Испечати | Затвори го прозорот

Трагичноста на денешното поимање на историјата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16841
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 15:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Трагичноста на денешното поимање на историјата
Постирано од: VaskoHistorian
Наслов: Трагичноста на денешното поимање на историјата
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 13:51
Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.

Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?



Коментари:
Постирано од: VaskoHistorian
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:01
Често пати искажувам дека се што е создадено во РМ како историографска, било експертска , билопопуларна литература, треба да се запали. Дефектите се непоправливи: македонистичка апологетика, сиклучување преку игнорирање и потиснување на присаството на другите нероди, игнорирање на аспекти како религијата, културата, економијата, технологијата и други антрополошки целини.

Така да никако не соодејствува вистината со она што-се повеќе и повеќе-навлегува во учебникарството.


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:05
Васко, дали Зората треба да го промени овој потпис

„Makedonija ima svoi interesi i svoja politika. Koj raboti na prisoedinuvanje na Makedonija kon Grcija,Bugarija i Srbija,moze da bide dobar Grk,Bugarin,Srbin,no nikogash dobar Makedonec.“

-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: VaskoHistorian
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:07
Знам дека цитатот е од книжевно дело, е сега дали е од Талев или друг автор, не знам. Не се работи за историјска изјава на Гоце Делчев.


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:10
Мислам во Македонија има многу митови.

А потписот на Зората е еден од нив.

Цитатот не само е од Талев, туку не е точен, за Срби не станува збор.



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: VaskoHistorian
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:13
Имам пишувано за митовите во "Американ Хроникл":

http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645 - http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:16
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:



Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?


1)
Od site tie uchebnici sho gi spomnuvate, nekako nieden ne se ni potrudil da se updatuva.

Kako prvo, vie ja Gledate Teorijata za Migracija na Slovenite kako nekoe faktoloshko sushtestvuvanje, dodeka istoto e samo Edna Teorija koja seushte ima jaki protivnici so dobri arheoloshki, lingvistichki i drugi podatoci shto ja donesuvaat istata Migraciona Teorija vo nestabilna  polozhba.

Bi vi posochil da se pozanimavate malce so Mario Alinei, Curta, Pritsak i da se podnovite so Bazata na Podatoci vo vrska so navodnata Migraciona Teorija shto ja nekoj Zapadnjacki aftori nametnaa od chisti politichki pogledi.

2)
Za Antichkite Makedonci koi vie gi taka lekomisleno stavate pod istiot Termin "Grchki" ima isto golemi Kontradikcii.

Nitu denes nauchnata Javnost ne e pomalku podelena na istoto pitanje. Ako vie gi chitate samo Progrchkite gledishta, vreme e da gi poglednete i oni shto se kontra, a tie sigurno ne se malce.

Samo za informacija na vas, niti tatkovcite na Grchkata Drzhava do nekade 1880 ne gi gledale Antichkite Makedonci kako Grci, tuku kako porobiteli na grcija.

Za Jazikot na Antichkite Makedonci se mnogu malku znae, a za ona shto se znae e nedovolno da se donesat bilo kakvi zakluchoci.

Shto se odnesuva do Kulturata, mozhe i da e bila na nekoj nachin Helnizirana, ama neli beshe toa i Romanskata, koja e prilichno so Helenski odliki.

Ovaka ili onaka, niti deneshnite Grci ne se Kulturno kako Helenite (ne gledam Goli Grci na Partenon ili pod Olimp da slavat nekoj si Grchki Bozhestva голема%20насмевка) taka da kulturata se menuva.

Deneska sme site Poamerikanizirani, ama toa ne ne sprechuva da bideme toa shto sme.

Ovaka ili onaka, Istorijata se Politizira previshe, i tam vi davam pravo, deka toa ne e normalno. No koga nekoj ja Koristi istorijata i ja perverzira na toj nachin da ti veli ti nemash nikakvo pravo na ova ili ona, se shto mozhe da se sluche (koe i se sluchuva) e deka ke ima proti veter, toest ke se najdat lugje da drzhat ramnotezha.

Istorijata e pishuvaat pobednicite


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:17
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Имам пишувано за митовите во "Американ Хроникл":

http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645 - http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645


E sega mi e i jasno kako i od kade stavovive.

aj samo napred!!!!


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:18
Само sирнав и сакам да прашам дали ги немаш тие текстови на Македонски, мислам се интересни.

-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:20
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:


Така да никако не соодејствува вистината со она што-се повеќе и повеќе-навлегува во учебникарството.


A ti si situren deka ti ja znaesh vistinata?

Dodeka Srbite, Bugarite i Grcite ja falsifikuvaa istorijata, Makedoncite moraa da se borat za nivnata egzistencija.





Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:20
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Само sирнав и сакам да прашам дали ги немаш тие текстови на Македонски, мислам се интересни.


da da, se shto ja negira Makedonskata Nacionalnost e super interesno za vas.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:21
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.


Добродојде на форумот! Ти пожелувам пријатен престој на истиов. Се надевам деак твоето присуство ќе придонесе за развивање на подофрумов и дека ќе учествуваш во дебатите.


Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.


Грчко кралство??? Ако може да образложиш зошто сметаш дека античка Македонија е грчко кралство.

Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.
Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?



Јас на пример не го негирам словенскиот аспект на нашата култура и нација, но ниту го негирам ниту она што останало од Античка Македонија. Мое мислење е дека денешната нација во себе носи елементи и од Словените и Античките Македонци. Не смееш да заборавиш дека и Словените прифатиле многу работи од Античките Македонци.





-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:24
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Мислам во Македонија има многу митови.




А во Бугарија нема митови, а? На пример во Бугарија теориите за Охридската Архиепископија и за Св. Кирил и Методиј дека ја создале глаголицата и кирилицата се најголем доказ за постоењето не на митови, туку на цели митологии пообемни од митологиите на сите антички народи.

-------------


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:26
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Само sирнав и сакам да прашам дали ги немаш тие текстови на Македонски, мислам се интересни.
da da, se shto ja negira Makedonskata Nacionalnost e super interesno za vas.


Не си во право, се што е пишано за Македонија ме интересира.

Нели јас сум бугаризиран Македонец?

-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:27
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Мислам во Македонија има многу митови.



Netachen, Mitovite na Makedonija ne mozhat da se merat so Mitovite na Bugarija.



Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:29
Македонн Алекс, изгледа Охридската архиепископија не ти е многу јасна. Прво одговори ми на прашањата за неја да видиме што мислиш.

За Кирил и Методиј се смета дека се автори САМО на Глаголицата. За двете - јас само го мислам.



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: VaskoHistorian
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:29
1)
Od site tie uchebnici sho gi spomnuvate, nekako nieden ne se ni potrudil da se updatuva.

Kako prvo, vie ja Gledate Teorijata za Migracija na Slovenite kako nekoe faktoloshko sushtestvuvanje, dodeka istoto e samo Edna Teorija koja seushte ima jaki protivnici so dobri arheoloshki, lingvistichki i drugi podatoci shto ja donesuvaat istata Migraciona Teorija vo nestabilna polozhba.

Не се согласувам дека станува збор за "теорија" во смисол кој важи за физиката или биологијата. Се работи за низ Византијски и западни извори кои говорат за преселба на словенски народ на Балканскиот полуостров, факт потврден од ѕамирањето на виѕантијскиот градски живот, појавата на нови археолошки артефакти кои имаат аналогија со оние северно од дунав и карпатите, појава на нов јазик на Балканскиот полуостров и замена на античката и раносредновековната топонимија со словенска.

Bi vi posochil da se pozanimavate malce so Mario Alinei, Curta, Pritsak i da se podnovite so Bazata na Podatoci vo vrska so navodnata Migraciona Teorija shto ja nekoj Zapadnjacki aftori nametnaa od chisti politichki pogledi.


Алинеи е шарлатан, бидејќи никаде не ги крепи своите тврдења за палеолитски континуитет во случајот на Југоситочна Европа со соодветни историјски извори и филолошки заклучоци кои би поткрепиле едно такво (крајно неверојатно) гледиште на историјата. Знаеме доволно за јазикот на Илирите и Траките, двете најголеми палеобалкански групи кои го окупираа денешниот јужнословенски простор да заклучиме дека не се работи за јазикци кои имаат било какви подиректни врски со протословенскиот.

2)
Za Antichkite Makedonci koi vie gi taka lekomisleno stavate pod istiot Termin "Grchki" ima isto golemi Kontradikcii.

Nitu denes nauchnata Javnost ne e pomalku podelena na istoto pitanje. Ako vie gi chitate samo Progrchkite gledishta, vreme e da gi poglednete i oni shto se kontra, a tie sigurno ne se malce.

Samo za informacija na vas, niti tatkovcite na Grchkata Drzhava do nekade 1880 ne gi gledale Antichkite Makedonci kako Grci, tuku kako porobiteli na grcija.

Za Jazikot na Antichkite Makedonci se mnogu malku znae, a za ona shto se znae e nedovolno da se donesat bilo kakvi zakluchoci.

Имаме доволен број на палеографски споменици почнувајќи како од времето на Филип Втори и Александар Трети, така и извесен број на споемници кои го антедатираат тој период. Без ислучок сите споменици се на грчки јазик кој има некои самоникнати грчки карактеристики кои не укажуваат на возможноста истиот да е позајмен. Тоа секако не можело да биде од Халкидики каде јазикот е јонски а не дорски каков се забележува во најстарите древни споменици, пред се Таблата од Пела од 4. век.

Shto se odnesuva do Kulturata, mozhe i da e bila na nekoj nachin Helnizirana, ama neli beshe toa i Romanskata, koja e prilichno so Helenski odliki.

Ovaka ili onaka, niti deneshnite Grci ne se Kulturno kako Helenite (ne gledam Goli Grci na Partenon ili pod Olimp da slavat nekoj si Grchki Bozhestva голема%20насмевка) taka da kulturata se menuva.

Deneska sme site Poamerikanizirani, ama toa ne ne sprechuva da bideme toa shto sme.

Ovaka ili onaka, Istorijata se Politizira previshe, i tam vi davam pravo, deka toa ne e normalno. No koga nekoj ja Koristi istorijata i ja perverzira na toj nachin da ti veli ti nemash nikakvo pravo na ova ili ona, se shto mozhe da se sluche (koe i se sluchuva) e deka ke ima proti veter, toest ke se najdat lugje da drzhat ramnotezha.


Токму затоа треба да се ослободиме од претерано значење кое и се дава на историјата во РМ при што врз неа се прави платформа на делување во модернио услови. Секако дека комеморацијата на антички личности, употребата на древномакедонски симболи и сличните акции представуваат политички ишчекори за кои не се наоѓа оправдување во традицијата и историјата.Во таа смисла, ќе треба да се прекрати “обожувањето“ на древна Македонија донесено од некои екстремни и приучени кругови од Австралија и Канада.


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:30
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:


Нели јас сум бугаризиран Македонец?


Ne me interesira sho si, za mene si βωσσκαρ σο ζλομπνι ναμερι,

Δεν είναι λογικό να τους Βούλγαρους >there is no logic in the bulgarians



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:31
Originally posted by naemnik naemnik напиша:




Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Имам пишувано за митовите во "Американ Хроникл":

http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645 - http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645
E sega mi e i jasno kako i od kade stavovive.aj samo napred!!!!



Ја нарекуваш сопствената држава БЈРМ и се нарекуваш историчар? Неантички еве ти политички платеник и тоа со тапија. Нема да ме чуди некој од вас да го донел тука овој "историчар".
Јас повеќе нема да одговарам на ваквите провокации, ќе оставам Буги ( модераторот ) да се справи со вас.


-------------


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:31
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:


Токму затоа треба да се ослободиме од претерано значење кое и се дава на историјата во РМ при што врз неа се прави платформа на делување во модернио услови. Секако дека комеморацијата на антички личности, употребата на древномакедонски симболи и сличните акции представуваат политички ишчекори за кои не се наоѓа оправдување во традицијата и историјата.Во таа смисла, ќе треба да се прекрати “обожувањето“ на древна Македонија донесено од некои екстремни и приучени кругови од Австралија и Канада.


Gospodine, pred da se sluchi toa, treba istoto da se sluchi vo Sosednite zemji, Srbija, Albanija, Bugarija i Grcija.

Sedodeka tie ja Koristat Istorijata za da ni go zagrozuvaat sekojdnevniot Zhivot, se dotogajka nema toa da se sluchi ni vo Makedonija.

