Испечати | Затвори го прозорот

Божиќно писмо од Исус

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17131
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 13:45
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Божиќно писмо од Исус
Постирано од: VasilK
Наслов: Божиќно писмо од Исус
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 23:40
Како што знаете, одново се приближува Мојот роденден. До сега било обичај да се приредуваат прослави по повод Мојот роденден, па веројатно ќе бида така и оваа година. Убаво е кога луѓето макар еднаш годишно се сеќаваат на Мене.

Ете, се сеќавам на минатогодишната прослава. Трпезите беа раскошни, се јадеше, се пиеше, а и подароци се разменуваа. Но, знаете што? Јас не бев поканет на прославата!

Сакав да присуствувам, но пред нос ми ја затворија вратата и не ме пуштија внатре. Не бев посебно изненаден; ова се повторува веќе многу години по ред. Сепак, јас влегов на прославата тајно, како невидлив, седнав во едно ќоше и ги набљудував славениците. Луѓето јадеа, пиеја, играа и се веселеа. Кога дојде полноќ, почнаа да си честитаат и да се прегрнуваат. Се надевав дека некој и Мене ќе ме прегрне, но никој не ми пријде. Потоа почнаа да отвораат подароци и да си ги подаруваат еден на друг. Се понадевав дека можеби и за Мене ќе има некој подарок, но немаше. Како би се чувствувал ти, ако токму на твојот роденден сите присутни си разменат подароци, а за тебе нема!? Во тој момент сфатив дека воопшто не сум пожелен на забавата, па тивко си заминав.

Сакав само да се сетат на Мене, дека пред 2000 години Јас дојдов за да им го спасувам животот на сите луѓе и таа мисија ја платив со сопствениот живот. Но, попусто. И овојпат, место за Мене немаше.

Затоа сакам да ве известам за следново: Јас решив да си приредам Своја прослава: величествена, раскошна, весела - каква што никој никогаш не видел! Денес испраќам покани; поканет си и ти - да, токму ти! Ако сакаш да дојдеш на Мојата прослава, ќе ти резервирам место, но треба да ми одговориш; во Мојот список со имињата на гостите ќе го напишам и твоето име, со златни букви!

На Мојата прослава ќе присуствуваат само оние кои ќе одговорат на Мојата покана и ќе си направат резервација кај Мене. Ако планираш да дојдеш на Мојата прослава, би те замолил да ми помогнеш, така што ќе ја умножиш Мојата покана и ќе им ја дадеш лично на сите твои роднини, пријатели и други познаници. Сакам да имам многу гости!

Те очекувам на Мојата прослава! Очекувам со себе да донесеш голем број твои роднини и пријатели!

Се гледаме!

Те сака,
Исус Христос Имануел ‡ секогаш со тебе!

--
Превземено од непознат писател со веќе добро познат Автор ;)



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 00:12
Топло добредојде од мене, Василголемо%20гушкање
Во ова време, кога сите се фокусирани на тоа како да ги прослават Новогодишните и Божиќни празници, што да зготват, какви подароци да купат за најмилите, како да украсат се чини голем број луѓе сосем ја заборавиле смислата и причината на празникот.

Еве јас прва ќе ја прифатам Поканава.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 01:24
Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 17:56
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   




Уффффффффф......се наежив.........


Постирано од: Земјотрес
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 02:41
Originally posted by VasilK VasilK напиша:

Како што знаете, одново се приближува Мојот роденден. До сега било
обичај да се приредуваат прослави по повод Мојот роденден, па веројатно
ќе бида така и оваа година. Убаво е кога луѓето макар еднаш годишно се
сеќаваат на Мене.

Ете, се сеќавам на минатогодишната прослава. Трпезите беа раскошни, се
јадеше, се пиеше, а и подароци се разменуваа. Но, знаете што? Јас не
бев поканет на прославата!

Сакав да присуствувам, но пред нос ми ја затворија вратата и не ме
пуштија внатре. Не бев посебно изненаден; ова се повторува веќе многу
години по ред. Сепак, јас влегов на прославата тајно, како невидлив,
седнав во едно ќоше и ги набљудував славениците. Луѓето јадеа, пиеја,
играа и се веселеа. Кога дојде полноќ, почнаа да си честитаат и да се
прегрнуваат. Се надевав дека некој и Мене ќе ме прегрне, но никој не ми
пријде. Потоа почнаа да отвораат подароци и да си ги подаруваат еден на
друг. Се понадевав дека можеби и за Мене ќе има некој подарок, но
немаше. Како би се чувствувал ти, ако токму на твојот роденден сите
присутни си разменат подароци, а за тебе нема!? Во тој момент сфатив
дека воопшто не сум пожелен на забавата, па тивко си заминав.

Сакав само да се сетат на Мене, дека пред 2000 години Јас дојдов за да
им го спасувам животот на сите луѓе и таа мисија ја платив со
сопствениот живот. Но, попусто. И овојпат, место за Мене немаше.

Затоа сакам да ве известам за следново: Јас решив да си приредам Своја
прослава: величествена, раскошна, весела - каква што никој никогаш не
видел! Денес испраќам покани; поканет си и ти - да, токму ти! Ако сакаш
да дојдеш на Мојата прослава, ќе ти резервирам место, но треба да ми
одговориш; во Мојот список со имињата на гостите ќе го напишам и твоето
име, со златни букви!

На Мојата прослава ќе присуствуваат само оние кои ќе одговорат на
Мојата покана и ќе си направат резервација кај Мене. Ако планираш да
дојдеш на Мојата прослава, би те замолил да ми помогнеш, така што ќе ја
умножиш Мојата покана и ќе им ја дадеш лично на сите твои роднини,
пријатели и други познаници. Сакам да имам многу гости!

Те очекувам на Мојата прослава! Очекувам со себе да донесеш голем број твои роднини и пријатели!

Се гледаме!

Те сака,
Исус Христос Имануел ‡ секогаш со тебе!--Превземено од непознат писател со веќе добро познат Автор ;)


Прекрасно напишано.


Постирано од: Земјотрес
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 02:48
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   


Супер. Одличен текст.
Уживам да ве читам.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 09:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
...
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.
 
  

Спиросе, многу убаво ја отслика целата ситуација. Пред се искрено. Навистина е жално што сите сте се чувствувале „отфрлени“ во дадената ситуација. Но тука не се криви ниту сестра ти, ниту зет ти, ниту било кој друг. Прости ми, но ќе речам дека до тебе е вината.
Како што ти не сакаш да слушаш „мрсни вицови“, посебно не на тој ден, така има некои други луѓе кои не сакаат да слушаат „проповеди“ од твоја страна, луѓе кои сакаат на свој сопствен начин да празнуваат. Така како што тие самите оценуваат дека е најдобро. Исто како што сакаш и ти, нели?
Никој не те тера да кажуваш и ти „мрсни вицови“, но сепак треба да ги почитуваш желбите, потребите и во крајна рака убедувањето на другите. Секако, тука спаѓаат и твоите најблиски - семејството. Да, верувам дека твоите дечиња се добро воспитани и нема јавно да го изразат своето незадоволство, својата тага од скратувањето на една забава, прилика да бидат со своите роднини. Тие се ќе сторат за да ти угодат тебе. А ти? Зошто ти, како татко кој треба да даде пример, „херојски“ не ги прифати нивните желби? Или ти мислиш дека тоа за нив не е добро?
Уште еднаш ќе речам, прости ми што завлегувам односно коментирам за во твојот приватен живот и што ти кажувам како треба ти да се однесуваш. Но сепак, штом ти го изнесе ова јавно, сигурно си бил свесен за фактот дека тоа ќе наиде на секакви коментари, позитивни и критички.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 11:17

Кога го имаш во себе светиот Дух, на самиот себе ќе ти биде одвратно да си во друштво со такви луѓе, а не пак да бидеш учесник.

Така да јас не наоѓам вина во спирос, но ни во другите.
 
Доказ за исправноста на ставот на спирос е чудесниот Божиќ кој го имал во интимниот круг на своето семејство.големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 15:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

 ... Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат

Реков, од приложеното секој може да заклучи дека Спирос има прекрасни деца!големо%20гушкање
btw. Спиросе, може ли да дознаеме на која возраст се? Еве кај мене се ќерката 16, а синот 13 .

Може една ироночна (во никој случај злонамерна) забелешка на твоја сметка Спиросе?намигнување
Originally posted by spiros spiros напиша:

 ... Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа...

Веројатно ова е последица на тоа што таа почнала да сонува како е на забава(та) со роднините!плазењеголема%20насмевкасреќа


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 20:30


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 00:41

Boziknoto pismo od ISUS ja otslikuva realnata slika za praznuvanje na Bozik, vo pogolemiot del na svetot.

Namesto na toj den site da ja citaat Biblijata i da se molat za beriket na semejstvoto, drzavata i planetata i da blagodarat za ragjanjeto na Spasitelot, imeto ISUS ne se ni spomnuva, se kitat elki, se davaat podaroci i se lumpuva...

Jas ja prifakam pokanata dragi ISUSE, Ti da bides domakin a nie da bideme tvoi gosti i da uzivame vo tvoeto prisustvo

                   AMIN!



Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 00:49
                         66
                      6     6
                    6    6     6
                   6   6        6
                  6        6     6
                 6 6 6 6 6 6 6
                         666
                         666

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 00:54
Многу добро писмо!

Сите се докажуваат демек кој пограндиозно го прославува Божик подготвуваат разни специјалитети, еден тон алкохолни пијалаци, прасиња, мисисирки итн.Некои дури и постат 40 дена за да покажат колку се побожни.
Поентата на денот никој не ја спомнува, дека на овој ден се роди Спасителот, и барем на овој ден да се разговара на оваа тема додека се празнува.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 12:12
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Спиросе, многу убаво ја отслика целата ситуација. Пред се искрено. Навистина е жално што сите сте се чувствувале „отфрлени“ во дадената ситуација. Но тука не се криви ниту сестра ти, ниту зет ти, ниту било кој друг. Прости ми, но ќе речам дека до тебе е вината. ...


Твојот начин на размислување не е грешен, златнику.
И јас се прашував дали јас сум виновникот за таа ситуација. Денеска дури и го имам одговорот и знам дека јас сум крив и за сите други неправдини што се случуваат во овој свет.     
Да – повторувам уште еднаш - баш тоа јас и тоа ние е причината за (скоро сите) наши проблеми.

Но пред отпилика 2000 години се случи нешто чудесно. Девица остана бремена и спасителот се отелотвори под нејзиното верно срце.
Таа девица и Спасителната Мудрост што растеше во нејзината утроба беа – за жал – одбиени, тогаш пред 2000 години.
А денес? Како стојат работите денес, во времето кога јас и ние со нашиот раскошен начин на живот, ја уништуваме мајчица природица?
Дали сме нешто подобри од тие што им ја затворија вратата на СВЕТАТА ФАМИЛИЈА?

Јас знам за мене дека не сум ништо подобар од најголемите грешници на овој свет! Тој факт ме нажалува прилично и ме нажалува толку многу што “мрсните вицови“ неможат да ме развеселат.
За среќа има нешто друго што може да ме развесели и исполни со радост а тоа е РАДОСТНАТА ВЕСТ за отелотворената МИЛОСТ БОЖЈА во ИСУС!

Го молам БОГА јас и ние сите – не само на Божиќната ноќ, туку секојдневно - да почнеме да се движиме по Неговите Свети стапки, со вистински збор и со исто такви постапки!

АМИН






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 00:53
Гледајќи ги денес вестите и она што се случуваше во моето соседство, сфатив колку навистина имал право писателот на "Божиќното писмо од Исус".
Паганизам, традиции, обичаи, пијанчење, патриотски песни, огништа, попови, коледе деде, паднало греде, А ИСУС? тага


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:01
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Гледајќи ги денес вестите и она што се случуваше во моето соседство, сфатив колку навистина имал право писателот на "Божиќното писмо од Исус".
Паганизам, традиции, обичаи, пијанчење, патриотски песни, огништа, попови, коледе деде, паднало греде, А ИСУС? тага


Pravoslaven, и јас не се сложувам со огновите и бадниковите гранчиња и други обичаи кои за мене се пагански, меѓутоа искрено нема ништо лошо во коледе леде ( мислам на децата и на песната која ја пеат ). Сепак тоа е навистина момент за радост за децата кој не треба да им се одземе. И ние сме биле деца некогаш- се надевам се сеќаваш сме се радувале на коледе леде..


-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:09
Јас не реков дека има нешто лошо во тоа. Јас велам дека е лошо тоа што сето тоа се поврзува со Христово раѓање, со христијанството. Се разбира, тоа на многу попови им годи, затоа што си добиваат екстра заработувачка и затоа сите се нацртаа околу огновите и го "благословуваа" тресејќи тралалајќи дека сето тоа е поврзано со христијанството.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:11
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Јас не реков дека има нешто лошо во тоа. Јас велам дека е лошо тоа што сето тоа се поврзува со Христово раѓање, со христијанството.


Па децата и го најавуваат Христовото раѓање. Тоа е и целта на коледе-леде. Инаку во право си, треба повеќе за Исус да има место на Божиќ. Сепак тоа треба прво кај возрасните.

-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Па децата и го најавуваат Христовото раѓање. Тоа е и целта на коледе-леде.
 
Не е точно! Децата не го најавуваат Христовото раѓање. Тоа не е целта на коледе-леде. Децата не пеат: "Христос се роди" ниту нешто слично на тоа. Да го погледнеме текстот на една од верзиите на коледарската песна:
 
Коледе леде
паднало греде
утепало деде
дете се мачи
баба го квачи
за четири јајца
гускини, шаткини, паткини
Коледееее!!
 
Ајде сега покажи ми во кој дел од оваа песна се најавува Христовото раѓање? голема%20насмевка
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:29
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Па децата и го најавуваат Христовото раѓање. Тоа е и целта на коледе-леде.

 

Не е точно! Децата не го најавуваат Христовото раѓање. Тоа не е целта на коледе-леде. Децата не пеат: "Христос се роди" ниту нешто слично на тоа. Да го погледнеме текстот на една од верзиите на коледарската песна:

 

Коледе леде

паднало греде

утепало деде

дете се мачи

баба го квачи

за четири јајца

гускини, шаткини, паткини

Коледееее!!

 

Ајде сега покажи ми во кој дел од оваа песна се најавува Христовото раѓање? голема%20насмевка

 


Да, ама потсетуваат дека денес е коледе, а утре Божиќ.

Денеска е коледе,
утре е Божиќ,
ќе колеме теле
теле вика леле,
не колете мене
ќе ви дадам зелје
да месите пита
да јадете сите
Гускини, шткини коледе ( вториот дел ос песната )

Значи потсетуваат дека утре е Божиќ.

А Христовото Рождество е утредента- на Божиќ.    

-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:39
Токму тоа е најлошиот дел од песната, затоа што го поврзува овој пагански празник со Христовото раѓање, а тоа е "лошото" за кое што збориме.

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 01:58
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Токму тоа е најлошиот дел од песната, затоа што го поврзува овој пагански празник со Христовото раѓање, а тоа е "лошото" за кое што збориме.



Не гледам ништо лошо тоа што се најавува Божиќ утредента. Не се поврзува никако , а нема лошо што се најавува. А пагански празник не е коледе , туку пагански се огновите. Децата и песните не се поврзани со огнот и тие обичаи.

-------------


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 02:15
Целиот празник (Коледе) е пагански празник. Сите детали во него се пагански. Огништата, бадниковите гранчиња, коледарските маршути, вртењето на лепче со паричка, се е тоа паганско.
Коледарските маршути ги имаш и во паганскиот празник Halloween (ноќта на вештерките). На овој празник децата со маски идат од врата на врата и го прават истото што го прават и нашите коледари. Ова е доказ дека и двете маршути имаат ист пагански корен.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 22:54

Moe mislenje e deka tesko tie tradicii ke se isfrlat od
Pravoslavieto....

Ostanale so vekovi pred da dojde Hristijanstvoto i se dlaboko vkoreneti, taka da... ne veruvam deka moze toa da se sluci.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:01
Се сложувам потполно со тебе, дека тоа луѓето неможат да го променат!

Но што е за луѓето невозможно, за БОГА е возможно!

ХАЛЕЛУЈАХ!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:01

Sto se odnesuva do Boziknoto Pismo na Isus, navistina e tocno toa sto e napisano.(ne znam koj e avtorot, no sekoja cest)

Nie deneska imavme familijaren rucek za Bozik, ubavo si pominavme, no bidejki clenovite na moeto semejstvo ne se mnogu religiozni, zboruvavme za razni raboti, a za Hristos i Biblijata ne.

Ne sakav jas da go rasipuvam raspolozenieto , pa se trudev na site da ni bide prijaten rucekot, no veruvale ili ne mi tekna za Boziknoto Pismo na ISUS, i bas se cuvstvuvav kako ISUS da sedi na nekoe kose i deka ne gleda kako se smeeme i se veselime, a za Nego nema mesto na trpezata...

Koga si otidoa bratot so familijata, jas ja zedov Biblijata i citav od delovite na Evangelijata kade sto se kazuva za Rozdestvoto Hristovo za da se potsetam na najvazniot nastan sto nekogas se slucil na ovaa Zemja.


Постирано од: VasilK
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 01:54
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sto se odnesuva do Boziknoto Pismo na Isus, navistina e tocno toa sto e napisano.(ne znam koj e avtorot, no sekoja cest)

Nie deneska imavme familijaren rucek za Bozik, ubavo si pominavme, no bidejki clenovite na moeto semejstvo ne se mnogu religiozni, zboruvavme za razni raboti, a za Hristos i Biblijata ne.

Ne sakav jas da go rasipuvam raspolozenieto , pa se trudev na site da ni bide prijaten rucekot, no veruvale ili ne mi tekna za Boziknoto Pismo na ISUS, i bas se cuvstvuvav kako ISUS da sedi na nekoe kose i deka ne gleda kako se smeeme i se veselime, a za Nego nema mesto na trpezata...

Koga si otidoa bratot so familijata, jas ja zedov Biblijata i citav od delovite na Evangelijata kade sto se kazuva za Rozdestvoto Hristovo za da se potsetam na najvazniot nastan sto nekogas se slucil na ovaa Zemja.


Баш ми е мило што сепак ти текна на Исус - да, звучи малку чудно, но стварно е неверојатно колку луѓето не зборат за Исус за време на Божиќ.

И мојата божиќна вечер беше во “духот на традицијата“ - со сите салтанати на трпезата и секакви јадења... но за молитви /  поуки / Библија - скраја да е! :D Т.е. имавме една молитва - и се плашам дека за моите родители тоа е настан (молитвата) кој се случува само еднаш годишно - за Божиќ.

Како и да е - да ја споделуваме пораката (преку ова писмо или како и што знаеме) до сите кои трагаат по Бога.


Поздрав и Божји благослов!
ВасилК



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 04:26
Fakt e deka za povekjeto makedonci ovie religijski praznici se samo tradicija koja se neguva zatoa sto sme "hristijani" i zatoa sto odsekogash bilo taka, no skoro nikogash ne se posvetuva vistinskoto religiozno vnimanie.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 19:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   

Тажно, да сите ние сме исфрлувани од народот затоа што им кажуваме на другите за Исус, но со добра намера за да се спасат, нивно е дали ќе прифатат или не, но бараме од нив да не третираат како луѓе и ич не му се секирам, дури и мојата мајка да ми каже нешто против тоа што верувам, знам дека оној кој е прогонуван и навредуван поради Бог, тој ќе биде благоствовен и спасен.


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 02:32
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   
Тажно, да сите ние сме исфрлувани од народот затоа што им кажуваме на другите за Исус, но со добра намера за да се спасат, нивно е дали ќе прифатат или не, но бараме од нив да не третираат како луѓе и ич не му се секирам, дури и мојата мајка да ми каже нешто против тоа што верувам, знам дека оној кој е прогонуван и навредуван поради Бог, тој ќе биде благоствовен и спасен.


Prikaznata na spiros e prekrasna. Lugeto vo ovoj svet ne sakaat mnogu da im zboruvas za Bog. Poveke sakaat da zboruvaat za filmovi, politika, ozboruvanja, skandal ... Onoj koj im zboruva za Bog im e trn vo oko, nekogas se postavuvaat i neprijatelski...

No, nasiot Spasitel ISUS HRISTOS ne predupredil za toa
na mnogu mesta vo Biblijata;

"Pa i site, sto sakaat da ziveat pobozno vo Hrista Isusa, ke bidat goneti.

A losite luge i lazlivcite ke napreduvaat vo zloto, zabluduvajki drugi kako i sebesi".(2 Timotej 3:12,13)

Posebno toa se slucuva vo nasevo segasno vreme.

No vo Isaija 41:10 imame ohrabruvanje od strana na BOG.

" Ne plasi se,zasto Jas sum so tebe; ne se voznemiruvaj,zasto Jas sum Bog tvoj; Jas ke te zakrepam i ke ti pomognam, ke te poddrzam so desnicata na Mojata pravda".


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 03:06
Најпродуховен одговор за случката, според мене, даде Златник на стр.1, и колку тој како атеист да негира, тој одговор би бил најблиску до Христовото учење(содржано во Беседата на Гората):
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
...Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

 
  
Спиросе, многу убаво ја отслика целата ситуација. Пред се искрено. Навистина е жално што сите сте се чувствувале „отфрлени“ во дадената ситуација. Но тука не се криви ниту сестра ти, ниту зет ти, ниту било кој друг. Прости ми, но ќе речам дека до тебе е вината. Како што ти не сакаш да слушаш „мрсни вицови“, посебно не на тој ден, така има некои други луѓе кои не сакаат да слушаат „проповеди“ од твоја страна, луѓе кои сакаат на свој сопствен начин да празнуваат. Така како што тие самите оценуваат дека е најдобро. Исто како што сакаш и ти, нели? Никој не те тера да кажуваш и ти „мрсни вицови“, но сепак треба да ги почитуваш желбите, потребите и во крајна рака убедувањето на другите. Секако, тука спаѓаат и твоите најблиски - семејството. Да, верувам дека твоите дечиња се добро воспитани и нема јавно да го изразат своето незадоволство, својата тага од скратувањето на една забава, прилика да бидат со своите роднини. Тие се ќе сторат за да ти угодат тебе. А ти? Зошто ти, како татко кој треба да даде пример, „херојски“ не ги прифати нивните желби? Или ти мислиш дека тоа за нив не е добро? Уште еднаш ќе речам, прости ми што завлегувам односно коментирам за во твојот приватен живот и што ти кажувам како треба ти да се однесуваш. Но сепак, штом ти го изнесе ова јавно, сигурно си бил свесен за фактот дека тоа ќе наиде на секакви коментари, позитивни и критички.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 20:05
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   
Тажно, да сите ние сме исфрлувани од народот затоа што им кажуваме на другите за Исус, но со добра намера за да се спасат, нивно е дали ќе прифатат или не, но бараме од нив да не третираат како луѓе и ич не му се секирам, дури и мојата мајка да ми каже нешто против тоа што верувам, знам дека оној кој е прогонуван и навредуван поради Бог, тој ќе биде благоствовен и спасен.


Prikaznata na spiros e prekrasna. Lugeto vo ovoj svet ne sakaat mnogu da im zboruvas za Bog. Poveke sakaat da zboruvaat za filmovi, politika, ozboruvanja, skandal ... Onoj koj im zboruva za Bog im e trn vo oko, nekogas se postavuvaat i neprijatelski...

No, nasiot Spasitel ISUS HRISTOS ne predupredil za toa
na mnogu mesta vo Biblijata;

"Pa i site, sto sakaat da ziveat pobozno vo Hrista Isusa, ke bidat goneti.

A losite luge i lazlivcite ke napreduvaat vo zloto, zabluduvajki drugi kako i sebesi".(2 Timotej 3:12,13)

Posebno toa se slucuva vo nasevo segasno vreme.

No vo Isaija 41:10 imame ohrabruvanje od strana na BOG.

" Ne plasi se,zasto Jas sum so tebe; ne se voznemiruvaj,zasto Jas sum Bog tvoj; Jas ke te zakrepam i ke ti pomognam, ke te poddrzam so desnicata na Mojata pravda".

А јас, мајка ми иако не е верна таа сепак се многу радуваше затоа што читам Библија, се молам и верувам, а преска и нешто стана и ми забрани да посетувам Црква...
Се плашела дека со моите методи би можело да и направам нешто нејзе и ме нарече со нај лоши имиња: Сатанист, луд нововерец...
Јас и Бог ја знаевме тагата во моето срце, а денес повреден од тоа бев многу гневен и од мојата усте излеваа само пцовки, децата ме питуваа што ми стана, е што ми стана таа е...
Само да си знае нешто мајка ми, ако сака да не сум верен ок, само да знае и дека ќе се соочи со многу проблеми во иднина со мене.лутина



-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 20:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А јас, мајка ми иако не е верна таа сепак се многу радуваше затоа што читам Библија, се молам и верувам, а преска и нешто стана и ми забрани да посетувам Црква...Се плашела дека со моите методи би можело да и направам нешто нејзе и ме нарече со нај лоши имиња: Сатанист, луд нововерец...Јас и Бог ја знаевме тагата во моето срце, а денес повреден од тоа бев многу гневен и од мојата усте излеваа само пцовки, децата ме питуваа што ми стана, е што ми стана таа е...Само да си знае нешто мајка ми, ако сака да не сум верен ок, само да знае и дека ќе се соочи со многу проблеми во иднина со мене.лутина
Несогласувањата(во смисла на навреди, забрани и сл.) во семејството околу религијата укажува дека постои некој друг проблем во меѓусебните односи. Религијата е само повод тие работи да излезат на површина. Можеби пред тоа имало некаква друга кавга или незадоволство?(тоа не мора да го изнесуваш тука пред сите, тоа е ваша приватна работа).

Нормално дека се чувствуваш лут што некој ти се меша во твојата слобода, но нема фајде од такви расправии и псовки. Ниту ќе го промениш ставот на мајка ти со тоа ниту ти ќе се доближиш до Бога преку тоа. Дури постои можност да ги влошиш работите.

Законот на Р.Македонија пропишува дека малолетните(под 18 години возраст) посетители на верските служби во верски објекти и училишта мораат да имаат дозвола од родителите/старателите.

Сеуште си премлад, би било добро да ги завршиш образованието(основно, средно, факултет) и се учиш себе си на самостојност за преку тоа, некоја година подоцна како возрасен маж, бидеш во можност самиот да го земеш својот живот во сопствени раце. Тогаш никој нема да може да ти се меша, ама до тогаш имај трпение, учи и созревај.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 21:10
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А јас, мајка ми иако не е верна таа сепак се многу радуваше затоа што читам Библија, се молам и верувам, а преска и нешто стана и ми забрани да посетувам Црква...Се плашела дека со моите методи би можело да и направам нешто нејзе и ме нарече со нај лоши имиња: Сатанист, луд нововерец...Јас и Бог ја знаевме тагата во моето срце, а денес повреден од тоа бев многу гневен и од мојата усте излеваа само пцовки, децата ме питуваа што ми стана, е што ми стана таа е...Само да си знае нешто мајка ми, ако сака да не сум верен ок, само да знае и дека ќе се соочи со многу проблеми во иднина со мене.лутина
Несогласувањата(во смисла на навреди, забрани и сл.) во семејството околу религијата укажува дека постои некој друг проблем во меѓусебните односи. Религијата е само повод тие работи да излезат на површина. Можеби пред тоа имало некаква друга кавга или незадоволство?(тоа не мора да го изнесуваш тука пред сите, тоа е ваша приватна работа).

Нормално дека се чувствуваш лут што некој ти се меша во твојата слобода, но нема фајде од такви расправии и псовки. Ниту ќе го промениш ставот на мајка ти со тоа ниту ти ќе се доближиш до Бога преку тоа. Дури постои можност да ги влошиш работите.

Законот на Р.Македонија пропишува дека малолетните(под 18 години возраст) посетители на верските служби во верски објекти и училишта мораат да имаат дозвола од родителите/старателите.

Сеуште си премлад, би било добро да ги завршиш образованието(основно, средно, факултет) и се учиш себе си на самостојност за преку тоа, некоја година подоцна како возрасен маж, бидеш во можност самиот да го земеш својот живот во сопствени раце. Тогаш никој нема да може да ти се меша, ама до тогаш имај трпение, учи и созревај.

Може се да ми забрани и земе, али Исус од срцето не може.


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 21:50

Nemoj da se nerviras i sekiras premnogu Darko, ima i takvi denovi.

Drzi se do Boga i do Biblijata i moli se za smiren duh i poniznost i Bog ke ti go dade toa. Neka Bog te blagoslovi


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 22:46
Даре братче, мајкати многу те сака но и се плаши за твојот понатамошен развој, па одтаму и нејзината реакција.

Те молам имај разбирање за неа, сакај ја понатаму како што си ја сакал досега и како што е - всушност - редно детето да го сака својот родител!

Љубовта и Мирот што ќе ти ги дари ГОСПОД ќе ја ослободат мајкати и дури таа може да поверува!

Шалом алеихем!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 00:27
Даре сочувствувам со твојата тага заради несвесноста на мајка ти во постапките што ги прави....

Сепак, едно би ти рекла...

Мајка ти замисли ја како слеп човек (ова е метафора, не дај Боже да е така навистина).....моментално таа е слепа за Вистината...
Ако слепиот човек турне некој предмет со ногата и го скрши...виновен ли е???? Може и да го сакал предметот и да му бил драг и да му е криво што го скршил.....но НЕ ГО ВИДЕЛ.....тој просто не гледа....
Е, така е и со мајка ти.....помисли дека темнината и ги обвиткала очите и ПРОСТИ И зашто така се однесувала...

Во надеж дека ме разбра што сакав да ти кажам....поздрав во Христа...

-------------
МИР со сите


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 00:36
Многу е умна и затоа многу си ја сакам оваа polzavce. големо%20гушкање 

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 01:22
А од друга страна ако подразмислам убаво......Даре...зошто не би размислил дека мајка ти е само начин Бог да ти покаже дека не си баш на правиот пат......

Претходниот пост се однесуваше на тоа дека не треба да ја судиш мајка ти, да и се лутиш, да не и зборуваш....о, нееее....никако.......

Размисли си....можеби баш тоа негодување од страна на мајка ти (макар што не е најсоодвето да те нарекува луд и слично)...ќе те врати во вистинската вера.....

Што викаат секое зло за добро.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 01:36
Sekogash treba vo nash*te zhivoti da imame po eden mal "machitel". Samo taka se napreduva...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 10:02

Ех бре polzavce, таман те пофалив среќа Епа сега реши се, немој да го буниш DDarko, мајка му е слепа за вистината или пак Бог го просветлува преку неа? Или пак можеби мајка му не е критериум за тоа што е вистина? Јас мислам дека е второво.

DDarko, јас ќе се поштедам од свои зборови и ќе ти го цитирам нашиот Господ Исус Христот Кој во една прилика рекол:
 
"Немојте да мислете дека дојдов да донесам мир на земјата. Не дојдов да донесам мир, туку меч. Зашто дојдов да го раздвојам човекот од неговиот татко и ќерката од нејзината мајка, и снаата од нејзината свекрва, и непријатели на човекот ќе бидат неговите домашни. Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене; "
(Исус Христос во Ев. Матеј 10:34-37)
 
... така што, да не те изненадува отпорот на мајка ти кон твојата Христова вера, затоа што се е тоа јасно предвидено од нашиот мил Христос големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 16:38
Ќе ти објаснам зошто така му пишав на Дарко во првиот пост.....

Имам братучед кој е пентакосталец. Мајка му многу се противи на тоа. Еднаш дури му ги фрлила Библиите, ги кинела пред него, ги запалила....ова е жалосно...Малку ги доближив случаите на Даре и на братучед ми....постот се однесуваше на тоа да не ја осудува мајка му, да не и се лути....нејзината слепост се однесуваше на слепоста за Христа (без разлика на тоа на која вера Дарко/братучед ми припаѓа)...ех...да кинеш Библија или да ја гориш...Боже прости и на тетка ми...

Од друга страна размислив дека Дарко погрешно може да ме сфати, па сакав да го дообјаснам моето гледиште на работите дека можеби Бог допушта мајка му на Даре преку нејзината слепост за Вистината...да влијае врз него на тој начин што самиот ќе се освести и ќе проба да не ја нервира мајка му, па ќе појде во црква, ќе се запознае со православното учење (за кое мајка му претпоставувам помалку би се лутела)...и ќе види кај била вистината.....

Во надеж дека е јасен мојот став...поздрав во Христа....

-------------
МИР со сите


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 01:24
Ако ми забранила да го следам Христа, нема да ми забрани да го следам Тито.среќа

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 02:48
Да не мислеше обратно Даре? среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 02:55
Каде е мојата вера? Дури длабоко во себе... нема ништо освен празнина и мрак... Ако постои Господ, те молам прости ми. Кога ќе помислам на Рајот, има таква убедлива празнина што мислите ми ги враќа како остри ножеви кои ми ја повредуваат душата... Колку е болна оваа незнајна болка - јас немам вера. Одбиена, празна, без верба, без љубов, без преданост... За што работам? Ако не постои Господ, не постои ни душа. Ако не постои душа тогаш, Исус, ти исто така не си вистинит.



-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 03:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ако ми забранила да го следам Христа, нема да ми забрани да го следам Тито.среќа


изненадување


-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 07:54
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Каде е мојата вера? Дури длабоко во себе... нема ништо освен празнина и мрак... Ако постои Господ, те молам прости ми. Кога ќе помислам на Рајот, има таква убедлива празнина што мислите ми ги враќа како остри ножеви кои ми ја повредуваат душата... Колку е болна оваа незнајна болка - јас немам вера. Одбиена, празна, без верба, без љубов, без преданост... За што работам? Ако не постои Господ, не постои ни душа. Ако не постои душа тогаш, Исус, ти исто така не си вистинит.






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 05.Јуни.2009 во 11:36
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Каде е мојата вера? Дури длабоко во себе... нема ништо освен празнина и мрак... Ако постои Господ, те молам прости ми. Кога ќе помислам на Рајот, има таква убедлива празнина што мислите ми ги враќа како остри ножеви кои ми ја повредуваат душата... Колку е болна оваа незнајна болка - јас немам вера. Одбиена, празна, без верба, без љубов, без преданост... За што работам? Ако не постои Господ, не постои ни душа. Ако не постои душа тогаш, Исус, ти исто така не си вистинит.






Знаеш кога бев многу мал во 2002 прв пат кога ја прочитав Библијата тогаш сум имал некаде околу 7 години, се прашував што може да ме убеди дека постои Господ, освен Библијата и дали верниците се лажат само со едно читање на Библијата....
Кога пораснав накај 12-13 години нон стоп велев, што ако го живеам овој Христијански живот и верувам дека се тоа постои, а всушност ништо не постои? Џабе ќе се понижувам, џабе ќе трпам искушенија...



-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 00:11
Вера е кога се пребродува, кога се поразува сомнежот.
Но тоа не е наша заслуга, туку ГОСПОДОВА!


Даре, јас - познавајќи се себеси во таа возраст - се прашувам дали е можно 7 годишно дете да ја прочитало целата Библија!?

Те молам простими на мене, маловерниот!



БОГ да ти ја умножи верата, љубовта и мирот.

АМИН


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 10:23
Да, мајка ми порано толку ме учеше на Библијата, а сега не дава ни да ја допрам...

-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 14:50
А како тоа те учеше мајка ти на Библијата....на кој начин?????

-------------
МИР со сите


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 18:07
Да не било некоја педагошка мерка, кога не си бил умен, па со Библија по глава?збунетост
Се шегувам Дареголемо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 18:17
Даре, ако не ти дава мајка ти да читаш Библија, прави го тоа скришно, навечер, под ќебе со батерија среќа, или надвор некаде, кај некој брат или сестра.. ајде, мораш да се стрпиш, ова нема да трае долго.
Еј, знаеш што, можеш да си читаш и он-лајн Библија овде на интернет. Додека мајка ти мисли дека си сурфаш и гледаш безвезни работи на интернет, ти појди си на http://www.svetopismo.com.mk - www.svetopismo.com.mk и читај си он-лајн колку што сакаш намигнување
Поздрав брате, се молам за тебе да знаеш, Бог да те избави од сите искушенија и да те задржи и упати во целосната вистина големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk