IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонци во МК & Македонци во Странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонци во МК & Македонци во Странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 12:43
јас зборувам за диплома од машински факултет или до филолошки кој има поздипломски во америка (англиски) па не им е на двајцата признаено така да незнам за кој факлутет казуваш????
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 12:45
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

ивини Polar Bear да те прашам едно прашање??
Дали во Канада децата што ке се родат уЧат македонски или повеќето од нив незнаат да зборуваат и да пишуваат. и тие што се отидени пред 4-5 годни веке го заборавија македонскиот јазик. децата мислам дека не знаат воопшто а за постарите поЧнуваат да забораваат. бидејки знам многу примери и ме интересира дали ги носиш твојте деца да ги уЧи некој македонски да зборуваат и пишуваат. мислам дека имасе до пред некоја година во црквите мислам дека и сега има некој кој ги уЧи деак матицата на иселеници на македонија има пратено некој таму.
поздрав


Не верувам дека тие што заминале пред 4-5 години го заборавиле јазикот.Имам повеќе луѓе од фамилија што заминаа таму пред 12 год.(1996) и на македонски зборат како што збореа тука.Што се однесува на децата,ако си ти способен родител не ти треба НЕКОЈ за да ти го научи детето македонски.Моите внуки зборат македонски можеби подобро и од мене(бидејки родителите така ги научија) а се родени таму и само 2 пати ја имаат посетено Македонија.


има такви сто зборуваат подобро од нас.
мој другар тетка му замина пред 4 годни и сега прв пат дојдоа децата тие зборуваа со потешкотии и дури мегу нив цело време англиски
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 12:47
на пример маркетинг, има факултет кои е интерназионално признан... но мислам дека ти кои си во МАКЕДОНИЈА би можел полесно и побрзо да се распрашас него јас среќа
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 12:55
Originally posted by seka seka напиша:

на пример маркетинг, има факултет кои е интерназионално признан... но мислам дека ти кои си во МАКЕДОНИЈА би можел полесно и побрзо да се распрашас него јас среќа


извини ама маркетинг мислам дека не е признаен никаде
незнам мозе несто од овие факултетиве со пари што се ама не верувам и за нив
имам девојка која зивее во канада таа уци економски па тука и бараа нострификација
нејзина другарка има фармација и таа правесе нострификација
тако и е масински инзињер од македонија и на него му бараат нострификација
пријател е со шумарски и на него иста песна
така да никој нисто не ти признава од проста прицина си ги стити своите
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 13:05
Маркетинг е признат-сестра ми замина пред 2 години во Канада
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 13:28
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Маркетинг е признат-сестра ми замина пред 2 години во Канада


без да преполага таму ништо??? не ми се верува



Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 14:08

распрашај се, ќе видиш дека е така, не е само маркетинг, него има многу други

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 14:33
Јас незнам зошто се натегате околу ова прашање кога секоја земја може да има и различен систем на препознавање на стекнатото знаење и дипломи за истото.
Како прво и основно во многу земји мора да се нострифицира диплома за стекнато високо образование освен ако тие две земји имаат некои меѓусебен договор за превземање и уважување на студенти и дипломите од факултетите или пак ако се работи за некоја меѓународно призната школа или институт.
Како инаку тие би направиле некакво резиме за дипломецот?
Како воопшто би добиле претстава за она што го пишува внатре доколку не се преведе од овластени лица и не се заведе и уважи од релевантна институција.
Дури и во Македонија странските дипломи веќе наголемо се нострифицираат.
Инаку Македонските универзитетски дипломи не се баш најпопуларни и пожелни, од проста причина што не се признати и тој факт сите го знаеме.
Можеби новите приватни факултети воспоставиле релации на меѓународно ниво, и почнуваат да бидат признавани.
Сума сумарум мора да изнајде начин да се нострифицира дипломата доколку сакате несметано да конк*рирате за работни места кои се врзани со вашата професија.
Ова важи за Македонците кои дипломите ги стекнале на македонските факултети. Доколку по завршениот факс сте отишле на постдипломски студии во странска земја тоа е сосем др. приказна и практично искачате како нивен школуван кадар.(што не значи дека со задоволство веднаш би ви дале работа каква што мислите дека заслужувате)
Има најразлични случки од врвен успех до тотален неуспех.
Лично познавам луѓе кои имаа многу среќа и такви кои ептен немаа среќа со овие работи.
Може во некои земји доволно е да им дадеш превод заверен кај нотар и тие да си ги бркаат работите ама секое нострифицирање си има цена.
Европа не е повеќе расположена да прима емигранти во голема бројка било да се работи за специфични кадри, високо образувани или општи работници.
Особено сега со рецесијава не би биле среќни да вработуваат странци кои долгорочно би им ги превземале добро платените рабтни места.

Изменето од GlenKlouz - 22.Ноември.2008 во 14:38
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 15:49
потполно те поддрзувам GlenKlouz така е мора дас е нострифицира од проста причина како би те оцениле за товето знаење бидејки не сме многу корумпирани и тн.
имам многу блиска роднина кога има заврсено 2 годни од средно образование во америка, завршила факултет во македонија (англиски јазик) поздипломски во америка исто така англиски јазик работно искуство 5 годни во австралија долги години професор по англиски на факултет и кога отиде во канада и рекоа да нострифицира дипломата и џабе и се поздипломските во америка и целокупното искуство
така да чим на неа не и признале нисто тогаш што да каземе за дугите факултети
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 17:38
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

Маркетинг е признат-сестра ми замина пред 2 години во Канада


без да преполага таму ништо??? не ми се верува





Не полагаше апсолутно ништо,имаше завршено средно во USA,па факултет тука кај нас и после тоа замина во Канада.Само од факултет (тука кај нас) побара некакви документи,ги поднесе во Канада и после 2 недели се вработи.(не сум сигурна дали плати некаква такса на нострификација)
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 18:42
процитај горе јас што сум пишал и види дали е исто а чоекот не се вработил
сестра ти мозе е вработена ама не ја сметаа со високо образование како со виша така да не е незнам прашај
мој пријател работи како дизајнер не како дипломиран машински инжињер.
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:20
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

процитај горе јас што сум пишал и види дали е исто а чоекот не се вработил
сестра ти мозе е вработена ама не ја сметаа со високо образование како со виша така да не е незнам прашај
мој пријател работи како дизајнер не како дипломиран машински инжињер.


Сестра ми ја сметаа за личност со високо образованиа,а сега ја сметаат за личност со магистерски.Во ниту еден момент сестра ми не беше третирана како личност со средно или со виша.Така да со сигурност ти тврдам дека маркетинг,менаџмент и такви слични работи се признати.
А тоа што си го напишал е ОК ниту го побивам ниту ништо,секоја планина своја тежина
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:22
P.S.неможе секој да биде професор по англиски, а за тоа професор на факултет чисто се сомневам дека ситуацијата е таква.
Ти кажувам од лично искуство
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:38
моментално пријателката е тука професор на факултет и пред да отиде беше проферосрка така да дома ми е секој ден и знам кај работи
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.