Испечати | Затвори го прозорот

Правата на учениците

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16361
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 17:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Правата на учениците
Постирано од: gagaDNZ
Наслов: Правата на учениците
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 13:45
Dali ucenicite imaat odredeni prava vo ucilistata ili pravat se kako sto ke kaze nastavnikot,makar i da e pogresno??????

Dokolku profesorot napravi dogovor so ucenicite 3 casa predavanje a eden cas ispituvanje ,dalie dobro nareniot cas za koe im e najaveno deka ke ucat nova lekcija da im dade nenadeen test????????????

i ako nekoj znae koi prava gi ima ucenikot vo ucilistata a kkoi nastavnikot moze da gi napise zatoa sto tuka na forumov ima mn.nastavnici i profesori



Коментари:
Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 09:34
mozebi nastavnikot bil nespremen za predavanje, pa dal nenadeen test, ... a ucenikot treba ako si gi izvrsuva svoite zadaci redovno, nenadejniot test nema da mu padne tesko ....

nekogas ne ucea , da ziveeme i rabotime kako da sekogas ke bide mir , a da bideme spremni kako da utre ke bide vojan...

ne bea losi tie misli


Постирано од: defma
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 10:57
Како наставниците, така и учениците имаат свои права во училиштата, но едно мора да се сфати дека училиштата се воспитно-образовна установа, што значи дека учениците одат во училиште да учат, а не само да бидат физички присутни.
Многу често и ние правевме договори со наставниците, ама не се почитуваа, секогаш и кога ќе бевме предупредени за испрашување, секогаш имаше неспремни и незадоволни и секогаш се обидувавме да го одложиме истото.Што значи дека секој треба да си ги почитува своите обврски во училиштето.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 11:12
Prava na ucenicite:
...da im se obezbedat uslovi za ucenje
... nikoj nema pravo fizicki da gi kaznuva
...nikoj nema pravo da gi navreduva, izlozuva na podsmev, kritikuva i psihicki maltretira
... da im se obezbedi bezbednost i zashtita vo odvivanjeto na obrazovnite zadaci
..da im se obezbedi pomosh pri teshkotii preku  ucenjeto vo forma na dopolnitelna nastava
...da im se obezbedi nadgradba na znaenjata preku forma na dodatna nastava
...da im se obezbedi nadgradba na veshtinite i sposobnostite preku  forma na slobodni ucenicki aktivnosti
... da im se dozvoli pismena forma na odgovaranje dokolku za usno postojata poteshkotii ( peltecenje, trema)
...da im se obezbedi usno odgovaranje dokolku nemozat svoite znaenja da gi prezentiraat pismeno poradi izvesni poteshkotii
..da im se obezbedi pauza )odmor) megju casovite...

od ponudenite proizleguvaat obvrski... da se pocituvaat... i dokolku ne se pocituvaat za prekrsh*telite postojat zakonski odredeni sankcii usvoeni od nastavnickiot sovet...


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 02:01
mamamd ТИ СИ ПРОСВЕТЕН РАБОТНИК???   ДА МИСЛАМ СИГУРНО ДА!!!

ИМА ЛИ ВО ТОЈ ВАШ ПРАВИЛНИК И МАЛТЕТИРАЊЕ (ПСИХИЧКО - ФИЗИЧКО) ОД СТРАНА НА СОУЧЕНИЦИ???

МНОГУ МИ Е БИТНО!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 06:12
Originally posted by smizla smizla напиша:

mamamd ТИ СИ ПРОСВЕТЕН РАБОТНИК???   ДА МИСЛАМ СИГУРНО ДА!!!

ИМА ЛИ ВО ТОЈ ВАШ ПРАВИЛНИК И МАЛТЕТИРАЊЕ (ПСИХИЧКО - ФИЗИЧКО) ОД СТРАНА НА СОУЧЕНИЦИ???

МНОГУ МИ Е БИТНО!!

