Испечати | Затвори го прозорот

Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16304
Датум на принтање: 12.Јули.2024 во 13:04
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!
Постирано од: nikec
Наслов: Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 17:21
Big%20smileBig%20smilepo izvesno vreme rabota  kompjuterot mi se ukocuva  ili paga  ,pri  restart  ne se podiga istiot sviri ?po  nekolku  obidi ke se ukluci  i raboti !toa se slucuva  povremeno? DAJTE MISLENE  Clap

-------------
sreken denКоментари:
Постирано од: Sokol
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 19:03
moze poveke raboti ...harddiskot,procesorot... nesto moze da ti rikne ako ti e star komp.,pobaraj nekoj sto dobro znae da go vidi
 
p.s.najverojatno ne si cackal po sistemski fajlovi i BIOSot


-------------
(\_/)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 19:54
ova ti e hardverski problem
90% garant ti e RAMmemorijata  stom sviri ili eventualno imas problem so ladenjeto


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: zigi
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 03:03
Originally posted by nikec nikec напиша:

Big%20smileBig%20smilepo izvesno vreme rabota  kompjuterot mi se ukocuva  ili paga  ,pri  restart  ne se podiga istiot sviri ?po  nekolku  obidi ke se ukluci  i raboti !toa se slucuva  povremeno? DAJTE MISLENE  Clap


Спушти го SpeedFan http://www.filehippo.com/download_speedfan/ - http://www.filehippo.com/download_speedfan/ , со него провери ја температурата на процесорот, брзината на вентилаторите(ако воопшто работат), и температурата на HDD. Tоа што свири е алармот инициран од BIOS(преку кој што можеш да ги видиш temp/fan-RPM итн). Се уклучува во случај на високи температури на CPU и дефект на вентилаторот - исто така и на некомпатибилна RAM(и други хардвер проблеми).


-------------
REBEL CODE


Постирано од: Biotix
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 13:48
Па колку што знам има разлика во тоа како ти свирир т.е. зависи дали е кратко, испрекинато. или долго може да ти е покрај рамот и процесорот и графичката...


Постирано од: nikec
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:16
 problemot e so grafickata / istata mnogu zagrevala iako raboti kulerot

-------------
sreken den


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:26
мислам дека и мојата графичка ме зафркава, слични проблеми имам и јас.
се средија ли проблемите после замената на графичката?


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:59
taka e
ako pri startanje pravi edno BEEP
grafickata e za menjanje
( koj denes poprava? nikoj)


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 00:04
epa nova grafickaBig%20smile

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: zigi
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 04:27
Originally posted by nikec nikec напиша:

 problemot e so grafickata / istata mnogu zagrevala iako raboti kulerot


Кулерот ептем лесно собира прашина и кога ќе се наталожи повеќе не е ефикасен (поготово ако е од бакар). Исто така ако PC кутијата нема доволно вентилација(2-3 вентилатори) тогаш ќе грее и графичката и CPU.
Проблемот е со симптомот. Сум имал доволно Графички што загреваа и првиот симптом е пикселизација односно мешање на боите на мониторот a никогаш замрзнување на оперативниот. Затоа малку сомнителен е тој симптом во овој случај и кога сум имал сличен(рестартирање) секогаш беше во прашање PSU(power supply unit-односно напојот-поготово со нови Графички гладни за струја) кој е поевтин да го смениш во споредба со нова Графичка. Пази случајно да не те местат за да смениш здрава графичка.PSU исклучиво само над 400W - над 20 ампери на 12v линијата.

А за кулерот можешда го исчистиш од прашина, ама и да го извадиш и да ставиш нов "thermal compound" на чипсетот -за термален трансфер. "Arctic silver" e најпопуларниот јас користам Shin-Etsu MicroSi.


-------------
REBEL CODE


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 21:49
istior problem i jas go imav, non stop mi se restartirase PC-to, na sekoi 10 minuti, ama sega problemot e sreden, ama  se pojavi drug problem, po izvesno raborenje mi se isklucuva Monitorot, se gubi slikata, ne znam so e rabota, ali na nervi mi ide
Ako prodolze vaka, ke kupam nov Monitor, a krivo mi e ovoj e LCD Philips, za dzabe ke go frlam Confused


-------------


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 07:52
Originally posted by zigi zigi напиша:

