IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - TRKA PO PIKSELI I ODNOS RAW / JPEG FAJLOVI
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

TRKA PO PIKSELI I ODNOS RAW / JPEG FAJLOVI

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: TRKA PO PIKSELI I ODNOS RAW / JPEG FAJLOVI
    Испратена: 01.Јануари.2009 во 14:54
DOSEGA SKORO GODINA DENA GFO SLEDAM FORUMOV, I PRI POJAVA
NA SEKOJ NOV APARAT SO POVEKE PIKSELI PRIMETUVAM FRENETI-
CNO VOODUSEVUVANJE PRETPOSTAVUVAM OD POMLADITE KOLEGI
FOTOGRAFI.
STARITE FOTOGRAFI VELAT DEKA NE POSTOI LOS FOTOAPARAT TUKU
DEKA POSTOJAT LOSI FOTOGRAFI !.....
OVA KAKO VOVED PA PONATAMU KE DEBATIRAME.


(Zoran K - go smeniv naslovot zatoa sto diskusijava napravi digresija kon fotografiraniote fajlovi)

Изменето од Zoran K - 04.Јануари.2009 во 19:12
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2009 во 23:17
Mislam deka so doagjanjeto na Nikon D3 (koj beshe dochekan na nozh poradi svoite "samo" 12MP) rabotite se postavija vo porealna perspektiva, barem za onie koi do togash se ushte ne razbraa nekoi raboti, deka ne e biten samo brojot na MP, tuku i kakvi se tie - povrsinata na senzorot, fizichkata golemina na pikselite i nivnata softverska obrabotka. Tokmu zatoa MF formatot ke si ostane so svoi kvaliteti, FF so svoite, DX so negovite i t.n.

Umeshnosta e da se optimiziraat SITE parametri, a toa najmalu znachi samo maksimiziranje na MP.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 13:09
Iskreno mene samo AA filterot mi smeta, a kako vtoro i najvazno dinamicki opseg... Tolku.
Od Leikata slikite neverojatno mi se dopagjaat vo pogled na ostrina i kristalnost. Za Kodak da ne zboruvam... I vo dvete se raboti za POD 15 mp senzori.
Boite na Fuji i DynRange, se neosporlivo fenomenalni! Toa e remek delo...
Normalno deka si napraviv finta za da si gi dobivam tie boi, ama DynRange ne e tolku lesno. Ne zboruvam za HDR zasto ne e ni slicno a kamoli isto. Iso performansi, ili po novo krsteno "mackanje na slikata na senzorsko nivo" voopsto ne mi treba. Gospod dal CCD, ne mi treba CMOS grd.
Fujieviot senzor od S5 (ili soodvetna negova nova verzija) so ist ili slicen broj na megapikseli, so ist ili zgolemen DynRange, i bez AA filter (ili najslab sto postoi, neka ima moire ama ic ne smeta), staven vo D300 telo i krsten S6... E mojata fotokamera od sonistata.

P.S. Da ne ti e zaglaven Kaps Lokot?

Изменето од mdeni - 02.Јануари.2009 во 13:11
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 16:36
КАКО ЦАПС ЛОЦКОТ НЕ МИ Е ЗАГЛАВЕН. СЕКОГАШ ПИШУВАМ, ИМЕНУВАМ ФАЈЛОВО, ФОЛДЕРИ ИТН. САМО СО ГОЛЕМИ БУИКВИ. ИСТО ТАКА НЕ ГИ КОРИСТАМ СМАЈЛИ ЗНАКОВИТЕ, МОЗЕБИ И ТОА Е ЕДН ПАРАМЕТАР ПО КОЈ ОЛД ТИМЕРИТЕ СЕ РАЗЛИКУВААТ ОД НОВИТЕ
МОДЕЛИ.
ДА СЕ ВРАТИМЕ НА ТЕМАТА СО УШТЕ ЕДНА МОЈА ЗАБЊЛЕШКА.
ЗАМИСЛЕТЕ ШТО БИ СЕ СЛУЦИЛО ДОКОЛКУ НА ГЕМИНИ МЕК ЛАРЕН МУ
ГО ДАДЕ СВОЈОТ НОВ БОЛИД ДА ГО ВОЗИ НА ТРКА (А ВОЗАЦКА ВЕКЕ ИМАМ 34 ГОДИНИ) ?
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 17:47
Па пишувањето со големи букви не изгледа убаво, затоа барем на форумов пишувај нормално, бидејки сепак постојат некои правила.

