Испечати | Затвори го прозорот

Религија и хомосексуалност

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Секс
Опис на форумот: Неисцрпна, најчитана... најжешка тема...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1650
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 13:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Религија и хомосексуалност
Постирано од: RebeL
Наслов: Религија и хомосексуалност
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 00:18
Многу луѓе се повикуваат на Библијата, велејќи дека таа го забранува хомосексуалното однесување. Дали е тоа навистина така?

Коментирајте со користење на факти и квоти од Библијата. Држете се до темата.

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!



Коментари:
Постирано од: mikus
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 00:29
religijata e stara
a svetot e sekoj den ponov

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: maja
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 01:42
Spored Biblijata da,taa ne opravduva homoseksualno odnesuvnje.

Koj od nas se pridrzuva kon nea.Site na svoj nachin moze vo nea da se pronajdeme kade sto naseto ziveenje negoviot nachin ne go odobruva.


-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: vatrena
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 08:40
moderen..svet...na moderno   vreme...religija...nastrana..zivej. .po..sopstvena..volja..zivotot e kratok....

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 08:55
Prashanje do Rebel......

Te molam da mi obasnish vo koj del od Biblijata pishuva deka se zabranuva homoseksualnoto odnesuvanje?


Постирано од: drakula
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:15
direkntno Biblijata ne kazuva za nekakva zabrana ama,kazuva za zaednica na maz i zena a nikako pomegu dvajca od ist pol.... mislam deka seto toa e neprirodno
bidejki samiot opstanok na covekot kako covek zavisi od
negovoto razmnozuvanje......

-------------
drakula


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:21
Tocno za toa se slozuvam Drakula...no dali nekogash si razmislil okolu toa deka sepak onoj koj go stvoril svetot spored Biblijata ako odime...malku si poigral i so prirodata...meshanje na hormoni i taka natamu na neshto shto sepak nie obicnite i ne mozeme da vlijaeme i promenime...gledano od medicinski aspekt...


Постирано од: drakula
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:25
kolku sum zapoznaen ima rodeni homosekcualci (poremeteni geni) i takanareceni psiholoshki izrasnati vo nezdava sredina i dr.losi okolnosti ...sepak mislam deka toa e neprirodno!!!!!!!!!!

-------------
drakula


Постирано од: maja
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:29
Originally posted by drakula drakula напиша:

direkntno Biblijata ne kazuva za nekakva zabrana ama,kazuva za zaednica na maz i zena a nikako pomegu dvajca od ist pol.... mislam deka seto toa e neprirodno
bidejki samiot opstanok na covekot kako covek zavisi od
negovoto razmnozuvanje......

Ova e taka

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:29
Originally posted by drakula drakula напиша:

kolku sum zapoznaen ima rodeni homosekcualci (poremeteni geni) i takanareceni psiholoshki izrasnati vo nezdava sredina i dr.losi okolnosti ...sepak mislam deka toa e neprirodno!!!!!!!!!!

nekade procitav deka na svetot postojat 20% so homo sklonosti mislam daka vakov golem procent nemoze da bide nepriroden
pa prirodata ne pravi ne menuva ne prisposobuva
a nie se branime i ja unistuvame

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:34
Tokmu taka mikush.....
sepak e neshto na koe nie ne mozeme da deluvame da branime, da napagame i bilo shto...sepak se ragaat luge so takvi sklonosti...kolku nas ni se dopaga toa ili ne...


Постирано од: drakula
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 09:36
vo deneshno vreme prashanje e veke shto e prirodno a shto ne.. za mene zboram homoseksualnosta e neprirodna,
a toa shto ja unishtuvame prirodata,pa covekot ednistveno zivotno koe skolon na samounishtuvanje

-------------
drakula


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 15:59
Originally posted by natalija natalija напиша:

Prashanje do Rebel......

Te molam da mi obasnish vo koj del od Biblijata pishuva deka se zabranuva homoseksualnoto odnesuvanje?


Наталија, тоа што го напишав во првата порака е само вовед, а не реков дали се сложувам или не со тоа. Сепак секоја тема треба да има соодветен неутрален вовед (според мене), нели?

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 16:01
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Prashanje do Rebel......

Te molam da mi obasnish vo koj del od Biblijata pishuva deka se zabranuva homoseksualnoto odnesuvanje?


Наталија, тоа што го напишав во првата порака е само вовед, а не реков дали се сложувам или не со тоа. Сепак секоја тема треба да има соодветен неутрален вовед (според мене), нели?

Tocno taka....i jas vovedno pocnav


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 27.Септември.2005 во 16:04
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Многу луѓе се повикуваат на Библијата, велејќи дека таа го забранува хомосексуалното однесување. Дали е тоа навистина така?

Коментирајте со користење на факти и квоти од Библијата. Држете се до темата. Сите иррелевантни пораки ќе бидат избришани.

Shala na strana ne mi zameraj..ok
napisha deka mnogu luge se povikuvaat na biblijata..da ne te citiram..poa sakav da prasham kade toa go pishuva deka go zabranuva homoseksualnoto odnesuvanje?


Постирано од: БАТО БАТО
Датум на внесување: 22.Јануари.2006 во 23:56
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Многу луѓе се повикуваат на Библијата, велејќи дека таа го забранува хомосексуалното однесување. Дали е тоа навистина така?

Коментирајте со користење на факти и квоти од Библијата. Држете се до темата. Сите иррелевантни пораки ќе бидат избришани.

ВО БИБЛИЈАТА ПИШУВА ДА НЕ СЕ ВРШИ ПРЕЉУБА,ВО ПРЕЉУБА СПАЃААТ:ХОМОСЕКСУАЛСИТЕ,ЛЕЗБЕЈКИТЕ,ШВАЉЕРКИТЕ,ШВАЉЕРИТЕ ИТН,ИТН.
ИЗВИНО НО СВЕ ИЗГЛЕДА ДЕКА ЦЕЛОИТ СВЕТ ТРГНАЛ НА ПОВЕЌЕ СЕКС И БИЛО СО КОЈА,КОГО ИТН.ДАЛИ Е ОД ИСТА НАЦИЈА НЕ Е ВАЖНО,БЕЗ НАВРЕДА,ПРАВОСЛАВЕН МАКЕДОНЕЦ СО ЦИГАНКА,ПРАВОСЛАВНА МАКЕДОНКА СО ЦИГАН ИТН ИМА МНОГУ.ОДНОСНО СВЕ ОВА Е ЗАБРАНЕТО ВО БИБЛИЈАТА СО ЗБОРОТ НЕ ВРШИ ПРЕЉУБА.ИЗВИНИ АКО СУМ НАВРЕДИЛ НЕКОЈ НО ОВА Е ВИСТИНА. javascript openWin'forum_codes.asp','codes','toolbar=0,location=0,status=0,menubar=0,scrollbars=1,resizable=1,width=550,height=400' -


-------------
БАТО БАТО


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 00:01

Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Многу луѓе се повикуваат на Библијата, велејќи дека таа го забранува хомосексуалното однесување. Дали е тоа навистина така?

Коментирајте со користење на факти и квоти од Библијата. Држете се до темата. Сите иррелевантни пораки ќе бидат избришани.

nisto ne e dokaz deka ljubovta megju licnosti od ist pol e zabraneta....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Supernatural
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 02:03

 

A kolku pati je hristijanskata biblija prerabotena , brishena , pishuvana , prepishuvana , studirana

Poslednoto izdanie strana lalal i lalal ne se identicni so minatoto izdanie strana lalal i lalala a pak u najnovoto izdanie mozda nema nit da ja ima strana lala i alla a i nakon toa ako se vratime do ADAM I EVA i strogo gi pratime zborovite na biblijata ke uvidime da ADAM imal SEX so EVA koja imala DVA SINA ,,, sto znaci nemalo nikoj na ovooojjjaaa planeta osvem : ADAM EVA I DVATA SINA.. edniot go ubiva drugiot sto znaci da ostanuvaat ADAM EVA I EDEN SIN koj isto taka imal DECA ... epaa kojaaa je MAJKATA ??? Sega ke vi kazam : EVA posto bila edina zena na planeta nelim....  Sto doagame do zaklucok da EVA imala sexualni odnosi so kogo ?no vo slucajov bil SINOT  

EPA DAJ NEKOJ NEKA MI KAZE DAL OVA BI BILO RELIGIOZNO PRIFATLIVO???

PA POSLE BIBLIJATA GO ZABRANUVALA HOMOSEXUALNOTO ODNESUVAJNE

AJ AJ AJ

 

 



Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 16:39

Nemam nekoj poseben komentar okolu ova,zatoa sto mozebi biblijata ja zabranuva homoseksualnosta no vo nea se zabranuvaat mngu raboti....na primer sexot da sluzi samo za reprodukcija a dali navistina denes sexot sluzi samo za reprodukcija bi rekol vo pogolem %ne....a koj denes gi pocituva desete bozji zapovedi?koi predstavuvaat osnova na biblijata.....



Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 05:35
Originally posted by БАТО БАТО БАТО БАТО напиша:

ВО БИБЛИЈАТА ПИШУВА ДА НЕ СЕ ВРШИ ПРЕЉУБА,ВО ПРЕЉУБА СПАЃААТ:ХОМОСЕКСУАЛСИТЕ,ЛЕЗБЕЈКИТЕ,ШВАЉЕРКИТЕ,ШВАЉЕРИТЕ ИТН,ИТН.
ИЗВИНО НО СВЕ ИЗГЛЕДА ДЕКА ЦЕЛОИТ СВЕТ ТРГНАЛ НА ПОВЕЌЕ СЕКС И БИЛО СО КОЈА,КОГО ИТН.ДАЛИ Е ОД ИСТА НАЦИЈА НЕ Е ВАЖНО,БЕЗ НАВРЕДА,ПРАВОСЛАВЕН МАКЕДОНЕЦ СО ЦИГАНКА,ПРАВОСЛАВНА МАКЕДОНКА СО ЦИГАН ИТН ИМА МНОГУ.ОДНОСНО СВЕ ОВА Е ЗАБРАНЕТО ВО БИБЛИЈАТА СО ЗБОРОТ НЕ ВРШИ ПРЕЉУБА.ИЗВИНИ АКО СУМ НАВРЕДИЛ НЕКОЈ НО ОВА Е ВИСТИНА. javascript%20openWin%27forum_codes.asp%27,%27codes%27,%27toolbar=0,location=0,status=0,menubar=0,scrollbars=1,resizable=1,width=550,height=400%27 -

Немој молим те.... хомосексуалност било прељуба... дечко јас ќе ти објаснам и разјаснам што е тоа прељуба. Тоа е изневерување. Тоа е непочитување на обврските кон партнерот и кршење на ветувањето дека нема да имаш односи со некоја друга личност надвор од бракот. Ете тоа е прељуба!

Љубовта не распознава раса, нација, пол, сексуална ориентација, религиозна припадност, физички и психички недостатоци и слично. Така да, неможеш да кажиш дека е грев да сакаш некого малку поразличен од те*е, било тоа да е од друга држава, друга религија, раса, пол и сексуална ориентација. Тоа од секогаш се случувало и секогаш ќе се случува. Ти шо мислиш ние чисти антички македонци сме или чисти словени?? Сите сме мешани!


И ова за сите важи, последен пат дозволувам пишување цела порака со големи букви. Ако имате нешто да истакнете, има bold, italic, underline.


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 05:53
Инаку, денес бев на една дискусија за хомосексуалност на која имаше луѓе со различни професии, различна сексуална ориентација и различно потекло. Имаше еден свештеник (т.е. пастир го викаат) од лутеранска црква кој рече дека во стариот завет каде што се спомнува за градовите Содом и Гомор, пишува (парафразирано) дека маж не смее да легне со маж како што легнува со жена.... па вика „хм, интересно а не пишува дали жена смее да легне со жена?!“ На ова ќе додадам, од емисијата ЧУМУ, разговорот помеѓу свештеникот од протестантската црква и Мирјана Најчевска од Хелсиншки комитет, кога тој зборуваше како во Библијата пишува како мажот треба да ужива во жената, а на тоа таа прашува „а кажете ми каде во Библијата се спомнува дека жената треба да ужива во мажот??“ и тој не одговори на тоа..

А гледаме денес дека иако според Библијата жените се инфериорни и немаат никакви права, освен правото да раѓаат деца и да чистат дома, денес не е баш така...

Заклучок: Библијата не е напишана за ова време во кое сме сега. Има многу други полоши работи кои се случуваат во светот, па религијата (било која) не прави ништо околу тоа.....


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: Toreador
Датум на внесување: 26.Јануари.2006 во 21:55
Aко било неприродно немало да постојат. Simple as that... е сега ако мојот Господ го прави смртен грев нешто што ме исполнува, што ме прави да се чувствуам комплетен тој не е Господ. Господ не чувстува омраза и некогаш забораваме дека неговата љубов и милост НЕМААТ граници. Тој е совршено суштество, а исто и љубовта. Бидејќи овој свет беше изграден со љубов и моите родители ме зачнаа од љубов не "заради репродуцкија" Што значи дека љубовта е совршена. А тие што мислат дека сакаат, а чувстуваат омраза кон тие што ги сакаат оние од сопствениот пол, тие не знаат што е љубов.

-------------
CUTENESS OVERLOAD OF DOOM!


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 02.Февруари.2006 во 14:35

Originally posted by Toreador Toreador напиша:

Aко било неприродно немало да постојат. Simple as that... е сега ако мојот Господ го прави смртен грев нешто што ме исполнува, што ме прави да се чувствуам комплетен тој не е Господ. Господ не чувстува омраза и некогаш забораваме дека неговата љубов и милост НЕМААТ граници. Тој е совршено суштество, а исто и љубовта. Бидејќи овој свет беше изграден со љубов и моите родители ме зачнаа од љубов не "заради репродуцкија" Што значи дека љубовта е совршена. А тие што мислат дека сакаат, а чувстуваат омраза кон тие што ги сакаат оние од сопствениот пол, тие не знаат што е љубов.
Da ljubovta e sovresnstvo taa e vrv na sekoe zadovolstvo i posti za da bide iskazana...kon bilo sto...kon sekoj i sesto...bez ljubo sme nikoj i nisto!

Ova sto go napisa toreador e prekrasno,moram da te pofalam



Постирано од: Toreador
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 02:43

Se nadevam deka toa ne bese sarkazam  

Inace, koj sto saka neka pravi. AKo go cenam ili mrazam nekoj samo radi toa sto bil "moderen" niso ne sum napravil. Si go fatil Gospod za jajcata ako gi mrazis lugeto okolu tebe bidejki se razlicni. Ima pederot dve race? Ima. Edna glava? Ima. Dve noze? Ima. Crvena mu e krvta? Crvena e. Pa so togas koj k*r ke go mrazam ziti se...isto izleguva deka moram da gi mrazam hendikepiranite ili gluvite ili whatever bidejki i tie se razlicni



-------------
CUTENESS OVERLOAD OF DOOM!


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 07:39
Не е сарказам, верувај 

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 04.Февруари.2006 во 12:31
Originally posted by Toreador Toreador напиша:

Se nadevam deka toa ne bese sarkazam  

Inace, koj sto saka neka pravi. AKo go cenam ili mrazam nekoj samo radi toa sto bil "moderen" niso ne sum napravil. Si go fatil Gospod za jajcata ako gi mrazis lugeto okolu tebe bidejki se razlicni. Ima pederot dve race? Ima. Edna glava? Ima. Dve noze? Ima. Crvena mu e krvta? Crvena e. Pa so togas koj k*r ke go mrazam ziti se...isto izleguva deka moram da gi mrazam hendikepiranite ili gluvite ili whatever bidejki i tie se razlicni

voopsto ne e sarkazam(a sto bese toa sarkazam?)

ima edna tema na koja mozes da diskutiras jas ja otvoriv odi ako mzes na filozofija PREDRASUDI



Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 19.Февруари.2006 во 23:25


-------------


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 09:42
Прашање до Pravoslavie: Дали јадиш морска храна? Поспецифично, дали јадиш ракчиња?

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 13:21

Прашање до Macedalien, дали би се венчал со маж во црква и дали потоа би посвоил дете?И како би го воспитувал тоа дете, на кого ке му рече мамо а на кого тато,дали мислиш дека тие деца би раснеле во нормална околина и дали мислиш дека е тоа нормално. Каков ке биде односот на тоа дете со другарите и дали ке биде изложено на подсмев.Дали тоа дете ако е машко ке го воспитуваш дека утре треба да се жени или мажи?



Постирано од: bosab
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 13:53
A нормално би сакала и од другите да слушнам мислење за ова.


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 14:07
Само ќе повторам изјава на еден познаник “Шо појќе хомосексуалци - појќе слободни женски за нас“

-------------


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 14:12



Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 15:05

Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Само ќе повторам изјава на еден познаник “Шо појќе хомосексуалци - појќе слободни женски за нас“

Иди бе - те*е едвај на една ти станува, па затоа те изневерува на секој чекор.



-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 15:14
Ехееј не е ова убо... А ти на мама и тате шо ќе му донесиш дома ЗЕТ ИЛИ СНАЈА.......

-------------


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 20:41

Спротивно од те*е којшто сеуште се повикуваш на мама и тато коишто те хранат додека си го дркаш под тастатура, јас одамна се одвоив од мојата фамилија. Среќен сум што не морам да давам отчит на мама и тате за тоа кој се наоѓа во мојот кревет.

Кога конструираш живот со некој не носиш жена или маж дома за на мама и тате да им направиш задоволство оти мама и тате нема да си ја земат невеста-ти за во кревет. Ќе живее со те*е. Ама гледам дека уште им го имаш стравот и го репродуцираш нивниот модел, им полагаш некакви сметки па не сум сигурен дека би знаел што ќе правиш со жената. Да те опитам нешто : пред да ја однесиш во кревет - ќе ја дадеш на генерална проба кај тате? Ќе треба да проба дали жена ти е подобна за те*е за да го конструираш животот со нејзе? Ма ајде те молам!

И на крајот на краиштата воопшто не верувам во македонскиот концепт на фамилија : сите сте одлични како пример за фасада со трула основа. Навидум се сакате со мајки, татковци, стрини, дедовци, баби и братучеди а уствари очите си ги вадите зад грб така да филозофијата за три члена на фамилија и за што ќе кажат другите - не фала! И ја имам право на живот и немам намера да полагам сметки никому.

И се додека ти чекаш тато и мама да ти дадат парче леб додека се дркаш под тастатура, јас си го живеам животот како што ЈАС сакам а не како што НА ДРУГИТЕ ИМ ОДГОВАРА.

Не, не сме различни оти имаме различна сексуалност, драг Чорбаџија, различни сме во прекарот : ти си квази чорбаџија т.е. џаболебар додека јас чорбаџиски си го заработувам лебот и не чекам на мама и тате да ми дадат некое наследство за да си ги вадам очите со миоте браќа и сестри.  А, да, и не велам никогаш “Досадно ми е“ заради тоа што не чекам другите да ми ја направат интересна!



-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 21:11

Еј... извини... дури сега гледам колку си имал несреќно детство, трауми, очај и потиснат гнев извираат од те*е. Во право си... заслужуваш парче раат. Прај ќеиф



-------------


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 21:45

Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Еј... извини... дури сега гледам колку си имал несреќно детство, трауми, очај и потиснат гнев извираат од те*е. Во право си... заслужуваш парче раат. Прај ќеиф

Не знаев дека имаме баба Ванѓа на форумов. Ако ти знаеш една цртичка од мојата биографија - ја станувам транссексуалец т.е. женско и те барам специјално за да се мажам со те*е

Ептен плитко размислување - детство со “трауми“ како моево добро би ти дошло за да те превоспитаат. Ама се плашам да не е касно



-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 21:50
Види... јас те разбирам и сфаќам, не знам како да ти објаснам.... ал сите ние сме тука, со те*е, нема потреба повеќе од стравови, неизвесност, никој повеќе нема да те злоставува. Ние сме тука со те*е! Нема потреба повеќе од тој зид што го постави околу се*е, слободно зачекори во животот со осмех на лицето и поглед напред. Биди храбар.

-------------


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 23:46

Леле немој со методите на твоите родители - ако за секоја ситница кај психијатар те испраќале...



-------------


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 23:50

Прашање до Macedalien, дали би се венчал со маж во црква и дали потоа би посвоил дете?И како би го воспитувал тоа дете, на кого ке му рече мамо а на кого тато,дали мислиш дека тие деца би раснеле во нормална околина и дали мислиш дека е тоа нормално. Каков ке биде односот на тоа дете со другарите и дали ке биде изложено на подсмев.Дали тоа дете ако е машко ке го воспитуваш дека утре треба да се жени или мажи?

A kе даде некој коментар за ова?



Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 26.Февруари.2006 во 03:43
Originally posted by bosab bosab напиша:

Прашање до Macedalien, дали би се венчал со маж во црква и дали потоа би посвоил дете?И како би го воспитувал тоа дете, на кого ке му рече мамо а на кого тато,дали мислиш дека тие деца би раснеле во нормална околина и дали мислиш дека е тоа нормално. Каков ке биде односот на тоа дете со другарите и дали ке биде изложено на подсмев.Дали тоа дете ако е машко ке го воспитуваш дека утре треба да се жени или мажи?

A kе даде некој коментар за ова?

Ај по ред :

Јас сум во брак веќе три години. Се венчав во општина и доволно ми е. Религии и човечки табиети скриени под закрила на некоја секта или сирконскрипција не ми требаат.

Доколку дете посвојам или направам (мајка сурогат), тогаш ќе го воспитувам исто како и ти. Што имаш ти повеќе од мене. Што е нормална околина? Некоја околина кадешто има и мајка и татко коишто не им служат за ништо на децата и коишто ги оставаат сами на те*е? Не фала!

Ако детето има другари коишто ќе ти бидат синови или ќерки а коишто ќе му се потсчмеваат на моето - тогаш ќе заклучам само ЕДНА работа : ТИ не си го воспитала правилно и добро и не си одвоила ввреме да му кажеш дека на светот има разлики.

Детето нема да го воспитувам и да му налагам што да избере - сам нека си види. Знам само дека нема ништо да му наметнувам!

ТОлку!



-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 26.Февруари.2006 во 12:35
Originally posted by Macedalien Macedalien напиша:

Леле немој со методите на твоите родители - ако за секоја ситница кај психијатар те испраќале...

Те*е, очигледно не те праќале на психијатар кога требало. Па затоа тоа што го имаш се развило од мало и безопасно во она што е денес, неконтролирано и големо



-------------


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 26.Февруари.2006 во 14:01

Не немало потреба.



-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 26.Февруари.2006 во 14:54

Така најлесно се препознава тека требало и треба, по негирање, одбивање, неприфаќање, затоа е битна храброста да се признаи и да се појди...



-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Јуни.2006 во 10:48
Religijata e ideologija....moralni pravila napishani od nekogo...zatoa mislam deka bash nema nikakva vrska so seksualnata  opredelenost na licnosta...pa moze da e ateist i homoWink

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 07:55
a i da ne zboruvame kolku svestenici se homoseksualci.......


Постирано од: Macedalien
Датум на внесување: 29.Јули.2006 во 20:43
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Така најлесно се препознава тека требало и треба, по негирање, одбивање, неприфаќање, затоа е битна храброста да се признаи и да се појди...

 
Некој некогаш велеше дека мавањето со дрвја и камења по нешто е обид (стерилен) за да си докажеме дека сме спротивното...


-------------


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 02.Август.2006 во 19:11
I jas mislam deka velese samo sega ne mi teknuva koj...

-------------
и то...


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 18:11
Следново е извадок од книгата And Say Hi To Joyce од Joyce Murdoch и Debbie Price.

(ќе ми извините малце за преводот, малку буквално го преведувам)

Една професорка по инженерство го чести вечера во ресторан својот маж, кој е loan officer (ај помош со превод), бидејќи конечно ја послуша и ја избрича својата неуредна брада која ја порасна додека беше на одмор. Неговиот омилен ресторан е обично место, каде тие двајцата се чувствуваат удобно во обични панталони и маички од мешан материјал -памук и полиестер. Но, како и секогаш, таа го носеше ланчето со златен привезок и бисер што тој и го даде на денот на нивниот развод. Тие се смеат на мениата бидејќи знаат дека тој секогаш завршува нуркајќи во џиновска чинија од свински ребра, а таа нема да попушти на ништо по-калорично од ракчиња.
Kвиз: Колку библиски забрани тие прекршуваат? Па, жените мораат да бидат 'покорни' на мажот (I Петар 3:1). И на сите жени им е забрането да поучуваат (да предаваат на) мажи (I Тимотеј 2:12), да носат злато или бисери (I Тимотеј 2:9) или да се облекуваат во машка облека (5 Мојсеј 22:5), Морска храна и свинско не доаѓаат во предвид (Левит 11:7, 10) како и лихварството (5 Мојсеј 23:19), бричењето (Левит 19:27) и носењето на облека од повеќе од еден материјал (Левит 19:19). И како што Библијата ретко признава развод, тие вршат прељуба, што носи сурова казна со каменување до смрт (5 Мојсеј 22:22).
Тогаш зошто тие толку убаво си поминуваат? Можеби бидејќи тие не би трошеле време да се грижат за правила што изгледаат апсурдни, анахрони, заостанати или во најмала рака - нереалистични. Сепак истиот овој модерен пар денес лесно би се вклучиле во милионите американци кои никогаш не би се поколебале да се потпрат на Библијата за да ги објаснат нивните анти-геј ставови.


Ајде сега чекам кометнари на ова Tongue
Big%20smile Cool

-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 20:32
Ne meshajte Biblija... za branenje na homosexualnost ... ne e ubavo... imajte malce respekt... i zivejte si go zivotot 

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 12:38

Да,Библијата е против хомосексуалноста.Но,истотака е против стапувањето во сексулани односи пред брак,против абортус и контрацепција,против мастурбирање...и против многу други нешта.

А оние кои си дозволуваат да ја цитираат Библијата за да ги напаѓаат хомосексуалците,или било кој друг,без притоа да согледаат колку самите тие грешат,се само лицемери со двоен морал кои своеволно си дале право да судат и да делат некаква "правда".


Постирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 09:08
Originally posted by kandid kandid напиша:

Да,Библијата е против хомосексуалноста.Но,истотака е против стапувањето во сексулани односи пред брак,против абортус и контрацепција,против мастурбирање...и против многу други нешта.

А оние кои си дозволуваат да ја цитираат Библијата за да ги напаѓаат хомосексуалците,или било кој друг,без притоа да согледаат колку самите тие грешат,се само лицемери со двоен морал кои своеволно си дале право да судат и да делат некаква "правда".
 
Znaci ti grevot na homoseksualcite gi zanemari, na nivo na sekojdnevno ogovaranje. Velish i toa i toa e grev.


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 11:58

Не е мое да занемарувам или да оправдувам нечиј грев,затоа што го немам тоа право(во заблуда е тој што смета дека го има).

Е сега прашање е дали сите нешта кои што се проповедаат во Библијата се и применливи во ова време(но,тоа е расправа за некоја друга тема).Не знам на кое секојдневно оговарање алудираш...Јас само ќе повторам дека е крајно лицимерно и малограѓански да се користи Библијата селективно,во смисол,да го занемаруваш она во што самиот грешиш,а да ги потенцираш погрешките на другиот,со цел да го нападнеш.Па што станува тогаш со безусловната љубов и прифаќање кое основата на целата вера.
Да потсетам црквата е истотака против користење на контрацепција,против мастурбирање,против стапување во сексуални односи пред брак,итн.Тоа што ние хетеросексуалците не ги почитуваме овие правила не значи ништо,а хомосексуалците одеднаш прават огромен грев,така?Селективно ќе делиме правда...Супер!Ќе си играме средцновековна инквизиција и со Библијата во рака ќе одиме во лов на вештерки(или во случајов на хомосексуалци) само затоа што се плашиме од различното.Секоја чест!


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 12:11
Taka e ... ne e ubavo samo da kazam povtorno spored mene nitu da se opravduva homoseksualizmot nitu da se napagja preku Biblijata.Star

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Ana_bt
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 11:55
Mnogu raboti  sto  se  pravat  vo naseto sekojdnevie  spored  religijata ne  treba  da  se  pravat... Zabranet  e  i  homoseksualizmot   no, jas  smetam deka  toa  e  nivna  rabota  neka  si  teraat  kef  i  neka  si  ziveat  na  svoj nacin.  Ako  so  toj  niven  nacin ne  povreduvaat  drugi  luge  neka  si  pravat  sto sakaat... Tongue


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 16:33
religijata  e  mudrost  koja  moze  da se  tolkuva  na  razlicni  nacini  no  eden  osnoven  nacin  na  nejzino  tolkuvajne  e  da  go  dovedes  svojot   duh  vo  blagosostojba  znaci  dusevnata   ramnoteza _*taa  sostojba  moze  da se  gleda  kako  oddelna  od  drugite  raboti  sto  gi  pravis   bez  razlika  dali  toa  vo  slucajov  e  homoseksualno  odnesuvajne  .......................

-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 02:01
ej da si peder znaci da si imas svoja gay religija spotivna na site pouki i pohvali od Religiozen karakter...
Ostajte te gi da si go zivejat zivotot svoj nasusen!


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 06:42
Религија и хомосексуалност е исто како да измешаш Расолница и Џин.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 03:14
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Многу луѓе се повикуваат на Библијата, велејќи дека таа го забранува хомосексуалното однесување. Дали е тоа навистина така?

Коментирајте со користење на факти и квоти од Библијата. Држете се до темата. Сите иррелевантни пораки ќе бидат избришани.
 
Интересна тема Ребел, сега ги прочитав сите 5 страни и имам 2 "забелешки/предлози" и едно прашање.
 
1. Цело време се спомнуваат христијанството/библијата vs. хомосексуалноста. А темата е Религијата и хомо... Можеби е подобро да се смени темата Христијанството и хомосексуалноста...
 
2. Цело време се збори во името на Библијата, а не видов ни еден да наведен некој Библиски стих кој зборува на оваа тема.
Заповедта не врши прељуба е сосема друга работа.
 
Прашање до сите:
Ја има некој прочитано Библијата?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 03:22
[QUOTE
Ја има некој прочитано Библијата?
[/QUOTE]
 
Јас ја имам прочитано три пати, и к*ранот го имам читано, но само еднаш.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Iblis s.a.v.s
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 02:28
ke go palime ziv na plostad
zimi sve ne daj Boze da go fatime na delo, nekoj pederash, odma i  dvajcata ke gi palime zivi na sred plostad , drugi da gledat i da se pllasat
toa je bolest


Постирано од: GoXI
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 15:56
Bog rekol:
seks pomegu dvajca e mozno samo ako se so razlicen pol i dokolku crkvata e svedok deka tie se vo brak.
Site drugi oblici na seks se grev, no nie znaeme da pravime mnogu drugi pogolemi grevovi pa nee strasno ))
Inaku za onie koi sto ja opravduvaat homoseksualnosta odnosno seks pomegu dvajca od ist pol ke i go kazam samo ova:
koga ke vidam dva konja, dve kucinja, dva lava..... da imaat seksualen odnos togas bi go prifatil toa kako normalno.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 05:16
Originally posted by Аљаудин Аљаудин напиша:

ke go palime ziv na plostadzimi sve ne daj Boze da go fatime na delo, nekoj pederash, odma i  dvajcata ke gi palime zivi na sred plostad , drugi da gledat i da se pllasattoa je bolest

DOKAZANO E DEKA PRAKTIKUVANJE NA HOMOSEKSUALI ODNOSI PRED STAPUVANJETO VO BRAK E SIROKO ZASTAPENO VO MUSLIMANSKITE ZEMJI!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Август.2007 во 15:06
Во Библијата, едно по друго, се зборува за тоа дека хомосексуалноста е грев (Левит 19:1-13; Левит 18:22; Римјаните 1:26-27; 1 Коринтјаните 6:9). Во Римјаните 1:26-27 се зборува конкретно, дека хомосексуалноста е резултат на откажување од Бог и непокорност кон Него. Кога човек започнува да греши и да живее во неверие, во Библијата се кажува, дека Бог го „предава“ на уште поголеми нечесни и развратени дела, за да му ја покаже, дека нема никаква смисла и надеж во еден таков живот одделен од Бог. Во 1 Коринтјаните 6:9 се тврди, дека „хомосексуалците“ нема да го наследат Божјото Царство.

Бог не го создава човекот со хомосексуални желби. Во Библијата се вели, дека човекот постана хомосексуален  како резултат на неговиот грев (Римјаните 1:24-27) и како резултат на неговиот слободен избор. Возможно е да се роди човек со поголема склоност кон хомосексуалноста, исто како што се раѓаат луѓе, кои се повеќе склони кон насилство и други гревови. Тоа не го оправдува човекот, кој избира да греши и се предава на своите грешни желби.

Дали е правилно ако човек се роди со поголема склоност кон јарост и гнев, да се предаде на тие желби? Се разбира не! Истото се однесува и за хомосексуалноста.

И покрај тоа, во Библијата не се кажува дека хомосексуалноста е „поголем“ грев од другите гревови. Сите гревови се одвратни пред Бог. Хомосексуалноста е само еден од гревовите, изброени во 1 Коринтјаните 6:9-10, кои се пречка на луѓето по патот кон Божјото Царство. Според Библијата, Божјото опростување е достапно и за хомосексуалците исто толку, колку и на тие што вршат: прељуба, идолопоклонство, кражби и т.н. Бог, исто така, им ветува победа над гревот, вклучително и над хомосексуалноста, на сите, кои ќе поверуваат во Исус Христос за своето спасение (1 Коринтјаните 6:11; 2 Коринтјаните 5:17).



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 12:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

уопште не навлегувам во тоа сега, шо све е настрано, неприродно итн. Овде разговараме за еден специфичен морален избор (хомосексуалноста). Замисли ти на суд, ако си обвинета за убиство, одбраната да ти биде ваква: па само убиството ли е противзаконско? Или, па не сум само јас убиец? Ќе се сложиш дека ниеден суд, нема таквата одбрана да ти ја прифати...

Така да во овој момент, сосема ирелевантно е дали има или нема и други грешници и други настрани појави итн. Поентата е дека хомосексуалноста е отстапување, пркосење, бунтовништво против уредениот поредок воспоставен од Бога за Неговата креација. Значи нема тука ништо спорно... А за другите работи, на други теми...

п.с. природната селекција не го менува фактот дека сме настанале од една инцестоидна двојка (маж/жена) според сите најнови генетски истражувања... Шо има тука смешно ти се молаМ?
 
of mori majko, kolku e ova relno i zdravo-razumski,
tolku mnogu e relno i zdravo-razumski, so duri mi e smesno da go komentiram
Браво Аџија,
ти знаеш реално и здраво-разумски да коментираш на темава
 
 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 12:38
Imate protiv sto da se borite, brakja str8 - machovci!
Borete se protiv lakomosta, zavista, dvolicnosta, zlobata...uste da nabrojuvam???
TIE mu pravat steta na naseto opsestvo, a ne intimniot sexsualen zivot na homosexsualcite, koj si e samo nivni!!!


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 12:46

Ние не ги сакаме само лакомите, завидливите, дволичните, злобните итн. Ние ги сакаме и хомосексуалците и затоа се бориме и за нив, да ги вратиме на правиот пат. Не ни е сеедно да ги гледаме како се уништуваат самите себеси и како посвојуваат деца кои потоа раснат во нездрава околина. Не ни е сеедно тоа што најголемиот процент од хив позитивни се токму тие - хомосексуалците. Не ни е сеедно. Иако мене дирекно не ми смета тоа што некој е хомо, сепак не мора нешто да ми смета, или пак да имам корист од нешто, за да го сакам тоа нешто, во случајов, хомосексуалците.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 12:51
By the way, EvAngelos, TVOJOT Bog go sozdal i nego! Takov kakov sto e!

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 12:57
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

By the way, EvAngelos, TVOJOT Bog go sozdal i nego! Takov kakov sto e!
 
Не го создаде таков каков што е. Бог го создаде мажот да биде маж, а жената жена. Исто така како што не ги ни создал педофилите да бидат педофили, наркоманите наркомани, убијците убијци, клептоманите клептомани, завидливте завидливи, лакомите лакоми итн. Човекот самиот се унакази. На сите ни е потребна промена кејт, и на тебе и на мене. Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 12:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ние не ги сакаме само лакомите, завидливите, дволичните, злобните итн. Ние ги сакаме и хомосексуалците и затоа се бориме и за нив, да ги вратиме на правиот пат. Не ни е сеедно да ги гледаме како се уништуваат самите себеси и како посвојуваат деца кои потоа раснат во нездрава околина. Не ни е сеедно тоа што најголемиот процент од хив позитивни се токму тие - хомосексуалците. Не ни е сеедно. Иако мене дирекно не ми смета тоа што некој е хомо, сепак не мора нешто да ми смета, или пак да имам корист од нешто, за да го сакам тоа нешто, во случајов, хомосексуалците.

 
 
-Vie ne gi sakate homosexsualcite samo zatoa sto vi se povreduva taka maskata sueta.
-nema zosto da se borite za niv - oti togas bi se borele protiv prirodata
-ako go vratis na "tvojot prav pat" toa bi bilo za nego kriv pat, togas bi bil licemeren glumec
-belki ne mislis deka ako gi ubieme site homosexsualci - ke nema vekje sida???
 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: Lolita
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 13:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 Isto taka Bog propoveda da se ima seks SAMO ZA REPRODUKCIJA, te ednas godisno,
 
Баш ме интересира на кој бог тука мислиш? На Аллах? Кришна? Зевс? Афродита? Матилда?
Еднаш ми спомна дека си верник, ама не прецизираше на која вера и припаѓаш. Очигледно е од твоите постови дека не си христијанин, ама не можам да одредам на која од другите вери и припаѓаш.
 
Јас сум христијанин и можам да ти кажам дека Бог, онаков каков што го претставува христијанството, во Библијата НИКАДЕ не проповедал дека сексот кај човекот е само за репродукција и дека треба да го имаме само еднаш годишно.
Според Библијата улогата на сексот е двојна:
  1. Заради размножување (Битие 1:28)
  2. Заради заемно уживање (Второзаконие 24:5; Поговорки 5:19; Песна над Песните 7:1-10; 5:10-15)
 
Ne sum znaela za ova vtorovo, bas mi e milo sto taka veli biblijata трепкање


-------------
Your sweetest nightmare


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 13:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=kejt-d-grejt]By the way, EvAngelos, TVOJOT Bog go sozdal i nego! Takov kakov sto e!
 
Не го создаде таков каков што е. Бог го создаде мажот да биде маж, а жената жена. Исто така како што не ги ни создал педофилите да бидат педофили, наркоманите наркомани, убијците убијци, клептоманите клептомани, завидливте завидливи, лакомите лакоми итн. Човекот самиот се унакази. На сите ни е потребна промена кејт, и на тебе и на мене. Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.
[/QUOTE
 
 
A travestitot za sto go sozdal??? Da bide maz ili zena???
Ili nego ne go sozdal TVOJOT Bog? - nego go sozdal nekoj tugj, los Bog 


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 13:05
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[QUOTE=kejt-d-grejt]By the way, EvAngelos, TVOJOT Bog go sozdal i nego! Takov kakov sto e!
 
Не го создаде таков каков што е. Бог го создаде мажот да биде маж, а жената жена. Исто така како што не ги ни создал педофилите да бидат педофили, наркоманите наркомани, убијците убијци, клептоманите клептомани, завидливте завидливи, лакомите лакоми итн. Човекот самиот се унакази. На сите ни е потребна промена кејт, и на тебе и на мене. Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.
[/QUOTE
 
 
A travestitot za sto go sozdal??? Da bide maz ili zena???
Ili nego ne go sozdal TVOJOT Bog? - nego go sozdal nekoj tugj, los Bog 

...odlicna poenta Kejt....Odgovori ni EvAngelos...sto e so onie deca koi se ragaat bipolarni ?....Sto se oni...maski ili zenski?...Koj toa resava?...Koj bog nego go sozdal?


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 13:11
Но за да се промени човек, прво треба да си признае себе си дека му е потребна промена, а не да го менува цел свет за тој или таа да останат непроменети.
 
Homosexsualcite ne sakaat da go promenat svetot. Vie sakate da gi promenite niv. tie samo sakaat da bidat prifateni, a ne otfrleni i pokazuvani so prst kako da se najgolemi kriminalci


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 13:21
wow wow wow... кои се глупости се изначитав на темава...

абе луѓе, доста со богомрство без потреба. Нека ми одговори некој овде: Бог ли ги создаде лажговците за да бидат лажговци? Бог ли го создаде Аушвиц или ЛУЃЕТО ГО СОЗДАДОА? Да не се спушти случајно од небото логорот на смртта?

Така да скрос безвезно, непотковано итн., ви е тврдењето дека Бог го создал човекот како хомо, или како травестит итн. Човекот е создаден како СЛОБОДНО, но и МОРАЛНО битие. Значи со слободата да избира, но и со одговорноста како одбира...

 Хомосите одбираат да пркосат на Божјиот план, ИСТО КАКО што одбираат и други луѓе (грешници, травестити, оговарачи, прељубници, итн.) но другите не се тема на муабетов да ги оставиме настрана... Шо толку сте се фатиле за другите и за Господ ко слеп за стап... Прашањево на целава тема е дали хомосексуалноста е морално исправен ИЗБОР (а избор е верувајте, бидејќи секој има избор) или не? Бог, христијанскиот Бог, преку Светото Писмо вели НЕ! Точка! Се друго е рекла-казала...



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 13:30

Леле ама се разгракавте на темава...дај барем присоберете си ги мислите во еден пост и малку посредено реплицирајте..и не се возбудувајте многу..

немам време (морам да излегувам) да ви одговарам долго и на се, само ке додадам дека травестизмот не е некаква биполарност како што ја замислува диоген, туку тоа е болест, хормонално пореметување. Постојат и терапии со кои се лекуваат травеститите, ако сте чуле за "sex reassignment therapy" со помош на некои хормони и некои оперативни зафати.
Прашањето зошто некои се раѓаат такви е малку пошироко и тоа не ги опфаќа само хомосексуалците и травеститите, туку и сите други луѓе кои се раѓаат со вродени аномајлии, болести, хендикепи и сл. Тешко ќе се убедиме зошто е тоа така. Јас, по своето убедување, верувам дека тоа е последица на гревот. Но вие можеби сте убедени поинаку. Ваш избор, кој јас ви го толерирам.
 
Кејт, јас не ги осудувам хомосексуалците и не покажувам со прст кон нив. Веќе во неколку поста акцентирав дека сите ние, без исклучок, си имаме области во кои ни е потребна промена, дури и поголема од таа кај хомосексуалците. Но топиков на темава е таков и затоа тие се тука фокусот. На друга тема ни би зборел за нив. Што е тука нејасно?
Јас си одам сега, а вие колку сакате реплицирајте ми и викајте по мене, одговор ке добиете вечер. Поздрав!
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 14:02
...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..kogo togas ke masiras?..Kogo togas ke obvinuvas...sebe..niv..Bog..drzavata u tranzicija...?..I sto togas ke napravis?..Ke se otkazes od niv..ke gi ispratis na lekuvanje...ili sam ke gi prevospituvas?

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 18:35
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..
 
Точно така диоген, Бог вели да ги љубиме нашите ближни. И ако јас дознаам дека мојот син или ќерка е хомосексуалец, јас, бидејќи го/ја љубам, ќе дадам се од себе за да му/и помогнам да се смени, да се врати во природната нормала, како и сите други.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 18:57
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..kogo togas ke masiras?..Kogo togas ke obvinuvas...sebe..niv..Bog..drzavata u tranzicija...?..I sto togas ke napravis?..Ke se otkazes od niv..ke gi ispratis na lekuvanje...ili sam ke gi prevospituvas?


какво патетично вртење  у круг... Каква демагогија... Ужас... А што ќе биде, кажи ми молим, ако ќерка ти или син ти ти каже „мамо/тато (или ватевер пошо нема да знае како да те ослови) јас те излажав!“ Кого тогаш ќе масираш? Пак ли Бога? Државата ли? Ќе го пратиш ли на превоспитување? Ќе шљакаш ли по форуми жалопојки зошто лажговците не се криви што се лажговци??? Или ќе го/ја сакаш и понатаму и ќе простиш, ама ќе го/ја учиш дека тоа е неморално нешто? Кажи де, не се срами...


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 19:13
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

...Bog kolku sto jas znam (a mozebi gresam bidejki pretpocitam druga literatura)..veli i ljubi go blizniot svoj..Kazi mi sto ako utre zadutre sin ti ili kerkata ti kazat deka se "gay"?Sto togas ke napravis..kogo togas ke masiras?..Kogo togas ke obvinuvas...sebe..niv..Bog..drzavata u tranzicija...?..I sto togas ke napravis?..Ke se otkazes od niv..ke gi ispratis na lekuvanje...ili sam ke gi prevospituvas?


...pu pu skraja da e takva rabota...изненадување


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 23:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

wow wow wow... кои се глупости се изначитав на темава...

абе луѓе, доста со богомрство без потреба. Нека ми одговори некој овде: Бог ли ги создаде лажговците за да бидат лажговци? Бог ли го создаде Аушвиц или ЛУЃЕТО ГО СОЗДАДОА? Да не се спушти случајно од небото логорот на смртта?

Така да скрос безвезно, непотковано итн., ви е тврдењето дека Бог го создал човекот како хомо, или како травестит итн. Човекот е создаден како СЛОБОДНО, но и МОРАЛНО битие. Значи со слободата да избира, но и со одговорноста како одбира...

 Хомосите одбираат да пркосат на Божјиот план, ИСТО КАКО што одбираат и други луѓе (грешници, травестити, оговарачи, прељубници, итн.) но другите не се тема на муабетов да ги оставиме настрана... Шо толку сте се фатиле за другите и за Господ ко слеп за стап... Прашањево на целава тема е дали хомосексуалноста е морално исправен ИЗБОР (а избор е верувајте, бидејќи секој има избор) или не? Бог, христијанскиот Бог, преку Светото Писмо вели НЕ! Точка! Се друго е рекла-казала...


 Adzija, ako si tolku pobozen, togas moras da znaes deka Gospod e EDEN, i samo toj moze da sudi, a tebe ti rekol da prostuvas.
 I ajde nemoj sega tuka da gi raspnuvas na krst "gresnicite" i toa ne e hristijanski i pretstavuva grev...

 Ne znam sto vi dava za pravo da osuduvate i sudite nekomu, i ako gresel i ako ne gresel, za toa BOG ke sudi...A ne vie!

 
Na vas e da prostuvate, i da se ljubite kako sto Bog nalaga...a ne da se pravite pogolem Bog i od samiot BOG, i da vrsite "exorcism" -isteruvanje na demoni od homoseksualcite...

 Aj dosta so taa vasa "misija".Nekoi homoseksualci imaat dvapati pogolemo srce i dusa i humanost od VAS. I koga togas Bog toa ke go sudi i ke go uvidi...a ne VIE dvajcata!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 23:57
највише сакам проповеди од атеисти... смеење Многу се слатки, али една работа им е заедничка: лицемерието!

Ти велиш не судете, а самата се дрзнуваш да ми коментираш за мојата моралност, големина како човек, се осмелуваш да ЛАЖЕШ дека осудувам, мразам и идолопоклоничам! Многу попови можат да ти позавидат на лицемерието... нели, „слушај што зборувам, не гледај што правам“... Ме навреди, и ме разочара! тага

Каде ти виде судење? Земав ли со стап некој хомосексуалец да го убијам од ќутек? да сум муслиман може и тоа би го направил.... НО ние христијаните веруваме во Бог којшто простува, АКО човек се покае. Ако човек не се кае, нема прошка ниту кај Бога...

А Бог е тој што ќе процени дали во срцето на човек имало каење, или немало... Ние сме тука само да повикуваме на каење, и на исправање. Не само за хомосексуалците, туку за сите луѓе, вклучувајќи се тука и самите себе. Не е наше да проценуваме кој тоа го направил или не го направил...




Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:11
Originally posted by аџија аџија напиша:

највише сакам проповеди од атеисти... смеење Многу се слатки, али една работа им е заедничка: лицемерието!

Ти велиш не судете, а самата се дрзнуваш да ми коментираш за мојата моралност, големина како човек, се осмелуваш да ЛАЖЕШ дека осудувам, мразам и идолопоклоничам! Многу попови можат да ти позавидат на лицемерието... нели, „слушај што зборувам, не гледај што правам“... Ме навреди, и ме разочара! тага

Каде ти виде судење? Земав ли со стап некој хомосексуалец да го убијам од ќутек? да сум муслиман може и тоа би го направил.... НО ние христијаните веруваме во Бог којшто простува, АКО човек се покае. Ако човек не се кае, нема прошка ниту кај Бога...

А Бог е тој што ќе процени дали во срцето на човек имало каење, или немало... Ние сме тука само да повикуваме на каење, и на исправање. Не само за хомосексуалците, туку за сите луѓе, вклучувајќи се тука и самите себе. Не е наше да проценуваме кој тоа го направил или не го направил...



 Da ne e nagrada za Homoseksualcite, sto vo Makedonija se izlozeni na golemi represii vo opstestvoto, imaat teskotii da najdat rabota, da se socijaliziraat,da ziveat onaka kako sto tie izbrale da ziveat.Predmet se na Javen Prezir, duri i nasilstvo.Kade e COVECKATA POCIT kon drugiot? Ako ne go Pocituvas znaci deka go preziras.Toa ne e represija? A vrz koja osnova? Koja doktrina? Sigurno ne onaa "lubi go blizniot svoj "...
 Zar negiranjeto ne e represija????Zar samiot svrsen cin na proglasuvanje na nekogo za bolen,ne e sudenje?Sudska presuda "Toj e HOMO, toa znaci toj e BOLEN " Se prepoznvas vo zborovive??????

 Grcite gi negiraat Makedoncite,gi osuduvaat deka im ja kradele istorijata, zar kako Makedonec ne se osekjas ponizen, pod pritisok? E pa taka se osekjaat i Homoseksualnite mazi i zeni vo Makedonija, a osobeno onie nedoizgradenite, 17-18 godisni deca, koi ziveat vo strav deka ako nekoj otkrie za niv, ke im bide upropasten zivotot, i deka ke gi otfrlat roditelite, i prijatelite,deka nikogas nema da bidat prifateni kako ostanatite...
  Dali si ti svesen za taa Psiholoska Tortura koi ja minuvaat ovie mladi zivoti???Dali znaes kolku mladi lugje vo svetot posegnale po svoite zivoti samo zaradi ova vo poslednite 20 godini???? Da ne e i toa Bozji Metod???



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:13
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 A koj e lekot za Homoseksualecot Adzija? Slucajno da ne go zemes za raka, i da mu dovedes devojce golo na krevet i da mu reces "ajde navali sega"..a nemu nemoze da mu se digne na zensko .... I sto lek ke mu napravis, da ne mu go zemes malku so raka da mu pomognes da dobie erekcija na zensko????голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ili pak ke go trues so razni psihoticni lekovi do kraj na zivot da nema NIKAKVA seksualna zelba???Ni so maski ni so zenski...dali e toa lek ili tortura?
 Zivoto vo zabluda ne e alternativa. Ako homoseksualec se pretvori heteroseksualec preku nokj, i se ozeni, toj nema samo da se povredi sebe tuku i zenata koja ja prelazal, i na koja i gi unistil snistata, da ima maz onakov kakov sto posakuva.A nenekoj koj go gleda Brad Pete, dodeka e kacen vrz nea.
 
 Druga rabota, koga Bog se pojavil na zemjata ne vrsel prisilna Hristijanizacija, toa go vrsela inkvizicijata.
  A ova sto ovde vie go "propovedate" mi lici bas na prisilno menuvanje stavovi te inkvizicija.
  Daj ostavete gi lugjeto da disat i da si go ziveat zivotot srekno onaka kako tie mislat deka e dobro za niv...
 A za toa dali pravele loso ili dobro, OSTAVETE go BOG DA SUDI


ахахаха.... присилна инквизиција??? Со што? Со зборови? дури не се ни зборови, туку напишан текст на форум! Од тоа ли се плашите? Ме виде ли некој хомо да го вреѓам, да го омаловажувам или да го тепам? Ни случајно. Зборуваме, споделуваме мислења за одредена тема... Вие бре, шо сте толку нели демек толерантни, а не толерирате различно мислење? Лицемерие...

а околу лечењето... ќе ти спомнам дека јас не сум доктор по сексологија. Ама си има начини како човек се одвојува од разни пороци, па така и од ова. За некои луѓе, на пример луѓе опседнати со секс со многу партнери, едноставно не може да биде верен, понекогаш единствен лек е целибат. Така и за овие...  Никој не може човек да го тера присилно да има секс со женско, ако нејќе. Ама постои нели и апстиненција. Па и човек што знае дека има проблем со алкохолот, мора драстични мерки да превземе за да се опраи... Епа така и ова... само што луѓето за жал, повеќе се сакаат себеси, отколку Божјата вистина... така да од ова произлегуваат сите проблеми...

Пис енд лав...


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:30
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Jas gledam so otvoreni oci, ne mi trebaat knigi i propovedi da go oddelam DOBROTO od ZLOTO...toa e za tie nesigurnite vo sebe, koi nemozat da izgradat svoj sopstven stav za zivotot, pa treba nekoj da gi poduci.
  Neli toa e Religijata vprocem?>???


самобендисаните не стигаат далеку...

на секого му требаат книги, му треба знаење, му требаат совети... алал да ти е шо без книги, без учење, без совети си стигнал до вакво неверојатно „просветлување“... Ти мора да си пример за „верувале или не“... Пријави се уште одма...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:36
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Jas gledam so otvoreni oci, ne mi trebaat knigi i propovedi da go oddelam DOBROTO od ZLOTO...toa e za tie nesigurnite vo sebe, koi nemozat da izgradat svoj sopstven stav za zivotot, pa treba nekoj da gi poduci.
  Neli toa e Religijata vprocem?>???


самобендисаните не стигаат далеку...

на секого му требаат книги, му треба знаење, му требаат совети... алал да ти е шо без книги, без учење, без совети си стигнал до вакво неверојатно „просветлување“... Ти мора да си пример за „верувале или не“... Пријави се уште одма...

 "Eve prosvetli se i ti malku"

http://www.hrw.org/doc/?t=lgbt
  a ne da se ucis od nekoi doktrini koi ne pripagjaat na 21viot vek...Si ja tolkuvate religijata i imeto Bozjo kako sto vam vi odgovaraлутина


 "JESUS LOVES US ALL!!!!!!!"


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:49
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Si ja tolkuvate religijata i imeto Bozjo kako sto vam vi odgovaraлутина




ме заинтригира ова... Како тоа нас ни одговара? И како поинаку може да се толкува „хомосексуалците нема да го наследат Царството Божјо“... Баш ме интересира... А верувам ќе си доста креативен, пошто без книги си станал мудрец, пошто без да прочиташ постираш линкови и пошто ти си модерниот човек кој знае машкото да го направи женско и обратно... Верувам и овде ќе се натфрли нормата па ќе најдеме нешто досега невиден и можда зборот НЕМА ќе стане ИМА... Ај да видиме...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:54
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Si ja tolkuvate religijata i imeto Bozjo kako sto vam vi odgovaraлутина




ме заинтригира ова... Како тоа нас ни одговара? И како поинаку може да се толкува „хомосексуалците нема да го наследат Царството Божјо“... Баш ме интересира... А верувам ќе си доста креативен, пошто без книги си станал мудрец, пошто без да прочиташ постираш линкови и пошто ти си модерниот човек кој знае машкото да го направи женско и обратно... Верувам и овде ќе се натфрли нормата па ќе најдеме нешто досега невиден и можда зборот НЕМА ќе стане ИМА... Ај да видиме...


 Covekot nikogas nema da bide sovrsen i da go dostigne sovrsenstvoto, i sekogas ke bide toj sto gresi pred Boga, ako ne e taka i samite ke stanevme Bogovi. Zatoa nemoj da se prepravas deka si eden od tie "bezgresnite", i da sudis na drugite...

 JESUS LOVES US ALL!!! dali ti kazuva ova nesto??

 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:57
ИИИИ што значи тоа дека НЕМА да го наследат Царството Божјо?


п.с. не ми попувај за мојата морална состојба, вера, итн., ко шо ја не ја коментирам твојата...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 00:59

Neonic, не се расфрлај со Христовото име напразно



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 10:30
Дали постои некоја религија во светот што го одобрува хомосексуализмот?


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 12:43
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

TIE mu pravat steta na naseto opsestvo, a ne intimniot sexsualen zivot na homosexsualcite, koj si e samo nivni!!!


Problemot e sto intimniot zivot na homoseksualcite voopsto ne e intimen. Zatoa postojat gej paradi za da se sexaat pred kameri i da go nametnuvaat nivnoto.

Ako pederastijata si ja cuvaa vo spalnite(ili veceata) nemase da ima nikakvi kontroverzi.

Deneska homo dvizenjeto niz cel svet e edno radikalno dvizenje, slicno na islamot, koe so psiholoski nasilni metodi saka da go zgolemi "clenstvoto".

Site normalni mazi imaat logicna reakcija na ovoj atak, i veke od namera da se pomogne na bolnite, situacijata evoluira vo konflikt.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 12:49
abe da necitam mnogu porano pisuvano
samo na kratko

religija i homosexualnosta ima nekoja dopirna tocka??
osim so demek religioznite ne se homo... hahhahahahahah
so ne e tocno
oti - toa navistina nema nikakva dopirna tocka


paradi pravat-- za ba se izborat da nepravat paradi
normalen maz e toj so e normalen ... so ima sex opredelba so toa????





-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 13:27
Originally posted by sensei sensei напиша:



Problemot e sto intimniot zivot na homoseksualcite voopsto ne e intimen. Zatoa postojat gej paradi za da se sexaat pred kameri i da go nametnuvaat nivnoto.

Ako pederastijata si ja cuvaa vo spalnite(ili veceata) nemase da ima nikakvi kontroverzi.

Deneska homo dvizenjeto niz cel svet e edno radikalno dvizenje, slicno na islamot, koe so psiholoski nasilni metodi saka da go zgolemi "clenstvoto".

Site normalni mazi imaat logicna reakcija na ovoj atak, i veke od namera da se pomogne na bolnite, situacijata evoluira vo konflikt.


аплауз


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 14:33
Originally posted by sensei sensei напиша:

Deneska homo dvizenjeto niz cel svet e edno radikalno dvizenje, slicno na islamot, koe so psiholoski nasilni metodi saka da go zgolemi "clenstvoto".

Aко ти се плашиш дека можиш да бидиш „регрутиран“, тогаш sorry honey, but you are GAY големо%20гушкање голема%20насмевка плазење


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 15:32
Не се работи за регрутирање... Туку се работи за натурање и наметнување...


-------------


Постирано од: RebeL
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 23:32
Originally posted by аџија аџија напиша:

... „хомосексуалците нема да го наследат Царството Божјо“...

Ај молим те аџија дај ми точен извор каде во библијата пишува
хомосексуалците нема да го наследат Царството Божјо“.


-------------
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 01:12
А сеа?

Originally posted by RebeL RebeL напиша:


Ај молим те аџија дај ми точен извор каде во библијата пишува
хомосексуалците нема да го наследат Царството Божјо“.


1 Коринќаните 6:9-11

„Зар не знаете дека неправедниците нема да бидат меѓу наследниците на Божјото царство? Немојте да се залажувате! Ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубниците, ни полово изопачените, ни
хомосексуалците, ни крадците, ни алчните, ни пијаниците, ни клеветниците, ни измамниците нема да бидат меѓу наследниците на Божјото царство!

И некои од вас бевте такви, но сега сте исчистени, станавте свети и оправдани пред Бог преку делото на Господ Исус Христос и Духот на нашиот Бог.

Некои од вас велат: „Имам слобода да правам што сакам!“ Да, но не е се полезно! Иако имам слобода да правам што сакам, нема да дозволам да робувам на нешто.“


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 01:15
аплаузаплаузаплауз

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 12:51
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

TIE mu pravat steta na naseto opsestvo, a ne intimniot sexsualen zivot na homosexsualcite, koj si e samo nivni!!!


Problemot e sto intimniot zivot na homoseksualcite voopsto ne e intimen. Zatoa postojat gej paradi za da se sexaat pred kameri i da go nametnuvaat nivnoto.

Ako pederastijata si ja cuvaa vo spalnite(ili veceata) nemase da ima nikakvi kontroverzi.

Deneska homo dvizenjeto niz cel svet e edno radikalno dvizenje, slicno na islamot, koe so psiholoski nasilni metodi saka da go zgolemi "clenstvoto".

Site normalni mazi imaat logicna reakcija na ovoj atak, i veke od namera da se pomogne na bolnite, situacijata evoluira vo konflikt.

 Demek ako ja turneme "prasinata" pod tepihot, taa nema da postoi??? Smesno...
   Accept it and Face it, a ne kukavicki da turkash se i sesto pod tepihot!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk