Испечати | Затвори го прозорот

Системски LUPUS

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16923
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 02:59
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Системски LUPUS
Постирано од: rea
Наслов: Системски LUPUS
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 08:24
ima li nekoj sto saka da razgovara na ovaa tema?



Коментари:
Постирано од: rea
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 08:31
dve godini boleduvam od SLE i gi pominav site golgoti do krajnata dijagnoza....ako ve ima so ovaa bolest i pri toa da vi treba razgovor....makar i samo za druzenje...tuka sum


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 17:37

Ако сакаш да ни кажеш нешто повеќе за дијагнозата, проблемите и последиците од болеста, тука сме да те сослушаме и да ти помогнеме ако можеме на било кој начин. Во најмала рака имаш со кого да разговараш намигнување.


-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 09.Декември.2008 во 21:20
Tocno taka a i moze da doznameme nesto poveke posto i jas ne znam za ova ama bas nisto


Постирано од: rea
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 09:50
pozdrav...vi blagodaram za javuvanjeto...se raboti za avtoimuno zaboluvanje kade imunoloskiot sistem sopstvenite kelii gi prepoznava kako tugi i gi napaga.Bolesta mozi da se manifestira kako kozen lupus so kozni lezii na liceto vo vid na peperutka,a likot poprima izgled na volk i zatoa bolesta e imenuvana so "lupus".Poteskiot oblik e sistemskiot lupus kade sto bolesta gi napaga vnatresnite organi.Bolesta se manifestira i so reumatoiden artrit.I dvata vida na bolesta go imaat kako pridruznik artritot.Se lekuva so kortikosteroidi,a pri teskite oblici se koristat imunosupresori(hemoterapija).Smestena e vo neizlecivi bolesti koi cel zivot go pridruzuvaat zaboleniot,megutoa so pravilno koristenje na terapijata i so soodvetna ishrana bolesta mozi da se stavi vo remisija t.e.vo miruvanje.Najcesto kaj nas ovaa bolest ja tretiraat imunolozite,no bidejki opfaca poveke oblasti so nea se zapoznati skoro site specijalisti.Nemaat lek,ne znaat od kade i kako se pojavuva,samo gi lekuvaat posledicite od nea.I naj interesnoto od se mnogu retko zaboluvaat mazite, 90% od zabolenite se zeni.Zasega tolku....udiranjeto po tastaturata gi zasiluva bolkite vo racete,pa prinudena sum da odmoram...pozdrav


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 17:44



И какви други болки имаш Реа, освен болки во мускулите и коските колку што можев да забележам од претходно кажаното.......?????


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 10.Декември.2008 во 22:26
Rea, a dali ti si imala kozni lezii na liceto vo oblik na peperutka? Jas ucev deka kaj bolesta Erisipelas na liceto se pojavuvaat kozni lezii vo oblik na peperutka so rasireni krila. Se sirat od korenot na nosot, kon ocnite kapaci i nazolabijarnata brazda. Megjutoa po ova sto go kazuvas sfativ deka se raboti za sosema drugo zaboluvanje so slicen lokalen simptom. A sega podobro li si? Koi simptomi gi imase pred da doznaes deka boleduvas od ovaa bolest? Golem pozdrav imas od mene.


Постирано од: rea
Датум на внесување: 11.Декември.2008 во 08:32
eh moe polzavce.....impresiven e spisokot na bolkite.Na lupusot vtoro ime mu e bolka.....muskulite bolat,sitnite zglobovi bolat,glavobolkata doaga od nikade naednas,ponekogas ocite bolat,a najnaporen e postojaniot umor.Bolnite od ovaa bolest ne smeat da si dozvolat teska fizicka rabota.Ne ebas za falenje,neli?pozdrav


Постирано од: rea
Датум на внесување: 11.Декември.2008 во 09:04
Ne Lithium,mene voopsto ne mi se pojavija kozni lezii.Imav grda sreka od odma da bide sistemski.Se zapocna prvo so promeni vo ocite...belkite se pretvorija vo sinkasta zelatinska masa,pa trk jas kaj ocen lekar.Dodeka toj se obiduvase da se snajdi pocnaa da me bolat bubrezite,pa ajde na internist.Duri da zavrsam so negovata terapija,stomacnata praznina mi se ispolni so tecnost.Celata potekov,licev na ogromen balon,pa zavrsiv na nefrologija.Uzasni bea bolkite,poveke ne mozev ni da odam,ako potraese uste malku ke pocnev da odam na site cetiri kako vistinski volk.Mi napravija biopsija na bubrezite i ekspresno dobiv terapija Endoxan imunosupresor.Za dve nedeli pocnaa da se povlekuvaat simptomite.Sega veke sum na kortikosteroidi i mi e podobro.....pozdrav


Постирано од: rea
Датум на внесување: 11.Декември.2008 во 15:23
decki....zaboraviv da vi napisam deka eden od simptomite pred da ja dadat konecnata dijagnoza bese i silnoto paganje na kosata, a po malku i ja sabotira memorijata.....super,a poz


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 11.Декември.2008 во 16:48
Rea, sto upotrebuvas od kortikosteroidi? Deksametazon, urbazon, pronizon ili...? Ti kazal li lekarot deka koga kortikosteroidite se upotrebuvaat vo terapijata se davaat ISKLUCIVO samo vo kombinacija so drugi antibiotici? Veruvam deka i nekoj drug antibiotik upotrebuvas zaedno so niv zatoa sto ako mnogu se upotrebuvaat kortikosteroidite a bez drug antibiotik i bez kontrola na lekarot - mozat da se javat nesakani efekti: krvotocen ulkus, hipertenzija ( visok krven pritisok ), imunodepresija na celularniot i kletocniot imunitet i sl. Golem pozdrav....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 12.Декември.2008 во 11:33
Ne se davat ISKLUCIVO samo so antibiotik!!!MOzat i samostojno da se davat , a ov ovoj slucaj na rea taa vo momentot e vo remisija i poradi toa e samo na kortikosteroidi, pretpostavuvam dozi 7,5 do 10 mg Dekortin-dozi koi inace i ne vodat do nekakvi stranicni efekti i pri podolgotrajno zemanje na lekot

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 12.Декември.2008 во 15:14
Originally posted by rea rea напиша:

ima li nekoj sto saka da razgovara na ovaa tema?
 
