IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Предавање 3a Каменот од Розета
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Предавање 3a Каменот од Розета

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:33
[QUOTE=Vladimir88:
Не реков дека Ромеите ја продолжувале грчката култура, а исто така и римската, но исто така неможе да се смета Византиската Империја за Македонска.
--------------------------------------------------------------------------------------------

А кај јас тоа кажав дека Византијската Империја е всушност македонска?





Изменето од moira - 20.Декември.2008 во 04:36
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:36
Originally posted by moira moira напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:


Сигурно НЕ грчката или римската.


Не реков дека Ромеите ја продолжувале грчката култура, а исто така и римската, но исто така неможе да се смета Византиската Империја за Македонска.
А кај кажав дека Византијската Империја е всушност македонска?[/QUOTE]

____________________________________________________________________________
Па ги цитираше оние историчари каде едниот од нив тврди дека Византиската Империја била преродба на Александровата Империја(демек Македонска) пример бр.1

Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 04:38
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:39
...хахаха...ти ме праша кој се тие романтичари кои ги споменувам, а претходно и напишав дека не се согласувам со нив, затоа и ги нареков романтичари...јас само ти ги посочив, да видиш зошто ги сметам за такви и кој се...хахаха...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 05:05
Originally posted by moira moira напиша:

...хахаха...ти ме праша кој се тие романтичари кои ги споменувам, а претходно и напишав дека не се согласувам со нив, затоа и ги нареков романтичари...јас само ти ги посочив, да видиш зошто ги сметам за такви и кој се...хахаха...



Јас мислев го кажуваш тоа во друга смисла али нема врска..
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 05:11
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Тогаш не разбирам како истите овие Македонци се декларирале за Ромеи?


Не разбираш, јасно, бидејќи не сфаќаш како функционирала империјата и сходно мешаш баби и жаби.

Во Римската Имерија врвот на идентитетот било да си ГРАЃАНИН/ДРЖАВЈАНИН на Рим. Сите Македонци, Хелени, итн. го преобразуваат својт идентитет за да станат прес се Римјани и/или Христијани, потоа се друго.

Но тоа нема никаква врска со наодите на Тентов и Бошевски. Затоа молим те не таласај со споредни реплики.

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 06:47
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Тогаш не разбирам како истите овие Македонци се декларирале за Ромеи?


Не разбираш, јасно, бидејќи не сфаќаш како функционирала империјата и сходно мешаш баби и жаби.

Во Римската Имерија врвот на идентитетот било да си ГРАЃАНИН/ДРЖАВЈАНИН на Рим. Сите Македонци, Хелени, итн. го преобразуваат својт идентитет за да станат прес се Римјани и/или Христијани, потоа се друго.

Но тоа нема никаква врска со наодите на Тентов и Бошевски. Затоа молим те не таласај со споредни реплики.




Аааа значи сега Ромеј било географски поим сакаш да кажеш...браво, одлична реплика, затоа по хроникиве се одвојуваат Македонци од Ромеи, се одвојуваат Грци од Ромеи.
И тоа важело само за милетите што биле во Отоманската Империја, ти мешаш баби и жаби, и реков, дај ми некое тврдење на Бошевски и Тентов за византискиве хроники каде се збори за преселби на Словени и.т.н. се додека не ми дадеш логично објаснување(ама логично објаснување од Тентов и Бошевски), дотогаш нема што да разговарамe.

Инаку што се однесува до Византија и сл. има врска и те како има врска Каменот на Розета со Византија.....ова ако се докаже точно ќе треба цела историја да се изучува од поново, историја која се пишувала векови и векови уназад, зошто сепак ова ги руши теориите дека ние сме Словени, покрај тоа што ја руши теоријата дека Античките Македонци пишувале на грчко писмо.
Согледај ги и така работите, и ќе видиш како Каменот од Розета има врска со Словените и со Византија....
Поздрав до тебе.

Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 08:06
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 17:04
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

.............дај ми некое тврдење на Бошевски и Тентов за византискиве хроники каде се збори за преселби на Словени и.т.н. се додека не ми дадеш логично објаснување(ама логично објаснување од Тентов и Бошевски), дотогаш нема што да разговарамe. ...........
 
 
Не можеш да добиеш логично објаснување за историски настани од нуклеарен физичар и компјутерски инженер. Веројатно некои учесници на форумов знаат многу повеќе од нив по тоа прашање. Она што е во нивен домен донекаде е математиката потребна за дешифрирање - и толку. Се друго што ќе кажат е пречекорување на ингеренциите и злоупотреба на нивните титули. Како „откритието“ ќе се вклопи во историските настани треба да биде проценето од историчари и археолози.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 19:44
Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

i seto toa zaosto kazal, tentov i bosev?

ne go prifakam toa, mnogu mi e nacional-romanticarski?
a za robovi=slave?
zarem od staromekdonskiot poteknuva i angliskiot?

i da za istorija ne mi treba logika tuku fakti!!!
kultuzine fakti, spored moznosti od nekoj nepristrasten.

