IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Системски LUPUS
    Испратена: 09.Декември.2008 во 08:24
ima li nekoj sto saka da razgovara na ovaa tema?
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 08:31
dve godini boleduvam od SLE i gi pominav site golgoti do krajnata dijagnoza....ako ve ima so ovaa bolest i pri toa da vi treba razgovor....makar i samo za druzenje...tuka sum
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 17:37

Ако сакаш да ни кажеш нешто повеќе за дијагнозата, проблемите и последиците од болеста, тука сме да те сослушаме и да ти помогнеме ако можеме на било кој начин. Во најмала рака имаш со кого да разговараш намигнување.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 21:20
Tocno taka a i moze da doznameme nesto poveke posto i jas ne znam za ova ama bas nisto
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 09:50
pozdrav...vi blagodaram za javuvanjeto...se raboti za avtoimuno zaboluvanje kade imunoloskiot sistem sopstvenite kelii gi prepoznava kako tugi i gi napaga.Bolesta mozi da se manifestira kako kozen lupus so kozni lezii na liceto vo vid na peperutka,a likot poprima izgled na volk i zatoa bolesta e imenuvana so "lupus".Poteskiot oblik e sistemskiot lupus kade sto bolesta gi napaga vnatresnite organi.Bolesta se manifestira i so reumatoiden artrit.I dvata vida na bolesta go imaat kako pridruznik artritot.Se lekuva so kortikosteroidi,a pri teskite oblici se koristat imunosupresori(hemoterapija).Smestena e vo neizlecivi bolesti koi cel zivot go pridruzuvaat zaboleniot,megutoa so pravilno koristenje na terapijata i so soodvetna ishrana bolesta mozi da se stavi vo remisija t.e.vo miruvanje.Najcesto kaj nas ovaa bolest ja tretiraat imunolozite,no bidejki opfaca poveke oblasti so nea se zapoznati skoro site specijalisti.Nemaat lek,ne znaat od kade i kako se pojavuva,samo gi lekuvaat posledicite od nea.I naj interesnoto od se mnogu retko zaboluvaat mazite, 90% od zabolenite se zeni.Zasega tolku....udiranjeto po tastaturata gi zasiluva bolkite vo racete,pa prinudena sum da odmoram...pozdrav
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 17:44



И какви други болки имаш Реа, освен болки во мускулите и коските колку што можев да забележам од претходно кажаното.......?????
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 22:26
Rea, a dali ti si imala kozni lezii na liceto vo oblik na peperutka? Jas ucev deka kaj bolesta Erisipelas na liceto se pojavuvaat kozni lezii vo oblik na peperutka so rasireni krila. Se sirat od korenot na nosot, kon ocnite kapaci i nazolabijarnata brazda. Megjutoa po ova sto go kazuvas sfativ deka se raboti za sosema drugo zaboluvanje so slicen lokalen simptom. A sega podobro li si? Koi simptomi gi imase pred da doznaes deka boleduvas od ovaa bolest? Golem pozdrav imas od mene.
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 08:32
eh moe polzavce.....impresiven e spisokot na bolkite.Na lupusot vtoro ime mu e bolka.....muskulite bolat,sitnite zglobovi bolat,glavobolkata doaga od nikade naednas,ponekogas ocite bolat,a najnaporen e postojaniot umor.Bolnite od ovaa bolest ne smeat da si dozvolat teska fizicka rabota.Ne ebas za falenje,neli?pozdrav
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 09:04
Ne Lithium,mene voopsto ne mi se pojavija kozni lezii.Imav grda sreka od odma da bide sistemski.Se zapocna prvo so promeni vo ocite...belkite se pretvorija vo sinkasta zelatinska masa,pa trk jas kaj ocen lekar.Dodeka toj se obiduvase da se snajdi pocnaa da me bolat bubrezite,pa ajde na internist.Duri da zavrsam so negovata terapija,stomacnata praznina mi se ispolni so tecnost.Celata potekov,licev na ogromen balon,pa zavrsiv na nefrologija.Uzasni bea bolkite,poveke ne mozev ni da odam,ako potraese uste malku ke pocnev da odam na site cetiri kako vistinski volk.Mi napravija biopsija na bubrezite i ekspresno dobiv terapija Endoxan imunosupresor.Za dve nedeli pocnaa da se povlekuvaat simptomite.Sega veke sum na kortikosteroidi i mi e podobro.....pozdrav
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 15:23
decki....zaboraviv da vi napisam deka eden od simptomite pred da ja dadat konecnata dijagnoza bese i silnoto paganje na kosata, a po malku i ja sabotira memorijata.....super,a poz
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 16:48
Rea, sto upotrebuvas od kortikosteroidi? Deksametazon, urbazon, pronizon ili...? Ti kazal li lekarot deka koga kortikosteroidite se upotrebuvaat vo terapijata se davaat ISKLUCIVO samo vo kombinacija so drugi antibiotici? Veruvam deka i nekoj drug antibiotik upotrebuvas zaedno so niv zatoa sto ako mnogu se upotrebuvaat kortikosteroidite a bez drug antibiotik i bez kontrola na lekarot - mozat da se javat nesakani efekti: krvotocen ulkus, hipertenzija ( visok krven pritisok ), imunodepresija na celularniot i kletocniot imunitet i sl. Golem pozdrav....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 11:33
Ne se davat ISKLUCIVO samo so antibiotik!!!MOzat i samostojno da se davat , a ov ovoj slucaj na rea taa vo momentot e vo remisija i poradi toa e samo na kortikosteroidi, pretpostavuvam dozi 7,5 do 10 mg Dekortin-dozi koi inace i ne vodat do nekakvi stranicni efekti i pri podolgotrajno zemanje na lekot
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 15:14
Originally posted by rea rea напиша:

ima li nekoj sto saka da razgovara na ovaa tema?
 
Со внимание те читам, и ти ја давам сета морална и духовна поддршка.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
rea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 18:08
blagodaram marija magdalena..na onie kako mene poddrskata vo borbata so bolesta im e najpotrebna.Bashios e vo pravo Lithium. Antibioticite se tokmu onie koi go izbezumuvaat imunoloskiot sistem.Jas koristam Dekortin vo dnevna doza od 10 mg,tokmu poradi toa sto bolesta mi e vlezena vo remisija,mu blagodaram na Boga za toa( ako nekade go ima, ako ne sme go izmislile nie so vakvite maki).Inaku pokraj kortikosteroidite lupusot se lekuva i so Rescohin-antimalarik-strasno opasen lek koj po dolgotrajna terapija go unistuva vidot(a doktorite ne go priznavaat toa-ovie nasite ovde).Kortikosteroidite se zemaat vo kombinacija so najmalku 1000mg kalcium so d vitamin zatoa sto go napagaat koskenoto tkivo-osteoporoza.Dnevnata doza na kortikosteroidite za odrzuvanje e tamam tolku da ima poveke polza otkolku zijan pacientot. Ve pozdravuvam site
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.