IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петарди-како да ги одбраниме учениците од нив?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петарди-како да ги одбраниме учениците од нив?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:25
Значи со тоа шо не си купил и немаш намера да купиш правиш одлична работа,тоа треба да го прават сите возрасни и родители а ако се чини тоа од сите тешко дека шиткачите на петадри ќе продаваат по улици од истите.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:36
a be,...ako neshto ne e za opshto dobro...treba da se zabrani ...i goni!....toa e taka so site opasni stvari.....a za, zabranuvanje ...i gonenje ...kompetetntna e samo drzavat!..znachi...taa e edinstveno kriva!...toa shto ti go kazuvash,..e samo ...od moralen aspekt...koj shto i go nema bash sekoj...konkretno za tie stvari...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:41
Па од моралниот аспект треба да се почне Брзи,тоа е почетокот а за тоа треба човек свест да има.
Свест да има онај шо ги продава дека со тие петарди може неговото дете да се повреди или нешто полошо од тоа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:10
Не ми е јасно, што има да се бранат?
Јас се уште сум си со нив, интересни ми се, можеби како малите деца сум ама тоа е тоа од петарда по ќеф работа не сум видел. Правилна употреба и готово, има превентива и во тоа.намигнување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:14
Даре оти вака ме разочаруваш со овај пост?тагатагатагатага
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:18
Originally posted by fiks fiks напиша:

Даре оти вака ме разочаруваш со овај пост?тагатагатагатага

Како мислиш... Што ви е луѓе?изненадување
Зар не сте вие некогаш пукале мали зелени цефчиња кој се најголема новогодишна креација на забава наречени петарди?изненадување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:25
Не праам муабет за пукањето и ја су бил дете немај гајле,ама она правилна употреба ме јади Даре.

Само една неправилна употреба и доста е некој слеп да оди цел живот,тоа е рабтата.

Иначе не су уживал во пукање на петадри како мал,плус татко ми еднаш ме избуфта убо и заборајв на нив за цел животголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 00:53
Оваа појава не е од вчера. И во наше време имаше такви пиротехнички средства. Можеби не толку колку сега, но сепак имаше. Тогаш мојот сега покоен татко, ниту ми купил петарди ниту ми забранил да купувам. Незнам, едноставно низ муабет ми воочил дека тоа не е убаво и дека е опасно. Истата тактика и јас ја практикувам кон моите деца (посебно кон синот, 14-15 год.). Ниту му купувам, ниту експлицитно му бранам да купува, но во секојдневната комуникација (посебно во деновите пред прославата), му навестувам што е добро а што не. И зошто. Сега засега мислам дека го разбира и прифаќа тој начин и се придржува на тоа што му го кажувам. И затоа сметам дека вината кај родителите лежи токму во тоа, во (не)правилниот пристап кон тоа прашање. Некои од нив (посебно татковците) сакаат кај децата (посебно кај своите синови) да всадат една филозофија дека ете тие се машки и треба да се учат на такви воинствени работи, каде ќе ја истакнат својата машкост, сила, каде ќе го привлечат вниманието кон/од женските ако се покажат како фраери ... но има и такви кои одат во спротивна крајност, строго забранувајќи им да купуваат петарди. Тоа е (според мене) уште една голема грешка, бидејќи само со груба забрана, неподдржана со правилен пристап кон објаснување, предизвикува ист ефект - купување. Еве, можам да кажам дека мојот шура е еден од оние првите, „мачо мен“-овци, кој секоја година купува на десетини различни петарди. И во годините кога заедно чекаме Нова година, тој на секоја испукана петарда се радува како мало дете (што за мене воопшто не е сфатливо. Што има радост во тоа ако фрлиш нешто и тоа направи „бум“? Нормално, гледајќи ги постапките на неговиот татко, внукот уште повеќе се сили и оди во поголеми екстреми, тој ја става петардата во стаклено шише и ... досега има среќа.
И сега наизглед еден парадокс од моја страна. Јас на мојот син во таков момент намерно му дозволувам и тој да запали, односно фрли 2-3 петарди. Па земам и јас. Зошто?! За да не биде заинтригиран од чувството како тоа изгледа, па утре самиот да проба. А овака, кога тоа го прави со мене, веќе стекнува увид во тоа што претставува тој чин и едноставно му се скратува интересот за сопствено, самоиницијатвно испитување. Веќе пробал и знае. Да, звучи малку збунивачки, но тоа е психологија. Не е едноставно да се воспитуваат децата. Всушност, тоа е најтешката работа во животот на човекот.

Е арно, досега зборував за приликите во семејството.
Да видиме малку за мерките на државата кои ги презема во сузбивање на оваа појава.
Од една страна таа постојано труби да не се користат пиротехнички материјали, оти се опасни ...бла, бла, бла ... , но ништо конкретно не презема. Или, ај, презема, ама тоа е речиси ништо. Смешки. Зарем таа(државата) нема начин, нема можности, нема инструменти како да застане на крај со оваа појава? И те како тоа може да се стори. Што мислите во МВР не ги знаат кои се главните „увозници“? Па и да не ги знаат (за што би требало длабоко да се срамат) многу лесно можат да се откријат. За тоа се платени. Фати еден, фати друг, од каде ти се петардите ... од тој и тој, фати го тој и тој, од каде ти се петардите ... од тој и тој и ... ќе се дојде до некој министер, пратеник, бизнисмен кој ги увезува (читај: шверцува) или до тој кој дава дозвола за „увоз“
Нешто слично како што (треба да) се прави и за дрогата. Сите луѓе знаат дека илјадници (млади) се дрогираат и од каде ја земаат дрогата, само полицијата незнае!глупчо лутина

Од друга стран, прифаќам употреба на светлечки ракети, но сето тоа да биде организирано, контролирано и само во денот т.е. вечерта на прославата. Сепак амбиентот во тој случај е поубав.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 10:46
Не знам зошто петардите се настојува да се прикажат како толку страшни кога воопшто не се.Сите повреди и сл.се случуваат поради невнимание и не познавање на петардите.

Петардите треба да бидат легални и да можат да се купат секаде-само така може да се контролира нивната продажба-јас би забранил да се даваат на деца под 14 години бидеќи деца од таа возраст најчесто и се повредуваат.

Е сега за уништувачката моќ-секоја година овој период почнуваме да слушаме за деца што останале без прсти,вид,коса па дури и екстремитети и ни пуштаат слики со слични содржини.Ова е краен претеризам затоа што 99.9%од овие повреди не се настанати од петарди туку од ИЕН(импровизирани експлозивни направи)обичните петарди не можат да нанесат ни приближна штета-всушност најстрашно што може да ви се деси е да добијате изгореници на кожата-вид може да изгубите ако некој ви закачи петарда во око

Затоа наместо да не плашат со петарди со јачина на рачни бомби нека не поднаучат нешто за експлозиви на час по хемија...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 14:12
Originally posted by brza brza напиша:

a be,...ako neshto ne e za opshto dobro...treba da se zabrani ...i goni!....toa e taka so site opasni stvari.....a za, zabranuvanje ...i gonenje ...kompetetntna e samo drzavat!..znachi...taa e edinstveno kriva!...toa shto ti go kazuvash,..e samo ...od moralen aspekt...koj shto i go nema bash sekoj...konkretno za tie stvari...


Па државата ги забрани! Само не сите деца слушаат што ќе им кажат родителите...А државата прави се што е во нејзина моќ да не се употребуваат патердите...епа сега неможе полицијата да оди по децата...на школо си имааат обезбедување,педагог,психолог...тие додека се децата на школо треба да се грижат за нив т.е да ги заштитат од петардите и самите деца секако треба да се грижат сами за себе да не им фрли некој петарда пред нозе па тогаш да се случи несреќа...но најпрво во школо треба да им ги одземат петардите ако пак донесат опомена писмена...ако пак донесат опомена пред исклучување...и ако пак донесат бркање од школо или депортирање во тоа школото за проблематични деца...е тогаш ќе видиме дали ќе носат и ќе пукаат петарди на школо...но тоа не е до државата ниту до школите туку до родителите! Ако нема некое дете домашно воспитување џабе е се...

Зајчев а демек вие ,,големите,, деца над 14 знаете да ракувате со петарди а? Море ќе направите беља ко вие да се којзнае колку големи...и јас не сум многу голема 19 години имам ама...јас не пукам петарди...никој несмее да пука петарди-ПЕТАРДИТЕ СЕ ЗАБРАНЕТИ СО ЗАКОН!

Дарко како не се опасни?

Абе не зборувајте така и ти Зајчев и ти Дарко петардите се опасни! И незнам кое е задоволството да пукаш петарди? Јас не сум пукала изгледа поради тоа што сум женско...но брат ми има 15 години па и тој не пука...го почитува законот!




Изменето од ВАЖНА - 18.Ноември.2009 во 14:12
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 18:00
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:


Па државата ги забрани! Само не сите деца слушаат што ќе им кажат родителите...А државата прави се што е во нејзина моќ да не се употребуваат патердите...епа сега неможе полицијата да оди по децата...

на школо си имааат обезбедување,педагог,психолог...тие додека се децата на школо треба да се грижат за нив т.е да ги заштитат од петардите и самите деца секако треба да се грижат сами за себе да не им фрли некој петарда пред нозе па тогаш да се случи несреќа...но најпрво во школо треба да им ги одземат петардите ако пак донесат опомена писмена...ако пак донесат опомена пред исклучување...и ако пак донесат бркање од школо или депортирање во тоа школото за проблематични деца...е тогаш ќе видиме дали ќе носат и ќе пукаат петарди на школо...

но тоа не е до државата ниту до школите туку до родителите! Ако нема некое дете домашно воспитување џабе е се...

Зајчев а демек вие ,,големите,, деца над 14 знаете да ракувате со петарди а? Море ќе направите беља ко вие да се којзнае колку големи...и јас не сум многу голема 19 години имам ама...јас не пукам петарди...никој несмее да пука петарди-ПЕТАРДИТЕ СЕ ЗАБРАНЕТИ СО ЗАКОН!

Дарко како не се опасни? Абе не зборувајте така и ти Зајчев и ти Дарко петардите се опасни! И незнам кое е задоволството да пукаш петарди? Јас не сум пукала изгледа поради тоа што сум женско...но брат ми има 15 години па и тој не пука...го почитува законот!

Хех...
Државата не прави воопшто ништо по ова прашање-доволно е да прашаат 10годишно дете и тоа ќе им ги изрецитира сите продавници и продавачи што продаваат петарди во неговата населба ама не сакаат да го решат проблемот бидеќи тие се всушност вмешани во шверц на забранети работи.

Се согласувам дека во школо не се презема ништо и дека човек може да внесе пиштоли и рачни бомби не пак петарди,ама што да прават толку се способни а и треба да има полиција во или во близина на училиштата што ќе се грижи за безбедноста на децата.

Е сега за воспитувањето-забранетото е најслатко и колку и да им забрануваат родителите на децата,сепак тие ќе ги пробуваат овие работи.Јас тврдам дека 99%од децата користат петарди-ако не знаете дека вашето дете пука петарди тоа не значи дека тоа не пука.И брат ти пука само ти не знаеш

И не треба да си земате право да ги коментирате експлозивите ако никогаш не сте ги користеле-така настануваат лагите за кој зборував во претходниот пост.
Ако на некое дете му фрлат обична петарда пред нозе нема ништо да се случи еднино може да се исплаши малку ама тоа не се смета за голема несреќа колку што знам-додуша како за кого

Изменето од Zajcef - 18.Ноември.2009 во 18:02
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2009 во 10:59
Така е, така е Зајцеф! Така размислува еден вистински маж, еден вистински мачо-мен, еден вистински херој, „јунак на нашето време“ ...
А дека и ти си едно такво надежно воинствено дете кое сака оружје, насилство, пукање ... се гледа и од твоето пишување и од сликичката на твојот аватар. Покрај се, веројатно и си ги играш тие видео игри со пукање, убивање, колење ... така? Па што има лошо во тоа? Ништо, нели?глупчоразмислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2009 во 11:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Така е, така е Зајцеф! Така размислува еден вистински маж, еден вистински мачо-мен, еден вистински херој, „јунак на нашето време“ ... А дека и ти си едно такво надежно воинствено дете кое сака оружје, насилство, пукање ... се гледа и од твоето пишување и од сликичката на твојот аватар. Покрај се, веројатно и си ги играш тие видео игри со пукање, убивање, колење ... така? Па што има лошо во тоа? Ништо, нели?глупчоразмислување

Мене не ми беше цел да се претставам како мачо мен,мажиште или не знам што..
Нити пак насилство и оружје спомнав негде.
Само пробувам да ви кажам дека луѓето се заштитуваат со информирање а не со страв како да е 15ти век,ако го испреплашиш син ти со разорната моќ на претардите нема да постигнеш ништо добро-кога тогаш тој сепак ќе проба од љубопитност само што нема да знае како се користат и не дај боже ќе можи да се повреди...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2009 во 13:14
nekoj rece deka drzavata zabranila i si go svrsila svoeto.alal da mu e na pametot ma toj,ama na drzavata ne e samo da zabranuva tuku treba i da go sproveduva zabranetoto a toa znaci deka treba da gi goni isklucivo prodavacite a neda im soli pamet na konsumentite za opasnostite od niv, dodeka zabranetoto mozes da go nabavis na sekoe kjose na "vajnava" drzava..
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.