Poradi taa istorija sho oni ja zloupotrebuvaat sprema nas, narodo ne mozhe da prkne od Siromashtija.

Do dushe toa ne e samo krivica na sosedite, tuku i na Vlastite vo RM


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:34
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Македонн Алекс, изгледа Охридската архиепископија не ти е многу јасна. Прво одговори ми на прашањата за неја да видиме што мислиш.

За Кирил и Методиј се смета дека се автори САМО на Глаголицата. За двете - јас само го мислам.




Неантички јас веќе не можам по 100000 пати да повторувам за Црквата. Имаш канони провери ги. Има на интернет за Јустинијан- прочитај. Моите ставови се некаде по темиве на форумот( и само Чоли ги разбра и призна дека Охридската Црква не е бугарска; зборев тој ден и со уште некој освен со Чоли ама со кого не знам-пребарај на темите и види ). И слики ти пратив. Повеќе од тоа не знам што да ти кажам.

-------------


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:35
naemnik

βωσσκαρ σο ζλομπνι ναμερι не сум, имам најдобри намери.
Ти кога сакаш да веруваш во нереалноста, живи си во четврто измерение. Твоја волја.

-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:36
Originally posted by taanas taanas напиша:

Не можеш да отричаш че в Македония е имало хора с българско самосъзнание а същевременно да искаш да признаеме твоята идентичност! Нема как да стане !



So istite predispozicii kako sho e imalo i u sred Deneshna Bugarija lugje sho se vikale Makedonci

toest Theme Bulgaria i Theme Makedonia.


svesti se malce sho lupetash

isto ti si taj sho odrekuva deka e i imalo lugje u RM sho sa se vikale Makedonci


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:38
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Theme Bulgaria i Theme Makedonia


Џинот во која тема бил? Дали тогаш постоеле темите?



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:41
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

naemnik

βωσσκαρ σο ζλομπνι ναμερι не сум, имам најдобри намери.


ni samio ne mozhesh da si go veruvash toa


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:43
Originally posted by taanas taanas напиша:



вервай ми въобще немам намерение да ти "загрозувам" всекидневниот живот!



Ти можеби не, ама други очигледно имаат.

-------------


Постирано од: taanas
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:45
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


isto ti si taj sho odrekuva deka e i imalo lugje u RM sho sa se vikale Makedonci

Никогаш не съм отричал че в Македония е имало хора които се викали Македонци! Само казвам че имало хора които са се викали Българи и те не са били малко! Това верно ли е според теб?


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:49
Originally posted by taanas taanas напиша:



вервай ми въобще немам намерение да ти "загрозувам" всекидневниот живот!


ich ne, so toa sho serete po sveto za nas, seto toa se odrazuva na politichko nivo, a so toa i nie ne mozheme da prkneme.

se e toa edno so drugo povrzano, ama normalno vie toa nema da go priznaete,niti pa ke ste u mozhnost da go sogledate.

Primer:

Ako Makedonija ne ja Dade Strumica na Bugarija, nema EU

Ataka izjava.

I da se samo ultra nacionalisti, sepag go nolgu ubavo pokazhuva stavo i odnoso na Bugarskata Drzhava.

Dimitrov beshe prakjal na Evropskio Parlament knigi za da gi obrazuva, i vrz osnova na nivnoto novo zdobieno "znaenje" da donesuvat odluki.

Isto beshe rekol: "Grcija ima pravo sho osporuva imeto na Makedonija"

moesh da se praesh budala, ama vie go zagrozuvate sekojdnevieto na prosechniot Makedonec so toa sho serete po sveto so vashte Propagandi.

Istorijata ne e za vo Politikata, ama vie odamna ne go prakticirate toa.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:50
Танас, Неантички, Да бе иако сте Бугари ве молам погледнете што пишува "историчарот" на неговиот линк. Танасе и јас и ти сме внуци на Илинденци. Погледни што пишува за ВМРО на темата за Груевски и како ги нарекува луѓето што го создале ВМРО!

Сега Неантички зар не е ова пример за платеник?

-------------


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:50
Originally posted by taanas taanas напиша:


Никогаш не съм отричал че в Македония е имало хора които се викали Македонци! Само казвам че имало хора които са се викали Българи и те не са били малко! Това верно ли е според теб?


I spored tebe kolku sa bile tie Bugari spored tebe?

Spored tebe site sa Bile Bugar, e toa e Propaganda i glupost.


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:52
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:



Сега Неантички зар не е ова пример за платеник?


Oni beja na oro so Srbite za delba na Makedonija, sega im odgovara pa i pak ke se fanat:

ZA SITE SRBOFOBIJASHI U BUGARIJA



Image

Image





Постирано од: da be
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:58
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Танас, Неантички, Да бе иако сте Бугари ве молам погледнете што пишува "историчарот" на неговиот линк. Танасе и јас и ти сме внуци на Илинденци. Погледни што пишува за ВМРО на темата за Груевски и како ги нарекува луѓето што го создале ВМРО!

Сега Неантички зар не е ова пример за платеник?


Васко е известен по историческите форуми с негавата екстравагантност


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: taanas
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:00
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Танас, Неантички, Да бе иако сте Бугари ве молам погледнете што пишува "историчарот" на неговиот линк. Танасе и јас и ти сме внуци на Илинденци. Погледни што пишува за ВМРО на темата за Груевски и како ги нарекува луѓето што го создале ВМРО!

Сега Неантички зар не е ова пример за платеник?


Виж сега политическите въжделения не ме интересират! Мене ме интересира това което попитах и наемника! Имало ли е според теб хора с българско самосъзнание в Македония преди 1945 година??!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:07
Originally posted by taanas taanas напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Танас, Неантички, Да бе иако сте Бугари ве молам погледнете што пишува "историчарот" на неговиот линк. Танасе и јас и ти сме внуци на Илинденци. Погледни што пишува за ВМРО на темата за Груевски и како ги нарекува луѓето што го создале ВМРО!

Сега Неантички зар не е ова пример за платеник?


Виж сега политическите въжделения не ме интересират! Мене ме интересира това което попитах и наемника! Имало ли е според теб хора с българско самосъзнание в Македония преди 1945 година??!



Не си ме сфатил Танасе. Не пишува за политика. Пишува дека историскотот ВМРО е организација на касапи. Тоа сакав да ти го кажам.



-------------


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:08
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.

Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?


Потполно си во право друже... Но денешнава младина не е баш по размислувањето... Барем еднаш да го ставеа прстот на чело ќе видеа дека тоа што сакаат Александар да биде Македонски е друга работа од тоа дали е он стварно Македонски...!!!
А инаку за ова дереџе и незнаење на денешнава младина крива е власта т.е. ВМРО со Груевски на чело... Тие пропагираат таква голема лаж што не се поднесува...
Но се тешам со тоа дека вистината секогаш победува, а ВИСТИНАТА Е ТАА ДЕКА НИЕ СМЕ СЛОВЕНИ И ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:10
Originally posted by да бе да бе напиша:



Васко е известен по историческите форуми с негавата екстравагантност



Да бе, не се секирај. Нема да го гледаш на нашите форуми. Буги нема да дозволи тука да тропа глупости.




-------------


Постирано од: taanas
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:10
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by taanas taanas напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Танас, Неантички, Да бе иако сте Бугари ве молам погледнете што пишува "историчарот" на неговиот линк. Танасе и јас и ти сме внуци на Илинденци. Погледни што пишува за ВМРО на темата за Груевски и како ги нарекува луѓето што го создале ВМРО!

Сега Неантички зар не е ова пример за платеник?


Виж сега политическите въжделения не ме интересират! Мене ме интересира това което попитах и наемника! Имало ли е според теб хора с българско самосъзнание в Македония преди 1945 година??!



Не си ме сфатил Танасе. Не пишува за политика. Пишува дека историскотот ВМРО е организација на касапи. Тоа сакав да ти го кажам.





Не ми отговори на въпроса?


Постирано од: da be
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:11
jaс принципно сум за слобода на медиуми

-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:12
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:



Потполно си во право друже... Но денешнава младина не е баш по размислувањето... Барем еднаш да го ставеа прстот на чело ќе видеа дека тоа што сакаат Александар да биде Македонски е друга работа од тоа дали е он стварно Македонски...!!!
А инаку за ова дереџе и незнаење на денешнава младина крива е власта т.е. ВМРО со Груевски на чело... Тие пропагираат таква голема лаж што не се поднесува...
Но се тешам со тоа дека вистината секогаш победува, а ВИСТИНАТА Е ТАА ДЕКА НИЕ СМЕ СЛОВЕНИ И ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!


И Васко Србин и ти Србин, што друго човек да очекува од вас....значи и ти се согласуваш со неговите постови дека не постои македонска нација и дека треба да бидеме ФИРОМ а? Браво, петка.


-------------


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:14
Originally posted by taanas taanas напиша:


Аз не разбрах признаваш ли че е една голяма част от македноското общество е имало българско самосъзнание преди 1945 година?
Не казвам всички вникакъв случай а една голяма част!


u nikoj sluchaj golem del.

toa go kazhuva i poslednio pasha u Makedonija.

mrzeme sega da ti trazham, veke beshe postiral del od Makedonskiot Jazol u vrska so toj dialog.

trazhi si sam

Ako e imalo Bugari u MK togajka po periferijata, deneshna Pirinska i dole nekade kaj Seresh i u solun e Imalo nesho.

Toa ne e golem del, toa e nekoj 10% od naselenieto.

ali aj so vas nema razbirachka.

Ti priznavashli deka e imalo Makedonci i Makedonska Nacija pred 1945


Veke go znam odgovoro, toa e ne!

Toa e gomnarijata u celoto.


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:



Потполно си во право друже... Но денешнава младина не е баш по размислувањето... Барем еднаш да го ставеа прстот на чело ќе видеа дека тоа што сакаат Александар да биде Македонски е друга работа од тоа дали е он стварно Македонски...!!!
А инаку за ова дереџе и незнаење на денешнава младина крива е власта т.е. ВМРО со Груевски на чело... Тие пропагираат таква голема лаж што не се поднесува...
Но се тешам со тоа дека вистината секогаш победува, а ВИСТИНАТА Е ТАА ДЕКА НИЕ СМЕ СЛОВЕНИ И ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!


И Васко Србин и ти Србин, што друго човек да очекува од вас....значи и ти се согласуваш со неговите постови дека не постои македонска нација и дека треба да бидеме ФИРОМ а? Браво, петка.


Кој рече дека за тоа се сложувам...??? Јас се слагам за СЛОВЕНСТВОТО и тоа дека сме еден народ со СРБИТЕ, а денес ако има и само еден човек кој ќе се нарече Македонец по националност, тогаш значи дека постои Македонска национална свест...!!!   Јас тоа не го оспорувам... Се создаваат насекаде разни националности, еве најнов пример ти е Босанската националност... Од НИШТО се создаде НЕШТО и сега што...??? Џабе е веќе да тврдиме дека тие се Срби потурчени во Турско време, нацијата се создала и ако они така сакаат и така тврдат нека им биде...
Само никој не треба да ја ИСКРИВУВА ИСТОРИЈАТА И ДА ТВРДИ ДЕКА НЕ СМЕ ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:21
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:




Кој рече дека за тоа се сложувам...??? Јас се слагам за СЛОВЕНСТВОТО и тоа дека сме еден народ со СРБИТЕ, а денес ако има и само еден човек кој ќе се нарече Македонец по националност, тогаш значи дека постои Македонска национална свест...!!!   Јас тоа не го оспорувам... Се создаваат насекаде разни националности, еве најнов пример ти е Босанската националност... Од НИШТО се создаде НЕШТО и сега што...??? Џабе е веќе да тврдиме дека тие се Срби потурчени во Турско време, нацијата се создала и ако они така сакаат и така тврдат нека им биде...
Само никој не треба да ја ИСКРИВУВА ИСТОРИЈАТА И ДА ТВРДИ ДЕКА НЕ СМЕ ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!



Читај му во линкот што го даде за кого пишува и што пишува. Дури и да сме 100% Словени, со Србите не сме еден народ. Низ историјата ( сакал или не ) овој народ никогаш не се чувствувал како српски народ. Како словенски народ да, ама како српски никогаш. Провери низ историјата.
И те молам немој да ми тврдиш дека македонската свест се појавила, ама дека сме биле Срби пред тоа, па одеднаш сме се трансформирале во Македонци зошто тоа е смешно.

-------------


Постирано од: taanas
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:25
Согласен!


