IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Нема веќе лекови без рецепт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нема веќе лекови без рецепт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нема веќе лекови без рецепт
    Испратена: 26.Ноември.2008 во 19:10


Аптеките повеќе не ќе можат да издаваат лекови без рецепт од матичниот лекар, наложи Бирото за лекови при Министерството за здравство, најавувајќи ригорозни казни за аптеките што нема да ги почитуваат новите правила. Моментно од 1.000 регистрирани лекови, 200 можат да се купат без рецепт. Станува збор за лековите за главоболка, за температура, сите витамини, масти за ревма и некои ензимски препарати. Сите други лекови препишани од лекар се достапни со специјалистички упат.
Намерата на Министерството е да се заштити здравјето на пациентите. Мерката треба да ја подигне и здравствената култура кај пациентите кои наместо по консултација со лекар, на своја рака посегаат по антибиотици, како по бонбони. Поради ова, медицинската практика евидентирала влошувања на здравствената состојба кај некои пациенти, наместо подобрување. - Последните резултати од антибиограмите покажуваат неконтролирана употреба од антибиотици - вели Бујар Османи, министер за здравство. Според Османи, не се работи за никакви ограничувања, ами за доследно почитување на законот. Законската рамка во иднина ќе треба да ги зацврсти односите меѓу пациентите и матичните лекари. Сознанијата на Министерството за здравство се дека се уште има пациенти кои немаат свој матичен лекар. - Консултацијата лекар - пациент е најважна за здравјето на пациентите. Ова е добро бидејќи повеќето лекари ги немаат видено своите пациенти, а консултациите со лекар се битни за здравјето на пациентите - вели Османи.
Пациентите од постарата генерација, на кои лековите им се секојдневно потребни, не се воодушевени од новината бидејќи одењето на матичен лекар за потребните рецепти им претставува напор. - Досега беше лесно, знаевме кој лек е за болеста што ја имаме и си одевме самите да си го купиме. Сега ќе мораме да висиме по чекалниците на матичните лекари за да добиеме рецепт. За стари луѓе, ова ќе е вистинско малтретирање - вели 80-годишната Љубица Јовановска.
-превземено од Време..о3.11.2008


Што мислите за оваа новина во здравството?Оправдувате или...?

Изменето од Biba_G - 06.Јуни.2009 во 20:29
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 23:12
pa ova e veke cel mesec i toa bi bilo dobro koga ne bi imale pozitivni inegativni listi i koga site bi odle na recept.
vo ambulantite e guzva , od 15 lugje 12 cekaat samo za recepti, pa sestrite gi zaklucuvaat ordinaciite 2 sata pred istekot na rabotnoto vreme za da mozat da gi zavrsat pacientite
inaku se otvori prostor za manipulacii , lekovite sto se na pozitivna nikogas gi nema, vo aptekite namesto niv ke ti dadat zamena , sto odi na privatno, a receptata ke ti ja zemat...a so taa recepta nekoj drug ke go dobie vasiot lek ...
temava e poveke za politika
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 09:10
mozebi e evropski standard nanavistina,no tolku mi e tesko da odam po recepti,da cekam tolkav red samo za prepisuvanje.inaku i se javuvav na doktorkata se dogovarame po tel.i jas trk vo apteka.se slozuvam so toa deka lekovite sto se na pozitivna lista nikogas gi nema.
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 16:51



Ја поддржувам оваа акција............никако лекови без рецепт........
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 23:07
Podobro e da nema poveke lekovi, taka barem lugjeto ke bidat pozdravi a i so parite sto ke im ostanat ke mozat da si dozvolat nekoe zimuvanje ili letuvanje.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 01:50
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:



...да се заштити здравјето на пациентите. Мерката треба да ја подигне и здравствената култура кај пациентите кои наместо по консултација со лекар, на своја рака посегаат по антибиотици, како по бонбони. Поради ова, медицинската практика евидентирала влошувања на здравствената состојба кај некои пациенти, наместо подобрување. 
 
 - Досега беше лесно, знаевме кој лек е за болеста што ја имаме и си одевме самите да си го купиме. Сега ќе мораме да висиме по чекалниците на матичните лекари за да добиеме рецепт. -

 
 
Ја поддржувам оваа мерка, треба веќе еднаш да сфатиме дека не можеме сите да бидеме доктори и на своја рака да се лечиме со “проверени“ или препорачани лекови.
Во сите поразвиени земји, од аптека не можеш да купиш ни обичен парацетамол за температура без рецепт, па за антибиотици не станува ни збор! Антибиотик се дава во краен случај, а за мали деца и бебиња прво се прави проверка (земаат примерок или брис и на лице место се прави анализа дали состојбата е за антибиотик или може да се излекува и без него). Кај нас, буквално се купуваат антибиотици како бомбони!...
За хроничните болни сега најавија дека лекарскиот рецепт ќе важи 90 дена, за да не мораат и тие да чекаат кај матичните лекари.
 
Како и да е, оваа практика треба веќе да ја заборавиме...
Или пак да ги укинеме лекарите.. и така ние се разбираме од се’....голема%20насмевка
 
 
 


Изменето од anastea - 01.Декември.2008 во 01:51
Кон врв
keti72 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3353
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај keti72 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 22:24
е кога се би било и кај нас како во сите поразвиени земји...намигнување
Keti72
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 22:39
Po mene ova e nesto najidiotsko nesto sto mozea da go smislat. Za " vibramicin " od 15 den ke se akam do lekar kade ke dremam saat vreme oti se zgolemija guzvite, sestrata ke ja zgresi receptata i ke me vratat od apteka. Kogo oni maftaat deka se sekiraat za zdravjeto na pacientite, koga so nisto ne dokazaa deka go pravat toa. Opstata praksa naplaka od fondot po recki od pregled zatoa e celata finta sto znaci ke ne nateraat da kupuvame lekovi od Bugarija ili Srbija i da stvarame zalihi. Ova po mene po rakijata, ajvarot i cigarite uste edna glupost sto mozea da ja smislat za da go otrgnat vnimanieto od realnite problemi. Ovaa vlada sem so gluposti i so demagoski reklami za perenje maloumni mozoci nisto drugo i ne umee.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 08:46

Грешка си збунет. Пред некој ден отидов за Вибрамицин и не ми дадоа. Причина-зашто биле приватни лутиналутиналутиналутина ми дава цефалексин а не ни прашува дали мене тоа ми помагало претходно. Мразам коа докторине мислат дека повеке ме познаваат од самата јас што се познавам. Што ако се доктори секој си знае што му треба за обична настинка. Крајно се изнервирав.
Вчера во весник прочитав-Швајцарците изгласаа хероин да се продава во аптека.А кај нас обични апчиња за настинка не може да се земат.Прво мора да одиш да отвориш уста грлцето да ти го виделе бла бла бла па ке пиеш нешо шо не ти помага пошо тоа шо ти помага е приватно. Кретенизам!лутина<div style=": ; width: 28px; height: 28px; : 1000; display: none;">


Изменето од Biba_G - 03.Декември.2008 во 18:46
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 10:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Грешка си збунет. Пред некој ден отидов за Вибрамицин и не ми дадоа. Причина-зашто биле приватни лутиналутиналутиналутина ми дава цефалексин а не ни прашува дали мене тоа ми помагало претходно. Мразам коа докторине мислат дека повеке ме познаваат од самата јас што се познавам. Што ако се доктори секој си знае што му треба за обична настинка. Крајно се изнервирав.
Вчера во весник прочитав-Швајцарците изгласаа хероин да се продава во аптека.А кај нас обични апчиња за настинка не може да се земат.Прво мора да одиш да отвориш уста грлцето да ти го виделе бла бла бла па ке пиеш нешо шо не ти помага пошо тоа шо ти помага е приватно. Кретенизам!лутина<div style=": ; width: 28px; height: 28px; : 1000; display: none;">


hehhe e,
a da znaete kolku moze da bide steten vasiot nevin vibramicin
blue za ,,obicna nastinka,, ne se zema antibiotik, ili ti mislis deka se zema

Изменето од Biba_G - 03.Декември.2008 во 18:46
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 11:21
знам што секогаш сум зимала и од што ми поминувало.,....ама не може мене некој ради тоа што не бил државен вибрамицинот да ми се занесува и да ми препишува нешо 7 пати поскапо,.,,,....
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:00
toj da znaes e rezerven lek, i ne se dava koga saka , bez razlika na cenata ( evtin e poradi toa sto e postar lek).a da znaes deka ,,obinata nastinka, ti pominala sama od sebe a ne od vibramicinot zosto taa bolest e takva po priroda.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 12:01
a toa sto prepisuvat lekovi sto se ,,privatno ,, toae fatalna greska.tuka sum so tebe
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:37
......Celosno ja podrzuvam ovaa odluka.....bev zaprepastena koga vidov deka sekoj moze da si kupi so saka vo apteka ,kako da e samoposluga.....pogotova koga se raboti za antiboticite......
 
.....Lugeto se nauçeni i za najobiçna nastinka da koristat antibiotik,zaboravajki ili neznaeki deka nema potreba........sepak najefikasen i najubav lek protiv nastinkata e: jabolku go seçeme na 7 parçinja i sekoj den ,zimame po edno parçe.....taka 7 dena ....isprobana terapija намигнување
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,094 секунди.