Со внимание те читам, и ти ја давам сета морална и духовна поддршка.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: rea
Датум на внесување: 12.Декември.2008 во 18:08
blagodaram marija magdalena..na onie kako mene poddrskata vo borbata so bolesta im e najpotrebna.Bashios e vo pravo Lithium. Antibioticite se tokmu onie koi go izbezumuvaat imunoloskiot sistem.Jas koristam Dekortin vo dnevna doza od 10 mg,tokmu poradi toa sto bolesta mi e vlezena vo remisija,mu blagodaram na Boga za toa( ako nekade go ima, ako ne sme go izmislile nie so vakvite maki).Inaku pokraj kortikosteroidite lupusot se lekuva i so Rescohin-antimalarik-strasno opasen lek koj po dolgotrajna terapija go unistuva vidot(a doktorite ne go priznavaat toa-ovie nasite ovde).Kortikosteroidite se zemaat vo kombinacija so najmalku 1000mg kalcium so d vitamin zatoa sto go napagaat koskenoto tkivo-osteoporoza.Dnevnata doza na kortikosteroidite za odrzuvanje e tamam tolku da ima poveke polza otkolku zijan pacientot. Ve pozdravuvam site


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 13.Декември.2008 во 13:51
Da OK vo red e. Mozebi ne se zemaat ISKLUCIVO so antibiotici no samo sega bidejki bolesta ti e vo remisija. No, preporaclivo t.e jas znam deka sekogas kortikosteroidite se zemaat so antibiotci i nivnata upotreba treba da bide kratkotrajna. No, sepak ti najdobro znaes kako ti kazal lekarot. Isto i za antibioticite: Kolku poveke se zemaat da mu pomognat na organizmot - tolku poveke i mozat da go oslabnat i da mu nastetat. Pozdrav Rea i se najdobro!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 11:30
Originally posted by rea rea напиша:

blagodaram marija magdalena..na onie kako mene poddrskata vo borbata so bolesta im e najpotrebna.Bashios e vo pravo Lithium. Antibioticite se tokmu onie koi go izbezumuvaat imunoloskiot sistem.Jas koristam Dekortin vo dnevna doza od 10 mg,tokmu poradi toa sto bolesta mi e vlezena vo remisija,mu blagodaram na Boga za toa( ako nekade go ima, ako ne sme go izmislile nie so vakvite maki).Inaku pokraj kortikosteroidite lupusot se lekuva i so Rescohin-antimalarik-strasno opasen lek koj po dolgotrajna terapija go unistuva vidot(a doktorite ne go priznavaat toa-ovie nasite ovde).Kortikosteroidite se zemaat vo kombinacija so najmalku 1000mg kalcium so d vitamin zatoa sto go napagaat koskenoto tkivo-osteoporoza.Dnevnata doza na kortikosteroidite za odrzuvanje e tamam tolku da ima poveke polza otkolku zijan pacientot. Ve pozdravuvam site


koi doktori ne priznavat deka resochinot ne go ostetuva vidot!! dali odis na ,,saglam,, doktor ili bolnica.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 11:31
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Da OK vo red e. Mozebi ne se zemaat ISKLUCIVO so antibiotici no samo sega bidejki bolesta ti e vo remisija. No, preporaclivo t.e jas znam deka sekogas kortikosteroidite se zemaat so antibiotci i nivnata upotreba treba da bide kratkotrajna. No, sepak ti najdobro znaes kako ti kazal lekarot. Isto i za antibioticite: Kolku poveke se zemaat da mu pomognat na organizmot - tolku poveke i mozat da go oslabnat i da mu nastetat. Pozdrav Rea i se najdobro!


gresis lithium
vo ovaa tema znaes samo malku!!

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 17:20
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Da OK vo red e. Mozebi ne se zemaat ISKLUCIVO so antibiotici no samo sega bidejki bolesta ti e vo remisija. No, preporaclivo t.e jas znam deka sekogas kortikosteroidite se zemaat so antibiotci i nivnata upotreba treba da bide kratkotrajna. No, sepak ti najdobro znaes kako ti kazal lekarot. Isto i za antibioticite: Kolku poveke se zemaat da mu pomognat na organizmot - tolku poveke i mozat da go oslabnat i da mu nastetat. Pozdrav Rea i se najdobro!


gresis lithium
vo ovaa tema znaes samo malku!!


DA, priznavam deka znam samo malku, nedovolno! ama zatoa si ti tuka pa ke mi se razjasnat malku rabotite vo vrska so ovaa tema. Najverojatno...


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Декември.2008 во 17:29

Леле мајко, леле..............


И како да си помогне човек во ваква ситуација освен со лекови??????? Мислам на алтернативна медицина и сл?

Колку што можев да разберам во овој случај организмот се свртува сам против себе.........Се чудам зарем и тоа го имало?


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 10:45
nema sanse bez lekovi
alternativna medicina...hmmm
samo na svoj rizik, bidejki bolesta ako gi zafati bubrezite ,,pojeo vuk magarca,,, t.e dijaliza
A za bolesti- toe se grupa na avtoimuni bolesti, vo koja spagjat mnogu,mnogu bolesti kako: revmatoiden artrtis, psorijaza, multipleks skleroza, dijabet kaj mladi idr.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 16:54
Dijaliza e otkazuvanje na rabotata na bubrezite poradi nekoja bolest a pritoa otrovite koi se sozdavaat se sobiraat vo organizmot i organizmot se true i zatoa lugjeto odat na dijaliza i im se stava veshtacki bubreg neli?

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 12:35
ne
dijaliza e metoda za ,,precistuvanje,, na krvta od otrovite stvoreni od organizmot poradi otkazuvanje na bubrezite

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: rea
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:09
auuuuuu!!! pa jas sum upadnala srede borba-koj poveke znae! Ajde zaedno da ucime! I jas ne znam se za mojata bolest,a ni doktorite ne znaat se. Znam samo deka bez lekarstvata i ke nemav nekoja sanasa da preziveam. Da BASHIOS odam kaj salam profesor po nefrologija vo klinika.Zamisli i ne e nekoj pobornik na alternativnoto lecenje, a jas ja obozavam tokmu taa tema- da si pomagas sebesi vo sprega so prirodata . Paralelno so lekarstvata zemam i drugi preparati koi navistina mi pomagaat.
     A dijalizata.... e taa e golgota za bolnite .Metoda so koja so pomos na tehnikata se prezema funkcijata na bubrezite koi resile da ne si ja brkaat rabotata. Ovoj pat za malku mu pobegnav na "volkot" pri negoviot obid da mi gi unisti bubrezite ,i zatoa bas ne mi se dopaga zborot dijaliza.....pozdrav do site


Постирано од: rea
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:14
Bashios...i ne "pojeo vuk magarca" tuku vo ovoj slucaj "pojeo vuk bubrege"., Mene mi se cini kako ti da si prilicno educiran na poleto na medicinata! Struka ili interes? Bas me interesira....mnogu pozdrav


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:24

А ШТО ДРУГО ЗЕМАШ РЕА ОСВЕН ЛЕКАРСТВАТА, МИСЛАМ НА ТОА ОД АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА? НЕШТО ЗА ПОДИГАЊЕ НА ИМУНИТЕТ ИЛИ ТРЕСКАМ ГЛУПОСТИ?


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:35
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne
dijaliza e metoda za ,,precistuvanje,, na krvta od otrovite stvoreni od organizmot poradi otkazuvanje na bubrezite


E toa de sakav da kazam. Zatoa lugjeto odat na dijaliza , zaradi procistuvanjeto na krvta zatoa sto osteteniot bubreg ne moze normalno da ja vrsi funkcijata

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 20:43
Originally posted by rea rea напиша:

auuuuuu!!! pa jas sum upadnala srede borba-koj poveke znae!


