IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Религија и хомосексуалност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Религија и хомосексуалност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 16>
Автор
Порака
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 Isto taka Bog propoveda da se ima seks SAMO ZA REPRODUKCIJA, te ednas godisno,
 
Баш ме интересира на кој бог тука мислиш? На Аллах? Кришна? Зевс? Афродита? Матилда?
Еднаш ми спомна дека си верник, ама не прецизираше на која вера и припаѓаш. Очигледно е од твоите постови дека не си христијанин, ама не можам да одредам на која од другите вери и припаѓаш.
 
Јас сум христијанин и можам да ти кажам дека Бог, онаков каков што го претставува христијанството, во Библијата НИКАДЕ не проповедал дека сексот кај човекот е само за репродукција и дека треба да го имаме само еднаш годишно.
Според Библијата улогата на сексот е двојна:
  1. Заради размножување (Битие 1:28)
  2. Заради заемно уживање (Второзаконие 24:5; Поговорки 5:19; Песна над Песните 7:1-10; 5:10-15)
 
Ne sum znaela za ova vtorovo, bas mi e milo sto taka veli biblijata трепкање
Your sweetest nightmare
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=kejt-d-grejt]By the way, EvAngelos, TVOJOT Bog go sozdal i nego! Takov kakov sto e!
 
Не го создаде таков каков што е. Бог го создаде мажот да биде маж, а жената жена. Исто така како што не ги ни создал педофилите да бидат педофили, наркоманите наркомани, убијците убијци, клептоманите клептомани, завидливте завидливи, лакомите лакоми итн. Човекот самиот се унакази. На сите ни е потребна промена кејт, и на тебе и на мене. Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.
[/QUOTE
 
 
A travestitot za sto go sozdal??? Da bide maz ili zena???
Ili nego ne go sozdal TVOJOT Bog? - nego go sozdal nekoj tugj, los Bog 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:05
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=kejt-d-grejt]By the way, EvAngelos, TVOJOT Bog go sozdal i nego! Takov kakov sto e!
 
Не го создаде таков каков што е. Бог го создаде мажот да биде маж, а жената жена. Исто така како што не ги ни создал педофилите да бидат педофили, наркоманите наркомани, убијците убијци, клептоманите клептомани, завидливте завидливи, лакомите лакоми итн. Човекот самиот се унакази. На сите ни е потребна промена кејт, и на тебе и на мене. Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.
[/QUOTE
 
 
A travestitot za sto go sozdal??? Da bide maz ili zena???
Ili nego ne go sozdal TVOJOT Bog? - nego go sozdal nekoj tugj, los Bog 

...odlicna poenta Kejt....Odgovori ni EvAngelos...sto e so onie deca koi se ragaat bipolarni ?....Sto se oni...maski ili zenski?...Koj toa resava?...Koj bog nego go sozdal?
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:11
Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.
 
Homosexsualcite ne sakaat da go promenat svetot. Vie sakate da gi promenite niv. tie samo sakaat da bidat prifateni, a ne otfrleni i pokazuvani so prst kako da se najgolemi kriminalci
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:21
wow wow wow... кои се глупости се изначитав на темава...

абе луѓе, доста со богомрство без потреба. Нека ми одговори некој овде: Бог ли ги создаде лажговците за да бидат лажговци? Бог ли го создаде Аушвиц или ЛУЃЕТО ГО СОЗДАДОА? Да не се спушти случајно од небото логорот на смртта?

Така да скрос безвезно, непотковано итн., ви е тврдењето дека Бог го создал човекот како хомо, или како травестит итн. Човекот е создаден како СЛОБОДНО, но и МОРАЛНО битие. Значи со слободата да избира, но и со одговорноста како одбира...

 Хомосите одбираат да пркосат на Божјиот план, ИСТО КАКО што одбираат и други луѓе (грешници, травестити, оговарачи, прељубници, итн.) но другите не се тема на муабетов да ги оставиме настрана... Шо толку сте се фатиле за другите и за Господ ко слеп за стап... Прашањево на целава тема е дали хомосексуалноста е морално исправен ИЗБОР (а избор е верувајте, бидејќи секој има избор) или не? Бог, христијанскиот Бог, преку Светото Писмо вели НЕ! Точка! Се друго е рекла-казала...

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 13:30

Леле ама се разгракавте на темава...дај барем присоберете си ги мислите во еден пост и малку посредено реплицирајте..и не се возбудувајте многу..

немам време (морам да излегувам) да ви одговарам долго и на се, само ке додадам дека травестизмот не е некаква биполарност како што ја замислува диоген, туку тоа е болест, хормонално пореметување. Постојат и терапии со кои се лекуваат травеститите, ако сте чуле за "sex reassignment therapy" со помош на некои хормони и некои оперативни зафати.
Прашањето зошто некои се раѓаат такви е малку пошироко и тоа не ги опфаќа само хомосексуалците и травеститите, туку и сите други луѓе кои се раѓаат со вродени аномајлии, болести, хендикепи и сл. Тешко ќе се убедиме зошто е тоа така. Јас, по своето убедување, верувам дека тоа е последица на гревот. Но вие можеби сте убедени поинаку. Ваш избор, кој јас ви го толерирам.
 
Кејт, јас не ги осудувам хомосексуалците и не покажувам со прст кон нив. Веќе во неколку поста акцентирав дека сите ние, без исклучок, си имаме области во кои ни е потребна промена, дури и поголема од таа кај хомосексуалците. Но топиков на темава е таков и затоа тие се тука фокусот. На друга тема ни би зборел за нив. Што е тука нејасно?
Јас си одам сега, а вие колку сакате реплицирајте ми и викајте по мене, одговор ке добиете вечер. Поздрав!
 


Изменето од EvAngelos - 15.Декември.2007 во 13:32
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 14:02
...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..kogo togas ke masiras?..Kogo togas ke obvinuvas...sebe..niv..Bog..drzavata u tranzicija...?..I sto togas ke napravis?..Ke se otkazes od niv..ke gi ispratis na lekuvanje...ili sam ke gi prevospituvas?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 18:35
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..
 
Точно така диоген, Бог вели да ги љубиме нашите ближни. И ако јас дознаам дека мојот син или ќерка е хомосексуалец, јас, бидејќи го/ја љубам, ќе дадам се од себе за да му/и помогнам да се смени, да се врати во природната нормала, како и сите други.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 18:57
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..kogo togas ke masiras?..Kogo togas ke obvinuvas...sebe..niv..Bog..drzavata u tranzicija...?..I sto togas ke napravis?..Ke se otkazes od niv..ke gi ispratis na lekuvanje...ili sam ke gi prevospituvas?


какво патетично вртење  у круг... Каква демагогија... Ужас... А што ќе биде, кажи ми молим, ако ќерка ти или син ти ти каже „мамо/тато (или ватевер пошо нема да знае како да те ослови) јас те излажав!“ Кого тогаш ќе масираш? Пак ли Бога? Државата ли? Ќе го пратиш ли на превоспитување? Ќе шљакаш ли по форуми жалопојки зошто лажговците не се криви што се лажговци??? Или ќе го/ја сакаш и понатаму и ќе простиш, ама ќе го/ја учиш дека тоа е неморално нешто? Кажи де, не се срами...
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 19:13
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..kogo togas ke masiras?..Kogo togas ke obvinuvas...sebe..niv..Bog..drzavata u tranzicija...?..I sto togas ke napravis?..Ke se otkazes od niv..ke gi ispratis na lekuvanje...ili sam ke gi prevospituvas?


...pu pu skraja da e takva rabota...изненадување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 23:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

wow wow wow... кои се глупости се изначитав на темава...

абе луѓе, доста со богомрство без потреба. Нека ми одговори некој овде: Бог ли ги создаде лажговците за да бидат лажговци? Бог ли го создаде Аушвиц или ЛУЃЕТО ГО СОЗДАДОА? Да не се спушти случајно од небото логорот на смртта?

Така да скрос безвезно, непотковано итн., ви е тврдењето дека Бог го создал човекот како хомо, или како травестит итн. Човекот е создаден како СЛОБОДНО, но и МОРАЛНО битие. Значи со слободата да избира, но и со одговорноста како одбира...

 Хомосите одбираат да пркосат на Божјиот план, ИСТО КАКО што одбираат и други луѓе (грешници, травестити, оговарачи, прељубници, итн.) но другите не се тема на муабетов да ги оставиме настрана... Шо толку сте се фатиле за другите и за Господ ко слеп за стап... Прашањево на целава тема е дали хомосексуалноста е морално исправен ИЗБОР (а избор е верувајте, бидејќи секој има избор) или не? Бог, христијанскиот Бог, преку Светото Писмо вели НЕ! Точка! Се друго е рекла-казала...


 Adzija, ako si tolku pobozen, togas moras da znaes deka Gospod e EDEN, i samo toj moze da sudi, a tebe ti rekol da prostuvas.
 I ajde nemoj sega tuka da gi raspnuvas na krst "gresnicite" i toa ne e hristijanski i pretstavuva grev...

 Ne znam sto vi dava za pravo da osuduvate i sudite nekomu, i ako gresel i ako ne gresel, za toa BOG ke sudi...A ne vie!

 
Na vas e da prostuvate, i da se ljubite kako sto Bog nalaga...a ne da se pravite pogolem Bog i od samiot BOG, i da vrsite "exorcism" -isteruvanje na demoni od homoseksualcite...

 Aj dosta so taa vasa "misija".Nekoi homoseksualci imaat dvapati pogolemo srce i dusa i humanost od VAS. I koga togas Bog toa ke go sudi i ke go uvidi...a ne VIE dvajcata!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 23:57
највише сакам проповеди од атеисти... смеење Многу се слатки, али една работа им е заедничка: лицемерието!

Ти велиш не судете, а самата се дрзнуваш да ми коментираш за мојата моралност, големина како човек, се осмелуваш да ЛАЖЕШ дека осудувам, мразам и идолопоклоничам! Многу попови можат да ти позавидат на лицемерието... нели, „слушај што зборувам, не гледај што правам“... Ме навреди, и ме разочара! тага

Каде ти виде судење? Земав ли со стап некој хомосексуалец да го убијам од ќутек? да сум муслиман може и тоа би го направил.... НО ние христијаните веруваме во Бог којшто простува, АКО човек се покае. Ако човек не се кае, нема прошка ниту кај Бога...

А Бог е тој што ќе процени дали во срцето на човек имало каење, или немало... Ние сме тука само да повикуваме на каење, и на исправање. Не само за хомосексуалците, туку за сите луѓе, вклучувајќи се тука и самите себе. Не е наше да проценуваме кој тоа го направил или не го направил...




Изменето од аџија - 15.Декември.2007 во 23:57
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 00:11
Originally posted by аџија аџија напиша:

највише сакам проповеди од атеисти... смеење Многу се слатки, али една работа им е заедничка: лицемерието!

Ти велиш не судете, а самата се дрзнуваш да ми коментираш за мојата моралност, големина како човек, се осмелуваш да ЛАЖЕШ дека осудувам, мразам и идолопоклоничам! Многу попови можат да ти позавидат на лицемерието... нели, „слушај што зборувам, не гледај што правам“... Ме навреди, и ме разочара! тага

Каде ти виде судење? Земав ли со стап некој хомосексуалец да го убијам од ќутек? да сум муслиман може и тоа би го направил.... НО ние христијаните веруваме во Бог којшто простува, АКО човек се покае. Ако човек не се кае, нема прошка ниту кај Бога...

А Бог е тој што ќе процени дали во срцето на човек имало каење, или немало... Ние сме тука само да повикуваме на каење, и на исправање. Не само за хомосексуалците, туку за сите луѓе, вклучувајќи се тука и самите себе. Не е наше да проценуваме кој тоа го направил или не го направил...



 Da ne e nagrada za Homoseksualcite, sto vo Makedonija se izlozeni na golemi represii vo opstestvoto, imaat teskotii da najdat rabota, da se socijaliziraat,da ziveat onaka kako sto tie izbrale da ziveat.Predmet se na Javen Prezir, duri i nasilstvo.Kade e COVECKATA POCIT kon drugiot? Ako ne go Pocituvas znaci deka go preziras.Toa ne e represija? A vrz koja osnova? Koja doktrina? Sigurno ne onaa "lubi go blizniot svoj "...
 Zar negiranjeto ne e represija????Zar samiot svrsen cin na proglasuvanje na nekogo za bolen,ne e sudenje?Sudska presuda "Toj e HOMO, toa znaci toj e BOLEN " Se prepoznvas vo zborovive??????

 Grcite gi negiraat Makedoncite,gi osuduvaat deka im ja kradele istorijata, zar kako Makedonec ne se osekjas ponizen, pod pritisok? E pa taka se osekjaat i Homoseksualnite mazi i zeni vo Makedonija, a osobeno onie nedoizgradenite, 17-18 godisni deca, koi ziveat vo strav deka ako nekoj otkrie za niv, ke im bide upropasten zivotot, i deka ke gi otfrlat roditelite, i prijatelite,deka nikogas nema da bidat prifateni kako ostanatite...
  Dali si ti svesen za taa Psiholoska Tortura koi ja minuvaat ovie mladi zivoti???Dali znaes kolku mladi lugje vo svetot posegnale po svoite zivoti samo zaradi ova vo poslednite 20 godini???? Da ne e i toa Bozji Metod???



Изменето од Neonic - 16.Декември.2007 во 00:16
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 00:13
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 A koj e lekot za Homoseksualecot Adzija? Slucajno da ne go zemes za raka, i da mu dovedes devojce golo na krevet i da mu reces "ajde navali sega"..a nemu nemoze da mu se digne na zensko .... I sto lek ke mu napravis, da ne mu go zemes malku so raka da mu pomognes da dobie erekcija na zensko????голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ili pak ke go trues so razni psihoticni lekovi do kraj na zivot da nema NIKAKVA seksualna zelba???Ni so maski ni so zenski...dali e toa lek ili tortura?
 Zivoto vo zabluda ne e alternativa. Ako homoseksualec se pretvori heteroseksualec preku nokj, i se ozeni, toj nema samo da se povredi sebe tuku i zenata koja ja prelazal, i na koja i gi unistil snistata, da ima maz onakov kakov sto posakuva.A nenekoj koj go gleda Brad Pete, dodeka e kacen vrz nea.
 
 Druga rabota, koga Bog se pojavil na zemjata ne vrsel prisilna Hristijanizacija, toa go vrsela inkvizicijata.
  A ova sto ovde vie go "propovedate" mi lici bas na prisilno menuvanje stavovi te inkvizicija.
  Daj ostavete gi lugjeto da disat i da si go ziveat zivotot srekno onaka kako tie mislat deka e dobro za niv...
 A za toa dali pravele loso ili dobro, OSTAVETE go BOG DA SUDI


ахахаха.... присилна инквизиција??? Со што? Со зборови? дури не се ни зборови, туку напишан текст на форум! Од тоа ли се плашите? Ме виде ли некој хомо да го вреѓам, да го омаловажувам или да го тепам? Ни случајно. Зборуваме, споделуваме мислења за одредена тема... Вие бре, шо сте толку нели демек толерантни, а не толерирате различно мислење? Лицемерие...

а околу лечењето... ќе ти спомнам дека јас не сум доктор по сексологија. Ама си има начини како човек се одвојува од разни пороци, па така и од ова. За некои луѓе, на пример луѓе опседнати со секс со многу партнери, едноставно не може да биде верен, понекогаш единствен лек е целибат. Така и за овие...  Никој не може човек да го тера присилно да има секс со женско, ако нејќе. Ама постои нели и апстиненција. Па и човек што знае дека има проблем со алкохолот, мора драстични мерки да превземе за да се опраи... Епа така и ова... само што луѓето за жал, повеќе се сакаат себеси, отколку Божјата вистина... така да од ова произлегуваат сите проблеми...

Пис енд лав...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.