IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Која Linux  дистрибуција да ја инсталирам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Која Linux дистрибуција да ја инсталирам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Која е најдобра ????
Одговор Гласови Статистика
6 [85,71%]
0 [0,00%]
1 [14,29%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Која Linux дистрибуција да ја инсталирам?
    Испратена: 22.Октомври.2008 во 20:30
сакам да инсталирам Линукс, но не можам да се одлучам која дистрибуција е најдобра


има ли некој кој користи Линукс да ми кажи дали е задоволен и која  дистрибуција ја користи и зошто баш таа??

Позитивни ,негативни особини ....



Поздрав
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 22:08
moj predol ti e nikoja definitivno site se srahje Linux si e linux srahje u boja...
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 09:46
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

moj predol ti e nikoja definitivno site se srahje Linux si e linux srahje u boja...


Kaj li go procita ova...????!!! збунетост
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 10:24
  @M ona Liza

Ubuntu e dobar za site lugje sho nemat golemo iskustvo so Linux. Mozhesh duri i "From Inside of Windows" da go instalirash i da nemash problemi.

Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

moj predol ti e nikoja definitivno site se srahje Linux si e linux srahje u boja...


samo da te pitam uz pat, na Pay Role li si od Microsoft?

Ako ne e taka, ne mozham da ti razberam frustracijata!





Изменето од Delfin - 24.Октомври.2008 во 13:02
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 11:44
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

kaj se rodi ti tolku pameten be ,da ti go turam u toa glavata glupa ti najde da kazuvas koj e podobar, nepismeni luge na forumov


abe ****, nem nolgu da se praesh deka ne znam sho si. Topiko e za linux, a ne za Windows.

I od koga toa ne smee da se kazhe svoje mislenje koj OS e podobar ili ne? Da beshe kadr ke staeshe Diktatura samo za Windows.

ja pcua li te? Ne.

Pita te shosi tolku frustriran.

Ama mozham da ti ja razberam Frustracijata u vrska so Linux, sigurno sho tolku ne si mozhel da se snajdesh so Linuxo, sega si frustriran i samo protiv nego teras.

Uzhivaj, ako si toku Windows zaljuben, bidi si, zhivej si u Iluzijata deka Windows e najdobriot OS na svetot.

aj gitla i veke da ne si mi se obratil lichno niti pa da kvotirash moj postovi.


wonnabe hacker смеење



Изменето од Delfin - 24.Октомври.2008 во 13:02
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 12:49
abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft

ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza

ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away

Изменето од Delfin - 24.Октомври.2008 во 13:01
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 13:03

нема потреба од навреди дечки .........

Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 14:33
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft

ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza

ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Дарк Хакер друже ако продолжиш со навреди и слично ќе бидиш баниран.

Инаку мое мислење ако снимаш Линукс снимиси Ubuntu најдобар за почетници и за тие што прв пат почнуваат со линукс.
Инаку финтата во тоа кој е подобар неможам јас да кажам се зависи до корисникот дали сака отворен или затворен оперативен систем, дали сака оперативен систем со триста сликички за кој не треба да се користи мозокот ни еден процент , или сака оперативен систем кој сам ќе си го уредува како што сака и ќе може да манипулира со него.

Секој што се разбира повеќе во програмирање и слично се разбира си користи линукс, сите оние нубови со компјутери користат виндовс намигнување
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 16:21
Kazav me mrzi da objasnuvam 1000 pati koj se negativnite raboti kaj linuxot i koj se negativnite raboti kaj Windowsot vise mi se smaci da povtoruvam a so se odnesuva do banirahjeto ne e problem toa pak se ke se obaniram
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 19:49
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Kazav me mrzi da objasnuvam 1000 pati koj se negativnite raboti kaj linuxot i koj se negativnite raboti kaj Windowsot vise mi se smaci da povtoruvam a so se odnesuva do banirahjeto ne e problem toa pak se ke se obaniram


Добро де се разбира нема совршен оперативен систем и кажав дека се зависи од корисникот што сака.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 15:53
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 02:05
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Abe ti glej nauci tocki i zapirki da stavas a za OS ucenje ima vreme. Inace jas koristam Linux vo momentov i veke na Windows ne se vrakam. Ti slobodno cuvaj si ja tvojata 150 evra vredna licenca, mislam deka ti garantira siguren i stabilen OS....not
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 02:06
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

сакам да инсталирам Линукс, но не можам да се одлучам која дистрибуција е најдобраима ли некој кој користи Линукс да ми кажи дали е задоволен и која  дистрибуција ја користи и зошто баш таа??Позитивни ,негативни особини ....Поздрав


Ubuntu za pocetok ti e odlicen. Imas dobar graficki interfejs, odlicna podrska i milion besplatni programi.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 18:25
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Abe ti glej nauci tocki i zapirki da stavas a za OS ucenje ima vreme. Inace jas koristam Linux vo momentov i veke na Windows ne se vrakam. Ti slobodno cuvaj si ja tvojata 150 evra vredna licenca, mislam deka ti garantira siguren i stabilen OS....not
Abe ne jadi gomna nogu dali da stavam tocki i zapirki gleaj si ja tamu tvojata rabota inace mutav koj ti kaza deka sum platil 150 evra glupak ima crackovi be a toa dali e stabilen ili ne za mene e petka aj ne me zamaraj vise i ne pisuj post po post sredi tamu


I'm sorry ,ooo mighty hacker....kakov covek si ti ej....BTW daj kazi kaj gi naodjas "crackovite",aj i ja da simnam nekoi "crackovi". Lele, solzi mi tecat od smeenje...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.