IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Екологијата и Христијанската етика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Екологијата и Христијанската етика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2011 во 00:03
Spire, eve edna poraka koja odi vo prilog na temava:
Devojčica koja je ućutala svet na 6 minuta
http://www.youtube.com/watch?v=HlEqTnCUNIg      

Изменето од Marko sk - 24.Март.2011 во 00:11
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 17:20
Originally posted by spiros spiros напиша:



Марко, Мудроста БОЖЈА (Христос) - Која/Кој и е’ крајната цел на нашиот развој - однапред го знае решението на сите проблеми и (ненаметливо, но) со раширени раце чека доброволно да се разбудиме за БОГатсвото што е повредно од се’ во универзумот!


Мора ли баш преку најтешки болки за да се разбудиме за најважното?!

Од непроценлива важност е да се разбудиме за најважното, пред да биде прекасно!


Поздрав


„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”

(Ефес. 5:14)


   


Od koj son da se razbudime ???
Od onoj vo koj bash toj ne stavil ???
Ako bideme dobri nema da ima zlo na planetva ???
Nema da se slucuvaat elementarni nepogodi ???
Ma daj Spirose, toa nema nikakva vrska so boga i seto toa e neshto shto se slucuvalo i ce se slucuva, i glupavo e sega vo ovaa vreme da se zboruva kako da sme vo 18 vek koga religijata go koristela neznanjeto kako oruzje za kontroliranje na covekot.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 20:38
Originally posted by spiros spiros напиша:



... Мудроста БОЖЈА (Христос) - Која/Кој и е’ крајната цел на нашиот развој - однапред го знае решението на сите проблеми и (ненаметливо, но) со раширени раце чека доброволно да се разбудиме за БОГатсвото што е повредно од се’ во универзумот!


Мора ли баш преку најтешки болки за да се разбудиме за најважното?!

Од непроценлива важност е да се разбудиме за најважното, пред да биде прекасно!


Поздрав


„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”

(Ефес. 5:14)


   


Originally posted by Templarius Templarius напиша:



Od koj son da se razbudime ???
Od onoj vo koj bash toj ne stavil ???
Ako bideme dobri nema da ima zlo na planetva ???
Nema da se slucuvaat elementarni nepogodi ???
Ma daj Spirose, toa nema nikakva vrska so boga i seto toa e neshto shto se slucuvalo i ce se slucuva, i glupavo e sega vo ovaa vreme da se zboruva kako da sme vo 18 vek koga religijata go koristela neznanjeto kako oruzje za kontroliranje na covekot.




Да Темпо, на Духовното будење од духовната смрт, се мисли!

Будење кое e единствениот спас за сите нас!

За Мудроста БОЖЈА (Христа) будното срце е многу попрецизно, посигурно, повредно и покорисно од сите сеизмолошки уреди и аларми (дури и животински инстикти) на овој свет!

Денот доаѓа, Темпо, денот доаѓа ...!




И секое создание со нетрпение го очекува откривањето на Чедата Божји, зашто и созданието не и се покори на суетата доброволно, туку по волјата на Оној Кој го покори, а со надеж, дека и самото создание ќе се ослободи од ропството на распадливоста при славното ослободување на Чедата Божји.
Зашто знаеме дека целото создание заедно со нас стенка како во породилни болки.



(Еп.Римјан. 8:19-22)





   




Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Spire, eve edna poraka koja odi vo prilog na temava:
Devojčica koja je ućutala svet na 6 minuta
http://www.youtube.com/watch?v=HlEqTnCUNIg      











Марко, биди Благословен (ти, твоите најмили, но и сите луѓе и битија воопшто) со најголемиот можен Благослов!



Во Името и Срцето Исусово


Амин!
















Изменето од spiros - 26.Март.2011 во 20:45
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 22:06
Originally posted by spiros spiros напиша:

   
Originally posted by spiros spiros напиша:



... Мудроста БОЖЈА (Христос) - Која/Кој и е’ крајната цел на нашиот развој - однапред го знае решението на сите проблеми и (ненаметливо, но) со раширени раце чека доброволно да се разбудиме за БОГатсвото што е повредно од се’ во универзумот!


Мора ли баш преку најтешки болки за да се разбудиме за најважното?!

Од непроценлива важност е да се разбудиме за најважното, пред да биде прекасно!


Поздрав


„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”

(Ефес. 5:14)


   


Originally posted by Templarius Templarius напиша:



Od koj son da se razbudime ???
Od onoj vo koj bash toj ne stavil ???
Ako bideme dobri nema da ima zlo na planetva ???
Nema da se slucuvaat elementarni nepogodi ???
Ma daj Spirose, toa nema nikakva vrska so boga i seto toa e neshto shto se slucuvalo i ce se slucuva, i glupavo e sega vo ovaa vreme da se zboruva kako da sme vo 18 vek koga religijata go koristela neznanjeto kako oruzje za kontroliranje na covekot.




Да Темпо, на Духовното будење од духовната смрт, се мисли!

Будење кое e единствениот спас за сите нас!

За Мудроста БОЖЈА (Христа) будното срце е многу попрецизно, посигурно, повредно и покорисно од сите сеизмолошки уреди и аларми (дури и животински инстикти) на овој свет!

Денот доаѓа, Темпо, денот доаѓа ...!




И секое создание со нетрпение го очекува откривањето на Чедата Божји, зашто и созданието не и се покори на суетата доброволно, туку по волјата на Оној Кој го покори, а со надеж, дека и самото создание ќе се ослободи од ропството на распадливоста при славното ослободување на Чедата Божји.
Зашто знаеме дека целото создание заедно со нас стенка како во породилни болки.



(Еп.Римјан. 8:19-22)





   




Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Spire, eve edna poraka koja odi vo prilog na temava:
Devojčica koja je ućutala svet na 6 minuta
http://www.youtube.com/watch?v=HlEqTnCUNIg      











Марко, биди Благословен (ти, твоите најмили, но и сите луѓе и битија воопшто) со најголемиот можен Благослов!



Во Името и Срцето Исусово


Амин!
















I pak ne odgovri na prashanjata, kako i obicno.

A toa deka denot doadja da dodja Spirose kako i sekoj drug den sto doshol i ce dojde i taka vo beskraj, nishto nema da se sluci, ludjeto i ponatamu ce se sakaat ce se mrazat ce se ubivaat ce se bratimat ......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 18:17
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


I pak ne odgovri na prashanjata, kako i obicno.

A toa deka denot doadja da dodja Spirose kako i sekoj drug den sto doshol i ce dojde i taka vo beskraj, nishto nema da se sluci, ludjeto i ponatamu ce se sakaat ce se mrazat ce se ubivaat ce se bratimat ......






Денот набрзо доаѓа кога сите ќе се разбудат од смртниот сон и сите ќе Го увидат Евангелието на Вечниот Живот БОЖЈИ (Христос)!
Ќе престане омразата, животонепријатната похот, убиствата, војните, производството на оружје ... и Царството на Љубовта и Мирот БОЖЈИ ќе Царува засекогаш!

Наскоро!

Амин!








   





Изменето од spiros - 27.Март.2011 во 18:20
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 22:29
Da da toa ce se sluci koga site ludje na zemljinata topka ce isceznat togash se toa moze da se sluci a do togash Spirose .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 23:54


Совршениот БОГ да чува и да брани од неверата и противењето кон Неговата Совршена Волја!    





Изменето од spiros - 28.Март.2011 во 00:03
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 23:57
Originally posted by spiros spiros напиша:




Совршениот БОГ да чува и да брани!       


Taka e da ne cuva od samite nas da ne se istrebime i unishtime samite... Tuka se slozivme vidish
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 00:11


Совршениот БОГ Го жртвуваше највредното и најљубеното, за да не' разбуди, упозори, сочува, ...!


Што велиш ти Темпо, ќе се разбудиме ли правовремено за Неговата Мудрост отелотворена во Исус Христос и ќе престанеме да Му се противиме(?) или пак ќе продолжиме и понатака по нашите егоистични патишта, оставајќи им на нашите деца катастрофа до катастрофа!?

   
      
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 00:24
Originally posted by spiros spiros напиша:



Совршениот БОГ Го жртвуваше највредното и најљубеното, за да не' разбуди, упозори, сочува, ...!


Што велиш ти Темпо, ќе се разбудиме ли правовремено за Неговата Мудрост отелотворена во Исус Христос и ќе престанеме да Му се противиме(?) или пак ќе продолжиме и понатака по нашите егоистични патишта, оставајќи им на нашите деца катастрофа до катастрофа!?

   
      



PREDOCNA E BRATE, nema vracanje nazad, coveshtvoto ima sila da cekori samo, se nadevam deka nema da napravi premnogu loshi izbori, na coveshtvoto vece ne mu trebaat bogovi da go vodat, toa samo po sebe e bog...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 00:26


Е па ќе видиш како “боговите“ паѓаат на теме!




   


Изменето од spiros - 28.Март.2011 во 00:26
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 00:30
Originally posted by spiros spiros напиша:



Е па ќе видиш како “боговите“ паѓаат на теме!




   


Kade i da padnat tie se bogovi pak ce stanat kako sto stanuvale vo istorijata imame bezbroj primeri, covekot ima edno nesto sto drugite bogovi go nemaat sila da uci i da se adaptira no pred se LJUBOV. Taa nesovrshenost sto covekot ja ima vo sebe ce go napravi eden den da bide vrhoven bog.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 00:42


Само оној ќе стане кој пред Милоста БОЖЈА (Христа) ќе клекне!

Сите други горди “богови“ одат во неповрат!




Ако го прекршите заветот на Господа, вашиот Бог, што Он ви го заповеда, и отидете да им служите на други богови и да им се поклонувате, тогаш гневот Господов ќе пламне врз вас, и брзо ќе исчезнете од оваа добра земја, која ви ја даде Господ."

сега, отфрлете ги туѓите богови, што се во вас, и свртете го срцето свои кон Господа, Бог Израилев."


Исус Навин, глава 23 + 24









Така речете им: боговите што не ги направиле небото и земјата ќе исчезнат од земјата и од под небесата!   




Jep.10:11



   

Изменето од spiros - 28.Март.2011 во 00:43
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 22:50
Originally posted by spiros spiros напиша:



Само оној ќе стане кој пред Милоста БОЖЈА (Христа) ќе клекне!

Сите други горди “богови“ одат во неповрат!




Ако го прекршите заветот на Господа, вашиот Бог, што Он ви го заповеда, и отидете да им служите на други богови и да им се поклонувате, тогаш гневот Господов ќе пламне врз вас, и брзо ќе исчезнете од оваа добра земја, која ви ја даде Господ."

сега, отфрлете ги туѓите богови, што се во вас, и свртете го срцето свои кон Господа, Бог Израилев."


Исус Навин, глава 23 + 24









Така речете им: боговите што не ги направиле небото и земјата ќе исчезнат од земјата и од под небесата!   




Jep.10:11



   



E toa nikoj ne go znae Spirose...Pa ni ti...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.