Ne Rea, ne e ova borba. Naprotiv jas sigurna sum deka BACHIOS ima pogolemo poznavanje od oblasta na medicinata za razika od mene.

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 08:28
Originally posted by rea rea напиша:

Bashios...i ne "pojeo vuk magarca" tuku vo ovoj slucaj "pojeo vuk bubrege"., Mene mi se cini kako ti da si prilicno educiran na poleto na medicinata! Struka ili interes? Bas me interesira....mnogu pozdrav


struka

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: rea
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 10:23
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


А ШТО ДРУГО ЗЕМАШ РЕА ОСВЕН ЛЕКАРСТВАТА, МИСЛАМ НА ТОА ОД АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА? НЕШТО ЗА ПОДИГАЊЕ НА ИМУНИТЕТ ИЛИ ТРЕСКАМ ГЛУПОСТИ?

ako covek malku povece se zainteresira za lekarstvata koi gi dobiva, sigurno ke se otkazi od niv/edno ti lecat drugo ti rasipuvaat/.....zatoa jas licno resiv dopolnitelno da mu pomagam na organizmot....pokraj caevite zemam KOLOSTRUM-da go zastitam stomakot i crevata...zemam zeleni algi od Klamatskoto ezero i Megamin. Bolnite od lupus ne smeat da koristat EHINACEA,nitu pak Ginko za cirkulacijata. Podobro bi im bilo da koristat cimet A za toa sto prasuvas za glupostite gresis.Kako ke naucis nesto sto te interesira ako ne prasas?


Постирано од: rea
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 10:33
Bashios mnogu mi e drago sto mozam da razgovaram so nekoj na kogo mu e zivotna opredelba medicinata. Te pozdravuvam


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:09
POZDRAV


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 16:10
Bravo BACHIOS imam od kogo da ucam plus sega za vakvite raboti pokraj profesorite na skolo. Samo sto izgleda nekoi raboti vo vrska so lekovive ne sum gi naucila bas dobro.

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 16:18
Rea, kako ti pominuva tebe eden najobicen den? Dali se prasuvas sekoj den: Zosto tokmu bas tebe ti se slucuva ova, zosto tokmu bas ti? Jas znam kako e da bides ``porazlicen`` od drugite megjutoa ne po svoja vina. Go smetas ova za sudbina? A kako reagiraat tie okolu tebe? Ti davaat li poddrska da se boris ponatamu? Ili mozebi na pocetokot te gledaa so razlicni oci otkolku sto te gledaat sega? Pozdrav

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: rea
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 18:13
Da Lithium, ne bas sekoj den ama mnogu cesto se prasuvam od kade kaj mene takov pad na imunoloskiot sistem, koga cel zivot sum skarana so site lekarstva....Mozebi sudbina,koj znae? Lugeto okolu mene,koi me poznavaa od porano,ne mozat da svatat deka se razbolev od tolku neobicna bolest....vazev za mnogu energicna i sposobna zena, a zavrsiv da nemozam ni da odam....Sega otkako bolesta e vo remisija,SKORO site denovi se isti ...odam na rabota/so skrateno rabotno vreme/....dogam doma se odmaram...pa pak se odmaram...na sekoi polovina saat nekakva rabota jas se odmaram...i taka se se vrti okolu odmorot.Vo borbata so bolesta najgolemata poddrska ja imam od moite deca....Prasanje do tebe-koja e poentata na tvojata razlicnost od ostanatite-site nie sme RAZLICNI-i vo svojata razlicnost sme unikatni....te pozdravuvam


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 21:14
ne treba da mislis od kade kaj tebe bolesta- pprosta , narodksi kazano, sudbina. taa bolest nema mnogu vrska so toa dali si boleduvala od nesto prethodno.Mozam da ti kazam deka tie sto prethodno male nekakva bolst pominuvat nekogas i polesno- zosto? od pricina sto nivniot imunitet e iztosten, a ti znes deka SLE e avtoimuna bolest, te kolku e posilen imunitetot tolku bolesta e poizrazena.


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 15:30
.


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: rea
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 12:32
e ajde sega kako da bidam pametna.....kolku posilen imunitet-tolku po izrazena bolesta. nekako toa ne mi odi vo glavata...vistina ne go slusam ili citam prv pat ova otkako se razbolev,ama nikako ne mozam da razberam sto e toa sto go tera imunoloskiot sistem da gi pomesa rabotite,pa mesto da go brani da go napaga sopstveniot organizam?
   I popatno-otvarajki ja ovaa tema ocekuvav deka ke ja zabelezi nekoj koj gi ima istite problemi kako mene,pa ke si se posovetuvavme eden so drug....sto bi rekle starite nejse pozdrav do site


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 12:57
znam deka zvuci paradoksalno, no e taka. eve objasnuvanje- znaci soptvenite antitela gi napagjat sopstvenite antigeni (i dvete se komponenti na imunitetot) t.e kolku ,,posilen,, ili poveke antitelea(sto znaci pojaka imuna reakcija) tolku poizrazena e bolesta.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 14:07
Од што беше болна Литиум?


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 15:27
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Од што беше болна Литиум?


Anemija poradi nedostatok na zelezo vo krvta . Od normalni vrednosti na Zelezo od 7 do 28 jas imav 2. Se ``truev`` so lekovi 3 meseci.

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: monitor
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 15:56
БРАВО ЗА BACHIOS ШТО НЕСЕБИЧНО ГО ДЕЛИ СВОЕТО ЗНАЕЊЕ.НА REA И ОСТАНАТИТЕ ИМ ПОСАКУВАМ ДОБРО ЗДРАВЈЕ И ПОЗИТИВНИ МИСЛИ.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 02:25
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Од што беше болна Литиум?


Anemija poradi nedostatok na zelezo vo krvta . Od normalni vrednosti na Zelezo od 7 do 28 jas imav 2. Se ``truev`` so lekovi 3 meseci.


Се прашувам зар анемијата може да те направи да бидеш толку различен од средината и истата да те избегнува?


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 13:00
.


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 13:02
Aiiiiiii do kade otide temava. Od sistemski lupus do anemijata moja

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 15:32


Аха........

Па проба ли бе литиум да промениш нешто во исхраната....толку голем недостаток на железо.....што знам....?


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 18:59
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Аха........

Па проба ли бе литиум да промениш нешто во исхраната....толку голем недостаток на железо.....што знам....?


