IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 16:09
lole, za sekoja terapija e potrebno vreme za da pocne da dejstvuva. Obavezno pobaraj i apcinja za zastita na zeludnikot (pr. famosan) i redovno pij probiotski jogurt. Movalisot, najmalku mu steti na zeludnikot. Plakinilot go piev godina i polovina i nemam nikakvi nesakani nus efekti, taka da, verojatno zavisi od secij organizam kako go podnesuva. Pisuvaj redovno, zaednicki mozebi ke go otkrieme vistinskiot lek.
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 16:11
Krvnata grupa A velat deka e najsklona na avtoimuni zaboluvanja. Jas sum A(-). Sto mislite Vie po ova prasanje?
Кон врв
brusnica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brusnica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 18:26
avatar 23 fala na pomosta, obavezno ke go pobaram lekarot, a potpolno si vo pravo deka stresot ima golemo vlijanie za bolesta. Lupusot kaj mene e manifestiran samo nadvoresno - crveni krugovi po kozata - najcesto na racete, ramenjata i liceto.Sum zabelezala deka pri pogolem stres - mislam na onoj stres koj predizvikuva podolgotraen vnatresen nemir, redovno mi se pojavuvaat.Posle toa dolgo vreme moram da gi mackam so betametazon dodeka se izgubi crveniloto, po sto ostanuvaat kafeavi fleki.Iako sonceto mi e "najgolem neprijatel protiv kogo se boram so vishy 50+",kaj mene stresot ima pogolemo vlijanie, bidejki mnogupati se slucuva da imam crvenilo zimno vreme koga nema sonce, a da nemam letno vreme koja ima sonce, se vo zavisnost od toa dali imam ili ne nekoj problem. POZDRAV
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 20:20
Zdravo na site...

Avatar23 fala mnogu na optimistickiot komentar i na razbiranjeto...

Sakam da te prasam, bidejki i jas odam vo Neuromedica tamu ti kaj sto odis, no ne za pregledi na revmatologija....

Mi se dopaga neuromedica mnogu, i personalot i strucnosta, kolku pari e eden pregled na revmatolog tamu? Ne ni znaev deka imaat...

Odamna mislam da se prefrlam na privatno, zasto vo drzavna bolnica e navistina maltetiranje, ti trebaat 2 meseci vkupno da zakazes pregled, da te pregledaat, da ti napravat ispituvanja i pak da otides kaj lekarot so rezultati :)

stvarno e maltretiranje...i poslednive 5-6 godini sum bila samo 3 pati na kontroli bas zaradi toa....

pozdrav
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 20:26
inaku i jas sum krvna grupa A...a i imam citano toa ti sto tvrdis deka e tocno, deka ovaa krvna grupa e sklona kon avtoimunoloski zaboluvanja...
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 23:41
sweet angel kolku te razbrav ti imas r.artrit koe isto kako i lupusot e avtoimuno zab. no toa neznaci deka kaj tebe ke bidat zafateni organi bidejki kaj artritot obicno stradaat zglobovi se javuvaat vospalenija i deformiteti.Dobro e sto kaj tebe bolesta e vo remisija i daj boze taka da ostane.Vo vrska so bremenosta ne bi trebalo da imas problemi najvazno e da ne si pod lekarstva koi bi mozele da mu nastetat na plodot i sekako najvazno e da pravis redovni kontroli i da bides pod nazor na reumatolog i ginekolog.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 00:04
Vo vrska so toa koi se pricinite za pojava na ovie zaboluvanja(avtoimuni)nema konkreten odgovor no i jas kako vas mislam deka stresot ima vazna uloga vo seto toa,bidejki mene od golem stres mi otide tiroidnata a potoa dobiv i lupus taka da i dvete mi se avtoimuni,pa koga ke se pojavi nekoj problem odi pa najdi go krajot.Samo edno me nervira kaj nasive lekari koga ke otidam za nekoj problem stom ke ja slusnat dijagnozata i sve mu se pripisuva na gospodin lupus,taka da posle 9god. nauciv da se spravuvam so bolesta i sam na sebe da si bivam lekar bidejki odnosot im e katastrofa,taka da ke si napravam analizi na krv,ke vidam kakvi mi se rezultati no sepak e najbitno kako vie se cuvstvuvate.Mene isto taka mnogu mi deluva promena na vremeto,ima denovi koga se cuvstvuvam dobro a ima i denovi kako da me pregazil voz.Inaku jas sum O(+) krvna grupa i ja imam knigata ishrana po krvni grupi i mozebi ima i vistina i vo toa.Sepak kako sto veli mojot homeopat,bidejki pravi psiholoska procenka,spored toa kakva licnost si dobro e sto nemas zakaceno uste nekoja bolest znaci mnogu bitno e toa kako reagirame na rabotite sto ni se slucuvaat sekojdnevno a vo ovaa stresno vreme taka da nauciv da stavam bariera pred mene i da mnogu raboti ne dozvoluvam da doprat do mene ili ednostavno gi prifakam kako takvi i teras ponatamo.Prstot me zabole od pisuvanje.Pozzzzz do site!






Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 22:55
Da, no sepak artritisot e bolest pri koja mozat da zabolat i mekite organi, ne samo zglobovite, zatoa i kako mala mi pravea redovni kontroli i na srce, na oci...kako i da e jas gledam pozitivno i ne sakam da razmisluvam deka moze da se sluci nesto takvo...

Inaku, toa so ishranata sigurno e tocno, mene se dodeka ne mi se stabilizira artritisot ne mi davaa blago, ne mi davaa sekakvo meso da jadam...

A za taa knigata sto zboruvas Ishrana spored krvnite grupi, bev na saem na kniga i ja barav, no bidejki bila izlezena pred 11 godini, ja nemase veke, i mi ja preporacaa od istiot avtor Ishrana spored genotipot, koja e podobrena verzija na ovaa prvata, se e poprecizno vo odnos na toa koja hrana najmnogu odgovara na sekoj covek individualno, a ne samo spored krvnata grupa.

Samo sto nikako ne mozam da se nateram sebe si da se hranam strogo spored toa :)
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 11:43
sweet angel, vo Neuromedica e dr. Pusevski, prviot pregled e 1000 denari, a potoa 600 den (narednite pregledi se smetaat za kontrolni). Pregledite obicno se pravat na 2-3 meseci.
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 11:53
Vo odnos na ishranata i jas dolgo vreme bev mrzeliva, vo stilot veruvam deka istata ima vlijanie, ama ne presudno. No, pred nekoja nedela mi padna vo race (t.e. mi ja tutna edna koleska, koja bese ubedena deka kako lice so avtoimuno zaboluvanje NE SMEAM da konzumiram meso i mlecni proizvodi) knigata na Jim Karter za lekuvanje so pomos na ishranata. Veke edna nedela se pridrzuvam kon nea i zabelezuvam drasticno namaluvanje na otocite i bolkite. Prvite vistinski rezultati treba da sleduvaat za najmalku dve nedeli. Sto znaci sega sum vegeterijanec (i zaradi krvnata grupa i zaradi bolesta), pa ke vidime.... Inaku vo knigata imase naslovi od tipot: "kako sirenjeto me ubi"..."dali e reuma artritot vsusnost alergija na mleko?" itn. Zvuci malku paranoicno, no otkako prebarav na internet, na mnogu statistiki naidov koi sto velat deka otkako ke se otkrie na koj vid hrana e alergicen pacientot (i ja odbegnuva istata) vo 80% ima povlekuvanje na bolesta.

Изменето од Avatar23 - 07.Јуни.2010 во 11:55
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 11:56
PRASANJE. Kade mozam da napravam alergo testovi na hrana (osven na klinika)i koja e procedurata na klinika, imali dolgi redici, itn? Odnapred Vi blagodaram
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 12:19
Ova go iskopirav od eden prethoden post vo delot: med i cimet. АРТРИТИС (ЗАПАЛЕНИЕ НА ЗГЛОБОВИ)

*Се зама еден дел мед на два дела млака вода и се додава една кафена лажица цимет во прав,се прави смеса и полека се масира на болните делови на телото.

*Приметено е дека болката се смирува во рок од една до две минути.

*Или,личности кои боледуваат од артритис можат наутро и навечер да земат еден филџан топла вода со 2 лажици мед и едно кафено лажиче цимет во прав.

*Доколку се пие редовно може да биде излечен дури и хроничниот артритис.

*Во Во едно од поскорешните истражувања направени на Универзитетот во Копенхаген пронајдено е дека докторите своите пациенти ги третирале со мешавина од една супена лажица мед и пола кафено лажиче цимет во прав пред доручек.Резултатите биле тие да во рок од една недела од 200 луѓе (кои биле третирани)73 од нив биле тотално ослободени од болката,а во тек на еден месец скоро сите пациенти кои предходно неможеле да одат или да се движат поради артритисот, почнале да се движат без болка.
Кон врв
Eva10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eva10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 12:30



Аватар23, во прилог на твоето излагање ќе го дадм иследниот препис:
Лекувањето треба да биде медикаментозно, како и задолжителна рехабилитација со витаминска терапија и со антиоксиданти. Многумина болни утврдиле дека алтернативните терапии им помогнале подобро, па и значително подобро се чувствуваат. Според тоа, лично право е на секој болен од некој вид на автоимуно, меѓу кои и ревматско заболување да избере и да одлучи на кој алтернативен метод и техника ќе се изложи.

Се лекува и со диета. Храната треба да биде таква како што јаделе примитивните народи кои не знаеле за таква болест, за автоимуни заболувања. АВТОИМУНИТЕ ЗАБОЛУВАЊА СЕ БОЛЕСТ НА МОДЕРНОТО ВРЕМЕ. Храната треба да биде свежа, а варено треба да биде само она што не може да се јаде свежо. Интегрален ориз со рен, треба да биде основен оброк. Месото треба да се избрише од менито, а се заменува со белковини од соја. Треба да се јаде помалку леб, а треба да биде само од црно и интегрално брашно. Конзервирана храна не треба да се јаде. Овошјето треба да се јаде свежо. Од благото, дозволено е мед и гроздов шеќер.

Заболените би требало редовно да земаат препарати од папаја која содржи папаин, кој го отстранува штетното дејство на пченичниот глутен. Покрај папаинот, во млекото од папајата се изолирани и следните ензими: кимопапаин А, кимопапаин Б, липаза, ликозим, фитостерини, фоспнолипиди, цаласа, глутамин-циклотрансфераза, како и 19 аминокиселини. Од нив, седум се есенцијални аминокиселини, кои човечкиот организам не може сам да ги синтетизира, а би морал да ги земе со секојдневната храна.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 15:22
Avatar23 testovi mozes da napravis vo poliklinika Jane Sandanski vo Aerodrom gi pravi pr.Ezova ti treba samo upat od maticen lekar samo neznam dali se kozni ili preku krv,isto taka i na institut za imunologija se pravat preku krv samo sto mnogu vreme se cekat rezultati.Isto taka imas i vo Avicena ako sakas privatno eden panel rida test kosta okolu 2500 den.Na kozna klinika imaat kozni testovi mozes da se javis tamo i da prasas kako im odi procedurata.Vo vrska so ishranata i jas imam procitano deka kaj RA mnogu smeta mleko i mlecni proizvodi.Vi ja preporacuvam knigata SPONTANO ISCELJENJE od Endru Vejl.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.