IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петарди-како да ги одбраниме учениците од нив?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петарди-како да ги одбраниме учениците од нив?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Петарди-како да ги одбраниме учениците од нив?
    Испратена: 24.Декември.2008 во 15:08
Во деновите пред нова година во училиште се случува децата да се вознемирени, ненаспани. Родителите објаснуваат дека иако ги легнуваат навреме децата до  12 часот наполноќ не мозат да заспијат бидејки  ечат силни татнежи од  петарди кој ги будат или не им дозволуваат воопшто да заспијат . Секојдневни силни звуци ја прекинуваат и наставата во училиштата бидејки децата своите занимливи играчки ги носат и во училиште. И покрај забраните и прочитаните соопштенија за казни очигледно забавата со детонациите е појака од стравот од казните. И оваа година наше предновогодишно секојдневие се петардите, само од година во година се пософистицирани и побучни

Изменето од mamamd - 24.Декември.2008 во 15:09
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 16:35
Zabelezav deka ovaa godina ima drasticno pomalce petardi, barem vo Skopje, porano uste sredina na noemvri ce pocnea da pukaat. Sega dali zabelezav 3-4.

Vo Ungarija i drugi zemji na EU kupuvanjeto petardi i pirotehnicki materijal e dozvoleno samo nekoklu denea pred Nova Godina vo specijalni prodavnici. Dokolku proizvodite gradjanite ne gi potrosat zaklucno 1-vi januari, treba da gi vreatat vo prodavnicata.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 18:10
dobra ideja
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 19:28
 Bogami zavisi koj kaj ziveeголема%20насмевка. kaj nas e ko vo Bejrut. Sekoja godina nekoi novi klinci na koi ovaa im e prva godina pa si pravat vatreno krshtevanje. Ko kje gi pushtat vo vlez mislish zgradava kje padne. 
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 20:13
......Zalosno sto decata ne se ni svesni kakvi posledici mozat da nastanat so pogresna manipulacija na edna obiçna petarda!..
Sekoja godina ,bar vo regionot sto ziveam ,vo periodot na novogodisnite praznici se povreduvaat najmalku stotina deca,od koi ima i tesko povredeni.....So prevencijata koja ja sprovede lokalnata policija po shkolite,pokazuvajki sliki na deca povredeni od petardi,so razneseni race ili oçi..i so zabranata na prodazba na petardite ,se namalija pukotnicite..
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 12:41
nemozes da gi odbranis treba sami da bidat svesni za opasnostite
faster then light :D
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 13:38
не е за смеење... ама пред некој ден прв пат слушнав петарда нашколо... и другарка ми вика... ајде сега ќе помине соопштение дека се забранети... смеење

не знам, можда оти сум средно, не се веќе деца... па не им е интересно да пукаат петарди,... ама знам дека кога бев мала имаше бааги повеќе... збунетост
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 15:06
Iskreno do sea samo dva puti slusnav ptarda da pukne,za razlika od prethodnite godini koga situacijata bese ocajna na sekoi 2 min.se slusaa..treba da im se ukaze na decata od posledicite koi moze da proizlezat od seto toa sto za niv e samo igra..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 22:38
i kaj nas ne se puka so petardi ovaa godina kako ... ili ne gi ni primetuvame od rafalnite istreli
Кон врв
maki_seker4e Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maki_seker4e Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 13:15
brat mi puka a pak mene mn mi e strav.se plasam balon koa ke pukne a pa petardaaa....sakav da mu gi isecham...daj neso neka napraat vise da ne se puka
I love saying yes...and doing the opposite. a friend is alweys there when you need them.NOT ME!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 15:50
Секоја година исти муабети, предупредувања, поплаки и се по старо. На месец и пол пред нова година ечат училишните дворови од врисоци на деца исплашени од петарди. Малку поголемите без размислување и заради забава ги фрлаат петардите пред нозете на малецките.  Кога наставниците ке им ги одземат и прашуваат од каде им се децата како од пушка одговараат дека им ги купиле родителите.збунетост
Надлежните како и секоја година и оваа не се подготвени за акција се додека не се случи беља, додека не настрада некое дете.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 19:49
a, pogodi koj e kriv?! pomini samo okolu bitpazar....pa, ke se uveri , ako ne znae nekoj...samo, ne se i "ditributerite"
krivi...kriva e samo ovaa drzava,..koja shto nikoj ne smee da ja navreduva tuka,....kako i nejziniot ...mnogu klever ...narod!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:01
Е добро Брзи ајде нека е виновна државата,се сложува со тоа оти не води сметка за тоа и ако води тоа е многу малку.

Дали ти Брзи како одговорен возрасен не знам дали си родител си купил некогаш петарди за свое дете?

Ако си купил ти вршиш побарувачка на истото а тука ја критикуваш државата.

Во нас е проблемот брат,во нас оти не ги контролираме сопствените деца шо прават со парите кои им се сервираат секое итро на маса,бидејќи индиректно учествуваме во побарувачката кој потоа покренува понуда од разноразни петарди и распрскуваќки еуфорични средства за развеселување на татините и мамини синчиња.

Ако нема побарувачка нема да има ни понуда на петарди,значи највиновни се родителите кои не реагираат кога ќе го видат сопственото дете со петарди наоружано ко да оди на фешта во Мексико или Кина.

Значи исплескај го убо тогаш и ќе видиш дали друг пат ќе купи или фрли петарда во нозете на некого.

А тука и има една друга работа а тоа е пукањето од разноразни орудиа за време на нова годишните празници,па човече уште од топови фали да се запука,за нова година е ко канонада на источен фронт во втора Светска војна од петарди,огномети и светлечки ракети,уште урааааааа фали да почне да се вика.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:15
ne ajde,..tuku taa e i edinstven vinovnik!...barem za ona shto...transparentno se prodava po ulicite...

inache,..ako me chekaat mene tie shto gi prodavaat ,...ima da se nachekaat!,..ne pamtam nekogash da sum kupil neshto slichno...ni za mene porano,..niti sega za nego...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.