IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во Митарства?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаДали верувате во Митарства?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака Обратен редослед
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 18:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas postojano sum velel deka pravo na sopstvenost mozhe da polaga samo onoj koj sozdal.

Samo sekoj ima pravo na svoe mislenje... ili na tugjo. Taa sloboda e garantirana od Boga i nikoj nema pravo da ja uzurpira.


AMIN!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 18:46
Jas postojano sum velel deka pravo na sopstvenost mozhe da polaga samo onoj koj sozdal.

Samo sekoj ima pravo na svoe mislenje... ili na tugjo. Taa sloboda e garantirana od Boga i nikoj nema pravo da ja uzurpira.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 18:33
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ovaa so mitarstvata izgleda kako da ima vrska so mitot za preminot preku rekata Stiks (Styx) kaj starite rimljani, i tamu moralo da mu se plati na onoj kosturon so camecot za da se pomine rekata i da se vleze vo carstvoto na mrtvite....


Vo pravo si. Toa ucenje go ima vo paganskite religii.


А колку што знам христијанството не е паганска религија. Од ова испаѓа дека православниве се пагани на некој начин... хммм...

Зошто толку натегање? Исус беше јасен: "...ДЕНЕС ќе бидеш со Мене го Рајот." Тој не рече: "После 17 митарство ќе бидеш со Мене во Рајот"!

Колку што можам да приметам, ова митарствава се концепт сличен како чистлиштето кај Католичката црква.

И да, не треба да ви биде гајле кој на која црква и припаѓа. Лична работа е. Тоа не е услов да се пишува на форумов, затоа оладете.




Neli ti e jasno zosto prasuvaat kade odi dusata?

Da ja otvorat knigata" Crkvata i Sektite" od Lazar Milin i da znaat kako da odgovarat na tvoite gledista, bidejki nemaat pojma da procenat od koja crkva ste среќа.

 So prasanjeto za toa kade odi dusata tie moze da opredelat na  koi   Hristijanski verski zaednici( koi tie gi narekuvaat sektanti i eretici)pripagjate.

Lukavo , neli?намигнување


Jas ke dadam odgovor od Biblijata za toa sto se slucuva so dusata , odgovor sto ednas i go dadov na Maran Ata na temata za dusata, no eve ako ima problem so sekavanjeto ke povtoram  uste ednas:



7 И *ќе се врати правот во земјата, како што си бил; а духот ќе се врати кај Бога, Кој го дал.  ( Propovednik 12:7).


Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 17:32
za da odgovorime na prasajneto kade odi dusata posle smrta prvin treba da znaeme sto e dusa!
Prvin treba da odgovorime na prasajneto od sto e sostaven eden covek?
dali od tri komponenti ili dve komponenti zaedno socinvaat treta komponenta koja se vika dusa?
Kako sto e receno-
bog go sozdade covekot od kal i vo nego duvna zivotoroden duh i covekot stana ziva dusa!!
od ova jas zaklucuvam deka dvete raboti telo i zivotoroden duh socinuvaaat --- ziva dusa!
I sto se slucuva koga tie dve raboti ce se razdelat dali ponatamu dusata prodolzuva da ziveee ili ednostavno isceznuva do onoj moment koga BOG ISUS HRISTOS povtorno ne ja sozdade vo posledniot den.
zosto koga ISUS HRISTOS koga umirse na krstot rece
   OCE tebe ti go predavam mojot duh.
jas ne sum siguren deka duh i dusa e isto, bi sakal da gi vidam vasite mislejna?????
----------osana--------
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 13:21
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ovaa so mitarstvata izgleda kako da ima vrska so mitot za preminot preku rekata Stiks (Styx) kaj starite rimljani, i tamu moralo da mu se plati na onoj kosturon so camecot za da se pomine rekata i da se vleze vo carstvoto na mrtvite....


Vo pravo si. Toa ucenje go ima vo paganskite religii.


Зошто толку натегање? Исус беше јасен: "...ДЕНЕС ќе бидеш со Мене го Рајот." Тој не рече: "После 17 митарство ќе бидеш со Мене во Рајот"!


Rita.MD, можеби ти ќе се осудиш да објасниш што се случува со душата после смртта? Каде таа оди? Дали сите души одат на исто место?

Или ќе продолжиме со повтoрување дека „митарствата биле паганска филозофија“, а притоа без да дадеме свое мислење за душата после смртта?


Изменето од Maran Ata - 12.Мај.2010 во 13:21
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 12:12
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ovaa so mitarstvata izgleda kako da ima vrska so mitot za preminot preku rekata Stiks (Styx) kaj starite rimljani, i tamu moralo da mu se plati na onoj kosturon so camecot za da se pomine rekata i da se vleze vo carstvoto na mrtvite....


Vo pravo si. Toa ucenje go ima vo paganskite religii.


А колку што знам христијанството не е паганска религија. Од ова испаѓа дека православниве се пагани на некој начин... хммм...

Зошто толку натегање? Исус беше јасен: "...ДЕНЕС ќе бидеш со Мене го Рајот." Тој не рече: "После 17 митарство ќе бидеш со Мене во Рајот"!

Колку што можам да приметам, ова митарствава се концепт сличен како чистлиштето кај Католичката црква.

И да, не треба да ви биде гајле кој на која црква и припаѓа. Лична работа е. Тоа не е услов да се пишува на форумов, затоа оладете.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 11:07
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Nikogas ne sum izbegnal prasanje, a najmalku glumam "slep" ili 'gluv".



сигурен си? а за канонот од светото писмо?!
На многу јасно и концизно поставено прашање да го изложиш ставот за состојбата по смртта според твојата верска припадност(на која велиш дека припаѓаш)ја менуваш темата од разговор со спуштање на лична основа.

Одеднаш соговорникот не те почитувал,те навредувал и слично.Додека во исто време може да се вадиш со наводниците кога изиграваш (див/нелегален)психолог кога член на форумот го опишуваш како:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

"neuramnotezena" i "psihoticna" licnost .... odlicno glumis "ludilo" i "demonska opsednatost".


Скраја да е а ако си опоменат или пак баниран!


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ednostavno, nekoi lugje ne zasluzuvaat da  im dades odgovor
bidejki nemaat pocit kon tebe kako sogovornik.


Значи ти сакаш сите луѓе со кои разговараш да те почитуваат,уште и по рамо да те тапшаат,и брао бе КИНГДАВИД да ти викаат.

Мислам дека би се согласил дека ова е карактеристика која не им доликува на христијаните.
(Да бараат да бидат фалени и секогаш да им се клима со главата).
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 03:59
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Spored Prepodobna Teodora Carigradska koja posle smrtta mu se javila na Grigorij ucenikot na Sv.Vasilij noviot, postojat 20 mitarstva ...Mnogu gi ima, ne mi e jasno od kade 20 koga ima samo 10 Bozji zapovesti ....


Ако има само 10 Божји заповеди, не значи дека човек може да направи само 10 типа на гревови во својот живот. Всушност, во Новиот Завет Христос сите тие 10 Божји заповеди ги сумира во само 2 Божји заповеди:

1. Љуби Го својот Бог со сето свое срце и со сета својата душа...

2. Љуби го ближниот како самиот себе.


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Nie ovdeka diskutirame za mitarstva ubavo e sepak da gi znaeme, inaku interesen e faktot deka crkvata nikogash ne izlegla so dogma okolu mitarstvata...


Митарствата не се догма, па Црквата да излезе со догма околку нив. За да разберете што се митарствата, треба внимателно да читате кога некој нешто пишува, а Ахмар постира еден многу убавo објаснување на св. Серафим Роуз:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Блажениот Серафим Роуз:

“Дури и на дете му е јасно дека не смее буквално да се разбираат описите на митарствата, иако самите описи – никако не се “измислица” и не се “басни”, туку чесен расказ на очевидци во форма што е најдостапна за нив. Ако некому му изгледаат како привид буквалните митарства, тоа е само од непознавање на причините на секојдневната невидлива борба, која ја имаме во овој свет. И овде постојано нѐ очекуваат соблазни и обвинители, само што дреме нашето духовно око и ние го гледаме само резултатот од демонските стапици – гревовите кои ги вршиме и страстите под кои потпаѓаме. По смртта душата прогледува, ја гледа духовната реалност (обично за првпат), и оние кои постојано нè демнеле во животот”



Изменето од Maran Ata - 12.Мај.2010 во 04:00
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 03:52
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


so tvoite pisuvanja ovde ti glumis "neuramnotezena" i "psihoticna" licnost i mozam da kazam deka odlicno glumis "ludilo" i "demonska opsednatost" .


А КИНГДАВИД беше тој кој зборуваше за некаков си бон-тон


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

I na kratko eden odgovor na temata da ne bidam offtopic: NE VERUVAM VO MITARSTVA BIDEJKI NE POSTOJAT.


Повеќе од очигледно е дека бегаш од прашањето, кое беше поставено. Ако не веруваш во митарствата, во што веруваш тогаш? Што се случува со душата после смртта? (јасно ми е дека и овој пат ќе избегаш од прашањево кое по стоти пат ти го поставувам, ама ајде, вреди да се обидам пак )


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. Mnogu Pravoslavni Hristijani ne samo sto ne veruvaat vo mitarstva, tuku ne veruvaat ni vo BOG nitu vo voskresenieto na HRISTOS. Kade da gi smestime ovie lugje? Vo Pravoslavni Ateisti?


Православни Христијани што не веруваат во Бог и во Христовото воскресение? Изгледа си се збунил нешто. По која логика некој може да се нарече Христијанин ако не верува во Бог и во Христовото воскресение? Тие луѓе ќе ги сместиме во неверници. Зарем ова не го знаеш?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 01:32
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ovaa so mitarstvata izgleda kako da ima vrska so mitot za preminot preku rekata Stiks (Styx) kaj starite rimljani, i tamu moralo da mu se plati na onoj kosturon so camecot za da se pomine rekata i da se vleze vo carstvoto na mrtvite....
Vo pravo si. Toa ucenje go ima vo paganskite religii.