Originally posted by nikec nikec напиша:

 problemot e so grafickata / istata mnogu zagrevala iako raboti kulerot


Кулерот ептем лесно собира прашина и кога ќе се наталожи повеќе не е ефикасен (поготово ако е од бакар). Исто така ако PC кутијата нема доволно вентилација(2-3 вентилатори) тогаш ќе грее и графичката и CPU.
Проблемот е со симптомот. Сум имал доволно Графички што загреваа и првиот симптом е пикселизација односно мешање на боите на мониторот a никогаш замрзнување на оперативниот. Затоа малку сомнителен е тој симптом во овој случај и кога сум имал сличен(рестартирање) секогаш беше во прашање PSU(power supply unit-односно напојот-поготово со нови Графички гладни за струја) кој е поевтин да го смениш во споредба со нова Графичка. Пази случајно да не те местат за да смениш здрава графичка.PSU исклучиво само над 400W - над 20 ампери на 12v линијата.

А за кулерот можешда го исчистиш од прашина, ама и да го извадиш и да ставиш нов "thermal compound" на чипсетот -за термален трансфер. "Arctic silver" e најпопуларниот јас користам Shin-Etsu MicroSi.


Ова е точно, исто и кај мене се има случено...
Напојувањето беше слабо (односно на граница) за конфигурацијата што ја имам, и при употреба на програм кој користи доста меморија од графичката, предизвикуваше пад на системот, на крај графичката рикна, веќе кај втората графичка кога се јави истиот проблем, јасно беше дека напојувањето е слабо и се смени за појако, така да сега нема проблем.


Постирано од: nikec
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 19:35
otkako ja zameniv gravickata problemot se sredi, kompjuterot raboti odlicno;e sega mozno problemot e

iso napojuvane ova gravicka e mnogu slaba i ne i treba mnogu/pred da se javi problem odvreme slikata

na igrica se smrznuvase vo kocki. ps. conf. e
amd atlon 2000,ddr512 ram-400hz.geforce fx 5200 64mb.kukiste napojuvane 300w/novata.t.e.starata

gravicka sto e stavena e INVIDEA RIVA TNT2 model64 32mb.Ouch

-------------
sreken den


Постирано од: zigi
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 02:14
Originally posted by nikec nikec напиша:

otkako ja zameniv gravickata problemot se sredi, kompjuterot raboti odlicno;e sega mozno problemot e

iso napojuvane ova gravicka e mnogu slaba i ne i treba mnogu/pred da se javi problem odvreme slikata

na igrica se smrznuvase vo kocki. ps. conf. e
amd atlon 2000,ddr512 ram-400hz.geforce fx 5200 64mb.kukiste napojuvane 300w/novata.t.e.starata

gravicka sto e stavena e INVIDEA RIVA TNT2 model64 32mb.Ouch

Dефинитивно ти треба нов PC :). Тоа тнт рива е од камено време(нормално ќе се смрзнува со понови игри). Меѓутоа и geforce5200 не е со директно напојување(so molex-кабел). Безразлика, дефинитино напојувањето не е адекватно и сигурно немаш доволно ампери на 12v линијата. На страната на кутијата мора да има табела со волти,ампери па види  колку ампери имаш на 12в ама ти гарантирам дека немаш доволно - сигурно под 20а. Што ос(Xp itn) имаш?-------------
REBEL CODE


Постирано од: nikec
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 22:23
Na 12volt ima 10A /XP PACK2-------------
sreken den


Постирано од: zigi
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 01:58
Originally posted by nikec nikec напиша:

Na 12volt ima 10A /XP PACK2Апсолутно ти треба нов PSU. Без разлика дали планираш да се подновиш сега или за некое време ти треба PSU(над 20 ампери на 12v - и околу 500w вкупно).Така ќе си сигурен па било какви делови да купиш во иднина.

Дефинитивно ти треба нешто поново - ако имаш услови тогаш плоча Intel P956(барај ASUS),Intel Core 2 Duo 4300- е најевтин a e бомба процесор и многу добар за фризирање.....ATI Radeon X1600PRO e OK a (X1950PRO Exтреме е фантазија ама скапа). Ова е една најефтина варијанта можеби ќе најдиш поефтини конфигурации од AMD X2 ама Core2Duo е дефинитивно далеку подобра платформа.Ако немаш доволно пари тогаш барај АМД athloni (платформа 754 постара) или 939 понова.
-------------
REBEL CODE


Постирано од: sachma
Датум на внесување: 11.Февруари.2008 во 12:23
Dali moze nekoj da mi pomogne so podesuvanje na portite na ruter marka level1 za da raboti emule


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 12.Февруари.2008 во 09:39
Bidi poprecizen gi ima povekje vidovi na levelone... koj e tvojot? Pisuva i brojcinja i bukvi pokraj levelone...
A kaj ti e priracnikot za upotreba t.e. manual?
Vidi na stranata na proizvoditelot dali ima firmware i manual vo slucaj da nemas.

Standardno za router e: ja vnesuvas adresata na router-ot vo web browser-ot i posle podesuvas. Za da vidis koja adresa ja ima routerot (ako ne znaes)... idi Start ---> Run pisi cmd i tamu pisi ipconfig
Standardgateway ti e adresata na router-ot.

Portite za eMule se (barem kaj mene ovie se otvoreni):
TCP 4662
UDP 4672

TCP 4661
UDP 4665

TCP 32603
UDP 7753


-------------


Постирано од: LSD
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 13:13
Ima eden problem so kompjuterot neznam so mu e.Ne stalno ama po nekogas mi se ukocuva ili koga ke mi se pojavi desctopot ili pred toa.I stalno pred da se ukoci zvucnicite mi suskaat.pozz


Постирано од: Lancelot
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 00:38
И јас да ве прашам нешто пошто си имам мака.
Вака значи: хард дискот ми беше преполн и пробав да срежам нешто и ке го ставам цедето (ДВД) ке стаса до 3% и ке поминат некои 5 мин и престанува некој ерор дава. И тоа ако е цедето х16 јас го ставам на 8 пред некој ден изрежав обично цд, е со ова до 3% што стаса ај си викам да не е сјебано цедето пробав со ште три други истото ми го дава, мислев дека е до нерото пробав со друга програма исто пак, го испразнив и хардот значи на ц од 60 гига 10 се слободни и пак ремети... е пошто со прошлиот компјутер имав слично искуство ама разликата беше што режеше ама многу долго и после златниот формат ко нов беше, а пред некое време режев двд и место предвидените 8-9 мин го режеше некои си пола саат. Значи јас мислам дека треба еден формат пошто од декември од лани ми е земен комјутеров и не е форматиран... ама како у меѓувреме да успеам да ги изрежам стварите за да го форматирам? Пробав дефрагмент, диск клин ап и такви ствари исто е пак....
АЈ ве молам некој совет...
ФАЛА


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 00:50
Stavi nov firmware na snimacot pa povtorno probaj.


Постирано од: Lancelot
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 15:15
А друже ке те мрзи да ми кажеш на кратко што како иде тоа?


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 15:33
Napisi koja marka na snimac,koj model i koja verzija na firmware.Ke otvoris nero drive speed i se ti pisuva.Primer ako snimacot e Optiarc, model AD 7200A ili AD 7200S i verzija na firmware 1,05 ili 1,06.


Постирано од: Lancelot
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 15:45
ТSST Crop CDDVDRW SH-S202J

Serial number SH-S202JFirmware

Firmware version SB01

Тоа ке да е ама како да го сменам?


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 16:07
Samsung-Toshiba e.Gledam deka taa e posledna verzija.Na kakvi diskovi snimas?Ako se Princo otkaci gi i probaj so drugi.A ako ti se skapi drugite za istata cena kolku sto kosta Princo imas podobri CMC DVD-R 8x po 8 den
www.idc.com.mk


Постирано од: Lancelot
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 16:14
Не бе не е до дисковите најчесто ТДК и Вербатим користам, принко режам само ако некој ми даде за него да снимам, така да на сите исто ми прави.... иначе имам режено порано на сите и мука немало, а за читање и преснимување дискови у комјутер не прави проблеми.... да пробам со тоа firmware само како да го сменам? А што е уствари тоа?


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 16:37
Eve tuka imas SB02,simni ja i vnesi ja.Pazi:iskluci gi site programi,ako imas disk vo snimacot izvadi go i vo nikoj slucaj dodeka trae flesuvanjeto nemoj da pravis restart.Flesuvanjeto trae nekolku sekundi a potoa samo ke ti kaze deka e gotovo i ke ti pobara restart.Otkako ke napravis restart ke vidis vo Nero Drive Speed dali e verzijata SB02.
http://www.cdr.cz/?rekordery - http://www.cdr.cz/?rekordery


Постирано од: Lancelot
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 16:45
Еј фала многу друже, ај ке пробам па ке ти казам што сум напраил


Постирано од: LSD
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 17:06
Abe ja za mene prasav a ti otvorisi tema


Постирано од: Lancelot
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 22:19
Па не е логично сите проблеми да бидат стваени во една тема?Ако секој отвара тема за секој проблем што ке биде...


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 12:10
А ДА НЕ ГО КУПИ КОМПЈУТЕРОТ ВО "AMC".....


Постирано од: LSD
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 13:04
Jas?


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 12:25
Originally posted by LSD LSD напиша:

Ima eden problem so kompjuterot neznam so mu e.Ne stalno ama po nekogas mi se ukocuva ili koga ke mi se pojavi desctopot ili pred toa.I stalno pred da se ukoci zvucnicite mi suskaat.pozz


Формат и готово како нов ќе е намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: LSD
Датум на внесување: 29.Октомври.2008 во 14:03
Abe format ama 1000den e a sam nezz da napraam i ne cepkam.


Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 15:13

Ako ti se e mnogu 1000 denari za 500 jas ke ti go formatiram.Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 18:28
Ja ke ti pomognam za bes pari i toa sam da si go formatiras samo pisi mi na pp tvoe msn i ke naucis odma sam da formatiras i da ne se zamaras vise oti na denesno vreme e smesno da neznaes da formatiras kompjuter ke te naucam i XP i vista da formatiras pozdrav ne sme ovde na forumov da nudime ceni za format,ako ne sakaas da naucis ja za 200 denari ke ti go formatiram ako e vista za 1500 den

-------------


Постирано од: carce
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 16:40
Mi treba nesto opsto za Ram i Rom memorijata


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 18:02
Imas http://tehnologija.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1394&Itemid=67 - Tuka

-------------


Постирано од: VLA
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 00:18
Da da ne sme ovde za ceni da pokazuvame, mozam i jas da ti ponudam pomos vo reinstalacija nekoi nejasni raboti pozz!!!


Постирано од: letri4e
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 23:37
kompjuterot mnogu mi koci i ako otvaram nekoj folder hard diskot grci ili ako igram nekoja igra otkako ke ja isklucam mnogu koci i grci hard diskot. probav da go defragmentiram ama mi kazva deka ima samo 6% slobodno mesto vo c a nemam mnogu staveno vo c da zafakaat tolku. sto da mu pravam?


Постирано од: luckyboy
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:32
Кога го пуштив компјутерот само горе на левиот агол од мониторот трепкаше една цртичка ( _ ) со бела боја на црна позадина..... Дали некој може да ми кажи за што се работи???

Благодарам....


Постирано од: fanta
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 21:17

zdravo .imam printer epson dx7450 mi treba nekoe programce za resetiranje ketridzite. pobarav so SSC SERVICE UTILITY megutoa ne poddrzuvaa resetiranje na ketridzi od T0711 do 0714. pa dokolku nekoj moze da mi pomogne okolu toa neka pise.
fala


Постирано од: Xelmep
Датум на внесување: 12.Февруари.2009 во 11:45
Originally posted by luckyboy luckyboy напиша:

Кога го пуштив компјутерот само горе на левиот агол од мониторот трепкаше една цртичка ( _ ) со бела боја на црна позадина..... Дали некој може да ми кажи за што се работи???Благодарам....


Treba da instaliras operativen system Windows, Linux ili nesto drugo.


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 04:50
Problemot e koga imam otvoreno internet na pr: Opera so 10-11 tab-ovi i vo isto vreme gledam TV ili snimam nekoj spot nekako temperaturata na CPU odi do 90 stepeni pa ke se spusti malku a se zadrzuva na 50-65 pa ke slezi na 40 i pak odnovo ke se zgolemi.Da spomnam deka imam 2 HDD,Delux napojuvanje od 450w (ne se realni) dali mi treba pojako napojuvanje,nov cooler,koj e koristen 1 god oti nekako se maci procesorot kako da e pod nekoj napon,se plasam da ne izgori a koga ke ja isklucam Opera-ta si raboti bez problem...

P.S. Dali ke mi go preporacate UPS-ot od Anhoch - Hantol 500VA w/AVR PCD500 od 2190den. Fala


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 20:26
Зачисти го малку од прашина кулерот а и ногу табови се тоа и плус телевизија гледање уште неро и некоја игра да си пуштел ! ти го оптеретуваш процесорот со тоа, ако е ослабен кулерот купи нов некој убав ке прашаш а и пастата е еден нај важен елемент на процесорот ја мојот чера го мачкав со паста па сеа ти види

-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 20:42
Fala Dark Hacker za sovetot ke go zacistam cooler-ot samo mislam deka treba nov cooler nekoj podobar a mozno e da e slabo napojuvanjeto a vo vrska so opteretuvanjeto - na stariot kompjuter so Celeron procesor rabotese dobro,bez opteretuvanje ili pak najdobro e da go odnesam na servis


Постирано од: crazygirl27015
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 23:32
heyy mi treba pomos... dali kje sakas da mi kazes kako mozam da napraam format na kom... 4 pati se okrsiv od plakanje po 1000 den da mi go sredat... Aj ako sakas eve ti moj email moni_svx@hotmail.com zz


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 23:52
Originally posted by crazygirl27015 crazygirl27015 напиша:

heyy mi treba pomos... dali kje sakas da mi kazes kako mozam da napraam format na kom... 4 pati se okrsiv od plakanje po 1000 den da mi go sredat... Aj ako sakas eve ti moj email moni_svx@hotmail.com zz


Ајде ја ке ти помогнам малце

-------------


Постирано од: TheRock
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 20:17
eve vaka. posto gledam n forumov dek ima dosta koi se razbirat vo formatiranje na kopm. ke gi prasam site i ke gi zamolam za pomos. Jas imam formatirano dosta komp. i znam kako odi taa postapka. Ama, pri formatiranjeto na eden kopm. imav problemi. Koga dojdov do delot koga treba da go izbrisam veke postoeckiot hard dik i da go zamenam so nov, se javi probremot. Otkako go izbrisav hard diskot, i koga zadadov komanda za nov hard disk,kom. odbi da kreira nov. Probav nekolku pati odpocetok no ne bivase. Comp. mi ponudi opcija ,,reinstal,, kade pisuvase deka window-sot ke bide reinstaliran. no toa nese sluci i sega koga go pustam komp cekam edno 10min i se javuva eden prozorec kade mozam da odberam sao ok i komp. se restartira i se pocnuva odnovo. Sakam da znam kako moze komp. da go ,,zaboravi,,toa sto sum mu go zadal prethodno, i kako mozam da pocnam so form. skroz od pocetok. Ke gi zamolam site sto se zapozneni so ovoj probrem da mi pomognat.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 21:05
Originally posted by TheRock TheRock напиша:

eve vaka. posto gledam n forumov dek ima dosta koi se razbirat vo formatiranje na kopm. ke gi prasam site i ke gi zamolam za pomos. Jas imam formatirano dosta komp. i znam kako odi taa postapka. Ama, pri formatiranjeto na eden kopm. imav problemi. Koga dojdov do delot koga treba da go izbrisam veke postoeckiot hard dik i da go zamenam so nov, se javi probremot. Otkako go izbrisav hard diskot, i koga zadadov komanda za nov hard disk,kom. odbi da kreira nov. Probav nekolku pati odpocetok no ne bivase. Comp. mi ponudi opcija ,,reinstal,, kade pisuvase deka window-sot ke bide reinstaliran. no toa nese sluci i sega koga go pustam komp cekam edno 10min i se javuva eden prozorec kade mozam da odberam sao ok i komp. se restartira i se pocnuva odnovo. Sakam da znam kako moze komp. da go ,,zaboravi,,toa sto sum mu go zadal prethodno, i kako mozam da pocnam so form. skroz od pocetok. Ke gi zamolam site sto se zapozneni so ovoj probrem da mi pomognat.


Jас значи последно форматифав компјутер е така заебан од некој сам се рестартираше заебан вкрај. Значи прво земи симни некоја посалам веризија од виндовсот ги имас на торенти еден куп.
Потоа пупти да си бутира виндовсот , и ќе изберш се знаеш да го инсталираш , ќе ја избришиш партицијата Ц и ќе креираш пак на ново и ќе ја форматираш NTFS и се ќе биди во ред намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: TheRock
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 22:15
toa znaci deka verzijava na windows na cd-vo so mi e ne e soodvetna i ke treba da ja zamenam so nekoja posalam i taka pak da go formatiram. ama ne znam zosto ne cini??? ja so istovo cd imam formatirano dosta kompjuteri i se bilo OK.???


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 23:45
SАТА ли е HDD ???

-------------


Постирано од: TheRock
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 13:22
auuu drugar, voa formative mi se slaba strana. ke treba potocno da mi kazes so znacat kratenkive, i kako mozam da proveram cd-to so format e.

Abe najdov ja ednas edna strana kaj gi so imase imase site formati sose kratenki i sekoja posebno bese obasneta so znaci ama na koj da mu tekne deka nekogas ke mi zatrebaat vakvi raboti.


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 19:28
вака сеа тоа SATA ти се драјвери а HDD ти е hard disk ако дискот е Sata тогаш XP не можеш да инсталираш бес драјвери мислам можеш ако знаеш во БИОС да наместиш да не го чита како сата, значи ако имаш сата тогаш симни Windows XP со сата драјвери интегрирани ако имаш драјвери можеш и сам да ги итегрираш на XP ама за тоа во некоа наредна прилика што не ти е јасно прашај тука сум ке ти одговорам поздрав

-------------


Постирано од: TheRock
Датум на внесување: 19.Март.2009 во 21:36
ja oti dodeka go formatirav otidov u kor sokak, pa zatoa otidov na remove. Ama i toa ne mi ispadna uspesno i sega koga ke go uklucam kopm mi vika deka nekoj folder nedostasuva, i mi vika pritisni r za da prodolzis so reinstalacijata. Pritiskam r i komp pa se restartira i se taka. Probav i so esc ama nisto i od toa.

I sea praev muabet so nekoi so se razbiraat poveke i navodno CD-to ispadna deka ne mi cinelo(a so ja bev uveren deka e OK) i sega cekam da mi dadat drugo CD so koe so navodno ke pocnelo formatiranjevo otpocetok. Se nadevam deka ke ispadne taka, pa ke go pisam krajniov epilog na prikaznava.pozz


Постирано од: DjokoVerona
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 22:52
mi treba da mi objasnis okolu formatiranje na lap top ako mozes i ima svreme


Постирано од: DjokoVerona
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 22:52
50e kosta da mi go formatirat kompjuterot moze li da mi objasnis kako da se naucam da formatiram oti epten skapo e da go nosam stalno


Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 20:57
Кај те одрале 50евреи бе? форматот максимум 1000 е... кај нас, зборам за нас како сами шо сме, максимум формат до 500 денара... јас ете форматирам било каков пц за 4 стотки... плус програми и такви работи ќе дигне некоја минимална цена... али се во зависност од програмите и колку програми... максимум до 600 сосе се... топ компјутер...

Инаку TheRock проблемот може да е и хардверски... во тој случај во зависност од матичната може да му направиш reset на Bios-от...


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 23:49
а за флешување на биос колку зимаш ??? 2000 ден MIN ?

-------------


Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 10:32
Зависи кој биос... до 1000-1200 треба да е...


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 11:53
1500-2000 денари зимам ја... 30 секунди работа ама ногу опасна

-------------


Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 11:56
епа брат тоа е... сервисер да работиш ти се исплаќа, ама ако навистина знаеш да ги работиш компјутерите и хардверски и софтверски... :) инаку се е во зависност на биосот... али тука некаде се цените до 1500...


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:00
Ја порано зимав точно 1000 денари али што ми се случи човекот го донесе вино лепо ком и рече ова она update на биос во ред му реков му кажав цена 1000 ден се, се фанав за работа сред флешување снемува струја арно што беше разбирлив човек иначе има некој од планина симнати да им објаснуваш џабе е тоа така да зимај по 2000 денари ич око да не ти трепне   

-------------


Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:14
Тука е веќе твоја грешка... не негова...зашто он ти го донесе со цел да му го поправиш... и ако снемува струја тоа е твоја вина и не смееш да му земеш пак пари... затоа што ти не си ја заврши работата... работи чесно!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:15
ne formatiraj nisto
nego zemi si instalionno CD do Boot start up
i samo peinstaliraj
vo samata faza na preinstaliranje mozes
da go podelis diskot na particii kolku sakas i kolku golemi da se
i toj kje ti go formatira samo delot C:\ i taka
pri drug pat na preinstaliranje kje gi imas failovie zacuvani vo d e f g

no pazi instalacionna treba da e CD so BOOT star up
nemozes toa da go napravis ako inastal win ti e na diskot

pozdrav-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:18
mozes i da imas dva fizicki diska
i taka edniot go pravis master so pometuvanje na pinot pozadi hard diskot
i instaliras windovs
posle vtoriot go pravis master a prviot slave
i pak instaliras windows

i taka radotis si so C dodeka ne te zaebe
posle fizicki prepinuvaj go vtoriot i pak imas now windows
hehehehe
ko mene-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:20
Originally posted by anakin anakin напиша:


mozes i da imas dva fizicki diskai taka edniot go pravis master so pometuvanje na pinot pozadi hard diskoti instaliras windovsposle vtoriot go pravis master a prviot slavei pak instaliras windowsi taka radotis si so C dodeka ne te zaebeposle fizicki prepinuvaj go vtoriot i pak imas now windowsheheheheko mene

Браво, ама го кажа ова... и после пц то нема да го видиш во најкраток можен период!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:23
mojot go gledam postojano-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:25
Ок... гледај го...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:26
se e do dzamperite na hard diskovite
koga sakas e rob
a koga sakas e master
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:28
Абе сето тоа си е океј... ама не ги гледаш ти последиците од менување на џамперот цело време... нели ти е попаметно едниот хард диск да си го направиш windows а во другиот да си ги имаш сите фајлови...


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:29
Не мора да значи дали е master или slave ја на мојот имам инсталирано Windows XP на едниот диск а на другиот диск имам инсталирано Vista виста ми е на slave a XP ми е на masterot и пак имам дуал боот не мора да ги местиш јамперите

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:30
covek
ti me me razbra
jas vtoriot go aktiviram kako master samo vo slucaj koga prviot me zaebal
a toa se slucuva tek za dve tri godini
i preintaluvam vindows koga mene kje mi kjefne a ne koga kje mu kjefne na kompjuterot-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:31
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Не мора да значи дали е master или slave ја на мојот имам инсталирано Windows XP на едниот диск а на другиот диск имам инсталирано Vista виста ми е на slave a XP ми е на masterot и пак имам дуал боот не мора да ги местиш јамперите


ne mora da znaci ako imas razlicni opertivni sistemi
no jas ne gi mesam, neradim so dva
sekoj kako mu cinit-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:31
поарно да му правиш beckup го местиш на D:\ и а сетиш дека пага Windowsot го враќаш пак како што си беше негу ли вака да се заебаваш

-------------


Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:32
Абе океј си е тоа така... убаво ти си направил за бут на два OC ама анакин како шо вика демек да се спаси едниот диск и само на другиот да се работи, а тој се зезне го става вториот... мислам оти не е баш паметна идеја... зашто ипак се работи за последици од често менување на џампери...
Ако е за тоа подобро едниот нека биде бекап и нека го користи само за податоците него често менување од едниот во другиот...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:33
taka da
ako ne se zaebal hardot fizicki
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:34
Епа еден ден ќе биде и да се зезне хардот физички, само ради твоето играње со џамперите... тоа е една причина зашто сум против менување...


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:34
нема веза ако ги менува ниш нема да се случи може и двата HDD ако ги има да бидат мастер ништо нема да биде ,меѓу другото поарно да го клонираш од колку вака да се акаш

-------------


Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:35
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

нема веза ако ги менува ниш нема да се случи може и двата HDD ако ги има да бидат мастер ништо нема да биде ,меѓу другото поарно да го клонираш од колку вака да се акаш

Има разлика во електрониката... ја зезаш цело време... за пократко време така ќе ти се расипе... чуј ми го зборот однапред


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:37
не бе исто работи ја што го имав тој стариот компјутер го наместив двата да бидат мастер па уште работат мака немаат 1000 пати се форматирани и тоа дури и виста има ставено

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:37
koj vika deka gi menuvam
toa se sluci ednas za 6 godini
ape panicari
hahahahahhaha


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:39
ок... мене два пати до сеа ме зезна електрониката само ради такви ствари... и ја порано си мислев се си е ок така.. ама не било
како и да е... јас радо би направил еден мастер друг слејв на едниот оперативниот на другиот податоците и си шибам си немам гајле или едниот си го правам бек ап...    


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:39
Не бе не паничиме ние ти ако сакаш извади ги и џамперите ние ништо нема да ти речеме па и кај мене е така едниот е мастер кај што ми стои XP кој не е уклучен 1 месец а на slave ми стои виста кај што сум ностоп

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:39
no temata i prasanjeto bilo drugo

ne formatiraj disk nego preintaliraj windows so Boot WIN setup
i toj kje ti ja formatira sam potrebnata particija

toa bilo... so se razakavme sega koj e pogolem dzamperсмеење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:40
Originally posted by anakin anakin напиша:

koj vika deka gi menuvamtoa se sluci ednas za 6 godiniape panicarihahahahahhaha

ама така користиш 80 GB пример, место со двата и да имаш 160GB пример


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:41
Originally posted by iNeOn4e iNeOn4e напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

koj vika deka gi menuvamtoa se sluci ednas za 6 godiniape panicarihahahahahhaha

ама така користиш 80 GB пример, место со двата и да имаш 160GB пример


kako taka?????
si neso greska
koristam i dvata

osim so na slave ni e zavzemen malku prostor so vtoriot windows
abe kaj otide


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:43
ахам... сеа ја добив целосната слика шо сакаш да кажеш
Ипак поише сум за бек ап


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 12:51
more
kje ti objasnam
imam mnogu vazni podatoci na diskovite
vo slucaj da mi se odlepi hardot fizicki
vednas go aktiviram vtoriot
i spasuvam so moze da se spasi
backup slabo kje mi pomogne ako mi se sjebe hardot
no i samoto sjebuvanje moze da bide od razlicna priroda
moze i da ne go spasis ic
a moze da gi spasis i fajlovite
ako hardot e na granica na crkavanje-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: iNeOn4e
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 14:17
Хмммм... во таков случај јас би направил мирор на двата хард диска, така што ако едниот ми се зезне ќе ги имам истите податоци на вториот диск... а иначе со бек ап ако правиш со гостот можеш истите фалјови сите да си ги вратиш па сеа ти види... хихихихихи


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 17:42
Виста има нај добар Backup не ти треба ни гост ни ништо

-------------


Постирано од: elen4eto_94
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 18:35
baram luge koj go poznava programot c++
mi treba pomos za da go proucam...
dokolku ima nekoj moze da se javi na 071349063
fala


Постирано од: elen4eto_94
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 19:06
baram luge koi go poznavaat c++ zatoasto sakam d go proucam ...
ako ima nekoi so go poznavaat neka se javat na 071349063


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 19:01
Имаш тема во софтвер за c++ имаш и туторијали и се што сакаш можам да ти пратам . намигнување

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Bobi_gv
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 22:51
Zdravo.
Mozebi sum nadvor od temata no navistina mi treba pomos.
Imam problem pa me interesira dali nekoj moze da mi pomogne. imam MB Fujitsu Siemens D1675 P4 socket 478. VGA-ta mi crkna a imav ATR Radeon 9200 128MB DDR1. Sega sakam da zemam 256MB pa me interesira dali mojata ploca podrzuva VGA-DDR2?

-------------
Jas sum egocentrik. Me smetaat za aroganten, a vsusnost sum sueten.


Постирано од: Bobi_gv
Датум на внесување: 03.Јули.2009 во 23:01
Zdravo.
Imam problem pa me interesira dali nekoj moze da mi pomogne. imam MB Fujitsu Siemens D1675 P4 socket 478. VGA-ta mi crkna a imav ATR Radeon 9200 128MB DDR1. Sega sakam da zemam 256MB pa me interesira dali mojata ploca podrzuva VGA-DDR2?

-------------
Jas sum egocentrik. Me smetaat za aroganten, a vsusnost sum sueten.


Постирано од: natasha-nate
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 21:42
imam eden problem so slusalkite koga ke gi namestam jas gi slusam, a drugite ne mozi da me slusaa (slusalkite se ispravni gi proveriv na drug komp.) a kaj mene mi se pojavuva deka mikrofonot mi e tivok, pa mislam deka treba vo komp. da se podesi negde da ne e isklucen. Pa koj znae neka pisi kade da go podesam.


Постирано од: drki4ot
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 03:32
Ako imas vgradena graficka, otstekaj ja taa so ja imas sega, ako se ukluci, grafickata e, jas go resiv istiov problem!


Постирано од: X3rip3
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 19:55
Да,треба да се уклучи и преку компјутерот.

Оди во:

Start->All Programs->Accessories->Entertaiment->Volume Control.

Кога ке ти се отвори тој прозорот,оди горе во Options па Propereties.Ќе видиш има опции кој треба да се штиклираат,па види кај пишува Mic или Microphone и ако не ти е штиклирано,штиклирај го,после стисно OK и средена работа


*После ако во првиот прозорез случајно микрофонот е направен на најслабо или од доле е исклучен,само направи го на по силно е ок.


Постирано од: gogo0309
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 18:07
Imam problem so baterija na lap top HP 6720s ne mozam da go uklucam posto e istrosena mnogu ne se uklucuva ni na polnac da ne znaete kade mozam da kupam nova baterija gi prebarav skoro site prodavnici za baterii no nemaИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk