IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ѓорѓи Пулески
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ѓорѓи Пулески

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 24>
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 15:24
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Грешка си повторно. Ако Пулевски немал средства, тој не би можел да се спротивстави на сите барања на српската пропаганда, туку би морал да ги прифати сите барања. Така да не би било можно српската пропаганда да влегува во компромис, ако некој зависел од неа. Размисли малку.
А од друга страна имало и Македонци во Србија, а и луѓе кои не се занимавале со пропаганда, туку интерес им бил научната дејност.


Не сум во грешка. Српските барања во етапата од 1870 до 1875 г.  биле горе-долу следните: штом не можат да бидат Срби нема да бидат и Бугари, и подобро да се Македонци...Пулевски добро се  впишувал во таа доктрина.
Просто треба малку повеќе да прочиташ за српската доктрина. Тука има интересни материјали:

ТРИТЕ АПОСТОЛИ НА СРПСКИОТ ШОВИНИЗАМ

Изменето од macedon_alex - 09.Јули.2009 во 15:38
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 15:28

Чоли, можеби Стојан нешто предлагал, но не заборавај дека ако луѓето не се чувствувале како Македонци, немало да му успее. Значи ( ако ги погледнеш неговите идеи ) значи дека од нив произлегува дека македонското самочувство го победило бугарското затоа што било појако.

П.С. Отидовме оф-топик јас и ти, темата е за Пулевски!

Изменето од macedon_alex - 09.Јули.2009 во 15:38
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 15:36
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Чоли, можеби Стојан нешто предлагал, но не заборавај дека ако луѓето не се чувствувале како Македонци, немало да му успее. Значи ( ако ги погледнеш неговите идеи ) значи дека од нив произлегува дека македонското самочувство го победило бугарското затоа што било појако.

П.С. Отидовме оф-топик јас и ти, темата е за Пулевски!


За да се разбере Пулевски треба да се познава епохата во коjа е живеел. Инаку ке биде неразбран. Тука има материал за тие времена:
http://elbetica.org/istoriq_arhiv/srbnac1.html
http://elbetica.org/istoriq_arhiv/srbnac2.html

Изменето од чоли - 15.Декември.2008 во 15:41
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 15:49
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Чоли, можеби Стојан нешто предлагал, но не заборавај дека ако луѓето не се чувствувале како Македонци, немало да му успее. Значи ( ако ги погледнеш неговите идеи ) значи дека од нив произлегува дека македонското самочувство го победило бугарското затоа што било појако.

П.С. Отидовме оф-топик јас и ти, темата е за Пулевски!


За да се разбере Пулевски треба да се познава епохата во коjа е живеел. Инаку ке биде неразбран. Тука има материал за тие времена:
http://elbetica.org/istoriq_arhiv/srbnac1.html
http://elbetica.org/istoriq_arhiv/srbnac2.html


Да, треба да се знаат општествено-политичките услови на Балканот, но сепак мислам дека личноста и делото на Пулевски, ја откриваат суштината на се она за што тој се залагал и за тоа како се чувствувал.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 16:50
Точно така еве читај и Пулески што кажува

Сликата%20“http://img216.imageshack.us/img216/3807/puleski006si4.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.


Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 17:05
Нема што да се измислува или да се додава за Пулески - тој тоа што го напишал е толку јасно и гласно за тоа негово време што заклучокот е многу јасен.
Вие не разбирате што значи да си Македонец бидејки во никој случај Македонците не ги мислите за различни од Срби,Бугари,Грци или др. христијани од тоа време - кога делото на Пулески ке го споредиш со било кое дело на било кој револуционер на поробена земја ке видиш што барал тој - Македонска држава за Македонски народ со Македонски јазик,историја,култура и др.Толку е јасно запишано што може да се каже дека делото му е милениумско а не вековно,чисто и јасно како солза.

Статистиката е наука која може да се вметнува и наметнува во цик-цак како што на некој му одговара но не кај Пулески - тој јасно напишал од создавањето на човештвото па до економските борби за самостојност на еден народ,и не пишал само за Македонците за да може да се наметнува или претпоставува - тој Македонците ги ставил на исто ниво како и Бугарите и Грците и сите за кои пишувал.

Тоа е тоа што вие нема никогаш да го сватите гледајки низ призмата на вашата пропаганда - и јас не се лутам знам дека кога Македонското прашање е активно и предмет на разговор вие Бугарите секогаш ке бидете слепи затоа и никогаш пријатели неможете да ни бидете ма колку и тоа да го сакате вие или ниенамигнување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 13:51

This is a poem by Pulevski, quoted from “Makedonski Slavjanski Sbornik” by P. Draganov, St. Petersburg, 1894.

Ye, Macedonian inhabitans, listen. Nothing awaits us
Except the Asiatic’s tyranny and disgrace abroad.
A foreign country is unpleasant; there, you are looked at suspiciously
And all are called unbearable drones.
In foreign lands, Macedonians, are said all sorts of things,
They are looked at sternly and called rudely.
Have, you, Macedonians, heard what old people say:
“There have not been bolder people than the Macedonians.”
“The Tsar Alexander the Macedonian, three hundred
years before Christ”
“Conquered the whole planet with the Macedonians.”
Our king Philip is a Slav, the Tsar Alexander is a Slav,
They have been given birth to by our Slavonic
grandmothers.
Macedonians! remember Macedonian heroism
And follow the path of your ancestors!
It is better to lose our lives in our dear country
Than bear all kinds of maltreatment.”

Кон врв
Kasnakoski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kasnakoski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 10:29
1875 Речник од три јазика Ѓорѓи Пулевски

Ajde prvo procitajte i po toa zboruvajte. Sega nemam dozvola da postiram od mojot komputer, pobarajte sto pisuva za mijacite.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 14:40
Originally posted by Kasnakoski Kasnakoski напиша:

1875 Речник од три јазика Ѓорѓи Пулевски

Ajde prvo procitajte i po toa zboruvajte. Sega nemam dozvola da postiram od mojot komputer, pobarajte sto pisuva za mijacite.


Ајде кажи точно што пишува. Сакаш да кажеш дека Ѓорѓи Пулевски не бил Македонец и не се чувствувал како таков. Прво прочитај ги претходните страни кои се преполни со документи, па потоа коментирај.
Кон врв
Kasnakoski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kasnakoski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 10:19
стр 41

„Мије каkов јазик збо-
руваме и како го вељад,
нашево, зборување, од
македонија.
I
Мије славјани који се
наодиме од македонија,
на јужноисточни, крај,
јевропа од шар до до-
спад старославјани сме,
и нашијов јазик, се ве-
љид мијачки
, које значи
чист разговор.“

Не му се радувај толку на Пулевски.

Изменето од Kasnakoski - 25.Февруари.2009 во 10:22
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 10:50
Може ли да ми обjасните што значи С.МАКЕДОНСКИ?
Кога го читам текстот не ми личи никако на денешниот, туку тна српски:
...Тре1)в, рекао сам, да
штогод је у првој капзи
кусо п погрешно, да &у
у овој другој све недо-
статке попупити и ио-
правпти , а човек кад
обе^а нешто-треба ис-
пунпти, по ја нашао сам
за добро, да ову другу
књнгу овако напвшем...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 11:41
Originally posted by Kasnakoski Kasnakoski напиша:

стр 41

„Мије каkов јазик збо-
руваме и како го вељад,
нашево, зборување, од
македонија.
I
Мије славјани који се
наодиме од македонија,
на јужноисточни, крај
,
јевропа од шар до до-
спад старославјани сме,
и нашијов јазик, се ве-
љид мијачки
, које значи
чист разговор.“

Не му се радувај толку на Пулевски.



Тоа што е подвлечено е мојот одговор. Ако разбереш добро, ако не тоа веќе не е мој проблем.

Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 11:52
Алооо,соседите,има ли коj да одговори на прашањето ми?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 11:59
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Може ли да ми обjасните што значи С.МАКЕДОНСКИ?
Кога го читам текстот не ми личи никако на денешниот, туку тна српски:
...Тре1)в, рекао сам, да
штогод је у првој капзи
кусо п погрешно, да &у
у овој другој све недо-
статке попупити и ио-
правпти , а човек кад
обе^а нешто-треба ис-
пунпти, по ја нашао сам
за добро, да ову другу
књнгу овако напвшем...


Може само да ми дадеш точна книга од каде е ова? Дали е од тријазичникот или не? Така ќе ми е полесно да ти одговорам.

А тоа С.Македонски значи славјано-македонски.

Еве го и во ракопис на Пулевски истото


А еве истотака и дел од Тријазичникот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.