...da ima ..vo delot obvrski na ucenicite...zabrani i kazni...  odnosno vo godishnite programi z arabota na direktorot...psihologot...nastavnickiot sovet...se opfateni kaznite koi sleduvaat za vakvi nemili pojavi vo obrazovanieto...vo mnogu ucilishta so ova se zapoznavaat ucenicite i roditelite na pocetokot na ucebnata godina...t.e. im se delat broshuri...vo nekoi ucilishta voopshto ne se pridava znacenie iako sprecuvanjeto na ovie pojavi e osnovnata zadaca na ucilishnite psiholozi..rabota so deca so narusheno odnesuvanje...bidejki maltretiranjeto na soucenicite spagja vo kategorija..narusheno...devijantno odnesuvanje...


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 08:55
Е да навистина не се придава значење, или пак оној МАНГУПОТ е нечијо ДЕТЕНЦЕ и тука завршува приказната. Кога и дадов до знаење на учителката за тоа што се случува, НИЕ бевме виновни... Зборуваме оак на иста ТЕМА следната година и сега таа го РЕШАВА случајот, на начин на кој мислам дека не е баш ОК.
Но здравје од Септември 5-то одд., и мењање на Школо...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Ноември.2008 во 23:26
..problemite se reshavaat... sekade ima po nekoj problematicen ucenik...zatoa postojat roditelskite sredbi... priemnite denovi kaj psihologot...so prefrluvanje na deteto i promena na poznatata sredina, drugarcinjata  se kaznuva samo zatoa shto bilo primerno...a problematicniot se nagraduva ...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 09.Ноември.2008 во 23:54
videte vo gimnazija ohrid na prm.

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Gravedigger
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 21:47
Малце на друга тема ќе свртам сеа, али да не отварам друга тема за бзв, ова ќе послужи за да си прашам, пошто е нај соодветна. Вака сеа, мермаид гледам ти повеќе се разбираш, па сакам да те прашам дали е дозволено професорите на часот кога предаваат да зборуват за политиката на нашата држава? . За моменталната политика што ја имаме во Македонија, со критикување на партиите, пратениците и симпатизерите на одредена партија... не за политиката која ја воделе александар македонски, филип, трајко, петко... 

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 22:19
...da bideme realni od politika ne treba ni p da ima vo obrazovanie ama daleku sme nie od nekoi normi. po ravilo casovite treba da se vodat samo  pod mentorstvo na profesorot a ucenicite da bidat tie shto aktivno kje polemiziraat...ama. Za politika obicno zboruvaat profesori-kandidati za direktorska funkcija ili razresheni direktori...sega profesori...  nedozvolivo e... ama kako mnogu raboti i ova minuva... 


Постирано од: Gravedigger
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 22:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...da bideme realni od politika ne treba ni p da ima vo obrazovanie ama daleku sme nie od nekoi normi. po ravilo casovite treba da se vodat samo  pod mentorstvo na profesorot a ucenicite da bidat tie shto aktivno kje polemiziraat...ama. Za politika obicno zboruvaat profesori-kandidati za direktorska funkcija ili razresheni direktori...sega profesori...  nedozvolivo e... ama kako mnogu raboti i ova minuva... 


Извини што сум погрешил никот, мозокот ми беше пуштен на пасење...
Незнам што му е целта на професорот, али стално ја напаѓа опицијата и ги вреѓа сите симпатизери. Дали може некаде да се пријави и да се превземат некакви мерки или ... ?



-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 23:08
... pa toa obicno se pravi vo drzaven prosveten inspektorat...ama tie ne reagiraat po anonimki... eventualno roditelite da otvorat diskusija na roditelska...ili na sostanokot na Sovet na roditeli... moj sovet... mozesh da iskucash pismo..nikako na raka i so svoj rakopis,anonimno...ili da napishesh deka e od grupa  ucenici...da go dostavish po poshta do direktorot na ucilishte...ucilishen psiholog/pedagog...no da si molcish...bidejki mozesh da si nashtetish..obicno takvite lugje se odmazdlivi... 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 07:56
... i ovie se ucenici...i tie imaat prava...osnovnoto...pravoto na obrazovanie im e odzemeno.. dali .Dnevnik uspea da istera do kraj edna humana akcija kje pokaze deneshniot den...

Денеска училишно ѕвонче за децата во болница

Се надеваме дека надлежните нема да не' излажат како пред еден месец и навистина ќе ангажираат наставник, велат родителите

По повеќе од дваесет години, денеска конечно во Клиничкиот центар ќе влезе наставничка за да им одржи час на децата што долго се во болница, најавија од Кабинетот на градоначалничката на Општина Центар. По двомесечно инсистирање на редакцијата „Дневник“ да им се овозможи настава на болните деца, што е нивно законско право, Министерството за образование и Општината го согледале пропустот и решиле да ангажираат наставник. Градоначалничката Виолета Аларова купила книги за децата и лично ќе им посака среќа на првиот час.

- Големо задоволството ми е да им помогнам на децата во болница. Ним не треба да им помагаат само родителите и лекарите, туку целото општество - вели Аларова.Од Министерството за образование рекоа дека иако е донесен предлог-буџетот за 2009 година, тие ќе вметнат ставка за ангажирање наставник.

- Многу сериозно го разгледавме проблемот. Побаравме од Општината да ни достават податоци за децата за да знаеме каков наставник да ангажираме - вели Дарко Митевски, државен секретар во Министерството.Инспекторката за основно образование, Вида Крстева, вели дека имаат комплетен список со деца што се долго во болница и дека наставата ја приспособиле на нивната возраст.

Според Законот, основно образование е задолжително за децата во основните училишта, но и во здравствените установи. Министерството може да вработи наставник без да објави конк*рс, кој ќе трае 30 дена, како што се вработуваа наставниците по веронаука. Децата, родителите и лекарите се надеваат дека надлежните ќе го исполнат ветувањето и дека денеска навистина ќе влезе наставник во болничките соби.

- Би биле навистина разочарани ако пак никој не се појави. И пред еден месец најавија дека сигурно ќе дојдат. Децата беа разочарани, а родителите изненадени од несериозноста на институциите - вели мајка на едно дете.

...nema potazna slika od razocaranoto detsko lice, poveseli   oci od oci na dete koe iscekuva




Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 20.Ноември.2008 во 16:05
Јас лично мислам дека учениците имаат права...и во голем дел се почитуваат.Тоа како ќе каже наставникот е во ред,бидејки тој го има крајниот збор.
Е сеа што се однесува на 3часа предавање 1 повторување...сметам дека е ОК,меѓутоа учениците треба да бидат секогаш подготвени за повторување без разлика дали треба да се предава или не.Писмена се закажува по математика,англиски македонски и незнам што уште,а се друго може да биде ненадејно.Всушност сметам дека токму така треба да се оценува(ненадејно)бидејки само тогаш ќе се види кој колку учи,а не да седне некој пред тест се да набуба и по 2 дена нема појма кои се лекциите бидејки наученото на памет брзо се заборава.
Ученикот има право на образование,а има обврска да ја посетува наставата редовно и да биде подготвен за час.Мислам дека ова е најважното право на ученикот


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 05:27
 i konecno..decata od bolnicite...kje stanat ucenici

Митровска е првата наставничка во бел мантил

Единствено што посакувам е добро здравје за децата, се' друго ќе надоместиме, вели Андријана Митровска,наставничка на децата во болница

Како малечка сакав да бидам докторка, ама дипломирав на Педагошкиот факултет. Со оваа работа ми се исполнија двата сона, вели Андријана Митровска, првата наставничка што ќе ги учи децата што мора подолго да останат во болница.Таа пред неколку месеци во Министерството за образование оставила куса биографија со напомена дека би работела со деца ако треба и волонтерски.

- Знам дека пред мене е тешка задача, можеби многу потешка од таа што ја имаат моите колеги во училиштата, оти ќе работам со деца на кои им треба повеќе внимание од вообичаеното. Се чувствувам силна да им го дадам тоа на децата. На Детската клиника дознав дека Светлана Христова-Јоциќ пред дваесетина години била последната наставничка во болница, па за мене ќе биде посебно задоволство да го продолжам нејзиниот пат. Ќе ми биде големо олеснување ако ми ги пренесе своите искуства - вели Митровска.Митровска потекнува од работничко семејство и секогаш се трудела самата да се избори за тоа што го сака.

- Имам многу трпение и умеам со деца. Волонтирав и работев како замена во неколку училишта и секогаш на учениците им бев слабост. Вчера се запознав со правилата на клиниката, а денеска ќе се видам и со некои од децата. Треба да носам бел мантил, а по потреба и заштитна маска. Се надевам дека ќе добиеме училишни материјали, но најважно е здравјето на децата - раскажува наставничката.Митровска е загрижена за времето за подготовка за наставната програма, но вели дека и' помогнале директорките од основните училишта во Општина Центар. Од Општината најавија дека ќе ја вработат штом ќе добијат дозвола од Министерството за образование.

Музичарите ќе подарат прибор

Дел од македонската музичка естрада деновиве ќе донира училиштен прибор за децата во болница. Тие во координација со новата наставника на децата ќе им подарат се' што им е потребно непречено да ја следат наставата. Веќе сме организирани и сакаме да им подариме на децата, прво насмевка и желби побргу да оздрават, а потоа куп фломастери, пенкала, моливи, тетратки, гуми за бришење и се' што ќе им падне на памет - велат музичарите.

...sekoja cest i za humanosta... kje zdogledame malku vedrina na detskite lica.




Постирано од: dabe
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 16:41


koja e postapkata za zastita na ucenik od postojanoto povtoruvanje na fizicki i verbalni napadi od strana na soucenik od istiot klas vo edno uciliste. ( napomenuvam deka toa trae so godini, razgovarano e so site relevantni faktori vo ucilisteto rezultatot e nepromenet. ) Ve molam odgovor kolku e mozno pobrzo

Blagodaram


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 17:09
Доколку училиштето не преземе ништо се бара помош од просветен инспекорат при локална самоуправа или директно во државниот инспекторат. Нормално за тоа се информира училиштето дека проблемот ќе излезе надвор од училиште а и дека ќе се поднесе и кривична пријава против ученикот кој го малтретира својот соученик. Чим се почне со процедура за изнесување на проблемот надвор од училиште веднаш стануваат агилни сите, дотогаш некако работите не се доживуваат сериозно и секогаш се осудуваат и двете страни.
За жал по нашите училишта има многу малтреитари неда од своите соученици.


-------------


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 17:29
Originally posted by dabe dabe напиша:



koja e postapkata za zastita na ucenik od postojanoto povtoruvanje na fizicki i verbalni napadi od strana na soucenik od istiot klas vo edno uciliste. ( napomenuvam deka toa trae so godini, razgovarano e so site relevantni faktori vo ucilisteto rezultatot e nepromenet. ) Ve molam odgovor kolku e mozno pobrzo

Blagodaram

Отпиши го од тоа училиште или искрши му ги колената на скотот што ти го малтретира детето-од училиштето и од МОН нема да ти помогнат зошто едноставно не им е гајле а и не се способни да се справат со тој вид на проблеми...


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:00
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by dabe dabe напиша:



koja e postapkata za zastita na ucenik od postojanoto povtoruvanje na fizicki i verbalni napadi od strana na soucenik od istiot klas vo edno uciliste. ( napomenuvam deka toa trae so godini, razgovarano e so site relevantni faktori vo ucilisteto rezultatot e nepromenet. ) Ve molam odgovor kolku e mozno pobrzo

Blagodaram

Отпиши го од тоа училиште или искрши му ги колената на скотот што ти го малтретира детето-од училиштето и од МОН нема да ти помогнат зошто едноставно не им е гајле а и не се способни да се справат со тој вид на проблеми...


Кршењето на колена или на главата ќе доведе само до друго насилство. Затоа бори се со духот не со мускулите. Поднеси пријава, пробај со некој метод да постапиш со детето кое го малтретира твоето дете, зборувај, мотивирај, со убаво...


