IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МПЦ и спорот со СПЦ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МПЦ и спорот со СПЦ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 17181920>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 18:32
Асјенка, малце со камшикот удривме по тоа дедо Јован, ти одма беснееш. Па, ние само даваме „критика на човечки постапки“, и тоа е „наше право“. А ти „не ни се мешај во нашата интима“, затоа што „не си повикана од нас“.

Ај кога ќе дојдеш во Македонија, ќе те носиме кај секретарот, да се видиш со него лично, сакаш? Тој чинам ги чува сите документации, фактури и потписи од криминогените дејствија на поранешниот владика Јован.

Јас не можам да се согласам со демагогијата која ја продаваш. Демек, ние сме расколници од 1957, демек, не ни се валидни тајните, ама кога станува збор за Јован, е само во тој момент биле валидни, а после пак престанале да бидат валидни.

Одбери, или - или. И во двата случаи се доведуваш до парадокс.

Ако тајните се валидни, тогаш шо се буните толку дека сме биле вакви или онакви? Тогаш, ние не сме во раскол дека не сме послушни на Црквата, или дека отстапуваме од учењето на Црквата, но сме во раскол заради световна политика, односно заради ереста етнофилетизам кои ја шират одредени српски и грчки владици.

Како за пример, какво сведоштво шират Грците? Во разговор со еден пријател, протестант од Америка на која вера припаѓам, јас му реков дека сум православен. А тој ме праша: Greek Orthodox, or Russian Orthodox? И јас му реков, па тоа е исто нема разлика.
Тој остана зачуден, и морав да му ја објаснувам целата проблематика. Па ние не го сведочиме православието пред самите себе, а како ли ќе го сведочиме пред другите?

Ај сега, да е така, како што велиш: Taјните биле невалидни. Тогаш не е валидно крштението. Испаѓа дека Јован воопшто не е крстен, а камо ли да го сметаме за монах и владика? Не само Јован, туку сите Егзархисте не се крстени, а бидејќи (ако не се лажам), и ти си крстена во МПЦ, испаѓа дека ни ти не си крстена! А да, и Свети Гаврил Светогорецот ги лажел сите, па испаѓа дека имаме светител - лажго.

А и Јован испаѓа лажго, затоа што пред 2002 ги мамел луѓето да се причестуваат во МПЦ. Лажговци биле и неколкуте монаси кои отидоа во Егзархисте (а веќе не се ни таму - ете кои се плодовите на Егзархисте тага).

Тогаш и СПЦ испаѓаат лажговци, затоа што знаејќи дека во МПЦ тајните не биле валидни, Јован бил ракоположен од владика со „канонски пречки“, а сепак кога го главија за српски егзарх, некако му го признаа и крштението и замонашувањето и завладичувањето.

Па така, одбери во кој парадокс сакаш да паднеш. И сега и оваа тема, како што беше и темата за сексот, толку небитни теми, а ќе доживеат толку многу постови.

А темите за молитва, смирение, послушание, за монаштвото и тн, ќе останат закопани на втората или петата страница.

Помило ни е да се препукуваме и да се караме, отколку да се поучуваме и љубиме... (ова важи за сите деноминации кои пишуваат).
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 19:50
Малку смирете ја дискусијата и намалете го политичкиот тон!
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 21:24
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Кирил не беше вмешан, ниту причина за непочитувањето на Нишката спогодба, уште помалку е тој оној кој се грижеше за патриотизмот и за нацијата... кога немаш доволно информации, не шири лаги.

Но... друго нешто е побитно...
Ако МПЦ била во раскол (според тебе), неколку пати имаш повторено, дека тоа значи дека и крштевањата извршени од нејзините свештеници се неважечки...
Интересно... Зоран Вранишковски е крстен во Македонска Црква од Македонски свештеници. Ракоположен е за владика од Македонски свештеници. Односно - поставен е на таа позиција од (според тебе) расколници и еретици.
Така што - како тоа е сега валидна неговата "титула", кога реално, тој нема валидно крштевање (според тебе), а не е покрстен повторно?!


Dobra poenta ...


Mislam na ova sto go napisa zidarski za Zoran Vraniskovski. Paradoks neli?



Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 06:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Кирил не беше вмешан, ниту причина за непочитувањето на Нишката спогодба, уште помалку е тој оној кој се грижеше за патриотизмот и за нацијата... кога немаш доволно информации, не шири лаги.

