IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Безболно породување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Безболно породување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 21:25
Biba G, знам за еден случај со спиналка баш за безболно породување
пробувале неколку пати да ја боцнат пациенката(и тоа добар анестезиолог)и неуспеале и пак спонтано се породила...ниту спиналката не е розева,но ајде да неизигравам лекар,за последици на детето и т.к.н тоа педијатрие знаат.
Е,сега вистина е тоа дека не ги чувствуваат болките,ниту ги чувствуваат контракциите,но верувај таков вид на породување е многу потежок за самите гинеколози,е сега мислам дека во државните болници нема,а на приватните да...за добра пара.
Се зависи до праг на издржливос на болката...прворотките кога почесто би посетувале часови,кога би се едуцирале породувањето не би било току страшно...сепак зборам за нормално породување без компликации,без вакум и сл.
Па има жени кои и карлично се породат и тоа спонтано(освен ако бебето не е по крупно,не е ножно или пак појдено со раце...тука лекарот го набљудува плодот со ехо наод).
Кога породилката би ја слушала акушерката се би било по добро...ме нервираат кога пациенката каже јас незнам како да напнам,па сигурно не во глава па да и се вцрват очите од неправилно напнување,нормално се знае каде треба да ги користи контракциите...земање на воздух во плуќата и со сета сила доле.
Добро ајде да не излезам...има и тешки спонтани породувања,но затоа тука е лекарот кој и помага со инекции,со индукции...сепак се е индивидуално,секоја жена не е иста,затоа се оди и на контрола,се прави ЦТГ,ехо,за една породилка нормално е да се поправи 12 кила(некои таа граница ја и надминат,кога ќе видам трудница стомакот полн со сало,а кога ќе се породи едвај плодот има 2 кгр)Контролите на бременоста треба да се редовни,да се оди кај матичен гинеколог.


Изменето од Дак - 20.Јануари.2009 во 21:27
Љубов и само љубов
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 21:47
Царски рез,се почеста,исполнување желби на пациентот...ајде,пациентот секогаш е во право.
Но тие истите колку се свесни дека истите скоро два дена нема да мрднат од кревет?за разлика од спонтаните породувања кои два сата ќе лежат во породилниот бокс,ќе ја изнесат на количка,ќе полежи и за неколку часа може да седне,да стане,па дури и со посета да се види...се онаа што може спонтано е подобро(освен лекарите ако не утврдат дали треба со или без царски)
Царското породување нема да се почувствува,а што после?бетер е,стомакот боли,мокри во катетар,инфузии течат
(при што раката ќе ти отрне од инфузиите)неможеш да се помрднеш ни лево ни десно,и да можеш болката од сеченото место нема да ти дозволи,тука е и уриналната кеса...во болница се лежи и по 8,до 9 дена,а спонтаното највише 4 дена(се разбира,се е индивидуално)Е,сега што е проблемот со царски рез,ако првиот пород е со царски Мора и второто,и третото да биде царски што е иризик.
Љубов и само љубов
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:11
Ubavo e sto denes medicinata nudi varijanti,i sto vo pogolemiot broj slucai rodilkata moze sama da odbere na koj nacin saka da go donese svoeto dete na svet..dzabe e megusebno da se ubeduvaat zenite koj metod e podobar bidejki se e individualno,sekoja razlicno razmisluva..kaj edna prirodniot poragjaj ide lesno kaj nekoja potesko,taka da samite zeni mozat da odberat a toa e dobro
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:48
Sve povekje mladite majki se odluchuvaat na spinalna anestezija,no ovoj vid na anestezija e kako mach so dve ostici.... Sakam da kazam deka nosi rizik idnata majka da ostane trajno paralizirana ako se oshteti nekoj nerv.Ovaa rabota sekogash neka im bide na um na idnite majki koi kje posakaat bezbolen poragjaj.Ne velam deka mora da ima vakov zavrshetok,no rizik sekogash postoi.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 13:09
Ц Ц Ц...што све не ќе прочита човек...изненадување
За Дак незнам и несакам да коментирам бидејќи е очигледно дека е лаик во медицината,ама ти Рени такво нешто да пишеш?Читајќи ги некои од твоите постови низ форум сватив дека имаш врска со медицината и секојпат драго ми беше да те читам,посебно овде,на овој подфорум...Но,со последниов пост малку ме разочара ... Ризик постои секогаш, тоа да, но зошто тогаш да не се спомнат и ризиците кои се присутни и при спонтаниот пороѓај?
И тогаш ги има,зарем не?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 14:40
Biba ne se soglasuvash so mene deka postoi rizik so vakov vid na anestezija?Zboruvame za rizik pa makar vo najmal procent,sekako i deka pri normalen poragjaj ima rizici...kako na primer post partum infekcii i da ne nabrijuvam shto sve uste,no barem e po priroden normalen nachin.Pa tolku li sme kenkavi i neizdrzlivi za da morame so anestezija da go pomineme ovoj chin,jas eve iskreno ne bi se odluchila na vakov nachin,osven ako nedaj boze toa go bara situacijata,ako e neophodno.I ne s erazocharuvaj tolku brzo vo ljugeto ,pa sekoj ima pravo na mislenje i izbor kako kje go mine ovoj mnogu biten chin...so ili bez anestezija .
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 17:33
Мислам дека Дак само ги изнесе фактите и неубавите вистини за некои од начините на породување и тоа доста пластично ги објасни за кои имам слушано од стручни медицински лица.
И постовите на Биба се апсолутно вистинити, едукативни и многу информативни за оние кои не се запознаени со можностите на современата медицина и баше е убаво да се прочитаат најразлични гледишта и искуства.
Најискрено јас како идна мајка ќе се однесувам и ќе правам избори онака како што би било најдобро за мене и моето дете без да обрнувам внимание на тоа која како прошла на бокс. Секоја жена е индивидуална со своето здравје, можности, предности и затоа си има стручно лице кое ја води бременоста и има за задача да ве информира за се пред да го донесете на свет вашето дете.
Ова ми зазвучи како луѓето кога одат на забар, едни „умираат„ од болки, други седнале-станале и не осетиле.

Изменето од GlenKlouz - 24.Јануари.2009 во 17:34
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 20:40
Biba G,те молам немој да ме сватиш погрешно,да мислиш дека
некого преубедувам и сл или пак дека сакам да се такмичам,не сум такмичарски или кавгаџиски тип Можеби сум лаик,но можеби и не до толку
Ќе излезам малку од темата,но сепак поврзано со спиналната анестезија.
Минатиот месец мојот сопруг се оперира од хернија.Ми беше објаснето од анестезиологот кога го прашав со каква анестезија се прави хернија,дали целосна или со спинална анестезија.Ми рекоа со спинална анестезија,но по желба на пациентот можело и со целосна анестезија.Јас лично на мојот сопруг му реков да не прифати спиналка,туку да прифати целосна анестезија(како што реков не сум до толку лаик )Се разбира ме послуша.Инаку помина супер на операцијата за разлика од пациентот кој беше во соседната соба исто опериран од хернија,но со спинална анестезија.Како бев во исто време кога го оперираа и човекот го видов кога го изнесоа од операционата сала...човекот цврст маж, од салата излезе со крокодилски солзи.Потоа неговата сопруга ми кажа дека го оперирале на живо???Како на живо се зачудив??Ми објасни дека спиналката воопшто не му делувала и дека се чувствувал,дека не успеале,а истиот требал и од друга страна да ја оперира хернијата,но кога почнал да вика хирургот се откажал па само едната страна ја оперирал.

Знам за еден таков случај и за царски рез(но морале со спиналка оти пациенката испила сок и јала,а царскиот бил хитен оти обилно крварела)

Сега уште еднаш ќе нагласам не ме сваќајте дека сум зло намерна и дека сакам нешто да се правам незнам што,јас само ги изнесувам своите мислења,но и очигледни докази дека спиналката не е баш како да кажам со сигурност безболна,но и не велам дека немам слушнато и дека пациентите се задоволни,но и дека истите и по три дена многу ги болела главата.


Изменето од Дак - 24.Јануари.2009 во 20:46
Љубов и само љубов
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 10:46
Царски рез – мода или потреба?
Во денешно време, во западниот свет особено, се повеќе се зборува за елективно породување со царски рез, т.е. слободен избор на трудницата како ќе се породи – со царски рез или по природен вагинален пат.
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 13:25
Има жени едноставно не сакаат да се мачат и трпат болка, тоа не значи дека помалку си ги сакаат своите деца.
И денеска царскиот рез многу убаво го прават сечат под стомак, мазно, прецизно, мал отвор, не ко порано да те искасапат на живо, со толкави лузни на стомак се шеташ на плажа, да им се гадиш на луѓе.
Ја сум за сите методи кои на жената ќе и пружат пријатно искуство за време на пораѓај.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:35

А,зошто да не е по природен пат ако се може?па таа боли не велам не,и јас спонтано се породив,и навистина тешко се издржуваат болките,исто следи и на породилен бокс,болките пред да се породат жените и болките откако се породат исчезнат,па мора да има пред породилни болки,тогаш бебето се спушта,си прави место и затоа боли,мислиш се те боли,боли на породилниот бокс,кога бебето сака да излезе,а кога главчето на бебето се гледа,тогаш(зависи,ако жената е по еластична долу не,многу мајки се имаат породено без да бидат сечени,па дури и прво ротки,или ако бебето е поситно,тогаш нема потреба од сечење и не се чувствува затоа што тогаш кожата е оптегната,а кога лекарите ги шијат,на пациентката и се дава анесерзин и самото шиење не се чувствува освен кога дојдат до делот на надворешната кожа затоа што таму не делува анестезија.)акушерката со мало крцнува со акушерски,стерилни макази за да може глава на бебето да излезе,па рамениците,па телото,и на крај ножињата.Тој рез,не се гледа и жената може да биде како нова.Таквите конци не се вадат(ketgut)оти самите испаѓаат за разлика кај царскиот каде по 8 дена лекарот ги вади.
Царскиот воопшто не е сјаен(но нагласувам ако мора тогаш мора кога лекарот установи дека треба,ако пациенката крвари,ако бебето е по крупно(се гледа на ехо)ако жената е карлично по тесна(акушерките при прием ја мерат карлицата,стомакот,висината на трудницата,килажата,се зема историја и се што оди по ред)ако пациентката е деформирана(пр,неможе да се рашири во препоните за да се изведе нормален пороѓај) и ред други причини.
Царскиот рез и не е толку мал,но секако и не како порано.
Самиот царски е доста комплексен,мора да се внимава на раната,се прават преврски и недај боже да се инфекцира,знам една жена на своја одговорност потпишала да си оди пред времено,не сакала да го послуша лекарот и сега мислам сеуште е во болница,раната и се инфекцирала и и прават преврски,мораше и да прима крвна плазма.

Ако првото е царски,мора и другото да е царски,неможе спонтано и да се сака (си има свои причини)

Па што жени бевме ако неможеме да ја издржиме таа болка

Сепак се најубаво на младитѕе мајки и секако тоа е нивен избор без разлика што и да одлучат
Љубов и само љубов
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 21:34
strashno bre

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 16:46
Се си носи ризик. Па и пораѓај по природен пат може некогаш да е ризичен....исто е и со спиналната. Нема нешто што не е ризично до некој процент.
Кога веке гледам спомна Дак погоре за здебелување -имам една колешка која имаше 49 кила а кога беше бремена 9ти месец имаше само 53. Значи само 4 кила качи.
А друга исто така што имаше 60 кила кога беше бремена едвај одеше, 95 кила.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 17:25
Originally posted by Дак Дак напиша:


Ако првото е царски,мора и другото да е царски,неможе спонтано и да се сака (си има свои причини)



Dak, ova go kazuvas kako strucno lice ili kako "rekla kazala"???
Te molam ne deli gresni informacii!!! koi pricini?
Znam slucaj kade sto prvoto bese so carski, a vtoroto (koga bese golemot 1 ½) po normalen pat (vodno poroduvanje) se porodi!!

Doktorite preporacuvaat posle crski rez da se ceka edno 1 ½ do 2 godini za slednata bremenost!

Potoa negde spomna deka nekoj si tamu go operirale na" zivo".... кубење%20коса...ako e strucen doktor ( anastezist) togas i znae kako se proveruva dali anastezijata deluva ili ne.... prosto i ednostavno so mraz.....

kako sto rekov, ako ne si stucno lice te molam nemoj gresni informacii da delis, i da zaplasuvas nekoj posetiteli

p.s. se izvinuvam sto sum malce gruba, no vakvi raboti me vadat od takt




Изменето од seka - 31.Јануари.2009 во 17:26
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.