, дури и на сон да разбудиш Јеховин сведок тој ќе ти каже во што и како верува.
Така што смешно е да се тврди дека во Македонија и дијаспората има 2 милиони православни, а истото важи и за другите земји каде што живеат претежно православни верници.
Затоа сметам дека има многу повеќе Јеховини сведоци (над 6.6 милиони) отколку вистински православни верници (кои што ги познаваат и веруваат православните догми)
Епа сега ти, знаејќи го ова, по својот критериум за секта, види си кои се помалубројни намигнување
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 17:19
Dobro be Pravoslaven, gledam nekako ne mi ja razbirash poentata kako shto treba, a taka jasno napishav...ok, ajde nie sme sekta, jehovini svedoci se religija, a bibliskite hristijani go odat praviot vertikalen pat na spasenieto direct drive to The City of God. OK.
Asya da e tuka ima ubavo da objasni koj e shto e, mislam po osnov na ovie "the name" & "noname" denominacii, a popoznati vo svetskata literatura kako sekti. OK.

Opiten, ne zabushavaj, ajde .... koga kje imash vreme, na prethodnata strana postirav eden link, od Globus magazinot, pa chekam komentar od tebe, noramalno i od bilo koj drug koj smeta deka mozhe da kazhe neshto po osnov na prashanjata koi tamu se zagatnati, osobeno za konfrotacijata na Hristijanskiot i Evrejskiot koncept ?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 17:27
Bidejki ima mnogu hristijanski crkvi od razni denominacii, togash predlagam da se otvori edna tema za niv vo koja ke bidat pretstaveni pod posebni zaglavija. I taka tie imaat povekje zaednichki elementi otkolku razlichni, dokolku se smestat zaedno pod edna tema nivnoto pretstavuvanje ke bide poednostavno i pokoncizno, bez potreba da se povtoruvaat istite dogmi i veruvanja za sekoja od niv. Taka ke bidat obvjaveni samo nivnite razliki.

Takvata tema mozhe da bide naslovena, na primer, HRISTIJANSTVO OD RAZNI DENOMINACII.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 17:31
Ок, ама таму да се стават и православието и католицизмот без потреба да се повторуваат нивните многубројни заеднички елементи, туку само да се потенцираат нивните разлики среќа

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 17:40
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Messenger, ako za sekoja verska denominacija se napravi sticky, pa cela strana mala kje bide da gi sobere ?

Ova i jas se prasuvam... dali mozebi moze da se idolzi pocetnata strana na podforumot Veroispoved?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 18:03
Poslednive zabeleshki se izdrhzani i vredi da se razmisli malu za niv.

Dokolku se stremime na pogolema kompaktnost, sto sekako deka e pozhelno, togash mozheme da imame edna tema naslovena HRISTIJANSTVO i tamu pod soodvetni podnaslovi da gi pretstavime site hristijanski denominacii.

Vo toj sluchaj kje imame samo nekolku temi so glavnite religii, kako na primer HRISTIJANSTVO, ISLAM, JUDAIZAM, BUDIZAM, HINDU... neshto kako sto napraviv jas so Budizmot. Sega, vo ramkite na posochenata tema, na primer, mozhe da se prodolzhi po potreba na prezentiranjeto na raznite budistichki pravci (denominacii). Pod naslovot ISLAM ke bidat staveni osnovnite veruvanja i dogmi, a potoa pod posebni podnaslovi mozhat da se pretstavat Sufite, Shiitite i t.n.

Mislam deka razbirate sto sakam da kazham.

Eve, da mu dozvolime na Опитен da go sostavi osnovniot tekst za Hristijanstvoto so posebno poglavie za Pravoslavnoto hristijanstvo, pa potoa vo ramkite na taa tema, a pod posebni podnaslovi, ke gi prezentirame Katolicizmot, Protestantizmot i t.n. Sekoja vera koja se bazira na Hristijanskoto veruvanje ili Isusovoto propovedanje ke bidat smesteni tamu.

Mislam deka na ovoj nachin ke se dobie najdobar pregled i site ke bidat ramnopravno pretstaveni.

Bi ve zamolil seriozno da razmisliote za ovoj predlog i da mu dadete prednost pred eventualnite lichni interesi za svoite veruvanja i religii.    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 18:36
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znaejki deka nema megju nash*te chlenovi budist si dozvoliv da napisham tema za Budizmot http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1 .


od kaj duvale istochni vetrovi....

OK, prilogot e povekje od soliden, sublimirano, jasno, pregledno...bravo !


Za pishuvachite na tekstot koj kje ima pretenzii da bide sticky -post za Hristijanstvoto, eve mala pomosh, tekstov ( vidi link ) zafakja sushtinski prashanja koi zasluzhuvaat kometar i od nashive forumski eksperti ....
http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=E31A1B89A67B184181506C888FF88807 - http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=E31A1B89A67B184181506C888FF88807




Го прочитав набрзина.

Според мене, освен одличната информираност, текстот нема никава длабочина. Има многи неточни ставови за христијанството и е доста филосовски, а за само едната поента ( јас толку успеав да видам) во него. Идејата за екуменизмот.

Едно само би ве запрашал.

Зашто сите бараат само Паравославните да попуштат и отстапат од своите ставови?



-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 19:53
Ima, ima prashanja koi vredat da se prodiskutiraat, ama sega nemam vreme, ok !
Hristos se rodi !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 21:01
Да се чуди човек дали е во прашање инает или искомплексираност... малку ми е преку глава од баналниве расправии, па ќе пишувам директно - кој сака нека се лути, кој што треба нека разбере што точно велам.
Идејава за стики теми е пред се од практични причини, а не од филозофско-теолошки аспект!
Еве ќе поставиш тема "Библиски Христијани"... читател на форумов ќе се заинтересира и ќе реши дека токму тоа е најблиску до неговото лично убедување. Каде ќе ја идентификува таа црква? Кон која заедница ќе се обрати? Кога ќе пише на авторот на соодветниот пост/тема, тој пак во крајна сметка ќе му каже - дојди во "Таа и таа" црква.
Зошто уште на самиот почеток, заради подобра прегледност тоа да не стои во самиот наслов на темата?!
Дали некому му е страв дека на тој начин ќе изгуби на "пропагандна" вредност?!
Се разбира - некој мисли дека е подобро од маркетиншки аспект да зборува за "Библиско" и "Изворно" Христијанство, наместо да каже од практичен аспект тоа што претставува - односно, каде се собира заедницата, како се вика, како е уредена таа заедница - и какви се принципите на кои таа црква почива и какви се нивните верски убедувања.
Секоја една црква е заедница на барем неколку луѓе. Секоја таква заедница има свој назив и име со кој е регистрирана, или име и назив со кој фигурира меѓу луѓето кои ја посетуваат.
Конкретен пример - никој не вели "Одам во недела во библиската црква", туку ќе рече "Одам во недела во баптистичката црква" или "во Радосна Вест".
Ако некој тука има причини да се срами од својата заедница и затоа сака да го сокрие името на црквата во која оди на служба, тогаш не гледам потреба да пишува таква тема воопшто. Ова е сепак предлог за да се даде што повеќе конкретна и практична информација за различните деноминации и нивните верски убедувања.
Затоа - без ефтин маркетинг и провидни квази-теозофски расправии - најдете начин да го соберете сопственото его и претставете едноставна и јасна информација што ќе биде од корист на сите.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:21

Што правиме (?) со оние кои велат: Секаде кадешто двајца или тројца ќе се сретнат во Името на ЉУБОВТА БОЖЈА, таму е мојата заедница!

Значи со оние луѓе на кои им е поважна суштината одколку институцијата, нацијата, традицијата, архитектурата ... церемонијата?

Оние луѓе кои недозволуваат ниеден колективен его да ги раздели од сеопфатната заедница (семејство) на ЉУБОВТА БОЖЈА?

Дали смеат и тие да се престават, тука?

поздрав     

п.с. Вистинската заедница не ја сочинуваат камењата туку срцата кои вистински веруваат на ЉУБОВТА БОЖЈА! Тоа се живите камења! Тоа е ВИСТИНСКАТА КАБА!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:30
Navistina ne ochekuvav vakov antagonizam megju chlenovite koga ja ponudiv idejata za ovoj proekt. Mislev deka toa ke bide prifateno so entuzijazam i zhelba za seopfatna i nesebichna pomosh,

Zakluchuvajki deka temata HRISTIJANSTVO verojatno nema nikogash da se otvori so vakvite nedorazbiranja, reshiv jas da go napisham vovedniot opsht del , a vam da vi gi prepushtam denominacijskite delovi. Mislam deka toa kje ve primiri megjusebno i vednash ke vi otvori pole za konkretna sorabotka.

Da ve potsetam, temata kje bide sekogash otvorena za nadopolnuvanja i eventualni korekcii.

Ajde, so Gospod napred!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:37

Idejata e dobra, sekoj da si izlozi vo sto veruva , kako sto napravi Majkl so negovata tema.

Ne znam zosto se prepukuvate, nema potreba.

Iako jas ne se slozuvam so ucenjata na Majkl i negovata zaednica, sepak gi procitav negovite postovi i nauciv nesto za negovata zaednica...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 00:02
Kako sto mozhete da vidite osnovite na Hristijanstvoto gi prezentirav na najkoncizen nachin i vo forma koja dava shansa za lesen uvid i pomnenje na hristijanskite principi i veruvanja.

Se nadevam deka vaka pretstavno i edno dete od osnovno uchilishte ke bide vo sostojba da gi nauchi osnovite na hristijanstvoto vo rok od polovina chas.

Otvoriv prostor za Pravoslavieto i Katolicizmot, kako i blokovi za Protestanstvoto i Baptizmot. Se razbira, koj kako ke se prikluchi so svoj prilog ke bide vmetnat spored redot na prijavuvanjeto.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 02:31
Брате мој, знаев каде ке не однесе дискусијата. Ништо ново.

Го погледав тоа што си го напишал и имам мали забелешки.

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 02:38
Опитен - како по-опитен во овие работи - изложи ги забелешките за да може да се корегира нешто ако е погрешно. За тоа се овие дискусии...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 03:27

Поздрав до сите и среќен Божиќ до сите кои го слават Христовото раѓање!

Иако пред неколку месеци одлучив да не пишувам на овој форум, сепак, на долго инсистирање на еден форумски пријател, одлучив да дадам свој придонес на оваа тема.
 
Messeger, ми се допаѓа твојата предлог-идеја за правење на еден увид на основните верувања на попознатите вероисповести како добар почеток за квалитетни дискусии на овој подфорум.
Читам како се одвивала дискусијава на тековниве 4 страни овде и реакциите ми се повеќе од очекувани. Ти гарантирам дека како и да пресечеш, на крајот секогаш ќе имаш некои членови кои ќе бидат незадоволни, кои ќе се чувствуваат дискриминирани, обесправени итн. Биди подготвен на тоа.
 
Околу темата "Христијанство". Ја разгледав внимателно и првото нешто што ми удри во очи беше тоа што е напишана на латиница, а не на многу полесно разбирливата кирилица.
Сепак одвоив време да ја препишам на кирилица, а притоа и малку ја обработив. Во изложувањето на основните верски начела на Христијанството се трудев да бидам максимално објективен и да не навлегувам во оние спорни точки во кои различните деноминации имаат различни ставови. Се надевам дека ќе ти се допадне. Доколку имаш забелешки на мојот предлог, јас сум отворен за дискусија на оваа тема, се разбира доколку има обострано расположение за такво нешто.
 
Еве го мојот предлог за воведниот блок на темата "Христијанство":
 
 
 
Христијанството е една од трите најбројни монотеистички вери во светот и се базира на учењата и животот на Исус Христос, како што е опишано во Новиот Завет.
Христијанската вера произлегува од Јудеизмот, наследувајќи ги старозаветните свети книги (канон) од евреите, но со 
дополнување на истиот со уште 27те новозаветни книги и воспоставување на Нов Завет (пакт, договор) на темел на Христовата жртва на Голготскиот крст.
Христијанската Црква започнува на еврејскиот празник Педесетница, 51 ден по Христовата смрт, со слегувањето на 
Светиот Дух врз апостолите.
Христијанската вера е сметана за ерес (секта) и како нешто што им носи проклетство на околните жители и затоа
христијаните биле прогонувани, убивани, спалувани на клади, фрлани во арени и распарчувани од диви животни и сл.
Со едиктот на толеранцијата во Милано, во 313 година, Константин го легализирал христијанството со што сопрело крвавото прогонство на христијаните.
Христијанството како официјална државна религија во Римската Империја се востановува во 380 година од императорот Теодосиј на истокот и Грацијан на западот, а притоа се забрануваат другите религии.
Различни христијански деноминации имаат различни ставови околу предностите и непогодностите од ова официјализирање на христијанството како државна религија и уделот на световната власт во него.
 
 

Свети книги: Христијанските имаат две главни свети книги: Стариот и Новиот Завет.
 

Основни верувања и доктрини

1. Бог е Еден, но по природа претставува Свето Тројство: Бог Отец, Божјиот Син (Христос) и Светиот Дух
2. Бог е семоќен, безпочетен, вечен, сеприсутен, сезнаен, прапричина на се што постои итн.
3. Бог е (безусловна) љубов, многумилостив, долготрпелив, верен на Своите завети и ветувања итн.
4. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од Бога за искупување на човековите гревови.
5. Човекот е материјално и духовно битие.
6. Човекот е создаден по Божјиот образец (лик, подобие)
7. Човекот се раѓа со грешна природа заради Адамовиот прародителкски грев.
8. Спасот од гревот се постигнува само преку (делотворна) вера во Исус Христос.
9. Исус беше роден од девицата Марија преку нејзиното осенување од Светиот Дух
10. Исус беше распнат на крст и умре на Него за гревоите на луѓето.
11. Исус воскресна на третиот ден.
12. Исус се вознесе на Небото 40 дена по Неговото воскресение.
13. Исус повторно ќе се врати на истиот начин како што замина.
14. Светиот Дух им е даден на Христијаните како Придружник, Утешител и Упатувач во Вистината.
15. Црквата претстсавува Христово тело, а Христос е нејзината Глава (Поглавар)
16. Молитвата претставува комуникација со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите просби, благодарности,
барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име.
17. Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед, заветување пред Бог со чиста совест, идентификација со
Христовата смрт, погребување и воскресение.
18. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод меѓу верниците со цел
да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт за нивните гревови и да ја разгласуваат истата на идните поколенија.
Итн.
 
 
Десетте Божји заповеди (Стар Завет)
 
1. Јас сум Господ Бог твој и да немаш други богови освен Мене.
2. Не прави идол или слика од оноа што е горе на небото, што е долу на земјата, што е во водата и под земјата, не им
се поклонувај и не им служи.
3. Не изговарај го напразно името на Господа, твојот Бог.
4. Спомнувај си за денот на одморот за да го празнуваш, шест дена работи и сврши ги сите работи, а седмиот ден
посвети го на Господа, твојот Бог.
5. Почитувај ги таткото свој и мајката своја за да биде добро и да поживееш долго на земјата.
6. Не убивај.
7. Не прави прељуба.
8. Не кради.
9. Не сведочи лажно против својот ближен.
10. Не пожелувај ништо што е туѓо.
 
 
Неколку од поглавните учења и заповеди на Исус Христос (Нов Завет)
 
- Љуби го Господа својот Бог со сето свое срце, со сета своја душа, сиот свој разум и со сета своја сила.
- Љуби го ближниот свој како што се љубиш себе си.
- Прави им на другите она што сакаш тие да ти прават тебе.
- Блажени се бедните по дух, оние кои тагуваат, кротките, оние кои гладнуваат и жеднуваат за правда, милостивите,
оние со чисто срце, миротворците, оние кои се гонети заради правда, оние кои се гонети заради верата во Христос, и оние кои го слушаат и извршуваат Христовото учење и заповеди.
- Не судете, за да не бидете судени.
- Проштевајте им на другите, ако сакате Бог да ви прости вам.
- Љубете ги своите непријатели и молете се за оние кои ве прогонуваат.
- Не грижете се за храната и облеката. Барајте го најнапред Божјото Царство и Неговата правда, и сето тоа ќе ви се
додаде.
- Молитвите, постот и милостината треба да бидат дискретни.
- Бог сака внатрешна искрена побожност, а не надворешна, фалбаџиска и ритуална.
- Што и да побарате од Мојот Татко во Мое Име, ако молите со вера и не се сомневате, ќе ви биде дадено.
- Правете го ова (причеста) за Мој спомен!
- Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание!
- Одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги 
да пазат се што Сум ви заповедал!
Итн.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 04:42
EvAngelos dobredojde!

Blagodaram na tvojata inicijativa za nadopolnuvanje na objaveniot tekst. Tokmu taka go zamisluvav ovoj zaednichki proekt.

Za pismoto... sto da ti kazham, jas koristam latinica i problem mi e da se prefrluvam na kirilica. Mislam deka latinichnoto pismo e chitlivo od site lugje na svetov, pa taka i za makedoncite od diasporata od koi mnogumina ne se dovolno familijarizirani so kirilichnoto pismo. No, ako smetate deka mora teksot da se pishuva na kirilica, togash jas nemam nishto protiv toa.

Go prochitav tvojot alternativen tekst i toj definitivno izgleda podetalen (nekade mislam i malu otpovekje za eden generalen voved) od prvichnata varijanta sto ja postirav vo temata.

Eve sto mislam jas, pa ti odgovori mi na toa.

1. Христијанската вера произлегува од Јудеизмот, наследувајќи ги старозаветните свети книги (канон) од евреите, но со дополнување на истиот со уште 27те новозаветни книги и воспоставување на Нов Завет (пакт, договор) на темел на Христовата жртва на Голготскиот крст.

Moja zabeleshka: mislam deka poradi gramatikata vmesto " со дополнување на истиот" bi trebalo da stoi "so dopolnuvanje na istite". Imeno, zbroruvash za "старозаветните свети книги" (mnozhina), dodeka "(канон)" tie staven vo zagrada kako doobjasnuvanje.

2. Rechenicata sto sledi potoa "Христијанската Црква започнува на еврејскиот празник Педесетница, 51 дена по Христовата смрт, со слегувањето на Светиот Дух врз апостолите." iako e informativna mislam deka malu otpovekje kako informacija za ovoj tip na tema. Jas bi ja izostavil bez grizha na sovest deka vkupniot tekst bi izgubil neshto znachajno od svojata vrednost.

3. Istoto bi go rekol i za slednata rechenica "Христијанската вера е сметана за ерес (секта) и како нешто што им носи проклетство на околните жители и затоа христијаните биле прогонувани, убивани, спалувани на клади, фрлани во арени и распарчувани од диви животни и сл." kako prvo, mislam deka za sega ne e vazhno da se akcentira deka Hristijanstvoto na pochetokot bilo smetano za eres i sekta, pa deka poradi toa hristijanite bile progonuvani, spaluvani i t.n. Od druga strana ova bi bilo apsolutno neodbeglivo vo blokot "Istorija na Hristijanstvoto" shto bi se nadovrzal na temava. Dokolku si zainteresiran za pishuvanje na ovaa istorija, te molam izvesti me za da se dogovorime okolu toa.

4. Vo rechenicata "8. Спасот од гревот се постигнува само преку (делотворна) вера во Исус Христос." go imash vmetnato pod zagradi zborot "делотворна", koj za sega mislam deka mozhe da se izostavi zatoa sto vnesuva element na prashanje - Sto znachi sega delotvorna? Mislam deka za prvichnoto poednostavuvanje na tekstov mozhe da se odi i bez toj zbor.

5. Site znaeme sto sakash da kazhesh so rechenicata "13. Исус повторно ќе се врати на истиот начин како што замина.", no nekoj sto za prv pat se soochuva so hristijanstvoto ke pomisli deka Hristos kje se vrati so raspnuvanje na krst, po tri dena i t.n. Ako mozhesh preformuliraj i poednostavi ja ovaa rechenica.

6. Imash napraveno greshka vo eden zbor na rechenicata "16. Молитвата претставува комуникација со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите просби, благодарности, барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име.

7. Mislam deka treba da se poednostavi rechenicata "17. Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед, заветување пред Бог со чиста совест, идентификација со Христовата смрт, погребување и воскресение." Dovolno bi bilo prviot del " Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед, заветување пред Богa." Ostatokot ke probudi mnogu prashanja i nedorazbiranja za onie koi sakaat da se upatat vo osnovnite raboti na Hristijanstvoto. Mislam deka me razbiras.

8. Ne znam dali treba za sega, vo osnovnite veruvanja i doktrini da stoi i ovaa rechenica: 18. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод меѓу верниците со цел да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт за нивните гревови и да ја разгласуваат истата на идните поколенија." Ne deka ne e veruvanje i doktrina vredna za spomenuvanje, no mislam deka so nea vekje se navleguva podlaboko vo tie raboti otkolku sto bi trebalo da se pravi vo eden prvichen opshto informativen tekst.

9. Vo "Неколку од поглавните учења и заповеди на Исус Христос (Нов Завет)" za pogolema kompaktnost na ovaa tema bi gi izzemal ovie rechenici:

- Блажени се бедните по дух, оние кои тагуваат, кротките, оние кои гладнуваат и жеднуваат за правда, милостивите, оние со чисто срце, миротворците, оние кои се гонети заради правда, оние кои се гонети заради верата во Христос, и оние кои го слушаат и извршуваат Христовото учење и заповеди.

- Правете го ова (причеста) за Мој спомен!

- Што и да побарате од Мојот Татко во Мое Име, ако молите со вера и не се сомневате, ќе ви биде дадено.

- Одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат се што Сум ви заповедал!

Prvata rechenica e premnogu kompleksna i vo sushtina ne e tolku uchenje kolku sto e akcentiranje na benefitot za onie koi go prifakjaat Negovoto propovedanje. Drugite tri rechenici isto taka govorat za lichnosta na Isus, negovata poraka i vrednosta na uchenjeto, kako i za shirenjeto na toa uchenje. Mislam deka za sega seto toa ne e neophodno da se postira vo ovaa tema.

Na drugoto ne mozham da najdam nekoja zamerka. Mnogu dobro e srocheno na makedonski jazik, dovolno precizno i ne e premnogu rashireno i detalizirano. Mene mi se dopagja.

Te molam odgovori mi na postavenite zabeleshki. Te uveruvam deka se dadeni so najdobra namera.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 09:47
Христос се роди.

Ја разгледав твојата воведна верзија и ја искористи предлог верзијата на Евангелос, прости ми брате без твоја дозвола, мислам нема да се лутиш :-) ои го сосдтавив тектот кој го бараше од мене.

   Христијанството монотеистичка вера во Еден Бог, Творец, Седржител и промислител на на се што постои.

Христијантвото е продолжение на Јудеизмот, кое се исполнил со воплотувањето во тело на Спасителот, ветениот Месија , Господ Исус Христос, Кој дошол на земјата проживеал меѓу луѓето, пострадал, бил распнат на Крст, по три дена воскреснал и се вознел на небесата и седнал оддесно на Отецот, со што ја завршил Својата искупителна и спасителна дејност која е и главната доктрина во Христијанството.

Господ Исус Христос им ја оставил Спасоносната наука, која подоцна била запишана од Неговите непосредни и посредни ученицим, а тоа е Светото Писмо на Новиот Завет составцена од 27 книги и поделена на два дела. 4 Евагелија и 23 книги на Апосолите со што заедно со Старозаветните книги го составуваат целовкупното Светото Писмо на Стариот и Нов Завет


Во првите векови од своето постоење таа била гонета и забранета религија но Со едиктот на толеранцијата во Милано, во 313 година, светиот цар Константин го легализирал христијанството со што сопрело крвавото прогонство на христијаните.
Христијанството како официјална државна религија во Римската Империја се востановува во 380 година од императорот Теодосиј на истокот и Грацијан на западот, а притоа се забрануваат другите религии.

Денес Христијанството главо се пројавува во трите главни поголеми групи на вероисповед:

Православие
Римокатолоцизам и
Протенстатизам.

Свети книги: Христијанските имаат две главни свети книги: Стариот и Новиот Завет.


