IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Трагичноста на денешното поимање на историјата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трагичноста на денешното поимање на историјата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 18:39
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:Абе чудна работа за овие егејците,сите се нарекуват македонци а не бугари,или и таму пропагираше машината на Јосип Броз а?


Е па jас сум Егеец и сум чисто Бугарче...
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 18:43
Ti si cista komedija .Edinstveni egejci so mislat deka se bugari,se tie preseleni vo Bugarija pred 60 godini.
Ovie od Vinozite se borat za pravata na etnickite bugari vo Egejska Makedonija?Kolku so znam ne.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 19:37
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ti si cista komedija .Edinstveni egejci so mislat deka se bugari,se tie preseleni vo Bugarija pred 60 godini.
Ovie od Vinozite se borat za pravata na etnickite bugari vo Egejska Makedonija?Kolku so znam ne.


Точно - моите прадедо и прабаба са се преселили преди 80 години (некаде околу 1922 -24 г. после некаква грцко-терска воjна).
Требе да знаеш - кои са останали да живеат во Грциjа после размената на населението по спогодбата "Моллов-Кафандарис" са останали доброволно. Тие са били патриаршисти и са приели да станат грци. Техна си работа. Не жалим за них штото те са направили своjот избор.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 19:46
Vo toj period trakijcite izbegale od okupiranata trakija,makedonci mnogu pomalce.Dobar del od makedoncite izbegale za graganskata vojna,no i dobar del ostanale.
Nema nisto sporno tuka,ako te interesira,prosetaj se Lerin,Voden,Kostur i sekade do Solun,i sam mozis da gi prasas lugeto sto,mnogu malce ke ti recat deka se bugari,mislam deka i sam znaes poveketo sto ke recat.
Samo pazi da ne odis vo pogranicnite sela,osobeno Ovcarani,za da gi prasas dali se bugari,nema ubo da si pominis.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 28.Декември.2008 во 19:46
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 20:29
Ај ке научат,белки памет ке им дојде дека неможат и руси и бугари у ист момент да се голема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 15:59
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се нарекуваш историчар а си напишал античка Грција плазење, колку што знам тогаш не постоело такво нешто како Грција
Tipo e Grchki Platenik. Eve sho razdavashe niz Skopje..Типот не е грчки платеник, тоj е просто Игор Малиновски (Васил Глигоров)... работи на сопствени разноски. Инаку малце србин се пише, ама не е истина - тоj си е наше момче - Егеjче - се уште неосознато Бугарче.


По убедување е филхелен. Читај и самиот. Инаку не се пишува малку Србин туку целосно се декларира за Србин.

П.С. Не знаев дека е ваше момче. И за мене не е Егејче, бидејќи Егејците ( по мајка сум Егеец ) се Македонци а не Срби.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,236 секунди.