IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Смена на документи (пасош) во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смена на документи (пасош) во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Смена на документи (пасош) во Македонија
    Испратена: 30.Октомври.2008 во 01:38
Сеуште ги немам сменето документите со новото презиме после стапувањето во брак и ме интересира каква е процедурата и колку трае.

Проблемот е што не живеам во Македонија, но кога ќе дојдам, сакам да си ги сменам документите (лична карта и уште поважно пасош) за најбрзо можно време - максимум две седмици. Бракот не ми е склучен во Македонија, така да прв чекор ќе ми биде преведувањето и легализирањето на потврдата за брак.

Колку време е потребно да се издаде лична карта со новото презиме?

Колку време е потребно да се издаде пасош со новото презиме?

Можно ли е да се аплицира за двете истовремено, или прво мора да ја добија личната карта, и дури потоа пасошот. 

Постои ли брза процедура?

Благодарам многу големо%20гушкање


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 09:16
Zavisi sto prijateli imas vo MVR.
baska so novite zakoni na nas iselinicte ne se tolku keflii da davaat licni karti...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 09:34
Не е вистина,заврши времето со пријатели во МВР - си имаш тарифник по кој ги плаќаш документите и се може да оди по итна постапка ако платиш нормално таква постапка.Не ги знам точно цените но знам дека за два до три дена ке ти бидат готови документите и тоа и личната карта и пасошот,но прво мораш да средиш со презимето - значи вадење на извод од матичната книга и државјанството на новото презиме и после се е полесно - дури и редиците веке ги нема во МВР,си земаш бројче и си доаѓаш во точното време - барем така беше кога јас вадев документи,но не верувам дека се сменило нешто.
Поздрав 
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 09:58
Interesno... Ovdeka vo Spanija ne se menuva Prezimeto koga ke se omazish. Jas vo Spanija skluchiv brak i nema opcija da si promenis prezime t.e. jas sum si so istoto prezime i taka ke si ostanam.
 
Mene ovaa godina mi isteche vazenjeto na Makedonskiot pasosh i si vadev nov...  I jas ne veruvav deka za brzo vreme se vadi zosto porano ne bese taka... mnogu se chekashe i mnogu dokumenti. Poradi taa prichina pojdov samo da se informiram, ama za chudo zavrshiv rabota. Rabotite mnogu se promenile od 2004 koga posleden pat vadev pasosh.
 
Lichna karta ne ti treba, zatoa sto ziveesh vo stranstvo. Treba da popolnish edna kako Iselenichka karta i taa ti e kako lichna karta. Pa jas toa go popolnav za 5 min gotovo. Potoa si popolniv molba za pasosh i plativ tamu kaj tetkite vo Agencijata nakrshi policiskata stanicfa vo PP i si podadov. Me slikaa na ¨lice mesto¨i zavrshiv rabota. Toa se vo eden den. Mi rekoa za deset dena pasoshot.
 
Inaku jas lichno ili mojata familija nikoj i nishto sme vo Prilep, ni ne znae ni ne poznava nekoj. Prijateli nemame nikade a pomalku v policija. Znachi ovaa e objasnuvanje kako se vadi pasosh bez prijateli.
 
Kako sto kazav, ovde prezime ne se menuva koga se mazish, pa jas za toa ne mozam da kazam ako treba da smenish prezime.
 
Se nadevam deka pomognav!!!
 