Основни верувања и доктрини

1. Бог е Еден по природа но тоичен по лица. Отец, Син или Слово и Свети Дух, Света Троица. Тоа не се три оделни Бога туку три лица на единиот Бог, Кој не се разликува по својата природа туку по своите лични својства.

2. Бог е семоќен, безпочетен, бесконечен вечен, сеприсутен, сезнаен, причина и извор на се што постои... транцедентен(недостапен) по својата природа како Бог, но за нас спознатлив и достапен преку своите Неговите енергии: љубов, слобода, многумилостив, долготрпелив...
        5. Бог е создател на се што постои. Небесата( духовниот свет, ангелите) и земјата, материјалниот свет и човекот кој е создаден според образ и подобие Божјо, како креација на сите дела Господови и соединување на духовното и материјалното.

4. Христос е еднородниот Син Божји Кој е роден беспочетно од вековите од Отецот без мајка и во времето во тело од Дева Марија девствено без татко. Кој беше испратен од Бога Отца за искупување и спасение на светот и човекот. Кој дојде на земјата, проживеа меѓу луѓето, пострада, беше распнат на Крст, погребан, по три дена воскресна од мртвите, се вознесе на небесата и седнал оддесно на Бога Отецот. И кој пак ке дојде, сега со слава, да им суди на живите и мртвите и даде секому според своите дела.

17. Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед. Умирање на стариот човек и раѓање за новиот во христа воскреснатиот и обновен човек како услов и влез во Црквата и Царството Небесно.


8. Господ Исус Христос поживувајќи меѓу луѓето го остави начинот до спасението а тоа е само преку Него, зашто Самиот Он рекол: Јас сум патот, животот и вистината. И двете најголеми заповеди која во суштина еедна. Возљуби го Бога со сето свое срце, со сиот твој ум, со сета твоја душа и со сета своја сила и својот ближен како самиот себе си.

13. Вера во Царство Небесно кое делумно се пројавува во Црквата, а по второто Христово доаѓање и во својата полнота.
15. Црквата е Христово тело, а Христос е нејзината Глава. Бидеки главата (ОН) е свет, свето е и телото(Црквата) И бидејки еден е Господ, една е главата, една е вера една е и Црквата. Во Црквата Он ги остави Своите свети тајни, крштевање, мирпомазание, причест...




Десетте Божји заповеди (Стар Завет)

1. Јас сум Господ Бог твој и да немаш други богови освен Мене.
2. Не прави идол или слика од оноа што е горе на небото, што е долу на земјата, што е во водата и под земјата, не им се поклонувај и не им служи.
3. Не изговарај го напразно името на Господа, твојот Бог.
4. Спомнувај си за денот на одморот за да го празнуваш, шест дена работи и сврши ги сите работи, а седмиот ден посвети го на Господа, твојот Бог.
5. Почитувај ги таткото свој и мајката своја за да биде добро и да поживееш долго на земјата.
6. Не убивај.
7. Не прави прељуба.
8. Не кради.
9. Не сведочи лажно против својот ближен.
10. Не пожелувај ништо што е туѓо.


Неколку од поглавните учења и заповеди на Исус Христос (Нов Завет)

- Љуби го Господа својот Бог со сето свое срце, со сета своја душа, сиот свој разум и со сета своја сила.
- Љуби го ближниот свој како што се љубиш себе си.
- Прави им на другите она што несакаш тие да ти прават тебе.
- Блаженствата
- Не судете, за да не бидете судени.
- Проштевајте им на другите, ако сакате Бог да ви прости вам.
- Љубете ги своите непријатели и молете се за оние кои ве прогонуваат.
- Не грижете се за храната и облеката. Барајте го најнапред Божјото Царство и Неговата правда, и сето тоа ќе ви се додаде.
- Молитвите, постот, вера
Добродетелен живот во Христа
Непрестајна молитва како заедница и разговор со Бога.

ПРАВОСЛАВИЕ:

РИМОКАТОЛИЦИЗАМ:

ПРОТЕНСТАНТИЗАМ:



п.с Можеби некој нема да се сложат со генералната поделба што ја направив, но сиот свет и сета светска литература така ја признава и милам дека и ние така треба да ја прифатиме

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 16:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


1. Христијанската вера произлегува од Јудеизмот, наследувајќи ги старозаветните свети книги (канон) од евреите, но со дополнување на истиот со уште 27те новозаветни книги и воспоставување на Нов Завет (пакт, договор) на темел на Христовата жртва на Голготскиот крст.

Moja zabeleshka: mislam deka poradi gramatikata vmesto " со дополнување на истиот" bi trebalo da stoi "so dopolnuvanje na istite". Imeno, zbroruvash za "старозаветните свети книги" (mnozhina), dodeka "(канон)" tie staven vo zagrada kako doobjasnuvanje.
 
Точно така. Добро ја владееш македонската граматика за некој што живее во дијаспората среќа
Исто така можеби е подобро да се промени она "на темел на" со "втемелен на".
Еве ти ја ревидирана реченицата, па можеш да и направиш копи-пејст:
 
1. Христијанската вера произлегува од Јудеизмот, наследувајќи ги старозаветните свети книги (канон) од евреите, но со дополнување на истите со уште 27те новозаветни книги и воспоставување на Нов Завет (пакт, договор) втемелен на Христовата жртва на Голготскиот крст.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


2. Rechenicata sto sledi potoa "Христијанската Црква започнува на еврејскиот празник Педесетница, 51 дена по Христовата смрт, со слегувањето на Светиот Дух врз апостолите." iako e informativna mislam deka malu otpovekje kako informacija za ovoj tip na tema. Jas bi ja izostavil bez grizha na sovest deka vkupniot tekst bi izgubil neshto znachajno od svojata vrednost.
 
Ок.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


3. Istoto bi go rekol i za slednata rechenica "Христијанската вера е сметана за ерес (секта) и како нешто што им носи проклетство на околните жители и затоа христијаните биле прогонувани, убивани, спалувани на клади, фрлани во арени и распарчувани од диви животни и сл." kako prvo, mislam deka za sega ne e vazhno da se akcentira deka Hristijanstvoto na pochetokot bilo smetano za eres i sekta, pa deka poradi toa hristijanite bile progonuvani, spaluvani i t.n. Od druga strana ova bi bilo apsolutno neodbeglivo vo blokot "Istorija na Hristijanstvoto" shto bi se nadovrzal na temava.
 
Ако не се спомне овој податок, тогаш нема смисла да се спомнува и легализирањето на христијанската вера во 313 год.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


4. Vo rechenicata "8. Спасот од гревот се постигнува само преку (делотворна) вера во Исус Христос." go imash vmetnato pod zagradi zborot "делотворна", koj za sega mislam deka mozhe da se izostavi zatoa sto vnesuva element na prashanje - Sto znachi sega delotvorna? Mislam deka za prvichnoto poednostavuvanje na tekstov mozhe da se odi i bez toj zbor.
 
Ок.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


5. Site znaeme sto sakash da kazhesh so rechenicata "13. Исус повторно ќе се врати на истиот начин како што замина.", no nekoj sto za prv pat se soochuva so hristijanstvoto ke pomisli deka Hristos kje se vrati so raspnuvanje na krst, po tri dena i t.n. Ako mozhesh preformuliraj i poednostavi ja ovaa rechenica.
 
Исус повторно ќе се врати од небото, на истиот начин како што се вознесе на небото пред очите на Галилејците.
 
Разни христијански деноминации различно го толкуваат враќањето на Христос. Затоа тешко е да се формулира оваа реченица без да се толкува истата. Ако имаш подобар предлог, слободно напиши го. Се работи за следниот стих: (Дела 1:11)
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


6. Imash napraveno greshka vo eden zbor na rechenicata "16. Молитвата претставува комуникација со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите просби, благодарности, барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име.
 
Тој збор "просби" се јавува во македонските преводи на Светото Писмо (1 Тимотеј 2:1), во сите изданија на Светото Писмо од 1990 и во ревидираното издание од 2006. Тој збор означува "да просиш, да молиш". Се согласувам дека е малку архаичен зборот, па може да се замени со "молби".
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


7. Mislam deka treba da se poednostavi rechenicata "17. Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед, заветување пред Бог со чиста совест, идентификација со Христовата смрт, погребување и воскресение." Dovolno bi bilo prviot del " Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед, заветување пред Богa." Ostatokot ke probudi mnogu prashanja i nedorazbiranja za onie koi sakaat da se upatat vo osnovnite raboti na Hristijanstvoto. Mislam deka me razbiras.
 
Можеби ова би изгледало појасно:
 
Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед за крштевањето, заветување пред Бог и симболично поистоветување со Христовата смрт, погребение и воскресение.
 
Доколку го изоставиме вториот дел, тогаш не сме прецизни и наведуваме само половична дефиниција на крштевањето. Првиот дел од дефиницијата е изведен од следниве два стиха: (Матеј 28:19) и (1 Петрово 3:21), а вториот дел е изведен од следниве два библиски стиха: (Римјаните 6:3-4) и (Колошаните 2:12).
 
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


8. Ne znam dali treba za sega, vo osnovnite veruvanja i doktrini da stoi i ovaa rechenica: 18. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод меѓу верниците со цел да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт за нивните гревови и да ја разгласуваат истата на идните поколенија." Ne deka ne e veruvanje i doktrina vredna za spomenuvanje, no mislam deka so nea vekje se navleguva podlaboko vo tie raboti otkolku sto bi trebalo da se pravi vo eden prvichen opshto informativen tekst.
 
Причеста е едно од главните учења на Христос и една од главните пракси на апостолите, првите христијани, а и на сите христијански деноминации денес. Без разлика колку мистична или (не)значајна таа ни претставува на нас, таа била, е и ќе биде една од основните верувања и пракси на буквално сите христијани.
Не сум сретнал досега ниту еден основен христијански образовен к*рс, семинар или нешто слично каде што не била спомната причеста како основно учење и пракса во христијанството. Не сакам да звучам како Јеховин сведок, ама вистина е дека тоа е единствениот празник (одбележување) во Новиот Завет заповедан од Христос. Таа претставува еден вид замена на старозаветната Пасха. Е сега ти замисли евреин да ти ги каже основните верувања на Јудеизмот, без да ти ја спомне Пасхата среќа
Може да ја преформулираме реченицата, но јас лично не се согласувам да ја изоставиме. Секако, бидејќи не си го земам толку при срце форумов, нема воопшто да се лутам ако ја тргнеш таа реченица.
Како што гледаш, воопшто не навлегував доктринално во тоа колку често треба да се одбележува причеста, дали лебот и гроздовиот плод буквално или симболично Ги претставуваат Христовото тело и крв, дури и намерно напишав т.е. цитирав "гроздов плод" внимавајќи на тоа дека некои цркви практикуваат вино, некои шира, некои сок од грозје итн. Секој збор од таа реченица, како и секогаш, ми е изведен од конретен библиски стих.
 
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


9. Vo "Неколку од поглавните учења и заповеди на Исус Христос (Нов Завет)" za pogolema kompaktnost na ovaa tema bi gi izzemal ovie rechenici:

- Блажени се бедните по дух, оние кои тагуваат, кротките, оние кои гладнуваат и жеднуваат за правда, милостивите, оние со чисто срце, миротворците, оние кои се гонети заради правда, оние кои се гонети заради верата во Христос, и оние кои го слушаат и извршуваат Христовото учење и заповеди.
Prvata rechenica e premnogu kompleksna i vo sushtina ne e tolku uchenje kolku sto e akcentiranje na benefitot za onie koi go prifakjaat Negovoto propovedanje.
 
Се согласувам.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


- Правете го ова (причеста) за Мој спомен!

- Што и да побарате од Мојот Татко во Мое Име, ако молите со вера и не се сомневате, ќе ви биде дадено.

- Одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат се што Сум ви заповедал! 

Drugite tri rechenici isto taka govorat za lichnosta na Isus, negovata poraka i vrednosta na uchenjeto, kako i za shirenjeto na toa uchenje. Mislam deka za sega seto toa ne e neophodno da se postira vo ovaa tema.
 
Тоа со молитвата можеби и побудува дополнителни прашања, но сепак е учење на Исус неколку пати повторено во Новиот Завет. Ако твојот критериум за овој катехизис е верувањата да не побудуваат дополнителни прашања, тогаш може да се изостави тоа учење. Само ако се согласиме тоа да важи за повеќе такви учења/верувања, тогаш најдобро е тоа да се напомне во воведот на темата.
Темата секако треба да има вовед, каде што ќе се каже намерата на темата, каде што ке се каже дека ова претставува еден краток и едноставен осврт (увид) на основните верувања на одредената вера/религија.
 
Заповедта за проповедањето на Евангелието, за поучувањето и крштевањето можеби излегува од контекстот на предходните морални учења и заповеди на Исус, но само заради тоа, сметам дека не би требало да ја изоставиме како таква. Таа е последната заповед на Исус додека бил на земјата, непосредно пред вознесувањето. Првото нешто што апостолите го напраиле откако го примиле Светиот Дух, било исполнувањето на оваа заповед, проповедале, поучувале, крштевале. Во таа заповед Исус не зборува за вредноста на Неговото учење, ниту за Својата личност, туку едноставно заповедува, а учениците без пардон исполнуваат и така поучуваат.
Но сепак и за ова учење/заповед останува мојот коментар како и за причеста. Да не се повторувам.
 
Аирлија работа messenger среќа
Поздрав.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 17:48
OK EvAngelos, blagodaram za odgovorot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 18:07
Опитен, blagodaram na tvojot pridones. Ima nekolku momenti vo tvojot tekst koi smetam deka treba da se inkorporiraat vo ovoj voveden blok.

Kako sto zabelezha, otvoren e delot za Pravoslavnoto Hristijanstvo i mislam deka tuka ke mozhesh da dadesh svoj konkreten pridones.

Idejata tuka e da posochime raboti koi se karakteristichni za Pravoslavieto kako vera. Mislam deka mozhesh da pochnesh so Soborite po Nikeja, naveduvajki za sekoj od niv koi dogmi bile prifateni, a koi otfrleni od aspekt na Pravoslavnata religija. Mislam deka ova bi bil dobar pochetok. Bidi punktualen, kako sto napravivme so vovedniot tekst, koncizen, ednostaven i kompakten taka sto tekstot da lichi povekje na potsetnik, a pomalu na uchebnik. Vprochem ne sakame ovoj proekt da lichi na uchebnik po Veroispoved, so masivni blokovi od tekstovi koi nikoj ne bi sakal da gi chita.

Na krajot, nekolku pati spomna deka si mnogu zafaten i deka nemash premnogu slobodno vreme. Dali smetash deka mozhesh da se nafatish so ovaa rabota i da ja zavrshish vo relativno kuso vreme ili mislish deka toa bi bilo problematichno vo ovoj moment? Dali ti treba pomosh od drugite chlenovi? Dali mozhesh toa samiot da go organizirash?

Pozdrav!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 19:03
Ajde, airlija neka e, go stokmivme vovedniot del na temata HRISTIJANSTVO!

Sega ochekuvam da ni se javat muslimanskite chlenovi i da ni pomognat so temata ISLAM.

Ne sum siguren dali imame evrejski chlen koj ke e zainteresiran da go stori istoto za temata JUDAIZAM ili treba i tuka samite da gi zasukame rakavite...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 11:15
Чекај малку брате!

Ниту ние Православнивните, а ниту римокатолиците ќе се сложиме со ова исповедување на Христијанството. Текстот не е неутрален туку е приколнет кон протестантизмот.

Затоа ги приложувам моите забелешки.

А за она што ми го посочуваш лично мене, сакам да го направам и би ми било мило и чест, но вистина е тоа дека не ке миозам за кусо време. Премногу сум зафатен. Извини, те молам. Тука мозе да ми помогнат Мики, Макариос(каде замина тоа дете?), Ахмар...

И повеке се застапувам да бидат изложувани работите на начинот кој јас го направив предходно, отколку на точки. Појасно е и покорисно и за тебе. Но ти си модераторот овде и ти се слушаш.

А еве ги и моите забелешки. Се извинувам што незнам правилно да постирам. Моите додавки се со големи букви или под точката во вид на коментар и предлог и ознашени со загради.



Христијанството е една од трите најбројни монотеистички вери во светот и се базира на учењата и животот на (ГОСПОД )Исус Христос, како што е опишано во Новиот Завет.

(Исус Христос е Господ и основното учење во Христијанството дека Тој е Богочовек. Во едната личнаост на Исус Христос се кријата Неговите две природи. Божјата и човечката. Он е во се потполн Бог, и во се потполн човек. Според тоа ако не се нагласи дека Исус Христос е Господ тогаш бадијала зборуваме и тој не не спасува, а светото писмо е обична книга. Дали атеистите, друговерците или кривоверците го порекнуваат тоа неможе да влијае ние да не ја искажеме основната доктрина на Христијанството.)


Христијанската вера произлегува од Јудеизмот, наследувајќи ги старозаветните свети книги (канон) од евреите, но со дополнување на истите со уште 27те новозаветни книги (4 Евагелија и 23 книги на Апостолите) и воспоставување на Нов Завет (пакт, договор) втемелен на Христовата жртва на Голготскиот крст.

(Јас мислам дека зборт ЗАВЕТ е сосем доволен и јасен и секој знае дека Завет означува добовор, ветување а не засолниште од ветар. А пак зборот пакт е надвор од контекст и за нас македонците смешен. Меме лично ме потсетува на втортата световна Војна кога се склопувале пактовите на двете завојувани страни.)


Во првите векови од своето постоење Христијанската вера била сметана за ерес (секта) и како нешто што им носи проклетство на околните жители и затоа христијаните биле прогонувани, убивани, спалувани на клади, фрлани во арени и распарчувани од диви животни.

(Мислам дека ова не треба. Мозе едноставно да се нагласидс ека била прогонувцана религија.)


Со едиктот на толеранцијата во Милано, во 313 година, царот Константин го легализирал христијанството со што сопрело крвавото прогонство на христијаните.

Христијанството како официјална државна религија во Римската Империја се востановува во 380 година од императорот Теодосиј ПРВИ на истокот и Грацијан на западот, а притоа се забрануваат другите религии.

Денес Христијанството главно се пројавува во трите поголеми групи на вероисповед:

Православие
Римокатолицизам
Протестантство



Свети книги

Христијанските имаат две главни свети книги: Стар и Нов Завет.

(Светото писмо е една книга)




Основни верувања и доктрини

1. Бог е Еден, но по природа претставува Свето Тројство: Бог Отец, Божјиот Син (Христос) и Светиот Дух.

(Вака како што стои е неточно и сосем испомешано.
Бог е еден по природа а три по лица: Отец, Син(Слово) и Свет Дух.)


2. Бог (СПОРЕД СВОЈАТА ПРИРОДА) е семоќен, безпочетен, вечен, сеприсутен, сезнаен, причина и извор на се што постои.

3. Бог (СПОРЕД СВОИТЕ ДЕЈСТВУВАЊА, ЕНЕРГИИ) е (безусловна) љубов, ВИСТИНА, многумилостив, долготрпелив, верен на Своите завети и ветувања.

4. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од Бога за искупување на човековите гревови.

(Ако Вака стои е недоволно и неточно. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од ОТЕЦОТ за   ДА ГО ИСКУПИ И СПАСИ ЧОВЕКОТ.)


5. Човекот е материјално и духовно битие.

(Не е прецизно и создава забуни. Како прво , само Бог е апсолутно духовно битие, а се друго создадено е метеријално, дури и ангелите: душата е многу префинета и толку нежна материја што е многу блиску до духовното. Може да стои вака:

Човекот е создадено битие од тело и душа.)


6. Човекот е создаден по Божјиот образец (И ПОДОБИЕ).

7. Човекот се раѓа со грешна природа заради Адамовиот прародителкски грев.

(И ова е збунивачки. Може:
Човекот е создаден безгрешен но заради Адамовиот грев денес се раѓа и е носител на падната и грешна природа)


8. Спасот од гревот се постигнува само преку вера во ГОСПОД Исус Христос.

(Неможеш да зборуваш за христијанството ако не го признаваш за Господ.)



9. Исус беше роден БЕЗГРЕШНО од девицата Марија преку нејзиното осенување од Светиот Дух.

10. Исус беше распнат на Крст и умре на Него (ЗАРАДИ) гревоите на луѓето.

11. Исус воскресна (ОД МРТВИТЕ) на третиот ден.
Исто така основна доктрина на христијанството.

12. Исус се вознесе на Небото 40 дена по Неговото воскресение.

13. Исус повторно ќе се врати од небото, на истиот начин како што се вознесе на небото пред очите на (АПОСТОЛИТЕ).


15. Црквата претстсавува Христово тело, а Христос е нејзината Глава (Поглавар)

(Зборот Поглавар е многу смешен. Во Светото Писмо убаво си пишува дека ОО Е ГЛАВА НА ЦРКВАТА, што сега ние да менуваме?)


16. Молитвата( И ЗАЕДНИЦА и РАЗБОВОР ) со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите молби, благодарности, барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име.


17. Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед за крштевањето, заветување пред Бог и симболично поистоветување со Христовата смрт, погребение и воскресение.

(Тоа не симболика. Сосем е доволно јасено кажано дека:
Кршетвањето е тоа умирање за стариот човек и воскресение на новиот и простување на гревовите.)


18. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод меѓу верниците со цел да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт за нивните гревови и да ја разгласуваат истата на идните поколенија.      

(Со ова апсолутно не се согласувам. Ако некои протестански деноминации не признаваат дека лебот и виното се Тело и Крв Христова , што во Евангелието е МНОГУ ЈАСНО НАГЛАСЕНО И ТОА ЛИЧНО ОД ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС и него признаваат причестувањето како реално зедничарење со Него Православните и Римокатолиците го признаваат и со ова твое дефинирање ти ги порекнуваш. Предлагам, заради заемното несогласување за ова прашање да биде изоставено. Како и да напишеш ке има повредена страна, а ако пак сакаш да стои тогаш цитирај го СВЕТОТО ПИСМО.)                          



Неколку од поглавните учења и заповеди на Исус Христос (Нов Завет)

- Што и да побарате од Мојот Татко( 0ТЕЦ ) во Мое Име, ако молите со вера и не се сомневате, ќе ви биде дадено.

( за да се разликува земниот билошки татко од Небесниот Бог Отец )

- Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание!
- Одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат се што Сум ви заповедал!

(Ова ми изгледа премногу нападно, нетолерантно и асмилирирачки. Точно е тоа дека Господ таљка ги упатил Апостолита но тогаш освен тие сите биле незнабошци, што не е случај и денес.)



BAPTIZAM I ANABAPTIZAM

(Ако веке на почетокот истакна дека има три главни поделби на христијанска вероисповед зашто сега издвојуваш некого и ги правеш четири?)

со почит.





-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 14:11
Interesna ideja, ke dadam mal komentar.

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Чекај малку брате!

Ниту ние Православнивните, а ниту римокатолиците ќе се сложиме со ова исповедување на Христијанството. Текстот не е неутрален туку е приколнет кон протестантизмот.



Toa ne znaci deka sega treba da se napravi obratnoto, iako bi rekla so ova se izdava tvoeto nepoznavnje na rabotite.

Затоа ги приложувам моите забелешки.



Христијанството е една од трите најбројни монотеистички вери во светот и се базира на учењата и животот на (ГОСПОД )Исус Христос, како што е опишано во Новиот Завет.

(Исус Христос е Господ и основното учење во Христијанството дека Тој е Богочовек. Во едната личнаост на Исус Христос се кријата Неговите две природи. Божјата и човечката. Он е во се потполн Бог, и во се потполн човек. Според тоа ако не се нагласи дека Исус Христос е Господ тогаш бадијала зборуваме и тој не не спасува, а светото писмо е обична книга. Дали атеистите, друговерците или кривоверците го порекнуваат тоа неможе да влијае ние да не ја искажеме основната доктрина на Христијанството.)

Dotuka se e OK!

