IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 21>
Автор
Порака
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 10:10
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:43
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 15:22
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:44
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 07:32
kolku bi bilo lesno da e taka! Vo mojot zivot se nemam napieno nitu edna cela casa crn pijalok,nitu pak sum ljubitel na gaziranite pijaloci-isklucok e pivoto.Ogorcen protivnik sum na zemanjeto na lekarstva,posebno na antibiotici-edinstveno koristev kontracepcija.Suma sumarum vodev relativno zdrav zivot-duri i vo pogled na ishranata.Profesorkata veli deka lupusot kaj mene bil iniciran od stres-kolku da sakas stresni situacii imav poslednata godina pred da se razbolam.Kako i da e bolesta e tuka,mi ostanuva samo da se trudam da ne i davam povod da divee povtorno.Ti blagodaram za informacijata za rezohinot i te pozdravuvam
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 08:44
ja razbiram tvojata potreba za son.I jas isto taka ne mozev od umor da funkcioniram.Sepak baraj nacin da mu pomognis na organizmot da funkcionira.Jas zemam algi "Zelena energija" od aqva sors.Tie mu pomagaat na organizmot pravilno da se hrani,kako bi go nadoknadil ona sto mu fali vo ishranata.Ima stranica na internet od koja mozis da se informiras za ovie dodatoci vo ishranata www.aquasource.net.mk Se nadevam deka so nesto ke ti pomognam,oti izgleda ti e potrebna i vakva pomos-sovet
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 16:45
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Леле мајко, леле..............


И како да си помогне човек во ваква ситуација освен со лекови??????? Мислам на алтернативна медицина и сл?

Колку што можев да разберам во овој случај организмот се свртува сам против себе.........Се чудам зарем и тоа го имало?

Полжавче,
кај сите Автоимуни заболувања организмот се врти против себе!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 10:55
едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 10:56
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

едно прашање... дали чувствувате болка во зглобовите и при најмал напор ?? пр, да отвориш шише со сок, капачето на шампонот ??



   Vo pocetokot bese vistinski podvig da uspeam da otvoram bilo kakvo kapace,no bidejki se se uci vo zivotot sega mlekoto i tetra sokovite gi otvaram so pomos na krpata truleks, a sise so kisela voda otvaram so orevokrsackata-prava inovacija,neli!!!!!Bolkata vo zglobovite na racete e poizrazena ako podolgo vreme rabotam nekoja rabota-edinstven spas e da ne se raboti nisto,sto e ravno na debilnost. Covekot go odrzuva tokmu rabotata da bidi covek,a bolkata taa si e tuka isto kako i kosata na glavata,pa si ja ignoriram pozdrav
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 11:25
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:44
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 11:29
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:44
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 07:32
ne mi e jasno zosto zabrana za masaza?....nekogas masazata e poefikasna od lekarastvata zatoa sto go relaksira i umot....mene mi se pojavi tecnost vo laktoto,a ortopedot mi ja odstrani so punkcija.Malku neprijatno,ama efikasno.Sto se odnesuva do Resohinot toj po dolgotrajna upotreba predizvikuva slepilo,a doktorite koi go preporacuvaat velat ne-a ubavo si pisuva vo upatstvoto samo na germanski.Ubavo bi bilo da imam informacija kade ima Plaquenil zatoa sto sega pominav na nego-bozem ima pomalku nus pojavi.Bi ti bila blagodarna ako me informiras
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 10:24
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:44
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 10:43

Не знам дали прашањево е за тука но ќе го поставам, па ако знаете нешто ОК, ако не знаете пак ОК.......

На една пријателка на мајка ми и поставија дијагноза sjogren........Сте чуле ли? Има сува уста, нема плунка, суви и се очите и вели како постојано да има песок во нив.....

Прогуглав малку па видов дека ова е автоимуно заболување, а тука говориме за лупусот кој велите исто така е автоимуно заболување.....

Имаат ли овие две заболувања допирни точки?

Ајде објаснете ми малку околу автоимуните заболувања......
МИР со сите
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 15:27
http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Serbia/2.htm
 
 
verovatno imas barano segde...ako nemas vidi nesto ima na ovaa stranica...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 16:33
Avtoimunoto zaboluvanje znaci deka sopstvenite antitela gi napagaat sopstvenite antigeni (teloto se bori samo so sebe i sozdava vospalenija). Nastanuvaat kako rezultat na ogromen stres, hipersenzitivnost, i fizicka iscrpenost na organizmot (forsiranje na teloto nad granicite na negovite moznosti) nadopolneto so nesoodvetna ishrana. Doveduva do drasticno opaganje na imunitetot i na krajot avtoimuno zaboluvanje. Gi ima stotici razlicni vidovi, a site se lecat so zdrava hrana, mnogu odmor, relaksacija, meditiranje (sekako nadopolneto so lekarstva na sovremenata medicina);ili ako ne moze da se izlecat se stavvat barem vo remisija na odreden period.

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:45
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,421 секунди.