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:31
Originally posted by taanas taanas напиша:

Согласен!


a so sho toa, deka ne sme srbi?
Цитирај
И те молам немој да ми тврдиш дека македонската свест се појавила, ама дека сме биле Бугари пред тоа, па одеднаш сме се трансформирале во Македонци зошто тоа е смешно.


toa sho alex go reche istoto vazhe i za sporedba so bugarite

i so toa si soglasen?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:32
Originally posted by taanas taanas напиша:

Согласен!



Tanas, не те заборавив ќе ти одговорам на прашањето што ми го постави прееска, само прво сакам да видам темава да ја снема и оној Васко ( што смета дека дедовците ни биле касапи ) и дека треба да се викаме БЈРМ, па потоа на друга тема ќе го продолжиме муабетот како и секогаш.

-------------


Постирано од: taanas
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:39
OK!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 16:48
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

1)
Не се согласувам дека станува збор за "теорија" во смисол кој важи за физиката или биологијата. Се работи за низ Византијски и западни извори кои говорат за преселба на словенски народ на Балканскиот полуостров, факт потврден од ѕамирањето на виѕантијскиот градски живот, појавата на нови археолошки артефакти кои имаат аналогија со оние северно од дунав и карпатите, појава на нов јазик на Балканскиот полуостров и замена на античката и раносредновековната топонимија со словенска.


ДА почнеме од почетокот - може и да си прав но треба да ме убедиш во тоа бидејки некако теоријата за „Словенството“ не е добро поставена баш во Словенските држави.Има едно многу интересно прашање кое многу историчари пробуваат да го одгонетнат и одговорат - еве бидејки ти се сметаш за историчар би ми било мило кога би го имал успехот и да го одговориш следното прашање -
Каков е коренот на словените?Кое е нивното потекло ако се знае кој е најстариот антички град зад карпатите,кога ке најдеш одговор на ова прашање ке ти биде јасно како може еден народ кога се шири од север према југ азбуката и говорот на тој ист народ да се шири обратно од југ спрема северзбунетост голема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 16:53
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


ДА почнеме од почетокот - може и да си прав но треба да ме убедиш во тоа бидејки некако теоријата за „Словенството“ не е добро поставена баш во Словенските држави.Има едно многу интересно прашање кое многу историчари пробуваат да го одгонетнат и одговорат - еве бидејки ти се сметаш за историчар би ми било мило кога би го имал успехот и да го одговориш следното прашање -Каков е коренот на словените?Кое е нивното потекло ако се знае кој е најстариот антички град зад карпатите,кога ке најдеш одговор на ова прашање ке ти биде јасно како може еден народ кога се шири од север према југ азбуката и говорот на тој ист народ да се шири обратно од југ спрема северзбунетост голема%20насмевка



Boogie, каков историчар какви чуда. Читај од линковите што ни ги дал што пишува за Македонија. Пишува дека ВМРО била касапска организација, дека ние сме ФИРОМ, а не Македонија и.т.н. Не е Македонец, Србин е и пишува се во прилог на Грците. Чист политички платеник што работи за пари. Читај од линковите што ги постирал. За глава ќе се фатиш.

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 17:18
Нема проблем - дечкото се интересира за историјата - па време е да ја спознае вистината,нормално доколку сака да ја слушбне како историски факт а не само дело кое е искуцано од добар фантазерголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: da be
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 17:47
шефе, зашто jа затвори тематазбунетост


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 18:26
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

    Се создаваат насекаде разни националности, еве најнов пример ти е Босанската националност... Од НИШТО се создаде НЕШТО и сега што...??? Џабе е веќе да тврдиме дека тие се Срби потурчени во Турско време, нацијата се создала и ако они така сакаат и така тврдат нека им биде...
Само никој не треба да ја ИСКРИВУВА ИСТОРИЈАТА ...!


Makedon Aleх што мислиш за тоа?



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 19:00
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.

Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?


Од кај ти е димпомата,од универзитетот во Мала Речица,каде папкари и копитари се редовни професори?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 19:58
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:



Makedon Aleх што мислиш за тоа?




Ништо не мислам. Читај понатаму дека Делија Скопје мисли дека сме ист народ со Србите. А со неговите тврдења не се согласувам.
А ти што мислиш за тврдењата на "историчарот". Читаше ли што пишувал на линковите? Читаше ли дека луѓето кои ја основале ВМРО биле касапи, дека ние немаме право да се нарекуваме Македонци, читаше ли дека говори за ФИРОМ и ФИРОМЈАНИ и дека всушност Македонија ( Античка) е грчка и дека не треба да се зборува за Егејски Македонци?
Сега што ќе кажеш? Историчари или платеници?

Не знам ни јас зошто прашувам кога ти и историчарот се согласивте за митовите....

-------------


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 20:25
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:



Потполно си во право друже... Но денешнава младина не е баш по размислувањето... Барем еднаш да го ставеа прстот на чело ќе видеа дека тоа што сакаат Александар да биде Македонски е друга работа од тоа дали е он стварно Македонски...!!!
А инаку за ова дереџе и незнаење на денешнава младина крива е власта т.е. ВМРО со Груевски на чело... Тие пропагираат таква голема лаж што не се поднесува...
Но се тешам со тоа дека вистината секогаш победува, а ВИСТИНАТА Е ТАА ДЕКА НИЕ СМЕ СЛОВЕНИ И ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!


И Васко Србин и ти Србин, што друго човек да очекува од вас....значи и ти се согласуваш со неговите постови дека не постои македонска нација и дека треба да бидеме ФИРОМ а? Браво, петка.


Кој рече дека за тоа се сложувам...??? Јас се слагам за СЛОВЕНСТВОТО и тоа дека сме еден народ со СРБИТЕ, а денес ако има и само еден човек кој ќе се нарече Македонец по националност, тогаш значи дека постои Македонска национална свест...!!!   Јас тоа не го оспорувам... Се создаваат насекаде разни националности, еве најнов пример ти е Босанската националност... Од НИШТО се создаде НЕШТО и сега што...??? Џабе е веќе да тврдиме дека тие се Срби потурчени во Турско време, нацијата се создала и ако они така сакаат и така тврдат нека им биде...
Само никој не треба да ја ИСКРИВУВА ИСТОРИЈАТА И ДА ТВРДИ ДЕКА НЕ СМЕ ОД СЛОВЕНСКО ПОТЕКЛО...!!!


Само што има огромна разлика помеѓу Босанците и Македонците.
За македонска национална свест имаш документи стари и по 1200 години..а и повеќе.

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 00:45
mislam deka izbegavte od temata.prasanjeto e da li sme sloveni ili anticki makedonci? i jas mislam deka sme sloveni (ne srbi,toa nekoj namerno go nafrluva) .kakva antika?!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:16
Originally posted by nelson nelson напиша:

mislam deka izbegavte od temata.prasanjeto e da li sme sloveni ili anticki makedonci? i jas mislam deka sme sloveni (ne srbi,toa nekoj namerno go nafrluva) .kakva antika?!


Колку убаво би било тоа да сме словени но штета не смеголема%20насмевка
Зошто?
Многу просто и едноставноголема%20насмевка

Секој човек па така и ние Македонците си имаме мајки и татковци,баби и дедовци,неможе денес на татко ми или дедо ми да му текне и да каже ај сега ке изродам деца - па им требаат жени за тоа,а и тие жени имаат татковци и мајки,дедовци и баби.Тука доаѓа она прашање кое сите го знаеме - дали на балканот кога дојдоа словените некој живееше таму каде што тие стапнаа,хе па за тоа ни логика не ни треба имаме доста веродостојни историски извори кои потврдуваат кој живеел на балканот за време на големата словенска преселба - за Македонија знаеме дека Македонци живееле во таа поробена од Римјаните област.Па почитувани ако имало Македонци а словените дошле,се населиле и се измешале со староседелците,но прифатиле повеке работи како што и придонеле повеке работи а низ вековите сепак останале само Македонци и по доаѓањето на словените зар не е доблесно да се каже дека тие - словените се Македонизирале а не Македонците се словенизирале,се измешале и едноставно се претопиле во самите Македонци - каде бараме ние воопшто словени не ми е јаснозбунетост

„Бог ми е сведок колку многу ве сакам сите вас со љубовта на Исуса Христа“ (Филипјаните 1,8). Свети Јован Златоуст (4 век н.е.) во своето толкување на Павловиот однос кон Филипјаните вели: „О, каква нежна љубов имал тој кон Македонија“ (исто и свети Поликарп Смирненски  во 2 век сведочи дека Филипи и Солун се градови на иста земја и ист народ, што зборува дека и до 4 век н.е. Македонија била позната како етничка територија. Но, исто така, позната е и љубовта на самите Филипјани кон апостолот.

Е сега идеме втор дел кој е многу зачудувачки,низ низа историски пишувања може да се забележи словенското населување низ Балканот,дури за чудо стигнале и до пелопонез - иако грците демантираат постои историски пишан документ за тоа но иако стигнале до пшелопонез единствено што словените не успеале да освојат тоа е градот Солун - кружеле као киша око крагујевца ама во Солун не влегле,Драговитите ја населувале територијата на исток од Солун - а замислете чудо Словенскиот јазик од Солун излеголголема%20насмевкаВо IX век немало Словени во Солун, па Константин не можел од нив да го научи јазикот!
Дали јазикот на античките Македонци бил сличен со јазикот на Словените?
Во спротивно, произлегува дека Константин експресно го научил туѓиот словенски јазик и тоа:
или од непријателите кои војувале против неговиот град
(и тоа во времето кога бил дете),
или додека накратко престојувал во Брегалничката мисија, што во двата случаја нема никаква логика.
Но, сепак Константин ја создал оваа азбука и ги превел книгите на словенски!
Па, како го сторил тоа, доколку не го знаел јазикот на прекудунавските Словени?
И како можел подоцна толку брзо да преведе поголем број книги од грчки на словенски?
Византискиот цар Михаил Трети го повикал Константин и му се обратил со зборовите, на кои предлагам да обрнеме поголемо внимание:
"Ги слушаш ли Филозофе овие зборови?
Никој друг освен тебе не може да го сврши тоа.
Еве ти многу дарови и, кога ќе го земеш брата ти игуменот Методија, оди!
Зашто вие сте солунчани, а сите солунчани зборуваат чисто словенски"
http://files.myopera.com/ancientmacedonia/blog/all_salonikapeople_speek_clear_slavic.jpg
(цитат од "Панонски легенди").

Во врска со оваа изјава, веднаш паѓаат в очи зборовите на царот, според кои:
сите солунчани зборуваат чисто словенски.
Од каде сега жителите на градот Солун зборувале чисто словенски, кога знаеме дека тие, главно, биле потомци на античките Македонци(или еве и грци нека се),како тоа знаат словенски?
збунетост

Но, доколку обичните солунчани и прекудунавските Словени зборувале сличен јазик, зошто тогаш Константин Филозоф му рекол на византискиот цар:
"...Ќе одам таму на драго срце, само ако имаат букви за својот јазик"
(мислејќи на јазикот на моравските Словени)?
Сигурно дека теоријата за сличноста меѓу античко-македонскиот народен јазик и старословенскиот треба да одговори на уште многу прашања, но нема ништо чудно во изјавата на Константин, во која за моравските Словени вели дека имале свој јазик, затоа што уште тогаш биле забележани разлики меѓу јазиците на разните словенски народи, иако основата си останала иста.
Од друга страна, идните настани покажале дека Константин, сепак релативно брзо создал ваква азбука!
И не само тоа.
По пристигнувањето во Моравија тој за многу кратко време ја превел целата црковна богослужба на словенски јазик и ги научил своите ученици да ги служат сите црковни служби.
Како можел да го стори сè ова толку брзо?


Како е можно светите браќа да биле Бугари,Словени или било што друго освен Македонци, кога се знае дека лично Свети Методија речиси цели десет години бил доверлив византиски воен стратег на границата меѓу Византија и Бугарија, и тоа со главна задача - да ја штити Византија токму од паганските турко-монголски Бугари, кои во тоа време го воделе главниот збор во Бугарија?

Ви се молам да престанете со сонувања и да погледнете во очите на вистината,да видите дека Македонец бил и останал Македонец - многу едноставно е тоа,нема забуни - КАКО МАКЕДОНЦИ СЕ РАЃАМЕ КАКО МАКЕДОНЦИ И УМИРАМЕнамигнување





-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:33
"словените се Македонизирале а не Македонците се словенизирале,се измешале и едноставно се претопиле во самите Македонци "


-"biti ili ne biti-prasanje e sega?" koj kogo ? i kako mozis da tvrdis deka bas bilo taka koga postojat oprecni mislenja okolu toa....i koj se pretopil? i zosto? i koga?
da te molam!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 02:27
Originally posted by nelson nelson напиша:

"словените се Македонизирале а не Македонците се словенизирале,се измешале и едноставно се претопиле во самите Македонци "


-"biti ili ne biti-prasanje e sega?" koj kogo ? i kako mozis da tvrdis deka bas bilo taka koga postojat oprecni mislenja okolu toa....i koj se pretopil? i zosto? i koga?
da te molam!


Просто и едноставно - ова не е прашање во стилот кој е постар кокошката или јајцето ова е историја а таа е наука при тоа научно е докажано дека зад карпатите најстариот град е ... и е формиран од ... така нашата равенка има крај - СЕКОЕ ДЕТЕ ИМА МАЈКА И ТАТКО - ДУРИ И ПОСВОЕНИТЕ ДЕЦА АКО СЕ ПОТРУДАТ КЕ СИ ГИ ДОЗНААТ БИОЛОШКИТЕ РОДИТЕЛИнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 08:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


"Ги слушаш ли Филозофе овие зборови? Никој друг освен тебе не може да го сврши тоа. Еве ти многу дарови и, кога ќе го земеш брата ти игуменот Методија, оди! Зашто вие сте солунчани, а сите солунчани зборуваат чисто словенски"</span>http://files.myopera.com/ancientmacedonia/blog/all_salonikapeople_speek_clear_slavic.jpg<span style="font-family: verdana;">(цитат од "Панонски легенди"). </span><span style="font-family: verdana;">Во врска со оваа изјава, веднаш паѓаат в очи зборовите на царот, според кои: сите солунчани зборуваат чисто словенски.


   Основните извори, от които черпим данни за живота и дейността на великите славянски просветители и апостоли — светите братя Кирил (кръстен Константин) и Методий — са техните пространни жития, известни под не съвсем правилното название Панонски легенди. Трябва веднага да поясним, че латинската дума „легенда“ първоначално нямала нищо общо с придаденото ù по-късно значение на фантастично предание, разказващо за измислени лица и за невероятни събития. Граматически погледнато, legenda e бъдеще страдателно причастие от глагола lego и означава „неща, които трябва да се четат“ (1). В Църквата такива неща, предназначени за четене, са житията на светците, на руски език наречени “Четьи минеи”, т.е. житийни четива, разпределени по месеци (2).
      Чудесните елементи, съдържащи се в житията, са дали повод да се придаде на думата „легенда“ оттенъка на нещо измислено, невероятно...
... При Панонските легенди имаме типичния литературен вид „жития“, което, както видяхме, не означава, че от тях не могат да се черпят достоверни исторически данни. Руският акад. Вл. Ламански обаче внушава тъкмо обратното в своя труд „Славянское житие св. Кирилла как религиозное эпическое произведение и как исторический источник“ (Петроград, 1915 г.). Според него житията не са летописи, а литературни, художествено-дидактически паметници и в тях, както и в историческите романи, не бива да се търси точност в посочване на местности, нито спазване последователност в разказваните събития...
====
Наj старите преписи од Панонските легенди са од 13 век. Тоест 400 години след епохата на Кирил и Методиj. И сакаш во тие легенди да тражиш абсолутната истина?
Зар не по едно време сите Солуняни само иврит са говореле? Значи ли што сите Солуняни са евреи?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 11:23
голема%20насмевкаЕх тоа е така зошто е во Македонска полза но ок ај да видиме вака

Уште од старите времиња Солун бил населен со етнички антички Македонци.
Се разбира дека некои од нив, поради разни околности, биле нарекувани Грци, Ромеи и сл., но факт е дека тие биле етнички антички Македонци.
Притоа, мнозинството солунчани дури и околу еден век по раѓањето на таткото на Кирил - Лав, себеси се декларирале како Македонци!
Доказ за ова е делото под наслов:
"За заземањето на Солун"
од солунскиот писател Јован Каменијат, објавено во 904 година.

Мора да напомнам

Интересно е и тоа што прекарот на Јован, кој гласел "Каменијат", очигледно е истоветен со денешната македонска придавка Камениот, иако несомнено тој бил потомок на античките Македонци, затоа што во тоа време Солун сè уште не бил освоен од Словените.


Во врска со градот Солун, Каменијат напишал:


Нам, пријателу, татковина ни е Солун... Тоа е првиот и најголем град на Македонците!


Значи, да заклучиме дека антибугарскиот карактер на мисијата на светите браќа може да се согледа преку следниве моменти:
1) Светите браќа биле упатени како помош од страна на Византија во Великоморавија - земја против која тогашна Бугарија војувала!
2) Светите браќа биле лојални граѓани на Византија (доказ: високото место кое Свети Методија го имал во воената структура на Византија, а овде е и нивното одредување како доверливи личности во великоморавската мисија), а во тоа време нивната татковина Византија се конфронтирала и војувала против паганска Бугарија.
3) Во тоа време во паганска Бугарија христијаните биле прогонувани, а светите браќа тргнале токму во христијанска мисија и тоа како помош на тогашниот бугарски воен непријател - Великоморавија.намигнување



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 12:03
Ако гледам други източници - друго видим:



Ама никой не прави од ова изводи подобни на твоjте. Не сум рекол што во Солун Бугари живеат...

Па што напишал гркот Jоан Камениат...тоj визирал античните македонци, а не словените од Славиниите.


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 12:57
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Уште од старите времиња Солун бил населен со етнички антички Македонци.
   

Е тука си во право... Затоа не треба да се чудиме кога пртседателот или премиерот на Грција (незнам што беше) рече дека и он е Македонец... Само не Македонец по националност...!!! Ќе му го одземеш тоа право да се нарекува Македонец...???


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 13:10
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:


Е тука си во право... Затоа не треба да се чудиме кога пртседателот или премиерот на Грција (незнам што беше) рече дека и он е Македонец... Само не Македонец по националност...!!! Ќе му го одземеш тоа право да се нарекува Македонец...???


E be budali.

Od koga oni pochnaa da se kazhuvat Makedonci? od pred deset godini! I toa Grchki-Makedonci, kade Makedonci e samo Geografski poim od kade dovagjaat (momentalno).

Nashte Egejci oti se kazhuvaa Makedonci gi nosea vo Zatvor i gi tepaa kako Kuchinja.

Toj sho go mislish e Karamanlis od tie Karamanli sho beja vo turcija, http://agema-makedonin.blogspot.com/2008/11/karamanlis-proud-macedonian.html - chitaj poveke tuka

Karamanli Turchinot e poispravno opishano, ete ti osh nesho i za Karamanli
http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Karamanli -
http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Karamanli

I on sega se prave Grchki-Makedonec, i nie zaradi nego treba da meneme Imeto, za da mu udovolime na Pashata Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.

Цитирај
A http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Greek-Orthodox - Greek Orthodox http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Christian - Christian who speaks http://www.nationmaster.com/country/tu - Turkish . This is the most common use.


Kade sho Greek e Patriarchist od Konstantinopol Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.

Spored Grchkata prikaska, tie Makedonci sa samo so Geografsko znachenje, sho znachi, ko ke otide u Atina kako sho e sega treba da bide Grchki-Atinjanin, a ako otide u amerika Grchki-Amerikanec.

Toa nivnoto se mene od mesto na mesto, zavisno kade ode da zhivee.

A vie im gi gtate propagandite kako mali deca
Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.Die%20Grafik%20"http://www.maknews.com/forum/images/smilies/icon_smack.gif"%20kann%20nicht%20angezeigt%20werden,%20weil%20sie%20Fehler%20enthält.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 14:33
togas nemalo poistovetuvanje na nacija so drzava...aman be ljuge...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 14:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Originally posted by nelson nelson напиша:

"словените се Македонизирале а не Македонците се словенизирале,се измешале и едноставно се претопиле во самите Македонци "


-"biti ili ne biti-prasanje e sega?" koj kogo ? i kako mozis da tvrdis deka bas bilo taka koga postojat oprecni mislenja okolu toa....i koj se pretopil? i zosto? i koga?
da te molam!
Просто и едноставно - ова не е прашање во стилот кој е постар кокошката или јајцето ова е историја а таа е наука при тоа научно е докажано дека зад карпатите најстариот град е ... и е формиран од ... така нашата равенка има крај - СЕКОЕ ДЕТЕ ИМА МАЈКА И ТАТКО - ДУРИ И ПОСВОЕНИТЕ ДЕЦА АКО СЕ ПОТРУДАТ КЕ СИ ГИ ДОЗНААТ БИОЛОШКИТЕ РОДИТЕЛИнамигнување


da be i rusite se makedonizirale

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 12:04
Да бе Русите имаат градови како Стоби или Хераклеа - и пун куп артефакти од античко време нелиголема%20насмевкаплазење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 14:51
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.

Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?
се нарекуваш историчар а си напишал античка Грција плазење, колку што знам тогаш не постоело такво нешто како Грција


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 17:16
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се нарекуваш историчар а си напишал античка Грција плазење, колку што знам тогаш не постоело такво нешто како Грција


Tipo e Grchki Platenik. Eve sho razdavashe niz Skopje..




Постирано од: чоли
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 18:01
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се нарекуваш историчар а си напишал античка Грција плазење, колку што знам тогаш не постоело такво нешто како Грција
Tipo e Grchki Platenik. Eve sho razdavashe niz Skopje..



Типот не е грчки платеник, тоj е просто Игор Малиновски (Васил Глигоров)... работи на сопствени разноски. Инаку малце србин се пише, ама не е истина - тоj си е наше момче - Егеjче - се уште неосознато Бугарче.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 18:10


Абе чудна работа за овие егејците,сите се нарекуват македонци а не бугари,или и таму пропагираше машината на Јосип Броз а?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 18:39
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:



Абе чудна работа за овие егејците,сите се нарекуват македонци а не бугари,или и таму пропагираше машината на Јосип Броз а?


Е па jас сум Егеец и сум чисто Бугарче...


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 18:43
Ti si cista komedija .Edinstveni egejci so mislat deka se bugari,se tie preseleni vo Bugarija pred 60 godini.
Ovie od Vinozite se borat za pravata na etnickite bugari vo Egejska Makedonija?Kolku so znam ne.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 19:37
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ti si cista komedija .Edinstveni egejci so mislat deka se bugari,se tie preseleni vo Bugarija pred 60 godini.
Ovie od Vinozite se borat za pravata na etnickite bugari vo Egejska Makedonija?Kolku so znam ne.


Точно - моите прадедо и прабаба са се преселили преди 80 години (некаде околу 1922 -24 г. после некаква грцко-терска воjна).
Требе да знаеш - кои са останали да живеат во Грциjа после размената на населението по спогодбата "Моллов-Кафандарис" са останали доброволно. Тие са били патриаршисти и са приели да станат грци. Техна си работа. Не жалим за них штото те са направили своjот избор.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 19:46
Vo toj period trakijcite izbegale od okupiranata trakija,makedonci mnogu pomalce.Dobar del od makedoncite izbegale za graganskata vojna,no i dobar del ostanale.
Nema nisto sporno tuka,ako te interesira,prosetaj se Lerin,Voden,Kostur i sekade do Solun,i sam mozis da gi prasas lugeto sto,mnogu malce ke ti recat deka se bugari,mislam deka i sam znaes poveketo sto ke recat.
Samo pazi da ne odis vo pogranicnite sela,osobeno Ovcarani,za da gi prasas dali se bugari,nema ubo da si pominis.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 20:29
Ај ке научат,белки памет ке им дојде дека неможат и руси и бугари у ист момент да се голема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 15:59
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се нарекуваш историчар а си напишал античка Грција плазење, колку што знам тогаш не постоело такво нешто како Грција
Tipo e Grchki Platenik. Eve sho razdavashe niz Skopje..



Типот не е грчки платеник, тоj е просто Игор Малиновски (Васил Глигоров)... работи на сопствени разноски. Инаку малце србин се пише, ама не е истина - тоj си е наше момче - Егеjче - се уште неосознато Бугарче.


По убедување е филхелен. Читај и самиот. Инаку не се пишува малку Србин туку целосно се декларира за Србин.

П.С. Не знаев дека е ваше момче. И за мене не е Егејче, бидејќи Егејците ( по мајка сум Егеец ) се Македонци а не Срби.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk