IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Правата на учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правата на учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 16:05
Јас лично мислам дека учениците имаат права...и во голем дел се почитуваат.Тоа како ќе каже наставникот е во ред,бидејки тој го има крајниот збор.
Е сеа што се однесува на 3часа предавање 1 повторување...сметам дека е ОК,меѓутоа учениците треба да бидат секогаш подготвени за повторување без разлика дали треба да се предава или не.Писмена се закажува по математика,англиски македонски и незнам што уште,а се друго може да биде ненадејно.Всушност сметам дека токму така треба да се оценува(ненадејно)бидејки само тогаш ќе се види кој колку учи,а не да седне некој пред тест се да набуба и по 2 дена нема појма кои се лекциите бидејки наученото на памет брзо се заборава.
Ученикот има право на образование,а има обврска да ја посетува наставата редовно и да биде подготвен за час.Мислам дека ова е најважното право на ученикот
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 05:27
 i konecno..decata od bolnicite...kje stanat ucenici

Митровска е првата наставничка во бел мантил

Единствено што посакувам е добро здравје за децата, се' друго ќе надоместиме, вели Андријана Митровска,наставничка на децата во болница

Како малечка сакав да бидам докторка, ама дипломирав на Педагошкиот факултет. Со оваа работа ми се исполнија двата сона, вели Андријана Митровска, првата наставничка што ќе ги учи децата што мора подолго да останат во болница.Таа пред неколку месеци во Министерството за образование оставила куса биографија со напомена дека би работела со деца ако треба и волонтерски.

- Знам дека пред мене е тешка задача, можеби многу потешка од таа што ја имаат моите колеги во училиштата, оти ќе работам со деца на кои им треба повеќе внимание од вообичаеното. Се чувствувам силна да им го дадам тоа на децата. На Детската клиника дознав дека Светлана Христова-Јоциќ пред дваесетина години била последната наставничка во болница, па за мене ќе биде посебно задоволство да го продолжам нејзиниот пат. Ќе ми биде големо олеснување ако ми ги пренесе своите искуства - вели Митровска.Митровска потекнува од работничко семејство и секогаш се трудела самата да се избори за тоа што го сака.

- Имам многу трпение и умеам со деца. Волонтирав и работев како замена во неколку училишта и секогаш на учениците им бев слабост. Вчера се запознав со правилата на клиниката, а денеска ќе се видам и со некои од децата. Треба да носам бел мантил, а по потреба и заштитна маска. Се надевам дека ќе добиеме училишни материјали, но најважно е здравјето на децата - раскажува наставничката.Митровска е загрижена за времето за подготовка за наставната програма, но вели дека и' помогнале директорките од основните училишта во Општина Центар. Од Општината најавија дека ќе ја вработат штом ќе добијат дозвола од Министерството за образование.

Музичарите ќе подарат прибор

Дел од македонската музичка естрада деновиве ќе донира училиштен прибор за децата во болница. Тие во координација со новата наставника на децата ќе им подарат се' што им е потребно непречено да ја следат наставата. Веќе сме организирани и сакаме да им подариме на децата, прво насмевка и желби побргу да оздрават, а потоа куп фломастери, пенкала, моливи, тетратки, гуми за бришење и се' што ќе им падне на памет - велат музичарите.

...sekoja cest i za humanosta... kje zdogledame malku vedrina na detskite lica.


Кон врв
dabe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dabe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 16:41


koja e postapkata za zastita na ucenik od postojanoto povtoruvanje na fizicki i verbalni napadi od strana na soucenik od istiot klas vo edno uciliste. ( napomenuvam deka toa trae so godini, razgovarano e so site relevantni faktori vo ucilisteto rezultatot e nepromenet. ) Ve molam odgovor kolku e mozno pobrzo

Blagodaram

Изменето од dabe - 29.Октомври.2009 во 16:48
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:09
Доколку училиштето не преземе ништо се бара помош од просветен инспекорат при локална самоуправа или директно во државниот инспекторат. Нормално за тоа се информира училиштето дека проблемот ќе излезе надвор од училиште а и дека ќе се поднесе и кривична пријава против ученикот кој го малтретира својот соученик. Чим се почне со процедура за изнесување на проблемот надвор од училиште веднаш стануваат агилни сите, дотогаш некако работите не се доживуваат сериозно и секогаш се осудуваат и двете страни.
За жал по нашите училишта има многу малтреитари неда од своите соученици.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:29
Originally posted by dabe dabe напиша:



koja e postapkata za zastita na ucenik od postojanoto povtoruvanje na fizicki i verbalni napadi od strana na soucenik od istiot klas vo edno uciliste. ( napomenuvam deka toa trae so godini, razgovarano e so site relevantni faktori vo ucilisteto rezultatot e nepromenet. ) Ve molam odgovor kolku e mozno pobrzo

Blagodaram

Отпиши го од тоа училиште или искрши му ги колената на скотот што ти го малтретира детето-од училиштето и од МОН нема да ти помогнат зошто едноставно не им е гајле а и не се способни да се справат со тој вид на проблеми...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 20:00
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by dabe dabe напиша:



koja e postapkata za zastita na ucenik od postojanoto povtoruvanje na fizicki i verbalni napadi od strana na soucenik od istiot klas vo edno uciliste. ( napomenuvam deka toa trae so godini, razgovarano e so site relevantni faktori vo ucilisteto rezultatot e nepromenet. ) Ve molam odgovor kolku e mozno pobrzo

Blagodaram

Отпиши го од тоа училиште или искрши му ги колената на скотот што ти го малтретира детето-од училиштето и од МОН нема да ти помогнат зошто едноставно не им е гајле а и не се способни да се справат со тој вид на проблеми...


Кршењето на колена или на главата ќе доведе само до друго насилство. Затоа бори се со духот не со мускулите. Поднеси пријава, пробај со некој метод да постапиш со детето кое го малтретира твоето дете, зборувај, мотивирај, со убаво...
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 20:59
А во меѓувреме додека ти изиграваш ганди и зборуваш,мотивираш,поднесуваш пријави и сл.матканици по бирократските лавиринти на Македонското образование некој секојдневно ќе се изживува врз твоето дете што ќе резултира со трауми и анаксиозност и сл.

Ова е огромен проблем кој кај нас се зема здраво за готово-демек деца нека се тепаат ке им помине а не се свесни дека малтретираните деца можат да сносат трајни последици како и да дојде не дај боже до самоубиство.А најголема казна што ќе ја добие психопатот е укор од класен раководител или намалување на поведение...

Затоа мој совет ви е-ако ви го чепка некој детето одете и утепајтего од ќотек.
Ни мене не ми се допаѓа што е вака нити пак сакам да е вака ама што е тука е сватете-Македонија е див запад моментално и владее правилото на посилниот...

Изменето од Zajcef - 29.Октомври.2009 во 21:01
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 22:21
Друже Зајцев со сила нема убавина. Имаше едно дете кое често го малтретиравме до осмо одделение, му помогна само трпението да заврши осмо, со ќотек, па више од наша страна не е малтретиран, значи реши со трпение, а не со одмазда.намигнување
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 23:17
Знам и ние малтретиравме едно во основно и криво ми е што не ни ги скрши забите зошто сеа јас имам грижа на совест..
А тоа со трпението ништо не решил само што добил некоја траума-секогаш ќе има некој да го малтретира-ние во основно некој друг во средно и т.н.единствен начин за излез од тој круг е да се покаже сила и кон тие што го малтретираат...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 06:35
Гледаш...
И сепак зборуваме за правото на ученикот. А основното право на секој е право на лична среќа. Доколку ова право е оттуѓиво за некој ученик без разлика на народност, за тоа постојат посебни служби кој би се погрижиле за децата.
Кон врв
dabe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dabe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 09:04

Vi blagodaram na site za odgovorite. Tocno e toa deka vece probuvaat da ni ja nametnat vinata i deteto da ni go prefrlat vo drugo oddelenie so obrazlozenie deka decata moze da se zastitat samo ako se odvojat. No nie ne go sakame toa za naseto dete bidejci smetame deka nema portebno dopolnitelno da ni go traumatiziraat deteto so toa sto ce go odvojat od drugarite. Obrazlozenie ako go prefrlime drugoto dete, tamu ce ni pravi problemi. Uzas, nema pravda, nitu pak razbiranje, a nie mislevme deka toa se pedagozi koi se grizat za vospituvanjeto na decata i niv im ja doveruvame idninata na nasite deca.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 09:46
Originally posted by dabe dabe напиша:


Vi blagodaram na site za odgovorite. Tocno e toa deka vece probuvaat da ni ja nametnat vinata i deteto da ni go prefrlat vo drugo oddelenie so obrazlozenie deka decata moze da se zastitat samo ako se odvojat. No nie ne go sakame toa za naseto dete bidejci smetame deka nema portebno dopolnitelno da ni go traumatiziraat deteto so toa sto ce go odvojat od drugarite. Obrazlozenie ako go prefrlime drugoto dete, tamu ce ni pravi problemi. Uzas, nema pravda, nitu pak razbiranje, a nie mislevme deka toa se pedagozi koi se grizat za vospituvanjeto na decata i niv im ja doveruvame idninata na nasite deca.

Сите така мислат на почетокот-претпоставувам по мали деца имате-ќе се навикнете со време
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
dabe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dabe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 10:46

Zosto moram da se naviknuvam na nasilstvo???? Povece preferiram druzenje i ljubov.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 11:43
Не мислев да се навикнете на насилство туку на нефункционалноста на нашиов образовен систем...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.