Probav, t.e pocnav otkako mi se sluci toa sto mi se sluci i do den denes go primenuvam toa. Poveke cveklo, med, vitamini, ovosje, zeluncuk, sok od borovnica, grozje i ja pobediv anemijata t.e ozdravev

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: goga_04
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 22:48
Dali imase temperatura, i nekoi drugi nespecificni simptomi pred da ti ja otkrijat bolesta. Koi ispituvawa imunoloski ti gi napravija. Na transfuzija mi napravija samo lupus antigoagulant i mi rekoa bidi srekna sto nemas nesto sistemsko. A jas imam mnogu neobjasnivi simptomi bolki vo koskite i muskulite, subfebrilna temperatura, zestini, cesanje, zamor, nemozam mnogu da se dvizam. Do skoro mislev deka e od toa sto imam tromboza. Bev na reuma tamu mi rekoa deka nemam reuma.Izvrsiv mnogu ispituvanja na krvta i site bea vo red.Dali kaj tebe imase nekoi promeni vo krvnata slika pokaceni leukociti, sedimentacija ili nesto drugo. nemozam da se definiram te molam podetalno objasnuvawe na ispituvawata i dobienite rezultati dokolku ne ti e premnogu tesko. Gospod ne te zaboravil. Bidi borec i zanaj deka ne si sama mnogumina mislat i ja cuvstvuvaat tvojata bolka. Pozdrav


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 14:47
Originally posted by goga_04 goga_04 напиша:

Dali imase temperatura, i nekoi drugi nespecificni simptomi pred da ti ja otkrijat bolesta. Koi ispituvawa imunoloski ti gi napravija. Na transfuzija mi napravija samo lupus antigoagulant i mi rekoa bidi srekna sto nemas nesto sistemsko. A jas imam mnogu neobjasnivi simptomi bolki vo koskite i muskulite, subfebrilna temperatura, zestini, cesanje, zamor, nemozam mnogu da se dvizam. Do skoro mislev deka e od toa sto imam tromboza. Bev na reuma tamu mi rekoa deka nemam reuma.Izvrsiv mnogu ispituvanja na krvta i site bea vo red.Dali kaj tebe imase nekoi promeni vo krvnata slika pokaceni leukociti, sedimentacija ili nesto drugo. nemozam da se definiram te molam podetalno objasnuvawe na ispituvawata i dobienite rezultati dokolku ne ti e premnogu tesko. Gospod ne te zaboravil. Bidi borec i zanaj deka ne si sama mnogumina mislat i ja cuvstvuvaat tvojata bolka. Pozdrav


а да пробаш да се облекуваш повеќе ?? и јас имав болки во мускулите и коските, замор... посебно кога времето се менуваше,... и јас немав реума... ти држам среќа ништо да не ти е

-------------


Постирано од: goga_04
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 21:31
Probav se, no simptomite ostanuvaat. Eve veke 4-5 dena pak imam nekoja minimalna temperatura, zestini, bockanja , trpki i bolka po celoto telo.Nokeska nemozev nitu da spijam i denes cel den me boli glava. Ne mozam da izlezam od ovaa sostojba veke dolgo vreme meseci se vo prasanje . Pocnav da popustam i moralno i duhovno , mislam deka nikogas nema da prestane da boli, deka nikogas nema da se vratam na prethodniot zivot, poln so elan i energija. Najtesko mi e sto me bolat nozete i nemozam mnogu da se dvizam.


Постирано од: rea
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 07:29
goga_o4 pozdrav do tebe i dobredojde na forumot....zal mi e sto i ti si edna od tie sto ne se definirani so bolesta...jas znam od licno iskustvo deka drugoto ime za mojata bolest e BOLKA...se prisutna i promenliva,ama za ovie dve godini go prifativ nejzinoto postoenje.Prvite simptomi bea tokmu tie temperaturi koi ne bea poveke od 37,2 ama me istostuvaa do besvest.Koga mi zedoa prv pat krv sedementacijata bese 100,reuma faktorot 30.Megutoa toa bese koga vece bolesta go imase dostignato krajniot stadium.Za da ti kazam bilo kakvi rezultati od ispituvanjata treba da gi poglednam dokumentite,a dotogas te pozdravuvam i ti posakuvam da ne ja imas mojata bolest


Постирано од: goga_04
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 16:55
Zdravo rea. Pozdrav i do tebe. Od maj mesec 2008 do sega vrsam kontroli na krv i se e vo red.Sedimentacijata varira no ne poveke od 14 sto za zena mi velat deka bilo normalno. Vo oktomvri gi napraviv prvite analizi na reuma faktorot koj bese negativen, samo CRP bese 12 i AST 400. Drugite faktori A-DNA negativno ANA 1:80 i ACLA negativno. Vo noemvri pak izvrsiv biohemiski analizi na krvta sedimentacijata be[e 4 AST, CRP i RF negativni. Vo dekemvri pak otidov na revmatologija i pak izvriv analizi se bese vo red celiot imunoloski status bese vo granicite na normala.Napraviv i RTG na karlica i magnetna na r'bet mi najdoa lesna diskus hernija i sega odam na fizikalna. So trombozata sostojbata si e ista i se vrtam vo krug. Si dosadiv sama na sebe. Ti se vosh*tuvam na hrabrosta i izdrzlivosta.Sigurno imas golema poddrska i od tvoite najbliski.Odnapred ti blagodaram za golemoto srce sto go imas i sto ke go podelis svoeto iskustvo so mene i so drugite koi ke se priklucat na forumot.Jas ti posakuvam sto pomalku bolka i ozdravuvanje.


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 10:46
A


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 10:57
A


Постирано од: rea
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 19:24
Nemoj da mislis deka jas si nemam dosadeno samata na sebesi.Se trudam da ne gi maltretiram moite so problemite,no tie se tuka.Kontroli vo glavniot grad/oddel za nefrologija vo mojot stoiljaden grad nema/,pa mesecna nabavka na lekarstva,pa sverc na resohin/neli ministerstvoto za zdravstvo se grizi za svoite hronicni bolni-ko je lud nek veruje/.Ama ako im podlegnis na site tie problemi,ke nema kraj.Mozebi e potesko ako si mnogu mlada,sepak sobiraj sila i insistiraj da ti kazat sto ti gi predizvikuva bolkite.Dali imas temperatura?Dali se cuvstvuvas postojano umorna?....a mojata bolest mila nema ozdravuvanje,samo dolgaaa remisija/ako saka Bog-a jas ke mu pomagam so site sili/....te pozdravuvam


Постирано од: rea
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 19:39
ane09...kakva e taa tvoja bolest koja ne reagira na kortikosteroidi?Mora da bila vo mnogu silna faza sto morale da te prefrlat na citostatici.Imas li nus pojavi od niv?Nemoj da zaboravis deka ako sakas da gi odrzis koskite vo kolku tolku dobra sostojba MORAS da zemas kalcium najmalku 1000 mg dnevno plus d vitamin vo kapki/Vigantol/.Ako nekoj ti veli sprotivno-doktor li,prijatel li-ne ti misli dobro-ke te unisti osteoporozata.Koga ja primav hemoterapijata me sovetuvaa deka ne mi trebaat dodatoci-koskenoto tkivo mi e na 50%-pari eden ton za bonvita-a seto toa mozese da se spreci,samo ako doktorite imaat malku poveke respekt kon zdravjeto na pacientite. Te pozdravuvam i te sovetuvam da se grizis PRVO za SEBE i svoeto zdravje-se drugo e minorno


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 10:05
A


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 10:10
A


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 15:22
A


Постирано од: rea
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 07:32
kolku bi bilo lesno da e taka! Vo mojot zivot se nemam napieno nitu edna cela casa crn pijalok,nitu pak sum ljubitel na gaziranite pijaloci-isklucok e pivoto.Ogorcen protivnik sum na zemanjeto na lekarstva,posebno na antibiotici-edinstveno koristev kontracepcija.Suma sumarum vodev relativno zdrav zivot-duri i vo pogled na ishranata.Profesorkata veli deka lupusot kaj mene bil iniciran od stres-kolku da sakas stresni situacii imav poslednata godina pred da se razbolam.Kako i da e bolesta e tuka,mi ostanuva samo da se trudam da ne i davam povod da divee povtorno.Ti blagodaram za informacijata za rezohinot i te pozdravuvam


Постирано од: rea
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 08:44
ja razbiram tvojata potreba za son.I jas isto taka ne mozev od umor da funkcioniram.Sepak baraj nacin da mu pomognis na organizmot da funkcionira.Jas zemam algi "Zelena energija" od aqva sors.Tie mu pomagaat na organizmot pravilno da se hrani,kako bi go nadoknadil ona sto mu fali vo ishranata.Ima stranica na internet od koja mozis da se informiras za ovie dodatoci vo ishranata www.aquasource.net.mk Se nadevam deka so nesto ke ti pomognam,oti izgleda ti e potrebna i vakva pomos-sovet


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 16:45
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Леле мајко, леле..............


И како да си помогне човек во ваква ситуација освен со лекови??????? Мислам на алтернативна медицина и сл?

Колку што можев да разберам во овој случај организмот се свртува сам против себе.........Се чудам зарем и тоа го имало?

Полжавче,
кај сите Автоимуни заболувања организмот се врти против себе!

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 10:55
едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??

-------------


Постирано од: rea
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 10:56
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??



   Vo pocetokot bese vistinski podvig da uspeam da otvoram bilo kakvo kapace,no bidejki se se uci vo zivotot sega mlekoto i tetra sokovite gi otvaram so pomos na krpata truleks, a sise so kisela voda otvaram so orevokrsackata-prava inovacija,neli!!!!!Bolkata vo zglobovite na racete e poizrazena ako podolgo vreme rabotam nekoja rabota-edinstven spas e da ne se raboti nisto,sto e ravno na debilnost. Covekot go odrzuva tokmu rabotata da bidi covek,a bolkata taa si e tuka isto kako i kosata na glavata,pa si ja ignoriram pozdrav


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 11:25
A


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 11:29
A


Постирано од: rea
Датум на внесување: 04.Март.2009 во 07:32
ne mi e jasno zosto zabrana za masaza?....nekogas masazata e poefikasna od lekarastvata zatoa sto go relaksira i umot....mene mi se pojavi tecnost vo laktoto,a ortopedot mi ja odstrani so punkcija.Malku neprijatno,ama efikasno.Sto se odnesuva do Resohinot toj po dolgotrajna upotreba predizvikuva slepilo,a doktorite koi go preporacuvaat velat ne-a ubavo si pisuva vo upatstvoto samo na germanski.Ubavo bi bilo da imam informacija kade ima Plaquenil zatoa sto sega pominav na nego-bozem ima pomalku nus pojavi.Bi ti bila blagodarna ako me informiras


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 10:24
A


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 10:43

Не знам дали прашањево е за тука но ќе го поставам, па ако знаете нешто ОК, ако не знаете пак ОК.......

На една пријателка на мајка ми и поставија дијагноза sjogren........Сте чуле ли? Има сува уста, нема плунка, суви и се очите и вели како постојано да има песок во нив.....

Прогуглав малку па видов дека ова е автоимуно заболување, а тука говориме за лупусот кој велите исто така е автоимуно заболување.....

Имаат ли овие две заболувања допирни точки?

Ајде објаснете ми малку околу автоимуните заболувања......


-------------
МИР со сите


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 15:27
http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Serbia/2.htm - http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Serbia/2.htm
 
 
verovatno imas barano segde...ako nemas vidi nesto ima na ovaa stranica...


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 16:33
Avtoimunoto zaboluvanje znaci deka sopstvenite antitela gi napagaat sopstvenite antigeni (teloto se bori samo so sebe i sozdava vospalenija). Nastanuvaat kako rezultat na ogromen stres, hipersenzitivnost, i fizicka iscrpenost na organizmot (forsiranje na teloto nad granicite na negovite moznosti) nadopolneto so nesoodvetna ishrana. Doveduva do drasticno opaganje na imunitetot i na krajot avtoimuno zaboluvanje. Gi ima stotici razlicni vidovi, a site se lecat so zdrava hrana, mnogu odmor, relaksacija, meditiranje (sekako nadopolneto so lekarstva na sovremenata medicina);ili ako ne moze da se izlecat se stavvat barem vo remisija na odreden period.


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 00:14
zdravo na site!navistina mi e milo sto ima edna vakva stranica.Jas vece 7god. imam SLE i sum na TH:dekortin 5mg.Resohin,trental za cirkulacija-vaskulit i za reyno sy.(pobeluvanje i pomodruvanje na race),isto taka imam perikardit i plevrit,imam strasni bolki vo grbot a za otoci i vkocanuvanje vo zglobovite pa toa mi e nesto najnormalno,imam problem so anemija a i so pokaceni trombociti pa i za toa zemam th.Inaku jas se pomiriv so faktot deka imam lupus i voopsto ne se cuvstvuvam "porazlicno"od drugite edinstveno sto sme "skarani"so sonceto pa taka koristam kremi so UV faktor a znam koga e mnogu jako sonce da si otvoram cador i teras.Vo vrska so resohin znae da bide mnogu gaden i da go osteti vidot zatoa redovni kontroli na ocno dno a treba da se zema vo komb.so apaurin neznam kako ama vazno go namaluva negativnoto dejstvo.Dali nekoj ima iskustvo so alternativni metodi?Pozzzz


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 01:41
Originally posted by rea rea напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:

едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??



   Vo pocetokot bese vistinski podvig da uspeam da otvoram bilo kakvo kapace,no bidejki se se uci vo zivotot sega mlekoto i tetra sokovite gi otvaram so pomos na krpata truleks, a sise so kisela voda otvaram so orevokrsackata-prava inovacija,neli!!!!!Bolkata vo zglobovite na racete e poizrazena ako podolgo vreme rabotam nekoja rabota-edinstven spas e da ne se raboti nisto,sto e ravno na debilnost. Covekot go odrzuva tokmu rabotata da bidi covek,a bolkata taa si e tuka isto kako i kosata na glavata,pa si ja ignoriram pozdrav


те молам, доколку си во можност,... да ми ги наведеш причините до кои се појавила болеста кај тебе...... фала однапред големо%20гушкање бидејќи понекогаш, како што опишавте, имам огромна болка секаде во зглобовите,... при обид за најмал напор.... а тестот за реума ми беше негативен.....


-------------


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 10:14
Originally posted by BisernA BisernA напиша:


Originally posted by rea rea напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:

едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??



   Vo pocetokot bese vistinski podvig da uspeam da otvoram bilo kakvo kapace,no bidejki se se uci vo zivotot sega mlekoto i tetra sokovite gi otvaram so pomos na krpata truleks, a sise so kisela voda otvaram so orevokrsackata-prava inovacija,neli!!!!!Bolkata vo zglobovite na racete e poizrazena ako podolgo vreme rabotam nekoja rabota-edinstven spas e da ne se raboti nisto,sto e ravno na debilnost. Covekot go odrzuva tokmu rabotata da bidi covek,a bolkata taa si e tuka isto kako i kosata na glavata,pa si ja ignoriram pozdrav
те молам, доколку си во можност,... да ми ги наведеш причините до кои се појавила болеста кај тебе...... фала однапред големо%20гушкање бидејќи понекогаш, како што опишавте, имам огромна болка секаде во зглобовите,... при обид за најмал напор.... а тестот за реума ми беше негативен.....


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 10:33
BisernA najprvin moras da napravis imunoloski testovi ANA,antiDNA pa i LE kletki.Neznam ne spomna dali imas praveno nekakvi analizi.I pokraj bolkite i otoci vo zglobovite mene RFsekogas mi e negativna.Za SLE karakteristicna e anemija,leukopenija,afti vo usta,opadjanje na kosa,pokacena temperatura koja moze da bide so treska,zamor,urtikarija,zlezdi po teloto,neredoven ciklus,pokacena sedimentacija.Kazi koi drugi problemi imas osven bolki vo zglobovite?


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 11:11
па, некогаш ми се качува температура без причина,... оди до 37,5 и после далеронот опаѓа за кратко..... мислам дека имам замор без причина... еве, сега само што станав и спремна сум пак да си легнам - и би го преспала цел ден..... збунетост
можеби и јас самата доволно не напнав да направам доволно испитувања,... запрев до тестот за реума - и толку..... страв ми е да не си правам спојки на некои работи за џабе и да си се плашам,... а на крај ништо да не ми е, или да оставам како што е... и после стварно да ми е нешто ( не дај Боже )..... изненадување

фала ти анчи,.... ќе прогуглам и на нет малце за симптомите... и мислам дека најдобро е да се испитаат вакви работи... не е играчка здравјето

фала уште еднаш и се најдобро големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 11:51
ne bi sakala da te plasam medjutoa najdobro e da otides do reumatolog i da ti dade da gi napravis site analizi i kako sto samata rece ne e igracka so zdravje,eve ti broj za reumatologija da zakazes 02 3147-201 ti preporacuvam kaj pr.Grlickov ili pak kaj pr.Bozinovski,daj boze da ne e nisto ama sigurno si e sigurno


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 15:48

Бисерна еве едно мое искуство......нешто слично.....

Неколку години по ред имав нешто како хроничен замор. Само што ќе станев од спиење (како што велиш и ти) бев уморна, сакав пак да спијам, ништо не ми се работеше. Кога се бањав мислев којзнае каква работа сум завршила, мртва уморна бев.....

Да излезам до град на шетање се изморував....
Да исмукам една соба само, се изморував....
Немав температура, но мноооогу често настинував. Се си имав воспалено грло, затнат нос итн.......
Немав болки при најмал напор како што велиш ти......

Што направив?


- Го сменив начинот на исхрана сосема, сосема, сосема....

- Си легнував на време (околку 22 часот)

- Откако благодарение на исхраната почнав да добивам сила, започнав со физичка активност.....

Целиот овој процес на -преобразување- траеше една година...


СЕГА СУМ СУПЕРЗДРАВА, ПОЛНА СО ЕНЕРГИЈА......

Не знам дали твојот случај има врска со ова моево, но сепак го напишав.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 14.Март.2009 во 23:41
па, не дека водам којзнае колку здрав живот,..... не јадам брза храна,... ептен ретко... ( кога ќе ме натера ситуацијата среќа ) ама мислам дека со спиењто ја претерувам изненадување не е нормално, мртва преморена легнувам во 00 и спијам до нареден ден до 13-14ч... и повторно замор.... а за течење на нос и кашлање.... и кивање.... е тоа е посебна приказна ух

најмногу пишав на темава заради болките во зглобовите,.... кои посебно кога времето се менува се неиздржливи.... чудно е што иако секој доктор би рекол дека е реума,... тестот беше негативен,... а и не може јас на мои години реума да фанам...... збунетост


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 14:09

Еј, а да не имаш крајници кои се за вадење? Јас откога ги извадив се препородив.....

Дека и од воспалените крајници болат зглобовите. Мене болката ме будеше од сон, толку јака што беше......

Ги извадив крајниците, ја средив исхраната и како нова сум.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 14:57
go pocituvam sekoe mislenje, medjutoa biserna mislam deka treba da posetis lekar i da pocnes so analizi bidejci i od edna anemija moze da cuvstvuvas zamor a temperaturite se znak deka nesto se slucuva vo tvojot organizam.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 19:43
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Еј, а да не имаш крајници кои се за вадење? Јас откога ги извадив се препородив.....

Дека и од воспалените крајници болат зглобовите. Мене болката ме будеше од сон, толку јака што беше......

Ги извадив крајниците, ја средив исхраната и како нова сум.....


бааги одамна немам..... голема%20насмевка а иако имав само 3 год, се сеќавам дека секој божји ден бев болна ма%20ајде


-------------


Постирано од: gushkalo
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 01:17
Jas isto taka imam temperatura, konstantna 37.2-3...i po celi denovi lezam i nemam ni sila da stanam, premnogu sum umorna...kako zdrobena sum...anemicna sum bila otsekogas...
Sega koga gi citam site ovie raboti, se plasam mnogu..definitivno ke odam da gi napravam site ispituvanja...i ke prestanam da se stresuvam za se i sesto!...Mnogu mi e zal za rea i za site drugi..me rasplakavte...ve gushkam! Se nadevam deka bolkite ke se namalat...


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 10:38
Ne kaj site revmatski zaboluvanja se javuva reuma faktorot . I mene RF mi e negativen, i ANA i DNA, a sepak imam Morbus still, vid revmatsko zaboluvanje. Ishranata igra golemo vlijanie, a mene mnogu mi pomagaat i medicinskite masazi kaj Dimitar Conev.


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 15:38
eve i jas da vi go kazam moeto iskustvo vo noemvri 2007 otidov na eho na site stomacni organi bidejki ne sum bila nikogas i se bese vo red togas doktorkata me prasa da nemam slucajno temperatura i jas rekov ne koga si dojdov doma pocnav da meram i taa bese 37.2 i taka sekoj den nautro 36.4 posle saat ili dva pocnuva da raste i toa najveke do 37.5 no nekolku pati vo denot e i normalna a navecer pred spienje isto taka normalna i vo tekot na nokta.jas ne i posvetuvav vnimanie mislejki deka ne e nisto no 'blagodarenie ' na internetot naidov na luge koi ja imaat taa temperatura dolg period.jas se cuvstvuvav dobro imav nekoi bolki vo desnoto koleno megutoa toa poveke bese kako neprijatnost otkolku bolki.Nautro ne mi se vkocaneti nitu oteceni i ne me bolea nitu koga se dvizam.I taka jas sekoj den na bolnica i nesto ispituvav krvnata slika sekogas vo red i toa ni jas neznam kolku pati imam vadeno krv,rtg na belite drobovi vo red,mantu test vo red,AST,CRP,RF,BK se bese negativno,urina vo red,urinokultura sterilna,TSH,T4 vo red,sleska,pankreas,crn drob,bubrezi,zolcka isto taka vo red kako i urea i kretin, ginekoloski isto taka vo red i jas po mislenjeto na doktorkata sum najzdrav covek.Temparaturata ja imav 4 meseci sigurno i posle prestanav da ja meram bidejki samo me fakase panika.Jas isto taka na forum procitav za lupus i i go rekov toa na mojata doktorka no taa rece da ne citam i da ne mislam gluposti bidejki toa e so sosema drugi simptomi.Nivnoto milenje bese deka mi e olabnat imuniteto.Iako ne ja merev temperaturata ja mislam deka ja imav celo ova vreme iako ednas samo ja izmeriv pred 2 meeca i taa bese 36.9 .Megutoa vo noemvri 2008 otidov kaj ORL i izleze deka imam hronicen sinus a vo isto vreme i mi rastat 3 umnici koi seuste ne se izlezeni ubavo.Vo razgovor so nekolku doktori tie rekoa deka toa e normalno i toa se dnevnite varijacii na temperaturata znaci koga nautro i navecer pred spienje e normalna a vo tekot na denot dodeka se dvizime taa raste.Vo sekoj slucaj treba nesto da e ispita no ne i da se pomisli na najlosoto bidejki jas dosega citajki po internet gi imav site bolesti i toa najteski a izleze deka e samo hronicen sinus.Duri im postavuvav prasanja i na drugi doktori od srbija i hrvatska koi rekoa deka temperatura do 37.8 se normalni dnevni varijacii no se razbira bez nekoi losi simptomi.Vo sekoj slucaj i da bese nesto loso za ovaa godina i pol ke izlezese na videlina.Spored moeto licno mislenje toa e nekoj virus koj zalutal vo organizmot i bara odmor i zdrava hrana a nekoi go povrzuvaat so sindrom na hronicen umor.Pozdrav do site i bidete optimisti.


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 15:40

eve i jas da vi go kazam moeto iskustvo vo noemvri 2007 otidov na eho na site stomacni organi bidejki ne sum bila nikogas i se bese vo red togas doktorkata me prasa da nemam slucajno temperatura i jas rekov ne koga si dojdov doma pocnav da meram i taa bese 37.2 i taka sekoj den nautro 36.4 posle saat ili dva pocnuva da raste i toa najveke do 37.5 no nekolku pati vo denot e i normalna a navecer pred spienje isto taka normalna i vo tekot na nokta.jas ne i posvetuvav vnimanie mislejki deka ne e nisto no 'blagodarenie ' na internetot naidov na luge koi ja imaat taa temperatura dolg period.jas se cuvstvuvav dobro imav nekoi bolki vo desnoto koleno megutoa toa poveke bese kako neprijatnost otkolku bolki.Nautro ne mi se vkocaneti nitu oteceni i ne me bolea nitu koga se dvizam.I taka jas sekoj den na bolnica i nesto ispituvav krvnata slika sekogas vo red i toa ni jas neznam kolku pati imam vadeno krv,rtg na belite drobovi vo red,mantu test vo red,AST,CRP,RF,BK se bese negativno,urina vo red,urinokultura sterilna,TSH,T4 vo red,sleska,pankreas,crn drob,bubrezi,zolcka isto taka vo red kako i urea i kretin, ginekoloski isto taka vo red i jas po mislenjeto na doktorkata sum najzdrav covek.Temparaturata ja imav 4 meseci sigurno i posle prestanav da ja meram bidejki samo me fakase panika.Jas isto taka na forum procitav za lupus i i go rekov toa na mojata doktorka no taa rece da ne citam i da ne mislam gluposti bidejki toa e so sosema drugi simptomi.Nivnoto milenje bese deka mi e olabnat imuniteto.Iako ne ja merev temperaturata ja mislam deka ja imav celo ova vreme iako ednas samo ja izmeriv pred 2 meeca i taa bese 36.9 .Megutoa vo noemvri 2008 otidov kaj ORL i izleze deka imam hronicen sinus a vo isto vreme i mi rastat 3 umnici koi seuste ne se izlezeni ubavo.Vo razgovor so nekolku doktori tie rekoa deka toa e normalno i toa se dnevnite varijacii na temperaturata znaci koga nautro i navecer pred spienje e normalna a vo tekot na denot dodeka se dvizime taa raste.Vo sekoj slucaj treba nesto da e ispita no ne i da se pomisli na najlosoto bidejki jas dosega citajki po internet gi imav site bolesti i toa najteski a izleze deka e samo hronicen sinus.Duri im postavuvav prasanja i na drugi doktori od srbija i hrvatska koi rekoa deka temperatura do 37.8 se normalni dnevni varijacii no se razbira bez nekoi losi simptomi.Vo sekoj slucaj i da bese nesto loso za ovaa godina i pol ke izlezese na videlina.Spored moeto licno mislenje toa e nekoj virus koj zalutal vo organizmot i bara odmor i zdrava hrana a nekoi go povrzuvaat so sindrom na hronicen umor.Pozdrav do site i bidete optimisti.   


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 18:11
ane09 te molam pisi mi broj od dimitar conev za masazi bidejci imam strasna potreba od masiranje, da ti kazam pravo imam strasni bolki vo grbot i se kako rezultat na muskulna slabost koja e vo sklop na SLE a i se dobiva po dolga upotreba na dekortini.Golem pozdrav do tebe i do     ostanatite Dokolku ima nekoj iskustvo so homeopatija ili nekoj drug alternativen nacin na lekuvanje neka pise                                                      


Постирано од: saskako
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 00:42
dushkalo jas sum sigurna deka anemijata tvoja e pricinata za taa temperatura oti mnogu doktori me prasaa da ne sum anemicna oti anemijata e taa koja dava takva temperatura.


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 16:10
A


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 16:12
Tel.broj na D. Conev e 070/787-906, raboti dvokratno od 10h nautro, ima pauza za rucek pa po pauzata (neznam tocno vo koe vreme e-jas odam navecer) do 18-19h, zavisno od pacientite, a vo sabota do 14h. Se nadevam i tebe ke ti pomogne. Pisi sto si napravila.


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 18:22
ane09 fala ti mnogu,vece se javiv i dogovoriv za utre,sepak ce vidam kako ce mi bide na rabota.Inaku jas bev na homeopatski tretman vo germanija,za cena i da ne ti kazuvam ,mi pomogna organizmot se podsanira malku medjutoa za moive bolki vo grbot nisto.Nasabajle se budam so bolki kako na sajki da sum spiela,ke se napijam ketonal i taka nekako funkcioniram do 15h a posle vece pocnuva se da me boli,sekoe muskulce i zglobce,se ukocuvam celata i koga konecno ce si dojdam doma mi treba pomos da si gi sobujam cizmite.Rea e vo pravo na lupusot vtoroto ime mu e BOLKA.
i te posakuvam se najdobro!


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 13:51
anchiii, dejstvoto na ketonalot e kratkotrajno, podobri se movalisot ili naklofenot, te pokrivaat 24h, no konsultiraj se so lekarot. Za bolkite ne mi zboruvaj, se dodeka ne pocnav so masazite i jas imav takvi bolki od koi po dva casa dobivav nesvestici i malaksuvav. Sega sum super, se nadevam deka sum na vistinskiot pat i konecno bolesta ke ja stavam vo remisija. S Se nadevam deka i ti po prvite tretmani ke pocustvuvas ogromno podobruvanje. Pisi. Pozdravce


Постирано од: Kalinacat
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 10:44
Zdravo na site na forumov. Jas veke podolgo vreme boleduvam od avtoimuno zaboluvanje na jetrata. Probav se, no nisto ne mi pomogna kako kvantnata medicina. Od pred 3 godini vakva ordinacija ima i kaj nas (za zainteresiranite: "Biokvant" d-r Dejan tel. 3 237 261).
Ako informacijava na makar eden od Vas mu pomogne, ke bidam presrekna. Pozdrav


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Март.2009 во 00:23

Калина ај објасни ни на кратко за медицинава.....што и како се лечи таму? На кој начин? Боли ли?

-------------
МИР со сите


Постирано од: rea
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 07:33
navistina ne znam kakva e taa kvantna medicina? nikogas dosega ni sum cula ni procitala za toa - i kade se naoga taa ordinacija.Spored brojot gledam vo sk,ama kade tocno? Te molam objasni po konkretno kakvi se tretmanite.Ne e na odmet covek da poseti nekogo koj nema da gi soberi ramenicite koga ke cue od koja bolest boleduvas.Na ova uzasno vreme poveke ni lekarstvata,ni masazite ne mi gi namaluvaat bolkite. pozdrav do site


Постирано од: Ane09
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 08:59
I jas slusnav za Biokvant, ordinacijata bila vo kulata karsi T-Mobile, na avtobuskata. Povtorno se se sveduvalo na masazi na akupunkturnite tocki, no poveke da Vi kazam ne znam. A, da. I pregledot bil 2500 den, a eden tretman 800 den. Jas sega odam na nesto poevtinata varijanta, od koja mi e znacitelno podobro, no ako nemam trajni rezultati ke se obidam i so ovaa novost vo medicinata. Sto e kvantna medicina tocno ne znam, no znam deka vo svetot e nesto najnovo i najpopularno, a kako kvantnata fizika ni dokaza deka na krajot atomot e sostaven od energija, t.e. deka nie i se sto ne opkruzuva ne sme nisto drugo osven zbiena energija, pretpostavuvam deka ovie tretmani se nasoceni kon vrakanje na energetskata ramnoteza na kletkite. Sepak Kalina pisi ni poprecizno za sto stanuva zbor. Se upotrebuvaat li laseri i sl. Pozdrav.


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 22:15
znam kade se naodja medjutoa dosega nemam slusnato nisto za kvantna med. nitu pak znam na koj princip rabotat.Inaku vi preporacuvam vezbi "tibetanci" i edna dobra kniga od Endru Vejl "spontano isceljenje" ima dosta interesni raboti.Najdov eden lek Bio Bran koj go prestavuvaat kako imunoregulator i deka go preporacuvaat kaj avtoimunite zaboluvanja pa dali imate slusnato i dali voopsto go ima kaj nas.@ane09 uste ne uspejav da otidam kaj conev,zaglaviv na rabota,ke gledam nedelava da otidam.Jas imam praveni ter.so BIKOM dijagnostika,biorezonance ama nemase nekoj poseben efekt.Mislam deka prvo treba dobro da se rasprasame za site raboti pred da pocneme da primenuvame,sepak avtoimunite zab. se specificni i treba mnogu da se vnimava,steta sto so DR. se nema podobra komunikacija vo vrska so alternativni metodi


Постирано од: rea
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 20:16
ane09 ti mi napisa broj na telefon od nekoja apteka na Bitpazar kade navodno go imalo Plaqvenilot,megutoa na toj telefon ili nikoj ne se javuva ili e nonstop zafaten. Te molam proveri go brojot ili eventualno kako se vika aptekata ako mozis da mi kazis pozdrav


Постирано од: apce
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 13:14
изненадувањеne pridavav vaznost na ona sto mene mi se sluci
citajki sega me fati strav тага
 
i jas imav nekoja retka avto imuna bolest skrateno od
latinski ja vikaat PLEVA i mesec i pol piev dekortin vo kombinacija
so Amoksiklav 1000 i vitamin C po dve ampuli venozno sekoj den
na pocetok me lecea od alergija pa po 20 dena me hospitaliziraa
na koznata klinika i ednostavno se otruv od lekovi i nikakvo fajde
 
sega sum dobro iako imam belezi po racete koi mnooooogu sporo
zdraveat i se gubat , samo ke kazam fala mu na boga
i na alternativata


-------------
apce


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 16:42
apce ako ne ti e tesko pisi ja celosna dijagnoza ,dosega nemam slusnato takva dijagnoza i kako se manifestirase kaj tebe koi simptomi gi imas.Inaku kaj avtoimunite obicno se izbegnuvaat antibiotici i toa se zaradi imunitetot i zatoa se zema dekortin za da go namalat medjutoa ti spomna i nekakvi luzni po racete za sto se raboti.Sto primenuvase od alternativa?Mnogu mi milo sto sega si dobro se nadevam deka taka i ke ostanes.Pozzz


Постирано од: anchiii
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 16:55
Zdravo rea!mislev deka se otkaza od forumov,bas mi e milo sto zapocna edna vakva tema,mislam stvarno e dobro sto mozeme da razmenime iskustva pa i da ja spodelime bolkata.Inaku za br. od aptekava i jas se obidov ama bez uspeh.Jas zemam RESOCHIN-sverc od Bugarija a so niv zemam i apaurin(mislam deka pisav prethodno)taka da redovno pravam preglrd na ocno dno,za sega e OK,medjutoa toa znae naednas da bukne taka samo gospod da ne cuva.Ti kako si,kakvi ti se naodi, mislam na bubrezite,bidejki za "standarnite bolki"veke i ne prasuvam.Golem pozdrav i za tebe



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk