IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Трагичноста на денешното поимање на историјата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трагичноста на денешното поимање на историјата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
VaskoHistorian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaskoHistorian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Трагичноста на денешното поимање на историјата
    Испратена: 01.Декември.2008 во 13:51
Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.

Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?
Кон врв
VaskoHistorian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaskoHistorian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:01
Често пати искажувам дека се што е создадено во РМ како историографска, било експертска , билопопуларна литература, треба да се запали. Дефектите се непоправливи: македонистичка апологетика, сиклучување преку игнорирање и потиснување на присаството на другите нероди, игнорирање на аспекти како религијата, културата, економијата, технологијата и други антрополошки целини.

Така да никако не соодејствува вистината со она што-се повеќе и повеќе-навлегува во учебникарството.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:05
Васко, дали Зората треба да го промени овој потпис

„Makedonija ima svoi interesi i svoja politika. Koj raboti na prisoedinuvanje na Makedonija kon Grcija,Bugarija i Srbija,moze da bide dobar Grk,Bugarin,Srbin,no nikogash dobar Makedonec.“
Кон врв
VaskoHistorian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaskoHistorian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:07
Знам дека цитатот е од книжевно дело, е сега дали е од Талев или друг автор, не знам. Не се работи за историјска изјава на Гоце Делчев.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:10
Мислам во Македонија има многу митови.

А потписот на Зората е еден од нив.

Цитатот не само е од Талев, туку не е точен, за Срби не станува збор.

Кон врв
VaskoHistorian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaskoHistorian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:13
Имам пишувано за митовите во "Американ Хроникл":

http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:16
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:



Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?


1)
Od site tie uchebnici sho gi spomnuvate, nekako nieden ne se ni potrudil da se updatuva.

Kako prvo, vie ja Gledate Teorijata za Migracija na Slovenite kako nekoe faktoloshko sushtestvuvanje, dodeka istoto e samo Edna Teorija koja seushte ima jaki protivnici so dobri arheoloshki, lingvistichki i drugi podatoci shto ja donesuvaat istata Migraciona Teorija vo nestabilna  polozhba.

Bi vi posochil da se pozanimavate malce so Mario Alinei, Curta, Pritsak i da se podnovite so Bazata na Podatoci vo vrska so navodnata Migraciona Teorija shto ja nekoj Zapadnjacki aftori nametnaa od chisti politichki pogledi.

2)
Za Antichkite Makedonci koi vie gi taka lekomisleno stavate pod istiot Termin "Grchki" ima isto golemi Kontradikcii.

Nitu denes nauchnata Javnost ne e pomalku podelena na istoto pitanje. Ako vie gi chitate samo Progrchkite gledishta, vreme e da gi poglednete i oni shto se kontra, a tie sigurno ne se malce.

Samo za informacija na vas, niti tatkovcite na Grchkata Drzhava do nekade 1880 ne gi gledale Antichkite Makedonci kako Grci, tuku kako porobiteli na grcija.

Za Jazikot na Antichkite Makedonci se mnogu malku znae, a za ona shto se znae e nedovolno da se donesat bilo kakvi zakluchoci.

Shto se odnesuva do Kulturata, mozhe i da e bila na nekoj nachin Helnizirana, ama neli beshe toa i Romanskata, koja e prilichno so Helenski odliki.

Ovaka ili onaka, niti deneshnite Grci ne se Kulturno kako Helenite (ne gledam Goli Grci na Partenon ili pod Olimp da slavat nekoj si Grchki Bozhestva голема%20насмевка) taka da kulturata se menuva.

Deneska sme site Poamerikanizirani, ama toa ne ne sprechuva da bideme toa shto sme.

Ovaka ili onaka, Istorijata se Politizira previshe, i tam vi davam pravo, deka toa ne e normalno. No koga nekoj ja Koristi istorijata i ja perverzira na toj nachin da ti veli ti nemash nikakvo pravo na ova ili ona, se shto mozhe da se sluche (koe i se sluchuva) e deka ke ima proti veter, toest ke se najdat lugje da drzhat ramnotezha.

Istorijata e pishuvaat pobednicite
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:17
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Имам пишувано за митовите во "Американ Хроникл":

http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645


E sega mi e i jasno kako i od kade stavovive.

aj samo napred!!!!


Изменето од naemnik - 01.Декември.2008 во 14:18
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:18
Само sирнав и сакам да прашам дали ги немаш тие текстови на Македонски, мислам се интересни.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:20
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:


Така да никако не соодејствува вистината со она што-се повеќе и повеќе-навлегува во учебникарството.


A ti si situren deka ti ja znaesh vistinata?

Dodeka Srbite, Bugarite i Grcite ja falsifikuvaa istorijata, Makedoncite moraa da se borat za nivnata egzistencija.



Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:20
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Само sирнав и сакам да прашам дали ги немаш тие текстови на Македонски, мислам се интересни.


da da, se shto ja negira Makedonskata Nacionalnost e super interesno za vas.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:21
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Поздрав.

Јас сум професионален историчар и од мојата перспектива, согледувајќи ја атмосферата и општиот тон на дискусиите на форумите, вклучително и овој, забележувам неколку тенденции.


Добродојде на форумот! Ти пожелувам пријатен престој на истиов. Се надевам деак твоето присуство ќе придонесе за развивање на подофрумов и дека ќе учествуваш во дебатите.


Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Прва е опсесија со древна Македонија, грчко кралевство од 8 до 2 век пне. преку обиди на поврзување на денешните етнолошко особености на современото население во Повардарјето со тие на античките Македонци во една единствена историја. Тоа е погрешно без разлика кои критериуми да се земат за појдовни: јазикот, историјскиот континуитет, религијата или културата.


Грчко кралство??? Ако може да образложиш зошто сметаш дека античка Македонија е грчко кралство.

Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Втора е често негирање на словенскиот аспект на нашата култура, евидентен од јазикот, фолкорот, ономастиката, топонимијата кој е резултат на преселбата на нашите предци од Подунавјето во Средниот век. Овој процес е документиран и потврдсен историјски, археолошки и лингвистички, така да чуди зошто и покрај тоа што истиот е темелно обработен во програмите на основното и средното образование, постои толку силен сомнеж и желба по секоја цена и со сите средства да се потисне овој корен на нашата историја на Балканот.
Дали би биле љубезни да споделите некои размислувања?



Јас на пример не го негирам словенскиот аспект на нашата култура и нација, но ниту го негирам ниту она што останало од Античка Македонија. Мое мислење е дека денешната нација во себе носи елементи и од Словените и Античките Македонци. Не смееш да заборавиш дека и Словените прифатиле многу работи од Античките Македонци.



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:24
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Мислам во Македонија има многу митови.




А во Бугарија нема митови, а? На пример во Бугарија теориите за Охридската Архиепископија и за Св. Кирил и Методиј дека ја создале глаголицата и кирилицата се најголем доказ за постоењето не на митови, туку на цели митологии пообемни од митологиите на сите антички народи.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:26
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Само sирнав и сакам да прашам дали ги немаш тие текстови на Македонски, мислам се интересни.
da da, se shto ja negira Makedonskata Nacionalnost e super interesno za vas.


Не си во право, се што е пишано за Македонија ме интересира.

Нели јас сум бугаризиран Македонец?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.