IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Екологијата и Христијанската етика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Екологијата и Христијанската етика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Екологијата и Христијанската етика
    Испратена: 21.Ноември.2008 во 14:13
   Екологијата и Христијанската етика

Денес слушнав на работа абер, дека од далечниот исток (десетина илјади километри оддалеченост) се вратени 14 ролни алуминиум (со 4000 килограми тежина) поради едно единствено човечко влакно со должина од 10тина сантиметри.

Кажетеми дали е ова нормално и дали некој нормален човек би требал сеуште да се сомнева во ВИСТИНИТОСТА НА ЕВАНГЕЛИЕТО?

И што би рекле неверните моќници на овој свет кога некој (верник или монах, монахиња) би им кажал дека: ГОСПОД (во својата пасивност) набрзо ќе ги уништи сите што ја уништуваат земјата?


Дали Христијаните смеат воопшто да работаат во вакви или слични фирми кои со својата дејност БОГОхулат, ги уништуваат луѓето, животните, растенијата и целата земја?

Дали Христијаните смеат да работаат во фабрики за оружје, атомски централи, хемиски и слични фабрики?


И народите се разгневија, и дојде Твојот гнев и времето да им се суди на мртвите, и да им се даде награда на Твоите слуги, на пророците и на светите и на оние, кои се бојат од Твоето име, мали и големи, и да ги уништиш оние, кои ја расипуваа земјата.”     (Откровение 11:18)     

п.с. Јас лично возам во просек (околу) 15 000 километри во година!



   


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 19:44
спирос, убаво е да се верува во Господ и да се биде верник.... големо%20гушкање но, секој од нас има обврски животот кои мора да ги заврши... не работи некој во атомски централи поради желба да ја уништи земјата, ( добро сеа има исклучоци голема%20насмевка ) или пак произведува оружје затоа што сака да убие некого... тоа е едноставно работа... секој гледа да се снајде и да преживее како што знае и умее,... и токму заради тој хаос,... се губат они духовни вредности...

ти, се посочуваш самиот себе дека минеш голема километража секоја година... да бидеме реални, кој од нас заради тоа што е верник не се вози во автомобил ?? како јас што знам, никаде во Библијата не пишува да не се возат автомобили намигнување доколку сакаме да си ја подобриме и да ја зачуваме околината, треба да го направиме тоа пред се за самите нас,... а потоа затоа што верата ни го налага тоа...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 22:05
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

... доколку сакаме да си ја подобриме и да ја зачуваме околината, треба да го направиме тоа пред се за самите нас,... а потоа затоа што верата ни го налага тоа...


Бисе, ти зборуваш за верата и за нас и тоа е во ред, тоа е многу убаво. Но поубаво и поправилно е да мислиме, да твориме, да зборуваме, да живееме во ГОСПОДА.
Зошто без ГОСПОДА нема нити живот, нити вера, нити пак може да нё има нас!
Ако Го убиеме повторно (како што го убиваме) ќе разбереме дека се убиваме себеси и нашите најмили.

(Лука 23:28)
Но Исус се заврти кон нив и им рече: „..., не плачете за Мене; туку плачете за себеси и за своите деца!


Јас сум уверен дека со потполна промена на правецот на размислување и живеење, ќе помилува ГОСПОД и нашите деца (заедно со нас) ќе имаат прекрасна иднина.

Поздрав





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:48
Beseda na Gorata koja Hristos Bozji denes povtorno ni ja doblizi i aktuelizirase preku prorockata rec za denesno vreme, voedno Besedata na Gorata site hristijani ja poznavaat od Biblijata(sodrzana e vo Evangelieto spored Matej) stoi zlatnoto pravilo: "Ona sto ne sakate vam da vi go pravat, ne pravete im vie ni na drugite". Vo ova spadjaat i prirodnite carstva vo koe ziveat rastenijata i razlicnite vidovi zivotni.

Tokmu poradi zloupotrebata i pljackosuvanjeto na prirodnite carstva od strana na covestvoto, ekoloskata ramnoteza se naodja pred kolaps, zakanuvajci se serizno da go poremeti zivotot i na samite ludje.

Zagaduvanjeto na atmosferata, ostetuvanjeto na ozonskiot omot koj stiti od opasnite vselenski UV zracenja na sonceto, ima mnogu vrska i so jadenjeto meso, odnosno ubivanjeto zivotni, ne samo so vozenjeto avtomobili.
Imeno: masovnoto odgleduvanje zivotni, so cel da se zadovolat potrebite na mesnata i mlecnata industrija, no pred se za da se zadovoli nezadovolivata zelba za profit, predizvikuva cel lanec nastani na poremetuvanje od ekoloski aspekt.

Na pr. govedata koi masovno se cuvaat za kolenje proizveduvaat golemi kolicini stetni gasovi.
Nivniot izmet koj se sobira za "prirodno" djubrivo ima usmrtuvacko dejstvo vrz iljadnici mikroorganizmi i zivotinki koi ziveat vo pocvata. Toa ima natamosni negativni efekti, medju drugoto pocvata so tek na vreme "umira", stanuva nesposobna da daruva hrana. Bidejci zivotnite za tovenje masovno se kljukaat so anti-biotici i hemikalii za da mozat zdravstveno da gi izdrzat krajno nehumanite uslovi vo stalite, istite se izlacuvaat vo mesoto no i izmetot koj potoa odi vo pocvata.

Cekor poblisku kon zdrava zivotna sredina znaci e i postepeniot premin od mesna kon bezmesna hrana.






Изменето од Majkl - 22.Ноември.2008 во 20:48
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 00:42
Секој ден изумираат 100 врсти на животни и растенија. Секој ден!

Овој феномен се појавува со масовната индустијализација и глобализација која официјално започна со првата светска војна.

Зошто сеуште ги игнорираме пророчанствата на ЕВАНГЕЛИЕТО?


.


Изменето од spiros - 23.Ноември.2008 во 00:42
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 02:09
Originally posted by spiros spiros напиша:

...Зошто сеуште ги игнорираме
пророчанствата на ЕВАНГЕЛИЕТО?

Па за да се оствари божјото предвидување за апокалипсата. Како би било ако не го игнорираме евангелието? Тогаш нема да се оствари тоа библиско пророштво. Значи дека некој пророк „ја утнал“ работата со предвидувањето. голема%20насмевка
Originally posted by spiros spiros напиша:

   Екологијата и Христијанската етика

Денес слушнав на работа абер, дека од далечниот исток (десетина илјади километри оддалеченост) се вратени 14 ролни алуминиум (со 4000 килограми тежина) поради едно единствено човечко влакно со должина од 10тина сантиметри.

Кажетеми дали е ова нормално и дали некој нормален човек би требал сеуште да се сомнева во ВИСТИНИТОСТА НА ЕВАНГЕЛИЕТО?
...

Спиросе, јас ли сум абдал и нешто овде не разбирам, или ти нешто имаш испомешано? Хм, ќе мора де е до мене!размислување
Нај искрено те молам, дај кажи ми ја поврзаноста на овие две работи од твојот цитат погоре! И не само поврзаноста на тие две работи. Која е врската меѓу влакното, алуминиумот и евангелието, а и понатаму во твојот текст кој несакав да го пастирам, за вработувањето на христијани во одредени фирми? И сето тоа во контекст на Екологијата и Христос.изненадување

Р.Ѕ. Ова ме потсетува на некогашните времиња „Маркс и вегетацијата“ или „марксизмот и неговото влијание врз зголеменото производство на мед во СФРЈ“!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 12:06

   Златен златник, ЕВАНГЕЛИЕТО многу убаво ги опишува времињата во кои живееме!
Јас воопшто неморам да гледам кон далечна азија или америка дека тоа е така. Ова предскажување се исполни врз мене. Јас читајќи го ЕВАНГЕЛИЕТО ми се раздени дека тој профил на човекот кого го опиишува тоа сум баш јас и сличните на мене меѓукои јас (можеби) сум најголемиот грешник.    


Второ послание до Тимотеј, Глава 3

    





Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Па за да се оствари божјото предвидување за апокалипсата.


Сакаш да кажеш дека и нехристијанските азијати, атеисти, арапи, африканци, и сите кои со своето животонепријатно делување ја уништуваат оваа прекрасна планета се всушност христијани кои се трудат да го исполнат пророчанството кое е запишано во ЕВАНГЕЛИЕТО?

Ззлатен златник, кобна е за сите нас неверата во ЕВАНГЕЛИЕТО а најкобна за нашите деца!

Но нека ти биде. Терај ти и сите и понатаму мајтап со најважното ...



Откровение 22:11

    

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 10:35
Originally posted by spiros spiros напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Па за да се оствари божјото предвидување за апокалипсата.


Сакаш да кажеш дека и нехристијанските азијати, атеисти, арапи, африканци, и сите кои со своето животонепријатно делување ја уништуваат оваа прекрасна планета се всушност христијани кои се трудат да го исполнат пророчанството кое е запишано во ЕВАНГЕЛИЕТО?

Не! Не сум го рекол тоа и не сакам да кажам дека сите азијати, атеисти, арапи и африканци се христијани. Тоа ти го наметнуваш по некоја си твоја логика!
Истоа така, според тебе, животот на сите овие горенабројани народи (и атеисти) претставува „животнонепријатно делување“? Тогаш ајде, бидејќи овие не веруваат во него, не заслужуваат да живеат, дај сите испотепајте ги, за да му угодите на вашиот бог. Само, повторно ќе те прашам, како тогаш ќе се оствари библиското пророштво (ако не’ нема нас, грешни души), дали и како ќе дојде до апокалипсата? Зошто тогаш воопшто би имало уништување (ако не’ нема нас)? Или нема да се оствари апокалипсата? Ами што ќе стане со писанието (Откровението) на Јованче? Абе гледаш ли! Не можете без нас „грешните“плазење! Потребни сме ви за да го потврдиме вашето „свето учење“. голема%20насмевка
Originally posted by spiros spiros напиша:

...
Ззлатен златник, кобна е за сите нас неверата во ЕВАНГЕЛИЕТО а најкобна за нашите деца!

Зошто ако јас не верувам во твојот бог, тоа да биде кобно по мене, а уште повеќе тоа да биде кобно по моите деца, кои можеби се или ќе бидат поголеми верници од тебе и од било кој друг? Дали твојот милозлив бог ќе ми се свети мене со тоа што ќе ги уништува моите поколенија (па и до седмо колено), како што тој умее често да прави? Многу хумано. Алал нека ти е и тебе и на твојот бог.

И на крај, дај доста со тие цитати од библијата. Имаш ли ти некое свое лично мислење, свој став? Дај еднаш да прочитаме нешто изворно од тебе. Или твојот ментален склоп, кој е во целост зависен од бога, не е во состојба за такво нешто?
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Терај ти и сите и понатаму мајтап со најважното ...

А за тебе ова (евангелието - радосната вест) е најважното? ма%20ајде 
Во ред, терај си натаму и радувај се дека радосната вест ќе дојде. Тоа е твое неоттуиво право!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 23:37
     Златник, секој човек (без разлика на конфесија, нација, раса, ...) кој се однесува со збор и дело животоНЕпријатно е душман на ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ и си ги казнува самиот своите деца (до 7 колено).

За да ги спаси сите свои чеда ОТЕЦОТ преку ДУХОТ се отелотвори во СИНОТ и го стори тоа што го стори.

Пророчанставата во ЕВАНГЕЛИЕТО на СПАСИТЕЛОТ се точни но со сила ТОЈ нема никого да спаси!

Кој плука нагоре нетреба да се чуди ако плунката му падне на глава!

поздрав



     



Изменето од spiros - 24.Ноември.2008 во 23:38
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 23:07
Дали ви преставува нешто терминот Климатеизам?









Изменето од spiros - 10.Декември.2009 во 00:29
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 23:23
Da.

Dogma deka za segashnata promena na klimata vinoven e chovekot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 23:41


А како се вика таа догма кога луѓето ја забиваат главата во песок, како не би виделе што им дува од под задникот?    


а. Struthio camelus
б. Homo Vulkanus

п.с. Мултиплицирај ги пресеците на ауспусите и издувните гасови на автомобилите што сега работаат и замислиго во форма на вулкански кратер.




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 00:41
Pochna povtorno da se gubish vo komentarite... sto ima vrska kazhanoto so Христијанската етика?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 00:48
Луѓето кои потекнуваат од Христовата култура и се барем малку воспитани во истата етика, тие немаат потреба да се кријат од затемнетата реалност која не опколува и за која сме соодговорни.


Загубен, но најден!   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.