IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во Митарства?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаДали верувате во Митарства?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 14:16
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тешко нам, тешко на сите нам ако Бог според делата наши одредуваше кој каде ќе оди. Бидејќи никој нема беспрекорни дела, сите ние ќе завршевме во пеколот.


За човек да биде спасен, треба да содејствува со Бога, т.е. да живее според Бога и праведно и да врши ДОБРИ ДЕЛА. Бог нема со сила да не спаси ако тоа ние не го сакаме. А како се докажува дека сакаме да сме спасени т.е. со Бога? – Со ДЕЛА. Бог ќе ни суди за секој наш грев, а светиот апостол Јаков вели дека тој кој може да прави добро, а не прави, му се пишува грев. Значи, секое дејствување или недејствување, се смета за добро дело или недело, и според тоа ќе бидеме судени. Џабе е ако веруваш, а немаш дела. И ѓаволите веруваат во Бог, но дела... злодела! Господ од нас бара покајание за гревовите кои сме ги направиле и менување на животот, т.е. прумување и започнување на нов живот исполнет со добри дела. А доколку тоа не го направиме... :

Матеј: 16:27 Зашто Синот Човечки ќе дојде во славата на Својот Отец, со ангелите Свои, и тогаш ќе му даде на секој според делата негови.

1 Петар: 1:17 И ако Го нарекувате Татко Оној Кој непристрасно го суди секој поединец според делата, поминете го со страхопочит времето на својот животен пат,

Римјаните 11:15 та затоа не е голема работа, ако е слугите негови му се преобразуваат како слуги на правдата; но нивниот крај ќе биде според делата нивни.

2 Тимотеј: 4:14 Ковачот Александат ми направи големо зло. Нека му врати Господ според делата негови!

Откровение: 2:23 И чедата нејзини ќе ги поразам со смрт, и сите цркви ќе узнаат дека Јас сум Оној , Кој ги испитува срцата и бубрезите; и секому од вас му давам според делата негови.

Откровение 20:12, 13 Потоа ви висов мртвите, мали и големи, како стојат пред Бога; се отворија книги, и друга книга се отвори - книгата на животот; и судени беа мртвите според запишаното во книгите, според делата нивни. Морето ги поврати мртвит свои, кои беа со него; смртта и пеколот ги повратија мртвите свои, што беа во нив; и секој прими суд според делата свои.

Откровение 22:12 ‘И еве, ќе дојдам скоро, и отплата Моја и со Мене, за да му дадам на секого според делата негови.’




Mnogu dobro objasnuvanje za neshto sto postojano se govori megju vernicite - dali spasenieto doagja samo od veruvanje ili potrebni se dela.

Mislam deka idejata oti spasenieto doagja po avtomatizam samo od veruvanje e posledica od nerazbiranjeto na neshtata, kako i od chovechkata priroda da se dobie sto povekje so shto pomal trud... Ultimativno - da se dobie s'e so nikakvo delanie. Ushte povekje, toa e akcentirano i so stravot deka so eventualnata greshka vo procenkata na pravenjeto dela, ne daj Bozhe, kje se napravi i grev. Vernicite ne razbiraat deka nedeluvanje e isto taka deluvanje i deka negovoto nediskriminirano prakticiranje isto taka pretstavuva grev.

Duri i ateistite znaat deka ne mozhe da se dobie neshto bez da se stori nishto. Bez dela nema nagrada i bez nedela nema kazna.

Propagiranjeto na idejata "ti samo veruvaj vo Hrista i kje bidesh spasen" e pravenje mechkina usluga na site vernici. Pomislite samo dali vie kje bevte sega hristijani ako apostolite se rakovodea po taa ideja i si sedea doma ne pomrdnuvajki so prstot, a cvrsto veruvajki vo Hrista ?

P.S. Sega go prochitav sledniot komentar i ochebijno e deka EvAngelos e kontradiktoren. Imeno, na edna druga tema pishuva:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Верата не се докажува на зборови, туку на дело. Не може некој да вика со усните "Ти верувам Исусуе", а во пракса со делата да покжаува дека не верува во Неговите зборови


So ova ne sakam da kreiram polemika i ne sakam da se pomisli deka namerno fokusiram vnimanie na odreden chlen ili veruvanje, no ednostavno sakam da potenciram deka "problemot" na spasenieto samo preku veruvanje, a ne i preku pravenje dela e neshto sto postoi kako nereshliva dilema kaj shirok spektar vernici, pa duri i kaj onie koi se dobri Biblijski poznavachi.