Христијанската вера произлегува од Јудеизмот, наследувајќи ги старозаветните свети книги (канон) од евреите, но со дополнување на истите со уште 27те новозаветни книги (4 Евагелија и 23 книги на Апостолите) и воспоставување на Нов Завет (пакт, договор) втемелен на Христовата жртва на Голготскиот крст.

(Јас мислам дека зборт ЗАВЕТ е сосем доволен и јасен и секој знае дека Завет означува добовор, ветување а не засолниште од ветар. А пак зборот пакт е надвор од контекст и за нас македонците смешен. Меме лично ме потсетува на втортата световна Војна кога се склопувале пактовите на двете завојувани страни.)

Zborot Zavet e tocen termin, no vo sekoj slucaj toa e star zbor, nejasen za cela edna generacija na makedonci. Ubavo e resenieto da stoi Zavet, a vo zagrada Pakt/dogovor, so sto se pojasnuva znacenjeto. Pakt voopsto ne e smesen zbor, pa duri i ilustracijata ne ti e sosema pogresna, bidejki Gospod sklucil Pakt so covestvoto da bide Negov Spasitel.

Во првите векови од своето постоење Христијанската вера била сметана за ерес (секта) и како нешто што им носи проклетство на околните жители и затоа христијаните биле прогонувани, убивани, спалувани на клади, фрлани во арени и распарчувани од диви животни.

(Мислам дека ова не треба. Мозе едноставно да се нагласидс ека била прогонувцана религија.)

Eden misli ne treba, drug misli treba. Duri bi se osmelila da kazam deka ne e sosema tocno vaka kako sto e pretstaveno - demek tri veka trpevme, a potoa drugite trpat od nas. Vistinskoto hristijanstvo sekogas i sekade e tesna vrata, malo stado, stradalnici i progonuvani (ova se zborovi na Isus Hristos), a ne nekoi velikodostojnici, carevi, politicari, popovi i papi so zlatni lanci-trakatanci i kruni, itn. Za zal, vistinskoto hristijanstvo i den denes e vo progon od lugje vo odori, taka da ne moze da se zboruva deka so Konstantin (pagano-arijanec) se resil problemot.

Ako veke se pisuva istorija, togas ke treba mnogu da se pisuva. Vaka e ednostrano, netocno i nameneto za propagandni celi.

Ednostavno moze da se napise toa za koe se slozuvame deka Hristijanstvoto ima burna istorija.


Со едиктот на толеранцијата во Милано, во 313 година, царот Константин го легализирал христијанството со што сопрело крвавото прогонство на христијаните.

Христијанството како официјална државна религија во Римската Империја се востановува во 380 година од императорот Теодосиј ПРВИ на истокот и Грацијан на западот, а притоа се забрануваат другите религии.

Денес Христијанството главно се пројавува во трите поголеми групи на вероисповед:

Православие
Римокатолицизам
Протестантство



Свети книги

Христијанските имаат две главни свети книги: Стар и Нов Завет.

(Светото писмо е една книга)
Star zavet i Nov zavet ne se knigi. Duri ni Biblijata ne e kniga, tuku zbirka na knigi. Glupo e vaka kako sto stoi, a glupo e i toa sto se predlaga. Treba da stoi:

Hristijanite gi smetaat za sveti knigite sodrzani vo Svetoto Pismo (Biblijata).





Основни верувања и доктрини

1. Бог е Еден, но по природа претставува Свето Тројство: Бог Отец, Божјиот Син (Христос) и Светиот Дух.

(Вака како што стои е неточно и сосем испомешано.
Бог е еден по природа а три по лица: Отец, Син(Слово) и Свет Дух.)

Zborot Trojstvo e potocen od zborot Tri. Najdete nacin kako da go srocite.

2. Бог (СПОРЕД СВОЈАТА ПРИРОДА) е семоќен, безпочетен, вечен, сеприсутен, сезнаен, причина и извор на се што постои.

3. Бог (СПОРЕД СВОИТЕ ДЕЈСТВУВАЊА, ЕНЕРГИИ) е (безусловна) љубов, ВИСТИНА, многумилостив, долготрпелив, верен на Своите завети и ветувања.

Zabeleskite (vo zagradi) na tockite 2 i 3 gi smetam za nepotrebni i zbunuvacki. BIblijata veli Bog e ljubov. Kako, sto, zosto, ne e predmet na diskusija vo ovoj moment. I znaci li toa deka Bog po svojata priroda ne e ljubov?

4. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од Бога за искупување на човековите гревови.

(Ако Вака стои е недоволно и неточно. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од ОТЕЦОТ за   ДА ГО ИСКУПИ И СПАСИ ЧОВЕКОТ.)

Dobra zabeleska.

5. Човекот е материјално и духовно битие.

(Не е прецизно и создава забуни. Како прво , само Бог е апсолутно духовно битие, а се друго создадено е метеријално, дури и ангелите: душата е многу префинета и толку нежна материја што е многу блиску до духовното. Може да стои вака:

Човекот е создадено битие од тело и душа.)

Dobra zabeleska.

6. Човекот е создаден по Божјиот образец (И ПОДОБИЕ).

7. Човекот се раѓа со грешна природа заради Адамовиот прародителкски грев.

(И ова е збунивачки. Може:
Човекот е создаден безгрешен но заради Адамовиот грев денес се раѓа и е носител на падната и грешна природа)

Dobra zabeleska.

8. Спасот од гревот се постигнува само преку вера во ГОСПОД Исус Христос.

(Неможеш да зборуваш за христијанството ако не го признаваш за Господ.)

Dobra zabeleska.

9. Исус беше роден БЕЗГРЕШНО од девицата Марија преку нејзиното осенување од Светиот Дух.

10. Исус беше распнат на Крст и умре на Него (ЗАРАДИ) гревоите на луѓето.

11. Исус воскресна (ОД МРТВИТЕ) на третиот ден.
Исто така основна доктрина на христијанството.

12. Исус се вознесе на Небото 40 дена по Неговото воскресение.

13. Исус повторно ќе се врати од небото, на истиот начин како што се вознесе на небото пред очите на (АПОСТОЛИТЕ).


15. Црквата претстсавува Христово тело, а Христос е нејзината Глава (Поглавар)

(Зборот Поглавар е многу смешен. Во Светото Писмо убаво си пишува дека ОО Е ГЛАВА НА ЦРКВАТА, што сега ние да менуваме?)

Dobra zabeleska.

16. Молитвата( И ЗАЕДНИЦА и РАЗБОВОР ) со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите молби, благодарности, барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име.


17. Крштевањето претставува одговор на Христовата заповед за крштевањето, заветување пред Бог и симболично поистоветување со Христовата смрт, погребение и воскресение.

(Тоа не симболика. Сосем е доволно јасено кажано дека:
Кршетвањето е тоа умирање за стариот човек и воскресение на новиот и простување на гревовите.)

Krstevanjeto kako nadvoresen cin e simbolika. Kako vnatresen cin, moze da bide bukvalen. Zatoa predlagam da stoi nesto neutralno:

Krstevanjeto e univerzalen hristijanski cin, eden vid na inicijacija vo hristijanskata vera, preku koj covekot se poistovetuva so Hristos i zapocnuva nov zivot na vera.


18. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод меѓу верниците со цел да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт за нивните гревови и да ја разгласуваат истата на идните поколенија.      

(Со ова апсолутно не се согласувам. Ако некои протестански деноминации не признаваат дека лебот и виното се Тело и Крв Христова , што во Евангелието е МНОГУ ЈАСНО НАГЛАСЕНО И ТОА ЛИЧНО ОД ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС и него признаваат причестувањето како реално зедничарење со Него Православните и Римокатолиците го признаваат и со ова твое дефинирање ти ги порекнуваш. Предлагам, заради заемното несогласување за ова прашање да биде изоставено. Како и да напишеш ке има повредена страна, а ако пак сакаш да стои тогаш цитирај го СВЕТОТО ПИСМО.)                          

Ne znam koi i kakvi se tie hristijani sto ja smetaat Pricesta za nezaednicarenje so Hrista? Razlikite vo tolkuvanjata se vo smisla na bukvalnata prisutnost na materijalnite elementi, a nikako vo bukvalnata prisutnost na Hristos posrede svojot narod koj se Pricestuva.

Mislam deka e korektno da stoi:

Господовата спомен вечера (причест/EVHARISTIJA) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод меѓу верниците, A PO ZAPOVED NA GOSPOD ISUS HRISTOS. PRICESTA JA OZNACUVA SMRTTA NA HRISTOS ZA SPASENIE NA SVOITE VERNI.


Неколку од поглавните учења и заповеди на Исус Христос (Нов Завет)

- Што и да побарате од Мојот Татко( 0ТЕЦ ) во Мое Име, ако молите со вера и не се сомневате, ќе ви биде дадено.

( за да се разликува земниот билошки татко од Небесниот Бог Отец )

Smesna i nepotrebna zabeleska. Plus von-bibliska, a i dopolnitelno nesvojstvena za poveketo drugi jazici vo svetot, zar vo makedonskiot sega ke izmisluvame nova teologija? Isus ne izmisli nov termin, tuku namerno i svesno go koristese terminot za Tatko, za da go dolovi Negoviot blizok i prisen odnos so Bog Tatkoto. Ako se prifati zabeleskata, ke bide samo kontra-produktivna, eden vid na vrakanje nazad na toa sto Hrisots veke uspeal da go sprovede, kaze i propoveda. So drugi zborovi, Isus sto maka vide da ni go doblizi Gospod, sega nie nasila ke go oddalecuvame.

- Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание!
- Одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат се што Сум ви заповедал!

(Ова ми изгледа премногу нападно, нетолерантно и асмилирирачки. Точно е тоа дека Господ таљка ги упатил Апостолита но тогаш освен тие сите биле незнабошци, што не е случај и денес.)

Ova e najkatastrofalnata zabeleska od site. Ova da izleze od ustata na hristijanin e sramota.

Togas ti imas problem so Isus Hristos. Togas Isus Hristos ti izgleda napaden, netoleranten i asimiliracki.

Ili da se osvrneme nakratko na tezata deka denes ne bile poveketo neznabosci. Vistina? Pa ako gi zememe neverojatnite matematiki (sto nieden ziv hristijanin ne gi priznava), znaci vo najdobar slucaj, 2/3 od naselenieto na zemjata ne se hristijani.

Mnogu e loso koga covek ke zapadne vo takva duhovna prelest, da si pomisli deka nie veke sme ja izvrsile Gospodovata zapoved i volja, sega verojatno ni ostanuva samo da zurime vo tavanot, brojanicata, ikonata, itn. Ne, braka i sestri, uste mnogu pat e pred nas.


BAPTIZAM I ANABAPTIZAM

(Ако веке на почетокот истакна дека има три главни поделби на христијанска вероисповед зашто сега издвојуваш некого и ги правеш четири?)

со почит.

Dobra zabeleska.

[/QUOTE]


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 16:20
Dobro sto se javuvate so komentri vo obidot za podobruvanje na ovoj nash proekt.

Jasno e deka ne ke bideme vo sostojba da napravime IDEALEN univerzlane tekst, kako sto vprochem ne uspeal nikoj toa da go stori do sega.

Tekstov treba da bide neutralen kolku sto e mozhno povekje, taka sto da bide priemchiv i za ateisti. Znam deka sekoj vernik gi gleda rabotite od svoja perspektiva i sekoj saka da dodade ili izvadi po neshto vo najdobra namera da gi stochni rabotite spored svoeto veruvanje. Nema nishto losho vo toa, no treba da vnimavame da ne sozdademe na takov nachin "pravoslaven", "protestantski" ili nekakov drug tekst.

Zatoa predviduvame vo posebni blokovi da pishuvame za ostanatite denominacii (bez nivno ogranichuvanje) i za razlikite vo nivnite interpretiranja na Hristijansvoto.

Vi blagodaram na posochenite zamerki vo prvichniot tekst i tie ke bidat razgledani i implementirani. Pri toa kje vnimavame da ne povtoruvame isti raboti koi vekje ednash, na nekoj del od tekstot, vekje se spomnati .

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 18:41
Брате, имам само уште две забелешки.

Првата е дека:
Бог е еден по природа, а троичен по лица, Отецот, Синот и Светиот Дух.

Догмата за Света Тројца е врв на теологијата и затоа ми е тешко да ја објаснувам, но ако сакаш можам или пак да те упатам на литература да ја прочиташ.


и другата е:

5. Спасот од гревот се постигнува само преку делотворна вера во Господ Исус Христос.

ако немаме дела по Бога колку сакаш верувај не ти помага

За другото добро си се снашол и си го стокмил и евангелос е сосем во право дека секогаш ке има повредена страна за жал ние толку сме се поделиле...

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 19:15
Zabeleshkite ti se vo red... Prvata e podobro verbalno srochuvanje, dodeka vtorata vsushnost so eden zbor definira sto navistina pretstavuva hristijanskata vera.
 
Ti blagodaram za svrtuvanjeto vnimanie i vnesuvanjeto na tolku vazhnoto dopolnuvanje na ovoj tekst.среќа


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 21:31
Ajde i jas kako ateist kogo go interesira religiozniot pogled na svetot ( normalno od hristijanski apekt ), da dadam mal kritichko - anlaitichki komentar i pridones kon ovoj project:

Koga se zboruva za Hristijanstvo, na normalno informiran chovek prvite asocijacii kje bidat na sl:

1. Godspod Isus Hristos, i Negovoto Voskresenie, spored teolozite, najznachajniot nastan vo celata istorija !
2. Apostol Pavle
3. Crkavta i golemata shizma
4. Teoloigijata


( i normalno asocijaciite kje odat i za biblijata i sl, koe e vekje spomenato vo blokot, no sega zboram shto nedostasuva)

Znachi ova se chetirite glavni tochki!

Vo pravta tochka treba so nekolku rechenici da se potencira 3 godishniot period koi Hristos gi proipovedal, a poznat kako Isus od Nazaret, mnogu bitno kako osnovna info, i sekako najindikativnite propovedi ( da ne recham najbitnite- najsushtestvenite): Radosnata Vest- Se nablizhuva Carstvoto Bozhje ( tuka mozhe so nekolku rechenici da se objasni sushtinata na ovaa vest ) i Besedata na Gorata, Matej 5. 3-12, (samo da se navede kako shto jas ovdeka ja navedov zashto e ubedlivo najpoznatata beseda i nadvor od hr. svet.)
Ponatamu, shto znachi Hristovoto voskresenie, neshto najbitno...so nekolku rechenici mora ova da se potencira, a ne so shturi dva tri zbora...more hristijani ?

Vo vtorata tochka treba da se potencira zaslugata na Pavle koj dal najgolem pridones za proshiruvanjeto na hristijanstvoto, vo oblikuvanjeto, razjasnuvanjeto i vospostavuvanjeto na hr. dogmi, a osobeno shto bil najgolemiot pobornik ( mnoguu pogolem od ostanatite apostoli) koj insistiral na bozhestevnosta na Isus i vazhnosta na negovoto raspnuvanje. Ap. Pavle, na glavna blok strana da ne se naglasi ova shto sega jas go potencirav, navistina celiot blok deluva ocherupano ?

Vo tretata tochka so nekolku rechenici da se dade objasnuvanje za sushtinata na crkvata, ( ne na nekoja tochka od eden kup tamu shto ste gi naredille), tuku se istaknuva posebno, shto prestavuva taa, koga se pojavuva, nejiznata uloga, skicirano struchno od nashive crkovni clenovi!
Chudno - kako nikomu ovdeka ne mu teknuvaat shustestveni raboti ?

4. Teologijata, koja e mnogu znachajna, a posebno da se potencira, pokraj divinizacijata na Presveta Bogorodica kon krajot na I vek, treba da se naglasi i problemot - FILIOQUE, koj e osnovnata prichina za golemata shizma, kako i za stavanje kraj na raspraviite za teoloshkata dogma - koja Avgustin kon krajot na IV vek, definitivno go raschistuva poimot( dogmata) za trojstvoto: UNA SUPSTANCIA - THREE PERSONES.

Vakvi raboti na glavna blok strana za hristijanstvo da nema, deluva povekje od chudno. Kako shto ste napishale za poimot za trite lica na Bog-a, za Bogorodica i dr. 'fakti' koi gi navedov, od ovaa blok strana ne mozhe da se osoznaat a se taka sushtestveni, eve na pr. za Sv. Troica, dali e napishano bash taka vo Biblijata ili e podocna ustanovena teoloshka dogma, a e edna od najelementarnite, ako ne i najelementarnata.

Pretpostavete, vleguva nekoj na forumov i saka da prochita, bez razlika dali e toa srednoshkolec ili magistar, i so eden skimming chita, i shto, nema bitni kauzalni info...ne primetuvate li deka deluva prazno i dosta nemetodoloshki celiot blok ?

Spored mene, ako ovie tochki ne se navedeni i jasno potencirani, sekako i ubavo srocheni so krati pasusi objasneti, celiot blok za hristijanstvoto e shtur i nepegleden, optovaren so eden kup bibliski i teoloshki tochki, za koi smetam deka barem polovinata od niv ne bi trebalo da bidat postaveni od prichina shto go optovaruvaat i go pravat nepregleden, a po malku i ednolichen ?
Ok, ova beshe samo moe viduvanje, inaku blokot, sekako deka sodrzhi dosta bitni elementi.

PS: Se smetam kako nedovlno kompetenten da pishuvam za vakvi temi, ama izgleda epten sum imal visok kriterium, ok, mala provokacija mozhe da bide samo potiknuvachka kon podobri postovi.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 23:03
Marko sk,

Poleka prijatele, se ke si dodade so vreme i vo posebni blokovi. Za sega najvazhno beshe pretstavuvanje na Hristijanstvoto vo najkoncizna forma.

Sledniot del treba da bide Hristijanskata istorija (povtorno koncizno), vo koja kje se spomne onoa sto naveduvash ti.

Mislam deka treba da se povtori ushte ednash oti ovoj nash proekt ne e zamislen kako religijski uchebnik, tuku kako prirachnik i potsetnik. Tuka treba da preststavime kompakten pregled koj ke go primami posetitelot so svojata preglednost i ednostavnost, a ne da go odbieme so masivni i detalni teoloshki/istorijski tekstovi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 23:14
При претставување на Христијанството, убаво е да има еден краток општ дел, а потоа да се оди во детаљи во посебните поглавја - за Православниот, Католичкиот и Протестантскиот поглед.
Истото соодветно треба да се направи и кога ќе се пишува за историјата на Христијанството и Црквата. Нема да може да се напише една концизна историја која ќе биде прифатлива од сите гледни точки. Историјата, сепак, не е објективно, туку субјективно толкување на објективните факти и настани.
Ова би било интересно и од чисто "научен" аспект - да се направи компаративна листа на видувања за едни исти работи и настани...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 23:15
Messeneger, ok, ama na moive chetiri tochki, dodadija i Biblijata, dobivame:

Hristos,
Biblija,
Ap.Pavle
Crkva ( i podelbata)
Teologija

Vaka mislam e mnogu popregledno, so po nekolku rechenici za sekoja od ovie pet tochki i imash perfect scan za hristijanstvoto.
Odi sega na glavnata strana i sporedi, se zagubuvash od nabrojuvanja, koi nikoj ne gi chita nitu gi pamti, (a tie nabrojuvanja, zasluzhuvaat vnimanie samo vo posebni postovi ispod glavnata strana....ili vo mojov sluchaj sekoja od ovie pet tochki se razglobuva - analizira od povekje agli na dodatni postovi ili sekcii ispod glavnata...no ok, jas preferiram vakvi pregledi i nishto ne e strashno, razmenuvame koncepti ( sepak tvojot blok za budizmot javno go pofaliv, taka da i ovoj e ok, samo spored mene nedostasuva ova shto pogore go napishav ) ....

PS. Inaku vakvite podelbi ( kako vo sluchajov na gl. strana), bea mnogu nepopularni koga bevme studenti, imashe nekoi uchebnici, sade suvoparni podelbi i goli nabrojuvanja...site kukavme od niv. ok !


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 23:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Ова би било интересно и од чисто "научен" аспект - да се направи компаративна листа на видувања за едни исти работи и настани...


A imame li voopshto kritichna masa ovde na forumov za diskusija od vakov aspekt ?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 00:04
Интересно е што атеистите секогаш сметаат дека верниците се противат на науката и не се спремни на еден сериозен диск*рс. Ако некој мисли различно од тебе, тоа не значи дека или ти или тој не сте во право.
Во крајна сметка, нема воопшто потреба од јавна дебата по однос на разликите - секој читател тука ќе биде во состојба да си направи сопствена анализа и да направи споредба меѓу различните учења, и тоа онака како што се презентирани од самите луѓе кои веруваат во нив.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 00:22
Ne be zidarski, ne si me razbral, koga rekov 'kritichna masa' mislev na neshto drugo, a ne na spremnosta na seriozen disk*rs !

Pa gledash li deka tuka preovladuvaat tri- chetiri temi, barem poslednive nekolku meseci provocirani od kriticharite na pravoslavieto za svekjite, dali koga se postelo - spored biblijata trebalo da se sreduva kosata ili ne, za ikonite, za begot na monasite od civilizacijata, a da, i za vechnata tema dali e ispravno shto pravoslavnive se molele i na Bogorodica.

A nikako za vrednosnite sitemi vrz koi crkavta i religijata i te kako imaat vlijane, nitu za moralot, nitu za stavovi i aproksimacii od edna hristijanska perspektiva za sovremenata sostojba vo koja se naogja svetot, nishto za izgubenata srekja ( na opsht. nivo) na se pogolem broj od svetskata popluacija, t.e.kakva e ulogata na religijata i crkavata, kolku taa pridonesuva za takvata sostojba ili pak dali voopshto neshto pravi, nishto za interakcijata na religijata i crkavata so se pogolemata horizontalna segmentacija i vertikalna stratifikacija na lugjeto kako grupi koi se i te kako imanentni vo vremevo vo koe zhiveeme, nishto za predizvicite na novovo vreme, normalno seto ova gledano niz prizmata na religiite....tuka se vergla ( pak nametnato od istite kritichari)za koledarskite ognovi kako sushtina na pravoslavieto i dali se jadelo posna ili mrsna sarma kako biten prerekvizit kon nasheto spasenie....
Eve otvoriv tema za problemite na MPC so SPC....dva- tri komentari, Opiten se najvuva deka kje pishe neshto i tolku, a toa e edno od najbolnite prashanja i nema diskusii za celata taa situacija od koja strada seto pravoslavie...ama zatoa ima sliki od crkvi i vodopadi, vrie na podforumov...toa ti e ...ok !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 00:31
Марко, како што гледам, член си само два месеци...
На форумов, секогаш има успони и падови во бројот на темите, во бројот на дискутанти, како и во разнообразието на самите теми. Сега е малку помирна ситуацијата, ќе помине некое време, ќе се раздвижи повторно.
Погледни наназад по темите, од летоска, ќе видиш дека имаше исклучително квалитетни теозофски дискусии.
Конкретно темата за МПЦ и СПЦ не ми е од омилените, затоа што предуслов за таа тема е занимавање со многу работи кои не се врзани за верата и вероисповедта.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 01:07
Марко и јас во многу се сложувам со тебе, и според мене мислам забелешките ти се во ред особена онаа за Воскресението (а баш пред да ги прочитам твојот коментар тоа повторно ми влезе во око).

Сега мало објаснување зошто?

Во Евангелието се вели: Ако Христос не воскреснеше празна ќе беше начата проповед, суетна ќе беше нашата вера.

Тоа е факт дека Христос се распна заради гревовите на сите, но со самото распнување без воскресение од мртвите ништо посебно не би направил. И затоа и пртедходно го нагласив зборот ОД МРТВИТЕ, а тоа значи дека ги скрши робските окови на смртта, ја победи смртта, и стана првороден од мртвите и сега сите ние што веруваме (се разбира и живееме согласно Евангелието) имаме можност со него да совоскреснеме и тогаш смтта ќе нема власт над нас и ние ќе сме наследници на живото вечен.

Тоа е најголемото нешто во Христијанството.

Проблемот е пак во тоа што теолошките мисли се ептен многу воспротиставени една на друга та не се може да се направи идеален воведот но сосем е точно тоа дека ако јас отворам и сакам да прочитам нешто за Христијанството сакам и мало објаснување, а не само потенцирање на најважното и учење на памет, смо сега мислам е доцна.


Во врска со св.ап. Павле не би го издвоил само него туку таа точка би ја генерализирал на АПОСТОЛИ.

и уште една забелешка.
Во точката за Природата Христова добро е да се нагласи дека е во се потполн човек освен во гревот

благодарам за вниманието и простете ми за постојаните забелешки


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 01:12
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Проблемот е пак во тоа што теолошките мисли се ептен многу воспротиставени една на друга та не се може да се направи идеален воведот но сосем е точно тоа дека ако јас отворам и сакам да прочитам нешто за Христијанството сакам и мало објаснување, а не само потенцирање на најважното и учење на памет, смо сега мислам е доцна.


Во конкретната тема која Месинџер ја иницираше, мислам дека е доволно да се потенцира најважното, а понатаму да се проширува и да се задлабочува - или во рамки на под-секциите на истата тема, или во посебни теми на форумов (затоа и служи, за да се дискутираат овие прашања позадлабочено...).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 01:23
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Проблемот е пак во тоа што теолошките мисли се ептен многу воспротиставени една на друга та не се може да се направи идеален воведот но сосем е точно тоа дека ако јас отворам и сакам да прочитам нешто за Христијанството сакам и мало објаснување, а не само потенцирање на најважното и учење на памет, смо сега мислам е доцна.


Во конкретната тема која Месинџер ја иницираше, мислам дека е доволно да се потенцира најважното, а понатаму да се проширува и да се задлабочува - или во рамки на под-секциите на истата тема, или во посебни теми на форумов (затоа и служи, за да се дискутираат овие прашања позадлабочено...).


Tokmu taka zidarski!

Eve ja otvorivme ovaa tolku potrebna tema i sega se sozdade front za nadopolnuvanje i prezentiranje na religiite i verskite ubeduvaja. Predlogot na Opiten za tekst APOSTOLI e odlichna, pa nekoj neka ja realizira.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 01:25
Opiten, vazno e deka za bitnite neshta se slozhuvame ....da ne se potencira Voskresenieto, seto pishuvanje za hristijanstvoto ne vredi ni polovina...i "svetovana seriozna literatura", i tamu voskresenieto (normalno navedeno spored relig. gl. tochka) ubedlivo se smeta za najvazhniot chin koj voopshto se sluchil vo celata chovekova istoroija.
Za Ap. Pavle, da, tamu se potenciraat site apostoli, no sepak kako prv medju ednakvtie se smeta Pavle...?

Isto, poseben tretman svet.literatura dava i okolu trojstvoto, na seta taa teoloshka rasprava, pochnuvajkji od Origen pa se do Avgustin, i se dava poseben znachaj vo koncepiranjeto na hr. religija.

No ok e, vazhno ne propushtame, iako so zadocnuvanje, da go potencirame najvazhnoto. Ima edna izreka, germanska e, kje ja napisham na Mkd, odeshe vaka: Greshakata ne e greshka ako brzo se ispravi !


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 01:32
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

...
Проблемот е пак во тоа што теолошките мисли се ептен многу воспротиставени една на друга та не се може да се направи идеален воведот ...


Браќа и сестри бре, па целото писмо укажува на парадоксалната природа на Живото СЛОВО (Мечот со две оштрици)! Тоа Најсвето Писмо (Библијата) кое прекрасно сведочи за Него е најголемиот коан на планетата земја, кој – ако читателот му е вистински оддаден – неминовно го доведува до СВЕТЛИНАТА БОЖЈА!       

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:04
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Во точката за Природата Христова добро е да се нагласи дека е во се потполн човек освен во гревот
 
Zabelezhano, prifateno i popraveno.среќа


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:19
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Opiten, vazno e deka za bitnite neshta se slozhuvame ....da ne se potencira Voskresenieto, seto pishuvanje za hristijanstvoto ne vredi ni polovina...i "svetovana seriozna literatura", i tamu voskresenieto (normalno navedeno spored relig. gl. tochka) ubedlivo se smeta za najvazhniot chin koj voopshto se sluchil vo celata chovekova istoroija.
Za Ap. Pavle, da, tamu se potenciraat site apostoli, no sepak kako prv medju ednakvtie se smeta Pavle...?

Isto, poseben tretman svet.literatura dava i okolu trojstvoto, na seta taa teoloshka rasprava, pochnuvajkji od Origen pa se do Avgustin, i se dava poseben znachaj vo koncepiranjeto na hr. religija.

No ok e, vazhno ne propushtame, iako so zadocnuvanje, da go potencirame najvazhnoto. Ima edna izreka, germanska e, kje ja napisham na Mkd, odeshe vaka: Greshakata ne e greshka ako brzo se ispravi !


Се разбира дека се сложуваме

А за она што не се сложуваме:

Св.ап. Павле не бил прв мегу еднаквите. Точно дека тој најмногу се потрдудил но не бил мегу првите дванаесетмина, а од порано бел и гонител на Црквата за кое и тој самиот се кае. Но за нас е најважен, да.

Прв мегу еднаквите бил св.ап. Петра заради кое сега и папите сакаат првенство во властта, за кое немаат основа.

А за Светотото Тројство како што го нарекуваш ти, кое не е свето Тројство, туку света Тројца за жал баш тие, Ориген и Августин ја збркале работата да сега дојде до овој раскол и затоа и не се вброени во светителите на Црквата. А за оваа тема има најмногу допринесено Кападокијскта тројка, Василиј Велики, Григориј Богослов и Григориј Ниски.

со почит


-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:26
Кога сме во тема насловена Предлог, да предложам нешто, поточно да предупредам (како модератор)...
Ги молам сите учесници на форумов да користат стандардна фонт големина, како и стандардна фонт боја (црна) - освен во случај кога сакаат нешто да потенцираат и да одвојат од останатиот текст.
Истото важи и за употребата на различна боја. Дозволено е да се користи различна боја само во случаи кога треба нешто да се потенцира или во случај кога одговарањето на нечиј долг текст е комплицирано, па другата боја помага да се разликува што од кого е напишано.
Во иднина - ќе почнам со корегирање на постовите кои нема да го почитуваат ова, а оние кои упорно ќе продолжуваат, нивните постови ќе ги сокривам без оглед на нивната содржина.
Молам за разбирање, затоа што ова е потребно од практични причини.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:26

Опитен, премногу навлегувате доктринално и ја рушите првичната замисла на Messenger за темата. Исус имаше човечка природа. Тоа што Тој не згрешил, тоа не ја прави Неговата човечка природна ни повеќе, ни помалку од човек, затоа што и човекот (Адам) беше создаден со капацитет да не греши. Но исто така Адам имаше слободна воља, како и Христос.

Затоа мислам дека забелешката е непотребна. Доволно е да се каже дека Христос има две природи: човечка и Божја, дека Тој е 100% Бог и 100% Човек.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Опитен, премногу навлегувате доктринално и ја рушите првичната замисла на Messenger за темата. Исус имаше човечка природа. Тоа што Тој не згрешил, тоа не ја прави Неговата човечка природна ни повеќе, ни помалку од човек, затоа што и човекот (Адам) беше создаден со капацитет да не греши. Но исто така Адам имаше слободна воља, како и Христос.


Затоа мислам дека забелешката е непотребна. Доволно е да се каже дека Христос има две природи: човечка и Божја, дека Тој е 100% Бог и 100% Човек.



Ок, но подобро е да се потенцира за подобро разбирање, а и со тоа да се нагласи дека Исус Христос не е носител на прародитеслиот грев и паднатат човекова природа

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:37
Тука се согласувам со Евангелос - во првичниот текст може да остане без спомнување на не/грешноста, а понатаму, во дополнителните објаснувања, да се даде детално објаснување на концептот на грешност, безгрешност, прародителски грев итн итн...
Затоа што вака, ако само се спомне, не е многу јасно за што точно се однесува (односно, дека не е носител на прародителскиот грев, затоа што тоа бара објаснување на прародителскиот грев како концепт).
Но - сметам дека би било многу корисно да се напише една кратка "статија" која ќе се однесува токму на оваа тема.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 02:39
I dvajcata imate pravo i mislam deka dodatokot sugeriran od   http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=19569&FID=47 - Опитен sepak dodava edna nishka na doobjasnuvanje koja sepak dava edna  distikcija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 03:14
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Opiten, vazno e deka za bitnite neshta se slozhuvame ....da ne se potencira Voskresenieto, seto pishuvanje za hristijanstvoto ne vredi ni polovina...i "svetovana seriozna literatura", i tamu voskresenieto (normalno navedeno spored relig. gl. tochka) ubedlivo se smeta za najvazhniot chin koj voopshto se sluchil vo celata chovekova istoroija.
Za Ap. Pavle, da, tamu se potenciraat site apostoli, no sepak kako prv medju ednakvtie se smeta Pavle...?

Isto, poseben tretman svet.literatura dava i okolu trojstvoto, na seta taa teoloshka rasprava, pochnuvajkji od Origen pa se do Avgustin, i se dava poseben znachaj vo koncepiranjeto na hr. religija.

No ok e, vazhno ne propushtame, iako so zadocnuvanje, da go potencirame najvazhnoto. Ima edna izreka, germanska e, kje ja napisham na Mkd, odeshe vaka: Greshakata ne e greshka ako brzo se ispravi !


Се разбира дека се сложуваме

А за она што не се сложуваме:

Св.ап. Павле не бил прв мегу еднаквите. Точно дека тој најмногу се потрдудил но не бил мегу првите дванаесетмина, а од порано бел и гонител на Црквата за кое и тој самиот се кае. Но за нас е најважен, да.

Прв мегу еднаквите бил св.ап. Петра заради кое сега и папите сакаат првенство во властта, за кое немаат основа.

А за Светотото Тројство како што го нарекуваш ти, кое не е свето Тројство, туку света Тројца за жал баш тие, Ориген и Августин ја збркале работата да сега дојде до овој раскол и затоа и не се вброени во светителите на Црквата. А за оваа тема има најмногу допринесено Кападокијскта тројка, Василиј Велики, Григориј Богослов и Григориј Ниски.

со почит


Opiten, pogreshno se izraziv za Ap. Pavle, da, ne e toj koj bil prv medju ednakvite, tuku, kazhano so eden zbor, ima "najgolema spec tezhina" od site aposoli poradi samiot objektiven fakt- negoviot pridones vo shirenjeto na hristijanstvoto.
Za Origen i Avgustin, ne me razbra, mislev na periodot od vtorata polovina na II vek do krajot na IV vek, koj se smeta za zlaten period na Otcite, prvite hristijanski filozovi, koi niz teoloshko - filozovski raspravii ja koncepirale filozovskata platforma, i so samoto toa zavzemaaat mnogu bitno mesto vo samoto Hristijasntvo, vo definiranjeto i objasnuvanjeto na samata hr. dokrtrina.
Za Avgustin, na koj mu se pridava apostolska "tezhina", i ako Ist. Crkva ne go smeta za svet, Rim go smeta, i treba da se bide objektiven !
Ok sega se razjasnivme.

Do zidarski, ako mislish deka ova e normalna golemina na font i deka nemozham da pishuvam so font - size=2, i ostanatie chlenovi da pishuvaat so font size=2, adios, nemislam da gubam vid ushte sega !
Pozdrav !
    


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 04:42
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

   
Za Avgustin, na koj mu se pridava apostolska "tezhina", i ako Ist. Crkva ne go smeta za svet, Rim go smeta, i treba da se bide objektiven !
Ok sega se razjasnivme.

Do zidarski, ako mislish deka ova e normalna golemina na font i deka nemozham da pishuvam so font - size=2, i ostanatie chlenovi da pishuvaat so font size=2, adios, nemislam da gubam vid ushte sega !
Pozdrav !
    


да не забегуваме од темата но ај да се докажеме и останеме недоречени.

Бл Августин, лично јас, многу го сакам, но вистината ја сакам повеке. Западните отци својата доктрина за Бог ја базираат врз неговото учење од кое подоцна и се развива трагичното филиокве.

А за предлогот на зидарски и јас се малку зачудив и не ми беше јасно.

Зидарски, ако мислеш на мојот пост во големина на буквите 3 се извинувам. сеуте незнам јадобро да се снаогам во тоа

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 09:07
Бидејќи неколкумина ме прашаа веќе во врска со фонтовите...
Ќе дозволам да се користи фонт 2, заради тоа што неколку членови се пожалија дека фонт 1 не е доволно читок. Нема потреба од фонт 3 или поголеми воопшто!
Се што е над 2 автоматски ќе бришам, без да опоменувам.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 12:28
Цитирај 9. Спасот од гревот се постигнува само преку делотворна вера во Господ Исус Христос.


A kakva e taa nedelotvorna vera? Ima li i takvo nesto?

I ako ova go objasnuvame, togas treba da objasnime i kakvo dejanie ima taa delotvorna vera? Zosto nekoj moze i zlotvorna vera da ima vo nesto zar ne?

A i zar ne e ova 'delotvorna vera' navleguvanje vo eresta na Pelagie? Zatoa sto sega ispagja deka nasata delotvorna vera ni nosi spasenie, odnosno delata na nasata vera se spasonosni, a ne milosta Bozja.

Nepotrebno se gusi evangelieto so termini. treba da stoi kako sto kaza Ap. Pavle:

Zasto po blagodat ste spaseni preku verata.

Ako nekoj ima problem so ova, neka se obrati do Ap. Pavle.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 17:10
Kako sto go razbiram Opiten, a patem i se slozhuvam so nego, poentata e da se potencira deka ne se raboti samo za veruvanje vo neshto, tuku i za aktivno primenuvanje i zhiveenje na toa veruvanje, znachi so tvorenje dela vo unison so taa vera.

Najgolemiot broj lugje koi se deklariraat za vernici, veruvaat vo neshto, a sekojdnevno vo zhivotot pravat raboti koi ne korespondiraat so nachelata na verata. Vo takvoto zhiveenje, verata i veruvanjeto, sami po sebe, ne znachat nishto.

Verata bez nejzino praktichno aktivno participiranje vo sekojdnevnoto tvorenje dela, pretstavuva samo mrtvo slovo na hartija, tema za kontempliranje kako i sekoja druga filozofija.

A spasot od grevot ne e filozofiranje, tuku aktivnoto zhiveenje.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 17:57
Messenger, имам една забелешка до тебе.
 
Кога јас го вметнав зборот "(делотворна)" пред зборот вера, ти ми одговори:
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


4. Vo rechenicata "8. Спасот од гревот се постигнува само преку (делотворна) вера во Исус Христос." go imash vmetnato pod zagradi zborot "делотворна", koj za sega mislam deka mozhe da se izostavi zatoa sto vnesuva element na prashanje - Sto znachi sega delotvorna? Mislam deka za prvichnoto poednostavuvanje na tekstov mozhe da se odi i bez toj zbor.
 
Се разбира јас ја прифатив твојата забелешка.
Но не ми беше мило кога Опитен, меѓу другото, повторно побара да стои зборот "(делотворна)" пред зборот вера и ти му одговори:
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zabeleshkite ti se vo red... Prvata e podobro verbalno srochuvanje, dodeka vtorata vsushnost so eden zbor definira sto navistina pretstavuva hristijanskata vera.
 
Ti blagodaram za svrtuvanjeto vnimanie i vnesuvanjeto na tolku vazhnoto dopolnuvanje na ovoj tekst.среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 18:31
EvAngelos, ne se chuvstvuvaj taka... razmisluvav za tvojot prvichen predlog i smetav deka e ispraven, no mozhebi nepotreben vo ovoj moment vo tekstot. Da ti kazham pravo, sakav da bide tamu, ama se plashev deka ke povleche prashanja od chitatelot sto mozhebi ke go otrgnat od natamoshno chitanje i ke go stavat vo razmisluvanje, kako sto se sluchuva sega so komentarot na vaskapraska.

Koga so istata ideja se javi i Opiten, zakluchiv deka vie dvajcata ramisluvate na isto ramnishte i deka vo ovoj sluchaj moeto nedoumenie sepak treba da go stavam ponastrana i da go prifatam vashiot predlog.

Zatoa komentirav deka i dvete pozicii se vo red, no tvojata prvichna, onaa koja potoa e podrzhana i od Opiten, sepak vo sushtina nosi vo sebe edno mnogu vazhno znachenje koe verojatno treba da se zabelezhi i vo ovoj prv voveden del.

Ti beshe porviot sto tolku vdahnoveno i precizno go stavi toj zbor na pravo mesto i zatoa nema mesto da se chuvstvuvash onaka kako sto velish. Nie samo prodolzhivme pottiknati od toj tvoj stav i vremeto pokazha deka sepak Opiten se slozhuva so tebe, a jas ne sum uspeal vo momentot da ja uvidam potrebata na takvoto srochuvanje kako sto go napravi ti ushte vo prviot obid za formuliranje na osnovnite hristijanski veruvanja i doktrini.

Ako smetash deka treba da mi se lutis poradi toa, poveli i ne ti zameram. Znam deka vo edna megjusebna sorabotka sekogash ke ima momenti koga nema da se slozhuvame vo site raboti i deka kje pravime greshki i kje gi revaluirame svoite stavovi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 19:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

... A spasot od grevot ne e filozofiranje, tuku aktivnoto zhiveenje.
...


Се сложувам со реченото, г-не месинџер. Но кому припаѓа Славата за тоа што некој ќе престане да филозофира и со правото сознание ќе почне да живее по стапките на СОВРШЕНОСТА?

Дали тој што живее така има причина да се фали со себеси и својот “Совршен“ начин на живеење или пак со дарителот кој е СОВРШЕНА ЉУБОВ?

Дали таквите “праведници“ смеат на неспособните грешници да им ја затвараат вратата (можноста) на просветлувањето, кое преку МИЛОСТА БОЖЈА може да се случи дури и во последните моменти на животот т.е. во првите моменти на смртта?

ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО е многу повеќе од билокое (добро) човечко учење!

поздрав

       




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 21:19
Ve izvestuvam deka ke vovedam ushte edna tema "SVETSKI RELIGII" vo koja ke se prezentiraat religii od svetot koi ne pripagjaat vo vekje objavenite (vkluchuvajki go i Islamot, koj ke treba sto poskoro da go postirame).

Vekje imame i prv prilog za novata tema napishan od BisernA.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 22:25
Imam i jas eden predlog: Da se napisat pretstavuvanja na svoite verski zaednici clenovi koi pripagaat na taa zaednica, da gi izlozat svoite veruvanja .

Eve site na ovoj forum neka se dogovorat koj od Pravoslavnite ke go napise toa, od Katolici, Muslimani, Metodisti, Jehovini Svedoci, Baptisti, Pentakostalci.

Najdobar primer za toa e Majkl i negovoto pretstavuvanje za negovata verska zaednica.

Ako ima i od drugi religii, neka napravat i tie takvo pretstavuvanje, toa ke bide informativno i poucno. Ke naucime eden za drug mnogu poveke , no ne da se prepukuvame megu sebe na tie stranici i da gi rasipuvame.
Toa neka bidat stranici na koi tie ke gi iznesuvaat svoite veruvanja, a nie ke gi prasuvame sto ne interesira , ako nesto ne ni e jasno za niv.

A na drugite temi mozeme da vodime razgovori okolu verodostojnosta na nekoi tocki i veruvanja od zaednicite.

Ova e samo moe razmisluvanje za predlogot na messenger, pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 16:23
Tokmu taka beshe zamislen ovoj proekt!
 
Da gi pretstavime site religii i veruvanja, a toa vo najdobar sluchaj da go napravat nash*te chlenovi koi pripagjaat na tie zaednici.
 
Eve, jas se uhte ja chekam finalnata verzija na Majkl za da ja postiram vo objavenite temi.
 
Vaka objavenite temi ke mozhat da bidat komentrani so relevantni doobjasnuvanja, no ne so kritikuvanja. Religiite gi objavuvame za informacija, a ne za sudenje.
 
Sekakvi drugi diskusii okolu nash*te lichni pogledi vrz objavenite veruvanja (kritiki, analizi, osporuvanja...) kje se vodat na posebno otvoreni temi.
 
Se nadevam deka i drugite chlenovi ja razbraa ovaa rabota tokmu onaka kako sto ja razbra i kako sto ja prezentirashe i ti.среќа


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 00:40

   Da , taka i jas go sfativ tvojot predlog.

Ednostavno, sekoj od nasite clenovi neka izlozi se sto uci negovata zaednica, brosuri, spisanija, dvd, adresa od kade moze da se nabavat(pak ke go spomnam primerot na Majkl i ovojpat go pozdravuvam )

Taka ke naucime site koj vo sto veruva i moze da razmenuvame informacii i podobro da se zapoznaeme megju sebe. Pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 16:16

Ushte edno objasnuvanje bidejki se javuvaat chlenovi za sorabotka (a nekoi vekje pochnaa da zemaat i aktivno uchestvo).

Kako sto gledate, glavnite temi za pretstavuvanje na religiite se otvoreni.

Dogovorot e sekoja religija ili veruvanje da se prezentira vo soodvetnata zaednichka tema. Kako sto beshe zabelezhano od nekoi chlenovi na pochetokot, dokolku otvarame posebna tema za sekoja od niv togash kje mora da gi upotrebime kompletno prvite strana-dve. Se razbira, dokolku so vreme se pojavi potreba tie da se razdvojat, togash kje ja razgledame taa opcija i ke se dogovorime kako da go storime toa.

Ke povtoram, temive ne se zamisleni kako uchebnici, nitu pak kako mesto kade sto sekoj slobodno mozhe da si gi postira SVOITE tolkuvanja. Lichni gledanja i tolkuvanja na verite i nivnite dogmi ke si odat i natamu na posebni temi kako sto pravevme i do sega. Na temite so sticky kje se postiraat raboti koi se generalni i opshto prifateni.

Spored toa, za sega, tekstovite koi bi sakale da bidat objaveni ke odat pod zednichkite temi. Slobodno napishete onaka kako sto smetate deka e korektno, pratete mi go preku lichna poraka ili objavete go tuka na ovaa tema i jas kje go postiram na soodvetnoto mesto. Kako sto vekje mozhete da sogledate od do sega objavenite materijali , tekstovite treba da se faktuelni, tochni, precizni, nedvosmisleni, punktuialni, koncizni i pregledni. Eventualnite modifikacii kje se pravat so tekot na vremeto, spored potrebite i sogleduvanjata.

Za da se garantira uvid i kontrola vrz postiranjeto na tekstovite i eventualnite korekcii, poristap do ovie temi, objaveni so sticky, ke imaat samo moderatorite Messenger i zidarski.   


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 00:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Со едиктот на толеранцијата во Милано, во 313 година, царот Константин го легализирал христијанството со што сопрело  прогонството на христијаните.


Ovaa recenica ne e tocna. Progonstvoto na hristijanite ne soprelo vo 313.

Vo 20 vek ima poveke hristijanski macenici od bilo koj vek vo istorijata prethodno.



Постирано од: vaskapraska
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 00:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


11. Исус беше распнат на крст и умре на него заради гревовите на луѓето.

12. Исус воскресна на третиот ден.

13. Исус се вознесе на Небото 40 дена по Неговото воскресение.

14. Исус повторно ќе се врати од небото, на истиот начин како што се вознесе на небото пред очите на Апостолите.

15. Светиот Дух им е даден на Христијаните како Придружник, Утешител и Упатувач во Вистината.

16. Црквата претставува Христово тело, а Христос е нејзината Глава.



Koga veke e napravena vakva hronologija, bi trebalo nekade megju 13 i 14 da se vmetne:

Na 50-tiot den od Hristovoto Voskresenie (Pedesetnica/Duhovden) Svetiot Duh sleze vrz Hristovite ucenici, im dade posebna vnatresna duhovna sila da propovedaat i poucuvaat, i so toa se rodi Crkvata.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 00:48
Модераторе... знам дека си зафатен со предлогот... ама зачисти малце инбоксот.....

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 01:22
Ischisteno BisernA!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk