IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
nikec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 22:23
Na 12volt ima 10A /XP PACK2

sreken den
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 01:58
Originally posted by nikec nikec напиша:

Na 12volt ima 10A /XP PACK2Апсолутно ти треба нов PSU. Без разлика дали планираш да се подновиш сега или за некое време ти треба PSU(над 20 ампери на 12v - и околу 500w вкупно).Така ќе си сигурен па било какви делови да купиш во иднина.

Дефинитивно ти треба нешто поново - ако имаш услови тогаш плоча Intel P956(барај ASUS),Intel Core 2 Duo 4300- е најевтин a e бомба процесор и многу добар за фризирање.....ATI Radeon X1600PRO e OK a (X1950PRO Exтреме е фантазија ама скапа). Ова е една најефтина варијанта можеби ќе најдиш поефтини конфигурации од AMD X2 ама Core2Duo е дефинитивно далеку подобра платформа.Ако немаш доволно пари тогаш барај АМД athloni (платформа 754 постара) или 939 понова.
Изменето од zigi - 02.Јуни.2007 во 02:21
REBEL CODE
Кон врв
sachma Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sachma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 12:23
Dali moze nekoj da mi pomogne so podesuvanje na portite na ruter marka level1 za da raboti emule
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 09:39
Bidi poprecizen gi ima povekje vidovi na levelone... koj e tvojot? Pisuva i brojcinja i bukvi pokraj levelone...
A kaj ti e priracnikot za upotreba t.e. manual?
Vidi na stranata na proizvoditelot dali ima firmware i manual vo slucaj da nemas.

Standardno za router e: ja vnesuvas adresata na router-ot vo web browser-ot i posle podesuvas. Za da vidis koja adresa ja ima routerot (ako ne znaes)... idi Start ---> Run pisi cmd i tamu pisi ipconfig
Standardgateway ti e adresata na router-ot.

Portite za eMule se (barem kaj mene ovie se otvoreni):
TCP 4662
UDP 4672

TCP 4661
UDP 4665

TCP 32603
UDP 7753
Кон врв
LSD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LSD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 13:13
Ima eden problem so kompjuterot neznam so mu e.Ne stalno ama po nekogas mi se ukocuva ili koga ke mi se pojavi desctopot ili pred toa.I stalno pred da se ukoci zvucnicite mi suskaat.pozz
Кон врв
Lancelot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lancelot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:38
И јас да ве прашам нешто пошто си имам мака.
Вака значи: хард дискот ми беше преполн и пробав да срежам нешто и ке го ставам цедето (ДВД) ке стаса до 3% и ке поминат некои 5 мин и престанува некој ерор дава. И тоа ако е цедето х16 јас го ставам на 8 пред некој ден изрежав обично цд, е со ова до 3% што стаса ај си викам да не е сјебано цедето пробав со ште три други истото ми го дава, мислев дека е до нерото пробав со друга програма исто пак, го испразнив и хардот значи на ц од 60 гига 10 се слободни и пак ремети... е пошто со прошлиот компјутер имав слично искуство ама разликата беше што режеше ама многу долго и после златниот формат ко нов беше, а пред некое време режев двд и место предвидените 8-9 мин го режеше некои си пола саат. Значи јас мислам дека треба еден формат пошто од декември од лани ми е земен комјутеров и не е форматиран... ама како у меѓувреме да успеам да ги изрежам стварите за да го форматирам? Пробав дефрагмент, диск клин ап и такви ствари исто е пак....
АЈ ве молам некој совет...
ФАЛА
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:50
Stavi nov firmware na snimacot pa povtorno probaj.
Кон врв
Lancelot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lancelot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 15:15
А друже ке те мрзи да ми кажеш на кратко што како иде тоа?
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 15:33
Napisi koja marka na snimac,koj model i koja verzija na firmware.Ke otvoris nero drive speed i se ti pisuva.Primer ako snimacot e Optiarc, model AD 7200A ili AD 7200S i verzija na firmware 1,05 ili 1,06.

Изменето од Audiofil - 26.Октомври.2008 во 15:33
Кон врв
Lancelot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lancelot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 15:45
ТSST Crop CDDVDRW SH-S202J

Serial number SH-S202JFirmware

Firmware version SB01

Тоа ке да е ама како да го сменам?
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:07
Samsung-Toshiba e.Gledam deka taa e posledna verzija.Na kakvi diskovi snimas?Ako se Princo otkaci gi i probaj so drugi.A ako ti se skapi drugite za istata cena kolku sto kosta Princo imas podobri CMC DVD-R 8x po 8 den
www.idc.com.mk
Кон врв
Lancelot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lancelot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:14
Не бе не е до дисковите најчесто ТДК и Вербатим користам, принко режам само ако некој ми даде за него да снимам, така да на сите исто ми прави.... иначе имам режено порано на сите и мука немало, а за читање и преснимување дискови у комјутер не прави проблеми.... да пробам со тоа firmware само како да го сменам? А што е уствари тоа?

Изменето од Lancelot - 26.Октомври.2008 во 16:18
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:37
Eve tuka imas SB02,simni ja i vnesi ja.Pazi:iskluci gi site programi,ako imas disk vo snimacot izvadi go i vo nikoj slucaj dodeka trae flesuvanjeto nemoj da pravis restart.Flesuvanjeto trae nekolku sekundi a potoa samo ke ti kaze deka e gotovo i ke ti pobara restart.Otkako ke napravis restart ke vidis vo Nero Drive Speed dali e verzijata SB02.
Кон врв
Lancelot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lancelot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:45
Еј фала многу друже, ај ке пробам па ке ти казам што сум напраил
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.