Pozdrav 
 
 
Прилепчанка
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 14:37
Јас поминав низ оваа процедура и ми преседна престојот во Скопје тие денови.
Значи почнува со заведување на бракот во Матичната служба при градот(каде што се заведува).
-Го бараат оригиналниот извод од венчани и превод на истиот заверен кај нотар. МНогу да се внимава на преводот!!! Оригинал документот не го враќаат затоа пред да им се предаде на македонските матичари, обезбете си копија од матичната служба каде што сте венчани(за недај боже ќе ви притреба пак венчание во животот).
ПОстапката трае од 7-10 работни дена(ако добро се сеќавам).
-На основ ова се добива извод од матичната книга на венчани на Македонски јазик и изјаснување дека невестата го превзема презимето на сопругот.
-Со овој папир се вади нов извод од матичната книга на Родени со ново презиме.За ова се чека и до 2 недели или 14 работни дена.
-Следи издавање на нова лична карта со ново презиме.
Личните карти одат брзо, најмногу до 7 работни дена.
-Нов пасош, со ново презиме, забразана постапка 48 часа од поднесувањето. Без лична карта, не можеш да извадиш пасош. Наводно тоа е документ за лична идентификација кога доаѓаш да си го подигнеш пасошот.
За поднесување документи за нов пасош треба да се закаже на бесплатен број во МВР. Тие го одредуваат денот за апликација. Во новиот пасош ќе ти биде името внесено како што е во л.карта. Значи ако превеле странско презиме кое оригинално е Smith а македонски Смит, така и ќе стои во пасош латинично SMIT.Ова е катастрофа невидена и затоа судските преведувачи се оние кои играат голема улога во ова. И тие мораат да запазат некои стандарди и правила но крајниот продукт може многу лошо да изгледа. Исто така документите се издаваат со македонска латинична поддршка и доколку некоја буква како на пр Y,W, Q ги нема тогаш и во презимето ќе ги нема. Прашајте си ги службениците дали може нешто да се направи во врска со ова пред да се поднесе барањето за пасошот зошто Р.Македонија ги издава и на јазиците на националностите, па во ромската и албанската алфабета можеби ги има ваквите специфични букви.
Мора многу да се отвараат очи и да се пази на детали.

Би сакала да кажам нешто во врска со ова; освен закажувањето за пасош кое е регуларно и брзо целата процедура е прилично долга за некој што доаѓа на краток престој да ги среди овие работи. Значи мора прво добро да се информира човек пред да застане во ред на македонските шалтери, зошто ќе отопчне пинг-понг турнир, ќе те мафтаат, шетаат од шалтер на шалтер додека добиеш вистинска информација. Сите ние добро знаеме дека инфо службите не функционираат.Не знам дали има официјален вебсајт на Македонските служби од овој тип кај што може добро да се информира за различни процедури.
Друга работа ова на Биљана од Мадрид информацијата дека ти даваат да пополниш иселеничка карта или така нешто, за мене е нова информација, и сигурно е многу корисна зошто јас лично не гледам причина зошто би имала л.карта кога не престојувам веќе во државата и немам адреса на живеење повеќе. Те спасува од вадење л.карта и губење време.
Мора во обзир да се земе и времетраењето за превод на документите кои ги бараат за оваа процедура.
Значи сума сумарум без 2 месеца рагуларно не се поминува.Лесно за луѓето што си живеат таму ама за некој што поминал 2000-5000км и има само месец дена одмор од работа, незнам баш.
И колку сакаш објаснувај им дека тебе секој документ ти треба веќе за утре или за 2 дена нема да имаат никаква милост ниту имаат рок за процесирање на мак.државјани кои живеат во странство. Ќе ти ги фрлаат папирите како ѓубре да се и ќе ти се дерат.Кога јас ова го сфатив превземав др. мерки.
Затоа одма да си фатиш луѓе за да имаат приоритет твоите документи.
Уште еднаш:НИШТО БЕЗ ВРСКИ!Едноставно не знае да функционира бирократијата без нив.


Изменето од GlenKlouz - 30.Октомври.2008 во 14:47
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 14:40
Miriam, ako imas dvojno drzavljanstvo zosto da menuvas i da se macis vo Makedonija po salteri, da predavas molbi, pa ova ona.... Procedurite ne gi znam tocno, no edno znam среќа... eden ti vika, ova treba drug potoa ti vika, ama ova ic ne trebase....
 
No naj lesno i naj sigurno da dobies informacija sto i kako treba, javi se vo makedonska ambasada vo drzavata kade sto si ! Mozebi licnata karta i tamu ke mozes da si ja smenis, a noviot pasosot ( barem tuka kade sto sum jas) seuste ne mozat preku ambasada da go vadat, posto ne rabotat vo Makedonskata ambasada so Kompjuteri лутина
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 15:02

Lele, sto e ova sto go pishuvash GlenKlouz....изненадување... изненадување...

Kolku za informacija jas bev da vadam pasosh avgust 2008 - bez prijateli vo Prilep vo Policiskata Stanica. Kako sto kazav taka bev samo da prasam i koga mi kazaa sto mi treba vednash zavrshiv rabota... 
 
Potoa i drugi popolnivaa iselenichka karta i posle site chekavme na red za predavanje na dokumentite i vo isto vreme ne slikaa... Seto go zavrshiv za 1-2 chasa i samo po deset dena se vrativ po pasosot.
 
Vo momentov celata sum ¨prashalnici¨ i se prashuvam zoshto mene taka mi dadoa pasosh. 
 
Ma nikoj ni venchalen list mi pobara ni me prasha dali i so kogo sum mazena... Ednash koga vadea izvod za mene roditelite moi im rekle ako sum sakala da dostavam nesto deka sum mazena tamu za da imale vo evidencija. Ma ni be bara nekoj ni me saka mene....среќа
 
Inaku i mene vo Makedonskata Ambasada vo Madrid mi rekoja deka povekje ne mozi pasosh preku ambasada i treba da odam Makedonija , ama mi napomnaa deka porano vadele, ama od sega ne mozelo taka... 


Изменето од biljana.madrid - 30.Октомври.2008 во 15:08
Прилепчанка
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 15:15
Е Биљана бе па ти сама си кажа оти не си менувала презиме. Значи кај тебе се по старо си останало само си го обновила пасошот. Така? Според р. Македонија ако лично ти не си го пријавиш бракот за постоечки тие нема ни да те прашаат ниту да бркаат да им кажеш.Се додека не го пријавиш не ни постои во Регистар на венчани.
Убаво им рекле на твоите, да доставиш доказ за да те евидентираат, но ќе треба оригиналот венчанието да им го доставиш .Освен ако во Прилеп не е поинаку:)
За овие работи мислам дека ќе треба лично ти да се појавиш, оти извод за родени може блиските да ти вадат, ама за некаде кај што ќе треба твој потпис,не сум сигурна.

Јас ја објаснив постапката при промена на презиме како оди оти практично лицето има нов идентитет и мора измена на сите лични документи да направи. И целата работа е што се легализира и заведува брак на мак.државјанин со државјанин на друга земја склопен во странство.Истото би важело доколку двајца мак.државјани склопиле брак во странство.
    

Изменето од GlenKlouz - 30.Октомври.2008 во 15:25
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:49
Znachi od tuka sledi zakluchok deka mojot slchaj i od Miriam se razlichni samo zaradi toa sto ne sum go smenila prezimeto... jasno!
 
Navistina za mene bese mnogu lesno. Me zachudi zoshto za drugite e razlichno. Ne znam kako se mazat i zenat vo stranstvo. Znam deka kaj nas se menuva prezimeto ili se dodava na svoeto, ama ne znam dali mozish da si go ostavish svoeto. Za vo drugite zemji ne znaev bas kako e( a i ne mozam ni da pretpostavam), ama eve Spanija me zachudi deka prezime ne se menuva. Vo momentov nemam koj da prasam dali e sekogash taka vo Spanija ama mislam deka - da!
 
Sakam da kazam deka koga sme vo stranstvo mozebi moze da se iskoristat ovie detali, kako na primer koga se mazish vo stranstvo da ne si go menuvash prezimeto, pa posle za vadenje na nov pasosh da ti bide lesno kako i mene... se razbiora dokolku mozi...
 
Isto taka koga veke se mazis i posle mislite da ziveete nadvor od Makedonija mozebi e podobro da se registrirate vo zemjata vo koja ke ziveete. Imeno pred nekoja godina gledavme tuka kako vo Spanija ne se priznavaat brakovite sklucheni vo Juzna amerika so Spanski drzavjanin. ne deka ne gi priznava tuku deka imase edna dolga procedura za priznavanje vo Spanija taka sto cela godina i poveke zenata ili mazot nema da si go vidish ( spanskiot drzavjanin se vraka nazad vo spanija za da ovozmozi legalen prestoj na drugiot brachen drugar vo meguvreme cheka nekade vo Juzna Amerika). bese tazna prikazna... Imase sliki od niv kako se venchale, video, dokumenti ama mu rekle na salter deka ne bilo dovolen dokaz...збунетост
 
Pa ako si tuka vo Spanija, da ne ti kazuvam... za dodusa samo izvod megunaroden mi trebashe i nekoj dokument od ambasada, ama posle mnogu se cheka za da zakazish datum - ednostavno nema sloboden datum. Ama kako i da e podobro taka otkolku da ne si go vidish toj shto go sakash godina ili poveke...
 
Kako i da e navistina ne e nisto lesno, ama ponekogash i nie ke si iskomplicirame. Tolku li ni e vazno da go nosime prezimeto na soprugot (opsto zboruvam!) i posle da doaga do vakvi komplikacii. Ne znam dali nie imame takva opcija da si go zadrzime prezimeto, ama jas samo taa opcija ja imav.
 
Ovie raboti se komplicirani... dobrata informiranost i chista sovest za toa sto pravish i so kogo se najvazni koga treba da ja napushtish zemjata za nekoj sto go sakash...
 
Najvazno e da sme zaedno i srekni kade sto sme... ne e vazno kade... ama srekni... големо%20гушкање
 
 
Прилепчанка
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 19:29
Не сум запознаена во кои држави задолжително прашуваат дали невестата или младоженецот го зема презимето на другиот брачен другар, го додава на своето или го задржува само своето ама во Македонија се уште се изјаснуваат пред матичар, оттаму и потекнуваат понатамошните процедури. Во В.Британија не те прашуваат зошто сметаат дека тоа е дискреционо право на сопружниците и лична одлука откако ќе се венчаат.
Мислам но,не сум сигурна во Германија дека е исто.
Можеби земјите на Европската Унија вака си ги имаат регулирано работите за да не задолжително им го комплицираат животите на младенците на денот на венчавката
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 20:16
Za promena na licna karta,pasos,vozacka dozvola mozete da zakazete na tel br 080019292(besplaten broj)Do 2010god treba da se smenat gorenavedenite dokomenti.imate opcija redovna ili po brza postapka koja se plaka.najdobar period za apliciranje e esenskiot i zimskiot period vo koj e mozno da gi izvadite site dokomenti za vremetraenje od 10 do 15 denovi po redovna postapka(ne vi se potrebni prijateli) POZDRAV
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 19:19
Originally posted by grujevski grujevski напиша:

Za promena na licna karta,pasos,vozacka dozvola mozete da zakazete na tel br 080019292(besplaten broj)Do 2010god treba da se smenat gorenavedenite dokomenti.imate opcija redovna ili po brza postapka koja se plaka.najdobar period za apliciranje e esenskiot i zimskiot period vo koj e mozno da gi izvadite site dokomenti za vremetraenje od 10 do 15 denovi po redovna postapka(ne vi se potrebni prijateli) POZDRAV
 
Претпоставувам дека очекуваат за 10-15 дена лично пак да се појавиш и да си ги подигнеш документите...
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
grujevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 23:47
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by grujevski grujevski напиша:

Za promena na licna karta,pasos,vozacka dozvola mozete da zakazete na tel br 080019292(besplaten broj)Do 2010god treba da se smenat gorenavedenite dokomenti.imate opcija redovna ili po brza postapka koja se plaka.najdobar period za apliciranje e esenskiot i zimskiot period vo koj e mozno da gi izvadite site dokomenti za vremetraenje od 10 do 15 denovi po redovna postapka(ne vi se potrebni prijateli) POZDRAV


Претпоставувам дека очекуваат за 10-15 дена лично пак да се појавиш и да си ги подигнеш документите...
za zakazuvanje za pasos,licna karta i vozacka dozvola odednas se javiv na 27.09.08 mi zakazaa za slikanje za naredniot den 28.09.08 od koj za 7 rabotni denovi gi podignav dokomentite. POZDRAV
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 03:16
Ви благодарам многу на сите, особено на деталните одговори на Глен Клоуз и Билјана-Мадрид!

Нема да го менам презимето - и според информациите што веќе ги имав, и според тоа што го вели Г.К., процедурата ќе одземе доста време. Ќе си вадам пасош со старото презиме.

Сека, немам двојно државјанство, само Македонско.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.