А последново твое прашање каква врска има со фотографија?

Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 19:09
Не би рекол дека членовите се воодушевуваат на пикселите со доаѓањето на ново тело, туку на другите побитни елементи (ISO, DRange, Focus Speed, и.т.н). Не знам што би дебатирале, јас со 6-те мпиксели на Д50 не сум осетил дека ми фалат пиксели, барем не за принт до 30х46цм, што е и најголемо што печатам. Се разбира, онаа старата стои дека тело е трошок, а стакло инвестиција, и јас се водам по тоа правило.
И да, не изгледа добро пишување со големи букви, а во „форумскиот“ јазик пишување со големи букви значи повишен тон, т.е. на нашки дерење.

Поз. И.


Изменето од itan14 - 02.Јануари.2009 во 19:09
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 20:05
Spored mene, od mnogu ne boli glava голема%20насмевка
Ako vi se mnogu 24 Mpix, smalete gi na 6 , 8 ili 12 Mpix. Toa mozete vo sekoj moment da go napravite. A baska i kje kjarite nesto na sumot.... a i kje dobiete podobra rezolucija ko kje analizirate pixeli na 100% ангел


Изменето од aboskovski - 02.Јануари.2009 во 20:06
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 23:10
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Iskreno mene samo AA filterot mi smeta, a kako vtoro i najvazno dinamicki opseg... Tolku.
Od Leikata slikite neverojatno mi se dopagjaat vo pogled na ostrina i kristalnost. Za Kodak da ne zboruvam... I vo dvete se raboti za POD 15 mp senzori.
Boite na Fuji i DynRange, se neosporlivo fenomenalni! Toa e remek delo...
Normalno deka si napraviv finta za da si gi dobivam tie boi, ama DynRange ne e tolku lesno. Ne zboruvam za HDR zasto ne e ni slicno a kamoli isto. Iso performansi, ili po novo krsteno "mackanje na slikata na senzorsko nivo" voopsto ne mi treba. Gospod dal CCD, ne mi treba CMOS grd.
Fujieviot senzor od S5 (ili soodvetna negova nova verzija) so ist ili slicen broj na megapikseli, so ist ili zgolemen DynRange, i bez AA filter (ili najslab sto postoi, neka ima moire ama ic ne smeta), staven vo D300 telo i krsten S6... E mojata fotokamera od sonistata.

P.S. Da ne ti e zaglaven Kaps Lokot?


Tvojata kamera od sonistata postoi mnogu odamna намигнување.
Tebe ti treba film - nema AA filter i ima pogolem dinamicki opseg i dobar skener koj BTW ne e CMOS tuku CCD bez Bayer pattern. Resen problem. намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 23:14
Inaku ne razbiram sto saka da kaze pisatelot so temava. Na forumov ne padnavme na gazot od 24MP kameri.
Ilco kako sto kaza seuste mnogu dobro go sluzi 6MP kamera.
Od druga strana postoi pravilo "Bigger is Better, taka sto i Angel e vo pravo deka ne boli glava od povekje pixeli.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 00:41
Onie sto go citale Njegos bi ti rekle: " u ruci Mandusica Vuka svaka je puska ubojita...", a onie sto go citale Derek Finegan :"u rukama Nindze svaki je predmet ubojito oruzje..."
taka da...намигнување
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 06:49
OD KERKATA BEV INFORMIRAN DEKA PISUVANJETO SO GOLEMI BUKVI ZNA CI KAKO NEKOMU DA MU VIKAS ILI SO NEKOGO DA SE KARAS. AKO NEKOJ TAKA GO SVATIL MOETO PISUVAWNJE SE IZVINUVAM, KAJ MENE MONITIROT E POSTOJANO NA 1600X1200 PA
TAKA (PRETPOSTAVUVAM SO GODINITE I OCITE POCNALE DA SE AMORTIZIRAAT) NE BI SAKAL OCITE DA GI NAPREGAM SO MALI BUKVI. USTE EDNAS SE IZVINUVAM.
E SEGA DA SE POSVETAM NA TEMAVA. GLEDAM DEKA MIKI POSTAVIL EDNO PRASANJE STO GO OCEKUVAV.
POMLADIVE FOTOGRAFI KOJ NE SE POCNALE SO ANALOGNA FOTOGRAFIJA I NE GO POMINALE MACNIOT PAT DO DOBRA FOTOGRAFIJA (FOTOGRAFIRANJE,RAZVIVANJE NA FILMOVI, PRAVENJE SPECIJALNI RAZVIVACI ZA PODIGNUVANJE NA OSETLIVOSTA I KONTRASTOT KAKOP NA FILMOT, PRAVENJE VESTACKI KONTROLIRAN NOISE ......), IMAM VPECATOK DEKA MISLAT DEKA DOBRA FOTOGRAFIJA SE PRAVI SO MOKEN FOTO APARAT I POZNAVANJE NA FOTOSHOP. JAS SO OVA NE MOZAM DA SE SLOZAM. FOTOGRAFIJATA E MNOGU KOMPLEKSEN PROIZVOD PA ZA NEJNO KONECNO KVALITETNO VOOBLICUVANJE SE POTREBNI MNOGU PARAMETRI.
INAKU ZA PRAVILATA, AKO NEKOGAS SI PROCITAL NEKOJA KNIGA
OD NEKOJ POZNAT FOTOGRAF ZA KOMPOZICIJATA VO FOTOGRAFIJATA, POSLE OBJASNUVANJETO NA PRAVILATANA ZLATEN PRESEK, DIJAGONALA , DVE TRETINI... SITE MAJSTORI VELAT"PRAVILATA POSTOJAT ZA DA SE KRSAT"
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 08:42
За моќен фотоапарат на се сложувам, доволно е пристоен, но за познавање на Photoshop, би рекол дека е морално. Значи се што се работело порало во лабораторија, сега се работи во Photoshop.
Ова се однесува на чисто техничкиот аспект, кој и ти самиот го напомна со аналогниот работен процес, кој сега е поминат во дигитален.
Малку ги мешаш работите, едно е сцена, кадрирање а техничката изведба е сосема друга работа.
Дали сцената ќе ја фотографирам со филм, дигитал, идиот, СЛР, не е битно. Но логично е дека потоа било филмот, било дигиталниот фајл мора да се обработи. И сега навистина не ја гледам разликата и "мачниот“ пат? Да, со дигитално е полесно (можеби) но од уметнички аспект нема никаква разлика.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 12:05
DOBRO UTRO ITAN.
POLEKA SE DOBLIZUVAME DO CELTA NA POSTAVENATA TEMA.
DALI GI MESAM RABOTITE KE SVATIS VO PONATAMOSNOTO DEBATIRANJE.
JAS SUM VERUVAM MEGU POSLEDNITE ROMANTICARI KOJ SO SO TESKA MAKA MORASE SAM SEBE DA SI PRIZNAE DEKA ANALOGNOTO SE SELI NA VITRINITE I TEMNATA KOMORA POMINUVA VO ISTORIJA. POLAROID MAGAZINOD, FLASH METAROT, SVETLOMEROT,DOZNITE ZA RAZVIVANJE.... KOJ GI IMAM KUPENO SO TESKO SPECALEN STUDENTSKI DENAR MORAV DA GI STAVAM VO DEPO KADE STO SEGA FAKAAT PRASINA.MEGUTOA ZNAENJETO STO GO IMAM STEKNATO ZA FOTOGRAFIJATA SI OSTANUVA. POGLEDOT NA FOTOGRAFIJATA I KOJ KRITERIUMI TREBE DA ISPOLNUVA EDNA FOTOGRAFIJA ZA DA SE NARECE KVALITETNA NE SE STEKNUVA SO DIGITILEC SO MNOGU PIKSELI BEZ POZNAVANJE NA SVTLINATA KAKO VO VIZUELNA SMISLA TAKA I OD NAUCNA,(OVDE MISLAM NA FIZIKATA NA EDEN NEJZIN DEL OSOBENO VAZEN ZA FOTOGRAFIJATA, KOJ ?) FOTO SHOPOT PRVENSTVENO PRI NEGOVOTOPOJAVUVANJE BIL NAMENET ZA FOTOGRAFITE KOJ BI JA ZAMENIL TEMNATA KOMORA. RETUSIRANJEKO VO FOTOSHOP NEE NISTO PO RAZLICNO OD RETUSIRANJETO KAJ ANALOGNATA. RAZLIKATA E VO ALATKATA. AKO IMAS MOZNOST DE JA NABAVIS KNIGATA "RETUS KAKO I KOGA" OD ZITTERLIN, POSLE NEJZINOTO PROCITUVANJE KE VIDIS DEKA SE E ISTO SAMO NJEGA NEMA. IMENO OVDE RETUSOT SE DELINA TRI KATEGORII.
    1 OPTICKI
    2 HEMISKI
    3 MEHANICKI
A DALI OVA BESE MAKOTRPNO MOZE SAMO DA SUDI ONOJ KOJ GO IMA PROBANO I OVA I SEGASNOVO DIGITALNO.
SETO OVA GO IMA VO FOTOSHOPOT.
EDEN SOVET OD BATE GEMINI:
NE DAVAJTE PARI NITU ZA SKAPI NITU ZA EFTINI FLASH METRI ISTOTO VAZI ZA SVETLOMERITE A POSEBNO ZA ONIE NAJSKAPITE KELVIN METRI. ZOSTO ???? RAZMISLETE.
ALATKATA BURN I DODGE E TIPICNA ALATKA OD TEMNATA KOMORA.UNSHARP FILTEROT SE BAZIRA NA KLASICNIOT NACIN NA ZGOLEMUVANJE NA OSTRINATA KOGA PRAVEVEME DVE KONTAKT KOPII POZITIV I NEGATIV PA OD NIV PRAVEVME SENDVIC OD KOJ KOPIRAVME TRET NEGATIV KOJ POSLE GO KORISTEVME ZA ZGOLEMUVANJE NA FOTOGRAFIITE NA KOPIR APARATOT. I SITE DRUGI DA NE GI NABROJUVAM SE REZULTAT NA POTREBITA NA FOTOGRAFITE KOJ AVTORITE NA FOTOSHOPOT GI IMAAT SOGLEDANO I NAPRAVILE EDN BRILIJANTEN SOFTWER ZA OBRABOTKA NA FOTOGRAFII.
P.S. NAJTESKO MI PAGA STO I KOLEKCIJATA NA COKINOVITE FILTRI MORAV DA JA IZVADAM OD FOTOTORBATA. ZA NIV IMAM SPECIJALNO ODENO VO KLAGENFURT, I POKRAJ SIOT MALER NA GRANICA MI GI FATIJA ZAEDNO SO SMETKATA ZA NIVNATA CENA PA TAKA ME ODRAA SO CARINA POD OBRAZLOZENIE DEKA SVERCUVAM NEKOJ STAKLA ZA LABARATORII.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 12:15
malku off topic , ama koga se zboruva za fotgrafiranje na film, naletav denovive na ova i uste ne e prodadeno
http://www.eos-classifieds.com/index.php?a=2&b=2838
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.