-------------


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:59
А во меѓувреме додека ти изиграваш ганди и зборуваш,мотивираш,поднесуваш пријави и сл.матканици по бирократските лавиринти на Македонското образование некој секојдневно ќе се изживува врз твоето дете што ќе резултира со трауми и анаксиозност и сл.

Ова е огромен проблем кој кај нас се зема здраво за готово-демек деца нека се тепаат ке им помине а не се свесни дека малтретираните деца можат да сносат трајни последици како и да дојде не дај боже до самоубиство.А најголема казна што ќе ја добие психопатот е укор од класен раководител или намалување на поведение...

Затоа мој совет ви е-ако ви го чепка некој детето одете и утепајтего од ќотек.
Ни мене не ми се допаѓа што е вака нити пак сакам да е вака ама што е тука е сватете-Македонија е див запад моментално и владее правилото на посилниот...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 22:21
Друже Зајцев со сила нема убавина. Имаше едно дете кое често го малтретиравме до осмо одделение, му помогна само трпението да заврши осмо, со ќотек, па више од наша страна не е малтретиран, значи реши со трпение, а не со одмазда.намигнување

-------------


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 23:17
Знам и ние малтретиравме едно во основно и криво ми е што не ни ги скрши забите зошто сеа јас имам грижа на совест..
А тоа со трпението ништо не решил само што добил некоја траума-секогаш ќе има некој да го малтретира-ние во основно некој друг во средно и т.н.единствен начин за излез од тој круг е да се покаже сила и кон тие што го малтретираат...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 06:35
Гледаш...
И сепак зборуваме за правото на ученикот. А основното право на секој е право на лична среќа. Доколку ова право е оттуѓиво за некој ученик без разлика на народност, за тоа постојат посебни служби кој би се погрижиле за децата.


-------------


Постирано од: dabe
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 09:04

Vi blagodaram na site za odgovorite. Tocno e toa deka vece probuvaat da ni ja nametnat vinata i deteto da ni go prefrlat vo drugo oddelenie so obrazlozenie deka decata moze da se zastitat samo ako se odvojat. No nie ne go sakame toa za naseto dete bidejci smetame deka nema portebno dopolnitelno da ni go traumatiziraat deteto so toa sto ce go odvojat od drugarite. Obrazlozenie ako go prefrlime drugoto dete, tamu ce ni pravi problemi. Uzas, nema pravda, nitu pak razbiranje, a nie mislevme deka toa se pedagozi koi se grizat za vospituvanjeto na decata i niv im ja doveruvame idninata na nasite deca.


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 09:46
Originally posted by dabe dabe напиша:


Vi blagodaram na site za odgovorite. Tocno e toa deka vece probuvaat da ni ja nametnat vinata i deteto da ni go prefrlat vo drugo oddelenie so obrazlozenie deka decata moze da se zastitat samo ako se odvojat. No nie ne go sakame toa za naseto dete bidejci smetame deka nema portebno dopolnitelno da ni go traumatiziraat deteto so toa sto ce go odvojat od drugarite. Obrazlozenie ako go prefrlime drugoto dete, tamu ce ni pravi problemi. Uzas, nema pravda, nitu pak razbiranje, a nie mislevme deka toa se pedagozi koi se grizat za vospituvanjeto na decata i niv im ja doveruvame idninata na nasite deca.

Сите така мислат на почетокот-претпоставувам по мали деца имате-ќе се навикнете со време

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: dabe
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 10:46

Zosto moram da se naviknuvam na nasilstvo???? Povece preferiram druzenje i ljubov.


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 11:43
Не мислев да се навикнете на насилство туку на нефункционалноста на нашиов образовен систем...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:10
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Не мислев да се навикнете на насилство туку на нефункционалноста на нашиов образовен систем...

pochnav da si dobivam dobri ocenki otkako naviknav na nefunkcionalnosta na ocenuvanjeto...


