IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Секс - како вие гледате на него?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секс - како вие гледате на него?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 36>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 19:16
Da se vratime na temata...

Imav shansa da pozboruvam so eden chovek koj raboti za OON, kako pomosh za kriznite tritorii niz svetov.

Padna muabet i za ragjanje na nesakani deca, kako plod na nasilie. Mu rekov deka ima lugje koi smetaat deka tie deca, kako nevina zhrtva na nasilieto treba da se prifatat kako sekoe drugo sakano i ochekuvano dete rodeno od vzaemna ljubov na roditelite.

Toj mi veli:

- Ochigledno lugjeto zboruvaat teorija, neshto na pamet, bez da go iskusat vistinskiot zhivot. Imav prilika da rabotam na teritoriite vo Afrika koja se odvi tragedijata so Tutsi, a sega sum vo Darfur. Imav sluchaj da zboruvam so chlenovite na edno semejstvo i eve sto doznav... nekoj od napagjachite na seloto go otepal tatkoto na ova semejstvo i ja siluval majkata. Seto toa se sluchilo pred ochite na decata. Ovie uspeale, po siluvanjeto na go otepaat toj chovek. Majkata zatrudnela od chinot na nasilstvo i decava ne sakaat da ja primat kaj sebe bidejki taa ne go abortira toa bebe. Strashni raboti se sluchuvaat i da se bara nekakva duhovnost od site koi se pogodeni od vakvi grozni sluchki navistina e nerelano.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 23:23
Те разбирам месинџер и тебе и соработникот на ООН, но колку и на двајцата да ви звучи тоа парадоксно, сепак Духовниот ПАТ е единствениот излез од пустињата под синаи, таа духовна сахара која некои ја нарекуваат самсара!

поздрав       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 23:45
ne znam zosto ste navalile samo za siluvanje...ednostavno od xxx pricini zenata ne go saka toa dete i tocka...toa se e nejzina odluka i tocka...koi ste vie da i solite pamet so da pravi...nejzina bremenost nejzina odluka...koga vie ke bidete bremeni resite kako sakate...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 00:43
Originally posted by spiros spiros напиша:

Те разбирам месинџер и тебе и соработникот на ООН, но колку и на двајцата да ви звучи тоа парадоксно, сепак Духовниот ПАТ е единствениот излез од пустињата под синаи, таа духовна сахара која некои ја нарекуваат самсара!

поздрав       

 
Spiros, во животот работите не се црно-бели, но има и сиви зони.
Не е тоа баш така....Стави се во положение на таа (и иладници слични) особи, полесно ќе ја сфатиш.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 00:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Spiros, во животот работите не се црно-бели, но има и сиви зони.
Не е тоа баш така....Стави се во положение на таа (и иладници слични) особи, полесно ќе ја сфатиш


За секого имам разбирање марија, за секого!

Денес доаѓа човек преку триесет и кусур години и ми вели: Дванаесет годишно девојче ме провоцира и нуди ...!

Што требаше да му кажам на тој новопечен татко, марија?

БОГ да ми прости што за вакви работи пишувам овде!


       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 00:51
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Spiros, во животот работите не се црно-бели, но има и сиви зони.
Не е тоа баш така....Стави се во положение на таа (и иладници слични) особи, полесно ќе ја сфатиш


За секого имам разбирање марија, за секого!

Денес доаѓа човек преку триесет и кусур години и ми вели: Дванаесет годишно девојче ме провоцира и нуди ...!

Што требаше да му кажам на тој новопечен татко, марија?

БОГ да ми прости што за вакви работи пишувам овде!


       




Da si go priberi kuceto v kukjicka,to trebase da mu recis.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 00:56
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Spiros, во животот работите не се црно-бели, но има и сиви зони.

Не е тоа баш така....Стави се во положение на таа (и иладници слични) особи, полесно ќе ја сфатиш


За секого имам разбирање марија, за секого!

Денес доаѓа човек преку триесет и кусур години и ми вели: Дванаесет годишно девојче ме провоцира и нуди ...!

Што требаше да му кажам на тој новопечен татко, марија?

БОГ да ми прости што за вакви работи пишувам овде!


       

 
Спирос, убаво ти вели Кастриот. Со други зборови, ќе го советуваш христијански како што е ред, ќе му збориш, сведочиш, ќе се молиш....
Ете тоа ќе му кажеш, ако треба и на други ќе кажеш што се крие во тој човек па да се на штрек сите!!! Понмекогаш заради немарност ваква се случуваат некои работи.
Ако треба и в полиција ќе го кажеш, да го имаат на увид!!!
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Спирос, убаво ти вели Кастриот. Со други зборови, ќе го советуваш христијански како што е ред, ќе му збориш, сведочиш, ќе се молиш....
Ете тоа ќе му кажеш, ако треба и на други ќе кажеш што се крие во тој човек па да се на штрек сите!!! Понмекогаш заради немарност ваква се случуваат некои работи.

Ако треба и в полиција ќе го кажеш, да го имаат на увид!!!


Да, да златна сестричке, тоа и му велам!

Но тој ме моли за помош бидејќи штотоку постанатата девојка е таа што отворено го провоцира и бара од него нешто.

Кога би бил в авганистан можеби и не би ме прашувал за совет но неговата мака е што тој гори помеѓу два огна!

Едниот е совеста и власта а другиот е неговото грешно тело!

Човекот е на многу голема мака. А го ценам и имам (релативна) доверба во него, зошто директно го отвори срцето и ми кажа за неговите внатрешни борби.
       

   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:10
Секоја работа треба да се испита. Прво, дали навистина таа 12 годишна девојка (КОЈА Е ДЕТЕ, Алооооо) го провоцира, или, тоа неговата фантазија работи зашто ОН така сака? Да, друго е Афганистан, или слична земја каде по шериите е сосем нормално и во 12 год. девојќче да се гледа сексуален потенцијал, но овде тоа е непоимливо.
 
Проблемот е во него. Тој е потенцијален педофил и да сум на твое место би го пријавила некаде за да го имаат на увид.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Stojadin Lord Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stojadin Lord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Секоја работа треба да се испита. Прво, дали навистина таа 12 годишна девојка (КОЈА Е ДЕТЕ, Алооооо) го провоцира, или, тоа неговата фантазија работи зашто ОН така сака? Да, друго е Афганистан, или слична земја каде по шериите е сосем нормално и во 12 год. девојќче да се гледа сексуален потенцијал, но овде тоа е непоимливо.
 

Проблемот е во него. Тој е потенцијален педофил и да сум на твое место би го пријавила некаде за да го имаат на увид.


I ja se tuj slazem.
u mojoj kozi najbolje disem....
Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:15
Originally posted by spiros spiros напиша:




Твое е да го советуваш,негово е дали ќе слуша.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:17
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Секоја работа треба да се испита. Прво, дали навистина таа 12 годишна девојка (КОЈА Е ДЕТЕ, Алооооо) го провоцира, или, тоа неговата фантазија работи зашто ОН така сака? Да, друго е Афганистан, или слична земја каде по шериите е сосем нормално и во 12 год. девојќче да се гледа сексуален потенцијал, но овде тоа е непоимливо.
 

Проблемот е во него. Тој е потенцијален педофил и да сум на твое место би го пријавила некаде за да го имаат на увид.


И тоа е можно Марија и тоа е можно.

Човекот најотворено ми се исповеда а со тоа ми даде и мене одговорност!

Интересна работа. Тој незборува со неговиот роден брат, кој баш оваа недела (понеделник или вторник) дојде кај мене на врата пак со еден друг проблем, кој исто така почнува да ме загрижува.
Се работи за тешка болест кај 5 годишната ќеркичка и кај женаму, која е и поради тоа хоспитализирана.

БОГ да е секому на помош! Но и ние треба да му се отвориме на БОГА како Негови алати и да го “сториме“ (Тој преку нас) исправното

АМИН


       

   


Изменето од spiros - 14.Декември.2008 во 01:20
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:23
Марија е во право,како што сега прочитав,човекот веќе РАЗМИСЛУВА како да постапи,и самото тоа е опасно.Во таков случај нема размислување.Чупето има 12 години.Нема тука што да се размислува,треба некако да им се речи на родителите да си го приберат со време,оти после има ломој да се прај,и то само за 2-3 години.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 01:27
газење%20од%20смеење
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.