IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 21>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 13:00
.


Изменето од Lithium - 11.Јануари.2009 во 19:18
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 13:02
Aiiiiiii do kade otide temava. Od sistemski lupus do anemijata moja

Изменето од Lithium - 27.Декември.2008 во 13:19
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 15:32


Аха........

Па проба ли бе литиум да промениш нешто во исхраната....толку голем недостаток на железо.....што знам....?
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 18:59
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Аха........

Па проба ли бе литиум да промениш нешто во исхраната....толку голем недостаток на железо.....што знам....?


Probav, t.e pocnav otkako mi se sluci toa sto mi se sluci i do den denes go primenuvam toa. Poveke cveklo, med, vitamini, ovosje, zeluncuk, sok od borovnica, grozje i ja pobediv anemijata t.e ozdravev
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 22:48
Dali imase temperatura, i nekoi drugi nespecificni simptomi pred da ti ja otkrijat bolesta. Koi ispituvawa imunoloski ti gi napravija. Na transfuzija mi napravija samo lupus antigoagulant i mi rekoa bidi srekna sto nemas nesto sistemsko. A jas imam mnogu neobjasnivi simptomi bolki vo koskite i muskulite, subfebrilna temperatura, zestini, cesanje, zamor, nemozam mnogu da se dvizam. Do skoro mislev deka e od toa sto imam tromboza. Bev na reuma tamu mi rekoa deka nemam reuma.Izvrsiv mnogu ispituvanja na krvta i site bea vo red.Dali kaj tebe imase nekoi promeni vo krvnata slika pokaceni leukociti, sedimentacija ili nesto drugo. nemozam da se definiram te molam podetalno objasnuvawe na ispituvawata i dobienite rezultati dokolku ne ti e premnogu tesko. Gospod ne te zaboravil. Bidi borec i zanaj deka ne si sama mnogumina mislat i ja cuvstvuvaat tvojata bolka. Pozdrav
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 14:47
Originally posted by goga_04 goga_04 напиша:

Dali imase temperatura, i nekoi drugi nespecificni simptomi pred da ti ja otkrijat bolesta. Koi ispituvawa imunoloski ti gi napravija. Na transfuzija mi napravija samo lupus antigoagulant i mi rekoa bidi srekna sto nemas nesto sistemsko. A jas imam mnogu neobjasnivi simptomi bolki vo koskite i muskulite, subfebrilna temperatura, zestini, cesanje, zamor, nemozam mnogu da se dvizam. Do skoro mislev deka e od toa sto imam tromboza. Bev na reuma tamu mi rekoa deka nemam reuma.Izvrsiv mnogu ispituvanja na krvta i site bea vo red.Dali kaj tebe imase nekoi promeni vo krvnata slika pokaceni leukociti, sedimentacija ili nesto drugo. nemozam da se definiram te molam podetalno objasnuvawe na ispituvawata i dobienite rezultati dokolku ne ti e premnogu tesko. Gospod ne te zaboravil. Bidi borec i zanaj deka ne si sama mnogumina mislat i ja cuvstvuvaat tvojata bolka. Pozdrav


а да пробаш да се облекуваш повеќе ?? и јас имав болки во мускулите и коските, замор... посебно кога времето се менуваше,... и јас немав реума... ти држам среќа ништо да не ти е
Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 21:31
Probav se, no simptomite ostanuvaat. Eve veke 4-5 dena pak imam nekoja minimalna temperatura, zestini, bockanja , trpki i bolka po celoto telo.Nokeska nemozev nitu da spijam i denes cel den me boli glava. Ne mozam da izlezam od ovaa sostojba veke dolgo vreme meseci se vo prasanje . Pocnav da popustam i moralno i duhovno , mislam deka nikogas nema da prestane da boli, deka nikogas nema da se vratam na prethodniot zivot, poln so elan i energija. Najtesko mi e sto me bolat nozete i nemozam mnogu da se dvizam.

Изменето од goga_04 - 07.Февруари.2009 во 21:32
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 07:29
goga_o4 pozdrav do tebe i dobredojde na forumot....zal mi e sto i ti si edna od tie sto ne se definirani so bolesta...jas znam od licno iskustvo deka drugoto ime za mojata bolest e BOLKA...se prisutna i promenliva,ama za ovie dve godini go prifativ nejzinoto postoenje.Prvite simptomi bea tokmu tie temperaturi koi ne bea poveke od 37,2 ama me istostuvaa do besvest.Koga mi zedoa prv pat krv sedementacijata bese 100,reuma faktorot 30.Megutoa toa bese koga vece bolesta go imase dostignato krajniot stadium.Za da ti kazam bilo kakvi rezultati od ispituvanjata treba da gi poglednam dokumentite,a dotogas te pozdravuvam i ti posakuvam da ne ja imas mojata bolest
Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 16:55
Zdravo rea. Pozdrav i do tebe. Od maj mesec 2008 do sega vrsam kontroli na krv i se e vo red.Sedimentacijata varira no ne poveke od 14 sto za zena mi velat deka bilo normalno. Vo oktomvri gi napraviv prvite analizi na reuma faktorot koj bese negativen, samo CRP bese 12 i AST 400. Drugite faktori A-DNA negativno ANA 1:80 i ACLA negativno. Vo noemvri pak izvrsiv biohemiski analizi na krvta sedimentacijata be[e 4 AST, CRP i RF negativni. Vo dekemvri pak otidov na revmatologija i pak izvriv analizi se bese vo red celiot imunoloski status bese vo granicite na normala.Napraviv i RTG na karlica i magnetna na r'bet mi najdoa lesna diskus hernija i sega odam na fizikalna. So trombozata sostojbata si e ista i se vrtam vo krug. Si dosadiv sama na sebe. Ti se vosh*tuvam na hrabrosta i izdrzlivosta.Sigurno imas golema poddrska i od tvoite najbliski.Odnapred ti blagodaram za golemoto srce sto go imas i sto ke go podelis svoeto iskustvo so mene i so drugite koi ke se priklucat na forumot.Jas ti posakuvam sto pomalku bolka i ozdravuvanje.
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 10:46
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:38
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 10:57
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:38
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 19:24
Nemoj da mislis deka jas si nemam dosadeno samata na sebesi.Se trudam da ne gi maltretiram moite so problemite,no tie se tuka.Kontroli vo glavniot grad/oddel za nefrologija vo mojot stoiljaden grad nema/,pa mesecna nabavka na lekarstva,pa sverc na resohin/neli ministerstvoto za zdravstvo se grizi za svoite hronicni bolni-ko je lud nek veruje/.Ama ako im podlegnis na site tie problemi,ke nema kraj.Mozebi e potesko ako si mnogu mlada,sepak sobiraj sila i insistiraj da ti kazat sto ti gi predizvikuva bolkite.Dali imas temperatura?Dali se cuvstvuvas postojano umorna?....a mojata bolest mila nema ozdravuvanje,samo dolgaaa remisija/ako saka Bog-a jas ke mu pomagam so site sili/....te pozdravuvam
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 19:39
ane09...kakva e taa tvoja bolest koja ne reagira na kortikosteroidi?Mora da bila vo mnogu silna faza sto morale da te prefrlat na citostatici.Imas li nus pojavi od niv?Nemoj da zaboravis deka ako sakas da gi odrzis koskite vo kolku tolku dobra sostojba MORAS da zemas kalcium najmalku 1000 mg dnevno plus d vitamin vo kapki/Vigantol/.Ako nekoj ti veli sprotivno-doktor li,prijatel li-ne ti misli dobro-ke te unisti osteoporozata.Koga ja primav hemoterapijata me sovetuvaa deka ne mi trebaat dodatoci-koskenoto tkivo mi e na 50%-pari eden ton za bonvita-a seto toa mozese da se spreci,samo ako doktorite imaat malku poveke respekt kon zdravjeto na pacientite. Te pozdravuvam i te sovetuvam da se grizis PRVO za SEBE i svoeto zdravje-se drugo e minorno
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 10:05
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:38
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.