-------------


Постирано од: dabe
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:40


Naseto dete e odlicen ucenik i nema problemi so ocenite, nitu pak so nitu edno drugo dete kako vo ucilisteto taka i nadvor od nego. Si ima svoi drugari i so nikoj drug ne e vo knflikt, Drugoto dete ima problem i so uspeh, a i so odnosite so drugi deca


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:48
Кога сакаме да надминеме конфликтна ситуација постапката е таа. Кога станува збор за основно училиште наставниците имаат право САМО да повикаат родител, да го информираат дека детето ке добие укор од класниот раководител, одделенскиот совет и наставничкиот колегиум. Според законот НЕ СМЕАТ да го избркаат од училиште се додека не добијат согласност од некое друго училиште дека ќе го примизбунетост
Сега веројатно заради задолжителното средно истите правила ке важат и за средните училишта. Тие досега сееја да бркаат, отсега ке видиме.
Се додека законите ги носат лаици, се додека секој си зема за право да им кажува наставниците како да работат, како да не ги малтретираат психички ( а не дај боже да се обидат физички) образованието ке ни биде такво какво е, односно ученика ќе удри професорка, ученик ќе вади нож на професор а  другите ќе одобруваат.изненадување Епа ако некој смее на професорите, зошто не би смеел на соученицитезбунетост Сите ние сакаме закони, ама да не важат за нашите деца.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:54
treba da im se dade i ...pravo da izmlatat nekoj  profesor,..osobeno na tie od pogornite klasovi !намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: dabe
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:58


Znaci nikoj ne vodi griza dali maltretiranjeto ce predizvika psihicki posledici kaj deteto kako licnost koj doprva se gradi. Aktinvosti ce se prevzemat samo dokolku dojde do teski fizicki povredi kaj bilo koe od decata.A so ogled na tekot na vremeto kako decata rastat i toa moze da se sluci kako kraen epilog na nastanite. Ako nie ne mozeme da gi sprecime da se odnesuvaat nasilno vo osnovno uciliste sto ce se sluci vo sredno? Zar ne sme lugje koi za razlika od zivotnite imame dar da se razbirame so razgovor i dogovor? Zalno


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:35
Е сега,различните мислења и искази значат демократија и тоа е во ред,права за секого,но И ОБВРСКИ И ДОЛЖНОСТИ,инаку во паметните општества постојат приватни училишта и државни ,класите се знаат и секој си го знае местото и секоја багра не може да се прибере во исто училиште,мислам и на ученик и на просветен работник.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 07:00
Правата на учениците се дел од правата на децата (односно тие треба да важат сегде). Училиштата за да ги заштитат децата од насилство во училиштата поставија обезбедување кое го плаќаат родителите. Но обезбедувањето ги брани ’’детските права’’ само до оградата на школскиот двор. Натаму обврската е на родителите, државата. Но, дали тие ја извршуваат својата задача?
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=1894&ArticleID=129232 - - Тинејџерите за пари „рекетираат“ соученици


-------------


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 14:29
учениците немаат и нема ни да имаат правалутина
Добив 1 по физика дури бев отсутен (оправдано, болен бев)
и ај сега зборувај за праваизненадување


-------------


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 14:31
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

учениците немаат и нема ни да имаат правалутина
Добив 1 по физика дури бев отсутен (оправдано, болен бев)
и ај сега зборувај за праваизненадување

епа отсутен си бил тоа е причина...
абе фолки не гледај ти основно сега средно си тука има други закони


-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 14:35
јас колку што знам несмее ученик да добие оцена непрозиван и отсутентрепкање

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 15:24
jas kolku shto znam treba da pushtat po WC, a ne da stiskam cel chasлутина pa zor e be lugjeголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 18:34
Ма какви наставници ималутина
Уфф...посебно во моево школо...
Мене ми стави македонски таа тројче, додека бев отсутна и од проста причина што не сум се однесувала примерно, што нема врска, јас се плашам од неа, па камо ли да и прозборам на час...
После, ликовно ми стави четворка (изненадувањеплачење) само заради тоа што не го знае татко ми...Тачние, не е сигурна дали потекнувам од ОК фемили...
И на другар му ставаат помали оценки поради тоа што изгледал `чудно`
Е ај сеа?
Сварно не е фер...тага


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 18:38
Мене блузата од нирвана најмногу ми ја мразаттага И единици си добивам ради неа на одговарање. Ама затоа бубаличкиот дукс го ставам над неа кога одговарам во последно времетрепкање

гандиев метод, чупетрепкање ...ами незнам јас....не разбрав... не ве слушнав.....намигнување... Ми успева кај многу процесори...упс , професориголема%20насмевка



-------------


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 17:43
добро, вака, едно прашање до сите форумџии...

Абе имаат учениците право да носат долга коса (не ученичките туку учениците)...????

Многу неубаво се однесуваат професориве пошто носам долга коса и се облекувам малце повеќе во црно....односно, изгледам „швркнато“плазење


-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 20:32
ха...самиот велиш дека изгледаш „швркнато“...како да се однесуваат професорите?
 има кодекс на облекување.
значи се облекуваме според пригодата,нели?
а како би се однесувале вие,учениците,кога професорите би се облекувале„швркнато“голема%20насмевка


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 21:00
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

добро, вака, едно прашање до сите форумџии...

Абе имаат учениците право да носат долга коса (не ученичките туку учениците)...????

Многу неубаво се однесуваат професориве пошто носам долга коса и се облекувам малце повеќе во црно....односно, изгледам „швркнато“плазење


А колку долгата коса може да му смета на ученикот ( конкретно за машки ) во неговото учење или однесување?
Кај нас имаше случај еден мој другар да биде приморан да си ја скрати косата поради постојаните навали од класната од типот: “Скрати ја косата, на што личиш, не е за машко долга коса“ итн... “Ти смета при учење и пишување“ А женските што имаат шишки од кои не им се гледаат очите а изненадување Не треба и тие да се скратат? А оние што имаат долги, налакирани нокти а? Па со разни декорации? А оние што идат со три тони шминка на нив ко да одат во диско? На таквите треба да им се дотера умот, а не на машките со долги коси.
Колку што знам јас, кога го читав кодексот на училиштето никаде не пишуваше дека машките ученици не смеат да имаат долга коса или да има определена дозволена должина.
И бај д веј, секогаш постојат стегачи за коса, или т.н. венчиња голема%20насмевка





Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 21:04
тоа ми беше зборот Литиум
за жал сите норми се тотално изместени
не би да звучам сега ко старо дрндало,ама порано се знаеше како се оди во училиште.
на што личи кога ученичка излезе пред табла со голо меше и дооолги шарени нокти,нашминкана ко за во кафаназбунетост
 


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 08:14
Многумина го сметаат за швркнато, затоа така го пишав и тоа во наводници...
А коа ќе видиш , па и не е толку ненормално... не се шминкам, немам лакирани нокти, не носам штикли... па што има толку неубаво во моето, а?

имаме и професори кои се облекуваат пошвркнато од мене...


И кога ќе ги истрижат нив, тогаш и јас ќе се истрижам, кога ќе престанат да се облекуваат како што си сакаат тогаш и јас ќе престанам, кога ќе се воведат некои правила што ќе бидат прифатени од сите (и професори и ученици) и јас ќе престанам да носам црна облека.... во спротивно ќе продолжам да го избегнувам директорот по ходници за да не му трекне да `ржи, а „маскирното гим одело“ ќе го носам само на скоривањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка




-------------


Постирано од: nena_princess
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 15:01
ШтооооооОооооо ??? Права? Каков е тој збор? никогаш не постоеле права ни па ќе постојат права на ученици

-------------
Секогаш бори се за она што го Сакаш и верувај ќе успееш ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Август.2010 во 13:43
Tokmu za pravata na decata- ucenicite
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8610101509&id=13&prilog=0&setIzdanie=22052 - Учители, родители и детето во нас


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk