IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 21>
Автор
Порака
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 00:14
zdravo na site!navistina mi e milo sto ima edna vakva stranica.Jas vece 7god. imam SLE i sum na TH:dekortin 5mg.Resohin,trental za cirkulacija-vaskulit i za reyno sy.(pobeluvanje i pomodruvanje na race),isto taka imam perikardit i plevrit,imam strasni bolki vo grbot a za otoci i vkocanuvanje vo zglobovite pa toa mi e nesto najnormalno,imam problem so anemija a i so pokaceni trombociti pa i za toa zemam th.Inaku jas se pomiriv so faktot deka imam lupus i voopsto ne se cuvstvuvam "porazlicno"od drugite edinstveno sto sme "skarani"so sonceto pa taka koristam kremi so UV faktor a znam koga e mnogu jako sonce da si otvoram cador i teras.Vo vrska so resohin znae da bide mnogu gaden i da go osteti vidot zatoa redovni kontroli na ocno dno a treba da se zema vo komb.so apaurin neznam kako ama vazno go namaluva negativnoto dejstvo.Dali nekoj ima iskustvo so alternativni metodi?Pozzzz
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 01:41
Originally posted by rea rea напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:

едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??



   Vo pocetokot bese vistinski podvig da uspeam da otvoram bilo kakvo kapace,no bidejki se se uci vo zivotot sega mlekoto i tetra sokovite gi otvaram so pomos na krpata truleks, a sise so kisela voda otvaram so orevokrsackata-prava inovacija,neli!!!!!Bolkata vo zglobovite na racete e poizrazena ako podolgo vreme rabotam nekoja rabota-edinstven spas e da ne se raboti nisto,sto e ravno na debilnost. Covekot go odrzuva tokmu rabotata da bidi covek,a bolkata taa si e tuka isto kako i kosata na glavata,pa si ja ignoriram pozdrav


те молам, доколку си во можност,... да ми ги наведеш причините до кои се појавила болеста кај тебе...... фала однапред големо%20гушкање бидејќи понекогаш, како што опишавте, имам огромна болка секаде во зглобовите,... при обид за најмал напор.... а тестот за реума ми беше негативен.....
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 10:14
Originally posted by BisernA BisernA напиша:


Originally posted by rea rea напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:

едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??



   Vo pocetokot bese vistinski podvig da uspeam da otvoram bilo kakvo kapace,no bidejki se se uci vo zivotot sega mlekoto i tetra sokovite gi otvaram so pomos na krpata truleks, a sise so kisela voda otvaram so orevokrsackata-prava inovacija,neli!!!!!Bolkata vo zglobovite na racete e poizrazena ako podolgo vreme rabotam nekoja rabota-edinstven spas e da ne se raboti nisto,sto e ravno na debilnost. Covekot go odrzuva tokmu rabotata da bidi covek,a bolkata taa si e tuka isto kako i kosata na glavata,pa si ja ignoriram pozdrav
те молам, доколку си во можност,... да ми ги наведеш причините до кои се појавила болеста кај тебе...... фала однапред големо%20гушкање бидејќи понекогаш, како што опишавте, имам огромна болка секаде во зглобовите,... при обид за најмал напор.... а тестот за реума ми беше негативен.....


Изменето од anchiii - 14.Март.2009 во 10:34
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 10:33
BisernA najprvin moras da napravis imunoloski testovi ANA,antiDNA pa i LE kletki.Neznam ne spomna dali imas praveno nekakvi analizi.I pokraj bolkite i otoci vo zglobovite mene RFsekogas mi e negativna.Za SLE karakteristicna e anemija,leukopenija,afti vo usta,opadjanje na kosa,pokacena temperatura koja moze da bide so treska,zamor,urtikarija,zlezdi po teloto,neredoven ciklus,pokacena sedimentacija.Kazi koi drugi problemi imas osven bolki vo zglobovite?
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 11:11
па, некогаш ми се качува температура без причина,... оди до 37,5 и после далеронот опаѓа за кратко..... мислам дека имам замор без причина... еве, сега само што станав и спремна сум пак да си легнам - и би го преспала цел ден..... збунетост
можеби и јас самата доволно не напнав да направам доволно испитувања,... запрев до тестот за реума - и толку..... страв ми е да не си правам спојки на некои работи за џабе и да си се плашам,... а на крај ништо да не ми е, или да оставам како што е... и после стварно да ми е нешто ( не дај Боже )..... изненадување

фала ти анчи,.... ќе прогуглам и на нет малце за симптомите... и мислам дека најдобро е да се испитаат вакви работи... не е играчка здравјето

фала уште еднаш и се најдобро големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 11:51
ne bi sakala da te plasam medjutoa najdobro e da otides do reumatolog i da ti dade da gi napravis site analizi i kako sto samata rece ne e igracka so zdravje,eve ti broj za reumatologija da zakazes 02 3147-201 ti preporacuvam kaj pr.Grlickov ili pak kaj pr.Bozinovski,daj boze da ne e nisto ama sigurno si e sigurno
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 15:48

Бисерна еве едно мое искуство......нешто слично.....

Неколку години по ред имав нешто како хроничен замор. Само што ќе станев од спиење (како што велиш и ти) бев уморна, сакав пак да спијам, ништо не ми се работеше. Кога се бањав мислев којзнае каква работа сум завршила, мртва уморна бев.....

Да излезам до град на шетање се изморував....
Да исмукам една соба само, се изморував....
Немав температура, но мноооогу често настинував. Се си имав воспалено грло, затнат нос итн.......
Немав болки при најмал напор како што велиш ти......

Што направив?


- Го сменив начинот на исхрана сосема, сосема, сосема....

- Си легнував на време (околку 22 часот)

- Откако благодарение на исхраната почнав да добивам сила, започнав со физичка активност.....

Целиот овој процес на -преобразување- траеше една година...


СЕГА СУМ СУПЕРЗДРАВА, ПОЛНА СО ЕНЕРГИЈА......

Не знам дали твојот случај има врска со ова моево, но сепак го напишав.....
МИР со сите
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 23:41
па, не дека водам којзнае колку здрав живот,..... не јадам брза храна,... ептен ретко... ( кога ќе ме натера ситуацијата среќа ) ама мислам дека со спиењто ја претерувам изненадување не е нормално, мртва преморена легнувам во 00 и спијам до нареден ден до 13-14ч... и повторно замор.... а за течење на нос и кашлање.... и кивање.... е тоа е посебна приказна ух

најмногу пишав на темава заради болките во зглобовите,.... кои посебно кога времето се менува се неиздржливи.... чудно е што иако секој доктор би рекол дека е реума,... тестот беше негативен,... а и не може јас на мои години реума да фанам...... збунетост
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 14:09

Еј, а да не имаш крајници кои се за вадење? Јас откога ги извадив се препородив.....

Дека и од воспалените крајници болат зглобовите. Мене болката ме будеше од сон, толку јака што беше......

Ги извадив крајниците, ја средив исхраната и како нова сум.....
МИР со сите
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 14:57
go pocituvam sekoe mislenje, medjutoa biserna mislam deka treba da posetis lekar i da pocnes so analizi bidejci i od edna anemija moze da cuvstvuvas zamor a temperaturite se znak deka nesto se slucuva vo tvojot organizam.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 19:43
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Еј, а да не имаш крајници кои се за вадење? Јас откога ги извадив се препородив.....

Дека и од воспалените крајници болат зглобовите. Мене болката ме будеше од сон, толку јака што беше......

Ги извадив крајниците, ја средив исхраната и како нова сум.....


бааги одамна немам..... голема%20насмевка а иако имав само 3 год, се сеќавам дека секој божји ден бев болна ма%20ајде
Кон врв
gushkalo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gushkalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 01:17
Jas isto taka imam temperatura, konstantna 37.2-3...i po celi denovi lezam i nemam ni sila da stanam, premnogu sum umorna...kako zdrobena sum...anemicna sum bila otsekogas...
Sega koga gi citam site ovie raboti, se plasam mnogu..definitivno ke odam da gi napravam site ispituvanja...i ke prestanam da se stresuvam za se i sesto!...Mnogu mi e zal za rea i za site drugi..me rasplakavte...ve gushkam! Se nadevam deka bolkite ke se namalat...
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 10:38
Ne kaj site revmatski zaboluvanja se javuva reuma faktorot . I mene RF mi e negativen, i ANA i DNA, a sepak imam Morbus still, vid revmatsko zaboluvanje. Ishranata igra golemo vlijanie, a mene mnogu mi pomagaat i medicinskite masazi kaj Dimitar Conev.
Кон врв
saskako Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saskako Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 15:38
eve i jas da vi go kazam moeto iskustvo vo noemvri 2007 otidov na eho na site stomacni organi bidejki ne sum bila nikogas i se bese vo red togas doktorkata me prasa da nemam slucajno temperatura i jas rekov ne koga si dojdov doma pocnav da meram i taa bese 37.2 i taka sekoj den nautro 36.4 posle saat ili dva pocnuva da raste i toa najveke do 37.5 no nekolku pati vo denot e i normalna a navecer pred spienje isto taka normalna i vo tekot na nokta.jas ne i posvetuvav vnimanie mislejki deka ne e nisto no 'blagodarenie ' na internetot naidov na luge koi ja imaat taa temperatura dolg period.jas se cuvstvuvav dobro imav nekoi bolki vo desnoto koleno megutoa toa poveke bese kako neprijatnost otkolku bolki.Nautro ne mi se vkocaneti nitu oteceni i ne me bolea nitu koga se dvizam.I taka jas sekoj den na bolnica i nesto ispituvav krvnata slika sekogas vo red i toa ni jas neznam kolku pati imam vadeno krv,rtg na belite drobovi vo red,mantu test vo red,AST,CRP,RF,BK se bese negativno,urina vo red,urinokultura sterilna,TSH,T4 vo red,sleska,pankreas,crn drob,bubrezi,zolcka isto taka vo red kako i urea i kretin, ginekoloski isto taka vo red i jas po mislenjeto na doktorkata sum najzdrav covek.Temparaturata ja imav 4 meseci sigurno i posle prestanav da ja meram bidejki samo me fakase panika.Jas isto taka na forum procitav za lupus i i go rekov toa na mojata doktorka no taa rece da ne citam i da ne mislam gluposti bidejki toa e so sosema drugi simptomi.Nivnoto milenje bese deka mi e olabnat imuniteto.Iako ne ja merev temperaturata ja mislam deka ja imav celo ova vreme iako ednas samo ja izmeriv pred 2 meeca i taa bese 36.9 .Megutoa vo noemvri 2008 otidov kaj ORL i izleze deka imam hronicen sinus a vo isto vreme i mi rastat 3 umnici koi seuste ne se izlezeni ubavo.Vo razgovor so nekolku doktori tie rekoa deka toa e normalno i toa se dnevnite varijacii na temperaturata znaci koga nautro i navecer pred spienje e normalna a vo tekot na denot dodeka se dvizime taa raste.Vo sekoj slucaj treba nesto da e ispita no ne i da se pomisli na najlosoto bidejki jas dosega citajki po internet gi imav site bolesti i toa najteski a izleze deka e samo hronicen sinus.Duri im postavuvav prasanja i na drugi doktori od srbija i hrvatska koi rekoa deka temperatura do 37.8 se normalni dnevni varijacii no se razbira bez nekoi losi simptomi.Vo sekoj slucaj i da bese nesto loso za ovaa godina i pol ke izlezese na videlina.Spored moeto licno mislenje toa e nekoj virus koj zalutal vo organizmot i bara odmor i zdrava hrana a nekoi go povrzuvaat so sindrom na hronicen umor.Pozdrav do site i bidete optimisti.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.