IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќно писмо од Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќно писмо од Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 00:53
Гледајќи ги денес вестите и она што се случуваше во моето соседство, сфатив колку навистина имал право писателот на "Божиќното писмо од Исус".
Паганизам, традиции, обичаи, пијанчење, патриотски песни, огништа, попови, коледе деде, паднало греде, А ИСУС? тага
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:01
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Гледајќи ги денес вестите и она што се случуваше во моето соседство, сфатив колку навистина имал право писателот на "Божиќното писмо од Исус".
Паганизам, традиции, обичаи, пијанчење, патриотски песни, огништа, попови, коледе деде, паднало греде, А ИСУС? тага


Pravoslaven, и јас не се сложувам со огновите и бадниковите гранчиња и други обичаи кои за мене се пагански, меѓутоа искрено нема ништо лошо во коледе леде ( мислам на децата и на песната која ја пеат ). Сепак тоа е навистина момент за радост за децата кој не треба да им се одземе. И ние сме биле деца некогаш- се надевам се сеќаваш сме се радувале на коледе леде..
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:09
Јас не реков дека има нешто лошо во тоа. Јас велам дека е лошо тоа што сето тоа се поврзува со Христово раѓање, со христијанството. Се разбира, тоа на многу попови им годи, затоа што си добиваат екстра заработувачка и затоа сите се нацртаа околу огновите и го "благословуваа" тресејќи тралалајќи дека сето тоа е поврзано со христијанството.


Изменето од Pravoslaven - 07.Јануари.2009 во 01:10
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:11
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Јас не реков дека има нешто лошо во тоа. Јас велам дека е лошо тоа што сето тоа се поврзува со Христово раѓање, со христијанството.


Па децата и го најавуваат Христовото раѓање. Тоа е и целта на коледе-леде. Инаку во право си, треба повеќе за Исус да има место на Божиќ. Сепак тоа треба прво кај возрасните.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Па децата и го најавуваат Христовото раѓање. Тоа е и целта на коледе-леде.
 
Не е точно! Децата не го најавуваат Христовото раѓање. Тоа не е целта на коледе-леде. Децата не пеат: "Христос се роди" ниту нешто слично на тоа. Да го погледнеме текстот на една од верзиите на коледарската песна:
 
Коледе леде
паднало греде
утепало деде
дете се мачи
баба го квачи
за четири јајца
гускини, шаткини, паткини
Коледееее!!
 
Ајде сега покажи ми во кој дел од оваа песна се најавува Христовото раѓање? голема%20насмевка
 


Изменето од Pravoslaven - 07.Јануари.2009 во 01:18
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:29
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Па децата и го најавуваат Христовото раѓање. Тоа е и целта на коледе-леде.

 

Не е точно! Децата не го најавуваат Христовото раѓање. Тоа не е целта на коледе-леде. Децата не пеат: "Христос се роди" ниту нешто слично на тоа. Да го погледнеме текстот на една од верзиите на коледарската песна:

 

Коледе леде

паднало греде

утепало деде

дете се мачи

баба го квачи

за четири јајца

гускини, шаткини, паткини

Коледееее!!

 

Ајде сега покажи ми во кој дел од оваа песна се најавува Христовото раѓање? голема%20насмевка

 


Да, ама потсетуваат дека денес е коледе, а утре Божиќ.

Денеска е коледе,
утре е Божиќ,
ќе колеме теле
теле вика леле,
не колете мене
ќе ви дадам зелје
да месите пита
да јадете сите
Гускини, шткини коледе ( вториот дел ос песната )

Значи потсетуваат дека утре е Божиќ.

А Христовото Рождество е утредента- на Божиќ.    
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:39
Токму тоа е најлошиот дел од песната, затоа што го поврзува овој пагански празник со Христовото раѓање, а тоа е "лошото" за кое што збориме.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:58
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Токму тоа е најлошиот дел од песната, затоа што го поврзува овој пагански празник со Христовото раѓање, а тоа е "лошото" за кое што збориме.Не гледам ништо лошо тоа што се најавува Божиќ утредента. Не се поврзува никако , а нема лошо што се најавува. А пагански празник не е коледе , туку пагански се огновите. Децата и песните не се поврзани со огнот и тие обичаи.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 02:15
Целиот празник (Коледе) е пагански празник. Сите детали во него се пагански. Огништата, бадниковите гранчиња, коледарските маршути, вртењето на лепче со паричка, се е тоа паганско.
Коледарските маршути ги имаш и во паганскиот празник Halloween (ноќта на вештерките). На овој празник децата со маски идат од врата на врата и го прават истото што го прават и нашите коледари. Ова е доказ дека и двете маршути имаат ист пагански корен.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 22:54

Moe mislenje e deka tesko tie tradicii ke se isfrlat od
Pravoslavieto....

Ostanale so vekovi pred da dojde Hristijanstvoto i se dlaboko vkoreneti, taka da... ne veruvam deka moze toa da se sluci.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 23:01
Се сложувам потполно со тебе, дека тоа луѓето неможат да го променат!

Но што е за луѓето невозможно, за БОГА е возможно!

ХАЛЕЛУЈАХ!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 23:01

Sto se odnesuva do Boziknoto Pismo na Isus, navistina e tocno toa sto e napisano.(ne znam koj e avtorot, no sekoja cest)

Nie deneska imavme familijaren rucek za Bozik, ubavo si pominavme, no bidejki clenovite na moeto semejstvo ne se mnogu religiozni, zboruvavme za razni raboti, a za Hristos i Biblijata ne.

Ne sakav jas da go rasipuvam raspolozenieto , pa se trudev na site da ni bide prijaten rucekot, no veruvale ili ne mi tekna za Boziknoto Pismo na ISUS, i bas se cuvstvuvav kako ISUS da sedi na nekoe kose i deka ne gleda kako se smeeme i se veselime, a za Nego nema mesto na trpezata...

Koga si otidoa bratot so familijata, jas ja zedov Biblijata i citav od delovite na Evangelijata kade sto se kazuva za Rozdestvoto Hristovo za da se potsetam na najvazniot nastan sto nekogas se slucil na ovaa Zemja.
Кон врв
VasilK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VasilK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 01:54
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sto se odnesuva do Boziknoto Pismo na Isus, navistina e tocno toa sto e napisano.(ne znam koj e avtorot, no sekoja cest)

Nie deneska imavme familijaren rucek za Bozik, ubavo si pominavme, no bidejki clenovite na moeto semejstvo ne se mnogu religiozni, zboruvavme za razni raboti, a za Hristos i Biblijata ne.

Ne sakav jas da go rasipuvam raspolozenieto , pa se trudev na site da ni bide prijaten rucekot, no veruvale ili ne mi tekna za Boziknoto Pismo na ISUS, i bas se cuvstvuvav kako ISUS da sedi na nekoe kose i deka ne gleda kako se smeeme i se veselime, a za Nego nema mesto na trpezata...

Koga si otidoa bratot so familijata, jas ja zedov Biblijata i citav od delovite na Evangelijata kade sto se kazuva za Rozdestvoto Hristovo za da se potsetam na najvazniot nastan sto nekogas se slucil na ovaa Zemja.


Баш ми е мило што сепак ти текна на Исус - да, звучи малку чудно, но стварно е неверојатно колку луѓето не зборат за Исус за време на Божиќ.

И мојата божиќна вечер беше во “духот на традицијата“ - со сите салтанати на трпезата и секакви јадења... но за молитви /  поуки / Библија - скраја да е! :D Т.е. имавме една молитва - и се плашам дека за моите родители тоа е настан (молитвата) кој се случува само еднаш годишно - за Божиќ.

Како и да е - да ја споделуваме пораката (преку ова писмо или како и што знаеме) до сите кои трагаат по Бога.


Поздрав и Божји благослов!
ВасилК

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 04:26
Fakt e deka za povekjeto makedonci ovie religijski praznici se samo tradicija koja se neguva zatoa sto sme "hristijani" i zatoa sto odsekogash bilo taka, no skoro nikogash ne se posvetuva vistinskoto religiozno vnimanie.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.