IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 23>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 12:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ние немаме никаква гаранција дека душите од оној свет можат да ги слушнат нашите молитви. Впрочем, ако беше тоа можно, тогаш Саул немаше да има потреба да оди дури кај врачарка и со помош на врачање (од Бог смртно осудена постапка) да го повикува духот на Самоил, туку ќе му се обратеше нему во молитва слично како што вие им се обраќате на ткн. "светци".
Ако беше библиско учењето за молењето кон душите од оној свет, тогаш Саул, со помош на молитва, дирекно ќе му се обрател на Самуил и немало да има потреба да оди кај врачарка и да прави такво гнасно дело во очите на Бог.
 
Значи молењето кон светци, нема никаква подршка во Библијата, ниту по учење, ниту пак има таков пример, а како што видовме, во Библијата има дури и еден контра пример за молењето кон светци.


Погоре ти постирав цитат дека има.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:11
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Маран Ата, не многу битисувај непотребно. Убаво ти реков, доколку сакаш да дадеш библиска подршка за молењето кон телесно мртви луѓе, ти не треба да ни докажуваш дека душата не умира, туку треба да ни најдеш библиски стих каде што некој упатува молитва кон свој брат или сестра кој е телесно мртов, или каде што Библијата повикува на молење кон телесно мртвите луѓе. Доколку не најдеш таков стих, те молам воздржи се од фаќање кривини.



Брате, ова е чиста ерес.

Телесно мртви?

Со ова отвараш еден милон прашања. Незнам од каде да почнам.

Па брате мој остави ги малку библиските цитати натсрана. Дај фати се малку за живото слово.

Кажи ми:
Зошто Христос стана човек, умре и воскресна?
Што е човекот?
Што се случило на настанот на Христовото преобразување на гората Тавор?

за сега доволно.

Голем поздрав.



Братче,
Кога ке ми одговориш?
Ај одговори ми оти од одговорот зависи сета понатамошна дискусија. И ако правилно одговориш,самиот ке си дојдеш до вистинскиот одговор и ќе ти пишам петка ако не... на поправен. ( малку да се нашалиме не е на одмет, нели?)

п.с. забележувам дека ме избегнуваш,а незнам зошто?
даваш нови коментари и одговараш на понови прашања а моите ги избегуваш. И дај барем еднаш поверувај на еден наш одговор.





Изменето од Опитен - 27.Октомври.2008 во 16:14
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 15:58
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Маран Ата, не многу битисувај непотребно. Убаво ти реков, доколку сакаш да дадеш библиска подршка за молењето кон телесно мртви луѓе, ти не треба да ни докажуваш дека душата не умира, туку треба да ни најдеш библиски стих каде што некој упатува молитва кон свој брат или сестра кој е телесно мртов, или каде што Библијата повикува на молење кон телесно мртвите луѓе. Доколку не најдеш таков стих, те молам воздржи се од фаќање кривини.



Брате, ова е чиста ерес.

Телесно мртви?

Со ова отвараш еден милон прашања. Незнам од каде да почнам.

Па брате мој остави ги малку библиските цитати натсрана. Дај фати се малку за живото слово.

Кажи ми:
Зошто Христос стана човек, умре и воскресна?
Што е човекот?
Што се случило на настанот на Христовото преобразување на гората Тавор?

за сега доволно.

Голем поздрав.



Братче,
Кога ке ми одговориш?
Ај одговори ми оти од одговорот зависи сета понатамошна дискусија. И ако правилно одговориш,самиот ке си дојдеш до вистинскиот одговор и ќе ти пишам петка ако не... на поправен. ( малку да се нашалиме не е на одмет, нели?)

п.с. забележувам дека ме избегнуваш,а незнам зошто?
даваш нови коментари и одговараш на понови прашања а моите ги избегуваш. И дај барем еднаш поверувај на еден наш одговор.



Брате,
зошто не ми одговараш?




Изменето од Опитен - 28.Октомври.2008 во 16:21
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:15
Маран Ата , Опитен, Макариос само поставувате прашања а на ниедно немате одговор.
   Уште еднаш ке прашам.Каде е напишано во Библијата(не во некој часопис за верници од пред неколку века) дека треба да се молите на Марија .
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:20
izvoren, врати се една страница поназад. Имаш цитат.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:21
Izvoren сигурно Молитвата што е ставена на првата страна не е измислена од Дарко Димитров.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:32
[QUOTE=makarios] izvoren, врати се една страница поназад. Имаш цитат.
[/QUOTE


   Не мисдлев на стихови од Писмото кој немаат врска со темава, туку такви што посочуваат на тоа дека треба да се молите на Марија.

Наведените цитати се за друга тема.Незнам зошто не разбирате македонски?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:33
А чекај малце застани. Зашто не ми одговориш мене?
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:34
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Izvoren сигурно Молитвата што е ставена на првата страна не е измислена од Дарко Димитров.


Сигурно не е од Дарко ама е од некој друг човек.
Работата е дали воопшто требал да ја измислува?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:36
Ако е така човек ја изгради Црквата значи и таа е така зашто така му текнало.
А и ти ни јас не сме го виделе на пазар Исус па да збориме постои....
Дај те молам без вакви ситничарења. Од сите свештеници е одобрена молитвата што повеке сакаш?
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:37
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Izvoren сигурно Молитвата што е ставена на првата страна не е измислена од Дарко Димитров.


Сигурно не е од Дарко ама е од некој друг човек.
Работата е дали воопшто требал да ја измислува?


Не, тоа никако. Као се осмелил?
цццц

Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:43
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ако е така човек ја изгради Црквата значи и таа е така зашто така му текнало.А и ти ни јас не сме го виделе на пазар Исус па да збориме постои....Дај те молам без вакви ситничарења. Од сите свештеници е одобрена молитвата што повеке сакаш?


Библиски цитат каде Господ конкретно така заповедал.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:44
ееее друже потруди се малце побарај ти не чекај се на готово голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:49
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ееее друже потруди се малце побарај ти не чекај се на готово голема%20насмевка
Јас барав,барав и ненајдов.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.