Spored Prepodobna Teodora Carigradska koja posle smrtta mu se javila na Grigorij ucenikot na Sv.Vasilij noviot, postojat 20 mitarstva i toa :

1.Mitarstvo za greovi napraveni so zborovi ...
2.Mitarstvo za laga...
3.Mitarstvo za kleveta i sudenje ...
4.Mitarstvo za stomakougodnost, pijanstvo (neznaev kako ovaa da go prevedam na drug nacin)...
5.Mitarstvo za mrzlivost...
6.Mitarstvo za krazba...
7.Mitarstvo za srebroljubivost i skrzavost...
8.Mitarstvo za kamata...
9.Mitarstvo za nepravda...
10.Mitarstvo za zavidlivost...
11.Mitarstvo za gordost...
12.Mitarstvo za gnev i bes...
13.Mitarstvo za zlopamtenje...
14.Mitarstvo za ubistva...
15.Mitarstvo za prorekuvanje, magii, truenja i povikuvanje na djavolot...
16.Mitarstvo za blud...
17.Mitarstvo za preljuba...
18.Mitarstvo za sodomija...
19.Mitartsvo za eres...
20.Mitarstvo za nemilosrdnost i tvrdina na srceto...

Mnogu gi ima, ne mi e jasno od kade 20 koga ima samo 10 Bozji zapovesti ....


Nie ovdeka diskutirame za mitarstva ubavo e sepak da gi znaeme, inaku interesen e faktot deka crkvata nikogash ne izlegla so dogma okolu mitarstvata...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 00:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ovaa so mitarstvata izgleda kako da ima vrska so mitot za preminot preku rekata Stiks (Styx) kaj starite rimljani, i tamu moralo da mu se plati na onoj kosturon so camecot za da se pomine rekata i da se vleze vo carstvoto na mrtvite....



Vo pravo si. Toa ucenje go ima vo paganskite religii.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 00:03
Ovaa so mitarstvata izgleda kako da ima vrska so mitot za preminot preku rekata Stiks (Styx) kaj starite rimljani, i tamu moralo da mu se plati na onoj kosturon so camecot za da se pomine rekata i da se vleze vo carstvoto na mrtvite....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 19:46
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:





KINGDAVID, нема потреба од вакво избегнување на прашањето глумејќи „слепиот и глувиот“.






Nikogas ne sum izbegnal prasanje, a najmalku glumam "slep" ili 'gluv".


Naprotiv, so tvoite pisuvanja ovde ti glumis "neuramnotezena" i "psihoticna" licnost i mozam da kazam deka odlicno glumis "ludilo" i "demonska opsednatost" .


Ednostavno, nekoi lugje ne zasluzuvaat da  im dades odgovor bidejki nemaat pocit kon tebe kako sogovornik.

I na  kratko eden odgovor na temata da ne bidam offtopic: NE VERUVAM VO MITARSTVA BIDEJKI NE POSTOJAT.


P.S. Mnogu Pravoslavni Hristijani  ne samo sto ne veruvaat vo mitarstva, tuku ne veruvaat ni vo BOG nitu vo voskresenieto na HRISTOS. Kade da gi smestime ovie lugje? Vo Pravoslavni Ateisti?




Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 12:14
Очигледно сум пропуштил доста од дискусијата на темава но боље некад него никад

Како прво најдобро е ВНИМАТЕЛНО и убаво да се прочита тексот што го постираше православие. Јас го имам читано и оригиналниот текс од ѓаконот андреј к*раев.

Значи нема некакв незнам каква топла вода во текстот.
Прашањето на митарстават не е ДОГМАТСКО ПРАШАЊЕ,одтука и размислието на некои теолози во врска со тоа е нешто што се прифаќа како нивно лично мислење а не како став на ЦРКВАТА. Без разлика каков е личниот став на ѓаконот за тоа(како и за едно друго прашање ,кое нема да го кажам тука) тоа не го менува ставот дека светоотачката литеартура е буквално КРЦАТА со случки кои може да се се класифицираат како средба на душата со митарствата.

на крај само би го цитирал блажениот серафим роуз:


“Дури и на дете му е јасно дека не смее буквално да се разбираат описите на митарствата, иако самите описи – никако не се “измислица” и не се “басни”, туку чесен расказ на очевидци во форма што е најдостапна за нив. Ако некому му изгледаат како привид буквалните митарства, тоа е само од непознавање на причините на секојдневната невидлива борба, која ја имаме во овој свет. И овде постојано нѐ очекуваат соблазни и обвинители, само што дреме нашето духовно око и ние го гледаме само резултатот од демонските стапици – гревовите кои ги вршиме и страстите под кои потпаѓаме. По смртта душата прогледува, ја гледа духовната реалност (обично за првпат), и оние кои постојано нè демнеле во животот”


Изменето од ahmar1 - 11.Мај.2010 во 14:08
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.