IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Смена на документи (пасош) во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смена на документи (пасош) во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака Обратен редослед
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 09:58
Interesno... Ovdeka vo Spanija ne se menuva Prezimeto koga ke se omazish. Jas vo Spanija skluchiv brak i nema opcija da si promenis prezime t.e. jas sum si so istoto prezime i taka ke si ostanam.
 
Mene ovaa godina mi isteche vazenjeto na Makedonskiot pasosh i si vadev nov...  I jas ne veruvav deka za brzo vreme se vadi zosto porano ne bese taka... mnogu se chekashe i mnogu dokumenti. Poradi taa prichina pojdov samo da se informiram, ama za chudo zavrshiv rabota. Rabotite mnogu se promenile od 2004 koga posleden pat vadev pasosh.
 
Lichna karta ne ti treba, zatoa sto ziveesh vo stranstvo. Treba da popolnish edna kako Iselenichka karta i taa ti e kako lichna karta. Pa jas toa go popolnav za 5 min gotovo. Potoa si popolniv molba za pasosh i plativ tamu kaj tetkite vo Agencijata nakrshi policiskata stanicfa vo PP i si podadov. Me slikaa na ¨lice mesto¨i zavrshiv rabota. Toa se vo eden den. Mi rekoa za deset dena pasoshot.
 
Inaku jas lichno ili mojata familija nikoj i nishto sme vo Prilep, ni ne znae ni ne poznava nekoj. Prijateli nemame nikade a pomalku v policija. Znachi ovaa e objasnuvanje kako se vadi pasosh bez prijateli.
 
Kako sto kazav, ovde prezime ne se menuva koga se mazish, pa jas za toa ne mozam da kazam ako treba da smenish prezime.
 
Se nadevam deka pomognav!!!
 
Pozdrav 
 
 
Прилепчанка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 09:34
Не е вистина,заврши времето со пријатели во МВР - си имаш тарифник по кој ги плаќаш документите и се може да оди по итна постапка ако платиш нормално таква постапка.Не ги знам точно цените но знам дека за два до три дена ке ти бидат готови документите и тоа и личната карта и пасошот,но прво мораш да средиш со презимето - значи вадење на извод од матичната книга и државјанството на новото презиме и после се е полесно - дури и редиците веке ги нема во МВР,си земаш бројче и си доаѓаш во точното време - барем така беше кога јас вадев документи,но не верувам дека се сменило нешто.
Поздрав 
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 09:16
Zavisi sto prijateli imas vo MVR.
baska so novite zakoni na nas iselinicte ne se tolku keflii da davaat licni karti...
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 01:38
Сеуште ги немам сменето документите со новото презиме после стапувањето во брак и ме интересира каква е процедурата и колку трае.

Проблемот е што не живеам во Македонија, но кога ќе дојдам, сакам да си ги сменам документите (лична карта и уште поважно пасош) за најбрзо можно време - максимум две седмици. Бракот не ми е склучен во Македонија, така да прв чекор ќе ми биде преведувањето и легализирањето на потврдата за брак.

Колку време е потребно да се издаде лична карта со новото презиме?

Колку време е потребно да се издаде пасош со новото презиме?

Можно ли е да се аплицира за двете истовремено, или прво мора да ја добија личната карта, и дури потоа пасошот. 

Постои ли брза процедура?

Благодарам многу големо%20гушкање


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.