IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќно писмо од Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќно писмо од Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
VasilK Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VasilK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Божиќно писмо од Исус
    Испратена: 22.Декември.2008 во 23:40
Како што знаете, одново се приближува Мојот роденден. До сега било обичај да се приредуваат прослави по повод Мојот роденден, па веројатно ќе бида така и оваа година. Убаво е кога луѓето макар еднаш годишно се сеќаваат на Мене.

Ете, се сеќавам на минатогодишната прослава. Трпезите беа раскошни, се јадеше, се пиеше, а и подароци се разменуваа. Но, знаете што? Јас не бев поканет на прославата!

Сакав да присуствувам, но пред нос ми ја затворија вратата и не ме пуштија внатре. Не бев посебно изненаден; ова се повторува веќе многу години по ред. Сепак, јас влегов на прославата тајно, како невидлив, седнав во едно ќоше и ги набљудував славениците. Луѓето јадеа, пиеја, играа и се веселеа. Кога дојде полноќ, почнаа да си честитаат и да се прегрнуваат. Се надевав дека некој и Мене ќе ме прегрне, но никој не ми пријде. Потоа почнаа да отвораат подароци и да си ги подаруваат еден на друг. Се понадевав дека можеби и за Мене ќе има некој подарок, но немаше. Како би се чувствувал ти, ако токму на твојот роденден сите присутни си разменат подароци, а за тебе нема!? Во тој момент сфатив дека воопшто не сум пожелен на забавата, па тивко си заминав.

Сакав само да се сетат на Мене, дека пред 2000 години Јас дојдов за да им го спасувам животот на сите луѓе и таа мисија ја платив со сопствениот живот. Но, попусто. И овојпат, место за Мене немаше.

Затоа сакам да ве известам за следново: Јас решив да си приредам Своја прослава: величествена, раскошна, весела - каква што никој никогаш не видел! Денес испраќам покани; поканет си и ти - да, токму ти! Ако сакаш да дојдеш на Мојата прослава, ќе ти резервирам место, но треба да ми одговориш; во Мојот список со имињата на гостите ќе го напишам и твоето име, со златни букви!

На Мојата прослава ќе присуствуваат само оние кои ќе одговорат на Мојата покана и ќе си направат резервација кај Мене. Ако планираш да дојдеш на Мојата прослава, би те замолил да ми помогнеш, така што ќе ја умножиш Мојата покана и ќе им ја дадеш лично на сите твои роднини, пријатели и други познаници. Сакам да имам многу гости!

Те очекувам на Мојата прослава! Очекувам со себе да донесеш голем број твои роднини и пријатели!

Се гледаме!

Те сака,
Исус Христос Имануел ‡ секогаш со тебе!

--
Превземено од непознат писател со веќе добро познат Автор ;)
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 00:12
Топло добредојде од мене, Василголемо%20гушкање
Во ова време, кога сите се фокусирани на тоа како да ги прослават Новогодишните и Божиќни празници, што да зготват, какви подароци да купат за најмилите, како да украсат се чини голем број луѓе сосем ја заборавиле смислата и причината на празникот.

Еве јас прва ќе ја прифатам Поканава.Изменето од maria_magdalena - 23.Декември.2008 во 00:12
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 01:24
Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   

Изменето од spiros - 23.Декември.2008 во 01:45
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 17:56
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   
Уффффффффф......се наежив.........
Кон врв
Земјотрес Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Земјотрес Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 02:41
Originally posted by VasilK VasilK напиша:

Како што знаете, одново се приближува Мојот роденден. До сега било
обичај да се приредуваат прослави по повод Мојот роденден, па веројатно
ќе бида така и оваа година. Убаво е кога луѓето макар еднаш годишно се
сеќаваат на Мене.

Ете, се сеќавам на минатогодишната прослава. Трпезите беа раскошни, се
јадеше, се пиеше, а и подароци се разменуваа. Но, знаете што? Јас не
бев поканет на прославата!

Сакав да присуствувам, но пред нос ми ја затворија вратата и не ме
пуштија внатре. Не бев посебно изненаден; ова се повторува веќе многу
години по ред. Сепак, јас влегов на прославата тајно, како невидлив,
седнав во едно ќоше и ги набљудував славениците. Луѓето јадеа, пиеја,
играа и се веселеа. Кога дојде полноќ, почнаа да си честитаат и да се
прегрнуваат. Се надевав дека некој и Мене ќе ме прегрне, но никој не ми
пријде. Потоа почнаа да отвораат подароци и да си ги подаруваат еден на
друг. Се понадевав дека можеби и за Мене ќе има некој подарок, но
немаше. Како би се чувствувал ти, ако токму на твојот роденден сите
присутни си разменат подароци, а за тебе нема!? Во тој момент сфатив
дека воопшто не сум пожелен на забавата, па тивко си заминав.

Сакав само да се сетат на Мене, дека пред 2000 години Јас дојдов за да
им го спасувам животот на сите луѓе и таа мисија ја платив со
сопствениот живот. Но, попусто. И овојпат, место за Мене немаше.

Затоа сакам да ве известам за следново: Јас решив да си приредам Своја
прослава: величествена, раскошна, весела - каква што никој никогаш не
видел! Денес испраќам покани; поканет си и ти - да, токму ти! Ако сакаш
да дојдеш на Мојата прослава, ќе ти резервирам место, но треба да ми
одговориш; во Мојот список со имињата на гостите ќе го напишам и твоето
име, со златни букви!

На Мојата прослава ќе присуствуваат само оние кои ќе одговорат на
Мојата покана и ќе си направат резервација кај Мене. Ако планираш да
дојдеш на Мојата прослава, би те замолил да ми помогнеш, така што ќе ја
умножиш Мојата покана и ќе им ја дадеш лично на сите твои роднини,
пријатели и други познаници. Сакам да имам многу гости!

Те очекувам на Мојата прослава! Очекувам со себе да донесеш голем број твои роднини и пријатели!

Се гледаме!

Те сака,
Исус Христос Имануел ‡ секогаш со тебе!--Превземено од непознат писател со веќе добро познат Автор ;)


Прекрасно напишано.
Кон врв
Земјотрес Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Земјотрес Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 02:48
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
Мојата жена - потполно разочарана од мене, зошто не ја допирам устата и не се аранжирам со оние кои и “мрсни вицови“ знаат да кажуваат дури и на таа света ноќ - уште рано вечерта, легна како мртва в кревет.

Јас неможев повеќе да им ги гледам нивните тажни очиња. Им предложив да излеземе во ноќта, да се искачиме до ближното ридче од кое се гледа целото село и околните села и одтаму со нашите срца да им посакаме на сите Среќен Божиќ.
Додек одевме низ селото како би се искачиле на ридчето, низ прозорите се гледаа топло запалените светилки, многу разиграни и раззборени силуети, детски радосни крици итн.
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.

Искачувањето на ридчето ми се чинеше како искачување на монт еверест. Мислев дека целата темнина од безкрајниот универзум се натоварила надмене и мојата малечка фамилија. Но баш тогаш - како никогаш дотогаш - почнав на еден чудесен начин да сочувствувам со Марија и Јосиф и сите осамени и одбиени луѓе на светов! Тоа сочувство ми даде една Светлина и Снага по која ќе го паметам Божиќот 2007! Се вратив со децата дома и им раскажав за осаменоста на Марија и Јосиф. Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат и СВЕТЛИНАТА почна да ги грее нивните лица. Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа. Светлината почна да се шири!

Да ИСУСЕ јас одсрце би дошол на твојата голема забава! Но те молам причекај додека се облечам пристојно и изнајдам добар начин на моите најмили и на сите луѓе да ги поканам и поттикнам да го сторат истото.

АМИН


п.с. Ти благодарам што лани ја допушти оваа случка и те молам потполно да и простиш на мојата сестра, мојот зет и сите нивни пријатели!
   
   


Супер. Одличен текст.
Уживам да ве читам.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 09:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Минатиот Божиќ мојата единствена сестра (по тело) - кај која сум бил поканет другите години - ме одопокани и и кажа на женами дека премногу зборувам за ИСУС и тоа им го расипува расположението на гостите.

Мојата жена и двете дечиња тагуваа со неопшива болка. Мојата болка ја знаеше само ЕДЕН!
На таа света ноќ - кога сите со своите најмили се веселат, јадат, пијат, менуваат подароци итн - мојата малечка фамилија беше како згасната.
...
Моите дечиња храбро го поднесуваа “поразот“. Тие се трудеа во ниеден момент да не ми префрлат за тоа што тие вечерва се останати без Божиќна забава.
 
  

Спиросе, многу убаво ја отслика целата ситуација. Пред се искрено. Навистина е жално што сите сте се чувствувале „отфрлени“ во дадената ситуација. Но тука не се криви ниту сестра ти, ниту зет ти, ниту било кој друг. Прости ми, но ќе речам дека до тебе е вината.
Како што ти не сакаш да слушаш „мрсни вицови“, посебно не на тој ден, така има некои други луѓе кои не сакаат да слушаат „проповеди“ од твоја страна, луѓе кои сакаат на свој сопствен начин да празнуваат. Така како што тие самите оценуваат дека е најдобро. Исто како што сакаш и ти, нели?
Никој не те тера да кажуваш и ти „мрсни вицови“, но сепак треба да ги почитуваш желбите, потребите и во крајна рака убедувањето на другите. Секако, тука спаѓаат и твоите најблиски - семејството. Да, верувам дека твоите дечиња се добро воспитани и нема јавно да го изразат своето незадоволство, својата тага од скратувањето на една забава, прилика да бидат со своите роднини. Тие се ќе сторат за да ти угодат тебе. А ти? Зошто ти, како татко кој треба да даде пример, „херојски“ не ги прифати нивните желби? Или ти мислиш дека тоа за нив не е добро?
Уште еднаш ќе речам, прости ми што завлегувам односно коментирам за во твојот приватен живот и што ти кажувам како треба ти да се однесуваш. Но сепак, штом ти го изнесе ова јавно, сигурно си бил свесен за фактот дека тоа ќе наиде на секакви коментари, позитивни и критички.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 11:17

Кога го имаш во себе светиот Дух, на самиот себе ќе ти биде одвратно да си во друштво со такви луѓе, а не пак да бидеш учесник.

Така да јас не наоѓам вина во спирос, но ни во другите.
 
Доказ за исправноста на ставот на спирос е чудесниот Божиќ кој го имал во интимниот круг на своето семејство.големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 15:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

 ... Одеднаж и тие почнаа длабоко да сочувствуваат

Реков, од приложеното секој може да заклучи дека Спирос има прекрасни деца!големо%20гушкање
btw. Спиросе, може ли да дознаеме на која возраст се? Еве кај мене се ќерката 16, а синот 13 .

Може една ироночна (во никој случај злонамерна) забелешка на твоја сметка Спиросе?намигнување
Originally posted by spiros spiros напиша:

 ... Мојата жена сеуште спиеше , но дури и нејзиното лице не беше толку мрачно колку предтоа...

Веројатно ова е последица на тоа што таа почнала да сонува како е на забава(та) со роднините!плазењеголема%20насмевкасреќа
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 20:30
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:41

Boziknoto pismo od ISUS ja otslikuva realnata slika za praznuvanje na Bozik, vo pogolemiot del na svetot.

Namesto na toj den site da ja citaat Biblijata i da se molat za beriket na semejstvoto, drzavata i planetata i da blagodarat za ragjanjeto na Spasitelot, imeto ISUS ne se ni spomnuva, se kitat elki, se davaat podaroci i se lumpuva...

Jas ja prifakam pokanata dragi ISUSE, Ti da bides domakin a nie da bideme tvoi gosti i da uzivame vo tvoeto prisustvo

                   AMIN!

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:49
                         66
                      6     6
                    6    6     6
                   6   6        6
                  6        6     6
                 6 6 6 6 6 6 6
                         666
                         666
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:54
Многу добро писмо!

Сите се докажуваат демек кој пограндиозно го прославува Божик подготвуваат разни специјалитети, еден тон алкохолни пијалаци, прасиња, мисисирки итн.Некои дури и постат 40 дена за да покажат колку се побожни.
Поентата на денот никој не ја спомнува, дека на овој ден се роди Спасителот, и барем на овој ден да се разговара на оваа тема додека се празнува.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 12:12
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Спиросе, многу убаво ја отслика целата ситуација. Пред се искрено. Навистина е жално што сите сте се чувствувале „отфрлени“ во дадената ситуација. Но тука не се криви ниту сестра ти, ниту зет ти, ниту било кој друг. Прости ми, но ќе речам дека до тебе е вината. ...


Твојот начин на размислување не е грешен, златнику.
И јас се прашував дали јас сум виновникот за таа ситуација. Денеска дури и го имам одговорот и знам дека јас сум крив и за сите други неправдини што се случуваат во овој свет.     
Да – повторувам уште еднаш - баш тоа јас и тоа ние е причината за (скоро сите) наши проблеми.

Но пред отпилика 2000 години се случи нешто чудесно. Девица остана бремена и спасителот се отелотвори под нејзиното верно срце.
Таа девица и Спасителната Мудрост што растеше во нејзината утроба беа – за жал – одбиени, тогаш пред 2000 години.
А денес? Како стојат работите денес, во времето кога јас и ние со нашиот раскошен начин на живот, ја уништуваме мајчица природица?
Дали сме нешто подобри од тие што им ја затворија вратата на СВЕТАТА ФАМИЛИЈА?

Јас знам за мене дека не сум ништо подобар од најголемите грешници на овој свет! Тој факт ме нажалува прилично и ме нажалува толку многу што “мрсните вицови“ неможат да ме развеселат.
За среќа има нешто друго што може да ме развесели и исполни со радост а тоа е РАДОСТНАТА ВЕСТ за отелотворената МИЛОСТ БОЖЈА во ИСУС!

Го молам БОГА јас и ние сите – не само на Божиќната ноќ, туку секојдневно - да почнеме да се движиме по Неговите Свети стапки, со вистински збор и со исто такви постапки!

АМИН
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.