IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Само Љубовта е вистина, се друго е...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Само Љубовта е вистина, се друго е...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Само Љубовта е вистина, се друго е...
    Испратена: 06.Февруари.2009 во 23:34
Sluchajot na Juda e eden od najnedorechenite i najlosho interpretitranite momenti od Noviot Zavet. Za nego se ima sozdadeno krajno negativna slika bidejki direktno e povrzan so Isusovoto predavstvo, bez da se zeme vo obzir deka bez nego nemashe da se ispolni onoa sto trebashe da se sluchi.

Od site apostoli, Juda e najkluchniot i istovremeno najtragichniot lik do momentot na Isusovoto raspetie.

Ajde da ne shiram tuka off-topic, dokolku nikoj ne se reshi da otvori tema za nego, vo prviot sloboden moment toa kje go storam jas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 23:16
Kako prodolzhenie na prethodniot post, ( samata drama ne ja stavam kako predmet za diskusija), indikativni se slednive prashanja koi taa gi postavuva:

citat:
„Свето срце“.... Мистеријата на смртта Исусова и нејзиното влијание во Јудеја и во наредните 2000 години од човештвото било поттик за преиспитување на местото и задачата на човекот во светот - зошто е тука, која е неговата основна обврска, може ли покајанието да го откупи гревот? Не е секогаш лесно да се добијат одговорите на овие прашања, особено во модерново дезориентирано време, зашто како што вели скомрахот (временски заталкан во Јудеја): „Какво време дојде! Немаш кого да распнеш!“ или нешто подоцна „Сe' дури не се обеси и последниот Јуда, нема да има рамнотежа на светов!“.

Во претставата сe' се врти околу Исус, но него го нема - распнат е. Во животот - сe' се врти околу честа, но и нејзе ретко ја има, речиси е загубена. Поради тоа, и вака недоречена, претставата има смисла со самото поставување на основното прашање, кое е класика на човековото опстојување: „Колкав е гревот? И нели е време за покајание?“

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=0&top=1&EditionID=309&ArticleID=17398




Изменето од Marko sk - 06.Февруари.2009 во 23:34
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 20:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Juda mozhe da bide posebna tema za diskutiranje.

Koj saka neka otvori edna za nego.

Messenger, otvori tema, sega chitam vo N. Makedonija , ova shto na forumov go zagatna ispagja deka e dosta bitna rabota ?

citat: „Свето срце“
- Крајно време беше да се постави претстава што се занимава со една попродлабочена тема. „Свето срце“ се занимава со едно од најпрославените убиства во нашата цивилизација, убиството на Исус Христос. Тоа е нерасветлено убиство. Во христијанскиот свет нема поважна тема од оваа и нема потешка партитура за изведба. Тука актерите глумат икони - вели Георгиевски.
Нема култура, епоха и цивилизација, рече тој, чии врвни дела и од сликарството, музиката и театарот не се поврзани со Исус Христос.
Според него, делото носи една тешка матафизичка проблематика и метафизичка новина - прашањето за потеклото на Јуда.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=0&top=1&EditionID=306&ArticleID=17109


„Современата филозофија денес се занимава само со едно прашање, може ли човекот да се покае? Може или не може? Зошто тој или ќе се покае или нема да постои. Ние се вкрстуваме во една цивилизација со оваа претстава“, изјави Љубиша Георгиевски, режисер.
Едно од прашањата со кои се занимава претставата е потеклото на Јуда, но без контроверзи. Имам благослов и од Македонската православна црква од Ватикан, вели Љубиша Георгиевски пред премиерата на „Свето срце“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103867




Изменето од Marko sk - 03.Февруари.2009 во 20:47
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 23:10
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Me usrami....ostaj toa, tuku ova shto go velish:
Originally posted by Asya Asya напиша:

Ili ti si od tie, koi sekogash uchat, a nikogash ne mozhat da dojdat do poznanieto na vistinata?

Ima mudreci koi velat deka vistinata sekogash ni bega kako zuicata od vinoizitoto, kolku i se priblizhuvash taa tolku se odalechuva, nekoi pak, kvantni fizichari detektiraat deka kako ja otkrivame vistinata taa se odnesuva kako kilim koj se odmotuva sekogash povekje i povekje....a nekoi pak umni glavi velat deka chovekoviot zhivot e samo niza fusnoti od eden ogromen nesoznatliv rakopis,...taka da, onoj koj kje reche deka ja spoznal vistinata i rekol - dosta e so uchenje - dovolno znam, ne e nishto drugo tuku izjava na apsoluten beginer....



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:43
Neznam zashto reagirash vaka, ne rekov deka si apsoluten beginer, a ako mislish na anglicizmot, hm...pa vo momentov dodeka go pishuvav postot taa pesna ja slushav, eve sega odi http://www.youtube.com/watch?v=BoQNj2tlZhg&feature=related...pesnava e prava religija,... vidi malku pogore, dodeka ja slushash, napishav neshto za religijata, spoj na konechnoto - ednostavnoto so beskonechnoto, ....ajde eve konkreten primer za ova shto debatirame ovdeka: znaesh li deka MIGOT - Momentot mozhe da bide vechnost, t.e. da ja dofati vechnosta, t.e. vechnosta da e sublimirana vo samo eden mig, vo edna pesna, vo eden 'breath'...I hope you understand me well...ok, enjoy...

Изменето од Marko sk - 01.Февруари.2009 во 22:43
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:27
A ti, kako iskusen diplomec, zarem ne mislish deka za da se izuchuva naukata, nephodno e prvo da se nauchi jazikot majchin? Toa e samo prosto prashanje na "apsoluten beginer"!

Изменето од Asya - 01.Февруари.2009 во 22:29
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 22:11
Me usrami....ostaj toa, tuku ova shto go velish:
Originally posted by Asya Asya напиша:

Ili ti si od tie, koi sekogash uchat, a nikogash ne mozhat da dojdat do poznanieto na vistinata?

Ima mudreci koi velat deka vistinata sekogash ni bega kako zuicata od vinoizitoto, kolku i se priblizhuvash taa tolku se odalechuva, nekoi pak, kvantni fizichari detektiraat deka kako ja otkrivame vistinata taa se odnesuva kako kilim koj se odmotuva sekogash povekje i povekje....a nekoi pak umni glavi velat deka chovekoviot zhivot e samo niza fusnoti od eden ogromen nesoznatliv rakopis,...taka da, onoj koj kje reche deka ja spoznal vistinata i rekol - dosta e so uchenje - dovolno znam, ne e nishto drugo tuku izjava na apsoluten beginer....

Изменето од Marko sk - 01.Февруари.2009 во 22:19
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 21:49
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ако дозволиш, би ги одговорил твоите прашања ...

Off topic br 1.

Sekako, zashto ne…..so tebe imav nekolku interesni repliki !


Off topic br 2.

Messenger, kako shto odat diskusiive, spontano koga spomenavme za grevovite dojdovme do Juda….. nekako mi se chini kako da ja zgreshi rabotava so blokovite za veruvanjata ! Isto kako i za seksot, trebashe prvin za predigra pa potoa za ona glavnoto..(ok, mala shala)
Tuku koga sme kaj blokovite, startuvashe so glavnite - instrumentalizirani veruvanja, bez da se navede teloshkiot koncept ( a sekoe instrumentalizirano veruvanje e instrumentalizirano zatoa shto e teloshki urameno i strogo koncepirano, a prashanjata i diskusiite na ovoj topic shto gi postavuvav bea bash od teoloshki karakter), dodeka elementarnite poimi ( ovdeka na forumov) seushte ne se razjasneti, kako na primer:

1.     Shto e vera
2.     Shto e teologija
3.     Shto e religija ( na nekolku navrati gi potencirash ovie razliki, shto e ok)


PS. A poshto gledam deka i ovaa diskusija kje zavrishi kako i mnogu drugi, malku kviz za na kraj ne e na odmet:
Prashanje za million $: Koja e osnovnata funkcija na religijata ?



Ova e pusto ljubopitstvo, i toa ne za verata/religija i teologijata, tuku za znaenjeto na drugite. Pa, ako tolku te interesira verata i teologija, dosega kje naucheshe, bidejki samo jas ti imam dostaveno 50tina (mozhe i povekje) internet stranici, ta i celi knigi, javno i privatno. No, kakva polza imash ti od toa?
Ili ti si od tie, koi sekogash uchat, a nikogash ne mozhat da dojdat do poznanieto na vistinata? Vidi: 2Tim. 3:7.

Изменето од Asya - 01.Февруари.2009 во 21:58
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 11:59
polzavce, umno , ova shto go postirash ok e...no, izgleda ne razbra shto pishuvam?
Kako prvo, ne se zhalam, tuku kritikuvam, vtoro: ova shto si postiralo e svoeviden mix na polit - filozovsko - socioloshka deskripcija i e super truper za sredno uchilishte ... ajde prochitaj vnimatelno vo prviot pasus na mojot post, kako i vo prethodniot, ama popoleka.... i ne me razbiraj pogreshno so ovoj komentar upaten do tebe, ok ?

Изменето од Marko sk - 01.Февруари.2009 во 12:31
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 11:49

Бидејќи се жалиш дека нема дебата на прашањето што го поставуваш еве јас ќе учествувам.

Основни функции на религијата се:

1. Да создаде одреден -поглед на свет-
2. Психолошко-емоционална или компензациона функција- човекот кој се плаши од смртта, од конечноста бива утешен од религијата со разните објаснувања дека физичката смрт не е крај на постоењето.
3. Етичка функција. Во религиите бог е претставен како некој кој -се гледа- па луѓето внимаваат да не ги нарушат неговите закони кои всушност се морални кодекси
4. Општествено-интегративна функција. Улогата на религијата е и да ги интегрира луѓето во општеството. Сите односи меѓу луѓето се ограничени со нејзиното влијание.

Последнава функција била силна во племенските општества кога религијата е еден од главните извори на општествена интеграција. Во класното општество општествената интеграција се врши и со други механизми ( филозофско-политички итн). Во класното општество религијата се организира во црква и значајно се менува нејзината општествена улога. На пример во феудализмот таа ја зајакнува класната поделба. Експлоатираните класи ( кметовите) пружаат отпор во религиска смисла формирајќи секти.
Меѓутоа има мислења дека религијата врши и дезинтегрирачка функција и тоа: ако има во општеството повеќе религии, ако е строга поделбата на класи, ако членовите на групата се различно социјализирани итн.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 11:37
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

..
Би требало да и биде човека да го поврзе со бога.


Kako pojdovna teza e ok, makar da ima dosta za pishuvanje za da se objasnat poimite i nivnite ( uslovno kazhano ) funkcii. Inaku osnovna funkcija na religijata ( najsublimirano kazhano) e da vospostavi i ja razvie relacijata ( vrskata) medju beskonechnoto i konechnoto, medju sovrshenoto i nesovrshenoto, kako i medju apsolutnoto i relativnoto... t.e. preku religijata (a tuka spagjaat i mitovite) prirodata se kultivizira, od druga strana pak, "mitot" ja materijalizira kulturata ...razbrano vo najshirok smisol religijata e vsushnost "pozitivniot moral" ...za da se razbere pravilno, pokraj ostanatoto, treba da se definiraat i poimite kako na pr.: shto e bitie, znak, vistina, proces na konsumacija....ok, drugpat mozhebi kje napisham neshto povekje ?

Tuku da se vratime na temata i da pochekame, osven ti, nikoj ne odgovori na prashanjata, pa da ne ja skrenuvame diskusijata ( so novi potprashanja i objasnuvanja, kako shto storiv so "prostuvanjeto i pokajanieto" otidovme nakaj Juda ( shto ne e losho)... no na ovoj topic barem 5-6 diskusii gi zapochnuvam no nema soodvetni odgovori nitu pak interes.. a dali voopshto ima tuka diskusii. Gledam na drugi temi, eve na pr. nokjeska se terlo chatting so po eden kup repliki - te edno isto( kako i voobichaneo ), a ne diskusii....no toa e toa koj - kolku dofrla e rabotava, tolklu se kapacitetite izgleda...?

Изменето од Marko sk - 01.Февруари.2009 во 11:46
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 23:40
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

PS. A poshto gledam deka i ovaa diskusija kje zavrishi kako i mnogu drugi, malku kviz za na kraj ne e na odmet:
Prashanje za million $: Koja e osnovnata funkcija na religijata ?

Наградата не се прифаќа. Доларот некако ептен ќе го изеде инфлација, дај понуди евра

Инаку за основната функција за религијата, мислам дека претходно треба да се одговори што е религија.

Би требало да и биде човека да го поврзе со бога. Ама начинот на кој што се однесуваат институционалните религии, изгледа попрво ќе биде дека функцијата и е некакво заглупување со цел манипулација на народот.

Интересен е латинскиот корен на зборот.

Ако ѕирнеме во Латинско-Македонскиот речник на Д-р Валериј Софронивески ќе видиме дека religio значи: свечена заклетва, сериозност но и душевен сомнеж.

А под:
religo = врзувам одзади.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 22:49
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ако дозволиш, би ги одговорил твоите прашања ...

Off topic br 1.

Sekako, zashto ne…..so tebe imav nekolku interesni repliki !


Off topic br 2.

Messenger, kako shto odat diskusiive, spontano koga spomenavme za grevovite dojdovme do Juda….. nekako mi se chini kako da ja zgreshi rabotava so blokovite za veruvanjata ! Isto kako i za seksot, trebashe prvin za predigra pa potoa za ona glavnoto..(ok, mala shala)
Tuku koga sme kaj blokovite, startuvashe so glavnite - instrumentalizirani veruvanja, bez da se navede teloshkiot koncept ( a sekoe instrumentalizirano veruvanje e instrumentalizirano zatoa shto e teloshki urameno i strogo koncepirano, a prashanjata i diskusiite na ovoj topic shto gi postavuvav bea bash od teoloshki karakter), dodeka elementarnite poimi ( ovdeka na forumov) seushte ne se razjasneti, kako na primer:

1.     Shto e vera
2.     Shto e teologija
3.     Shto e religija ( na nekolku navrati gi potencirash ovie razliki, shto e ok)


PS. A poshto gledam deka i ovaa diskusija kje zavrishi kako i mnogu drugi, malku kviz za na kraj ne e na odmet:
Prashanje za million $: Koja e osnovnata funkcija na religijata ?



Изменето од Marko sk - 30.Јануари.2009 во 23:29
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 19:39
Juda mozhe da bide posebna tema za diskutiranje.

Koj saka neka otvori edna za nego.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.