ZNaes kolku teorii ima za albanskata istorija, a jas gi prifakam samo tie sto se od nepristrastni izvori, a ne od nekoj bezraboten istoricar/bilo toa da e i albanec, a i nivnite gotovo nikogas ne gi prifakam
постојат стари македонски зборови кои станаа европскислушни гиmaz man menvoda vaser vaterveter windvazna vaza vazasonce sole zone sunima i drugivaka zboruvat site evropejci samo ne grci, magjari, finci i albancizasto???? zatoa sto dojdoa vo evropa od kako jazikot bil vekje oformena kako e mozno, "slovenite" da dojdat vo 5 vek,,  5 veka posle magjarite i fincite8 veka posle grcite a da zboruvat evropskli jazik


malce mi se suludi tvoite objasnuvanja
voda-vaser-water
maz-men

ahhahaaha abe covek-navistina bujna fantazija.
i sto sega eden narod koj vo ,,sporedba,, so drugite narodi (sloveni, goti, vizigoti, idr)bila saka narod, za period od 50 godfini im go nametnal jazikot, azbukata idr- cista megalomanija
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 20:28
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

.............дај ми некое тврдење на Бошевски и Тентов за византискиве хроники каде се збори за преселби на Словени и.т.н. се додека не ми дадеш логично објаснување(ама логично објаснување од Тентов и Бошевски), дотогаш нема што да разговарамe. ...........

 

 

Не можеш да добиеш логично објаснување за историски настани од нуклеарен физичар и компјутерски инженер. Веројатно некои учесници на форумов знаат многу повеќе од нив по тоа прашање. Она што е во нивен домен донекаде е математиката потребна за дешифрирање - и толку. Се друго што ќе кажат е пречекорување на ингеренциите и злоупотреба на нивните титули. Како „откритието“ ќе се вклопи во историските настани треба да биде проценето од историчари и археолози.

 

 



Јас немам ништо против тоа што едниот е нуклеарен физичар а другиот компјутерски инжињер, има еден куп луѓе во светот кои работат едно, а се способни да вршат и некоја сосем трета работа која нема врска со нивната моментална професија на пр.(имаат дарба).Јас реков како мислат да ги побијат тие хроники тоа незнам ќе испадне дека Јован Каменијат , и Лав Ѓакон пр. дека лажат а Тентов и Бошевски се во право, нека дадат некое логично објаснување, поткрепено со факти и докази па тогаш и би можел да им верувам, вака не....на крај крајава ова уште се испитува.
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 09:10
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Аааа значи сега Ромеј било географски поим сакаш да кажеш...


Географски поим? Aло, тебе како да ти фали некоја даска. Ти кажав која е хиерархијата на важност, прво е Римско државјанство, а тоа не исклучува националност. Ја не реков дека не постојат групирања по националност која Римјаните ионака ја идентификувале час како Словени, час како Трибали, час како бугари, итн.


Цитирај зошто сепак ова ги руши теориите дека ние сме Словени, покрај тоа што ја руши теоријата дека Античките Македонци пишувале на грчко писмо.


Добро утро! Многу јасно дека руши, затоа наоколу лајат ко гладни вуци. Знаеш новокомпопнираниве нации од кого земале, така? Или не знаеш?

А бе ти како да паѓаш од Марс бе ало.

Цитирај Не реков дека Ромеите ја продолжувале грчката култура, а исто така и римската, но исто така неможе да се смета Византиската Империја за Македонска.


Но многумина историчари сметаат дека Византија е продолжувач на Македонската Империја!    

Изменето од Aminta2 - 21.Декември.2008 во 09:16
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 10:20


Цитирај Географски поим? Aло, тебе како да ти фали некоја даска. Ти кажав која е хиерархијата на важност, прво е Римско државјанство, а тоа не исклучува националност. Ја не реков дека не постојат групирања по националност која Римјаните ионака ја идентификувале час како Словени, час како Трибали, час како бугари, итн.


Тоа што ја индетификувале нашата националност Ромеите час како Словени, час како Трибали, час како Бугари, час како Мизи за се си има причина, мене ме загрижува најмногу оној дел каде самите овие Ромеи зборуваат за преселбите на самите Словени, за нивниот начин на живот, за тоа како нивните градови биле напаѓани како на пр. Константинопол, Солун, како успеале да стигнат на пр. до Пелопонез, тоа го пишуваат исто така овие од Источново Римско Царство(уште популарно наречено Византиско кај историчарите) како мислат Тентов и Бошевски тие тврдења кои се стари по 10 века, и кои се видени од нивни очи, да ги побијат...тоа ме интересира мене најмногу во приказнава, остави ме мене тоа што ми фалело даска, или пак сум бил за во геријатрија, тоа си е твое мислење, во ред секој има право на свое мислење, чекам објаснување ама некако по се изгледа ќе се изначекаме, Бошевски и Тентов даваат објаснувања за тоа кои букви од демотското писмо, изгледаат како К,Ќ,Ѕ ШТ, на пр. ама не даваат никакви објаснувања за тврдењава на византиските историчари, ќе испадне дека Каменијат,Ѓакон и.т.н. лажат а овие се во право.


Изменето од Vladimir88 - 21.Декември.2008 во 10:27
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 13:20
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

[

Ги има многу.Еве неколку: тие велат дека лигатурите се “карактеристика на античкиот македонски јазик“.Ова апсолутно не е точно.Најстариот документ напишан на демотско писмо датира од времето на фараонот Псаметих Први (664/610 г.п.н.е), значи скоро цели три и пол века пред доаѓањето на Македонците во Египет!И да претпоставиме постоење на македонски антички јазик во Египет, не можеме никако да го одвлечеме дури во 7 век п.н.е.!Потоа, на некои монети од Египет кои исто така датираат од пред доаѓањето на македонската династија исто така се јавуваат легенди со демотско писмо.Документите со демотско писмо се најбројни.Пронајдени се илјадници предмети напишани со ова писмо (парчиња текстил, кожа, керамика и слично)Сите тие се совршено точно прочитани и пред појавувањето на наовата теоријана Бошевски и Тентов.
Инаку за тоа дека современиот македонски јазик води потекло од старословенскиот е излишно да се даваат докази.


Тоа што го кажа никој не го порекнува, НО, и самите странски научници, викаат " се беше супер во читањето додка не дојдоа Птоломеидите и направија измени и читањето идеше тешко, скоро невозможно". Значи не треба човек да е научник, за да свати дека кога дошла на власт македонската династија на птоломеидите, да владее со Египет, со себе го донесле и својот јазик, и моменталното демотско писмо го приспособиле со јазикот од каде што потекнуваат,а ако не се лажам тоа беше битолскиот крај...
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 14:01
Polar Bear:
 
Не можеш да добиеш логично објаснување за историски настани од нуклеарен физичар и компјутерски инженер. Веројатно некои учесници на форумов знаат многу повеќе од нив по тоа прашање. Она што е во нивен домен донекаде е математиката потребна за дешифрирање - и толку. Се друго што ќе кажат е пречекорување на ингеренциите и злоупотреба на нивните титули. Како „откритието“ ќе се вклопи во историските настани треба да биде проценето од историчари и археолози.
---------------------------------------------------------------------------------------

Co целосна почит, али ова ама баш немора да значи. Што има врска ако се математичари? Не знам колку си запознааен, ама парелелно со Шамполион, на дешифрирање на египетското писмо, работеле, двајца математичари, од Англија. Кои што исто така доста работи откриле, само разликата била во во методологијата што ја користеле. Мислам, како за најдобар пример е Теоријата на Игрите, која е Економска теорија за пазарот, али била применета за време на кубанската криза во 60-тите години. Кажи ми што има врска сега Економија со Кубанска "проектилкската" криза(намерно буквално го преведов ова)?. Нејќам да го разводнувам муабетот, али понекогаш не мора да значи дека ако некој е едно по професија не може успешно да работи и друго. на крајот сепак дешифрирањето е криптологија, а на Бошевски, тоа ако не се лажам му е специјалност, да не се повторувам со други постови....



Изменето од moira - 21.Декември.2008 во 14:18
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 14:17
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Марија Станковска Ѕамали за „откритието„ на Бошевски и Тентов


Хипотезите на Бошевски и Тентов на некој начин се спротиставуваат на сето она што досега е постигнато на полето на египтологијата.Имате ли евентуално некаква своја теорија зошто во македонската наука се јавуваат такви тенденции?



Значи египтологоијата не е статична наука, и таа се движи, заедно со новите откритија, ако не се лажам, значи и самите египтолози, почнуваат да се соменуваат во некој дел од начинот на читањето, бидејќи и тие признаваат не е можно секое село во Египет да за еден ист бог во кој верувале, различно да се нарекува(мислам дека беше богот хорус), за кое има многу многу варијации, Тоа било исто како во секој град во Македонија, за Христијаните, Исус Христус да се вика различно, а за Муслиманите, Мухамед, да се вика различно. Значи еве ти ја нивната страна, http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/, можеш поделано да се инфорираш, а сигурен сум дека ако културно им пишеш на е-маил, за сите двоимици што ги имаш ќе ти одговорат содветно. Мислам дека како Докторант, ќе ти испратат материјали, или ќе ти помогнат каде да се информираш за некои работи подетално, а истите можеш и да ги пренесеш. Значи сепак времето ќе си покаже кој, и колку бил во право...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.