Но... друго нешто е побитно...
Ако МПЦ била во раскол (според тебе), неколку пати имаш повторено, дека тоа значи дека и крштевањата извршени од нејзините свештеници се неважечки...
Интересно... Зоран Вранишковски е крстен во Македонска Црква од Македонски свештеници. Ракоположен е за владика од Македонски свештеници. Односно - поставен е на таа позиција од (според тебе) расколници и еретици.
Така што - како тоа е сега валидна неговата "титула", кога реално, тој нема валидно крштевање (според тебе), а не е покрстен повторно?!


Dobra poenta ...


Mislam na ova sto go napisa zidarski za Zoran Vraniskovski. Paradoks neli?






http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=876&stID=11274&pR=2

Владиците, под притисокот на јавноста, на вонредната седница во саботата одлучија да го одбијат предлогот нашата црква да добие автономија само во рамките на СПЦ и притоа таа се преименува во Охридска архиепископија

Најжестоки и најгласни меѓу владиците кои воопшто не ја прифаќаат идејата нашата црква да се нарекува Охридска архиепископија биле митрополитот полошко-кумановски владиката Кирил и брегалничкиот митрополит Агатангел. Тие двајца дури се заканиле дека ќе направат раскол во Синодот, доколку другите одлучат да ја прифатат автономијата што ја понуди Српската црква на разговорите во Ниш, а која отворено ја поддржуваа потписниците на документот митрополитот австралиско-новозеландски Петар, дебарско-кичевскиот Тимотеј и струмичкиот Наум, како и велешкиот митрополит Јован. Дознаваме дека сите владици, освен Јован, ретерирале од својата првобитна одлука да се прифати широката автономија и го омекнале својот став. Иако, дури и поглаварот на МПЦ кој бил со мислење дека српскиот предлог не треба да се одбие, свесен за можните последици се повлекол.

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=876&stID=11275&pR=2

Најжестокиот критичар на нишкиот документ, митрополитот полошко-кумановски Кирил во саботата беше единствениот од владиците кој, по завршувањето на седницата на Синодот, отворено го искажа својот став, при што, меѓу другото, рече дека сме создадени од Бога да опстојуваме како самостојна црква и самостоен народ со векови.

Shto se odnesuva na sv. tainstva izvrsheni vo raskolnivhka crkva, tie se priznati dodeka gi priznava matichnata Pravoslavna Crkva. Gospod e dolgotrpeliv, no negovoto trpenie ima kraj!


Изменето од Asya - 07.Февруари.2009 во 07:39
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 07:53
Разбирам од каде ти е информацијата и се извинувам за начинот на кој се обратив претходно, но за жал - информацијата на Утрински не е точна. Ниеден дел од неа, при тоа (патем и неколку други медиуми ја имаа на времето објавено истата, за потоа да ја демантираат)... Ако си во тек со настаните во периодот 1999-2004-та во Македонија ќе знаеш за што зборувам. Но - не би сакал да навлегуваме во непотребна дискусија околу ова.

Колку до таинствата... интересно - значи таинство извршено од еден ист човек (свештеник) врз двајца различни луѓе, од страна на "матичната" црква, може да биде во едниот случај преценето како валидно, а во другиот како невалидно? Значи во едниот случај, Светиот Дух се соединил со човекот, во другиот не?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 08:13
Асја, следниот пат кога ќе го објавиш истиот пост, ќе те банирам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:27
Originally posted by makarios makarios напиша:

Асјенка, малце со камшикот удривме по тоа дедо Јован, ти одма беснееш. Па, ние само даваме „критика на човечки постапки“, и тоа е „наше право“. А ти „не ни се мешај во нашата интима“, затоа што „не си повикана од нас“.Ај кога ќе дојдеш во Македонија, ќе те носиме кај секретарот, да се видиш со него лично, сакаш? Тој чинам ги чува сите документации, фактури и потписи од криминогените дејствија на поранешниот владика Јован.Јас не можам да се согласам со демагогијата која ја продаваш. Демек, ние сме расколници од 1957, демек, не ни се валидни тајните, ама кога станува збор за Јован, е само во тој момент биле валидни, а после пак престанале да бидат валидни.Одбери, или - или. И во двата случаи се доведуваш до парадокс.Ако тајните се валидни, тогаш шо се буните толку дека сме биле вакви или онакви? Тогаш, ние не сме во раскол дека не сме послушни на Црквата, или дека отстапуваме од учењето на Црквата, но сме во раскол заради световна политика, односно заради ереста етнофилетизам кои ја шират одредени српски и грчки владици. Како за пример, какво сведоштво шират Грците? Во разговор со еден пријател, протестант од Америка на која вера припаѓам, јас му реков дека сум православен. А тој ме праша: Greek Orthodox, or Russian Orthodox? И јас му реков, па тоа е исто нема разлика.Тој остана зачуден, и морав да му ја објаснувам целата проблематика. Па ние не го сведочиме православието пред самите себе, а како ли ќе го сведочиме пред другите?Ај сега, да е така, како што велиш: Taјните биле невалидни. Тогаш не е валидно крштението. Испаѓа дека Јован воопшто не е крстен, а камо ли да го сметаме за монах и владика? Не само Јован, туку сите Егзархисте не се крстени, а бидејќи (ако не се лажам), и ти си крстена во МПЦ, испаѓа дека ни ти не си крстена! А да, и Свети Гаврил Светогорецот ги лажел сите, па испаѓа дека имаме светител - лажго.А и Јован испаѓа лажго, затоа што пред 2002 ги мамел луѓето да се причестуваат во МПЦ. Лажговци биле и неколкуте монаси кои отидоа во Егзархисте (а веќе не се ни таму - ете кои се плодовите на Егзархисте тага).Тогаш и СПЦ испаѓаат лажговци, затоа што знаејќи дека во МПЦ тајните не биле валидни, Јован бил ракоположен од владика со „канонски пречки“, а сепак кога го главија за српски егзарх, некако му го признаа и крштението и замонашувањето и завладичувањето.Па така, одбери во кој парадокс сакаш да паднеш. И сега и оваа тема, како што беше и темата за сексот, толку небитни теми, а ќе доживеат толку многу постови.А темите за молитва, смирение, послушание, за монаштвото и тн, ќе останат закопани на втората или петата страница.Помило ни е да се препукуваме и да се караме, отколку да се поучуваме и љубиме... (ова важи за сите деноминации кои пишуваат).



Jas go prilozhiv VIto pravilo na II Vselenski Sobor, a vie si igrate "Ojlevci - Dojlevci"!



Изменето од Asya - 07.Февруари.2009 во 11:28
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:31
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

I ova li za diskusija gi smetate? Moderatorite brishat kanoni na Pravoslavnata Crkva, a gi ostavaat vash*te besmislici!

Nemate komentar za VI kanon na II Vselenski sobror, nitu odgovor za svoeto bezzakonie, zatoa imate prikazni od pazar za lichnosti, koishto ne vi se dopagjaat! Pa, mozhete li da bidete povekje mizerni od toa shto ste?! Toa shto vie go chinite se vika lukavenje, ozboruvanje i shpekuliranje!


знаеш што значи зборот канон?


Sigurno ne e anarhija, kakva shto tebe ti godi!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 12:02
Анархијата како што и самата велиш не е угодна на Бога, бидејќи се што е спротивност на законот не може да Му биде угодна на Господа. Еве како ти го браниш безаконието на српскара држава. Иако мислам дека тоа се должи на непознавање на правото, кое досега многупати ти го покажа. Ќе се цитирам самиот бидејќи ти гледам во недостаток на одговор не продолжи да дискутираш и почна некако на друга страна да ја тераш дискусијата.



Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:




"Dokument" se spomenuva, no nikade go nema! Zarem mislite deka Srpskata drzhava ima vishok finansii, za da ja finansira POA? Vprochem, parichnata pomosh, koja shto POA ja dobiva od SPC, ne e nikakvo finansiranje, tuku se vika pozhrtvuvanje (pomosh). Nikoj ne mozhe da upravuva so tugjite pari i ne postoi takov zakon, koj zabranuva finansiranje na verski ili drugi organizacii, a povekjeto sekti, koishto dejstvuvaat na teritorija na Makedonija se finansirani od stranstvo, i ne retko od zapadnite drzhavi. Pr: SAD raspolaga so posebni fondovi za verski organizacii, misionerski i dobrotvorni dejnosti, no nikoj ne gi goni sektite od Makedonija, zatoa shto koristat amerikanski drzhavni pari.



Документот е предаден на македонската влада и на американските и меѓународните претставници, кои го осудија тоа и затоа наеднаш спласна подршката за Јован од САД.

Секоја држава има фондови и одвојува за остварување на некои интереси, но недозволиво е од правен аспект да се финансира НЕЛЕГАЛНА организација во друга држава. Зошто не ми одговори на прашањетп? Што ако Македонија реши да финансира некој нерегистрирана организација Србија, некоја паралелна нелегална организација, на пример Вахабисти или слично. Ако е така како што ти кажуваш ( а од правен аспект не е ) тогаш значи ли тоа дека Македонија има право да финансира терористичка организација во Србија?!

Инаку сектите во Македонија финансирани од западните држави се РЕГИСТРИРАНИ и го имаат озаконето своето делување. А т.н. ПОА го нема озаконето истото. Значи немој да мешаш некои работи кои не се поврзани, барем од легален аспект. Ете тоа е разликата меѓу финансирањето на САД и Србија. Едните финансираат регистрирани верски заедници, а другите нерегистрирани.

Изгледа дека се повеќе го докажуваш своето незнаење од областа на правото. Затоа не се труди повеќе да навлегуваш во вакви полемики, бидејќи се што кажуваш нема ни малку вистина во рамките на правото и се повеќе се губиш во сопственото непознавање на правото во Република Македонија, па и пошироко. Или како што би рекла ти-скарана си со истите.


Изменето од macedon_alex - 07.Февруари.2009 во 12:03
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 13:33
Админи, се извинувам ако бев преостар со коментарите со изјавите од Србите. Но, тие ми беа одговор на тоа, дека ние сме живееле во сон од 1913 г.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 13:52
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

I ova li za diskusija gi smetate? Moderatorite brishat kanoni na Pravoslavnata Crkva, a gi ostavaat vash*te besmislici!

Nemate komentar za VI kanon na II Vselenski sobror, nitu odgovor za svoeto bezzakonie, zatoa imate prikazni od pazar za lichnosti, koishto ne vi se dopagjaat! Pa, mozhete li da bidete povekje mizerni od toa shto ste?! Toa shto vie go chinite se vika lukavenje, ozboruvanje i shpekuliranje!


знаеш што значи зборот канон?


Sigurno ne e anarhija, kakva shto tebe ti godi!


Ne, tuku trska. ta sekoj davenik koga se davi se faka za trska, pardon, kanonot.

Изменето од Опитен - 07.Февруари.2009 во 13:53
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 14:18
Mene tekov na diskusijava na ovaa tema se pomalu mi zvuchi kako iskreno razgovaranje po verosipoved, a se povekje kako nekakva infiltracija na stransko vlijanie i propaganda od sosednite zemji koe preku nihiliranjeto na Makedonskata Crkva za cel vsushnost go ima unishtuvanjeto na makedonskiot nacionalen identitet.



Изменето од Messenger - 07.Февруари.2009 во 14:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 14:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mene tekov na diskusijava na ovaa tema se pomalu mi zvuchi kako iskreno razgovaranje po verosipoved, a se povekje kako nekakva infiltracija na stransko vlijanie i propaganda od sosednite zemji koe preku nihiliranjeto na Makedonskata Crkva za cel vsushnost go ima unishtuvanjeto na makedonskiot nacionalen identitet.



Да не се чудиш.

Тоа е позаднината ама кој да ја разбере.

Нели дене снашите соседи браката со сакаат да докажат дека Македонскиот народ не постои?

Кој со вековите го држела овој народ да опстане како македонски?

Црквата.

Извади го името на народот од Црквата. ќе ти остане народ без име.

Чиста логика.

Макариосе, потсети ме како се викаше тоа математички?

нема овде канони...

нема овде духовност...

нема догматика...

сетоа тоа е маска зад која се крие нечиј национашовинизам


                     


Изменето од Опитен - 07.Февруари.2009 во 14:44
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 14:59
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Макариосе, потсети ме како се викаше тоа математички?

Во зависност за која математика збориме.

Во областа на алгебрата, тоа се нарекува одземање.

Од областа на математичката логика тоа се нарекува математичка индукција (бидејќи тоа со опит им успевало во други случаи, т.е. ако важи за 1, ако важи за n случаи, тогаш важи и за n+1 случаи).

Од областа на веројатноста, тоа се нарекува скоро невозможен настан (бидејќи тоа што го прават е скоро невозможно).

Има и од други области имиња:
Од областа на филоЗофијата, тоа се нарекува калвинизам.

Од областа на верата тоа се нарекува нељубов, и нарушување на законот на љубовта.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 17181920>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.