Изменето од Messenger - 22.Септември.2009 во 14:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 14:47
Точно дека верата без дела е мртва вера.

Меѓутоа спасоносната вера во Христос ги обврзува христијаните на добри дела.

Не станува збор за секаква вера во нешто Божествено, таква вера имаат многу луѓе кои веруваат дека има Господ и на тоа остануваат.

Меѓутоа, Христос верата во Него ја условува со норми кои треба да ги запазуваме и автоматски произлегуваат и делата.



Делата се производ на верата.

Причина и последица.


Изменето од izvoren - 22.Септември.2009 во 14:50
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 15:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тешко нам, тешко на сите нам ако Бог според делата наши одредуваше кој каде ќе оди. Бидејќи никој нема беспрекорни дела, сите ние ќе завршевме во пеколот.


За човек да биде спасен, треба да содејствува со Бога, т.е. да живее според Бога и праведно и да врши ДОБРИ ДЕЛА. Бог нема со сила да не спаси ако тоа ние не го сакаме. А како се докажува дека сакаме да сме спасени т.е. со Бога? – Со ДЕЛА. Бог ќе ни суди за секој наш грев, а светиот апостол Јаков вели дека тој кој може да прави добро, а не прави, му се пишува грев. Значи, секое дејствување или недејствување, се смета за добро дело или недело, и според тоа ќе бидеме судени. Џабе е ако веруваш, а немаш дела. И ѓаволите веруваат во Бог, но дела... злодела! Господ од нас бара покајание за гревовите кои сме ги направиле и менување на животот, т.е. прумување и започнување на нов живот исполнет со добри дела. А доколку тоа не го направиме... :

Матеј: 16:27 Зашто Синот Човечки ќе дојде во славата на Својот Отец, со ангелите Свои, и тогаш ќе му даде на секој според делата негови.

1 Петар: 1:17 И ако Го нарекувате Татко Оној Кој непристрасно го суди секој поединец според делата, поминете го со страхопочит времето на својот животен пат,

Римјаните 11:15 та затоа не е голема работа, ако е слугите негови му се преобразуваат како слуги на правдата; но нивниот крај ќе биде според делата нивни.

2 Тимотеј: 4:14 Ковачот Александат ми направи големо зло. Нека му врати Господ според делата негови!

Откровение: 2:23 И чедата нејзини ќе ги поразам со смрт, и сите цркви ќе узнаат дека Јас сум Оној , Кој ги испитува срцата и бубрезите; и секому од вас му давам според делата негови.

Откровение 20:12, 13 Потоа ви висов мртвите, мали и големи, како стојат пред Бога; се отворија книги, и друга книга се отвори - книгата на животот; и судени беа мртвите според запишаното во книгите, според делата нивни. Морето ги поврати мртвит свои, кои беа со него; смртта и пеколот ги повратија мртвите свои, што беа во нив; и секој прими суд според делата свои.

Откровение 22:12 ‘И еве, ќе дојдам скоро, и отплата Моја и со Мене, за да му дадам на секого според делата негови.’




Mnogu dobro objasnuvanje za neshto sto postojano se govori megju vernicite - dali spasenieto doagja samo od veruvanje ili potrebni se dela.

Mislam deka idejata oti spasenieto doagja po avtomatizam samo od veruvanje e posledica od nerazbiranjeto na neshtata, kako i od chovechkata priroda da se dobie sto povekje so shto pomal trud... Ultimativno - da se dobie s'e so nikakvo delanie. Ushte povekje, toa e akcentirano i so stravot deka so eventualnata greshka vo procenkata na pravenjeto dela, ne daj Bozhe, kje se napravi i grev. Vernicite ne razbiraat deka nedeluvanje e isto taka deluvanje i deka negovoto nediskriminirano prakticiranje isto taka pretstavuva grev.

Duri i ateistite znaat deka ne mozhe da se dobie neshto bez da se stori nishto. Bez dela nema nagrada i bez nedela nema kazna.

Propagiranjeto na idejata "ti samo veruvaj vo Hrista i kje bidesh spasen" e pravenje mechkina usluga na site vernici. Pomislite samo dali vie kje bevte sega hristijani ako apostolite se rakovodea po taa ideja i si sedea doma ne pomrdnuvajki so prstot, a cvrsto veruvajki vo Hrista ?

P.S. Sega go prochitav sledniot komentar i ochebijno e deka EvAngelos e kontradiktoren. Imeno, na edna druga tema pishuva:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Верата не се докажува на зборови, туку на дело. Не може некој да вика со усните "Ти верувам Исусуе", а во пракса со делата да покжаува дека не верува во Неговите зборови


So ova ne sakam da kreiram polemika i ne sakam da se pomisli deka namerno fokusiram vnimanie na odreden chlen ili veruvanje, no ednostavno sakam da potenciram deka "problemot" na spasenieto samo preku veruvanje, a ne i preku pravenje dela e neshto sto postoi kako nereshliva dilema kaj shirok spektar vernici, pa duri i kaj onie koi se dobri Biblijski poznavachi.




Да пукнеш, ме насмеа...

Тука никаде не пишува дека според делата наши ќе бидеме спасени, ама баш никаде. Ние како христијани треба да живееме богугоден живот, да правиме добри дела, пред се бидејќи сме повикани на свет живот. Ама само преку дела-нема спасение.

Според нашите дела ќе добиеме награда на небесата. Овие стихови на тоа се однесуваат. Ти текнува на параболата со сребрениците?

Еве и други стихови:

Матеј: 5:12 Радувајте се и веселете се, зашто голема е вашата награда на небесата, зашто така ги гонеа пророците, кои беа пред вас.
5:46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?
6:1 „Внимавајте да не ја вршите својата правда пред луѓето, за да ве видат тие; инаку немате награда од вашиот Татко, Кој е во небесата.
6:2 И така, кога правиш милостина, не труби пред себе, како што прават лицемерите по синагогите и по улиците, за да бидат славени од луѓето. Вистина ви велам, ја имат својата награда.
6:5 ”И кога се молите, не бидете како лицемерите, кои сакаат да се молат стоејќи по синагогите и на аглите од улиците, за да ги видат луѓето; вистина ви велам, ја имат својата награда.
6:16 ”А кога постите, не бидете тажни како лицемерите; зашто си ги помрачуваат лицата, за да ги видат луѓето дека постат; вистина ви велам, ја имат својата награда.
10:41 Кој прима пророк во име на пророк, ќе прими пророчка награда; и кој прима праведник во име на праведник, ќе прими праведничка награда.
10:42 Кој ќе напои еден од овие мали само со чаша студена вода, зашто е ученик, вистина ви велам, никако нема да ја загуби својата награда.”
16:27 Зашто Синот Човечки ќе дојде во славата на Својот Татко, со Своите ангели, и тогаш ќе му даде награда на секого според неговите дела.

Од ова твоево испаѓа дека некој ќе прими 1/4 спасение, друг малу повеќе-1/2 спасение, а некој цело спасение. Ако си направил 50 добри дела, а 50 лоши,не си ни во пекол ни во рај!!! АПСУРД невиден!

Каде ќе ни биде дадено според делата, односно каде ќе ја добиеме нашата награда:
Лука: 6:23 Радувајте се во тој ден и ликувајте, зашто ете, голема е вашата награда на небото. Зашто нивните татковци им правеа исто така на пророците.

Значи само спасените, оние кои ќе бидат на небото, ќе добијат награда, а тие другите, казна во пеколот. Сигурно Хитлер ќе се вари повеќе отколку Ниче.

1 Петар: 1:4 за непоминливо наследство, и неизвалкано, и кое не вене, запазено во небесата за вас,

Откровение: 11:18 И народите се разгневија, и дојде Твојот гнев и времето да им се суди на мртвите, ”и да им се даде награда на Твоите слуги, на пророците и на светите и на оние, кои се бојат од Твоето име, мали и големи, и да ги уништиш оние, кои ја расипуваа земјата.

Римјаните 3:28 И така, ние заклучуваме дека човекот се оправдува преку верата, без делата на Законот.

Римјаните 4: 2 Зашто, ако е Авраам оправдан врз основа на своите дела, може да се фали, но не пред Бога!
3 Но, што вели Писмото: „Авраам Му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.”

6 така и Давид го наречува блажен човекот, кому Бог му ја засметува праведноста без дела:


И црешата на шлагот:

Тит 3:4-5 Но кога се јавија: добрината и човекољубието на Бога, нашиот Спасител, не спаси не врз основа на праведните дела што сме ги направиле ние, туку по Својата милост, преку капењето на новораѓањето и обновувањето на Светиот Дух,

Изменето од Rita.MD - 22.Септември.2009 во 15:07
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 15:20
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Точно дека верата без дела е мртва вера.Меѓутоа спасоносната вера во Христос ги обврзува христијаните на добри дела.Не станува збор за секаква вера во нешто Божествено, таква вера имаат многу луѓе кои веруваат дека има Господ и на тоа остануваат.Меѓутоа, Христос верата во Него ја условува со норми кои треба да ги запазуваме и автоматски произлегуваат и делата.Делата се производ на верата.Причина и последица.


Изворен, се читаш ли колку си контрадикторен? Велиш дека има луѓе кои веруваат во Господ, но немаат дела. Па исто така има луѓе кои веруваат во Христос како Господ и Бог, а немаат дела. И сега, што со овие? Само поради тоа што веруваат дека Христос е Бог ќе бидат инстант спасени? А од друга страна, пак, има луѓе кои не веруваат во Христос како Бог и Господ, но имаат дела. Но за овие вториве, ти јасно се изјасни дека веруваш дека нема да бидат спасени. Во ред, а што е со првиот пример?

И баш ме интересира дали Евангелос го дели мислењето со тебе дека оние кои не се Христијани, а имаат добри дела, нема да бидат спасени?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 15:34
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


  Па исто така има луѓе кои веруваат во Христос како Господ и Бог, а немаат дела. И сега, што со овие?


Takvi primeri ima mnogu kaj pravoslavnite.

Nema spasenie!


Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 15:37
Ритке, ај не бламирај се.
Според тебе, спасението доаѓа само од верата, така? Епа ете, тоа што го прашав Изворен, и тебе те прашувам - има луѓе кои веруваат во Христос како Бог, но немаат дела, но има и такви кои не веруваат во Христос како Бог, а имаат дела. Дали првите или вторите ќе бидат спасени?

А за твоја информација, има една последна книга од Светото Писмо, што се вика Откровение. Напишана е од светиот апостол Јован Богослов, и тој таму го опишува своето откровение за иднината. Бидејќи Господ го удостоил да знае што ќе се случи во иднина и сето тоа да го види, тој таа книга ја пишува во минато време. Меѓудругото, измеѓу останатите стихови, постои и овој:

Откровение: 20:13 Морето ги поврати мртвите свои, кои беа во него; смртта и пеколот ги повратија мртвите свои, што беа во нив; и секој прими суд според делата свои.

А добиениот суд е - или Царство Небесно (спасение) или пекол (неспасение).

Биди ми поздравена со „шлагот“ или „црешата“, како сакаш

Изменето од Maran Ata - 22.Септември.2009 во 15:41
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 15:40
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

 
Па исто така има луѓе кои веруваат во Христос како Господ и Бог, а немаат дела. И сега, што со овие?
Takvi primeri ima mnogu kaj pravoslavnite.Nema spasenie!


Алилуија! По едногодишно ценкање, конечно еден се реши да биде искрен.

Ајде да видиме Евангелос што ќе каже и за овој пример, и за примерот за оние кои не веруваат, а имаат дела. А и Ритка може да одоговри, исто така, нема да е на штета и нејзиното мислење да го прочитаме
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 15:54
Јован: 3

15 та секој, кој верува во Него да не загине, но да има вечен живот.

16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.

17 Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.

18 Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син.

19 Судот се состои во ова: Светлината дојде во светот, а луѓето ја засакаа темнината повеќе од светлината, зашто делата им беа зли.
20 Зашто, секој кој прави зло ја мрази светлината и не оди кон светлината, за да не бидат откриени неговите дела;

21 а кој ја извршува вистината оди кон светлината, за да се видат неговите дела, бидејќи се извршени во Бога.

А ти си ја читала оваа книга од Новиот Завет? Очигледно не.


A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 16:08
Rita, povtorno te opomenuvam da vnimavash na nachinot na obrakjanjeto kon chlenovite. Pomalu podbivanja i evtini emitokoni i povekje argumenti.

Ova se odnesuva na replikata koja ti e skriena, pa znaesh tokmu na sto mislam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 16:16
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Да пукнеш, ме насмеа...

Тука никаде не пишува дека според делата наши ќе бидеме спасени, ама баш никаде. Ние како христијани треба да живееме богугоден живот, да правиме добри дела, пред се бидејќи сме повикани на свет живот. Ама само преку дела-нема спасение.



Rita, vmesto da si go gubish vremeto so pukanje od smeenje i bescelno kontriranje treba vnimatelno da chitash pred da replicirash.

Onoa sto go velam jas e deka nema spasenie samo preku veruvanje, a kako sto gledam so toa i ti se slozhuvash.

A sega vrati se nazad na komentarot na koj replicirash i prochitaj go ushte ednash. Toj veli deka samo so veruvanje nema spasenie. OK?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 18:19
Леле ама си озбилен! Дај малку да се насмееме.

Верата треба да биде поткрепена со дела. Инаку е мртва. Ако некој навистина е променет човек, полн со вера во Господ, делата само ќе бидат резултат на начинот на живот, а со цел да го прослават Бога.

И само со дела нема спасение, да се разбереме. Законот не може да не спаси-затоа Исус дојде на Земјата. Преку вера во Него сме спасени.

Римјаните 3:31 Според тоа, дали го укинуваме Законот преку верата? Далеку од тоа! Туку, со тоа го утврдуваме Законот.
[Види ги и подолните цитати. ]

Некој кажал: "За жал, има многу добри луѓе во пеколот!"
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 21:07



Заправо за тоа зборуваме на форумов една година ама не се разбираме.

За кривичните дела на поедини таканаречени христијани.


За делото:   принесување бескрвна жртва на Бог - свеките

За делото:   поклонување пред икони и нивно целивање - иконопоклонство

За делото:   крштевање мали бебиња

За делото:   славење куќни слави - слава на светители

За делото:   осветување на води

За делото:   молење за упокоените души и барање прошка за истите итн.


Изменето од izvoren - 22.Септември.2009 во 22:43
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 01:40
izvoren, vernicite na site hristijanski denominacii se hristijani, vkluchuvajki ve i vas protestantite.

Ne e polezno za diskusiite na forumov da se diskreditiraat onie hristijanski vernici koi ne veruvaat kako nas. Nemash nikakvo pravo da im velish na drugite chlenovi deka ne se hristijani, kako sto i tie nemaat pravo toa da go velat za tebe.

Sega, bi se navratil na tvojot komentar "За кривичните дела на поедини таканаречени христијани."

Ako velish deka nabrojanite primeri se krivichni dela, togash citiraj gi zakonite spored koi konkretno se sankcioniraat palenjeto svekji, chuvanjeto ikoni, krshtevanjeto bebinja, osvetuvanjeto vodi i molenjeto za upokoenite dushi.

Ova ne go prahuvam zatoa sto se slozhuvam so navedenite pravoslavni obichai, tuku zatoa sto me interesira koj del od Noviot Zavet sodrzhi zakonik so koj se reguliraat i sankcioniraat vernichkite delanija.

Изменето од Messenger - 23.Септември.2009 во 01:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 02:01
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Некој кажал: "За жал, има многу добри луѓе во пеколот!"


Чекај малку, па нели вие Му верувавте само на Господовото слово запишано во Библијата, а како сега одеднаш „некој кажал“? И кој е тој некој?

Originally posted by izvoren izvoren напиша:



Заправо за тоа зборуваме на форумов една година ама не се разбираме.За кривичните дела на поедини таканаречени христијани.За делото:   принесување бескрвна жртва на Бог - свекитеЗа делото:   поклонување пред икони и нивно целивање - иконопоклонствоЗа делото:   крштевање мали бебињаЗа делото:   славење куќни слави - слава на светителиЗа делото:   осветување на водиЗа делото:   молење за упокоените души и барање прошка за истите итн.


Уууу, ова испаѓа дека кутрите православни, ќе горат во пеколот. Полн е пеколот со православни Христијани. Замисли, дури и тие кои во раните векови биле убиени од незнабожечките цареви заради Христа, се во пеколот. Па шта ќе ми живот, кад свакако губим така нешто, а?

А Ритке, значи и според тебе оние кои имаат дела, а не Го исповедаат Христос за Господ и Бог, ќе горат во пеколот? Аха, ок.

А дали вашето тврдење се согласува со мислењето на Евангелос, како истоверници?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.